Vervuiling van de stad krijgt het karakter van een probleem (MM j RITMEESTER llPiili Jan Blokker over de verborgen camera Kerst - actie van liet Leger des Heils GALOP VRAAGGESPREK MET REINIGINGSDIRECTEUR De gracht is een „ideale" vuilnisemmer bjJgÏMliStSiij!' Toenemende vervuiling van Leiden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 november 1963 Zesde blad no. 31116 Kan men wat de vervuiling van de stad betreft spreken van een probleem? Nee, het Is niet helemaal juist om ren een probleem te spreken. Een lekere onreinheid Is er altijd ge west. U moet bovendien niet verge ten dat de straatvervuiling van de burgerij zelf komt. De vervuiling van de stad krijgt wel het karakter van bet probleem in de eerste plaats door de mentaliteit van de bevolking die de oorlog zo is veranderd en in de preede plaats door een tekort aan dnigingspersoneel. In Zwitserland iedere burger U op de schouders _:en wanneer U op straat een leeg adfersdoosje weggooit. Hier in Hol- fend gelooft men het wel, als U be- pijpt wat ik bedoel. Toen enkele ja ren geleden de Vebo-tentoonstelling in het Plantsoen werd gehouden heb ben wij het braakliggende terrein aan Gortestraat, dat voor deze gele- giheid als parkeerplaats moest die- en. goed onder handen genomen. Er werkelijk geen vuiltje meer te Eén dag later, enkele ogenblik- en voordat de commissaris van de taling in de tentoonstelling zou ope ten. was er een grote vrachtwagen r'g om al de op een hoop gesme- rommel weg te halen. Óver de uentaliteit van de bevolking kan ik I trouwens nog veel meer staaltjes iertellen. Eens belde een mevrouw eop om te zeggen, dat de rioolkolk haar huis nodig schoongemaakt west. worden, want haar dienstbode het huisvuil niet meer kwijt SSjiMnSlsi"'!'! i (Sgisis v hïs Ta« EBw PAPIERBAK dankbaar object voor de baldadige jeugd. (Foto L.D./Holva8t) I Is Leiden In vergelijking met an dere sleden, een vuile stad? - Zeer positief niet! Op welke wijze zou de burgerij betrokken kunnen worden bij een actie om de vervuiling van de stad tegen te gaan? - Daar kan ik op dit moment geen mededelingen over doen. De wethou der ir. J. J. G. van Hoek, red.) is na melijk van plan om juist hierover m naar het zich laat aanzien op i mite termijn een persconferentie te beleggen I Wordt er veel gebruik gemaakt van de papierbakken in de stad? 1 Ach, dat gaat wel, maar of ze ge bruikt worden voor datgene waar voor ze bestemd zijn meen ik te mo gen betwijfelen. Bovendien worden deze papierbakken dikwijls vernield door baldadige jeugd. Sommige bak ken worden zelfs van de lantaarn palen afgerukt, ook in de zogenaamde nette buurten. Twee mooie papier bakken. die nog niet zo lang geleden op de Steenstraat te vinden waren, liggen nu in het Galgewater Zouden er geen schoolexcursies naar uw bedrijf georganiseerd kunnen worden? Daar is de reinigingsdienst beslist niet spectaculair genoeg voor. 9 Wat heeft de actie „Opgeruimd staat netjes" voor resultaat ge had? Deze actie heeft weinig resultaat opgeleverd. Men is nu weer bezig met een nieuwe landelijke actie. ..Houd uw stoep schoon", en op zich zelf is dat natuurlijk niet zo gek. In Dordrecht en in vele andere steden is men verplicht het trottoir voor zijn huis schoon te houden. Maken velen gebruik van de mo gelijkheid om een tweede vuilnis emmer aan te schaffen? Te weinig mensen, helaas, maken van deze mogelijkheid gebruik. Er zijn weliswaar straten waar de aan bieding van het huisvuil keurig ge schiedt, maar er zijn ook straten waar het vuil naast de emmer ligt. O Zou het de reinheid van de stad niet ten goede komen, wanneer men tegen verminderd tarief in het bezit van een tweede vuilnis emmer kan komen, bijvoorbeeld tegen betaling van een kwartje inplaats van vijftig cent per maand? Het komt er dan eigenlijk op neer. dat een ander voor de kosten op draait. En laten we nu eerlijk ziin, iedereen kan die twee kwartjes méér heus wel betalen. Hoeveel pakjes si garetten worden er in één maand niet opgerookt? Heeft U wel eens gedacht aan de invoering van een grotere vuilnis emmer? ..Waar blijf ik met het vuil?" (Foto L.D./Holvast) Daar zijn de meeste huisvrouwen tegen, evenals trouwens