Prof. Erhard met weinig illusies naar De Gaulle Koekoek maakt niet waar, dat zijn telefoon afgetapt werd Ouders sturen kinderen niet meer naar school jfoorlopig geen beperking in de aanvoer van gezouten haring Afluisteren na fiat van VIER ministers Maximaal acht weken in huis van bewaring Tweedaags bezoek aan Parijs Ook Hailshamgeeft adellijke titel op Schippersvaartweg in Noordwijkerhout is een modderpoel Situatie na september belangrijk gewijzigd Vage beschuldiging ontzenuwd Als Hogg aan hoger onderwijs Voor passanten ericht 1 maart 1860 Woensdag 20 november 1963 Vierde blad no. 31116 De enorme stroom haring was Je tweede helft van september de Redersvereniging van de fderlandse Zeevisserij aanlei- ig om voorstellen te doen bij Produktschap voor Vis en l»produkten tot beperking van nvoer en invoer van gezouten ring aan het einde van het sei- 1963. De voorgestelde maatregelen helsdcn een verbod tot import n gezouten haring uit Ierland [[ingang van 1 december 1963 regeling waarbij de aanvoer gezouten haring met ingang n 15 december 1963 wordt be- rkttot ten hoogste 100 kantjes visreis. en een verbod tot zouting met ingang van in. 1964, zowel voor aange- StAt a s ingevoerde haring. "8 (jvendien werd, zonder dat daartoe voorstel werd gedaan, meeege- dd, dat het op prijs zou worden ge ld als ook in de invoer van verse ling uit Ierland met Ingang van 1 «nber 1963 zou worden stopgezet, aiddels heeft de situatie zich der- Ie gewijzigd, dat invoering van ie maatregelen voorlopig niet nood- of gewenst wordt geacht. Mens een op 21 oktober door het Huktschap georganiseerde bespre- f tussen de Redersvereniging en Bond van Haringhandelaren heb- de vertegenwoordigers van de re- rsdeze maatregelen met klem ver- idigd. De vertegenwoordigers van de id van Haringhandelaren stonden op een enkele uitzondering na. onwelwillend tegenover, maar deelde het tijdstip te vroeg om al beslissing te nemen. De resulta ten van de Engelse Wal visserij moes ten toen nog worden afgewacht. Daarom werd voorgesteld half no vember opnieuw bijeen te komen, voor welke suggestie de redersvereni ging tenslotte is gezwicht het Produktschap op korte termijn beperkende maatregelen zou treffen. Een enkele reder was echter van me ning. dat hij in verband met het ge vaar van prijsbederf door de mindere kwaliteit van de verse haring, voor stander moest blijven van een zo spoedig mogelijke inwerkingtreding van een. invoerverbod van gezouten haring uit Ierland Bezwaren Van de zijde van de Nederlandse 1 Bond van Haringhandelaren werd Beperking gesteld, dat in die kring ernstige be- In de besloten bestuursvergadering van het Produktschap op 24 oktober werden de nodige maatregelen voor bereid. Zou op 12 november overeen stemming worden bereikt, dan zou direct daartoe kunnen worden over gegaan. Het Invoeren van een import verbod voor gezouten haring uit Ier land zou zonder meer mogelijk zijn door de afgifte van invoervergunnin gen per 1 december stop te zetten. De beperking van de gezouten haring, aanvoer van de eigen vloot, zou b" voorzittersbesluit kunnen worden vastgesteld, terwijl het weer van kracht worden van het walzoutverbod per 1 januari zou kunnen worden vastgesteld in de bestuursvergadering van 21 november. De haringhandel werd van de mogelijk op handen zijn de maatregelen op de hoogte ge bracht. ten einde zich hierop te kun nen instellen. Tijdens de bespreking van 12 no vember tussen reders en handelaren bleek, dat men van rederszijde geen haast meer had met de invoering van de maatregelen, waarom in september was gevraagd. De resultaten van de Engelse WaJvisserij zijn tot dusver zeer