LEIDS POLIKLINISCH CENTRUM EEN UNICUM IN WEST-EUROPA Kansen op verandering in Zuid-Vietnam s Wachttijd voor 150.000 patiënten per jaar tot minimum beperkt wajang"! ONDERHANDELINGEN MET COMMUNISTEN? Dr. H. C. Kramers aanvaardde lectoraat theoretische fysica Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 november 1963 Vijfde blad no. 31116 Een van de grote projecten, die thans voor Leidse Universiteit in aanbouw zijn. is de we centrale polikliniek voor algemene en pecialiseerde interne geneeskunde aan de assenaarseweg. Men hoopt dit ..poliklinisch gnostisch centrum", dat in conceptie uniek in West-Europa, begin 1965 in gebruik te nen nemen. De grondgedachte van de opzet van dit cen- is enerzijds een verschuiving van klinische poliklinische behandeling en anderzijds een etering van deze poliklinische behandeling concentratie der specialismen, soepeler rstroming en daardoor tot een minimum ge reduceerde wachttijd voor de patiënten, en aan passing van de behandeling aan de gewijzigde maatschappelijke verhoudingen, d.w.z. het ver dwijnen van ieder klasseonderscheid. Bij de opzet is men uitgegaan van een aantal van 150.000 behandelingen per jaar, hetgeen een aanzienlijke verhoging betekent vergeleken bij de gezamenlijke capaciteit van de huidige verspreid liggende poliklinieken. Door deze betere dienstverlening aan de pa tiënt worden bovendien de opleidingsmogelijk heden voor medici aanzienlijk verbeterd en krijgt ook de wetenschappelijke research nieuwe mogelijkheden. Ui Vil mm MUHl ühitt» •"'"•'«jliii,! JliiiiWiiipïiiii, tUiHttiiiipiM trappen- en liftenhuis centraal in het gebouw. Een buizenpost versnelt het transport van gegevens en onder zoekmateriaal tussen de verschillen de afdelingen. Deze buizenpost werkt vrijwel geluidloos. Indeling In het sousterrain van het nieuwe Per slot van rekening wordt door een dergelijke polikliniek ook een groot algemeen economisch belang gediend. Zoals gezegd worden veel opname kosten uitgespaard, maar tevens is de verkorting van de wachttijden economisch uitermate belangrijk. Een schatting van tientallen mil joenen guldens per jaar in het ge hele land als verloren arbeidstijd KITr üaR8H!E88l m.2 sfESs ■ma'smh «M gebouw zijn de technische diensten docr lange wachtperioden in zieken ondergebracht. Op de begane grond huizen is niet overdreven. Zou het bevindt zich. naast wetenschappelij- [onder deze omstandigheden niet juist ke specialistische afdelingen, het Zjjn, een kleine vergoeding van de centraal archief, de centrale admi- ziekenfondsen te verkrijgen voor dit economische en voor de volksgezond heid zo belangrijke werk? Waardering voor medewerking j Prof. Mulder en de tweede alge- i mene internist dr. A. J. Ch. Haex nistratie en de centrale receptie- dienst bij de hoofdingang, kamers voor maatschappelijke werksters en een cursuslokaal. De vier verdiepingen daarboven bevatten afdelingen voor de algeme ne inwendige geneeskunde en gespe cialiseerde afdelingen. Deze situering van de algemene interne op verschil lende verdiepingen maakt een sterke integratie mogelijk en daardoor weer een snelle hulp aan de patiënten zonder lange wachttijden: een van verzochten ons in een onderhoud de hoofdaspecten in de organisatie nadrukkelijk te vermelden dat zij als van de nieuwe polikliniek. I initiatiefnemers van het plan bijzon- Voor het gehele complex is een dere waardering hadden voor de centraal chemisch laboratorium in- grote medewerking, welke bij de ver- gericht, dat met alle afdelingen in wezenlijking is ondervonden van de directe verbinding staat door middel zijde van curatoren, de voormalige van buizenb06t voor verzenden van secretaris mr. J. Drijber, de ministe- onderzoekmateriaal. I ries van Onderwijs. Kunsten en We- Op de vijfde verdieping bevinden tenschappen en Financiën, de archi- zich onder meer de kamers voor de tect prof. Zwiers en