Ir. Luns: ,Geld voor arme gebieden blijft liggen' Sneller herstel K,-"7";no,i' van contacten met Indonesië Trein grijpt twee spelende kleuters juwelen in Rundvlees manhattan duurder geroofd Luton: oud hoofdstuk, og geen steun voor mtwikkelingswerk nissie en zending Overeenkomst voor de tarweleverantie Amerika - Rusland Kamerleden dringen aan op méér over de lonen EERBERICHT Sir Alec vol goede moed Laadbak schiet omhoog: schade half miljoen (9uc/ Qffieitws ericTit 1 maart 1860 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1963 No. 31107 EIDSCH DAGBLAD •teur: E. A. E. van Dishoeck jredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f. 3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 m-t* (Van onze parlementaire redacteur) lister Luns heeft de begrotingscommissie voor Buitenlandse l toegezegd, dat hij de omvang van de Nederlandse ontwik- frhulp in het kabinet ter sprake zal brengen, deed deze belofte, nadat veel leden van de commissie grote ren hadden geuit tegen de vermindering van de Neder- hulp vergeleken met de begroting 1963. Socialist dr. Patijn vond, dat de hulp allerminst „ruimhartig" loals minister Witteveen bij de algemene financiële be ringen had gezegd. was voorgesteld verwierp de mi nister niet. Dat kan echter niet ge schieden zonder een wyziging ln de comptabiliteitswet, zo Z3i hij. Kwaliteit Het „pijpleiding-effect" was vol gens de minister één van de rede nen, waarom de regering het dit jaar meer gezocht heeft in een kwa litatieve verbetering van de hulp dan in een kwantitatieve. Hulp aan een aantal instituten noemde hij als voorbeeld. Zelfs betrekkelijk kleine bijdragen aan deze instituten kun nen leiden tot een hulpverlening, die na enige tijd ook financieel veel be langrijker kan zijn dan grotere bij dragen. Voor een richtlijn om één procent van h et nationaal inkomen voor hulpverlening te bestemmen, was mi nister Luns niet erg enthousiast. Hij f hij toe. dat de Nederlandse wel evenredig was aan die fcndere lidstaten van de Dr. Patyn vond het beden- jat de regering, maar ook de fcpartyen zo weinig deden [uitvoering van de in 1962 vijf grote fracties aangeno- ptie waarin op „belangrijke jng" werd aangedrongen. Hij !de Kamer het er eigenlijk kon laten zitten. Dat gebeur- Jgens wel, al had ook zowel jVink (KVP) als de CH-er j ernstige bezwaren tegen de jerinfg. Mr. Bos hield de mi- fcor, dat Nederland in 1962 tent van zijn nationaal inko- ontwikkelingshulp besteed- 1964 slechts 0.59 procent len. Prioriteit Ier Luns gaf een uitvoerige ting van het regeringsstand- iat het bedrag lager is wil feen. dat ook het gewicht van Hteit lager is. Het zegt ook fcr de prioriteit de volgen- r) periode. poot probleem Is, dat veel •de hulp door de ontwikke- den niet binnen een redely- lijn wordt opgenomen, aldus Iter. Zo is er van de Neder- bjjdrage aan het ontwikke- ds van de EEG, die na vyf I miljoen bedraagt, slechts 17 gulden opgenomen. De oor- tdit verschünsel ligt in de e administratie van de ont- Igslanden, waardoor het geld It ophopen in de ontwikke- talen. mister, die zich gisteren lelijk bediende van Engelse [ingen noemde dit het |ing-effect". De gedachte om fenomen ontwikkelingsgelden rhevelen naar andere onder in de post ontwikkelingshulp j door de socialist Ruygers legde uit. dat er ln een dergelyke benadering een willekeurig element zit, omdat de verschillende soorten hulp moeiiyk te vergeleken en „on- optelbaar" zün. Bovendien verstaat elk land iets anders onder het be grip ontwikkelingshulp. Sommige landen noemen leningen onder ge- makkeiyke voorwaarden hulp. an dere zoals Nederland rekenen deze er niet toe. Missie en zending De vraag of de regering ontwik kelingsactiviteiten van missie en zending moet subsidiëren, kon wel eens een gevoelig punt m de Neder landse politiek worden. Mej. De Vink KVP ondersteunde gistermidag het verzoek, dat missie en zending hieromtrent by de regering hebben ingediend. Maar dr. Patyn zag er, ondanks de garanties, die missie en zending willen geven tegen gebruik van overheidsgelden voor evangelisa tie. „een nieuwe vermenging van kerk en staat" in. Hy