lie bussen ijden weer Stikker blijft aan Twee bankdirecteuren in Belgie gearresteerd Maar voor hoe lang? KOFFIE DUURDER Senaat V.S. wil liulp drastisch besnoeien Duitsers kopen veel bouwgrond in Vaals lERBERICHT OUDER MET URE BUIEN Miljoenen- zwendel Geboorte van een eiland Persconferentie in Den Hang Passagiers van Russisch schip vragen asiel Lift „Het Nederlandse paradijs" Geen wodka zonder graan ©ud §pe trntvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 No. 31113 LE IDS O Hl DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van een onzer redacteuren) De busstakinq is ten einde. Vanmorqen in alle vroeqte hebben e bij de streekvervoersondernemingen werkzame chauffeurs, nor zover bekend, overal in het land het werk weer hervat. Of it echter van lange duur zal zijn is de vraag. De stemming onder i chauffeurs is verre van opgewekt en zij zijn vast van plan, anneer hun eisen niet spoedig door de directies worden ingewiU jd, het werk weer neer te leggen. Het Leidse Stationsplein bood van- irjen weer dezelfde aanblik als ee dagen geleden: overal bussen l|S de perrons op het busstation. HAL uit Ter Aar heeft gister- ind de drie diensten ten behoeve D de gistermorgen naar Leiden ge- ichte werkers zonder moeilijkheden pnen uitvoeren. Zij het dan onder orte van de politie. Maarse en pon heeft de gehele dag gereden, jr er traden grote vertragingen Wij blijven aan onze eisen vast- Iden". '/.ei vanmorgen de heer D. rzcr uit Loosduinen, lid van de angscommissie van de WSM. die Initiatief tot deze actie heeft ge ien „Er zullen volgende week weer irekingcn worden gehouden door »mmissie van de grote streekver- •sondernemingen en dan zullen ons standpunt hader bepalen". Afkeuring e Kon. Ned. Vereniging van nsport ondernemingen <KNVTO> 'C irgamsatie van de streekvervoer- 3 ijven, heeft verklaard, dat zij de takingen in Nederland en de me- |e. die daarbij door de stakings- ité's is gevolgd, ten sterkste af- londer riat vooraf bepaalde eisen ingediend, is men in een aantal ijven tot staking overgegaan en naar moet worden afgeleid uit rhten. omdat met het beleid van vakorganisaties niet wordt inge- id. Op een ogenblik, dat de span en op sociaal terrein in Neder- konden worden weggenomen het onlangs tot stand gekomen akkoord, meent een aantal on- ntwoordelijke elementen tot tregelen te moeten overgaan, die hamend zijn voor het aanzien de autobuschauffeur. rder wordt gezegd: „Er zal op lale wyze. zoals bij andere be stakken. over de lonen in het rervoer worden onderhandeld op van 't tot stand gekomen loon- lord, hetgeen een forse loonsver- ng, ook voor het wegvervoer, be lt. In dit verband dient een on- e voorstelling van zaken, door de nescomité's gegeven, te worden t gezet. Door deze comité's wordt ld dat er een verschil van veer gilden per week zou bestaan tus- de lonen van de buschauffeurs de stadsvervoerbedrijven en die de streekvervoerondernemingen. Is niet juist. Het verschil be- gt met een uitzondering meer dan zestien of zeventien in per week. hetgeen nog eens oont. hoe onverantwoordelijk de le actie is. de streekvervoerhedrijven is iten. dat voor de gestaakte uren loon zal worden uitbetaald. Ze fetnwen hun werknemers, dat ialing van de wilde stakingen maatregelen zullen worden en in het bijzonder tegen die tot molestatie of sabo- •vergaan". f Naar aanleiding van de verklaring die de KNVTO over de staking heeft afgelegd, heeft de heer D keyzer j van de chauffeurscommissie van de i Westlandse Stoomtramwegmij. na- j mens alle bedrijfscommissies in Ne derland meegedeeld, dat de staking niet. is begonnen zonder dat er vooral e.sen zijn gesteld. Deze eisen zijn al bekendgemaakt bij het begin van de actie, omstreeks 25 oktober. De commissies hebben hun wensen niet alleen voorgelegd aan de besturen van de erkende ver- voersvakbonden, maar ook aan de werkgevers. Dit. laatste geschiedde via de verschillende