de uitvoerders, .logerende" patiënten, in totaal uit- Vruchten van gezondheid, wetenschap economie rechtvaardigen kosten van ruim drieentwintig miljoen gulden enorme gebouw aan de Wassenaarseweg is het tot dusver grootste e Universitaire gebouw. De grondafmetingen bedragen ruim 86 bij i 55 meter, de greotste hoogte ruim 37 meter. In totaal bevat het ge- v met de kelder meegerekend tien vloerniveaus. De totale inhoud be- igt 123.000 kubieke meter, de totr.Ie vloer oppervlak 31.000 vierkante r en de „direct nuttige" vloeroppervlak ongeveer 13.000 vierkante meter, j totale kosten zullen 23.400.000 gulden bedragen, ongeveer evenveel als rtjjd de Vridse spoorwegwerken. Daarvan moeten 5,4 miljoen besteed len aan inrichtingskosten en architect- en adviseurskosten. ie architect van het gebouw is prof. ir. H. T. Zwiers. De ontwikkeling van de diagnos tische techniek is in de afgelopen tientallen jaren meC grote sprongen en zeer snel gegaan. Vooral de vroegtijdige diagnostiek is zeer be langrijk geworden. Daardoor is het ook mogelijk geworden, meer patiën ten dan voorheen poliklinisch, d.w.z. zonder opname te behandelen. Een andere ontwikkeling is hier mede parallel gegaan, namelijk een steeds groter gebrek aan verplegend personeel. Ook dit noopt tot een ver schuiving naar de poliklinische be handeling. Inmiddels heeft ook de polikliniek als instelling geen wijziging onder- I gaan. Het is niet meer de „armen- kliniek" van voorheen. Het klasse- i onderscheid onder de patiënten van i de academische ziekenhuizen is ge- leidelijk aan vrijwel verdwenen. Bij •de poliklinische behandeling behoeft j dit verschil in het geheel niet meer te bestaan, maar dan dienen ook sfeer, entourage en bijkomstige om- i standigheden daarop te zyn ingesteld. Daarbij komt, dat de interne ge neeskunde met nieuwe gespecia liseerde technieken de laatste jaren zo ingewikkeld is geworden, dat het terrein ook voor de algemene inte rest niet meer te overzien is. Wil men echter de vooruitgang ten bate van de patiënt volledig benutten, i dan moet naast splitsing in specia- lismen ook een grote integratie ge- i handhaafd blijven. Dit is slechts mogelijk in een „geïntegreerd" ge- bouw. iRevolutionaire ontwikkeling gezegd is het doel van het om te kom on iot een totaal uiderde en veel verbeterde werk- wat betreft universitair poli- sch onderzoek. voor de tweede wereldoor- i er op gewezen, dat de sterk prei de poliklinieken in het Boer- tek war tier beter verenigd had- Ikunnen worden in één enkel ge- waardoor meer rust op het zelf zou worden verkregen en lien een betere integratie van ^poliklinische werk zou worden irborgd. deze problemen hebben wij ïrige aandacht besteed in een (1 over de nieuwe polikliniek tyde van de aanbesteding Dagblad van 12 september Wij willen daarop thans s kort ingaan. Het imposante gebouw van het poliklinisch diagnostisch cen trum: vier wanden met niet min der dan 1732 ramen, waarachter een staf van zeven hoogleraren en vier lectoren met hun weten schappelijke, technische en ad ministratieve staf zullen werken in dienst van de volksgezond heid. het wetenschappelijk on derzoek en de medische oplei ding. (Foto L.D./Holvast) Deze patiënten kunnen worden on dergebracht in zaaltjes met twee of vier bedden. Ruimte en rust Het gebouw, waarin alle luxe ls vermeden maar waarin ruimte, hel derheid en modern comfort de hoofdtoon voeren, is ruimtelijk aldus geconcipieerd, dat ophopingen van patiënten met hun begeleiders en van artsen niet zal voorkomen, zodat het werk in een rustige sfeer zal kunnen geschieden. Er zijn veel ruime wachtkamers, ook kleinere wachtkamertjes voor bijzondere pa tiënten die de sfeer in de algemene wachtkamers zouden kunnen versto ren. De looplij nen in het gebouw zijn zo kort mogelijk gehouden door de vertrekken te plaatsen rondom twee grote lichtcouren en hot centrale gerust