Leidse Universiteit groeit in komende kwart eeuw naar tienvoudige ruimte Plezierig optreden van "De Gastspelers Eerste deel van enorm chemisch centrum voor jaar '64 in gebruik TOGAL TEGEN REUMATIEK SNELLE STILLER DER PIJN Drie projecten onder de loep Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 november 1963 Derde blad no. 31113 Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pUnen. Reumatiek. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijn» snel. Door Togal. Maagveilig. BU apoth. en drog. TOGAL 0.95 2.40 8 88. Over een jaar of twintig of een kwart eeuw zal de ruimtelijke omvang van de Leidse Univer siteit naai ruwe schatting het tienvoudige bedra gen van thans. Daartoe zijn een enorme bouw activiteit en een zeer sterke uitbreiding van we tenschappelijk. administratief en technisch per soneel nodig. Het is met het oog op de daarmee in verband staande problemen en met het oog op de directe problemen in verband met de stij gende studentenaantallen dat minister mr Th. H. Bot van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen -ftimn -r-z mr- gisteren een werkbezoek aan de Leidse Univer siteit heeft gebracht. Inmiddels heerst er reeds enige jaren een gro te bouwactiviteit. Met die activiteit is tevens een begin gemaakt van de enige jaren geleden voor genomen ..verplaatsing" van de gebouwen voor de B-faculteiten naar de ..leeuwenhoek", het ter rein tussen Academisch Ziekenhuis over de Rijksweg naar de Rijn bij Valkenburg en de concentratie van de gebouwen voor de A-facul- teiten in het oude stadsgedeelte. Over deze plan nen hebben wij indertijd uitvoerig geschreven. Een dezer dagen door de universiteit georganiseerde excursie heeft ons in gelegenheid gesteld, enkele grotere objecten in ogenschouw te nemen, het bijzonder de eerste gedeelten van het enorme chemie-complex dat frrjjst langs de huidige Rijksweg tussen Oegstgeest en de Slaagh (de litmonding" van de Lage Morsweg), de polikliniek voor interne genees- ide aan de Wassenaarseweg en het „Provisorium". een tijdelijke behui- l van enkele natuurwetenschappelijke afdelingen in de voormalige fa- k van Parmentier aan de Schelpenkade. In dit artikel willen wij spe ll aandacht wijden aan het chemie-complex. waarna volgende artikelen zullen vertellen over de andere genoemde projecten. wen van het chemiecomplex, dat langs de huidige Rijksweg staat tus sen de toekomstige uitbreiding van het Academisch Ziekenhuis en aan verwante laboratoria enerzijds en de toekomstige nieuwbouw voor wis- en natuurkunde (tot aan de Rijn aan de overzijde van de te verleggen Rijksweganderzijds. Niettemin is dit kleinere propae- deutische laboratorium van indruk wekkende omvang: een grondopper vlak van 88 by 75 meter, een enkele bouwlaag boven de grond van 8 me ter hoogte en een onder het gehele gebouw ingerichte kelder. Het ge bouw heeft een inhoud van 46.100 kubieke meter, met een totaal vloer oppervlak van 10.700 vierkante me ter. De werkruimten beslaan 3500 vierkante meter. Men vindt in dit gebouw als hoofd bestanddeel twaalf practicumzalen elk met 36 plaatsen, voorts een aan tal laboratorium- en werkvertrekken ten behoeve van de wetenschappelij ke staf. spoelkamers, kamers voor de amanuenses, weegkamers. donkere kamers, kamer voor constante tem peratuur. magazijnruimten en in de kelder de technische installaties, lei dingen en een rijwielstalling. De ver warming wordt verzorgd door een in de nabijheid gevestigd stookhuis, dat voor het gehele scheikunde-complex is ontworpen. In de practicumzalen komen uit