OWJET - UNIE LAAT kof. BARGHOORN VRIJ Storm in dit weekeinde nog maar 'voorproefje' Britse oplichter op Schiphol gearresteerd Cultureel eontact mat nu wel door weeling ->ij brand gestikt Arif is Baath voor: staatsgreep in Irak ©ud 9M Wegens persoonlijke bezorgdheidvan Kennedy Gifmoordzaak: drie personen gearresteerd Zonder betalen in hotels en vriendelijke gast' van N.T.S Vanavond komt het ergste WEERBERICHT 'ER AFNEMENDE WIND Kritiek van Rockefeller op Kennedy STAKINGEN IN RUSLAND reutvs IpgericTit 1 maart 1860 MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 No. 31114 EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 kwestie-Barghoorn, die een toenemende verkoelik g in de jsisch-Amerikase betrekkingen dreigde te veroorzaken, is op eenvoudigste manier opgelost. De Russen hebben professor derick C. Barghoorn, die rond 31 oktober op beschuldiging spionage werd gearresteerd, vrijgelaten. De 51-jarige Rus- d-kenner arriveerde zaterdag met een lijnvliegtuig uit Moskou Londen, vanwaar hij gisteren doorvloog naar Amerika. jlgens ten Russische verklaring is de hoogleraar vrijgelaten wegens „door president Kennedy persoonlijk tot uiting gebrachte bezorgd- Zowel president Kennedy als het State Department heeft inmid- zijn vreugde te kennen gegeven over de vrijlating. De moeder van essor Barghoorn belde het Witte Huis op om te bedanken. De cul- besprekingen tussen de VS en Rusland, welke waren uitgesteld, nu doorgang vinden. dens een korte persconferentie i >w Haven (Connecticut) heeft Barghoorn zondagavond mee- *ld, dat het doel van zijn bezoek de Sowjet-Unie was geweest op de hoogte te stellen van de ieke opinie aldaar en van de wijzen waarop deze publieke ie wordt gevormd. Volgens de leraar kunnen de Russen nog r moeilijk begrijpen, dat er zo als een objectief maatschappelijk tnoek bestaat. or zijn vertrek uit Amerika had hoorn verscheidene Russische tionarissen van zijn voorgeno- programma in kennis gesteld, zij volop gelegenheid hadden hoogte te zijn van alles wat oornemens was te doen. Hij had camera naar Rusland meege- len en er zorgvuldig tegen ge- ook maar het geringste te dat bij de Russen verdenking kunnen wekken. Vermoeid rghoorn. die hoogleraar is aan e-universiteit, zag er vermoeid ij wilde zich niet uitlaten over arrestatie en verblyf in de Rus- gevangenis, maar zei dat hij ogenblik bereid was tot overleg resident Kennedy Hij was zeer >aar voor diens uitlatingen op *rsconferentie, welke tot zijn ing 'volgens de Russen uit ing) hadden geleid, tfgens de Amerikaanse ambas- in Moskou is de professor in land goed behandeld, zyn per- ttjjke bezittingen waren niet in g genomen. Hy had echter in gevangenis geen Amerikaanse Üonarissen mogen ontvangen en alleen maar de Prawda mogen State Department heeft be- gemaakt dat met de vrijlating Barghoorn de kwestie is opge- erd. Als de Russen de professor ««huldiging van spionage voor gerecht hadden gebracht, zouden feitede door president Kennedy erhaling gegeven verzekering dat hoorn niet had gespioneerd, en afgewezen Kennedy had de ten een uitweg gelaten door aan zijn verzekering toe te voegen: ..Ik hoop dat dit de Sowjet-Unie spoedig duidelijk zal worden en dat men hem zal vrijlaten". Geen uitdaging Westelijke waarnemers in Moskou menen, dat de arrestatie van pro fessor Barghoorn geen opzettelyke uitdaging of belediging aan het adres van de Amerikanase regering is ge weest. maar eerder het gevolg van een inbreuk, mogelijk onopzettelijk, van een van de nogal vage Russi sche wetten inzake het verzamelen van inlichtingen. Zjj menen dat er sterke aanwyzigingen zijn voor de juistheid van deze veronderstelling. Men wees erop. dat er bij de