ndoiiesisch schip op oorderhoofd gestrand Rechtszaak Westduitse arts die steriliseerde een ens Een KW'er ontvangt na zijn diensttijd een premie van minstens f5000.- -J KANBIER ADVERTEERT IN DIT BLAD aterweg lang was twee versperd Aanklacht op grond van nazi-wet WINKELPAND NET MEISJE WINKELMEISJE Zetfout oorzaak van proces Lezers schrijven 127 of 220 Volt in Leiden Waarom OOGOVENS IJMUIDEN personeel ter opleiding tot havenarbeider KLASSE BANKETBAKKERIJ hulp in de huishouding Wederopbouwwet 250.— beloning Huishoudelijke HULP een KW'er slaat munt uit z'n diensttijd leerl.-verkoopster 0 WOONPLAATS: I EEIHOEKEN TOONKAMERS DREEF RENAULT ONOINE '61 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1903 (Van onze Rotterdamse correspondent) chtend ondanks de storm zonder loods de Waterweg binnen ipen, is vannacht om half 4 het ruim 9000 ton metende Indone- e schip „Tjokroaminoto" op de kop van de Noorderpier ge ld. Het schip kwam dwars op het hoofd op de stenen te zitten, (echts vijftien meter afstand van de lichtopstand. Het voor stak ongeveer veertig meter binnen de Waterwegmonding, achterschip bleef vlot. Sleepboten en de reddingsboot „Konin- Juliana" voeren direct uit. Een eerste poging om het schip vlot tpen mislukte. Voor laat in de middag kon geen tweede poging jen verwacht. ^Tjokroaminoto", hel eerste Ksische schip dat Rotterdam unlopcn, kwam van Ant- n. Het verscheen in de loop van icht voor de Waterweg:. Hoewel uur het beloodscn van schepen, inds de avonduren was stopge- ns hervat, heeft de gezagvoer en loods aan boord genomen. li blykbaar haast Rotterdam tiken. omdat het begin van het op half 8 was vastgesteld. Hij li het er op en het liep mis. wker is het schip bij het aan- van de Waterweg door de westzuidwestelijke wind te ver „Noord verzet, waardoor het de mg net niet kon halen. Het liep iet voorschip op de kop van de Serpier en zwaaide er door de toen dwars op. Daar bleef het voor de voorste helft geboeid, het achterschip bleef er vol- water die de stranding had inkomen, gaf direct alarm. De oot „Schelde" van L. Smit en de Europoort-sleepboot awenbank" voeren onmiddellijk ter gevolgd door de sleepboten ibank", „Azië". .Europa", ibank" en „Middelbank". De m maakte op het achterschip o begonnen direct te trekken, reeks kwart over 4 ging ook de gboot „Koningin Juliana" on. mmando van schipper Willem rters naar zee. [fit dat het voorschip van de ide „Tjokroaminoto" vrü ver tenveg instak, en de vaargeul «der het Noorderhoofd loopt, ie.|ie Rijkshavenmeester een in- d besluit nemen. Om kwart verbood hjj alle uitgaand ver een kwartier later gaf hy order dat alle scheepvaart moest worden stopgezet. De binnenkomen de Harwlchboot „Avalon" moest ook buitengaats blüven. Om 7 uur zou de situatie nader worden bekeken Het bleek toen dat het scheepvaartverkeer met omzich tigheid het gestrande schip zou kim. nen passeren. Om 7 uur, een uur te laat, liep de Harwlchboot binnen, ge volgd door de „Dorricferry", i Aangezien het om 5 uur hoogwater was en de waterstand om 7 uur reeds een halve meter lager was geworden, zag het er naar uit dat van vlotsle- i pen voorlopig geen sprake kon zijn. Het schijnt dat de bodem van het schip is beschadigd. Het maakt water. Aan boord bevinden zich 72 opvarenden. De reddingboot kwam om 8 uur naar binnen en voer om half 9 weer uit om een loods aan boord yan het gestrande schip te brengen. Op dezelfde plaats is negen jaar geleden ook een schip gestrand. Het was het uitgaande Engelse stoom schip .Spanker", dat In de avond van 7 augustus 1954 daar strandde. De „Spanker" kon niet worden vlot- gebracht en is ter plaatse later ge sloopt. Voor de kust staat nog een harde westzuidwestelijke wind, maar de zee is matig. Om huis in Voorschoten De civiele kamer van de Haagse Rechtbank heeft dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van