tegengevallen. Men achtte het beter om op een latere datum op nieuw te bekijken of er dan behoefte bestaat om toch nog de gevraagde maatregelen te treffen. Wel zou men graag zien, dat bij een plotselinge wijziging van de situatie rwaren waren gerezen tegen een in voerverbod van Ierse haring. Aan vankelijk was er wel een zekere be reidheid geweest om eventueel met een invoerverbod akkoord te gaan in dien de goede gezouten haringaan- v oer en zouden aanhouden, doch thans ligt de marktsituatie voor de gezouten haring enigszins anders. De handel stelt zich op het stand punt dat als er een tekort zal gaan ontstaan van een goede exportharing, men dan ook de mogelijkheid wilde behouden om vrijelijk gezouten ha ring te kunnen importeren. De conclusie van dit tweede gesprek was dus. dat men zowel van de zijde van de reders als van de handel op grond van de huidige marktsituatie geen enkele behoefte voelde voor het treffen van beperkende maatregelen voor de aanvoer en invoer van gezou ten haring. Afgesproken werd, dat ieder van de beide groeperingen in eigen kring de verdere ontwikkeling zou volgen en indien men van mening mocht zijn dat toch nog het nemen van bepaalde maatregelen gewenst zou zijn men hiertoe begin december nog voorstellen bij het produktschap zou kunnen indienen. In dat geval is het de bedoeling, dat het Produktschap half december weer een bespreking zal houden met ver tegenwoordigers van reders en han delaren. Geloofwaardigheid van evangelie Kwestie van leven en dood In Driebergen is vandaag de achttiende diés van de Stichting „Kerk en Wereld" gevierd. De diesrede. „De geloofwaardig heid van het evangelie in deze tjjd", werd uitgesproken door de directeur van „Kerk en Wereld", dr. J. M, vaai Veen. Hij betoogde, dat de geloofwaar digheid van het evangelie een kwes tie van leven en dood is geworden: ..Men heeft niets aan een vernieuw de kerk en een voortreffelijk pasto raat. diaconaat en apostolaat, als het. evengelie zelf voor de mensen van onze tijd ongeloofwaardig zou zijn". Velen ontkennen, zo zei dr. Van Veen. dat de kloof tussen de oude waarheid van het evangelie en de nieuwe wereld, nog te over om erge n ls. Daarom zal er iets moeten gebeu ren aan het rijpen van een nieuwe verkondiging, vooral terwille van de onmisbare communicatie tussen theologen en leken, tussen evangelie en tijdgeesten, tussen verkondiging en menselijke existentie. Een com municatie. die volgens dr. Van Veen. al lang heeft gestagneerd. Dr. Van Veen gelooft, dat er aan de hartstochtelijke wil tot vrede, het (Van onze correspondent in Bonn) Het eerste bezoek dat prof. Ludwig Erhard als kanselier van de Bondsrepubliek morgen en overmorgen aan Parijs brengt, wordt in Bonn niet zonder enige ongerustheid maar wel met weinig illusies tegemoet gezien. Er zijn ernstige gesprekken met president De Gaulle voorzien over vraagstukken waaromtrent tussen Bonn en Parijs geen overeenstemming bestaat. Men legt er in de Westduitse hoofdstad weliswaar de nadruk op, dat Erhard de Franse president als eerste buitenlandse staatsman bezoekt, teneinde de vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland te onder strepen, maar men weet maar al te goed dat door deze praktische zet de politieke geschilpunten niet minder zullen worden. Het belangrijkste gesprekspunt iskant aal willen weten, hoe Bonn ongetwijfeld de voorbereiding van de zogenaamde Kennedy-ronde en de beslis^igen op landbouwgebied die Gemeen- De Bondsrepubliek gaat er daarbij vanuit dat deze twee vraagstukken ten nauwste aan elkaar zijn gekop peld, maar dat totnutoe in de prak- vurig geloof In recht en gerechtig heid en