Katwijks burgemeestersvrouw Kleine -meisjesm^de UIT en THUIS r Op bezoek bij: Baby's bips geen probleem meer «n NIVEA Herfstbloemkool (W) ETENSWAAR D stretch breeches Zaterdag 16 novemter 1963 Pagina 3 I Daar stond ik dan eindelijk, na een poosje in stromende regen naar de weg gezocht te hebben, druipend en verpieterd, tegenover mevrouw A. C. W. Duiker-Van Hasselt, een knap pe grijzende vrouw met een vriendelijk, fris gezicht en vrolijk tintelende donkere ogen. Een diep-blauwe japon met een roodgespikkeld sjaaltje deden fleurig en warm aan. Zorg zaam werden mijn handschoe nen over de verwarming te drogen gelegd en mijn jas op gehangen om uit te druipen. Komt u toch gauw binnen wat een tocht door zulk weer! De eerste indruk was al meteen een hartelijke, lieve vrouw met een zonnig humeur. Voor ik 't wist zat ik in de huis kamer, lekker warm, met een kop thee voor me. Wat een kamer! Héél groot, ge zellig ingericht, een antiek kabinet op een ere plaats, de hele zuidkant een en al raam en dus (bij gun stiger weer) volop zon en licht; zoals dat in een moderne royaal ge bouwde bungalow meestal het ge val is. Advertentie ..Dit huis is fantastisch, daar heeft u gelijk in" en enthousiast begint mevrouw Duiker te vertellen hoe ze daarmee geboft heeft. Toen we hier zeveneneenhalf jaar geleden kwamen, was het burgemeesters huis juist verkocht. Wij moesten dus anderhalf jaar wachten tot dit klaar was. Even een overgangs periode. maar aan de andere kant juist heerlijk, want we konden nu in veel opzichten kiezen wat we t liefst wilden. Er was ook een mo gelijkheid aan de boulevard. Maar nee we hebben toch maar dit punt gekozen. Vlak naast 't raad huis. een enorme tuin, heerlijk be schut tegen de zuidwesten storm en een middelpunt voor de beide Katwijken. En we hebben er nooit spijt van gehad!" Boffc IN DE EUROPESE NAJAARSKLEUREN: ZIBELINEENVISON en Mevftuw Duiker weet zich trouwens niet alleen gelukkig in haar huis, maar ook in Katwijk als gemeente. „Eigenlijk doen we hier niet anders dan in alle opzichten boffen". Ik wist al dat Hendrik Ido Ambacht de eerste en Pijnacker de tweede gemeente geweest is. „Daar was 't ook fijn. De oor logsjaren in H. I. Ambacht wa ren moeilijk, maar er zijn ook juist veel mooie herinneringen. En de Pijnacker se tijd was niet minder onvergetelijk!" Van al die Jaren heeft mevrouw Duiker uitvoerige plakboeken bijge houden. Waarin een heel burge meestersleven op de voet gevolgd kan worden. En nu is er dus al ruim zeven jaar een plakboek in wording over Katwijk. Als mevrouw Duiker daarover gaat uitwijden krijgen we het alge mene beeld van een sterk groeiende gemeente met een onvermijdelijk veranderende sociale structuur, maar met toch nog: een heel eigen trek: de bijzondere verbondenheid van de bevolking met de geboorte plaats. „Liever op een zolder in Katwijk, dan in een mooi huis in Rijnsburg" zei een jongetrouwde Katwijker eens. „Nu ja", zegt mevrouw Duiker, „dat verandert ook wel, ze woont nu allang in Rijnsburg want zo'n zolder valt toch op den duur niet mee Maar t is wel tekenend En, samenhangend met die ge hechtheid aan de plaats, is ook de grote onderlinge saamhorigheid van de Katwjjkers. „Ik neem een actief aandeel in in de Hervormde Vrouwen Dienst. Mijn rayon is in de nieuwe wijk hier aan de Zuid kant, ivaar veel jonge Katwijkse gezinnen wonen en waar 't vooral om kraambezoeken gaat. 't Is opvallend dat Hulp in nood" niet zoveel geboden hoeft te worden. De Katwijkers hel pen immers elkaarI Als wij als H.V.D. in moeten springen is 't vrijwel altijd in een van elders gekomen gezinnen". Al vertellend schenkt mevrouw Duiker nog eens thee in en presen teert er iets lekers bij. 