de civiele procedure tussen een rijks ambtenaar uit Voorburg en een Voor- schotensc makelaar. Inzet van dit proces: verkoop van een woning te Voorschoten voor dertig mille bene den de prijs als gevolg van een fout in een advertentie. De woning Prinses Beatrixlaan 32 te Voorschoten werd eind septem ber in een advertentie abusievelijk aangeboden voor f 21.000. De verkoop prijs was echter f 51.000. De rijksamb tenaar liet de makelaar per expresse- brief weten, dat hij het huls voor 21 mille wilde kopen. Een dag later werd per advertentie het- huis te koop aangeboden voor 51 mille, waarbij echter niet vermeld was dat het een rectificatie betrof. De adspi rant koper besloot daarna een proces tegen de makelaar te begin nen. Zijn raadsman heeft vervolgens beslag laten leggen op de woning. Tijdens de zitting van de civiele kamer trad voor de makelaar mr. Ruyter de Wildt op. Hij verkreeg uit stel tot 7 Januari aanstaande voor de conclusie van antwoord. (Van onze correspondent in Bonn) Het gisteren in Hannover begonnen proces tegen de 54-jarige voormalige geneesheer-directeur van het ziekenhuis in Groszburg- wedel dr. Axel Dohrn, die in de periode van 1947 tot 1961 onge veer 1300 vrouwen op haar verzoek heeft gesteriliseerd (maar slechts 149 gevallen zijn hem ten laste gelegd), heeft eerder de kenmerken van een principieel belangrijke rechtzaak dan die van een sensatieproces. Dr. Dohrn verklaarde gisteren uitdrukkelijk dat hij vrouwen had geholpen aangezien zij zich in een noodtoestand bevonden. „We hadden in ons ziekenhuis een afschrikwekkende hoeveelheid zwan gerschapsonderbrekingen, die veel gevaarlijker waren dan de operatie. Ik heb die vrouwen geholpen, die door het aantal kinderen dat zij had den overbelast waren. Voor mij waren de sociale verhoudingen in het gezin doorslaggevend." Juridisch is het sensationele aan het proces dat de aanklacht die tegen dr. Dohrn is ingediend, berust op artikel 14 van het zogenaamde ,£rb. gesundheltsgesetz". dat uit de nazi- tijd is overgebleven in Nedersaksen, hoewel hu in verscheidene andere Westduitse deelstaten reeds lang buiten werking is gesteld. Genoemde Het antwoord op deze vraag on langs door B. en W. gegeven bevre digt niet. Da.t. In de toekomst overal, zelfs op schepen, voor de verlichting 220 Volt zal worden toegepast, staat wel vast. Dat wil nog niet zeggen dat wij in het centrum van Leiden dan nu reeds in al onze huizen en winkels lampen moeten doen gloeien op 220 Volt, terwijl de kabels in de straten nog niet de draaistroom 220- 380 Volt aanvoeren. De overgang in onze percelen is pas noodzakelijk zo dra ons perceel op de kabels of op een tijdelijke leiding langs de hulzen, gebonden op de hogere spanning, zal worden aangesloten. Men zou mis schien denken, dat, als in onze hui zen voor onze lichtleidingen 220 Volt is binnengebracht van de oude 127- 220 Volt draaistroomkabel, het dan voldoende zou zijn die oude aanwe zig? straatkabel over te zetten op een transformator staande in de welbe kende zuilen en huisjes, die dan draaistroom van de hogere spannln- 220 en 380 Volt aan de kabel levert. Men zou kunnen denken: nu zijn In één keer alle hulzen aangesloten op de kabel meteen in spanning ver hoogd. Ja, dat zullen ze ook zijn, maar, alle tegelijk op 380 Volt; alle lampen en andere apparaten zullen dus doorsmelten. Hoe zit dit? Welnu, wanneer ln een leeggekomen huis in ae binnenstad van Leiden door de toekomstige bewoner gevraagd wordt opnieuw elektrische energie te leve ren wordt eerst, totaal overbodig, de aansluiting op de kabeladers en de hoogte van spanning veranderd. Al wenst de nieuwe huurder of bewoner in een huis. waar tot voor kort 127 Volt geleverd werd, via de oude nog steeds leverende straatkabel en huis aansluiting van 127 Volt gebruik te maken, omdat hij nog lampen en apparaten heeft