de diepe liefde tot humani teit nog veel ontbreekt in de kerken de Europese Economische en onder de christenen. Toch zal schap dient te nemen, men. volgens hem, de vrede en waarheid langs deze weg moeten zoeken. Hij merkte voorts op, dat waar heid, verdraagzaamheid en gewe tensvrijheid nu meer dan ooit samen horen. Dit impliceert de consequente afwijzing van alle autocratie en ab solutisme. van elke discriminatie en monopoliepositie op geestelijk en kerkelijk gebied. Hij voegde hieraan toe, dat daarom ernst gemaakt moet worden met de communicatie in een open dialoog. Samenwerking tussen theologen en leken acht hij hierbij een noodzakelijke voorwaarde. denkt over het voorstel van de Euro pese commissie met betrekking tot de graanprijzen welke reeds overeen komstig het plan-Mansholt volgende zomer zouden moeten worden gehar moniseerd. Men kan aannemen, dat Bonn op dit punt weinig neiging heeft haastige beslissingen te nemen. In Parijs zal men tevens over de handel met het Oostelijk blok spre- tijk de onderhandelingen met de ken. Bonn is voornemens te verkla- Verenigde Staten over de verlaging der invoerrechten in tegenstelling tot de behandeling in Brussel van de landbouwvraagstukken zijn ten ach ter gebleven. Wat Erhard zeker van De Gaulle wil weten is of de Franse opvatting met die van hemzelf samenvalt of niet. Men rekent er in dit verband echter op, dat De Gaulle van zijn ierkelijk Leven NED. HERV. KERK. fcroepen te Zweelo (toez.) KI. Mui te Ruinen. Te Putten (vac. H. G. di) J. van den Heuvel te Ede. Ungenomen naar Soe6t (vac. dr. B. irslngh) (toez.) K. van Llere te tfaartsdljk. Mankt voor Vroomshoop (vac. J. mma) (toez.) en voor Wlssekerke tan Ginkel te Uitwijk. Voor Zeer(jp- iteremden (toez.) J. Roebers te rlwerd (Gron.). GEREF. KERKEN, troepen te Maasdijk G. L. Timmer s Amstelveen. Te Katwijk a. d. Rijn H. van den Berg te Lollum. ingenomen naar Bodegraven (vac. Loosman) R. van den Berg te Ber- (N.-H.) EREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Itdankt voor Overschlld G. Lle- srt te Onnen. CHR. GEREF. KERKEN. Twetal te Drachten H. van der haai te Opperdoes en K. J. Velema Hoogeveen. SYNODE N.H. KERK [erken Indonesië vragen 0111 liulp Hjdens de vergadering van de itrale synode der Ned. Herv. Kerk Driebergen heeft dr. G, P. Locher, retaris van de Raad voor de idmg, de synode verslag uitge- icht van zijn reis naar Indonesië zijn contacten met de kerken ir. Het was hem gebleken, zo zei dat de kerken zich met de Ned. rr. Kerk zeer verbonden gevoe- Nog nooit heeft de kerk in gAtaesië zulk een grote kansen ge- De kerken zijn zich hiervan pst, maar weten dit niet op loende wijze op te vangen. Zij bben een dringend beroep op de !9i steuropese kerken gedaan om a te helpen met geld en mensen. <1 een al aan de Ned. Herv. Kerk tien meer dan twintig mensen jd, om met name voor de ling van predikanten en voor opleiding van godsdienstonder- sl Iers. Ook is gevraagd om studen- ;|l -predikanten. Men is nu bezig deze m itsen te vervullen. 'Tïïevr. dr. E Flesseman—van Leer, I. dr. A. j Bronkhorst en prof. A. F N. Lekkerkerker hebben slag uitgebracht van de door hen ?evoonde conferentie over geloof kerkorde, die deze zomer in itreal plaats vond. Vervolgens' m aan de orde het rapport „De itieke verantwoordelijkheid der tL! Sadat prof. dr. A. A. van Ruler, orzitter van de commissie van ifrerp, was ingegaan op schrifte- opmerkingen van de commissie rapport uit de synode en van de ad voor kerk en overheid werd het PPort uitvoerig in de synode be roken. Dt praeses stelde voor een com- "sie uit de svnode«aan te wijzen, met de opstellers zal overleggen, «ma