weidse stakers laten le banden leeglopen Gemaskerde bandieten overvallen bank in Epe verf met voldoening Luclitst ri j dkr achten van V.S. in Europa met 40% verminderd Meer buschauffeurs staakten vandaag pussen rijden onder geleide van politie K.L.M. ■moeilijkheden niet geheel opgelost sterren alles Vlieland (Due/ Mijnwerkers huis naar VIER DODEN BIJ BOTSING Buit van 20.000 gulden Minister in de Kamer: WEST YEERBER1CHT zakdoeken VOL AUTOMATISCHE Inbraak in een benzinestation al na veertien nur opgelost honde- en poezemanden tot divans toe teitws irleïif maarf 1860 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 No. 31112 EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Ook vandaag zijn weer honderdduizenden Nederlanders ge- eerd door de staking van de buschauffeurs. Het waren er meer dan gisteren. Diensten, die toen nog werden uitge- vooral in het noorden en het oosten van ons land vandaag niet. De oorzaak: postende stakers verhinderden MaiIIMWI vai rkwillige chauffeurs met hun bussen de garages te verlaten. Op j vertrok.'" Na' allerlei trammelant Leidse Stationsplein was het vanmorgen drukker met groepjes maakten enkele stakers de remin- iers dan gisteren. Er kwamen wel enige bussen van Maarse en j Don en van de N.A.L. bij het station aan. De teruqreis konden bescherming van de politie heeft per- echter niet meer aanvaarden. Stakers haalden de ventielen uit j sone*' da* w-i,de werken, het j j ui i i p., euvel verholpen, waarna de tram- banden, die daarop heel snel en sissend leegliepen. Dat ge- trein met een vertraging van onge- iedde tegen acht uur. Het betrof vier bussen van Maarse en veer drie kwartier kon wegrijden, ion en twee van de N.A.L. Toen kwam de Leidse politie met sterking en was het uit met de actie van de stakende nffeurs. (Van één var. onze redacteuren) schillende busondernemingen zün ge vormd zullen vandaag nog nader overleg plegen maar de heer Keyzer geloofde dat dit overleg er niet toe zal leiden, dat de staking ook na vrij dagnacht nog zal worden geconti nueerd. Voorts stelde de heer Keyzer met nadruk, dat het actiecomité alle ac ties van stakende chauffeurs, waarbü geweld wordt gebruikt, ten strengste afkeurt. Hij zei. dat er vandaag rond 7 a 8000 buschauffeurs van de (nog steeds naar zijn schatting) circa 11.000 buschauffeurs bij de streek- vervoersondernemingen staken. Stakende buschauffeurs hebben vanmorgen alle mogelijke moeite ge daan om te voorkomen, dat een tramtrein van de RTM uit Rotterdam Drie van de elf geredden uit de schacht van de ertsmyn ..Mathilde" in Lengede zijn gisteren uit het zie kenhuis ontslagen. Het zijn Dieter Richy, Helmut Webranitz en Bernar Wolter. In Lengede en Klein-Lafferd, waar de mijnwerkers wonen, werd hun geen grote openbare ontvangst be reid. Slechts familieleden begroetten voor de woningen de mannen, die elf dagen geleden nog doodgewaand werden. Tot het laatste ogenblik had de leiding van het ziekennuis, waar de mannen verpleegd zijn, de namen van de mijnwerkers die naar huis zouden gaan geheim gehouden. De Verenigde Staten zullen het i in West-Duitsland. Twee squadrons aantal squadrons van hun tactische zullen uit Europa verdwijnen, luchttransportvloot met 40 procent De maatregel is een gevolg van de verminderen, zo heeft het Ameri- groei van de luchtbrug-capaciteit, die kaanse ministerie van Defensie gis- sedert 1960 is verdubbeld, aldus het teren bekendgemaakt. Drie squa- ministerie. drons met in totaal 44 toestellen zul len gestationeerd blijven op de bases Evreux in Frankrijk en Rhein-Main vernielingen aan de bus voorkomen en om het kwillige personeel voor on- akken te