spiona- geprocessen tegen buitenlanders on der het bewind van Chroesjts.jow meestal voldoende bewijsmateriaal is overgelegd om de veroordelingen, althans binnen het raam van het Russische recht, begrypelyk te ma ken. Men acht het echter tevens moge lijk. dat de Russische autoriteiten Barghoorn hebben laten arresteren om hem later togen Igor Iwanow, een chauffeur van een Russische handelmaatschappU die in Amerika wordt vastgehouden op beschuldiging van spionage en die geen diploma tieke onschendbaarheid geniet, te kunnen uitwisselen. In elk geval heeft de Russische regering de verzekering van Kennedy aanvaard, dat Barghoorn niet met een spionage-opdracht naar de Sow jet-Unie is gegaan. Volgens senator Everett Dirksen. de Republikeinse leider in de Ameri kaanse Senaat, kan Barghoorns ar restatie het gevolg zijn geweest van de vragen die de professor heeft ge steld toen hij In een ziekenhuis in Rusland was opgenomen. Senator Dirksen had gehoord, dat Barg hoorn ziek was geworden en naar een ziekenhuis was gebracht toen hij in de Sowjet-Unie reisde. (Van onze Haagse correspondent) In de tweede Tilburgse gifmoordzaak, die van de 68-jarige W. K. van Nuenen uit Goirle, zyn drie ar restaties verricht. De echtgenote van de man wordt ervan verdacht, dat zy, met medeweten van haar 20-jarige dochter en haar 23-jarige schoonzoon, insectcnverdelgings- middel parathion in de koffie heeft gedaan, die zy haar man op 15 ok tober mee gaf naar zijn werk by een Tilburgse drukkerij. Van Nuenen overleed op die dag, kort na dat hy van de koffie had ge dronken. Het speurwerk naar zyn moordenaars is zeer moeilijk ge weest. Er was geen enkel aankno pingspunt. Met name de sfeer in het gezin Van Nuenen was volgens getuigen bijzonder goed. Maar langzamerhand kreeg de Rijks politie redenen om aan te nemen dat dit slechts naar buiten zo was. Bovendien kwamen er verschillen naar voren in de verklaringen van de drie thans gearresteerden, die op de avond voor de dood van de man van dezelfde koffie zouden hebben gedronken. De arrestanten blijven nog elke schuld ontkennen. Een 41-jarige Britse passagier uiterlyk op en top een gentleman, die zaterdagavond in een lyntoestel van de B.E.A. uit Londen komend on Schiphol arriveerde, is terstond na zijn aankomst door de Koninklijke Marechaussee gearresteerd. Op aan dringen van de Engelse politie had Interpol al enige weken geleden over heel Europa een verzoek tot zijn op sporing en aanhouding verspreid. De man wordt beschuldigd van oplich ting voor een bedrag van f 200.000. Inmiddels is gebleken, dat hij een dag of tien geleden ook reeds in Ne derland is geweest en toen als by- zondere gast in de N.T.S.-studio's in Hilversum is rondgeleid. Hy lo geerde in die tyd in een van Amster dams duurste hotels, maar verdween daar met de noorderzon, zonder zyn rekening te voldoen. De Amerikaanse hoogleraar I don Airport na zijn terugkeer uit prof. F. C. Barghoorn op Lon- Russische gevangenschap. Tamelijk geruisloos is gisteren in Irak een staatsgreep uitge voerd. President maarschalk Arif heeft namens het leger de macht overgenomen van de Baath-partij. Hij heeft een revo lutionaire raad ingesteld, welke geheel uit militairen bestaat. Het eerste dat deze raad deed. was Arif voor een jaar buitengewone bevoegdheden toekennen, die daarna verlengd kunnen worden. Zoals bekend is er woensdag in de Iraakse hoofdstad Bogded gevoch ten als gevolg van onderlinge tegen stellingen in de Baath-partij. Met assistentie van een delegatie van de Syrische Baath-partij werden don derdagnacht de geschillen bygelegd, waarby tevens werd overeengekomen de macht van de extremisten in bei de stromingen van de Iraakse