zal het rapport- worden voor- Jj*d aan het moderamen en het DWend jaar opnieuw in de synode Wen besproken. MLIJK OOK IN ZAKEN VAN POLITIEKE AARD Het dagelijks bestuur der Stichting 55] Ierland Zuidafrikaans Werkge- ijfenschap heeft zich met een schrij - a gericht tot de generale synode Ned. Herv. Kerk. Mede namens landelijk hoofdbestuur dringt het Wtfks bestuur er oij de generale 'Wde op aan ,haar politieke ver- woordelijkheid zover uit te strek- ro, dat zij in kerk en volk opkomt eerlijke, kundige en objectieve ^lichting óver zaken van politieke W, b.v. over de feiten in de repu- van Zuid-Afrika. Aanleiding hiertoe was o.m. het Waar gebleken bericht over de *Plichte scheiding van een al 25 gebouwde blanke man en "-he vrouw. Het dagelijks bestuur dit echter slechts als symptoom Wr de meermalen, helaas ook in 'kerken, gebleken eenzijdige en on- «te voorlichting". Vergeefs hebben de Kamer en mi nister Toxopeus gisteren bij de be grotingsbehandeling van Binnenland se Zaken geprobeerd hem het ver keerde van deze houding aan het verstand te brengen. „Het is niet heldhaftig", zei het socialistische Tweedekamerlid Scheps, „Of de heer Koekoek maakt waar, wat hfj heeft beweerd door nadere gegevens te verstrekken, óf hfj neemt terug wat hij heeft gezegd". De heer Scheps trok bijzonder fel van leer tegen het optreden van de boerenleider. „Als de heer Koekoek dat niet begrijpt." zei h(j, „zal het met hem van kwaad tot erger gaan. Dan komen er steeds meer mensen, die geloof hechten aan dit soort be weringen". De socialistische woordvoerder wees er op dat dit alles zou leiden tot een aantasting van de parlementaire waarde. „En dan krijgen we de sfeer terug uit de jaren, waarin de NSB begon op te komen". „Persoonlijk ben ik helemaal niet gerustgesteld", zei de heer Koekoek tijdens het debat, naar aanleiding van de geruststellen de mededelingen van de kamercom missie voor de Binnenlandse Veilig heidsdienst. De voorzitter van deze commissie, de socialistische fractie leider dr. A. Vondeling, had eerder op de middag gezegd dat het afluisteren van telefoongesprekken in ons land maar heel zelden gebeurt, en dan al leen nog om redenen van staatsvei ligheid. Vier bewindslieden moeten er hun fiat aan geven; de minister president en de ministers van Bin nenlandse Zaken, Verkeer en Wa terstaat en Justitie. Ieder van hen heeft het recht van veto. De vrees, die enige tijd geleden in ons land ontstond over de schending van het telefoon- en briefgeheim, is ongegrond, zei dr. Vondeling, want de B.V.D. mag ook geen brieven, die onder de hoede van de PTT. zUn. openen, doorlichten of op een andere manier kennis nemen van de inhoud. Dr. Vondeling wees er met nadruk op, dat niemand kan horen, dat hfj afgeluisterd wordt. Valt er een klik tijdens het gesprek dan heeft dat een techische oor zaak. Geen grond Deze verklaring van dr. Vonde ling „men kan er in redelijkheid staat op maken, dat hier in Neder land om andere dan zeer klemmende redenen van staatsveiligheid geen telefoongesprekken door enige over heidsinstantie worden afgeluisterd" betekende, dat aan de bewering, die de heer Koekoek een eind. vorige maand had gedaan over het afluisteren van zijn telefoon, el ke grond was ontnomen. „Mij kun nen ze niet overt-uigen", vervolgde de heer Koekoek. Hf) gaf toe dat- hij nooit het echte bewijs kon leveren, dat zijn telefoon was afgetapt, maar zelfs nadere aanwijzingen wilde hij (Van onze parlementaire redacteur) De leider van de Boerenpartij, het Tweede-Kamerlid H. Koekoek, wil zijn bewering, dat zijn telefoon is afgetapt, niet waar maken. Hij zei gisteren in de Tweede Kamer, dat hij zijn