In 1813 klonk ook het Oranje-boveii in Leiden Prof. dr. G. I. Lieftinck hield oratie over handschriftkunde Vivre sa vie: trieste film van Godard Napoleon bleef vóór drempel Koninkrijk Honderdvijftig jaar Koninkrijk GERO- CASSETTE RADIO VERONICA Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Giro vreest Baby Jant vertraging recepties vergaderingen diners Ppgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 november 1963 Tweede blad rto. 31113 Advertentie van I 40.— of I 400 heeft het. De Gero-specialist. Vertegenwoordigers uit alle geledingen van het maatschappelijke- tiversitaire- en kerkelijke leven van de Sleutelstad waren gister- ond in ,,De Lakenhal'' samengestroomd om daar de opening bij Je wonen van de tentoonstelling „Napoleon vóór de drempel van iii iet Koninkrijk der Nederlanden". Een expositie, welke was inge- -jcht ter herdenking van ..Honderdvijftig jaar Koninkrijk". Selskip Fryslan Leidse Friezen weer gezellig bijeen De Leidse Friezen waren gister avond weer bijeen voor hun tweede grote avond van het seizoen, ditmaal in de nieuw gerestaureerde Burcht zaal. De zaal was. zoals gebruikelijk, versierd met Friese vlaggen, het Friese wapen en de wapens van de elf Friese steden. De voorzitter, prof dr. J. Keuning opende de avond met een geestig welkomstwoord, vooral ook aan het adres van de Toneelclub „Lyts Begjin" uit Amsterdam-Noord, die was overgekomen om het toneel stuk „It libben giet svn gong" (Het. leven gaat verderop te voeren, een oorspronkelijk Hollands stuk. van M van Spaandonk. in het Fries vertaald door de bekende Friese toneelschrij ver Barend van der Veen. Van het stuk kunnen wy slechts zeggen, dat het wat ouderwets aandeed. Het zou te ver voeren de gehele inhoud ervan hier weer te geven. De spelers deden hun uiterste best om er wat van te maken, hoewel er op de rolkennis nog wel Iets viel aan te merken. Dit zy hun echter vergeven. Hun be scheiden naam „Lyts Begjin" (klein begin) geeft alle reden de spelers niet al te veel te bekritiseren. Vooral Pake en Beppe. de heer B. Steginga en mevrouw F Bakker-Koen. gaven uit stekend spel te zien. In de pauze was het weer een by- zonder gezellig onder onsje. Men ziet dan zyn oude vrienden en kennissen weer en kan zich eens in de „mem- metael" onderhouden De voorzitter deelde nog mee. dat er in de Annakllnjek een meisje lag uit Tjummarvim en wekte de dames leden op dit meisje eens te gaan be zoeken. Na afloop van de opvoering bleef men nog een uurtje gezellig bij een. Al met al een goede en prettige avond. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wild, ter van het comité, dat herdenking voorbereidde, er in zijn inleidend woord op. dat Leiden sinds 1574 met banden aan het Huis Oranje is verbonden. Vandaar geiden" gemeend heeft aan onlondervijftig jaar Koninkrijk" accent te moe geven. Hedenavond, aldus spreekt het verleden tot j a.s. dinsdagavond in de Pie- het heden en in februari, j het Nationaal Jeugdor- voor de Leidse schooljeugd concert geeft, de toekomst. ortiurgemrester Van Kinschot gaf avond een kort historisch over- van de tyd vóór 1813 en de j verkregen vrijheden. Speciale j schonk spreker aan de ver- welke in het begin van het binnen Leidens veste aller - viel te bespeuren, april van dat jaar kwamen n.l. i in Oudshoorn onder Alphen den Ryn het volk in beweging j gekomen, de boeren uit de om- i op Leiden af. De onderprefect, van Endegeest, ontbood, toen 19e april bericht ontving over j in de stad. de gendarmerie en liet de