Baath N.I fer wn brand, die vanmorgen om j£en uur in een oude woning in ter itldermalsen uitbrak, is een twee- twee meisje van anderhalf |Kr door verstikking om het gekomen. *ijn kinderen van het gezin f 'oon. De meisjes sliepen nog op o kamer op de eerste verdieping. H gezin bestond uit drie kinderen, jongetje van drie jaar was Wj met de moeder beneden, ooedelijk is de brand ontstaan bij aanmaken van een kachel. Ze- T is het niet. De brandweer stelt to onderzoek in. Moskou weigert onderdelen voor Chinese Migs De Russen hebben de Chinezen geen reserve-onderdelen voor hun Migs willen leveren, zo heeft de In diase minister van Defensie. Chaban, zaterdag op een receptie in Nieuw- Delhi onthuld. De Chinezen, zo zei de minister, zitten dringend verlegen om deze on derdelen en proberen die nu van an dere landen te krygen. Chaban zei voorts, dat de Chinezen nog steeds doorgaan met het samentrekken van troepen langs de grens met India en dat zij zeer waarschijnlijk permanen te militaire bases langs de grens tussen Tibet en India zullen vestigen. De storm die dit weekeinde over ons land is getrokken blykt nog maar een voorsproefje te zijn. Want onze weerkundige medewerker meldde ons vanmorgen, dat wat hy noemde ..de eerste zware herststorm van dit sei zoen (windkracht 1011)" vandaag ons land zou geselen. Een inten sief storm veld van een depressie uit zuidwest-Schotland zou dan de Noordzee en ons land passeren. Windstoten van honderd kilometer per uur en hoger zyn vooral in de kustprovincies zeer waarschynlyk. waardoor tydens hoogwater een ver hoging van zeker één tot anderhalve meter te verwachten valt. Overigens mocht het „voorproefje" van gisteravond en vannacht er ook zyn. In het westen van ons land wer den al enkele windstoten van ruim 90 kilometer per uur gemeten en plaatselijk werd ook onweer gemeld. De gebruikelyke ongemakken deden zich weer voor: bomen ontworteld, hekken omgewaaid, schade aan da ken en televisie-antennes. Berichten van persoonlyke ongelukken hebben wy echter niet ontvangen. Op Zee Op zee heeft het ook danig ge spookt De Nederlandse visserssche pen die nu voornameiyk in Het Ka naal en de Ierse Zee op haring vissen, hebben door de storm een schuil plaats moeten zoeken. Er werd niet gevist. De enige berichten via de ra dio waren vanochtend. ..Bar slecht weer! wy schuilen". De KW 167 maakte een uitzonde ring. Dit schip verschalkte 150 kant jes haring. Men was gistermiddag reeds gaan halen, doch het duurde tot vanmorgen 5 uur voor men de netten binnenhad. Deze vangst werd gedaan ongeveer 70 mijl van IJmui- den tussen de monding van de Nieu we Waterweg en de Schelde. In verband met de slechte weers verwachtingen hebben vandaag geen vissersschepen van IJmuiden. Scheve- ningen of Vlaardlngen zee gekozen. In IJmuiden zochten in de loop van gisteren enige Duitse vissersschepen een schuilplaats. Ook de kustvaar ders die in een Nederlandse of bui tenlandse haven lagen, kozen geen Aan grond te beknotten. In Baath-kringen werd verwacht, dat vervolgens presi dent Arif, die geen lid van de party is. zou worden uitgerangeerd. Arif is de Baath echter voor ge weest. Voorzover bekend wordt hy dor alle belangryke militaire lei ders gesteund. Van gevechten is nog geen melding gemaakt. Wel heeft hy de ontbinding bevolen van de para militaire nationale garde, die des tijds is opgericht door A'. Saadi. de leider van de Baath-party De leden van de garde, die ail en pro-Baath zijn. moeten op straffe van vervol ging onmiddellijk hun wapens inle veren by de dichtstbijzynde kazer nes of politieposten. De strijdkrachten hebben bevel ge kregen overal het bestuur in handen te nemen en elke tegenstand