zegslieden daardgor in gevaar zou brengen en weigerde daarom zowel aan de minister van Binnenlandse Zaken als aan de vaste kamercommissie voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst gegevens over het afluis teren te verstrekken. ook niet geven, omdat hij dan de positie van een overheidsdienaar, die zijn zwijgplicht geschonden zou heb ben, in gevaar zou brengen. Dat zei hij tenminste. Minister Toxopeus her innerde het Kamerlid er nog weer eens aan, dat hij onmogelijk Iets kon laten onderzoeken als hij niet de beschikking had over de aanwijzin gen, die de heer Koekoek tot zijn bewering had gebracht. „Als de heer Koekoek aanwijzingen kan geven of bewijzen, dat er is afgeluisterd, dan is hij verplicht deze te geven. Als degenen, die hem deze aanwijzingen hebben gegeven him burgerplicht hebben gedaan, hoeven zij geen ont slag te vrezen. Zij zullen daarvoor niet worden gestraft". Replieken Bij de republieken wees dr. Von deling er op. dat hij namens de com missie de heer Koekoek op 31 okto ber had gevraagd concrete gegevens te verstrekken, zodat de zaak zou kunnen worden uitgezocht. Op 12 november antwoordde de heer Koe koek. maar zonder enig concreet feit te noemen. Op een mondeling ver zoek van de commissie, op 14 no vember gedaan, had liij evenmin iets concreets laten weten. De mede delingen van de heer Vondeling als mede die van minister Toxopeus. dat ook hij op een schriftelijk verzoek aan het Kamerlid niets concreets te horen had gekregen, beantwoordde de heer Koekoek met een reeks vage beschuldigingen. Hij had geen reden om de minister vertrouwelijk per brief te antwoorden, zo zei hij, omdat de inhoud van de brief, die de minister hem had geschreven, in de pers was verschenen. De minister had volgens hem alle rapporten van de B.V.D. uit de jaren "58 en '59 moeten nazoeken. De jaren, waar in het aftappen geschied zou zijn. En dan zou hij het geval van de heer Koekoek wel gevonden hebben. Het Kamerlid kwam vervolgens met een onsamenhangend verliaal over een B.V£>.-man. die bij een bezoek aan hem thuis gezegd zou hebben: „Schrijf maar naar mijn huis, en niet naar het ministerie, want daar stinkt het van de N.S.B.- ers". De heer Koekoek beweerde, dat hij beschikte over een brief met naam en adres van deze B.V.D.-man, maar hij wilde deze brief niet aan de commissie geven. Binnenlandse Zaken. De pacifist Bruggeman zei. dat hij principieel tegen het afluisteren van telefoons was, ook om redenen van staats veiligheid. „Waar is het einde", zo vroeg hij. „De geheime dienst hoort thuis in een politiestaat, en het is verkeerd om een eventuele duivel met een zekere Beëlzebub uit te drij ven", aldus deze afgevaardigde. Mi nister Toxopeus wilde wel toegeven, dat een contra-spionagedienst zoals de B.V.D. altijd zekere gevaren en moeilijkheden inhoudt.Hij vroeg ech- I glomeratie-problemen te volgen. Hij ter aandacht voor de unieke situatie van parlementaire controle over de Binnenlandse Veiligheidsdienst, zoals Nederland die kent. „Laat iedereen, die klachten heeft, deze bij de com missie van de Tweede Kamer voor de B.V.D. deponeren, zodat deze bin nenskamers door de commissie kun nen worden onderzocht", zei hij. „Wanneer er fouten zijn of worden gemaakt, zullen deze uit de wereld worden geholpen en er zullen maat regelen tegen worden genomen", zo besloot de minister. ren, dat men Moskou geen kredieten op lange termijn moet geven indien daar geen tegenprestaties van de Russen in samenhang met Berlijn en het Duitse vraagstuk tegenover staan. Een delicaat punt is de be hoefte aan informatie die Erhard kennelijk heeft met betrekking tot de Franse