ophaalbruggen aan poort en Hogewoerdspoort opha- De bevolking ging tot de daad Toen de boeren om half elf des voor de Hogewoerdspoort i'jifcden, werd de wacht, bestaande Advertentie O RADIO LUXEMBURG Napoleon trekt over de Alpen (Foto L.D /Holvast) uit een sergeant, een korporaal en tien man, overrompeld door 't Leid se volk en door enige boeren, die over de gracht waren gezwommen. Schoenmaker hoofd van stadsregering De boeren, aldus de burgemeester, verbroederden zich met het volk en trokken onder het zingen van „Oran je boven" naar het stadhuis, alwaar zy de inschryvingsregisters opeisten. De stad geraakte echter meer en meer in handen van het gepeupel, dat in het stadhuis 't meubilair ver nielde en een schoenmaker als hoofd van de stadsregering in de burge meesterskamer installeerde. Op 20 april bewerkten enige notabelen en studenten, dat de Koepoort weer voor de Franse generaal De Lorcet zou worden geopend, waarna de rust werd hersteld. Deze aprilbeweging was een teken van de gisting die er was. Een tijd lang bleef het nu weer kalm. totdat by de opening van de openbare les sen aan de Leidse Universiteit prof. Van der Palm een redevoering hield, waarin hy de studenten opwekte om ..bij hunne studiën te volharden en hierin steun te vinden bij de rampen van het Vaderland" Hij werd hier-1 voor by de onderprefect. Gevers van Endegeest, geroepen en daarna by de Commissaire spécial de haute Po lice te 's-Gravenhage. Oranjevlag op Stadhuistoren Door de slag bij Leipzig van 16 tot. 18 oktober werd het lot van Na poleon beslist. Op 19 november werd de oranjevlag voor de eerste maal weer op de toren van het I Leidse stadhuis geplaatst. Na nog een paar weken van onze- kerheid en spanning consolideert de toestand zich in december. Op 20 de- I cember bezocht de souvereine vorst. Willem I. de in oranjefeesttooi ge hulde stad. Balans van Napoleontische tijd Als wy op dit moment, aldus de burgemeester, de balans opmaken j van de Napoleontische tyd, dan moet deze ten dele gunstig, ten dele on gunstig uitvallen. De ongunstige zijde i was het te niet gaan van handel en 1 nyverheid en de invoering van con scriptie. De positieve zyde van het Napo leontische bewind zag spreker in het feit. dat de provincies, die als los I zand aan elkaar hingen, zyn omge smeed tot de Staat der Nederlanden. 1 Bovendien kwam er een goede codi ficatie tot stand, ontstond er een goed geschoold, modern ambtenaren korps. werden de grondslagen voor een nieuw belastingstelsel gelegd. werd de Burgeriyke Stand ingevoerd en de rechterlyke macht georgani seerd. Tot de vele verworvenheden na 1813 noemde spreker de scheiding van I kerk en staat, de volledige gelykstel- j ling van het onderwys, de ministe- riële verantwoordelykheid. het alge meen kiesrecht, de vrijheid van druk- j pers en onze actieve inzet in de I Europese en Mondiale politiek. Wilhelmina Mas haar tijd vooruit Van de vele vorstelijke personen, die in de ontwikke/ing van ons Ko ninkrijk na 1813 een rol hebben ge speeld. noemde spreker met name Koningin Wilhelmina, van 1898 tot 1948 regerend vorstin. Met eerbied, aldus de burgemeester, willen wy Haar op dit moment gedenken en ons één enkel moment verplaatsen in die bizarre tyd tussen 1940 en 194.5. toen zij vanuit Londen leiding gaf aan de stryd tegen de bezetter. Het is alsof we die duidelijke stem weer horen: „een Oranje kan nóóit, nóóit genoeg doen voor het Nederlandse volk". In veel was zy haar tijd voor uit. Tenslotte wekte spreker op om on- j der alle