Vakbonden wapenen zich de prijsstijgingen egen Prijsverhogingen lopen spuigaten nog niet uit Russische Mig schiet Perzisch toestel neer loos (N.V.V.)„Wij aan tot het einde \i Amerikaan gevlucht uit het politiebureau Zo nodig ingrijpen N.V.V. WIL OPENBREEKCLAVSULE laatliisteii in euw kabinet van Irak tl' HERNIEUWD ONDERZOEK VERRAAD GEZIN FRANK Kongo wijst Russen uit MINISTER IN TWEEDE KAMER Muller volgt Eric Louw op Aanklachten over en weer VOl AUTOMATISCHE IEMCO N.V. feuws «richt 1 maart 1860 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 No. 31118 „EIDSCH DAGBLAD kgteur: E. A. E. van Olaboeclc (dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f. 3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lalden - Giro no 57055 (Van ome Utrechtse correspondent) N.V.V. heeft de aangesloten bonden aangeraden te i voor een openbreekcausule in de nieuwe collectieve ar- jntracten. Verbond wil hiermee de garantie hebben nieuwe looneisen nen stellen, indien de prijsstijgingen te ver gaan. C.N.V. overweegt een zelfde advies te geven. Het zal zich bondsraad van maandag a.s. hierover beraden. Het is niet gelijk, dat ook de K.A.B. zich bij het standpunt van de twee vakcentrales za laansluiten. bu de K AB. is men ongerust stijgende pry zen. maar er enig verschil van mening over nmaatregelen. Van K.A.B.-zij- men beducht, dat een open- lusule alleen te realiseren is economisch sterke bedrijfs- terwijl zij m de zwakkere i geen haalbare kaart is. te K.A.B. zal men er voorlopig oor voelen deze clausule niet I bonden over te laten maar t centraal te regelen. Het is weinig waarschijnlijk, dat de •bonden zich in het overleg zullen houden als die van .V. en C.N.V. zullen aandrin- een openbreekclausule. ontmoeten de vertegen- der vakcentrales elkaar Economische Raad. Het jnmogelijk. dat zij hier bij tijd tot beraad over een gem een- slyk standpunt ten aanzien steeds verder om zich gnjpen cil] gingen. loonakkoord in de Stich- de Arbeid hebben de vak- zich al het recht op nieuwe en voorbehouden bij de te xie prijsstijgingen en bij een ele huurverhoging. De vlce- ter van het N.V.V., Kloos, dit gisteravond in een televi- sview nog eens onderstreept. mg wapen li artikel voor de bladen van 7,V-bonden schrijft de heer dat de nieuwe looneisen de wapenen van de vakbeweging |en prijsstijging. militaire machthebbers in èben zich verzoend met de farty, althans met de con té vleugel daarvan. Er is gis- *n nieuw kabinet gevormd, ook verscheidene leden van b zijn opgenomen. Voorts is lansverbod gisteren opgehe- xyn sinds vanochtend de len weer open de reactie van de Syrische ■bbers (Baathisten!) is ty- Premier El Hafez van Syrië k zyn mening te kennen ge- dat de jongste staatsgreep in n doel had een eind te ma- I het drijven van kwaadwil- ie zich in de gelederen van de garde hadden ingedron- beschouwt zich nog als nauw verbonden met -ministers in het nieuwe abinet behoren tot de vleu- l de voormalige minister van Zaken Sjabib en de ex- f van Binnenlandse Zaken aruit blijkt dat de nieuwe pijandig staat tegenover de vice-premier Saadi, lei- Ide progressieve vleugel, «we premier, luitenant-ge- her Jehia. voorheen chef erale staf, is een Ba&thist. generaal Hassan el benoemd tot vice-president. niet bekend hoever zijn tokt. President Arif schijnt Ken te zijn deze keer zijn Kt te oefenen en niet alleen "-naam staatshoofd te willen EERBERICHT VERANDERLIJK verwacht van heden tot vond: Qkelijk opklaringen en en- fcpreid voorkomende buien, towegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen, kouder, morgen-overdag dezelfde temperaturen als i hoofdzaak tussen west en banend tot matig