behoeden besloot irectie van de N.A.L. om- tb negen uur om alle dien- Leiden te staken. De di- tvan Maarse en Kroon nam minder ingrijpend besluit. In leg met de Leidse politie besloten de bussen uit de ing Aalsmeer niet verder te rijden dan de Zijlkade tus- de Spanjaardsbrug en de tnigde Touwf abrieken in trdorp en die uit de richting terdam tot de Warmonder- Oegstgeest. irse en Kroon kreeg veel mede- ng van de Rijkspolitie, want postte bij de halteplaatsen en tarde (indien dat nodig was) ssen met een door twee agenten nde motor met zijspan. De bus die in Leiden waren ge- werden in de loop van de tn onder politiegeleide naar de in Leimuiden gebracht. NAL. in Ter Aar nam ln de Tan de morgen het besluit alle en te staken. Er werden moei den ondervonden van de sta- onder andere in Alphen aan Hjn, Hoogmade en Woerden, en ectie achtte het begrijpelijk niet twoord het personeel aan pro- les bloot te stellen. 02 drie diensten c Iddag werd door de N.A.C. het uit genomen om ten behoeve hen, die in Leiden nog drie diensten vanuit de itelstad uit te voeren: om 5, 6 'uur. Deze bussen zullen de rit - maken onder geleide van politie. Daarna komt er geen meer op de weg. rel Maarse en Kroon de dien- leef uitvoeren had men te kam- let grote vertragingen. Ook a enkele ritten uitvallen. In iden kregen de stakers door het ien van de politie geen kans de te blokkeren en zo het uitrij- verhinderen. de garage van de Citosa aan de teenseweg in Waddinxveen ezich vanmorgen in alle vroeg te een groot deel van het personeel, maar posters afkomstig uit Leiden. Utrecht en Den Haag maakten het de werkwillige chauffeurs onmoge lijk uit te rijden. Ver De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker heeft gisteren in een school in Den Haag een tentoonstelling over de Atlantische gemeenschap be zocht. Mr. Stikker bij een van de lichtborden. rvoer vissers Het dagelijks vervoer van vissers van Katwijk naar IJmuiden en om gekeerd heeft gisteren en vandaag gewoon doorgang gevonden, enkele chauffeurs uit Katwjjk van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschap pij (NZHVM) meldden zich voor de rit. omdat zij hun plaatsgenoten niet wilden duperen. De nooddienst ZandvoortHeem stedeAerdenhout voor forensen, waarvoor gistermorgen grote belang stelling bestond, is 's middags niet ingesteld. Wel hebben zich in de loop - - - van de dag enkele chauffeurs gemeld j ongeval gebeurd, waarbij vier perso- om te rijden, maar de directie achtte het niet verantwoord met hen een In Limburg Op de Rijksweg in Belfeid in Lim burg is vanmorgen een ernstig auto- De NAVO-autoriteiten zijn van de maatregel op de hoogte gesteld. De vijf Amerikaanse squadrons omvat ten 76 schroefturbine-vliegtulgen van het type C-130 en C-124 toestellen, die propellor-aandrijving hebben. De twee squadrons zullen vóór 1 juli van het volgend jaar worden teruggetrokken De 32 toestellen zul len echter ter beschikking blijven van de NAVO en gereed worden ge- houden om zonodig binnen 24 uur naar Europa te kunnen vliegen, al dus het Pentagon (Amerikaanse mi nisterie van Defensie). Daarnaast zal het aantal toestellen voor de „niet-tactische" operaties (voorna melijk vrachtvervoer) worden ver dubbeld De verbindngen zullen tot het Midden-Oosten worden doorge trokken. De inkrimping van de luchtstrijd krachten in Europa betekent voor Amerika een aanzienlijke kostenbe sparing. Ruim 1700 militairen en hun gezinnen zullen naar de VS terugkeren. Bovendien zal het perso neel van de in Europa blijvende tac tische luchtmachteenheden om de twee maanden rouleren. In dat ge val worden de militairen niet verge zeld door hun