alle flatbe woners. De inhoud van een normale emmer is drieendertig liter en die van een grotere emmer vijf en vuf tig. Dit laatste soort emmer is voor een huis vrouw veel te zwaar. U had het zoeven over een tekort aan reinigingspersoneel. Zal de totstandkoming van een vuilver brandingsinstallatie wat dit be treft enige verlichting brengen? De totstandkoming van een der gelijke installatie U weet dat bin nenkort de eerste paal in de grond gaat betekent een oplossing voor het probleem „Waar blijft ik met het vuil?". We kunnen in de Randstad Holland geen vuilnisstortplaatsen meer hebben. Het, is logisch dat met de toeneming van de bevolkinz ook de hoeveelheid vuil groter wordt. Op het ogenblik is het zo. dat ik aan ophalen van huisvuil wel eens de straat veegdienst opoffer En om nog evenop dat personeelstekort terug te komen, er zijn steden, wa&r men het oohalen van huisvuil al heeft moeten reduceren tot één keer in de week. Kan iedereen op het terrein van de reinigingsdienst vuil storten? j Het is inderdaad mogelijk om hier tegen betaling van één gulden een halve kubieke meter vuil te depone ren. Men kan het ook voor twee gul den vijftig weg laten halen. Het zijn voornamelijk kleine aannemers en schildersbazen die hier hun rommel I kwijt willen. Wat. het grove vuil be treft. daarvoor heb ik de zogenaamde woensdagmiddagregeling ingesteld. Tegen betaling van twee kwartjes kan men op deze middag tot een halve i kubieke meter vuil laten weghalen. Er wordt veel geklaagd over vieze grachten. Wat is uw oordeel hier- j over? We proberen deze grachten zo j schoon mogelijk te houden. Dagelijks varen twee vuilnisvletten door de I grachten om het drijvend*» vuil te verwijderen. Ze vissen bij elkaar wel tien kubieke meter vuil uit het water j op. Maar nogmaals men neemt het over het algemeen met de reinheid niet meer zo nauw. Vele grachtbewo ners gooien alles maar gewoon in het water. En waarom? Eenvoudig omdat J grootmoeder het ook al deedVoor deze mensen is de gracht een ideale vuilnisemmer, waarvan het deksel notabene vanzelf sluit i Kan hierop geen strengere con trole worden uitgeoefend? Dat gaat niet zo heel erg gemak kelijk. De politie maakt alleen proces- j verbaal op wanneer iemand, die rom- mei in de gracht of langs de kant l va nde weg gooit, op heterdaad wordt DE LANGEGRACHT: een vuilnisemmer, waarvan het deksel niet helemaal sluit. (Foto L.D./Holvast) betrapt Als een man met. een afge dankte stoel op zijn hoofd langs het water loopt en hij merkt, dat een ander hem volgt dan wandelt hij rus tig door of hij keert naar huis terug om het een half uur later nog eens een keer te proberen. Nogmaals dit soort dingen laat zich nu eenmaal moeilijk bestrijden. Tot ons leedwezen moe ten wij vaststellen, dat steeds meer vuil in de grach ten en op de openbare weg wordt gedeponeerd. Dit staat te lezen in de onlangs verschenen memorie van antwoord op de begro ting va nhet jaar 1964. Be halve deze officiële betuiging van spijt liggen er op tal van Leidse redactiebureau's ingezonden stukken van le zers die zich verontrust to nen over de vervuiling van de stad. Het Leidsch Dag blad heeft naar aanleiding van deze toenemende stads- vervuiling een (kort) vraag gesprek gehad met de direc teur van de Gem. Reini- gings- en Ontsmettings- dienst. de heer H. Hoorn. U vindt het geïllustreerd met enkele foto's op deze pagi na afgedrukt. WASSENAAR Jaarvergadering Irene" De chr. sportvereniging „Irene" houdt woensdagavond 8 uur in het Deylerhuis de jaarvergadering. Na het huishoudelijke gedeelte zullen enkele films worden vertoond. RITMEESTER PRESENTEERT EEN NIEUWE SIGAAR VOOR 22 Aü BHI CENT kenners steken er de loftrompet over Voorstelling K. en O/s Film kring 9? Sinds het begin van de filmge schiedenis is er een tegenstelling merkbaar tussen hen. die „de" wer- 1 kclijkheid willen uitbeelden en dege nen. die een „eigen werkelijkheid" willen scheppen en verfilmen. Op dit punt stonden reeds I.umière en die andere Franse filmpionier. Georges Meiiès, zoal niet tegenover dan toch in elk geval naast elkaar: eerstge noemde was het te doen om het „vasthouden van de realiteit". Méliès dacht