met een zeventigtal bedden. Het bovenste gedeelte van het ge bouw is niet toegankelijk voor pa tiënten. Hier vindt men een recrea tie- en demonstratiezaal. de machi netorens voor de liften etc. Een bij zonder fraai dakterras geeft het per soneel gelegenheid af en toe tot rust te komen en van een prachtig uit- I zicht over stad en omgeving te genie- 1 ten. Ingang aan Wassenaarseweg De hoofdingang, waardoor ook de patiënten het gebouw zullen betre den. is aan de Wassenaarseweg ge legen. Daardoor zal het ziekenhuis- terrein worden ontlast van een druk verkeer van patiënten, die tot dus verre via de ingang aan de Rijns- burgerweg naar de verschillende af delingen trokken. De Poelwetering, die thans nog achter het nieuwe gebouw om loopt en het daardoor scheidt van het zie kenhuisterrein. zal worden omgelegd langs de voorzijde van het gebouw onder een toegangsbrug door. De ruimte en rust aandoende sfeer van het gehele gebouw stimuleert de aantrekking van jonge artsen, die hier aantrekkelijke werkkamers en behandelingsruimten ter beschikking krijgen. Dit is van groot belang, want de personeelsvoorziening baart in de gehele universitaire samenle ving zorgen, ook in de medische sec tor. Het ziet er echter naar uit. dat men voldoende nieuwe krachten zal kunnen aantrekken om het enorme gebouw te ..bevolken". Voor 1964 heeft het departement een perso neelsuitbreiding voor dit object toe gestaan, die aanzienlijk boven de verwachtingen (hoewel niet boven het verlangde) lag. Vergoeding? De hoogleraar voor interne ge neeskunde prof. dr. J. Mulder heeft zich afgevraagd, of het onder deze omstandigheden, nu dank zfj dit i unieke centrum veel meer tot dusver j j voor de ziekenfondsen dure klinische patiënten poliklinisch dus zonder op- name geholpen kunnen worden, niet juist zou zijn, dat ook voor deze be- I handelingen door de ziekenfondsen I kleinere vergoedingen worden ge geven. De financiële last van deze poliklinische behandelingen kan, wanneer deze inderdaad de beoogde omvang bereiken, wel eens te veel worden voor de Universiteit alleen. Weliswaar ls er enige vertraging in de bouw opgetreden, maar over het algemeen ls het zeer vlot verlo pen en heeft men een gewillig oor gehad voor dikwijls moeilijk te ver wezenlijken wensen. De bouw is in oktober 1959 begon nen en zou aanvankelijk vier jaar in beslag moeten nemen. Het heeft iets langer geduurd, maar wat tot iltlllllllllllltlll jllllflIIIIJIIIlijlj stand is gekomen kan de toets van de scherpste kritiek glansrijk door staan. Leiden krijgt met dit diag nostisch centrum een unieke instel ling ten dienste van volksgezondheid, wetenschap en medisch onderwijs. Een kijkje in het trappenhuis in het centrale deel van de nieti- we polikliniek voor interne ge neeskunde. (Foto L.D./Holva«t) (Van onze correspondent in Washington) Nu de staatsgreep in Zuid-Vietnam is geslaagd, vraagt men zich in Washington af, welke kansen de nieuwe situatie biedt. Djem was kennelijk niet bereid de hervormingen door te voeren, die Amerika wenselijk achtte en daarom is men er in Washington voldaan over, dat Djem en zijn broer Nhoe van het toneel zijn verdwenen. Dat neemt niet weg. dat men het betreurt dat de om wenteling aan beiden het leven heeft gekost. Het grote voordeel in Amerikaanse ogen. is het feit, dat de nieuwe regering veel meer kan rekenen op de sympathie van het volk dan de oude. Onder alle omstandigheden kan dat een gunstig effect hebben. 1 PLANTEN MARGARINE mm Ma sezouten- puur plantaardig :ht verteerbaar - dus gezond IURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN, k zn. van C. J. Kathmann en J. •«zang; Marco Anne. zn. van J. der Land en J. M. Noort: Richard zn. van R. H. Tessers en A. E. Iers. GETROUWD. J. Bogaards en A. T. Paauwe. OVERLEDEN. y. J. Schuster, 67 J., man; J. G. 72 J. .wed. van J. M. Luiten; de Scally, 2 J.. zoon; H. J. Pors. Wr, wed. van J. D. Bloemen; A der Plas. 61 Jaar. echtg. van A. fcr Marei: W. Sloos. 