gezinnen. BRAND! Waarom zoudt U Uw oude meu belen verbranden, als U er veel geld voor kunt maken bij aan schaf van nieuwe meubelen uit onze gloednieuwe, moderne col lectie Tevens moet nog een restant- party bankstellen en eethoeken van de oude collectie voor ELKE PRIJS weg Mogen wij U eens (zonder koop verplichting) meenemen naar een onzer toonkamers Belt U of schrijft U naar WOONCOMFORT N.V. Aardamseweg 85a - Ter Aar Tel. 01722—437 Advertentie dienst te onderhouden. Onregelma tigheden hebben zich in het vervoerS' gebied van de Noord-Zuid Hollandse Vervoermaatschappij niet voorge daan. Ongeregeldheden Steeds meer chauffeurs hebben zich vanmorgen solidair verklaard met de stakers. Er deden zich hier en daar ook ongeregeldheden voor, zoals bij de VAVO in Schoonhoven waar sta kers chauffeurs en reizigers bedreig den. In de Hoeksche Waard zouden vol gens de directie van de RTM alle diensten normaal worden onderhou den. De stakingsleiding van dit be drijf deelde echter mede, dat in dit gebied slechts 25 procent van het per soneel nog aan het werk zou zyn. In het gebied, van de Vervoersmaat schappij „Zuidooster", dat Oost-Bra worden de busdiensten normaal uit gevoerd. Enkele chauffeurs van de Gebr. van Gog zün gistermiddag kort na dat zü het werk hadden hervat, las- nen zijn gedood. Een Belgisch busje met meisjes, onderweg van Belgic naar een tegelfabriek in Tegelcn. kwam by een Inhaalmanoeuvre in botsing met een vrachtauto, afkom stig uit Ermelo. Drie van de meisjes werden op slag gedood. De chauffeur van het busje overleed in het zie kenhuis van Tegeien. (Van onze Arnhemse correspondent). Het rustige Epe aan de weg Apel doornZwolle is vannacht opge schrikt door een sensationele bank overval, die aan Amerika doet den- CLSrwSSS bant* en noordeliik Limburg omvat, die In Lelden mnrrfpn Hp hnftHipnstari nnrmnn.l uit.- Het is niet gezegd, dat de tegen stellingen in de directie van de KLM tig gevallen door stakende collega's I nu geheel zijn verdwenen of dat zich van andere bedrijven uit Rotterdam geen verschil van mening meer zal en omgeving. Dat gebeurde onder Ca- kunnen openbaren. Er schort iets Capelle aan de IJssel. waar de gara- aan de samenwerking in de directie, ges van dit busbedrijf gevestigd zijn. Dit zei minister mr. Van Aartsen .EVISIE op z'n best vanaf f 725. 34600 ÏEVRIJDINGSPLEIN 24 Erkende Philips-service Vast is wel komen te staan, overal waar d3 busdiensten nog wor den onderhouden met grote vertra gingen rekening moet worden gehou den. De heer D. Keyzer, lid van de ac tiecommissie van de Westlandse Stoomtrammaatschappij (die het ini tiatief tot de staking heeft genomen) meent, dat de stakende buschauffeurs morgen weer aan het werk zullen gaan. De commissies, die in de ver- MEER WIND lilt verwacht van heden- tot wond wisselende bewolking tttsebjk enkele buien. Matige «htige, aan de kust tüdelük zuidwestelijke wind. Minder tocht en ochtend, maar onge- Belfde middagtemperaturen. 16 NOVEMBER op: 8.00 uur; onder: 16.49 uur. 7.49 uur; onder: 17.18 uur. *ater te Katwük te 3 18 en "T, laagwater te 11.26 en 23.41 bestaat alt 22 pagina's, Om nooit te vergeten (Verkeer en Waterstaat) gistermid dag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het socialis tische Kamerlid Posthumus. De be windsman zal de verdere ontwikke lingen nauwgezet volgen en zo nodig in overleg met de raad van commis sarissen maatregelen nemen. Des noods zal hij tot een snelle herzie ning van de samenstelling van de directie besluiten. Want in de toch al moeilyke economische situatie is rust en harmonie nodig, waardoor de luchtvaartmaatschappü de weg naar een betere toekomst