capri tv „De Hospita": speels ballet van Butler •25 Grandioze prestaties van het Albeneri-trio kunst kalei öoscqqp Marian Sarstadt een ideale vertolkster Jong en oud in ban van meester'musici n klasse apart zuivere zachte Amerikaanse sigaretten voor In première hij liet Ned. Dans Theater Origineel van opzet NU IN CELLOFAAN VERPAKT Tweemaal voor Toonkunst Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 november 1963 Zevende blad no. 31116 HET Albeneri Trio. bestaande uit de Poolse pianist Artur Bal- sarn, de Italiaanse violist Giorgi Compi en de Russische cel list Benar Heifetz, gistermiddag en gisteravond optredend resp. voor Toonkunst-jeugd een welhaast geheel gevulde Stadsge hoorzaal! en Toonkunst-ouderen, heeft hier op slag aller hart gewonnen. Een briljant-virtuoos. daarbij farm-muzikaal en overwegend ro mantisch ingesteld trio, vol bezieling m uitdrukkingskracht, musicerend in becht samengaan, dat al onmiddellijk ou de jongeren golven van enthou siasme verwekte, zè zelfs dat het ap plaus tussen de delen der composities ■ji opklonk, wat enerzijds van jeug dige onkunde getuigde, anderzijds echter toch zo sympathiek sprak van onverholen en geestdriftige bewon- Advertentle dering. die men dit werkelijk uitzon derlijk fijnzinnige en voorname trio. dat hun Haydn. Beethoven en Men delssohn voorspeelde, toedroeg. De jeugd bleek er volledig voor open te staan! udiiaae kvalitetsmaerke Verplaatsing Aboe- Simbel-tempels Kosten 36 miljoen dollar De directeur-generaal van de nesco. René Maheu, heeft meege teld dat de werkzaamheden ter ver- Plaatsing van de Aboe Slmbel-tem- P*ls in Egypte onmiddellijk een aan- ung zullen nemen. Door 47 landen 8 tot dusver ruim 19 miljoen dollar heengebracht voor het behoud van k tempels, die anders bij de vol- tooiing van de Asoean-dam indegol- - 'en van de Nijl zouden verdwijnen, ■f De totale kosten van het project *orden geraamd op 36 miljoen dol- Ur. De Egyptische regering heeft reeds *n contract voor 24 miljoen dollar Moten met een groep van zes maat- «toappijen uit Duitsland, Italië, frankrijk. Zweden en Egypte. De voorbereidingen ter plaatse zul- onverwijld beginnen. In mei ^Pt men dan een begin te maken het uiteennemen van de tempels, op een 64 meter hoger gelegen Waats opnieuw zullen verrijzen. Maheu zei, dat de waarde van het succes van de gevoerde campagne alleen is gelegen in het behoud de tempels zelf. maar ook In de ®temationale „intellectuele en mo- JJle vooruitgang" die hieruit bleek. ?e grootste bedragen zijn geschon- «n door de V.S. (12 miljoen dollar), Jest-Duitsland «1.850.000 dollar), ^nkrtJk <een miljoen dollar). Italië ;i '856.000 dollar). India (588.000 dol- Zweden (500 000 dollar) en N e- "rland (436.000 dollar). Het moet dan ook gezegd worden, dat bij dit vooral in Amerika gere nommeerde drietal van de aanvang af in elk opzicht de perfectie aan het woord was. een perfectie, welke in het verder verloop door geïnspireerde be zieling ondersteund, ook in muzikaal opzicht de hoogste waardemeter evenaarde. 1 Dit niveau werd vooral bereikt in Mendelssohns warm-melodieus prachtig voor de instrumenten klin- j kend. zelden gehoord Trio in d kl. t op. 49. waarin de componist tijdens het Scherzo onvoorwaardelijk de hoogte van zijn op 17 jarige leeftijd geschreven geniale ouverture tot Shakespeare's ..Midzomernachts- droom" bereikt. Met een stimulerende pianist als Arthus Balsam in de voorhoede, wiens glashelder, parelend en licht toucher van zeldzame opvallendheid is. kwam van dit Trio een vloeiend-soepele. meeslepende realisatie tot stand, na dat men ook reeds van de eminente kwaliteiten van deze drie had kunnen genieten in Haydns luchtig Trio in C gr. t. no 3 en de tien markante variaties over het lied uit de operette van Heinrich Müller „Ich bin der Schneider Kakdu", dat in Beethoven* tijd als ..schlager" een enorme op gang maakte. In het bijzonder de fuga werd magistraal vertolkt. Het verwonderde dan ook niet dat deze composities, kort toegelicht door de heer Huub Buurman, die ook ge legenheid vond een kernachtige ka rakteristiek te geven van „klassiek" en „romantiek" beide genres gin gen er bjj de jongens en meisjes ge lukkig nog glansrijk in! de hoog- I ste geestdrift opriepen. Volstrekt in de ban dezer superieure musici, als allen waren! 