vond, dat de op te richten centrale adviesraad voor de ontwikkelingshulp zich met dit vraagstuk uitvoerig moest bezighou den. Mevrouw Stoffeis-Van Haaften (VVD) deelde, deze bezwaren, maar mej. Rutgers (AR) ondersteunde het verzoek en mr. Bos (CH) vond, dat een positieve benadering op zyn plaats 'zou zyn, „al mag net nooit gaan om steun aan welke vorm van evangelisatie-arbeid dan ook". De minister beloofde, dat het ka binet de mogelykheden voor een der- gelyk subsidiebeleid met een open oog zal onderzoeken, waarby wellicht advies zal worden gevraagd van de adviesraad. Hij was het eens met de bezwaren, die dr. Patyn had opge noemd en meende, dat de indruk voorkomen moest worden dat de Ne derlandse regering missie en zending steunt. Voor de kerken achtte hy nog belangryker dan voor de staat. Hy wees er daarby op dat missie en zending in Indonesië ty- dens de moeilijkheden met Neder land niet de minster hinder hadden ondervonden, juist door de volstrekte scheiding tussen kerk en staat, die Nederland kent. Twee kinderen zyn gistermiddag omstreeks kwart over vier op de be veiligde overweg in Schalkwijk door de extra forensentrein Utrecht-Den Bosch gegrepen en op slag gedood. De machinist van de trein zag ongeveer tweehonderd meter voor het voormalige station van Schalkw-yk drie kinderen tussen de rails spelen. Hy trachtte te remmen en met signalen de kinderen te waarschuwen. Eén van de kinderen holde weg. De twee anderen bleven rustig tussen de rails zitten. Het waren Paul van de Pempel en Wim Grutters, beiden 5 jaar oud. De automatische knipperlichtbeveiliging kwam juist dezer dagen op deze overweg tot stand. Advertentie PHILIPS T.V. kikt voor 2e programma, va. f725.—. Persoonlijke MAKE 66 - TE l Prettige betaling. t 'gen weer een genJ'rontje jan onze weerkundige medewerker) Bte week van november heeft Iddelde temperatuur te zien die vier tot vyf graden bo naal lag. Ook gisteren werd If tot veertien graden in ons neten. Het weekeinde blijft dig met weinig uren zonne- terk hogedrukgebied breidt Groenland naar IJsland uit. 1 is koudere lucht van het d tot boven noord-Schot - rgedrongen met in het berg- të sneeuwbuien, t deze koudere lucht ons bereiken, zal morgen eerst storing met nieer bewolking Bgen moeten passeren, zodat Itzichten minder zonnig zyn morgen in ons land op het zicht was te verwachten. 10 november 1963 07.49; onder: 16.58 uur. c 01.03; onder: 15.27 uur. sr te Katwyk: 11.04 en 23.44 «water: 6.26 en 18.54 uur. 11 november 1963 07.51; onder: 16.56 uur. 02.13; onder: 15.46 uur -r te Katwyk: en 12.16 «water: 7,49 en 20.06 uur. (Van onze parlementaire redacteur) De regeringen van Indonesië en Nederland zijn het erover eens, dat de ontwikkeling der politieke en cul turele betrekkingen geleidelyk moet gaan, zo deelde minister Luns de be grotingscommissie voor Buitenlandse Zaken gisteren mee. De ontwikkeling van de handelsrelaties is geen zaak van de overheid deze moet haar eigen beloop vinden. De mogelykheid van een bezoek van president Soekarno aan Neder land is op het ogenblik niet actueel, aldus de minister. Hij deelde mee. dat hy binnenkort, waarschynlyk in Nederland, weer een gesprek zal heb- ben met zyn Indonesische ambtge noot Soebandrio. „De persoonlijke verhouding met myn Indonesische collega is in zeer goede banen ge leid", zei minister Luns. •om De betrekkingen tussen de Neder landse ambassade en de Indone sische autoriteiten zyn bevredigend en de verhouding met Indonesië heeft zich in een vry snel tempo in gunstige richting ontwikkeld. De minister deelde tenslotte mee, dat er een Nederlands-Indonesische commissie zal komen die het vraag stuk van de schadevergoeding moet onderzoeken. Intussen hebben de Indonesische autoriteiten woensdag de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta een royale huisvesting overgedragen. Het pand is gelegen aan de Djalan Dipo Negoro (de vroegere Oranjeboulevard) in de di plomatenwijk van Djakarta. Tot dus ver was onze vertegenwoordiging ge huisvest in Hotel Indonesia. In het nu verkregen gebouw werden hoge buitenlandse gasten van presi dent Soekarno gehuisvest. Het