houding ten aanzien van communistisch-China na de bezoe ken van een handelscommissie uit Parijs aan Peking. NAVO Erhard zal geen enkele poging doen, zo neemt men aan. president De Gaulle tot andere gedachten te brengen met betrekking tot de NAVO. In Bonn neemt men er ge noegen mee dat er tussen de NAVO en Frankrijk een soort vreedzame coëxistentie bestaat. Wel zal de kan selier duidelijk maken, dat de Bonds republiek zijn voorkeur voor een multilaterale NAVO-atoomstxiJd- macht handhaaft, aangezien dit vol gens Bonn de enige manier is waar op de NAVO op dit terrein ten dele medezeggenschap kan krijgen. Een zogenaamde Europese atoomstrijd- macht. zoals die door De Gaulle is geopperd, ziet Erhard niet als een echte mogelijkheid, zolang er geen Europese politieke unie is. Waarbij tegelijkertijd zal worden vastgesteld dat deze unie thans niet actueel is. Politieke unie De richting waarin het denken in de Westduitse hoofdstad met betrek king tot de politieke unie gaat. v%rdt duidelijk uit de mededeling, dat de kanselier weliswaar geen mogelijk heid voor een nieuw initiatief ziet., maar het achterblijven van de poli tieke ontwikkeling bij die op econo misch gebied ln Europee: verband bijzonder betreurt. Wat. Bonn boven dien wil ls dat in de naaste toekomst de geregelde bijeenkomsten van de ministers van Buitenlandse Zaken der Zes worden hervat, waarbij de Europese partners van Frankrijk en Duitsland zouden worden ingelicht over de praktische resultaten van het Duits-Franse vriendschapsverdrag. Men heeft in politieke kringen voorzichtig laten doorschemeren, dat men een gesprek met De Gaulle over de duur der aanwezigheid van Ame rikaanse troepen in Europa bepaald niet zal zoeken. Maar mocht dit on derwerp ter tafel komen, dan wil men meedelen de Franse twijfel aan de Amerikaanse oprechtheid niet te delen In het algemeen kan men zeggen, dat Erhard probeert duidelijk te ma ken geen aanleiding te zien voor een keuze tussen Washington en Parijs. Dat hR zich nauwer aan Frankrijk zal binden dan Adenauer dat voor hem deed, is vrijwel uitgesloten. Het wordt eerder een zaak van voorzich tig manoeuvreren en proberen geen Frans-Duits porselein te breken daarbij vooral niet vergetend dat de volgende buitenlandse etappe van Erhard naar Washington voert. Weinig aandacht Aan andere onderwerpen op de begroting van Binnenlandse Zaken, besteedde de Kamer gisteren maar weinig aandacht, vooral omdat deze onderwerpen bij de openbare com missiebehandeling van de begroting al uitvoerig besproken waren. De K.V.P.-er Aarden drong er bij de minister nog op aan een actievere politiek bij het oplossen van de ag glomeratie-problemen te volgen. Hij slaagde er evenwel niet in de minis ter tot enige definitieve uitspraak te brengen. Mr. Beemink (C.H.U.) deelde voor al ter geruststelling van de eenmans fractie van de GP.V. mee, dat hij van een motie om de kiesdeler ta ïn«h t!^1jr)SLïSSe,JS!S:l®n Wetenschappen, zoals in het on- Hij vond dat een d«Y€l^kc mot jangS verschenen rapport-Robblns een te Persoo^Jjk Untie zou Ihebben wa<f aanbevolen. maar in de regering omdat alleen de heer Jongelingde heerst jWeestrüd over deze kwestie. Quintin Hogg zou tot 5 december (Van onze correspondent in Londen) Lord Hailsham heeft gisteren zijn adellijke titel opgegeven en is nu weer gewoon meneer Quintin Hogg, zoals voor zijn constitutionele ge daanteverwisseling. Officieel werd bekendgemaakt dat Hogg belast zal worden met de coördinatie van de regeringsdepartementen, die verant woordelijk zijn voor het hoger onder wijs. Dit kan de eerste stap zijn voor de 1 vorming van een (voor Engeland ge heel nieuw 1 