's Avonds werden alle bovenge noemde eigenschappen van het Albe- neri-trio nog verhevigd. Allereerst in Mozart (diens Trio in Bes gr. t wel licht iets te zwaar qua klankgeving. doch dit kon verband houden met de akoestiek, omdat de zaal toen slechts gedeeltelijk gevuld was. In het alge meen een ideale, blij gestemde Mo zart. met een verrukkelijke toonge- ving van de violist Ciompi, die zich hierin ten volle kon laten gelden. Volgde een kennismaking met een hecht geconstrueerd zij het met een zwak Adagio - Trio in d kl. t. van de op 8 december 1890 geboren Tsjechische componist Martinu. Deze verloochent, ondanks invloed van an deren. speciaal uit zijn Parijse tijd als Roussel. Debussy en Strawinskv niet zijn landsaard, heeft zelfs op menig ogenblik in een zeer gematigd modern idioom, een eigen uiterst vi tale taal weten te vinden. Toch niet zulk een interessante Introductie, ondanks het voortreffe lijke spel en de doordachte voor dracht, als wij verwacht hadden. Hierboven het Albeneri-Trio. dat gisteren met grandioos suc ces concerteerde. (Foto L.D./Holvast) delssohntrio tot grandioos be- J sluit bracht. Het Albeneri-trio mag tot de beste der huidige Kamermuziek- ensembles gerekend worden. Daaraan bestaat na de zware prestaties van deze dag. die tot het einde toe onverflauwd ble ven. geen enkele twijfel. Wij zijn dankbaar er kennis mee gemaakt te hebben. In een tijd waarin de middel maat dikwijls ..troef" is. had dit concert ook 's avonds een stampvolle zaal verdiend. En het komt slechts zelden voordat de dorst naar ..ware schoon heid" tenvolle bevredigd wordt! H. De internationaal bekende Spaanse flamencodanseres Car men Amaya is gisteren op 50- jarige leeftijd op haar landgoed Bagur aan de Costa Brava (Spanje) overleden. Zij leed gelijk gemeld reeds enige tijd aan een nierziekte. Zjj werd in 1913 in een zigeuner gezin in de krottenwijk Somorrostro van Barcelona geboren. Toen zij vier jaar was trad zij al op ln café's, be geleid door haar vader, bijgenaamd ..De Chinees", op gitaar. Een criticus in Barcelona. Sebastian Gasch, ont dekte haar toen zij tien jaar was. Drie jaar later ging zij al met een contract voor een half jaar naar Zuid-Amerika. waar zij veel succes had. Na elf jaar waarin zij ook in Noord-Amerika optrad o.a. in Hol lywood keerde zij terug naar Euro pa met een eigen gezelschap. Op een tournee door Spanje ontmoette zij in Irun de gitarist Juan Antonia Aguero met wie zij trouwde. Ondanks haar successen die haar een vermogen opleverden, vergat zij nooit de arme zigeuners van Somor rostro. Zij werd beschouwd als de grootste flamencodanseres van deze tijd. Haar bekendheid bleek o.a. uit het feit. dat president Roosevelt indertijd een vliegtuig naar New York zond om haar voor een optreden in het Witte Huis te halen. Treffend was de wijze waarop de beroemde Franse schrijver Francois Mauriac haar dan sen beschreef. De impresario die haar eerste op treden in Zuid-Amerika had geregeld, liep bij de ontvangst van het gezel schap in Buenos Aires weg. toen hij zag dat de ..ster" een kind van 10 jaar was. Enkele uren later werd hij ech ter uit zijn bed gehaald om te delen in de ovaties die het optreden van Carmen Amaya aan een grote menig te ontlokte. Toen zij een contract had getekend voor