omstandigheden te leven vanuit de wortels van ons nationale i volksbestaan. Na deze inleiding ver spreidden de aanwezigen zich over de in het museum ingerichte expositie. Interessant en leerzaam Deze tentoonstelling betreffende het rijkgeschakeerde leven van Napo leon is vooral uit historisch en di dactisch oogpunt van groot belang. hoewel er ook uit kunstzinnig oog punt gezien het een en ander te be- I wonderen valt. dat ongetwijfeld haar waarde heeft. o.a. prachtige gravures en penningen, i In vogelvlucht wordt een interes sant overzicht gegeven van de op- komst, glorie en neergang van deze i Franse Keizer, die. hóe men ook over hem oordelen mag. een bijzonder be- I I langryke plaats in de geschiedenis j van Europa heeft ingenomen. Daar- I bij is het opmerkeiyk te constateren. welk een grote admiratie hem, ook j I door vele Nederlanders, is toegedra- gen. Aan de hand van tekeningen, gra vures. schilderyen, boekwerken, ge- bruiksvoorwerpen. documenten en I penningen volgt men Napoleons leven op de voet en wordt tevens, door middel van hetgeen afkomstig is uit het Leidse Gemeente-archief, een i kyk gegeven op het leven in onze stad ten tyde van Napoleons over heersing. Er is o.a. een prachtige ge kleurde kopergravure, waarop een J vertegenwoordiger van de Leidse ere- garde te voet en te paard zyn afge- j beeld. Al hetgeen afkomstig Is uit de waardevolle collectie van wijlen de I secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken. mr. dr. Frederiks. vormt een grootse bijdrage tot deze beziens- j waardige expositie, welke zulk een verhelderend beeld op de Napoleon- j tische tijd werpt. Iedere Napoleonvereerder kan hier zijn hart ophalen aan deze byzondere collectie, waarin o.a. veel aandacht is gewyd aan Napoleons veldslagen en veroveringen en tal van andere zaken, die toentertyd de wereld In beroering brachten. Afbeeldingen van Napoleon in al lerlei functies, houdingen en standen zitn te kust en te keur aanwezig. Ook brieven van Napoleon, waaruit men diens nerveus handschrift kan op merken. Byzondere bijdragen leverden ook het Penningkabinet te Den Haag. dr. J Nauta en burgemeester jhr. mr. F H van Kinschot. Aandacht verdienen om. ook Napoleons treffend doden masker. een schilderil van Paul de la Roche voorstellend Napoleons tocht over de Alpen en een aantal zeld zame spotprenten, uit de tijd van Na poleons levenseinde. Ontroerend doet de afbeelding aan betreffende Napo leons afscheid van zijn generaals te Fontainebleau, hoogst primitief de gekleurde prent, welke Napoleons „Vlucht uit Moskou" in beeld brengt. laat leiden naa_r de in schenkend op het leven van een man. wiens sterke persoonlijkheid een on- uitwisbaar stempel on Europa's ont- wikkeling heeft ge/egd. Wij mogen iedere geïnteresseerde dan ook ten zeerste aanraden er tot 16 december kennis van te gaan nemen. H. Bij aanvaarding leerstoel paleografie Gistermiddag heeft prof. dr. G. I. Lieftinck met een oratie in het Groot Auditorium over ..Paleografie en handschriftenkunde" het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de westerse paleografie en handschriftenkunde officiëel aanvaard. Prof. Lieftinck was I voor zijn benoeming tot hoogleraar reeds ongeveer vijftien jaar Leids lector. Bij verschillende kettingbotsin gen binnen een uur op de zuidelijke rijbaan van Rijksweg 12 (Den Haag- Arnhem) onder Harmeien zijn gister avond ruim 40 auto's betrokken ge weest. Tien auto's werden vernield, de andere kregen ln meerdere of mindere mate schade. Van de