ondernemings raden. „Onze eigen commissie", aldus de heer Keyzer. „heeft bijvoorbeeld in de ondernemingsraad de directeur van de WSM. de heer Kuilman, de verlangens van de chauffeurs voor gelegd en de heer Kuilman is lid van de KNVTO". Voor wat het in de Stichting van de Arbeid bereikte loonakkoord be treft. menen de commissies, dat dit akkoord de spanningen alleen maar zal doen toenemen, omdat de ver schillen in beloning nog groter zul len worden. De door de KNVTO gebezigde uit drukking onverantwoordelijke ele menten" betreurde de heer Keyzer zeer. Zowel de vergadering als de acties zijn op correcte wijze verlopen, zo zei hij, en de kleine onregelmatig heden .die zich incidenteel hebben I voorgedaan, hebben wij al eerder sterk afgekeurd Voorts merkte hy op, dat de com missies beschikken over bewijzen in de vorm van loonstrookjes e.d. dat de brutolonen in de streekver voersondernemingen 25 en hier en daar 40 gulden per week afwijken van die in de gemeentelijke vervoers bedrijven. Hoe de KNVTO aan ver schillen van slechts 16 él 17 gulden komt, noemde hij een raadsel. De heer Keyzer verklaarde ten slotte. dat de commissies zich vol komen bewust zijn van de verant- i woordelijkheid, die zij met deze actie op zich hebben genomen. Z.K.H. Prins Bemhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Hogere School voor Tropi sche Landbouw te Deventer. De Prins in een kas bij een kleine aanplant suikerriet. Tijdens dit bezoek is de Prins geïnstalleerd als beschermheer van de school. Naar wij uit vakkringen vernemen zal wegens de reeds enige maanden sterk gestegen prijzen voor ruwe koffie de prijs van gebrande koffie moeten worden verhoogd. Met ingang van maandag wordt voor het pu bliek in het algemeen de prijs van de soort in de meest gangbare prijs klasse 8 cent per pakje van 250 gram hoger. De voorgenomen verhoging is gisteren op het ministerie gemeld. Deze melding is verplicht door de spelregels van het prijsbeleid. Gezien de verdere stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens ook met ingang van maandag met 10 cent per kg te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van deze datum voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van resp. f. 3,-, f. 2.88, f. 2,83 en f. 2,78 per kg koud geslacht gewicht. onze weerkundige medewerker). *ordt de komende dagen gelei- ijk wat kouder met 's nachts is op wat lichte vorst. Een de- Ssie, die van Engeland naar de •rdzee trekt, zal tijdens het tktinde buien brengen, waarvan smige met hagel en onweer. De ld gaat achter deze depressie k noord-west tot noord draaien, ren trok een depressie van 738 ütneter via Brabant naar Twen- Aan de zuid-oost flank stroom- t'jdelijk warme lucht naar Llm- t en Oost-Brabant, waar 15 tot paden werd gemeten. In het fden en westen van ons land r' het met 5 tot 7 graden een I te koude dag. i viel er langdurig in Twente West-Brabant. 20 tot 25 milli ter, in Leeuwarden 3 millimeter. tf dan 15 graden vorst is slechts i Noord-Rusland en plaatselijk in bnd gemeten. De gemiddelde Ual-temperatuur van deze eer helft van november is in De 25 graden boven normaal ge- 'en. waarmee november tot dus- iog een zeer zachte maand is «ven. 17 NOVEMBER op: 8.02 uur; onder: 16.48 uur. 'op: 8.55 uur; onder: 17.44 uur. Hgwater te Katwijk te 3.51 en uur, laagwater te 11.58 uur. '11 hoogwater te 4.23 en 16.32 «"«water te 0.14 en 12.27 uur). 1 blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel K.L.M.