heette dan ook „Gastenhuis". Gisteren al is een regeringsnota over de lonen naar de Tweede Ka mer gezonden. In deze nota wordt een (historisch) overzicht gegeven van de ontwikkeling van de onder handelingen in de Stichting van de Arbeid en de achtergrond ervan, het SER-advies terzake en het akkoord dat tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid is bereikt. Vliegongeluk van Finnair: 21 doden Een vliegtuig van de Finse maat schappij Finnaer Ls gisteravond kort voor de landing tydens mistig weer, in Mariehamn op de Alandseilanden verongelukt. Er zijn 21 inzittenden lallen Finnen) omgekomen. Twee passagiers en de stewardess zyn de enige overlevenden. Het toestel stortte neer in een bos. Het kwam uit Helsinki. Het Friese dorp Harkema-Op- einde is gisteren getroffen door een windhoos. Een van de in- woners zag zijn auto met houten garage de lucht ingaan en neer gekwakt worden op het erf van I de buren. (Van onze Haagse correspondent) Waarschynlyk zullen de pryzen van rund- en varkensvlees de ko mende maanden verder oplopen. Dit is de verwachting van een woord voerder van het Produktschap voor Vee- en Vlees. De prysstyging is het gevolg van een toenemende vraag uit het buitenland naar het Nederlandse vlees. De toenemende welvaart is van grote invloed op de verhoogde vraao naar rundvlees. Hoe het prysverloop van het rundvlees uiteindeiyk zal Koningin Juliana heeft gisteren in de Rotterdamse St.-Laurens- kerk een gedeelte van de viering van het 50-jarig bestaan van de Ned. Economische Hogeschool bijgewoond. Aan de ingang van de kerk werden haar door leden van de Rotterdamse Vrouwelijke Studentenvereniging bloemen aangeboden. zyn is thans nog niet te zeggen. Naar het zich laat aanzien wordt begin volgend jaar de nieuwe E.E.G.- regeling voor rundvlees van kracht. De gevolgen daarvan zyn thans nog zeer moeiiyk te overzien. In de wijk der Newyorkse diamanthandelaars in Manhat tan, waar de poelitie druk sur veilleert, hebben vier rovers gisteren op klaarlichte dag ju welen ter waarde van een mil joen dollar gestolen. Het was de grootste roofoverval van deze aard in New York. Twee van de rovers droegen politie-uni- formen en twee waren voorzien van maskers. Zij blokkeerden met een bestelwagentje de door gang voor een bestelauto met de juwelen, die onder bewaking stonden van niet minder dan zes ongewapende employe's. Laatst- \7~ 1 genoemden werden geboeid in het nieuwe het wagentje van de dieven ach- 1 tergelaten. De overvallers gin gen er in de juwelenauto van door, die later leeg werd aange troffen. Een deel van de buit werd later teruggevonden, maar dit waren slechts voorwerpen zonder grote waarde. Twee van de employé's herkenden de aan vallers in politie-uniformen als dezelfden, die veertien dagen de lading van de bestelauto had den „gecontroleerd". Hierdoor dachten de slachtoffers, dat zij thans met echte politiemannen te maken hadden. (Van onze correspondent in Londen) „Luton was de laatste bladzUde vaji het oude hoofdstuk en Kinross de eerste van het nieuwe. Het gety heeft zich ten gunste der conserva tieven gekeerd." Aldus typeerde de voormalige Lord Home. nu Sir Alec Douglas-Home, premier van Enge land, gisteren de uitslag van de bei de tussentydse verkiezingen die donderdag gehouden zijn. In het Schotse district Kinross werd hy zelf met een klinkende meerderheid van ruim 9.000 stemmen gekozen tot lid van het Lagerhuis na vorige maand zyn titel te hebben afgezwo ren. Doch in Luton. ten industrie stad ten noorden van Birmingham, moesten zoals reeds gemeld de conservatieven een zetel, die zy der- bestaat uit 16 pagina's en een by voegsel De Amerikaanse regering en de 1 Russische handelsdelegatie zyn het gisteren eens geworden over de grondslagen voor de levering van Amerikaanse tarwe aan de Sowjet- Unie. Over de prys, met inbegrip van de vracht, kan de Russische aankoopcommissie rechtstreeks on derhandelen met de particuliere graanhandel in Amerika. Als de j prijs die de Russen bieden voor de graanhandel aanvaardbaar is. zal er dus een transactie tot stand komen. De regeringsdelegaties zyn over