40 J man; P. =*lnkels, 78 J.. man; J. Pastoors, j' man; C. Harkema. 66 J man; 'msen. 85 J.. echtg. van T. Duiker; *>t*elaar. 87 J.. man; J. Betgen, 'Ir man Soepel en snel De belangrijkste aspeqlen van het nieuwe gebouw, zoals éfci gecOhci- pieerd is naar de genoemde factoren, zijn vooral de volgende. De wachttijden voor de patiënt zullen door de integratie en een doel matige indeling tot een minimum kunnen worden beperkt. Het onder zoek zal geheel kunnen geschieden door gespecialiseerde artsen, en daarbij zal, onmerkbaar voor de patiënt, strikt individueel onderwijs aan aanstaande medici kunnen wor- den gegeven. Dit laatste is een zeer belangrijke factor, want de univer sitaire poliklinieken moeten nu een maal aan de opleiding dienstbaar worden gemaakt, doch in de veran- derde maatschappelijke verhoudin gen mag dit voor de patiënt minder merkbaar zijn dan het in het verle den was. Behalve de algemene inter nisten zijn alle deelspecialisten van de inwendige geneeskunde <b.v. hartziekten, longziekten, reumatolo gie etc> in het gebouw werkzaam, zodat mede door de groepering binnen het gebouw snelle weder zijdse consulten mogelijk zijn zon der tijdverlies voor de patiënt. Pa tiënten bij wie kleine diagnostische ingrepen zijn verricht, of zij die een ingewikkeld röntgenonderzoek moe ten ondergaan, kunnen zo nodi£ een paar dagen in het gebouw worden i opgenomen en zodoende geobser- j veerd worden, terwijl ze gelegenheid krijgen te verblijven in een ruim I dag- en avondverblijf met moderne gemakken. Daardoor wordt overbodi ge ziekenhuisopname van dergelijke semi-ambulante patiënten vermeden I en kan tevens met een beperkte ver- pleegstaf worden gewerkt. Helium en hydrodynamica Met een openbare les onder de titel „Helium en hydrodynamica" aan vaardde dr. H. C. Kramers gistermid dag het Leidse lectoraat in de expe rimentele natuurkunde. De stromingsverschijnselen in vloei baar helium beneden 2.3 graden bo ven het absolute nulpunt blijken zeer afwijkend te zijn van die in een gewone vloeistof, aldus dr. Kramers. Deze „hydrodynamische" verschijn selen in helium kunnen beschreven worden met behulp van het zoge naamde twee-fluida-model volgens welke de vloeistof eigenlijk bestaat uit een soort mengsel van twee vloei stoffen of fluida: het normale flui- dium dat zich als een gewone vloei stof gedraagt en het superfluidium. Het. laatste gedraagt zich heel merk waardig: bij stroming ondervindt het. in het geheel geen wrijving en het i kan daarom zonder enige moeite door 1 zeer nauwe gaatjes kruipen. Een zeer bijzonder verschijnsel is ook het optreden van het z.g. „tweede geluid", dat eigenlijk in het geheel geen geluid is maar een temperatuur- golf welke zich voortplant op dezelfde wijze als een gewone geluidsgolf Na een kort overzicht van enkele verschijnselen uit de hydrodynamica van gewone vloeistoffen (bijv. water), zoals de chaotische stromingstoestand die men turbulentie noemt, ging dr. Kramers in op de mogelijkheid van het optreden van een heel speciaal soort van turbulentie in het super fluidium bij vloeibaar helium welke wordt voorgesteld door een kluwen van z.g. „werveldraden". De wervel- I draden zouden het normale fluidium kunnen hinderen bij stromingen zo dat een grote extra-stromlngsweer- stand kan ontstaan. De werveldradenhypothese lijkt zeer bevredigend maar blijkt bij nader onderzoek toch nog veel moeilijkhe den op te leveren. Helaas moet men concluderen dat het bestaan van de werveldraden nog niet met zekerheid is vastgesteld. Tenslotte mag men wel stellen dat het. onderzoek van de bijzondere hy drodynamica van vloeibaar helium van groot belang is voor het begrij pen van de fundamentele verschijn selen in de hydrodynamica van ge wone vloeistoffen. Men kan hopen dat op deze wijze in het