al dadelijk aan films uit stu dio's. De „verborgen camera" is dus bepaald niet nieuw en de candid ca mera (eigenlijk een deel van het rui mere begrip „cinema de vérlté") heeft van meet af aan het streven naar „fictie" tegenover zich gehad. Dit verschil k blijven bestaan, thans zichtbaar in documentaire en speel film. Met deze opmerkingen leidde de film- en televisiecriticus Jan Blokker gisteravond op de tweede voorstelling van K. en O.'s Filmkring in de Uni versiteit het onderwerp „De verbor gen camera" in. Uitvoerig stond spr. stil bij de documentaire, aanvanke lijk een filmuiting met een duidelijk doel: het etaleren van sociale emotie. Al spoedig deed zich op dit terrein de invloed gelden van een Russische uitvinding, die van de montage, al was die in feite zo oud als de film zelf. Want Lumlère had, tengevolge van de beperkte lengte, twee films nodig om een binnenlopende trein in beeld te brengen en moest die aan elkaar plakken. Wat de Russen ech ter in de montage ontdekten, was a) de mogelijkheid van het opwekken van bepaalde gevoelens b) het scheppen van een bepaald ritme. Montage-experimenten brachten aan het licht, dat het beeld op zichzelf I niets is. maar pas zin krijgt door de rangschikking. De acteur is „voor- DE ORAN/EGRACHT: een grote vuilnisemmer, waarin behalve autobanden, raamkozij nen. kisten en planken ook com plete ameublementen worden ge deponeerd. (Foto L.D./Holvaat) Breng vreugde in vele harten Men schrijft ons: Kerstfeestvienng en Leger des Heils-activiteit zijn begrippen, die zo onafscheidelijk bijeenhoren, dat zij door velen nagenoeg als synoniem worden beschouwd. Een feit is dan ook dat ..het Leger" in de weken voor Kerstmis weer bijzonder in de open baarheid treedt en opnieuw een beroep gaat doen op alle mensen ..die van goede wille zijn" om hun steentje bij te dragen om ande ren. die. door welke oorzaak dan ook. wat aan de schaduwkant van het leven zijn komen te staan, wat extra warmte en licht te be zorgen. Voor eenzamen I Er zijn veel eenzame en oudere 1 mensen, mensen die nog op zich wo nen en voor zichzelf trachten te zor gen. voor wie nog geen plaats in een 1 bejaardentehuis is. of die dit instap- j pen bij deze „laatste halte" voor het I einde van de reis maar liefst zolang mogelijk uitstellen. Daar zyn vele j kinderen die, misschien door de on- j rijpheid van hun ouders, een harmo- nisch tehuis en ieder spoor van lei- ding en bescherming moeten missen daar zijn de vele AOW-pensioen- trekkers die altyd maar net kunnen rondkomen en waarbii nooit eens iets I extra's afkan; daar zijn de vele ge lzinnen waarvan de inkomsten net precies te kjein zijn om ooit eens on bezorgd de feestdagen tegemoet te kunnen gaan. Voor die allen en voor zo heel velen meer. zou het Leger des Heils op Kerstmis graag iets extra's doen. Eén druppel op de gloeiende plaat, eén emmertje water naar de zee gedra gen? Inderdaad, maar tochtoch kan dit druppeltje, deze enkele licht straal lafenis en vertroosting beteke nen voor een dorstig hart of een ver- kilde ziel. en misschien medehelpen om mensen de weg naar de Grote Helper te doen terugvinden Vele activiteiten Concreet gesproken stelt het Leèer des Heils zich voor om dit jaar be halve het organiseren van de bekende kerstsamenkomsten voor oud en jong, wgar van de kerstnachtwijdingsdienst in de Stadsgehoorzaal op de 1ste kerstdag om 6 uur 's ochtends met de opvoering van een groot kerstspel wel cie meest spectaculaire is. ook weer een flink aantal kerstpakketten aan I daarvoor in aanmerking komende ge- I zinnen uit te reiken. Voorts ls in voorbereiding een feestelijk en royaal kerstdiner voor circa 100 alleenstaanden en bejaarde echtparen: een groot kerstfeest met een echt cadeau voor een groot aan- I tal kinderen, dat niet op een kerke- 'lijke zondagsschool gaat. Voorts wil het zoveel mogelijk logementbewoners in de kerstvreugde laten delen en aan hen, die Juist in de kerstnacht wer ken, een kleine verrassing bereiden. En ook de zieken zullen niet worden vergeten. Om dit alles, en nog veel meer. mogelijk te maken komt in de komende dagen een geuniformde ver tegenwoordiger (ster) van het Leger des Heils aan Uw deur kloppen met een collectebus- of -lijst en staan er op 7, 9. 