inzittenden werd een officier van het Leger des Helis. de Co-jarige J. G. uit Huizen, zeer zwaar gewond naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis ln Utrecht overgebracht. Een vrouw werd licht gewond. Prof. Lieftinck zag de paleografie j als een autonome wetenschap, die j echter nog ln de kinderschoenen j staat en als zodanig ver ten achter is by de archeologie en de kunstge schiedenis. De negen jaren, die hem als hoogleraar nog resten, hoopt hy te kunnen besteden aan het helpen j inhalen van deze achterstand. Hij zag hiertoe een goede mogelijkheid, aangezien de Universiteitsbibliotheek in de afgelopen twintig jaar weder- 1 om al het mogelyke gedaan heeft om door aankoop van studiemateriaal de Leidse Universiteit in de gelegenheid te stellen het voornaamste Neder landse centrum voor handschriften kunde te stichten. Prof. Lieftinck herinnerde er aan, dat in 1953 in Parijs het Comité In ternational de Paléographie is op gericht. dat het besluit nam in leder land een catalogus samen te stellen met specimina van gedateerd en zo mogelyk gelocaliseerd schrift, waar van thans twee delen verschenen Prof. dr. G. I. Lieftinck (links) wordt gelukgewenst door prof. dr. Zs Szirmai. (Foto L.D./Holvast) die betrekking hebben op de grote Paryse biblotheken. Een deel over gedateerde en da teerbare handschriften in Nederland staat te verschijnen en behandelt uitsluitend de handschriften van vreemde herkomst die zich in ons land bevinden. Naar aanleiding daarvan behan delde prof. Lieftinck in het verdere gedeelte van zyn oratie enkele boei ende voorbeelden uit zyn werk als beoefenaar der middeleeuwse hand schriftkunde. Prof. Lieftinck besloot zyn oratie met de gebruikelyke toespraken, waarna hy recipieerde in de ont- I vangstzaal van de academie. STUDIO Jean-Luc Godard gistreert hy in „Vivre sa vie" met een schetst ons in zijn „Vivre sa vie" I vrijwel statische camera langdurige in een filmisch gezien boei- gesprekken tussen twee personen. ende verteltrant de ondergang Schokkend öjn daarbu soms de ge- - - gevens, die door woorden verstrekt van een jonge vrouw. Hij heeft daarbij de steun gehad van de cameraman Raoul Coutard. sinds zijn medewerking aan Fons Rade makers' „Als twee druppels wa ter" ook in ons land geen onbe kende. Als dankbaar object voor deze twee begaafde filmers fun geerde Godards echtgenote Anna Karina, een jonge aantrekkelijke vrouw met een zeer expressief ge zicht. Een actrice ook. die zich ge worden, maar niet door het beeld onderstreept worden. Misschien maar gelukkig ook. want oo': zonder dat is de geschiedenis van Nana van een schrynende wrangheid en een uit zichtloze triestheid. Wie zij is. laat Godard in het midden. Waar zij naartoe wil eigenlyk evenzeer. Wij zien haar slechts enerzijds uit geld gebrek en anderzijds uit een zekere gemakszuch-t in de prostitutie terecht komen. Af en toe doet zij heel aar zelend een poging om wat geluk te Kanonnen van Navarone Avonturenfilm Rex De belangstelling voor „De kanonnen van Navarone" Ls blykbaar onuitputtelijk. Nadat deze film vroe ger in Leiden al circa drie maanden heeft gedraaid, gaat hij nu in het theater aan de Haarlemmerstraat alweer zijn tweede week in. Het is een heel goede avonturenfilm met Gregory Peck. Anthony Quinn en David Niven in de hoofdrollen. TM eed versie van grypen. maar dat gebeurt zo weinig üniïe's'Vande "cTneist Tezamen dat ^J pmakkcllik weer wordt meegezogen door de krachten. vormen zij een trio, dat een "J die haar op het pad willen