de kelder via. openingen in de vloer leidingen voor elektriciteit, gas. ver schillende soorten water. vacuum etc. die direct op de practicumtafels zijn aangesloten. Langs de wanden komen zuurkasten met aparte af voeren etc. Er is een belangrijke mate van wandruimte gewonnen. door de verwarming van de zalen door mid del van plafond verwarming te ver zorgen. Het voor-kandidatengebouw in het chemisch complex, dat m 1965 voltooid zal zijn. Op de achtergrond de 45 meter hoge schoorsteen van het ketelhuis, dat vrijwel voltooid is. Foto L.D./Holvast. Het gebouw met de twaalf practicumzalen voor de propae- deutische scheikunde-opleiding dat voorjaar 1964 in gebruik zal worden genomen. Foto L.D./HolVAa». laboratoria voor anorganische che mie, subspecialismen en grensweten schappen. Vrjjwel voltooid te reede het ketel huis. dat voor de verwarming van het gehele complex is ingericht. Het heeft een lengte van 30 en een breedte van 26 meter, is 5 meter hoog en heeft een schoorsteen van maximaal toegestane hoogte van 45 meter. De technische installaties voor olieatook (vrij eenvoudig om te bouwen voor aardgas» kunnen in to taal 14.6 kilo-calorieën per uur leve ren. Er bestaat uitbreidingsmogeljjk- heid met één ketel voor 10 miljoen kilo-calorieën. Verder bevinden zich in dit ge bouw de compressoren voor de pers luchtleidingen naar alle afdelingen van het complex. Reeds 60 miljoen Deze getallen, die slechts een in druk geven van de eerste fase van het chemie-complex. tonen duidelijk aan dat het hier om enorme inves teringen gaat. Exclusief grondwaarde. inrich- tings, architecten- en adviseurskos- ten bedragen deze 8 000.000 voor het propaedeutisch labora torium. 13.500.000 voor het v oor kan didaatsla bora ton um. 30.000.000 voor liet wetenschappelijk centrum en 2.100.000 voor het ketelhuis, dus de objecten die thans reeds ter hand genomen zijn. Totaal is dat 53.600.000 gulden. Voor de inrich tingskoeten en de architecten- en adviseurskoeteai is voor deze objec ten nog eens nodig reap. 2 4 miljoen, 4 miljoen, en 9 miljoen gulden, to taal 7.3 miljoen. Dexe gebouwen kosten in totaal derhalve 60.900.000 gulden, dat is on- i geveer vijfmaal zoveel als het nieu we Diaconessenhuis, driemaal de kosten van de Leidse spoorwegwer- ken en tweeëneenhalf maal de kos ten van de nieuwe polikliniek voor Interne aan de iVassenaarseweg. waarover wy In een komend artikel schrijven. En dan gelden deze cijfers alleen nog maar de eerste fase van het complex en een allereerste begin van de universitaire uitbreiding in de Leeuwenhoek! Lange weg Het ts begrypelyk. dat by derge- lyke hoge kosten en by een zeer ingewikkelde bouw en de vele kost bare voorzieningen in de bouwwer ken zelf die nu eenmaal voor de B- wetenschappen nodig zijn. niet over één nacht ys kan worden gegaan. Het is al mooi, wanneer er een pe riode van tien jaren verloopt tussen de eerste plannen en de voltooiing. Zowel ontwerp, bestekklaarrnaken. en bouw vergen telkens vele jaren. Voor het chemie-complex, waar van de architectuur verzorgd werd door ir. J. P. van Bruggen. G. Drex- hage. ir. J. J. Sterken burg en A. Bodon. is dit allemaal verheugend vlot verlopen. Dat blykt alleen al uit het feit, dat medio 1961 de eerste paal in de grond ging. en dat aan staand voorjaar het eerste gebouw in gebruik kan worden genomen. Grote behoefte De grote investeringen xyn nood zakelijk geworden door de sterke uit breiding van het aantal studenten en de ontwikkeling van de chemie welke verdere specialisatie en om vangrijker apparatuur nodig