het optreden in de V S.. liet een jaloerse collega de Amerikaanse auto riteiten weten, dat Carmen Amaya analfabeet was en dat zij daarom niet tot de VS kon worden toegelaten. Het kind. dat Spaans. Frans en Italiaans sprak, leerde daarop in de nachtelijke uren na haar uitvoeringen in Buenos Aires, in korte tijd lezen en schrij ven. Enkele dagen voor haar dood ver leende de Spaanse regering haar de orde van „Isabella de katholieke", als erkenning van haar artistieke gaven. De begrafenis heeft vanmiddag plaatsgevonden op het kerkhof in Bagur. Butler heeft de afgelopen weken een nieuw door hem zelf ontworpen ballet ingestudeerd met een kleine Als hoogtepunt het Brahms-trio in B gr. t. op. 8 van 1854, waarvan het romantische karakter, dat deze mu sici zo bij uitstek ligt, evident is. Het Hikt van een welhaast ongeloofwaar dig élan doortrokken (ln 1891 heeft Brahms dit trio geheel omgewerkt) en behoort sindsdien tot de meest geliefde en gespeelde trio's. Hier in het bijzonder kon de cellist in het wonderlijk-zangerige Adagio zich la ten gelden op zijn prachtige, vier eeuwen oude Amati. Stuwkrachtig en innig doorleefd is Brahms met volu mineuze toongeving. volmaakt naar stemming, sfeer en kleurwerking. het hoogste geschonken wat hem kan toe komen. Een klaverblad van drie meesters, in hoogste eenheid op elkaar afgestemd bekroonde hiermee deze avond, welke na het stormachtig applaus als toe gift het verrassend vederlicht en in fantastisch snelle vaart ge houden Scherzo uit het Men- (Van onze kunstredactie) Van repertoirevernieuwing weet het Nederlands Dans Theater een danig woordje mee te praten. De ene première volgt in korte tijd de andere op. Aan het succes van deze jonge, enthousiaste dansgroep draagt de Amerikaanse choreograaf John Butler veel bij. Wie herinnert zich niet diens Carmina Burana, Hadrianus en Sebastian? selecte groep uit het danstheater. Dit ballet „The Triad", Ls gisteravond als „De hospita' 'in de Kon. Schouwburg 1 te Den Haag ln première gegaan. Het werd gedanst op muziek van Peggy I GlanvilleHick* en Duke Ellington. „De hospita" ls zeer licht verteerbaar. Enerzijds ls het een poëtisch ballet er komt een verrukkelijk ballon- nenspel in voor! anderzijds steekt het niet ver uit boven de banale sfeer van Yi nachtclub Als er één ballet is. dat gemengde Indrukken nalaat dan is het wel dit ballet, dat Butler oor- spronkelijk maakte voor het „Festival of the World" in Spoleto. Eén ding staat echter vast: het Ls origineel van opzet. Bovendien heeft het libretto een geestige inhoud. Drie jongelui, die teveel lawaai op hun kamer maken, krijgen het aan de stok met een feeks van een hospita Eenmaal in slaap gevallen ziet het drietal, ieder op zijn manier, deve hospita terug in de droom. Voor de een is zjj een lief en onschuldig I speelkameraadje hier bereikt het ballet een hoogtepunt voor de an der een vurige verleidster, alhoewel lyrisch, voor de derde een ordinaire J danspartner. Droom en werkelijkheid zijn in dit ballet scherp omlijnd, be halve in de slotscène. Het Ls een bal let zonder enige pretentie, maar het bevat dat moet ln ieder geval ge zegd tal van beweglngsvondsten. Het wordt in twee verschillende be zettingen uitgevoerd door Marian Sarstadt. Anne Hyde. Glen Tetley. Job Sanders Jaap Flier. Charles Czamy. Han Ebbelaar en Richard1 Zei ens P S. Het programma van gisteravond vermeldde verder nog Jaap Fliers in drukwekkende ballet RéjouLssance op de contrapunt ische muziek van Bach, Maurice Béjarts onheilszwangere So nate k trois. waarin naast Anne Hyde vooral ook Wiily de la Bye zjj danste haar rol diep doorleefd ex celleerde en Hans van Manens jrzz- ballet „Voet bij Stuk". Prijs van de Franse literaire kritiek De grote prijs van de Franse literaire kritiek is dit jaar toege kend