of zwak. "er toenemend, toaakt om 11.15 uur) 23 NOVEMBER 8.12 uur; onder: 16 40 u. op: 13 48 u.: onder: 23.01 u <«r te Katwijk te 7.24 eri uur. Iter te 2 7 en 1650 uur. „Wij hebben minister Andriessen aangekondigd niet te zullen aarze len dit wapen te hanteren, ook al kan dit het einde betekenen van het tot nu toe gevoerde loon en prijs beleid", aldus de heer Kloos. De N.V.V.. bestuurder meent, dat de verantwoordelijkheid hiervoor dan niet ligt bij de vakbeweging, maar bij degenen, die onverantwoorde prijsstijgingen veroorzaken. De Amsterdamse Justitie heeft een nieuw onderzoek gelast tegen de on. bekende Nederlander, die in 1944 het gezin van Otto Frank en vier andere joden heeft verraden aan de Sicher- heitsdienst. De officier van Justitie mr. G. R. Nubé leidt het heropende ondrezoek De Rijksrecherche onder leiding van commissaris V. Taconis is met de uitvoering ervan belast. Er zijn nog besprekingen gaande over de opzet van het nieuwe ondrezoek. Men heeft daarvoor de beschikking over oude P.R.A.-dossiers, want er is kort na de oorlog al eens een onder zoek ingesteld naar de rol. die een magazijnbediende uit de hoofdstad bij het verraad mogelijk kan hebben gespeeld. De heer Nubé verklaarde dat het nog niet bekend is of bij dit onderzoek zal worden samengewerkt met de Weense Justitie. (Men zie ook elders) De vakcentrales achten een prijs verhoging, die vooruit loopt op de loonsverhogingen, onaanvaardbaar. Te gemakkelijk De vakcentrales hebben zich van meet af aan gerealiseerd, dat in een aantal bedrijfstakken de loonmaat regel pnjsconsequenties zal moeten hebben, aldus de heer Kloos Hij vraagt zich echter af of het systeem van minister Andriessen een beheerste doorberekening van de eerste 5 procent niet al te ge makkelijk zal plaats hebben. Er zullen een aantal bedrijfstak ken zijn. waarin deze doorbereke ning niet noodzakelijk k, vooral in die sectoren, die voor de beschutte Ned. markt werken en geen bui tenlandse prijsconcurrentie hebben, zo zegt hij. „Wij betreuren het", aldus de heer Kloos" dat de minister alleen be paalde vormen van collectieve prijs binding wil verbieden. De grootste mogelijkheid tot het bevorderen van de prijsconcurrentie ligt in het on mogelijk maken van de individuele prijsbinding „die de fabrikant aan de winkelier oplegt." Op kousevoeten donker Amsterdam in Een 26-jarige Amerikaan die gis terochtend samen met een 20-jarige Amsterdamse vriend op het Leidse- plein door rechercheurs van de af deling verdovende middelen van de Amsterdamse recherche werd aan gehouden, heeft in de afgelopen nacht tijdens een verhoor kans ge zien op kousevoeten te ontvluchten uit 't hoofdbur. v. politie in Amster dam. Hjj is nog niet achterhaald. De politie heeft kort na de vlucht invallen gedaan op mogelijke con tactadressen, o.m. in de woning van een schrijver aan de Bloemgracht, die nauwe relaties met de Ameri kaan onderhoudt, maar de ontvluch- ter werd tot nu toe niet gevonden De Amerikaan ls een goede beken de van de politie in Amsterdam. Eind vorig jaar werd hij in de hoofd stad aangehouden wegens diefstal van receptformulieren en valsheid in geschrifte. Op de blanco receptfor mulieren schreef hij recepten uit plaatste de parafen van artsen en bood ze aan in apotheken. Tweemaal gelukte het hem palfiumtabletten te krijgen. De rechtbank veroordeelde hem na een eis van een jaar tot zeven maanden gevangenisstraf. In mei kwam de man vrij en werd als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Een week geleden vloog hij uit Amerika naar Luxemburg en dook opeens ook weer in Amsterdam op. waar hij meteen weer nauwe contacten onderhield met