voor deze spanning. Soms ook omdat hij weet. dat, bij een defect lage spanning iets veiliger is en de opbrengst per Watt aan licht iets gunstiger is en de gloeidraden in overeenkomstige sterkte bij lagere spanning dikker en dus minder breekbaar zijn. Een verzoek van zo iemand gedaan aan de Langegracht wordt afgewezen. Tegen zijn wens krijgt de nieuwe bewoner 220 Volt of desgewenst niets. Hoe komt op de oude 127 Volt-installatie de 220 Volt? Bij draaistroom met vier geleiders kan op drie wijzen 127 Volt, maar ook 220 Volt afgenomen worden, na melijk in dit laatste geval van de zogenaamde fasen-leidingen onder ling, alle 220 Volt verschillend. Als de oude leiding ln Uw nieuwverkregen huis nog goed of in goede staat ge bracht is, zal aansluiting plaats heb ben, waarbij dan echter de U wel bekende rode nulleiding onder span ning komt, hoewel het in de gehele wereld de vaststaande bedoeling is dat deze nulleiding nagenoeg geen spanningsverschil met de aarde zal hebben in normale omstandigheiden ln een goede installatie. Het onder spanning zetten van de nulleiding maakt noodzakelijk dat ze nu ook be veiligd moet worden met een smelt- veiligheid en een schakelaar, welke deze nulleiding tegelijk met de an dere bijliggende draad kan uitscha kelen (als er in huis storing is ont staan bijv.. Een goede elektrotechni cus zal slechts bij uiterste noodzaak, geval voor geval beoordeeld, een rode nulleiding onder spanning zetten. Er is geen uiterste noodzaak en er is geen wet die de eenheidsspanning 220 Volt voorschrijft. Het centrum van Parijs en van honderden steden in Europa levert hun klanten 110 of 127 Volt. enkele 150 Volt. Het schijnt dat Leiden gaarne overal draaistroom 220-380 Volt wil gaan toepassen, ook in het centrum. De indruk is gewekt dat getracht zal worden oude kabels onder hogere spanningen te blijven gebruiken. Er kan dan een veel gro ter vermogen overgebracht worden. Maar, aan elke huisaansluiting moet dan perceel na perceel voor de twee de maal gewerkt worden, ondanks het feit dat de verlichting reeds met 220 Volt wordt gevoed. Het is al ge zegd waarom: namelijk er zou zon der wijziging 380 Volt op de lampen komen. Het ligt dus voor de hand in de 127 Volt-huizen de eerste overzet ting op 220 Volt fase-spanning met de mishandeling van de rode nul leiding en het grats verdeelkastje met de dubbele beveiliging en scha kelaars. achterwege te laten. De ver andering van spanning zal kunnen geschieden zodra djn.v. tijdelijke lei dingen langs een reeks percelen een hulpstroomtoevoer met 220 Volt tus sen de nulleiding en fase-leiding is aangebracht met losse draden tyde- lyk door een kier van uw venster of een dergelijke manier. Het Is vanzelf sprekend ook mogelijk door naast de oude kabels nieuwe met 220-380 Volt draaistroom in de straat te leggen. De Ingenieurs aan de Langegracht maken dit uit. Dus ten tweede maal moet in Uw perceel gewerkt worden. De mishandeling van de rode nul leiding moet ongedaan gemaakt wor den. De smeltveiligheid erin moet verwijderd worden zodanig da', deze nul niet meer op die plaats onder broken kan worden. Dit geschied zijnde wordt de voeding op de nor male wijze, dus voor verlichting op nulleiding en één-faseleiding, over gezet op de tijdelijke leiding langs de hulzen gebonden. Zijn op deze wijze alle percelen, weVLe door de oude ka bel werden gevoed, overgezet op de tijdelijk stroomvoorziening langs de huizen, dan geschiedt de volgende stap. De straatkabel zal voortaan 220-380 Volt leveren: Uw aansluikas-t, gratis gekregen, wordt losgenomen van de tijdeiyke stroomvoorzienings leidingen en aangesloten op de straatkabel. Het spreekt vanzelf dat U onderwijl lampen en apparaten voor 220 Volt hebt aangeschaft. De overgang in het kabelnet op 220-380 Volt draaistroom moet gezien worden als in het belang van allen, j Als het zover