ministerie van Kunsten - de enige vertegenwoordiger van dëG.P.V. j in de Tweede Kamer er de dupe van zou zijn. zonder parlementaire zetel zijn. Hij is dat de kinderen op een redelijke wijze de school kunnen bereiken. De inspecteur van het lager onder wijs. de heer L. Schipper uit Leiden, heeft zich reeds van de situatie op de hoogte gesteld. Hu heeft beloofd, al het mogelijke te zullen doen om verbetering in de toestand te bren gen. 99 Waanzin" (Van één onzer redacteuren) Bewoners van de Haarlemmertrekvaart in Noordwijkerhout houden sinds vandaag hun leerplichtige kinderen thuis. Zij doen dit uit protest tegen de slechte toestand van de Schippersvaart weg, de kortste verbinding met het dorp. Deze weg, die door de Hoogeveense polder loopt, is het eigendom van een aantal parti culieren, die verantwoordelijk zijn voor het onderhoud. De kin deren zakken met hun benen diep weg in de modder. stand van de wegen. Maandagavond zjjn zij weer bi) elkaar geweest. Men besloot toen eenparig alle leerplich tige kinderen thuis te houden om de aandacht te vestigen op de onhoud bare situatie. Het zijn niet alleen de kinderen, die gedupeerd zijn. De bakker heeft al twee dagen overgeslagen en de melkboer komt nog maar twee keer per week. De groenteboer heeft al een paar keer vastgezeten en komt ook nog maar drie keer per week. De vo rige maand raakte een klein meisje, dat met haar fiets over de Haarlem mertrekvaart reed. door de moeilijke manoeuvres die zij moest maken om de kuilen te ontwijken, de macht over haar stuur kwijt en reed in de Leidse Vaart. Gelukkig kon zij nog tijdig op het droge worden gebracht. De Haarlemmertrekvaartweg, die het eigendom is van de gemeente Leiden, ls ook niet best meer. De ge meente Lelden heeft f70.000 beschik baar gesteld voor verbetering en voert onderhandelingen voor over dracht aan Noordwijkerhout. Noordwijkerhout wil een rioolwa terzuiveringsinstallatie bouwen aan het eind van de Schippersvaart. De rioolbuizen moeten via de Schippers vaartweg naar de Haarlemmertrek vaart worden gelegd. De gemeente had gehoopt, de Schippersvaartweg in de zomer van 1963 in eigendom te verkrijgen. De eigenaars maakten echter zoveel bezwaren, dat de plan nen nog steeds niet zijn verwezen lijkt. De gemeente is nu onteigenings procedures begonnen. Minister Toxopeus vond de bewe ringen van het Kamerlid „de grootst mogelijke waanzin". Zonder nadere aanduiding is het onmogelijk iets na te gaan, zei hij. „Het is een rechtstreekse insinuatie aan mijn adres als u zegt. dat ik het afluis teren wel kan nagaan maar het niet doe. U insinueert, dat ik het niet wil". Ook in rustige termen is gisteren over de B.V.D. gesproken bij de be handeling van het hoofdstuk van Thuis les De ouders van de ongeveer dertig gedupeerde kinderen willen hun ac tie zo lang volhouden, totdat de Schippersvaartweg is verbeterd. De hoofden van de scholen hebben les materiaal beschikbaar gesteld, zodat de kinderen thuis les kunnen krijgen. De bewoners hebben reeds eerder geprotesteerd tegen de slechte toe- Eén week De ouders willen hun kinderen voorlopig een week thuishouden. Het is hun bekend, dat er plannen zijn om de wegen te verbeteren en dat de Schippersvaartweg in handen is van particulieren, maar volgens hen is de gemeente, omdat de kinderen leer plichtig zijn, verplicht, nu alvast zo danige verbeteringen aan te brengen, WASSENAAR CJV-Toneel treedt op Woensdagavond 8 uur geeft de CJV-toneelgroep onder regie van Gerrit Outshoom een voorstelling in het Dorpscentrum in dc School straat. Opgevoerd wordt het blijspel „Het dievennest". kandidaat voor de op genoemde da tum te houden tussentijdse