oude vrien den die bij de afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse poli tie goede bekenden zijn. Een van hen, een 20-jartge coupeur, werd ook aangehouden, toen verdachte gister ochtend tegen twaalf uur naar Ame- ricain op het Leidseplein wilde gaan. De arrestatie geschiedde onder ver denking van overtreding van de opiumwet en onder de ogen van een schrijver, een cineast en een schilder, die in Americain aan een tafeltje op het tweetal zaten te wachten. De coupeur werd dit jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden (drie voorwaardelijk) we gens het bezitten van marihuana. Hij had een hoeveelheid van dit ver dovende middel verborgen in een tramhuisje op de Nieuwmarkt, tegenover de Cotton Club. Als hy een marihuanasigaret wilde roken, ging hij steeds naar het tramhalte- huisje. Prinses Beatrix heeft gisteren in Den Haag een bijeenkomst bijgewoond ter nagedachtenis van Gijsbert Karei van Hogen- dorp. Tijdens deze bijeenkomst werden haar de eerste herden kingspostzegels 1813-1963 aan geboden. De Prinses bekijkt de postzegels in gezelschap van mi nister Van Aartsen en burge meester Kolfschoten. Alle personeelsleden van de Rus sische ambassade in Leopoldstad zijn tot ongewenste personen ver klaard. De twee Russische diploma ten die woensdag werden gearres teerd. zullen uit het land werden ge zet. Dit heeft premier Adoela van Kongo gisteravond verklaard. Eerder was er oprake van, dat Kongo de diplomatieke betrekkingen met de Sow jet-Unie oou verbreken. In feite zijn zy nu „opgeschort". Premier Adoela verklaarde, dat hij vervanging van de huidige Russische ambassadeur. Memtsjina. in welwil lende overweging zou nemen. De diplomaten Woronin en Mia- kotnik. die woensdag werden gear resteerd. hadden documenten by zich welke bewezen dat zij samenwerkten met het pro-communistische „Natio naal Bevrydingscomité" van Gbenje. voormalige oppositieleider in Leo poldstad. Samen met beide diplomaten, die Kongo binnen 8 uur moeten ver laten, is vrijgelaten de coi respondent van het Russische persbureau No- vosii, Joezbasjew, die gisteren in zyn hotelkamer werd gearresteerd. „Algiers stuurt versterkingen" Koning Hassan van Marokko beeft gisteren in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het blad „Le Figaro" verklaard over bewijzen te beschikken, dat de Algerynse strijd krachten aan de Marokkaanse grens worden versterkt. De koning zei, dat op sommige dagen met behulp van verrekijkers drie convooien van tanks kunnen worden waargenomen. Repatriëring of schadevergoeding In de speciale politieke oommis sie van de Verenigde Naties is een Amerikaanse resolutie ten aanzien van Palest ynse vluchtelingen met grote meerderheid aangenomen. De vluchtelingen moeten volgens de res lutie de keus krijgen tussen repatrië ring en schade vergoeding. De enige die tegen stemde was Israël. Vóór stemden 83 landen. 12 landen ont hielden zich. Aan de stemming wa ren byna drie weken lang verhitte debatten voorafgegaan. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Andriessen zal niet aarzelen in te grijpen bij ongemo tiveerde prijsverhogingen. Het prijsbeleid zal krachtig worden voortgezet, zo deelde hij gisteren bij de behandeling van de be groting van Economische Zaken in de Tweede Kamer mee. „Nederland", zo zei hij, „moet de rug niet gaan bukken voor een haasje-over-spel met lonen en prijzen". Hij verbond daaraan een krach tige waarschuwing tegen het scheppen van een psychose, waardoor het prijzenfront zou bezwijken. „We moeten elkaar de prijsstijgingen niet gaan aanpratenaldus de minister. De verdediging van het prijsbeleid oogstte de instemming van de