bijzonder het verschijnsel turbulentie beter be grepen zal kunnen worden. Bij de gebruikelijke toespraken wordt o.m. het grote belang voor het onderwijs onderstreept van de re cente ingebruikneming van de nieuwe praktikumruimte voor eerste jaars studenten in het z.g. proviso- rum Schelpenkade. Na afloop van de openbare les re cipieerde dr. Kramers in de ont vangstzaal van de Academie. Officieel zegt men in Washington nog steeds, dat men in Zuidvietnam de communisten moet verslaan. doch juist onder de officiële oppervlakte kan men een wat ander geluid ho ren: men begint te spreken over de mogelijkheid om zoals oorspronke lijk in de bedoeling heeft gelegen in Vietnam te komen tot een rege ling op grond van diplomatieke on derhandelingen. Nogmaals: dit laat ste is niet (of nog niet) de officiële Amerikaanse politiek, maar toch is het een interessant geluid. Uit Zuid-Vietnam komt ineens veel meer nieuws. De censuur is opgehe ven en de correspondenten kunnen meer en vrijer schrijven. Niet dat de besten onder hen daar op een of andere manier al niet langer kans toe zagen. De New York Times is zo gelukkig geweest gedurende de gehele crisis in Saigon een man ge had te hebben, Halberstamm, die voortreffelijk werk haeft gedaan. De ze journalist, nog maar 29 jaar, is op slag bekend geworden. Het zou ons niet verbazen, als hij de Pullitzer- prijs kreeg voor zijn reportages. Maar ook Halberstamm schrijft nu nog meer dan tevoren en het geïnteres seerde Amerikaanse publiek, dat in de gelegenheid is enkele unieke kran ten te lezen, kan beter en gedetail leerder op de hoogte zijn van de toestand in Zuid-Vietnam dan de krantenlezers buiten Amerika. Bovendien praat men thans ook op het State Department wat vrijer over Zuid-Vietnam en in New York, in de kring van de Verenigde Naties, kan men weer anders genuanceerde meningen horen, voornamelijk geba seerd op indrukken van de VN-com missie die juist uit Zuid-Vietnam is teruggekeerd. Klimaat Men krijgt de indruk, dat Amerika de staatsgreep niet op touw heeft gezet of zelfs maar heeft meege werkt aan de gedetailleerde plannen daarvoor. Maar aan de andere kant moet men wel zeggen, dat de Ame rikanen het ..klimaat'" voor een om wenteling hebben bevorderd. Wan neer bijvoorbeeld de president van de Verenigde Staten in een televi sie-interview zegt, dat hy verande ringen in Zuid-Vietnam wenselijk acht. óók in personages, dan moet het voor iedereen duidelijk zijn, dat Amerika met sympathie zal staan tegenover eventuele hervormers. De Amerikanen hebben Djem ech ter nog de kans gegeven zelf hervor mingen door te voeren, maar deze president, die het in het begin waar lijk niet slecht had gedaan, was zo autocratisch geworden en stond zo zeer onder zijn nog autocratische! broer Nhoe, dat Cabot Lodge, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, tijdens zijn bezoek aan het paleis voornamelijk moest luisteren naar de lange betogen van Djem en zelf maar weinig te zeggen kreeg. Gunstig teken De staatsgreep is bijzonder effi ciënt uitgevoerd en het feit dat twaalf van de veertien hoogste offi cieren daarbij waren betrokken, heeft de Amerikanen aangenaam verrast. Ook de deelneming van een grote groep belangrijke figuren uit de burgermaatschappij acht men In Washington een gunstig teken. Een ding beseffen de kenners van deze streken echter wel: al lijkt het ook. dat op het ogenblik geschikte figuren aan het hoofd staan, dat is nog geen garantie voor de toekomst. Dat de macht de mensen naar het hoofd stijgt, constateert men overal ter wereld, maar in het Verre Oosten schijnt het risico wel extra groot, dat een „koning" zichzelf als een „god" gaat zien. De ongunstige ont wikkeling van Djem is daar een trieste illustratie van. rebellerende officieren aanvankelijk de opzet hebben gehad Djem en zijn broeder te doden. Zy hebben lange tijd met hen, via de telefoon, on