't Valt me op. hoe de in groene, rode en gele papiertjes gewikkelde chocolaadjes keurig kleur bij kleur op 't schaal tje gerangschikt zijn. Schrik Midden in een verhaal over haar mulo en huishoudschool avonturen „een heel brede opleiding waaraan ik nog dagelijks plezier beleef" staat ineens de fotograaf voor onze neus. Mevrouw Duiker krijgt een kleur van schrik en onthutst zegt ze „ik ga nog liever naar de tandarts dan op een foto! Moet. dat echt?" 't Blijkt echter dat zij een situatie heel gauw meester is. want terwijl de lampjes flitsen, keuvelt ze rustig verder over haar beide zoons, die allebei in 't vak van hun vader zijn. 't Is met trots en voldoening, dat hun moeder dit feit vermeldt waarmee ze wel blijk geeft, uit 't Nauwelijks zijn de luiers aan de kant gedaan of ook voor kleine meisjes begint de mode. Althans, wanneer moeder een beetje modern is en niet, zoals vanouds gebruikelijk, zonder meer overschakelt op jurkjes met een nauw lijfje en een aan- gerimpeld rokje. Jurkjes van een soort dat mama twintig, dertig jaar geleden zelf droeg en dat sindsdien de winkels en de knippatronen niet uit is ge weest. Maar de kindermode van de laat ste jaren is heel anders dan die uit moeders tyd. Het zijn niet de details die zijn veranderd, maar het hele silhouet De jurkjes van nu hebben geen Ongerimpeld, wyd rokje: ze heb ben zelfs geen lyfje, want ze zijn van schouder tot zoom uit één stuk (met variaties daarop). Ze zyn niet *(jd maar recht toe recht aan of even trapeziumvormig, zoals moe ders shift of zakjurk. Ze zijn taille loos En gezien het gladde, rechte van het nieuwe silhouet vragen ze stof die voldoende „hand" heeft, flodderstoffen komen er niet voor m aanmerking. Behalve die jurkjes met korte mouwtjes of lange overhemdmou wen, zijn er. gebaseerd op hetzelfde silhouet, de zo flatteuze, prak tische en populaire overgooiers mouwloos, voorzien van een V-hals. ronde hals of boothals. al dan niet toegerust met zijsplitten boven de zoom. en eerder kort dan lang. Ze worden over een trui en maillot ge dragen. Een mailot is deze winter moge lijk nog populairder dan voorheen. Het is de ideale dracht voor meis jes die geen lange broek dragen en het naar moderne trant zonder onderjurk of petticoat stéllen, ze zijn ideaal bij de schooljurk èn bij het feestjurkje, ze zijn zelfs een uitkomst ónder de pantalon wan neer het eenmaal i>riest dat het kraakt. Er zijn wollen maillots voor een sportief effect, terwijl de zwarte stratch nylon maillots ge kleed genoeg zijn om bij een gele genheidsjurkje te dienen. Maar een maillot heeft alleen dan een goed effect wanneer hij in de juiste kleur wordt gekozen. Een modern complement van de lange broek is het mouwloze korte Jak dat over een trui met lange mouwen wordt gedragen en dat op zijn mooist van leer of suède is. Het model is geïllustreerd in de eerste tekening. In de handel zyn Als u dit leest is het groot feest in Katwijk. Vandaag viert burgemeester Duiker zijn zilveren ambtsjubileum. Daar kon mevrouw Duiker nog niets over vertellen. ,.Er is wel van alles op til, dat merk ik natuurlijk allang, maar het is allemaal strikt geheim, 't Wordt vast een fijne feestelijke dag. waar heel Katwijk bij is betrokken". Vandaag zijn de geheimen dus ontsluierd ook het geheim van de slimme kleuter scholier..De juffrouw heeft gezegd: allemaal centjes meenemen, want burgemeester wordt vijf jaar. maar als ik langs het huis van burgemeester kom. ziet hij mijn centjes, ik loop door een andere straat hoor!" ware burgemeestersvrouwenhout ge sneden te zijn. „De Jongste van 24 is nog ge zellig thuis, de oudste is ge trouwd, „en we hebben al een kleinzoon, de trots van de fami lie. Een stralende grootmoe der kijkt me aan met een ge zicht van ,.u heeft geen idee hoe enig dat ls!" De fotograaf is ondertussen weer vertrokken door de nog steeds stro men de regen. „Wat een geluk, dat we op onze herfstvakantie in Drente mooier weer hadden. Dat doen we n 1 elk jaar. 