neer te slaan. Militaire commandanten wer den gemachtigd „muiters en verra ders" direct neer te schieten. Voor het gehele land is een uit gaansverbod van kracht. De luchtha vens zyn gesloten. Buitenlanders is verzocht te biy- ven waar zy zich bevinden. De be volking kreeg opdracht buitenlanders te respecteren en hun hulp te verle nen. President Arif heeft de Arabische landen verzekerd, dat Irak al zyn „broederlyke plichten" met betrek king tot de andere Arabische staten, in het byzonder Syrië en Egypte, zal nakomen. Radio-Bagdad riep later op de dag een bericht om van Arif. waarin hij alle legereenheden gelukwenst met ..de schitterende overwinning die zij hebben behaald". I liegbil jet ten Op Schiphol trof de marechaussee zoals Interpol ook reeds had mee gedeeld in het verzoek tot opsporing I een vyftal vliegbiljetten op hem aan. die hy zonder betaling en op onrechtmatige wyze had weten te bemachtigen. Deze biljetten waren uitgeschreven voor vluchten door ge heel Europa. Hoewel de nummers bekend waren en onder de diverse maatschappyen waren verspreid, was hy er toch reeds in geslaagd zon der moeilijkheden enkele van de bil jetten voor vliegreizen te gebruiken. De laconieke Brit uit Hoylake 'Cheshire), deelde by zyn onder vraging op Schiphol mee. dat hy zich op doorreis naar Stockholm bevond. Hy gaf op tegenwoordig in Edinburgh verblijf te houden en zei verschillende functies te vervullen. Ongewenst Omdat hy over weinig geld be schikte en van de officieel reeds ge ruime tyd ingetrokken vliegbiljetten geen gebruik #meer mocht maken, kon de marechaussee hem als on gewenst vreemdeling zonder voldoen de middelen van bestaan beschou wen en hem dwingen terstond het land te verlaten. Zaterdagavond laat ging dat niet meer. omdat er geen vliegtuig meer naar Londen vertrok, zodat hy de nacht moest doorbrengen in het passantenver- blyf van de kazerne der Koninklyke Marechaussee in Badhc* -edorp. Gis- I termiddag echter werd hy onder ge leide van een wachtmeester der ma rechaussee in een lyntoestel van de K LM. naar Londen teruggebracht, waar de gewaarschuwde Britse poli tie hem stond op te wachten De N.T.S.-functionaris, die de man tien dagen geleden door de studio's had rondgeleid, wilde nau welijks geloven, dat hy wegens op lichting was gearresteerd. „HU maakte op mij een byzonder beschaafde indruk", zei de N.T.S.'er „en ik kreeg de indruk, dat hy een uiterst deskundig man was. Hij heeft de N.T.S. in geen enkel op zicht benadeeld". Als free-lance journalist had de man zich tot de N.T.S.-persdienst gewend met het verzoek het bedrijf te mogen bezichtigen. inn r verwacht van heden- tot tenavond nu en dan buien, maar opklaringen. Aanvankeiyk nog to tussen zuidwest en west, later toiend. Dezelfde temperaturen als "toag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 NOVEMBER '',n op: 8.05 uur, onder: 16.45 uur. ir|op: 10.59 uur: onder 18.57 uur. flater te Katwijk te 4 53 en 17.04 iter te 0.43 en 12.54 uur. D|l blad bestaat uit 16 pagina's Het overige scheepvaartverkeer on dervond ook ernstige moeilijkheden. Het. 493 ton metende Nederlandse kustvaartuig ..Paloma" heeft gisteren ongeveer honderd opvarenden van het Noorse passagiersschip „Vesteraalen" aan boord genomen, dat in de vroege ochtend ten zuiden van Roervik (West-Noorwegen) tydens een dichte sneeuwjacht aan de grond was gelo pen. In het vissersdorp Bessaker wer den de drenkelingen aan land gezet. Niemand had letsel opgelopen. De Nederlandse kustvaarder „Hei- loo" (249 ton thuishaven Sas van C.ent) kwam voor de monding van de j Theems in moeilijkheden toen het aan de grond liep. In het gebied woedde een hevige storm. Aanvanke lijk werd het