maak te. De industrie en de wetenschap beide hebben in de komende tien tallen jaren vele duizenden nieuwe chemici nodig, zodat op don duur de investeringen hun vrucht zullen afwerpen voor de gehele gemeen schap. Het aantal studenten is van 1948/ 1949 tot 1963'1964 voor de scheikun de gestegen van 218 tot 485. van wie resp. 55 en 105 eerstejaars. Een verdere sterke stijging ligt in de verwachting gezien de maatschappe lijke behoeften en de gevolgen van de geboortegolf na de bevrijding. Vervoersprobleem Wanneer in het voorjaar van 1964 het eerste gebouw van het chemie- complex in gebruik genomen wordt, doet zich een ongewoon universitair probleem voor: het vervoer. Er bestaan geen openbare ver voersdiensten naar het chemisch complex, dat geheel buiten iedere be bouwde streek ligt. Het lijkt dus on waarschijnlijk. dat de openbare ver voersmaatschappijen busdiensten naar dit terrein zullen organiseren. Mettertijd, wanneer hier een enorme universitaire wijk tot stand zal zijn gekomen en behooriyke wegverbin dingen korte ritten naar het com plex mogeiyk maken, ligt de situatie anders, maar thans zal vermoedelijk de Universiteit zelf voor een ver- j voersmogelijkheid moeten zorgen. Men kan er moeilijk op rekenen, dat alle studenten in Leiden over eigen vervoer beschikken. Zeker niet, nu de huisvesti ngsmoell ij khèden voor de studenten steeds meer noopt tot een spoorstudentschap. Vooral de eerstejaars warden de dupe van deze kamemood, en Juist zij zullen de weg naar het chemisch centrum het eerst moeten vinden. ,.Zeg liet iiiel legen Mathilde Voor een ondanks de slechte weersomstandigheden bijna „uit verkocht huis", heeft de R.-K. toneel groep „De Gastspelers" gisteravond in de Schouwburg een opvoering ge geven van „Zeg het niet tegen Ma thilde", een vrolijk spel in drie be drijven. da' door Hans de Ryk vrij werd bewerkt naar Otto Hartings „In 't Gouden Haantje". Met deze uit stekende bewerking is De Rijk er in geslaagd een ruime gelegenheid te bieden tot tal van leuke tafereeltjes en humoristische dialogen, die de kracht van een amateurtoneelgroep niet te boven gaan. Het stuk speelt ten huize van Karei Hofwegen, een Industrieel, die als wethouder tot de notabelen van het dorp behoort. Hij weet zyn mond wel te roeren, doch is tegenover zijn vrouw Mathilde een zelfbewuste en bedilzieke dame zo mak als een lam. Samen met zyn vriend Albert, leraar van professie en ook gehuwd met een allerminst „gemakkelijke dame', gaat Karei een avondje tot. waarbij Albert in een bar „Knock out" geslagen wordt door een jonge man. genaamd Hans de Cock en af gestudeerd econoom. Bij de haastige aftocht verliest Karei zijn zegelring, een familiestuk, waarop Mathilde zeer gesteld is en dat als „corpus de licti" van zijn clandestien barbezoek gaat fungeren. De moeilijkheden voor beide vrienden nemen in omvang noe als Hans de Cock een zoon van Mathilde's oudvriendin een be leefdheidsbezoek aan huize Hofwegen komt brengen, de beide „boosdoeners" j herkent, in het bezit van de verloren ring blykt te zyn en tenslotte door dochter Tilly voor de nieuwe kok wordt aangezien en als zodanig naar de keuken wordt verwezen. Uiteraard komt alles tot een goed einde, doch niet voordat met de zegelring als „chantagestukKarei zyn toe stemming heeft gegeven door de ver loving van Frits (Hans' vnend) me» doch tor Thea en Hans met dochter Tilly. Onder de bekwame regie van Jae. Buis hebben de Gastspelers hun pu bliek met „Zeg het niet tegen Mathil de" kostojyk geamuseerd en een avond van aangename ontspanning