zal kunnen vin den. De minister wees er echter op, dat de problematiek voor de directie uiterst ingewikkeld is. De wüze, waarop de personeelsorganisaties deze moeilijkheden naar buiten heb ben gebracht, achtte hij niet juist. „Men heeft daarmee de KLM een slechte dienst bewezen", aldus de minister. Bijeenkomst In de grote personeelskan tine in de nieuwe motorwerkplaats op Schip hol heeft de president-directeur van de KLM, mr. H Albarda, vanoch tend een groot aantal leden van het hogere personeel toegesproken. „Het is normaal en gezond dat er in een meerhoofdige leiding van een onderneming verschillen van inzicht kunnen ontstaan", zei hü tot de in Nederland aanwezige intercontinen tale gezagvoerders, de leden van de ondernemingsraad met de groeps- commissies en de besturen van de verenigingen van KLM-radiotelegra fisten en de erkende vakorganisaties. De vereniging van KLM-vliegers had haar leden ontraden aan de büeen- komst deel te nemen, maar toch waren er enige gezagvoerders aan wezig. Mr. Albarda. die was vergezeld van den. Ongeveer vier uur hebben drie gemaskerde mannen, die met een revolver en een mes waren gewa pend, de beheerder van het bykan- toor van de Nederlandse Handels maatschappij aan de Beekstraat uit zyn bed gehaald en onder be dreiging van de revolver gedwon gen de brandkast te openen. De gangsters maakten f20.000 buit, ongeveer f 16.000 in Nederlands geld en de rest in buitenlandse va luta. Tot nu toe ontbreekt van hen elk spoor. Mevrouw Scheperkamp, de echtge note van de beheerder, werd van nacht wakker doordat ze gestom mel hoorde. Ze wekte haar man. Maar voor dat deze kon vragen wat er aan de hanJ was. drongen de drie bandieten de slaapkamer binnen. Ze dwongen man en vrouw uit bed te komen. Mevrouw Sche perkamp werd met een stevig touw onschadelijk gemaakt. Een der bankrovers bleef met een mes in de hand achter om haar te bewaken. De beheerder werd met geboeide pol sen en de revolver in de rug ge- teur, dr. G. van der Wal, en de direc teuren F Besan^on en E. H. Larivj, zei voorts: .Het is zelfs onvermy'de- lijk, dat er bij de vele en begrijpelü- kerwijs vaak moeilüke onderwerpen, waarover een meerhoofdige directie te oordelen heeft, meningsverschil len aan de dag treden binnen de muren van de directiekamer. Maar daar horen ze te blijven". Al zün wü vieren het niet geheel met elkaar eens, er moet een beslissing genomen worden en wü kunnen daarover niet discussiëren met degenen, die voor de besluitvorming geen verantwoor- delükheid dragen. Ondermijnend Overigens hebben de besturen van Het bleek een 17-jarige Amster- dwongen naar beneden te gaan. De dieven hadden wel sleutels gevon- j den, maar de cyfercombinatie van de brandkast wisten zy niet. De j heer Scheperkamp heeft gepro beerd tijd te winnen, maar uitein delijk moest hij toegeven, want de telefoon en het licht waren afge sneden. Toen ze het geld eenmaal binnen hadden, waren de rovers snel verdwenen. Motorgeronk werd bij de aftocht niet gehoord. Een produkt van de Sikkens Groep Advertentl* WASMACHINES A EG. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO IEMCO N.V. de plaatsvervangend president-direc- I gedragen". de Nederlandse Bond van Vervoers personeel, de Christelijke Bedryfs groepen Centrale en de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoersperso- neel ..Sint-Raphael" waarbij wel het grondpersoneel en het uitgezon- den personeel van de KLM zijn aan gesloten. doch met uitzondering van I de 140 radiotelegrafisten geen vlie- j gend personeel gistermiddag een I communiqué uitgegeven, waarin zü dit vliegend personeel beschuldigen van gezagsondermijning. De