't Is er zó mooi en zó rustig. Je knapt er na een drukke tijd van op; een week in ons eigen Drente gaat eigenlijk elke buiten landse reis te boven". Heeft mevrouw Duiker spe ciale liefhebberijen? „Och ja, ik brei graag (de kleinzoon zal er van profiteren denk ik zo!), borduren ook. En verder vind ik lezen heerlijk. Gezellige boeken, familieromans, ontspannende lectuur". sfeer, héél geeigend voor het huis waar mevrouw Duiker woont en gastvrouw is. HERMINE G. Advertentie Zu modellen, die geheel en al van leer zijn of waarvan het voorpand van suède en de rug van tricot is een luxe artikel waarop naaiende moeders met een beetje fantasie zich kunnen inspireren. Dergelijke jakjes kunnen ook van een gepaste wollen stof wor den gemaakt of van peau de pêche. Ofwel van plastic of vinyl mitatieleer (dat het best op de hand wordt genaaid), terwijl zelfs kortharig of geschoren bont 'bij voorbeeld veulen) of imitatiebont in aanmerking komt De twee middelste figuurtjes van de tekening tonen twee jurkjes an no 1963: recht, tailleloos. eerder kort dan lang. Het eerste model letje heeft een brede strook 'of een kort rokje?) met stolpplooien die van het lange lijf is eescheiden door een geappliceerde bies in con trasterende kleur of van contras terend materiaal. Voor daags ge bruik kiest u bilvoorbeeld een grnze flanel of een wollen stof in licht marineblauw, gegarneerd met een lint in geel. groen, bruin of rood Schots geruite stof en pied de poule zijn eveneens geschikt. Een fijne tweed in pastelkleur maakt er een zondags jurkje van. en hetzelfde modelletje van witte wol. met een bies van witte satiin of fluweel is onder andere geschikt voor kleine bruidsmeisjes Indien van dit mo del de mouwen worden weggelaten en de ronde hals door een V-hals wordt vervangen, verkriiet u een overgooier in moderne stijl, die over een wollen truitie of een flanellen blouse kan worden gedragen Het vólgende jurkje laat zich eveneens uit diverse stoffen ma ken. Voor een sportief en prak tisch daags resultaat: grijze fla nel en breed langsgestikte naden plus een leren bandje boven de stolpplooi in de zijnaad. Voor een meer gekleed effect: blauwe flu weel, een zwart satijnen bandje boven zijsplitten (in plaats van een stolpplooi), zwarte stretchnylons en zwarte lakschoentjes. Bij beide versies; een smal wit boord- kraagje. Als overgooier: zijsplitten inplaats van plooien, geen mou wen en geen kraagje, maar een truitje waarvan de boord in de hoge halsopening zichtbaar is, tights in de kleur van het truitje. Tot slot een rechte, ruime, onge voerde capejas. die even hart ver overend om te zien als praktisch en comfortabel in het dragen is. en die niet alleen door kleine èn grote meisjes wordt gedragen, maar ook door moeder zelf. Elke stevige man telstof van niet te droog aspect, alsook loden en zelfs baai, zijn er geschikt voor. terwijl zowel effen stof als Schots geruite een reuzen effect geven Het ongevoerde mo del is geheel egbiesd met zwarte wollen tres. dat met de hand wordt opgenaaid Stikwerk is beperkt tot twee schoudernaden en twee korte zijnaden onder de capemouwen; overigens kunnen deze zijnaden naar verkiezing van een split wor den voorzien. Het model wordt over een trui en bij een lange broek gedragen. Moeder echter kan hef heel goed ook bij wijze van mantel dragen, over rok en trui of een voudig Japonnetje J. V. inig Een burgemeestersvrouw heeft het druk met al haar persoonlijke contacten, al haar representatieve maar graag aanvaarde ver plichtingen. al haar organisatori sche werk. Maar burgemeester Dui ker Ls er ook nog! Hij waakt over zijn vrouw en zegt wel eens: „denk er om. dat je niet weer thuis komt met een nacht werk erbij!" Hij is kennelijk zeer