bezorgd. De rolverdeling was als volgt: Wout Houps (Karei Hofwegen). Janny v. de Kwartel (Tilly). Coby Kok (Thea>, Nell de Lange-Reizevoort (Mathilde'. Wil van Pierre (Albert Zwaan». Wil- ma van Ryn (Frieda Zwaan). Pietor Jacobs (Hans de Cock), Cees v. d. Drift (Frits SteenbeekNico Reize- voort (de ware kok Notobaart) en Trudy van Pierre - den Hollander (Emmy, het dienstmeisje». Galaconcert ,Sempre Crescendo' Zondagavond 8 december vindt in de Stadsgehoorzaal het jaariyks ga laconcert plaats van het Studenten Muziek Gezelschap „Sempre Cres cendo". Het programma vermeld» werken var. Pijper. Haydn. Brahms en Gounod. Oudercontact Rembrandt-lyceum Het het doel de band tussen schoolgemeenschap en ouders te versterken is een Oudercontract Rembrandt-lyceum opgericht. D« heer S W. Hagedoorn i.s gekozen tot voorzitter van het bestuur van di» Oudercontact Deze schets toont duidelijk de omvang van de Universitaire uit breidingen in de komende decennia. De A-faculteiten zullen in de binnenstad (rechts onder) worden geconcentreerd, de B-faculteiten verhuizen geleidelijk naar het uitbreidingsplan Leeuwenhoekdat met rechtopstaande grote ruiten is aangeduid ten westen van het Academisch Ziekenhuis tot aan de Rijn. De romeinse cijfers ver wijzen aldus naar de bestemmingen: I de medische niet-klinische laboratoria voor microbiologie, tropische hygiëne, parasitologie en sociale geneeskunde met bijbehorende gebouwen; 11 kindergenees kunde; III medische niet-klinische laboratoria voor medische che mie, enzymologie en radiobiologie, stralen- en anthropogenetica, far macologie, en biofysica; IV psychiatrie; V scheikunde; VI wis- en natuurkunde en geologie; VII biologie en farmacie. De gewone cijfers verwijzend naar de volgende bestemmingen; 1, propaedeutische laboratorium; 2. voor-kandidaatslaboratorium orga nische scheikunde; 3. laboratorium voor na-kandidaatsopleiding en wetenschappelijk onderzoek organische scheikunde4. ketelhuis; 5. centraal collegezalen- en kantinegebouw6 t/m 11 toekomstige ge bouwen voor de scheikunde; 12. middenplein van het scheikunde- complex; 13. universitaire verbindingsweg gebouwencomplexen bui tenterrein; 14. poliklinieken voor inwendige ziekten15. plan Witte- singel voor de A-faculteiten en de Universiteitsbibliotheek; 16. pro visorium Schelpenkade; 17. Kamerlingh Onnes Laboratorium: 18. transitorium geneeskunde. Op deze tekening is de Rijksweg 4 in omgelegde toestand aange geven. De bestaande bocht is met dunne streepjes getekend dwars over het scheikunde-terrein en ten zuiden daarvan afbuigend naar het Haagsche Schouw linksonder Van 14 naar 500 in zestig jaar De scheikundige laboratona van f leidse Universiteit zyn thans ge- «tigd in de Hugo de Grootstraat, gebouwen die grotendeels dateren het begin van deze eeuw en ver- ff in de naoorlogse Jaren enigszins Ön uitgebreid. Inmiddels heeft vooral in de •oarlogse jaren de scheikunde nor nieuwe ontwikkelingen in de Menschap en door een explosief «nemend aantal studenten met n onvoorstelbaar ruimtegebrek te unpen gekregen ondanks de oor- Conkeiyk royale hulsvesting: in #2. toen de ruimten aan de Hugo 'Grootstraat in gebruik werden ge- omen, bedroeg het aantal studenten 14, terwijl het er nu byna N sjjn. Men kan. gezien deze getallen, niet tten dat er altyd zonder enige re nt-ruim te voor toekomstige be letten is gebouwd! Dit verschijnsel «ft zicli wel voorgedaan in de ja- tussen de beide oorlogen, maar «rdien was men blijkbaar nog niet 1 zuinig en weinig vooruitziend. Tot eet dan een halve eeuw