meer derheid van de Tweede Kamer. De socialistische fractie had er echter geen vertrouwen in en diende een motie in, waarin werd aangedron gen op het opnieuw in overwe ging nemen van het prijsbeleid voor 1964 en op een directe uitbreiding en verscherpen van de prijscontrole. De minister had niet veel goeds te zeggen over deze motie, die volgende week in stemming komt, maar gis teravond al kansloos bleek. „De mo tie is een soort motie var. afkeuring van het loonakkoord", aldus de mi nister. „By het loonakkoord werd Immers ook algemene instemming betuigd met het te voeren prysbeleid. Het zou een onmogelijke toestand worden als men nu de gevolgen van dit akkoord ging afkeuren. Voor een ander beleid is trouwens geen moge- lykheid. Je kunt het bedrijfsleven niet overdekken met pry sr. toppen." Terwijl Brenzjnew in Verzie is KllllSt-lvOllieet i bestaat uit 21 pagina's. Een Russische Mig-straalja ger heeft gisteren een Perzisch karteringsvliegtuig bij de grens neergeschoten. Twee van de drie inzittenden van het particu liere toestel kwamen om het le ven. De piloot werd zwaar ge wond. Het incident heeft zich op een ongelukkig tijdstip voorge daan, want president Leonid Brezjnew van Rusland is op het ogenblik in Perzië met de be doeling de betrekkingen tussen beide ianden te verbeteren. De omgekomen Perzen waren car tografen. die een karteringsopdracht in noord-Perzië moesten vervullen ln verband met het program voor i landbouwhervorming. Toen ztf met hun werk bezig waren werd het toe stel door de Mig aangevallen. Ruim vyftig dorpelingen zouden de Mig plus nog twee Russische vliegtuigen het Perzische luchtruim hebben zien binnendringen om het Perzische toestel te kunnen achter volgen. De Mig had gevuurd, waarna het karteringsvliegtuig ln brand was gevlogen en bij de grens was neer gestort. De piloot werd uit het bran dende toestel geworpen. Hij heeft la ter verklaard, dat hij de grens niet was gepasseerd, hij had er wel bo ven gevlogen. De Perzische regering heeft giste ren krachtig bij de Russische ambas sade geprotesteerd en om nadere uit leg verzocht. President Brezjnew zou zich „zeer verbaasd" hebben getoond toen hij het nieuws vernam. HU zou gezegd hebben, dat hy Moskou zou vragen de zaak grondig te onderzoeken en een bevredigende uitleg te geven. Op het station Wallops in de Ame rikaanse staat Virginia zijn de eerste proeven genomen met het oog op het vervaardigen van een kunstmatige komeet. Onder leiding van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim- tevaai i, de Nasa, zijn daar twee ra ketten omihooggestuurd die waren ontworpen door de Temple-universi teit. Hoewel tijdens de lancering de basis in nachtelijk duister was ge huld, waren twee wolken die door de raketten werd uitgestoten, goed zicht baar omdat het op een hoogte van 160 km nog volop dag was. De wolken dijden zich uit tot een oppervlakte van 80 km doorsnee. ZU moesten het materiaal van een kometenkop na bootsen. De resultaten van deze eerste proeven worden nog bestudeerd Wanneer zij volledig geslaagd blijken, zal getracht worden een kunstmatige komeet in een baan om de aarde te brengen Deze zal dan een langge rekte staart vertonen, zoals een ech te komeet. Het nabootsen van het gedrag van een komeet kan meer kennis omtrent de echte kometen opleverer, waarbij mogelijk gegevens omtrent de ge schiedenis van ons zonnestelsel. Bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij liggen de grootste twee Nederlandse sche pen broederlijk naast elkaar voor een onderhoudsbeurt. Rechts de ..Rotterdam"links de „Nieuw Amsterdam" De 49-jarige dr. Hilgard Muller, ambassadeur van Zuid-Afrika