schip door de eigenaren als verloren beschouwd tot er een be- i richt van de kustwacht in Walton kwam, dat er geen direct gevaar voor het scheepje en de zeskoppige be manning te duchten was. Het schip slaagde er gisteravond ~elf op eigen kracht In los te komen en liep later behouden de haven van Brightlingsea I binnen. „Lieve diertjes" zijn gevaarlijk De duiven op het St. Marcusplein in Venetië verspreiden een vorm van hersenvliesontsteking, die dikwyls dodelijk is voor mensen. Dit is mee gedeeld door prof. Ignazio Muner, directeur van de plaatseiyke zieken huizen. In de mest van de dieren ontwikkelt zich een schimmel, die by inademing dodelyk kan zyn. De vogels veroorzaken volgens prof Mu ner ook verkoudheid, griep en koorts. Zy behoeven niet te worden af gemaakt. Als de mensen ze niet meer voeren, gaan zy vanzelf wel weg. zei hy. Zaterdag is een Indonesische handelsdelegatie van vijf man in ons land aangekomen voor een bezoek van een week. De missie wordt geleid door kolonel Ach- mad Joesoef. die op deze foto een verklaring aflegt na zijn aan komst op Schiphol. De gouverneur van New York, Nel son Rockefeller, die hoopt dat de Republikeinse party hem kandidaat zal stellen voor het presidentschap van Amerika, heeft niet veel goede woorden voor de buitenlandse politiek van president Kennedy. Hy vindt dat deze door zyn onderhandelingen met de Russen de vrede in gevaar brengt en zyn bondgenoten van zich vervreemdt. In de kwestie-West-Irian heeft de regering „een oude. betrouwbare bondgenootNederland, laten vallen". In Laos heeft men een Westers-gezinde regering opgeofferd aan „een van dit illusoire coalities die vrywel steeds machtsoverneming door de communisten inluiden". Pa kistan „dryft af naar het neutralis me". In het Midden-Oosten heeft de regering „een flagrante schending van het VN-Handvest genegeerd" toen Egypte zich met de burgeroorlog in Jemen inliet. De NAVO is „in verwarring". Het plan voor de vooruitgang in Zuid- Amerika is mislukt. ..Een toenemend aantal Zuidamerikaanse staten drijft af naar chaos en dictatuur", aldus Nelson Rockefeller. Boetliaf vrij De 44-jarige Mohammed Boediaf. een vroegere vice-president van de voorlopige Algerynse regering en po litieke tegenstander van de tegen woordige president Ben Bella, is za terdagavond in vryheid gesteld. Hy heeft enkele maanden gevangen ge zeten omdat hy aan een komplot tegen Ben Bella zou hebben meege daan. Boedian is vastbesloten zyn politieke actie voort te zetten, of schoon niet bekend is of hy in Algerye zal blyven Hy verklaarde na zyn vryiating. dat alle beschul digingen geheel op fantasie berusten. Als bewijs voerde hy aan. dat hy zonder meer in vryheid was gesteld. Russische arbeiders van een fa briek te Krivoi Rog in de Ook ra ine zyn de vorige week in zitstaking ge gaan uit protest tegen het tekort aan brood. Zij eisten loonsverhoging In verband met de gestegen prijzen van de voedingsmiddelen. Havenarbeiders in Odessa hadden de vorige week ge staakt omdat zy geen boter wilden Iaden in eon schip, dat naar Cuba zou varen. Een en ander is meegedeeld in betrouwbare Weense kringen. Nadere bijzonderheden waren echter niet bekend. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van 1 18 November 1863: (Advertentie) Op een kan- j i toor van Belastingen wordt i gevraagd een klerk, bekwaam en geschikt om te worden ge- agreéerd. Salaris f20 a f 25 per maand. Br. bur. van deze courant onder letter F. Wij vernemen, dat Don derdagmorgen te 8 uur de aanvang der feestviering zal worden aangekondigd door het luiden van de stadsklok 1 in den toren van de Hooge- 1 landsche kerk.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1