zuinig op zijn vrouw. Ik merkte op een gegeven moment., dat ik niet alleen „interviewde" maar ook over mijn eigen belevenis sen zat te vertellen. Want zo is mevrouw Duiker: iedereen zal gauw en makkelijk met haar „thuis" zijn. Mijn tijd was om; we stenden weer in de hall. Ineens zag ik wat, toen ik zo druipnat aan kwam, aan myn aandacht was ontsnapt: dit is niet zo maar een gewone hall dit een represen tatieve ruimte! Rond om gemetselde muren, een stenen vloer, gedeeltelyk bedekt door een helderrood tapyt, met een paar treden om hoog naar de woonkamer. Op de achterwand, van dicht by gezien een wirwar van blauwe en gele stenen tussen de rode. van iets verder af de zee! Een hoge aanrollende golf met er boven de zon! Een stylvolle ruim te. zeer geschikt voor het Katwijk se burgemeestershuis. En tegelijk een ruimte die de bezoeker direct opneemt in een intieme huiselijke Verloskundigen en kraamver pleegsters zijn enthousiast over babyfine van Nivea, de nieuwe babyhuid-verzorging op weten schappelijke basis. Nu geen urine-irritatie, nu geen schrale huid meer. Alléén de babyfine- serie (poeder, zalf, olie, zeep eD lotion) bevat silicon-ollën, heil zaam eucerit en vitamine A. Beeldige babyfine-set kost f 6.75. Uitsluitend bij apothekers en drogisten Op een gezellig avondje kunnen we als hartig hapje rauwe bloemkoolroosjes geven met een heel apart, pikant sausje. We geven u hiervan Bij de groenteboer liggen op het ogenblik prachtige herfstbloemkolen tegen een redelijke prijs, daar moeten we zeker van profiteren. We kunnen bloemkool op veel manieren klaarma ken: gekookt met een melksausje of gegrati neerd met een kaas- of tomatensaus. Zelfs ge bakken al dan niet in een beignet-deegje is bloemkool heerlijk. het recept, evenals van bloem kool ..op z'n Pools" en ,,op z'n Canadees". Bloemkool op „z'n Pools Maak de bloemkool schoon en snyd ze ln grote roosjes. Daarna gaar koken, laten uitlekken en op een verwarmde schotel schikken Kruimel twee sneetjes oud witte brcod en bak deze goudgeel in een lepel boter. Bedek de bloemkool hiermee en bestrooi ze daarna met een mengsel van één hardgekookt, door de zeef gewreven ei. één eet lepel gehakte peterselie en een eet lepel oude. geraspte kaas Bloemkool op z'n Canadees" Maak de bloemkool schoon en kook ze gaar Daarna laten uitlek ken en fynhakken. Maak een blan ke roux van een gesnipperd uitje 40 gram boter. 40 gram bloem en 3 dl melk. Afmaken met 100 g ge raspte oude kaas. Maak er met de fUngehakte bloemkool een gebonden saus van. Afmaken met 3 geklopte eierdooier, wat paprikapoeder en zout. Meng tot slot het zeer styf ge slagen eiwit er voorzichtig door. Breng de massa over in een inge vette. vuurvaste schotel en laat het ln ongeveer 20 minuten in een ma tig warme oven lichtbruin worden. Cr kantslips panty girdle HELANCA- Sanitized super elastisch- volledig geminderd „Als ik nooit trouw, is 1 pap pa's schuld". Op daartoe ge schikte momenten wordt deze verzuchting geslaakt door mijn inmiddels reeds bijzonder vol wassen dochter. Zij heeft n.l. een minuscuul littekentje op haar bovenlip. „Want pappa zou eens een keertje op mc passen en toen heeft-ie me uit de kinder stoel laten vallen. Tand door m'n lip natuurlijk!" 