in Londen, zal Eric Louw opvolgen als minister van Buitenlandse Zaken, zo is gisteravond in Pretoria bekendge maakt. Zoals bericht heeft de 73- jarige Louw, die negen jaar minister van Buitenlandse Zaken van de Republiek Zuid-Afri'ca is geweest, maandag j.l. bekendgemaakt, dat hy zal aftreden. Dr. Hilgard Muller, die byna drie jaar ambassadeur in Londen is ge weest, zal op 9 januari door president Charles Swart beëdigd worden. De verhoging van de broodprijs is het gevolg van de opwaartse druk op de wereldmarktprijs tengevolge van de massale Russische aankopen. Al met al zullen dit soort verhogingen ook de melkprijs hoort daar by er toe leiden, dat tie kosten van levensonderhoud de laatste maanden van dit jaar met een punt extra zul len sty gen boven de drie punten, die zy dit Jaar al gestegen zyn. Prijsbeleid Minister Andriessen toonde zich zeer tevreden over de aanvaarding van het prysbeleid door het bedryfs- leven. Dit beleid, de minister zette het nog eens uiteen, houdt in dat de eerste loonronde van vyf procent, (die van 1 januari 1964) in de prij zen mag doorberekend, maar de tweede (die van 1 april) niet. In de eerste maanden van het volgend jaar zullen de prijzen dus in bewe~ ging komen, enige soepelheid voor bedrijfstakken. die de loonsprong moeiiyk kunnen verwerken, maar voegde er wel waarschuwend aan toe „Soepelheid betekent niet, dat ik nu alles maar ga goedvinden". Niemand in Nederland kan zeggen, waar we tenslotte met de pry zen uitkomen, zo vervolgde de minister, dat hangt er helemaal var. af waar we met de lonen uitkomen. De stij ging mag echter de macro-economi sche raming niet veel ontlopen. Over de prijsvorming in de bouw sector zei de minister: „Ik ben er van overtuigd, dat myn collega Bo- gaers zijn uiterste best zal doen de pryzen in de hand re houden. Daar ken ik hem goed genoeg voor". Advertentie Gemotiveerd De minister bestreed in een lang en knap betoog, dat er nu sprake is van ongemotiveerde prysverhogin- gen. De stijgingen, die zich nu voor doen zyn het gevolg van verhogin gen van de grondstoffenpryzen op de wereldmarkt en van de landbouw prijzen in Europa. „Tegenover deze verhogingen kan ik met weinig moeite ook een reeks prijsdalingen stellen. Dat is geen kunst". De mi- nister noemde een hele itfst: peul vruchten. aardappelen, augurken, j auto's, scheerapparaten. fietsbanden, naaimachines, gasolie, cola en som mige soorten cacao en toiletartike len. Nadat Keizer Haiie Selassie giste ren de regering van Somali van Selassie, dat het geduld van Ethiopië had beschuldigd, heeft de premier van Somali, dr. Sjermarke, op zyn beurt Ethiopië van „onderdrukking" beschuldigd In een verklaring, be doeld als antwoord op de beweringen van het Ethiopische staatshoofd, zegt de premier van Somali, dat de Ethio. pische strijdkrachten zich hebben schuldig gemaakt aan slachtingen onder onschuldige mannen, vrouwen en kinderen in een 'weetal grens dorpen. De opmerking van Keizer Selassie, dat het geduld van F.triopië niet onuitputtelyk is, noemt premier Sjermarke een „duidelijke en recht streekse bedreiging van de veiligheid van Somali", WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO Uit het Leidsch Dagblad van 1 24 Nov. 1863: Uit 's Hage wordt berigt, t dat de Franse gezant aldaar Dingsdag l.l. op uitdrukkelij- ken last van keizer Napoleon heeft gevlagd en geillumi- neerd. In het kasteel van Wind- sor is op last van Koningin 1 Victoria aan alle autoriteiten, 1 beambten en bedienden ken- 1 baar gemaakt, dat voortaan binnen dat koninklijk verblijf geen tabak zal mogen worden 1 gerookt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1