activi teiten van de niet-georganiseerde categorale KLM verenigingen, die deze week het vertrouwen in de KLM-directie hebben opgezegd en I het overleg hebben opgeschort, ken schetsen de drie vakbonden als „ge- zagondermijnend. ondjsciplinair en deloyaal". De vakbonden zün in tegenstelling met het vliegend per soneel van mening „Dat het beleid van de KLM-directie sedert medio 1963, toen huns inziens terzake een triest dieptepunt was bereikt, kwali- tarief gezien een langzaam stügende tendentie vertoont". De vakorganisaies betreuren „ln hoge mate de recente activiteiten van de besturen van de by de KLM bestaande erkende en niet erkende categorale verenigingen". Zy wijzen er met nadruk op „dat deze activi teiten niet spontaan genoemd mogen j en kunnen worden en niet door het gehele betrokken personeel worden Veertien uur, nadat tussen Zuidbroek en Scheemda de kas van het ben zinestation van de heer Alles uit Scheemda, ongeveer f 1.000.- lichter was gemaakt, had de Winschoter recherche de dader al ln de kraag gevat. was die dag büzonder waakzaam, omdat 's nachts was ingebroken ln een benzinestation aan de Beerter- weg. Een glazen deur was ingetrapt. Er was echter niets ontvreemd. Tege. lükertüd was bericht binnengekomen van de diefstal in het benzinestation van de heer Alles, aan Rijksweg 42 Daar was met behulp van een breek- Üzer een deur ingeslagen. De kasten in het gebouwtje waren op slot. maar de sleutel van één kast lag in een bureau. In de kast vond de dief twee geldkistjes, dte hü. hoewel hij niet over sleutels beschikte, zonder ze te beschadigen open wist te krijgen. Hy nam er f 972 uit aan Nederlands geld. Het aanwezige Duitse geld liet hij liggen. Dat hij deze buit zo gemakkelük kon be machtigen lag aan de nonchalance van een pompbediende, die 's avonds om half elf naar huis was gegaan. Tegen de voorschriften in had hü het geld niet opgeborgen op de in- braakvrüe plaats I dammer te zün. die sinds juni in Winschoten verbleef, en daar met alle soorten werk in zijn onderhoud voorzag Van het geld was nog slechts 'n klein bedrag over. De rest was in Winschoten besteed voor de aankoop van een draagbare radio, een koffergrammofoon met drie dozen platen, een polshorloge en een paar schoenen. Deze aankopen wer den allen in beslaggenomen. Deze vlotte gang van zaken was te dan ken aan de oplettendheid van een Winschoter rechercheur, die een jongeman in de verboden rijrichting in de Langestraat zag fietsen Hij hield hem aan en daar de fiets nogal beladen was met pakken nam hü hem even mee naar bureau. Daar bleek spoedig, dat de Jongeman een valse verklaring had gegeven over de herkomst van de grammofoon platen. Spoedig daarna kwam het hele verhaal los. De Winschoter recherche NYLONS ZIJN STERKER' Mandjes en manden voor poezen en alle honden van schoot tot groot! Alle maten, rond en ovaal. Ook z.g. divans: staan tochtvrij op pootjes. Ja, zelfs inklapbare van metaal: makkelijk mee te nemen. Alle keus om een lekker bed voor uw huisvriend(in) op te maken. Al v.a. 4.90 weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tin 20624 (01710) f Uit het Leidsch Dagblad ran 16 Nov. 1863: (Advertentie) De onderge- teekende biedt eenige duizen- de flesschen Jijne wijnen, di- reet uit Frankrijk door de eerste huizen aangevoerd, te- gen factuurprifs te koop aan. J. H. Adriaans, Sociëteit Minerva. a Men leest in een buiten- j landsch dagblad het volgen- a de: ln de tegenspoeden der f liefde gebruikt de Engelsch- j man punch, de Spanjaard f vergif, de Duitscher Rijnwijn, f de Nederlander Schiedam- l mer.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1