aan Jean de Beer voor zijn werk „Montherlant ou l'ame en- combré de Dieu". Bij de derde stemming kreeg Jean de Beer ze ven stemmen, tegen vijf stemmen voor mevrouw Odette de Mourques voor een essay over de poëzie van La Fontaine, getiteld ..A muse, fuyante proie". In de jury hadden om. zitting Yves Gandon. de voorzitter van het ge nootschap van literaire critici, prof. Jean Delay van de Academie Fran- Caise, Gerard Bauer en André Billy van de Academie Goncourt. Voor de eerste maal kende de jury ook een prijs toe op het gebied van uitgaven van kritisch proza. Met al gemene stemmen ging deze prijs naar mevrouw Beatrice Jasinski voor „Cor respondence generale de Mme de Stael". PREMIÈRES VAN HET NATIONALE BALLET Het Nationale Ballet zal op 21 no vember in het gebouw voor O., K. en W. de uitgestelde Haagse première geven van een nieuw ballet van Con rad van de Wetering „Illusie". De mannelijke hoofdrol ln dit ballet wordt gedanst door de choreograaf, de vrouwelijke door Ineke Hiüssen. Op het programma staan verder Ge orges Skibines „Idylle" en Balan- chines „concerto barocco" en „Sym- phanie in c" van Georges BibeU Voor de premiere stonden de na men van Marian Sarstadt, Han Ebbe laar. Glen Tetley en Jaap Filer geno teerd. Wat Marian Sarstadt betreft, zij heeft zich van ©en Scapino-leerlinge ontwikkeld tot een danseres van we reldniveau. Dat bleek ook tijdens dr voorstelling van gisteravond weer. Zij danste de verschillende rolletjes even lichtvoetig en expressief als het bal let speels is. En weer kwam het Haagse première publiek onder de in druk van haar knappe danstechniek. Het was dan ook gul met bloemen en applaus. Herdenkingsconcerten te Oen Haag Volgende week zullen in Den Haag twee concerten worden gegeven in liet kader van de Nationale Herden king 18131963. Op beide concerten zal muziek worden uitgevoerd die I ontstond rond 1813. Op maandag 25 november wordt in de Oude Kerk in Scheveningen orgel- en koormuziek ten gehore gebracht. Er worden werken uitgevoerd van Philippus Pool. Kan Carel Kleijn, Frederik Nieuwenhuysen, Christiaan Frederik Ruppe, Jan Georg Bert el- man, Johannes Gjjsbertus Bastiaana en Johannes Bernardus van Bree, al len Nederlandse componisten. Op 29 november wordt in de Kur- zaal in Scheveningen een concert ge geven door het Residentieorkest on der leiding van Willem van Otterloo met medewerking van de soliste Cor- ry Vierdag, klavecimbel. Voor dit con cert staan op het programma werken van de Nederlandse componisten Christiaan Ernst Graaf. Johan An dreas Colizzi, Carel An ton Fodor, Jan Willem Wilms en Johannes Bernar dus van Bree Marian Sarstadt en Olen Tetley in een droomscène uit Butlers nieuwste ballet „De Hospita." Wereldberoemde ster Flamencoolanseres Carmen Amaya te Bagur overleden Steeds voor de armen in de bres... Jeugdwedstrijd in voordraclitskunsl De Kunstkring ..Amicitia" uit Bilt- boven houdt op 11 januari van het volgend jaar voor de 13e keer een landelijke voordrachtswedstrijd voor de jeugd. Jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot 24 jaar kunnen aan deze wedstrijd meedoen. Deelnemers moe ten uit het hoofd, een door hen zelf gekozen oorspronkelijk gedicht of stuk proza voordragen. Hierbij mag een tijdsduur van vijf minuten niet worden overschreden. De jury bestaat uit Julie Berdenis van Berlekom, voordrachtskunstena- Beelden - expositie 1813-1963 Burgemeester Chr. G. Matser van i Arnhem opent zaterdag a_s. in het Gemeentelijk Museum een tentoon stelling „Beelhouwkunst 1813-1963 in Nederland". De expositie wordt ge- houden in de gedachte van de Na tionale Herdenking. res uit Bilthoven. Jac. van ELsacker. voordrachtskunstenaar uit Rotterdam I en wethouder H. F. Witte uit Bilt- I hoven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 19