houden. filmisch opzicht gaaf produkt dat Vla kwaad en erger naar het erg- kan maken. I ste leidt. Vergeefs zal men in Godards Maar hoe treffend dc beelden vaak filn} naar een optimistisch geluid ook zyn. Godard steunt in deze film méér dan in zijn vroegere rolprenten op de dialoog. Herhaalde malen re- Advertentl» Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWTNKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed- zoeken, naar een lichtpuntje, naar het zonnetje, dat toch achter elke wolk moet schuilgaan. Zyn Nana is een willig slachtoffer in de maal stroom van het verderf en het beeld, dat hij geeft van.de prostitutie, wekt alleen weerzin. De gave filmische ge stalte kan de bittere nasmaak niet wegnemen. Maar het zal wel daarom zyn. dat hem destijds in Venetië de speciale prys van de jury ten deel viel. Tales of terror Poe en Tom Poes schappen} ia""n LAMMERMARKT 3 LEIDEN ▼erknop engroa. TELEFOON 33909—33300 Thriller van klasse Door de vele feestdagen en het ge ringe aantal werkdagen in de maand december is het onvermydeiyk, dat de behandeling van giro-opdrachten aan het einde van het jaar enig ver traging zal ondervinden, zo deelt de postcheque- en girodienst mede. Men zal trachten zo veel mogelyk werk te verzetten door een aantal zaterdagen extra te werken. De rekeninghouders wordt verzocht hiermee rekening te houden en eventuele opdrachten, die voor een bepaalde datum moeten zyn behandeld tijdig in te zenden. Op dit ogenblik is er geen achter stand, zo vernemen wij van de post cheque- en girodienst. ,Het geval-Valdemar", drie beroemde verhalen van Edgar Allan Poe. zijn verfilmd en onder de ver- j zameltitel „Tales of terror" uitge bracht. I Edgar Allan Poe is de schepper van het griezelverhaal. Hij is niet i alleen de wegbereider geweest voor een geheel nieuw genre in de littera tuur. maar heeft daarin ook een I niveau bereikt, dat nimmer is over- I troffen en zelden Ls geëvenaard. Niet- j temin hebben de Amerikaanse film. makers gemeend, dat zij het nog griezeliger en nog sensationeler dan I Poe konden. Het begint meteen al in „Morella" met onwaarschijnlyke hoeveelheden grondnevel, kale bomen I en spinrag (zoiets als uit de Tom j Poes-boekjes». Dergelijke effecten I werken eerder ontnuchterend dan j beklemmend en zijn soms zelfs lach wekkend. I Poe's volmaakte verhalen zijn ech ter niet alleen aangedikt, maar hier en daar ook veranderd. In „Het ge val-Valdemar" bij voorbeeld heeft men een huweiyksintrige verweven. J die aan Poe's sublieme schepping I een goedkoop bijsmaakje geeft. Als film is nog het meest geslaagd „De zwarte kat", vooral door de rake typering van een wraakzuchtige drinkebroer door Peter Lorre Stuk voor stuk zijn echter de oor spronkelijke verhalen van Poe ons liever dan deze „Tales of terror Poe's verhalen eisen een uiterst sobere verfilming, willen zij ..ver beeld" ook voor de volle honderd „De man met <le wassen beelden" LIDO Warner Bros heeft de klassieke griezelfilm „De man met de wassen beelden" opnieuw laten ver filmen. Deze nieuwe versie is inmid dels ook alweer tien jaar oud, maar blijft onverstoorbaar in circulatie. En beleeft daarna dan nog eens een re prise, zoals nu in Leiden. Een bekwaam beeldhouwer, profes- I sor Henry Jarrod, beschouwt de in richting van een wasscn-beeldenmu- seum als zijn levenswerk. Hy exploi- teert de expositie samen met zyn I compagnon die echter ontevreden is I over de financiële resultaten en het j nmseum in brand steekt om van de verzekering een