later heeft *n het daardoor moeten en met en moeite kunnen rooien met behuizing van 1902. Maar wan- er een oplossing eerder afgedwon- was geweest door de ruimtenood, reker niet het royale project h® nu op papier zijn gezet! grote moeilijkheid by de che- is, dat de practica in de eerste 'en ook gedaan moeten worden de natuurkundigen, medici, bio- S®, geologen, farmaceuten en an- studenten. Propaedeutisch laboratorium Dearom heeft men by de bouw Ju het nieuwe chemie-complex aan f Ry ksweg in de Leeuwenhoek J*mng gegeven aan de gebouwen, *door de jongerejaars studenten ■flikt zullen worden, en wel in «eerste plaats een gebouw met ■cticumzalen voor de eerstejaars: Propaedeutisch Laboratorium Organische en Anorganische ■«kunde. is een van de kleinste gebou- Voor-kandidaten Overigens is de activiteit in het chemie-complex niet beperkt tot dit ene gebouw. In een vergevorderd stadium is ook reeds het tweede, nog g-rotorc gebouw, het Voorkandidaats- laboratorium voor Organische Schei kunde. dat in de onmiddeliyke na- byheid verrijst. Het betonskelet van kelder, begane grond en verdiepin gen is vrijwel gereed. Men hoopt dit gebouw in het voorjaar van 1965 in gebruik te kunnen nemen. Het grondoppervlak hiervan meet 181 by 87 meter, de hoogte vanaf het bouwterrein (dus zonder kelder) on geveer 11 meter. Het heeft by een totale inhoud van 73.000 kubieke me ter een totaal vloeroppen'lak van 16.000 en een werkruimteoppervlak van 6500 vierkante meter. Het algemene beeld van de inrich ting komt vry veel overeen met die van het propaedeuse-laboratorium, doch de ruimte per student is hier iets groter genomen. Er zyn 8 prac ticumzalen met elk 24 plaatsen be nevens een aantal bykomende ruim ten en laboratoriumruimten voor de wetenschappelyke staf. Tevens wor den in dit gebouw ton behoeve van de organische scheikunde de biblio theek, het centraal chemicaliën- en glasmagazijn en een collegezaal voor 100 personen ondergebracht. In de kelder vindt men technische instal laties en een rijwielstalling. Wat wy schreven over leidingen van diverse aard die in het propaedeuse-labora torium te vinden zyn, geldt ook voor dit pre-kadi datengebouw. Imposant blok Inmiddels wordt ook aan een van de meest imposante gebouwen van het complex gewerkt: het gebouw- voor de na-kandidatenopleiding en het wetenschappelyk onderzoek voor organische scheikunde. Na voltooiing van het heiwerk is vorige maand met de eigenlijke bouw begonnen. Dit wordt een enorm blok van 50 bij 50 meter vloeroppervlak en 45 meter hoogte, de maximaal toelaat- bare hoogte in verband met het na- j bijgelegen vliegkamp Valkenburg. I Men hoopt dit gebouw half 1967 in I gebruik te kunnen nemen. Het he lstaat uit kelder, begane grond en tien verdiepingen. De totale inhoud 1 bedraagt 120.000 kubieke meter, de vloeroppervlakte 27.600 en de werk ruimte 12.500 vierkante meter. Hierin worden ondergebracht de practicum-ruimten voor de post-kan- didaatsopleiding, de laboratorium en werkvertrekken van hoogleraren en wetenschappelyke staf. weegkamers, klimaatkamers, meetkamers, centri fugekamers. fotokamers, nachtlabo- I ratoria. spoelkamers, de centrale in strument enwerkplaatsen voor organi sche scheikunde en ruimten voor al gemene technische voorzieningen. Dit kolossale gebouw zal werk ruimte bieden voor 400 tot 500 per sonen. Verdere uitbreiding Het complex zal later nog met en kele andere grote gebouwen worden uitgebreid, onder meer een speciaal gebouw met collegezalen en enkele

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5