derhandeld over nun overgave, waarbij zij een vrijgeleide zouden krijgen. Toen de gebroeders listig ontsnapt waren, zijn zij echter zoals men weet gepakt en in een arrestantenwagen gedood. Officieel heette de doodsoorzaak „zelfmoord per ongeluk". Deze bloedige afloop betreurt men in Washington, al heeft men ook hoegenaamd geen sympathie voor de figuur van Nhoe. Van Djem geeft bijna ledereen toe, dat hij in het begin veel goeds gedaan heeft op het gebied van agrarische hervor mingen. van onderwijs, enz. Maar helaas bleef hij niet zo goed. U at nu? Wat nu? In de Amerikaanse hoofd stad acht men het niet in de eerste plaats van belang dat er een mo del-democratie in Zuid-Vietnam tot stand komt. Die is .liet zo gemak kelijk in te voeren. Men zou het al heel belangrijk vinden, indien de nieuwe regering kon rekenen op de steun en sympathie van het overgrote deel der bevolking. Boeddhisten heb ben daartoe als regeerders een bete re kans dan de katholieke regering, welke juist ten val is gebracht. Officieel verklaart men in Wash ington nog steeds, dat thans de strijd tegen de communisten tot een goed einde moet worden gebracht., d.w.z. tot een overwinning. Maar de V.N.-commissie, die juist is terugge keerd, acht zulk een overwinning veel moeilijker dan de Amerikaanse experts die men in Washington spreekt. Bovendien waren verschei dene V.N.-waarnemers van oordeel, dat dit nog lang niet de laatste staatsgreep in Zuid-Vietnam was ge weest. Juist omdat men ir. sommige kringen (en men vergete in dit ver band niet de opinie van De Gaul le) de mening is toegedaan, dat in de huidige omstandigheden de rust in Zuid-Vietnam nog lang uit kan blijven, ls het interessant, dat de laatste dagen in de New York Times en in particuliere gesprekken een ander en een nieuw geluid wordt gehoord. De bekende Journa list Reston heeft de vraag ge steld: waarom kunnen we in Viet nam niet doen, wat we in Korea hebben gedaan? Daarmee moet hy bedoelen: via de diplomatie een sta bilisatie bereiken en een zo groot mo- gelyke mate van rust. Onlangs verscheen er een belang rijk hoofdartikel In de New York Times, dat eveneens aandrong op een regeling via onderhandeling. Zoals men weet, Is het oorspronkelijk de bedoeling geweest, dat Vietnam neu traal zou worden en dat de twee delen na verloop van tijd zouden wor den herenigd. Het houaen van vrije verkiezingen in Noord en Zuid was het officiële oogmerk. Pas toen de communisten in Zuid- Vietnam Infiltreerden, begon Ameri ka dat zuidelijke deel te steunen op een manier, die de neutraliteit niets meer over liet. Men kan er zeker van zijn, dat de huidige Amerikaan se regering in een verkiezings jaar uiterst voorzichting zal zijn in haar besluiten ten aanzien van dit land. Kennedy kan lof oogsten met een regeling, die populair Ls in Amerika, maar hij kan ook de blaam krijgen voor een politiek die men slap zal noemen wanneer de com munisten voordelen weten te boeken. Advertentie Bende handelde in blanke slavinnen De Franse politie heeft vier man nen gearresteerd, die verdacht wor den van de ontvoering van zeven meisjes uit de omgeving van Nice die zij als blanke slavinnen naar Kongo of andere Afrikaanse landen zouden hebben willen verkopen. De zeven meisjes zijn nu terug bij hun familie. De leider van deze bende zou de 18-jarige Lucien Gaydon zijn Hy werd zaterdag met twee onderge schikten gearresteerd in een café te Metz, waar zij bezig waren de moe der van een van de meisjes te dwin gen 100.000 franken te betalen voor haar dochter, omdat deze anders naar Afrika zou worden gestuurd, waar „zy zeker zo veel waard zou zyn". De politie ging twee maanden ge leden een onderzoek instellen naar de activiteiten van de bende, toen zij de hand legden op een vierde bendelid, die vier meisjes naar Noord-Afrika wilde smokkelen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15