eengekomen dat de helft van het graan met Amerikaanse schepen zal worden vervoerd als die beschikbaar zyn. De Amerikaanse regering heeft een maximum-vrachttarief vast gesteld in verband met de sterke sty- ging, die de vrachtpryzen de laatste dagen vertonen. De Russen wilden de transactie tussen de twee regeringen laten slui ten. Toen de Amerikanen dat afwe zen. stelden de Russen voor dat er een speciaal verkooporgaan in het leven zou worden geroepen. De Ame rikaanse exporteurs lieten echter we ten. dat het hun niet mogelyk was voor deze gelegenheid een centrale verkooporganisatie tot stand te bren gen. Toen stemden de Russen er mee in. dat de onderhandelingen met de particuliere handelaars wer den gevoerd. De Russen wilden het liefst f ob. (free on board) kopen, maar Ame rika kon zich op dit punt niet bin den zolang er geen contracten met bevrachters waren gesloten. Er zal nu c.f (cost and freight) worden geleverd. De Russen hebben zich bereid ver klaard de datum waarop de leveran tie voltooid moet zyn 'e verschuiven van eind april tot eind mei 1964. Het gaat om 4 miljoen ton. waarvan 2'i miljoen voor de Sowjet-Unie en de rest voor andere Oosteuropese lan den. tien jaar hadden bezet, afstaan aan Labour. Het moet nog biyken of Sir Alec met zyn voorspelling gelyk heeft De uitslag van deze beide tussentydse verkiezingen ls met meer dan gewo ne spanning afgewacht. Allereerst vanwege de ongewone staatkundige figuur, dat een regerende premier een der kandidaten was met de al lerminst theoretische kans, dat hij verslagen zou worden en dus geen zit ting kon nemen in het Lagerhuis! Maar belangryker toch waren de po litieke aanwyzingen, die deze ver kiezingen zouden opleveren. Sir Alec heeft nog slechts een jaar de tijd om het kiezerspubliek ervan te over tuigen, dat de conservatieven na twaalf Jaar aan het bewind te zyn geweest nog niets aan vernieuwend initiatief en regeerkracht hebben ingeboet. Vóór volgend Jaar oktober is hy grondwettelijk verplicht nieuwe ver kiezingen uit te schryven. De socialisten hebben onder hun nieuwe leider, Harold Wilson, reeds een krachtig offensief geopend om de kiezers na twaalf machteloze op positie jaren terug te winnen. Engeland heeft een centraal ont wikkelingsplan nodig zeggen zy om het in staat te stellen al zyn hulp bronnen te gebruiken in de strijd om de wereldmarkten en het moreel- politieke gezag in de wereld. Wat zy prediken is „gestroomiynd socialis me", dat alle hulpbronnen der we tenschap mobiliseert en organiseert. (Van onze Roermondse correspondent) Een defect aan de kiepinstallatie van een vrachtwagen heeft gister ochtend aan enige viaducten, die by Echt in aanbouw zyn voor de nieuwe verkeersader Enige, een schade aan gericht, die door deskundigen wordt geschat op rond een half miljoen gul den. De vrachtwagen passeerde met een lege bak het viaduct, toen de chauf feur plotseling werd opgeschrikt door enorm gekraak. Het hydraulische op- draaisysteem van de laaobak was tydens de rit in werking gekomen en by het passeren van het viaduct spleet de omhoog geschoten bak een groot gedeelte van de bekisting. De vrachtwagen werd bedolven onder het eerst gisteren gestorte en nog vloeibare beton. De chauffeur van de vrachtwagen de heei De Roo uit Borger wist zich in veiligheid te stellen. De aannemer by wie hy in dienst is is voor een dergelyke grote schade post niet verzekerd. Een groot gedeelte van het bouw werk werd door de laadbak vernield. De chauffeur had even tevoren een lading zand by de bouwwerkzaam heden gelost en zegt. da' toen hy met zyn wagen weer vertrok de laadbak omlaag was gelaten. Advertentie BREESTRAAT 173 HOUFTSTRAAT 88 Uit het Leidsch Dagblad van 10 Nov. 1863; Tot nieuwe leden van het Zeeuwsch-Genootschap der Wetensch. te Middelburg zijn benoemd de heeren Dr. L. A. te Winkel, Mr. S. C. Snellen v. Vollenhoven en Dr. M. J. de Goeje alhier. AdvertentieLeidsche Schouwburg. Donderdag 12 Nov. 1863. Groote soirée hu- moristique te geven door Pro fessor Yéon. Kostelooze tom bola. Aanv. der Voorstelling ten 7\/z ure precies.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1