ls gekomen met de ka bels stuk voor stuk de hogere span ning te laten leveren, eerst dan zul len we ons erby moeten neerleggen dat we ons meteen aanpassen aan de lichtleidingen op 220 Volt. B. en W. of de Raad maken dadelijk aan de dw ngelandlj een eind. Aangezien het verhogen van de spann'ng in het cen trum van Leiden geacht, moet worden te zijn een algemeen belang, zal het billijk zijn de gebruikers van elek trische energie een billijke schade loosstelling te geven voor de vervan ging van hun lampen, apparaten, etc. Laten we hopen dat nog vele van de oude kabels gebruikt zullen kunnen worden voor 220-380 Volt. Dan zal een behoorlijke schadeloosstelling zeer zeker gegeven kunnen worden aan hen die reeds tengevolge van het doordrijven van de eenheidsspanning uitgaven voor de spanningswijziging gedaan hebben en aan hen, die rtraks volgen bij de algehele span ningsverhoging in het kabelnet in het centrum (met uitlopers) van Leiden. J. Jesse wet bepaalt dat sterilisatie slechts kan plaatsvinden indien daardoor een ernstig gevaar voor het leven of gezondheid van de patiënt kan wor den afgewend en met zijn toestem ming geschiedt Waar het proces dus om draait, is dat dr. Dohrn, wat vaststaat en wat hy gisteren bevestigde, eerder sociale Indicaties liet gelden dan medische. Dat er op de achtergrond van het proces bepaald ook sprake is van een strjjd tussen dr. Dohms opvattingen en die van rooms-katholieke en evangelische zyde, staat buiten kijf. Het proces heeft al voor het begon, heel vreemde aspecten gekregen, toen de procureur-generaal in Celle. dr. Biermann, de kartotheek van de arts liet doorzoeken teneinde uit de aantekeningen over de patiënten be- wyspunten te putten. Niet alleen dr. Dohrn, maar ook zyn advocaat d: Josef Augstein, een broer van de hoofdredacteur van het weekblad „Der Spiegel', was van mening dat hierdoor het artsengeheim was ge schonden HU diende een klacht in, die echter werd afgewezen Niet minder merkwaardig was. dat het bureau van de procureur-gene raal het nodig achtte een perscon ferentie over het geval-Dohrn te eeven vóór het proces was beeonnen. Dr. Aucstein verklaarde daarna -dat de Justitie zelf had inceerepen in een zaak, die nog sub iudice was. en deelde mee alle rechters in het ambtsgebied Celle als bevooroor deeld te zullen afwiizen Hii deed deze stap officieel, maar ook deze klacht werd afgewezen. Het Landesgericht in Hannover maakte duidelijk, dat dr. Dohrn steeds weer heeft gepoogd de vrou wen die zich lot hem wendden, over te halen het kind normaal ter wereld te brengen. Slechts in het geval van uiterste nood had hij geonereerd. De assistente van de arts deelde mee. dat dr. Dohrn zeer veel verantwoor delijkheidsgevoel had getoond en dat de behandelde vrouwen later zeer eelukklr waren, aangezien vaak hun huwelijk door de operatie was gered. Tijdens het proces gisteren kwam het tot een incident, toen de advo caat van de arts, mr Augstein. pro testeerde tegen het gebruik dat de rechtbank maakte van aantekenin gen uit de administratie van de arts afkomstig. ..Dat is ongrondwettig Zoiets kennen we alleen bij de nazi's en in de Oostzone. Het artsengeheim dient onder alle omstandigheden te worden gehandhaafd". De rechtbank aanvaardde dit bezwaar niet. Dr. Dohrn zelf deelde op een vraag in verband met het Erbgesundheits- gesetz mee: „Wjj artsen beschouwen die wet als een afgedane nationaal- socialistische zaak en we bekomme ren ons er verder niet om". lonze advertentie van donderdag. VOOR AL UW Grammofoonplaten (speciaal klassieke afdeling) PLATENSPELERS Muziekinstrumenten HAARLEMMERSTR. 