-directeur E. H. Larive is gisteren voor een zakenreis van Schiphol naar Curasao ver trokkenDe heer Larive, gevolgd door zijn echtgenote, die in het vliegtuig afscheid nam. op weg naar het toestel. Twee Belgische bankdirecteu ren zijn geboeid voor de rechter in Kortrijk geleid in het ophef makende proces tegen de Bel gische textielhandelaar M. Pau wels, bij wiens faillissement een tekort is vastgesteld van onge veer 400 miljoen Belgische fran ken, ongeveer 30 miljoen gulden. Pauwels. die enkele maanden geleden naar Frankrijk was ge vlucht maar door de Franse po litie werd gearresteerd en aan de Belgische justitie werd uitge leverd. heeft verklaard zelf het slachtoffer te zijn in de grootste miljoenenzwendel. die ooit in België aan het licht is gekomen. De twee bankdirecteuren, die naar aanleiding van zijn verklaringen zijn aangehouden, zouden hem hebben gedwongen kredieten op te nemen bij de „Bank van Brussel", waarvoor hij Na een vulkanische uitbarsting is donderdag in zee bij de zuidkust van IJsland een vulkanisch eiland van ongeveer negen, meter hdogte en tweehonderd meter lengte ontstaan. De werkzaamheid van de vulkaan duurde gisteren nog steeds voort. Massa's rook en damp stijgen kilo meters hoog de lucht in. Honderden mensen zijn met chartervliegtuigen uit Reykjavik naar de betrokken plaats gevlogen om het schouwspel te zien. sedert 1961 per maand 70.000 gulden interest moest betalen. Bovendien zou hij hen drie miljoen Belgische franken aan steekpenningen hebben betaald. Ook zou Pauwels gedwongen ".ijn geweest voor miljoenen franken aan levensverzekeringen af te sluiten bij door een van de nieuwe beklaagden aangewezen makelaars. Het onderzoek in deze zaak heeft zich inmiddels uitgestrekt tot finan ciële kringen in geheel Belgie, Een aantal buitenlandse ondernemingen, die het slachtoffer zijn geworden van deze krach, heeft een consortium ge vormd om de „Bank van Brussel'* aan te spreken voor een bedrag van 60 miljoen Belgische franken. De tweede nieuwe hoofdbeklaagde in dit proces is anderhalf jaar gele den met pensioen gegaan. Dc Amerikaanse Senaat heeft gis- l teren een wetsvoorstel inzake de hulp aan het buitenland aangenomen, waarin het eindbedrag ongeveer 830 miljoen dollar lager is dan president Kennedy had gevraagd. De stemver houding was 83 tegen 17 stemmen. Het oorspronkelijke regeringsvoorstel betrof een totaalbedrag van 4.529.615.000 dollar. De Senaat ging akkoord met 3.702.365.000 dollar. Ver tegenwoordigers van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden moeten nu trachten tot een compromis te komen. President Kennedy had donderdag op zijn persconferentie nog verklaard, dat besnoeiingen op het program voor hulp aan het buitenland een be lemmering vormden voor een goed buitenlands beleid. De Senaat heeft desalniettemin de voor militaire hulp gevraagde som van 1.405.000.000 dollar tot één mil jard dollar verminderd. De post in zake leningen voor economische ont wikkeling werd van 1.060.000.000 tot 950 miljoen dollar verlaagd. Voor eco- 1 nomische bijstand aan militaire bondgenoten stond de Senaat 380 miljoen dollar toe, in plaats van de 435 miljoen die de regering had ge- vraagd. Voor het fonds waaruit de presi dent kan putten in onvoorziene om- standigheden keurde de Senaat een bedrag van 175 miljoen dollar goed, terwijl 300 miljoen was gevraagd. Heb voor het program van het „Bondge nootschap voor de Vooruitgang" dat Latyns-Amerika ten goede komt, werd het gevraagde bedrag met 50 miljoen tot 600 miljoen dollar ver minderd. Voor subsidies ten behoeve van ontwikkelingsprojecten verlaag de de Senaat het gevraagde bedrag 257 miljoen dollar tot 225 mil joen. Het besluit van de Senaat betekent in feite het vaststellen van een pla fond voor de uitgave ten behoeve van de hulp aan het buitenland. Over het toewijzen van het geld voor de verschillende posten moet het Con gres later beslissen. Het is moeelijk dat dan tot verdere besnoeiingen wordt besloten. Een voorstel van de Democraat Stephen Young uit Ohio om militai re hulp aan Spanje te verbieden, werd door de Senaat verworpen. (Van onze Haagse correspondent „Het ligt voor de hand. dat, als men zoals ik enkele malen ziek geweest is. de gedachte postvat dat men zijn junctie wel zal neer leggen. Maar mijn medici hebben na een nauwkeurig