aanzienlijk bedrag te kunnen innen. Iedereen denkt, dat Jarrod in de vlammen is omgekomen, maar hy Ls, geestelijk en lichamelijk j verminkt, aan de dood ontsnapt. Hij kan zyn handen niet meer voor zijn i werk gebruiken on wurgt daarom I eerst de man, die zijn levenswerk ver nietigde en daarna verschillende I andere mensen, voornamelijk meis jes, die hij als model nodig heeft. Hun lichamen steelt hy uit de mor- I p.ue, overgiet ze met was en stelt ze I ten toon in zyn nieuwe museum. Dit gaat goed totdat het meisje. Sue Al len. dat hij als model voor Marie An- toinette wil gebruiken, achter zijn ge heim komt. Jarrod wordt gespeeld door Vincent Price en Sue Allen door de mooie I Phyllis Kirk. De film is wel opwin- dend. maar heeft een wat langzame verteltrant. De filmmuziek geeft de sfeer van de film uitstekend weer. Wet van het zwaard Romance en strijd Luxor De Britse koning Arthur en de ridders van zyn Tafelronde staan in de literatuur bekend als ridders zonder vrees en blaam. Maar in „De wet van het zwaard" is er toch onenigheid in eigen kring. Om een vrouw. Ridder Lancelot heeft zich als kampioen voor zyn vorst opgeworpen en wint herhaaldelijk tweegevechten voor hem. Zo ook als koning Arthur in de herfst van zyn leven opnieuw aan een romance begint met de dochter (Guinevere) van een heer ser. die hem niet als koning erkent. Lancelot verslaat de vijandelyke kampioen en brengt de opwindend blonde schoonheid naar Arthur. Hoewel zy met Arthur in het huwo- lyk treedt, kan zy de zo drastisch met het zwaard omspringende Lan celot niet uit haar gedachten ban nen Tussen hen groeit een gave. maar wel heel verboden liefde, die niet verwelkt temidden van het krijgsbedryf, dat vooral in die mid deleeuwen zo hevig kon woeden. Het ziet er voor dit tweetal zeer donkre uit als de onwettige zoon van Arthur, die zijn hoop op de troon ziet instor ten, van de verhouding op de hoogte komt en zyn vader inlicht. Na veel avonturen en opwindende gevechten krijgt Guinevere een plaats in het klooster en Arthur neemt de wyk naar Frankrijk. Maar niet voor altyd Wanneer hij na lange tijd terugkeert", blykt al zyn strijden om Guinevere tevergeefs te zyn geweest. Of toch niet? CAMERA „Wat is er toch van Baby Jane terechtgekomen?", die zo als men kon verwachten is gepro longeerd, Ls een uitzonderlijk goede thriller. Regisseur Robert Aldrich heeft, met veel zorg het met onheil geladen verhaal over twee zusters die eikaars leven verzuren, in beeld gebracht. Door omstandigheden (de een is verlamd tengevolge van een auto-ongeluk waaraan de ander schuldig zou zijn) zyn zy gedwon gen samen te wonen. De aan de alcohol verslaafde, snel kinds wor dende Jane tiranniseert, sart en kwelt tenslotte zelfs haar verlamde zuster, die, naar Jane meent, haar come-back op het toneel in de weg staat. Het formidabel spel van Bet te Davis en Joan Crawford geeft dit lugubere relaas extra veel reliëf. Vooral Bette Davis als de afgeta- j procent tot hun recht komen. Maar kelde Babv Jane maakr deze fi'm soberheid L<5 klaarblijkelijk een he kelde Baby Jane maakt deze ium dat de f,imers niet tot een beklemmende belevenis. I kennen. 1 j Bij Zinger vindt u een sfeervolle omgeving en een perfecte keuken Onze vergaderzaal is vergroot en 2eer comfortabel ingericht Wij verzorgen ook diners buitenshuis, vraagt onze Kerst-arrangementen HOTEL RESTAURANT Boulevard Zeereep Noordwijk a/zee, tel. 01719-3941 f. d. WATER, Haarlstraat 207

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3