66 De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding - Ervaring in dit werk is niet vereist. - Bij gebleken geschiktheid is uitgroei naar hogere funkties mogelijk. Het werk wordt in drie ploegendienst verricht (geen werk op zondag). - Brutoweekloon ca. 133,- (met inbegrip van huurbijslag, tarief en ploegendiensttoeslag). Minimum leeftijd 23 jaar, maximum ca. 45 jaar. Indien u geïnteresseerd bent in tewerkstelling bij ons bedrijf, verzoeken wij u onderstaande coupon, volledig ingevuld, in een open envelop gefrankeerd met 4 cents postzegel te zenden aan: Hoogovens - IJmuiden, Per soneelszaken, gebouw Buitenhof". Na ontvangst zullen wij nader kontakt met u opnemen. Ik stel prijs op meer Informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf. Voornaam Adres Woonplaats Geboortedatum Huidig beroep Gehuwd/Ongehuwd Handtekening Nr. LI 601 Burgemeester en wethouders van Oegstgeest maken bekend, dat er op zaterdag 30 novem ber as. tussen 16 en 17.30 uur gelegenheid is afscheid te nemen van de heer J. W. van Leeuwen, die wegens pensio nering zyn functie als hoofd van de Terweeschool zal neer leggen. Deze receptie wordt gehouden in het raadhuis. Wilhelmina- park 17. TE KOOP ln welv. plaats en badplaats: met filiaal. Goede omzet. Net to winst ruim f40.000 p. jr. Ruime bakkery en woning. Panden te huur met recht van koop. Invent, en goodwill te koop met goede financ.- mogeiykheden. Zeer geschikt voor broers e.a. Brieven bur. v. d. blad no. 241. vragen wy een meisje, dat ge- heel zelfstandig het huishou- deiyk werk kan verrichten. j Leeftijd niet beneden 20 jaar. Warnecke, Haarl.straat 158, Lelden. Het Hoofd van het Gemeen tebestuur van Voorschoten brengt ter openbare kennis, dat Burgermeester en Wet houders voornemens zyn met toepassing van artikel 20 derl Wederopbouwwet aan de di recteur van de Rijksgebou wendienst ln de Directie Zuid-Holland en Zeeland, te 's-Gravenhage vergunning te verlenen tot het oprichten van een houten noodgebouw ach ter het postkantoor. Voor straat nr. 21. zulks met over schrijding van de achterge velrooilijn. Belanghebbenden kunnen hun eventuele bezwaren tegen het realiseren van bovengenoemd bouwplan ter Gemeente- gedurende welk tydvak het het bouwplan ter Gemeente secretarie ter Inzage ligt schrifteiyk ter kennis van Burgemeester en Wethouders brengen. Voorschoten, 21 nov. 1963. Het hoofd van het Gemeente- I bestuur voornoemd. L. de Kool. Een Kortverband-Vrijwilliger (KW'er) sluit een verbin tenis met leger of luchtmacht voor 4 of 6 jaar (dienst plichttijd inbegrepen). De KW'er is een bevoorrecht man. Voor hem geen wekelijkse soldij, maar direct al een maandsalaris van 200.- oplopend tot 600.- (afhan kelijk van rang). In zijn vrije tijd kan hij op Rijkskosten een studie volgen. Bovendien: na afloop van zijn dienst tijd ontvangt hij een premie van ruim ƒ5000.- tot ƒ8400.-. En dan dit nog: men kan al op z'n achttiende jaar KW'er worden. Wilt U er meer van weten? Stuur de coupon naar de afdeling Personeelspubliciteit, Grote Markt straat 40, Den Haag. Huis te koop gevraagd, tot f 16.000.-. Voor zelfbewonlng. Nu of later. Brieven bureau van dit blad no. 9704 A. Te huur gevraagd, zo spoedig I mogelijk, minimum 6 x 15 m. TELEFOON 22008 Hoorden - Kachel? Oliestook Haarlemmerstr. 196 Leiden - Tel. 22650 gevraagd voor dag en nacht. Goed loon. Aanmelden: W. PARMENTIEK Schouwweg 52, Wassenaar Telefoon 01751—5197 In klein Bejaarden Tehuis te Scheveningen wordt gevr. een Intern. Brieven te richten aan de directrice, van Stolkweg23 Scheveningen. Gevraagd een AanmeldenFa. LEON, Breestraat 147. GEVRAAGD: Wilt U mij de brochure Kortverband-VrijwilligerM zenden. NAAM: f ADRES: 0 GEB.DATUM: 0 SCHOOL/VAKOPLEIDING: 1 W.K. 10633 als brief verzenden VEFIVO-zelfbediening levensmiddelenbedryf Telefoon 22974 Aanmelden na 6 uur: Herenstraat 3 30 soorten van 140.— tot 850.—. BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Door omstandigheden te koop aangeboden Autohotel POST. Wyttenbach weg 12—14, Oegstgeest, tel. 52400.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7