11 en 14 december de bekende kerstpotten. In de week van 25 tot 30 november vindt de huis-aan-huis-collecte in Oegstgeest plaats en van 2 tot 7 de cember ln onze stad. Wilt U het Leger des Heils helpen door middel van Uw persoonlijke bij drage en met Uw opgave van, naar Uw mening, voor eei. kerstgave in aanmerking komende adressen? In dit laatste geval gelieve U dui delijk aan te geven voor welke cate gorie het door U aangegeven adres in aanmerking komt. Eventueel onder vermelding van gezinssamenstelling ae juiste naam en eventuele bijzon- dere omstandigheden. Wilt U deze aanmelding uitsluitend schriftelijk doen aan het Korpsadres Hooigracht 30a en wel vóór 1 decem ber. Het Leger zegt U reeds bij voorbaat namens honderden stadgenoten har- I telijk dank. werp de regisseur schept het film werk door het bepalen van de volg orde van de beelden. Hier ligt uiter aard een geweldig gevaar, namelijk van de demagogie, die ie's suggereren wil wat er in werkelijkheid niet is. De Russen zelf en de Duitse nazi's hebben dit middel op grote schaal misbruikt. In dit verband schonk de heer Blokker aandacht aan Bert Haanstra's „Zoo", een „immorele film zoals iemand heeft gezegd Wel heeft Haanstra de werkelijkheid gefotografeerd, maar diezelfde wer kelijkheid vervolgens versneden om er bepaalde effecten mee te bereiken De candid camera noteert dus wel de werkelijkheid, maar het resultaat behoeft niet noodzakelijk een uitbeel ding te zijn van „de" waarheid. De cineast betrapt dingen, die er zijn. maar dan rust de vraag: wat doet hij er mee? Spr. wees er, naar aan leiding van de vertoning van een vertoning van een fragment uit ..On the Bowery" (1956!». op dat de man achter de candid camera veelvuldig f:ebruikt maakt van de lange instel- ing. omdat hij „de tijd heeft". Een ander punt van belang is. dat er met een kleine camera gewerkt moet worden. Grotere mogelijkheden ko men er pas als de techniek de hel pende hand biedt. Artistieke verwor venheden komen immers voort uit technische vindingen. Intussen is er by het filmen met de verborgen ca mera een nieuwe ontwikkeling gaan de. Na de periode van het „film- maar-raak" ls er thans een tendens de scenes uitvoerig voor te be- vooraf met de gelegen- hridsacteurs te praten en hen op het filmen voor te bereiden. Ten slotte stelde spr. de vraag of het beeld van Lumière's binnenlopende locomotief „de" werkelijkheid is (of u SS*?? eni« toelaatbare werke lijkheid) of dat de droomwereld mis schien toch reëler is. Film-als-kunst betekent stileren en nat stileren is een vorm van „liegen". De uiteenzet ting van de heer Blokker werd geïllustreerd mot de vertoning van een aantal fragmenten uit „On the Bowery", „La Seine a rencontré Pans „Mamma don't allow'' en ten slotte van „Lonely bov" een film- portret van Paul Anka en diens emotionele invloed op onevenwich tige teenagers. Debiteur Kuslaml dreigt stemrecht in VIN' te verliezen Een Amerikaanse woordvoerder neeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat het niet onmogelijk is dat de kwestie van de apartheid in Zuid- Afrika en die van de Portugese ge bieden in Afrika de Algemene Ver gadering van de V. N tot na Kerst mis in zitting btfeen houden. Ais de zitting tot in het nieuwe iaar duurt kan de kwestie ter sprake komen of Rusland nog wel stemrecht heeft. Volgens het Handvest kan name- lyk aan een land, dat de organisatie een bedrag gelijk aan twee jaar con tributie schuldig is. het stemrecht worden ontzegd Rusland valt daar voor op 1 januari in de termen. Het heeft nog niets betaald aan de poli tiemacht van de V. N in Kongo en het Midden-Oosten. In Zu.dafrikaan.se en Portugese kring toonde men zich verbaasd over deze Amerikaanse verklaring. Enkele waarnemers dachten aan een proef ballon. Zi) verdenken de Ameri kanen ervan dat deze de zitting wil len proberen te rekken om het stem recht van de Russen nu al ter sprake kunnen brengen ln plaats van op de volgende zitting die in september begint. Amerika bevindt zich in die tijd in een verkiezingscampagne.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 17