onderzoek vastgesteld, dat mijn gezond heidstoestand voortreffelijk is. Al leen is mij de raad gegeven het „slow-down" (kampjes aan) te doen. Dat was in Washington. Daarna heb ik reeds weer Napels, Turkije, Griekenland, New-York, Washington, Berlijn, Bonn, Lon den en Nederland bezocht. Daar tussendoor heb ik telkens een paar dagen in Parijs doorgebracht om de zitting van de NAVO-raad bij te wonen". „Er bestaat bij mij geen enkele definitieve gedachte om als secre taris van de NAVO af te treden. Niettemin vraag ik mij af, nu ik tegen de 67 loop, of er niet het ogenblik komt om iets af te rem men. Maar dat is onmogelijk. Daarom bekruipt mij wel eens de vraag of ik mijn plaats moet in ruimen voor een jongere kracht, die nog sterker is dan ik". Zo luidde het volledige antwoord van mr. D. U. Stikker, secretaris ge neraal van de NAVO op de vraag of hij. zoals uit Amerika is gemeld, het. voornemen had af te treden. Dat gebeurde gisteravond tijdens een ontmoeting met persvertegen woordigers in Hotel Wittebrug in Den Haag. De heer Stikker was in gezelschap van zijn perschef ir. C O Telders, diens secretaresse en later voegde ook mevrouw Stikker zich by haar man. Mr. Stikker vertelde dat het hoofd doel van zijn vele reizen was als het ware een voorbespreking te hebben met de regeringen opdat hij op de conferentie van ministers, die in de- cer ber gehouden wordt, weet wat er in de NAVO-landen leeft. Met de Ne derlandse regering heeft hij gister middag een „werk-lunch" gehad, waarbij hy een uiteenzetting heeft gegeven over de huidige situatie aan minister-president Marijnen, de mi nister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns, de minister van Defensie, de heer De Jong en enige andere minis ters. Sprekende over de NAVO-raad ver telde de heer Stikker, dat de verga deringen van de raad geleidelijk een ander karakter hebben gekregen. Steeds meer ministers nemen aan de vergaderingen deel en ook in de ver gadering van maandag aanstaande zullen zeker tien ministers aanwezig zijn, die dinsdag toch de vergadering van de OESO bezoeken Daarvoor kunnen politieke en econofnische on derwerpen aan de orde worden ge steld. die anders minder diepgaand behandeld zouden worden. Op de vraag, waarin de ongerust heid. hier en daar in Europa ont staan tengevolge van de Big Lift tot uitdrukking kwam, antwoordde mr. Stikker dat hij in Washington was vóór de operatie begon en in Berlijn was toen de oefening een einde nam. „In de hoogste kringen in het Witte Huis is mij ten stelligste verzekerd". aldus mr. Stikker, „dat het geens zins in de bedoeling van Amerika ligt om troepen uit Europa terug te trek ken. Men wilde slechts nagaan hoe een dergelijke operatie zou verlopen, in het bijzonder in deze tyd van het jaar met mist en regen. Ook in Frankfort zijn tal van vragen aan mij gesteld van dit karakter, wat vooral na de rede van Gillpatrick niet te verwonderen was. Ik heb toen. even als in Berlijn, hetzelfde antwoord ge geven. Voor alle zekerheid heb ik daarna vragen en antwoorden nog voorgelegd aan het Pentagon. Daarop is de verklaring nog eens herhaald". De heer Stikker verklaarde het zeer te betreuren dat er gedachten, die van achterdocht getuigen, toch nog schijnen te bestaan. En hij herhaalde zijn antwoord nog eens in het Duits op verzoek van de vertegenwoordiger van de Tagesrund- schau. een programma van de Duitse televisie. Desondanks kwam er nog eens de vraag: „En die tweeduizend van de vierduizend in Berlijn en het terug trekken van het transportsquadron dan?" Mr. Stikker antwoordde: „Er zyn in een leger altijd verschuivin gen. By terugtrekking van Ameri kaanse troepen gaat het om een di visie en niet om een paar duizend man". Eenentwintig passagiers van hei Russische schip „Pobeda" zijn giste ren in Is tanboel van boord gegaan en niet teruggekeerd. Dertien van hen hebben zich inmiddels bij de Turks* politie