't Kwam ongetwijfeld omdat ze zelf zo'n enorme deining maakte, dat te eruit getuimeld is. Maar ja, pap pa zou inderdaad op haar pas sen Heeft u de film van het Groe ne Kruis ,£r dreigt gevaar" al eens gezien? Een filmpje dat be paald tot nadenken stemt, al is het eigenlijk maar goed dat je je niet 24 uur per dag volledig bewust bent van al die gevaren. Je zou geen leven hebben. Wat een gevaren omringen onze spelende kleuters alleen in huis al; 't verkeer is natuurlijk een heel groot hoofdstuk apart. Gevaren van elektriciteit, van gas, van ijzingwekkend hoge ste nen trappenhuizen, van iele bal konnetjes aan hoge flatgebou wen gekleefd. Maar ook van lu cifers. die voor 't grijpen liggen, van niet opgeborgen medicijnen, van neerhangende strijkijzer- snoeren, van deuren, die we net dat ene keertje vergaten achter ons te sluiten Als we ,£r dreigt gevaar" zien houden we waar lijk aan een stuk door ons hart vast. Maar we kijken ook voort durend in een spiegel! Want heeft u ook wel eens hoofdpijn gehad, een asperientje genomen en 't kokertje toen onbeheerd en bereikbaar voor Marietje of Keesje op tafel achter gelaten? Of bent u wel eens, terwijl Greetje aandachtig stond toe te kijken, op 't balkon op een stoel geklommen om bij een raam te kunnen. Toen u klaar was met lappen nam u de stoel weer mee naar binnen, zonder te beden ken dat Greetje „net als mam ma" zou willen doen, en haar eigen stoeltje naar 't balkon zou sjouwen of er ook op te klim men. En wat is 't balkonhekje dan ineens laag cn de afgrond diep. Je moet op dutgknd duigen bedacht zijn. daar geeft de film een hele rij duidelijke voorbeel den van. Er komt echter ook een heel merkwaardig scènetje in voor: een kleine peuter speelt op de vloer en pappa zal op haar passen. Mamma verdwijnt dan ook vol vertrouwen uit 't beeld. Maar wat doet Pappa? Hij vouwt een enorme krant uit voor z'n neus en wij zien van hem alleen nog maar z'n benen. Van wat er vlak voor die benen voor onhei len dreigen ziet hij zelf totaal niets. Totdat mamma geluk kig nog net op tijd kan ver hinderen dat 't kind een bran dende lucifer bij 't puntje van de krant houdt. Nu zouden we toch iets mogen verwachten als een schuldbe wuste vader, die verschrikt z'n krant opvouwt en uitroept: „verdraaid nog an toe zeg, ik mag wel een beetje beter oplet ten!" Maar nee hoor! 't Enige at Pa doet is: verstoord over de krant heen loeren, om ver volgens weer schielijk en met onverflauwde aandacht in z'n hoofdartikel of z'n beursberich ten te duiken! Nou vraag ik u toch!! Ik vond 't tenminste de prille jeugdervaring van m'n bloedeigen dochter ten spijt een nogal verbazingwekkende reactie, van de, als ik me niet sterk vergis, enige vader die in de film voor kwam. En nu willen we wel graag klakkeloos aanne men dat alle asperine vergeten de, op grote hoog uit 't raam hangende en deuren open la tende moeders, als ze zich hun fout beioust worden, van meer verantwoordelijkheidsbesef blijk geven. Maar dat zou ik toch wel erg eigenaardig vinden t.o. de vele, vele vaders, die toch heus wel een tikkeltje meer zorg zaamheid ten toon plegen te spreiden dan die dooie diender achter z'n krant. Om met de nieuwste t v. ru briek te spreken: „zo is 't héél toevallig ook nog een keer". HERMINE G. Bloemkoolroosjes met pikant sausje Snyd de bloemkool in zeer kleine roosjes met een klein steeltje er nog aan. Wassen, laten uitlekken en rauw pp een schotel schikken Plaats in het midden een komme tje. waarin een sausje *omt. ge maakt van: de helft van 1/8 liter slagroom (Iets dik geklopt) en ver mengd met 3 lepels tomaten ket chup. 1 lepel madera, een paar druppels worcestersauce aroma en iets zout. Elk bloemkoolroosje wordt ln dit sausje gedoopt en zo gegeten. Een zéér bijzonder en 'oetrekkeiyk eenvoudig te maken, hartig hapje. Zakdoek-hoed De .zakdoek-hoed" is een nieuw tje uit Engeland. Eigenlyk is dit hoedje helemaal niet uit een zak doek vervaardigd. Het bestaat uit een driehoekige sjaal van nappa- leer ter grootte van een herenzak doek. Van voren zyn er een paar plooitjes Ingelegd, terwyl de pun ten van de lange zyde ln de nek worden samengeknoopt. De derde punt wordt losjes naar binnen ge stoken, zodat er een wyde muts ontstaat. De zakdoek-hoed is voor al in trek by de Jongeren, die vaak zonder hoed lopen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11