verkie zing voor de veilige conservatieve La gerhuiszetel van het. Londense dis trict Marylebone. Dit ls de oude zetel van zijn vader, die later als nieuw lid van de erfelijke adel naar het Hoger huis ging. Bij diens overlijden volgde Hogg hem daar op. Hogg's benoeming als coördinator voor het hogere onderwijs werd gis teravond in het Lagerhuis gedaan ge durende he debat over een motie van afkeuring van Labour, die de rege ring op het gebied van het weten schappelijk onderwijs In gebreke had gesteld. Oppositieleider Harold Wil son sprak van een openbaar schan daal. Gebleken is namelijk dat, door een administratieve blunder vele a3. studenten deze herfst geen plaats op de universiteiten konden krijgen ter wijl er honderden vacatures bleken te z(jn. Toen dit ontdekt werd hebben de autoriteiten getracht de zaak voor de pers te verzwijgen. Dit was, zei Wilson, eveneens een schandaal. HH eiste opheldering van de regering. Sir Alec Douglas-Home heeft giste ren in het Lagerhuis voor de eerste maal als premier mondelinge vragen moeten beantwoorden, een moeilijke proef welke hij goed heeft doorstaan. Nog een nieuwtje: de eerste tot de erfelijke adel behorende vrouw heeft gisteren haar intrede in het Hoger huis gedaan: de 79-jarige burggravin St. Davids. Tot dusverre was het Ho gerhuis gesloten voor vrouwen, die een hoge adelijke titel erfden. De eni ge vrouwen ,die sinds enkele jaren welu mochten toetreden tot het Ho gerhuis waren zij, die tot de nlet- erfelijke adelstand werden verheven. De dit jaar aangenomen wet. die het ópgeven van erfelijke adeltitels mo gelijk maakte, waardoor figuren als Wedgwood Benn (Lord Stansgate), Lord Home en Lord Hailsham thans naar het Lagerhuis konden terug keren. maakte tevens de toetreding mogelijk van peeressen (vrouwen die persoonlijke adelijke titels van hun voorgeslacht erfden) tot het Hoger huis. dat enkele jaren geleden nog slechts een mannenhuis was. (Van onze parlementaire redactie) Een ter beschikking van de re gering gestelde, wiens bestemming reeds Ls vastgesteld, ral ingevolge een door minister Scholten (Justitie) ingestelde norm, niet langer dan acht weken als passant in een huis van bewaring mogen worden gehou den. Ten einde te voorkomen, dat een passant te lang verblijf houdt in een huis van bewaring, b.v. wan neer hij eerst wegens ontvluchting in een dergelijk huis moet vertoe ven. vervolgens naar het seleotie- instituut gaat en daarna, na het ver krijgen van een (nieuw» bestem ming, wederom in een huis van be waring wordt opgenomen, heeft mi nister Scholten bepaald, dat het to taal van de beide verblijfsperioden nooit langer dan twaalf weken zal zijn. Een en ander kwam gisteren ter sprake in de Eerste Kamer bij de voortgezette behandeUng van de wijziging van enkele artikelen in o.a. het Wetboek van Strafrecht. De senatoren hadden, uit ongerust heid over de zorg waarmee psycho paten omringd worden, er op 2 juli JA. de voorkeur aangageven over de ze aangelegenheid niet meer met de demissionaire minister nu. Beerman te praten. Derhalve werd nu met de nieuwe minister Scholten verder ge debatteerd, die de wetswijziging er zonder hoofdelijke stemming door kreeg. Niet echter, dan nadat de heren van Meeuwen (K.VP.), Bron- gersma (PvdA) en Diepenhorst (AR) hem duidelijk hadden gemaatk dat er aan de psychopatenzorg nog een heleboel moet worden verbeterd. De minister beloofde zijn best te zullen doen. Met 40 stemmen voor en 24 tegen heeft de Eerste Kamer vanmiddag het wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling van de Vechtstreek aan genomen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11