gemeld en politiek asiel ge vraagd. Het zijn voor het merendeel jonge Polen, maar er zijn ook passa giers van Russische. Oostduitse en Tsjechoslowaakse nationaliteit bij. De „Pobeda" is gisteravond naar de Roe meense stad Constanta vertrokken. De Russen zyn gedwongen geweldige hoeveelheden alcohol te kopen in de Verenigde Staten om hun snel slin kende voorraad wodka aan te vul len. schreef de Wall Street Journal gisteren. Door het Sowjetrussische gr aan te kort is er een behoefte ontstaan aan een hoeveelheid alcohol van naar schatting 50 miljoen dollar om ongeveer 171,5 miljoen liter wodka te vervaardigen, aldus het blad. Een woordvoerder van een grote Amerikaanse distilleerderij zei dat men daar een aanvraag om inlich tingen voor de verkoop van 30 000 ton alcohol voor consumptie heeft ontvangen. De Russen zouden onge veer 76 miljoen liter alcohol van 49,28 procent in de Ver. Staten wil len kopen. (Van onze Maastrichtse correspondent) Met de dag stijgt de belangstelling van de Duitse grens- en Ruhrgebied- bewoners industriëlen en zakenlie den om een huis te krijgen in „Het Nederlandse paradijs". In het voor de Duitsers veel goedkopere Nederland, is de gemeente Vaals bijzonder in trek. Niet alleen zyn in Nederland de grondprijzen en de bouwkosten veel lager, maar ook vele levensmiddelen. En Vaals heeft het aantrekkelijke voordeel vlak bij de industriegebieden van Aken te liggen. Als gevolg van de Duitse vesti- gingslust in Vaals, zyn de grondprij zen er hals over kop gestegen. Een voorbeeld: voor een van de afdelin gen van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap had men een kantoortje nodig. In Vaals vond men een bouwvallig schuurtje Schuurtje en grond vertegenwoordig den hooguit een waarde van rond f. 50Ó.- „Geen denken aan", zei de eigenaar van het kleine, ongebruikte schuurtje. HU vroeg er f. 15.000.- voor. „Want de Duitsers waren al vlak in de buurt bungalows aan het bouwen" Burgemeester J. Maenen voelt er niets voor gronden van de gemeente aan Duitse bouwliefhebbers te verko pen. Zijn standpunt is: eerst wonin gen voor de eigen inwoners. Er zyn nog steeds woningen te kort. Maar buiten de gemeente zyn er nog an dere grondbezitters, o.a. de stichting „Ideaal Wonen" en particulieren. Hier kunnen de Duitse Industriëlen wèl zaken mee doen. Over de naar Duitse opvattingen nog goedkope grondprijzen wordt men het wel eens. Zo gaan hele stukken grond in Duit se handen over. In de fraaie omge ving van Vaals verrijzen dan ook ri ante bungalows voor de Duitse eige naars. die met hun gezin de weekein den of de vakantiedagen hier komen doorbrengen Ook zyn er bungalow- bewoners. die iedere dag met hun auto naar Vaals op en neer rijden. Ook belasting-technisch is het voor de Duitsers aantrekkelijk in Vaals te komen wonen. Voor het wonen in Nederland betalen ze namelijk niets, omdat ze volledig belastingplichtig zijn in Duitsland. Hoe de Duitsers aan een vestigings vergunning in Vaals komen, ls een kwestie van het gemeentebestuur In de grensgemeenten Venlo, Kerkrade en Vlodrop worden geen vestigings vergunningen verleend. De welva rende middenstand in Vaals maakt echter goede zaken met de dagelijkse invasie van de Duitse inkopen. I LEIDEN ALPHEN BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 Uit het Leidsch Dagblad van 17 Nov. 1863: J Te Leiden zijn nog aan- roezig personen roelke aange- name herinneringen hebben aan 1813 o.a. Willem Ligtvoet, thans 55 jaar oud. Hij was als leerjongen in de kaarsen- makerij in de Koppenhink- steeg, ijverig werkzaam om de vctlampions gereed te ma- ken en aan te steken bij ge legenheid der illaminatie in November 1813. In de R.-K. kerken alhier is Zondag na de Hoogmis het Te Deum uitgevoerd en in de Protestandse kerken zijn i gelegenheidspreken gehou- den. Reeds heden had Leiden een feestelijk aanzien.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1