Vederland moet in EEG net initiatieven komen Produktschap noteert een stroom van verse en gezouten haring PARIJS stelt belang in het plan-Mansholt Europese wagen"uit mulle zand trekken Ambtenaren leggen hun eisen op tafel Aandrang van Kamerleden lekker en gezond Veel ging naar de visnieelindustrie Slechts kleine zijn mogelijk AOSRAM UITKNIPPEN EN EWAREN Morgen verder! [Kans op 10 x 998,— Ontploffing in kapokfahriek PLANTEN MARGARINE Nieuw Grieks kabinet HOLLANDIA richt 1 maart 1860 Vrijdag 8 november 1963 Derde blad no. 31106 fan onze parlementaire redactie) De Nederlandse regering is :t van plan om de Europese meenschappen te verlaten, in- :n de in december te houden eenkomst van de ministerraad n de E.E.G. op een fiasco uit- >pt. Minister Luns deelde gis- middag in de openbare com- jsievergadering mee. dat des- reffende Franse berichten it de duim rijn gezogen". Ie minister wilde niet spreken over consequenties van een eventueel in van de onderhandelingen, die en gaan over een mandaat voor Europese comfnissie voor de „Ken- |y-ronde", de fusie van de ge enschappen. het Europese garan- onds voor de landbouw, de vast- Hng van de graanprijs en een ital landbouw verenigingen, peculaties achtte hij politiek on- itandlg. >e ernstige bezorgdheid. die ln de eede Kamer bestaat over de im- 5e. waarin de Europese gemeen- ippen thans verkeren, kwam gis- en duidelijk tot uiting. Van ver- Rende zijden werd aangedrongen nieuwe Nederlandse Initiatieven de vastgelopen „Europese wagen" >r uit het mulle zand te trekken. Balans )e K.V.P.-er Blaisse vroeg de mi- ker in Brussel voor te stellen een rt tussentijdse balans op te ma- I. waarin de resultaten, de doel den en de oorzaken van de strub- [ngen geanalyseerd zouden worden, jlicht zou Nederland daarbij kun- 1 aandringen op het houden van ecte verkiezingen voor het Europe- parlement ook al heeft een van partners. Frankrijk, daar ernsti- bezwaren tegen. De CH-er Bos eg zich af of het moment niet laderd is. dat men geen „neen" cr tegen De Gaulle kan zeggen ider de bereikte resultaten in ge- tr te brengen. Minister Luns was i met hem eens. dat de oude inse wens een politieke unie r Nederland slechts aanvaard- ir zou zijn, indien deze unie zou jligen in een supranationaal li- lam. Ie socialist PatUn meende, dat de tellingen in Brussel zullen blijven aan ook na een fiasco. „Niets lo taai als een paar goedgeplaat- technocraten", zei hij, daarbij doelend op het apparaat van de EEG-commissiea Zijn fractiegenoot Nederhorst was van mening, dat het snel tot een fusie van de uitvoeren de lichamen van de gemeenschap pen moet komen. Het isolement van de hoge autoriteit van de K.S.G. is funest. Mr. Blaisse vond het „kol der" en „dwaasheid", zoals de ver spreide Europese instellingen nu functioneren. Mol ie De commissie heeft gisteren een motie aangenomen, waarin de rege ring wordt gevraagd te voorkomen, dat de parlementaire controle over omvang en besteding van het land- bouwgarantiefonds van de E.E.G. straks tussen kade en schip raakt. In de motie wordt gezegd, dat het van essentieel belang is. dat de Ne derlandse regering alleen dan mee werkt aan het vaststellen van de uitvoeringsregeling van dit fonds als het Europese parlement de controle rende bevoegdheden krygt, die de na tionale parlementen zullen verliezen. De socialist Vredeling rekende de minister voor. dat het fonds over enige tijd een bedrag van tweeen- eenhalf miljard gulden zal belopen. Over al dit geld zullen de nationale parlementen niets meer te vertellen hebben, maar als de huidige rege- ling niet wordt veranderd, heeft ook 1 het Europese parlement er niets over j te zeggen. Met vele anderen leden i was hU van oordeel, dat er gevaar bestaat voor een ernstige inbreuk op een van de belangrijkste parle mentaire rechten. Versterking Minister Luns meende, dat deze motie, die binnenkort bü de behan deling van de begroting van Buiten landse Zaken in de plenaire vergade ring van de Tweede Kamer aan de orde zal komen, de positie van de regering zal versterken. Hij was het helemaal eens met de strekking van de motie, vroeg zich wel af of het bezwaar van de commissie te ondervangen was zonder wijzigingen in het verdrag van de E.E.G. Staatssecretaris De Block deelde de commissie mee. dat de permanen te vertegenwoordigers van de E.E.G.- landen in Brussel begonnen zijn aan een onderzoek naar mogelijke uit breiding van de bevoegdheden van het Europese parlement op basis van de thans bestaande verdragstekst. De zes vertegenwoordigers zullen in de loop van volgend jaar verslag uit brengen. De staatssecretaris was van oor deel. dat Nederland duidelijk voor op gaat in het streven de bevoegd heden van het parlement uit te breiden in het streven de bevoegdhe den van het parlement uit te brei den. Op Nederlands initiatief heeft de raad van ministers reeds ver schillende malen het parlement ge consulteerd. Advertentie juinen nagemaakt concessies in. gevangenis (Van Hize Bredase correspondent). fen kleine tragi-komedie heeft ft gisteren in de strafgevange- van Breda afgespeeld. Het Ig om koffiebonnen. Gebleken dat er voor f150,— meer lie was verkocht dan dat de angenen aan bonnen hadden ekocht. Er zijn diverse manie- om achter de waarheid te ko- tn. maar in de gevangenis in èda bleek men door ervaring h geworden. Er werd nage- an, wie meer koffie dronk dan door aankoop van bonnen kon jantwoordenHet spoor leidde ar een gedetineerde van onge- tr 30 jaar, wiens bonnenaanko- n helemaal niet in verhouding mden tot zijn dorst naar kof- 1 Men stelde een onderzoek in zijn cel en daar trof men at- buten aan, waarmee hij valse ffiebonnen had gemaakt. Ie leken zo bedriegelijk veel op echte alleen een gering on- fcscheid in papiersoort dat enorm veel moeite gehad ift om het kaf van het koren [scheiden. De vraag is nog aan irde of de gedetineerde nu ver- id wordt wegens falsificatie. i tien jaar, die hij thans uit kreeg hij niet voor eenzelfde t. In de strafgevangenis loopt een aantal mensen rond, dat een lachertje vindt, dal de ris op rekening van het rijk <e maanden extra koffie heeft ien. De drie samenwekendc centrales van overheidspersoneel hebben hun voorstellen ingediend. Het overleg daarover met de minister van Bin nenlandse Zaken begint Maandag. Ais algemene maatregel stellen de drie centrales voor een salarisver hoging van tenminste 10 procent, verhoging van dit percentage in ver band met de zwarte loonvorming en optellen b(j het percentage van de nacalculatie over 1963. De centrales verlangen voorts een waardevast minimum maandsalaris van f. 440 voor volwassenen en een jaarlijkse uitkering-ineens in ver band met het ontbreken van winst- delingsregelingen e. d. Aan het. over een te komen percentage dient vol- Het complete wasmiddel met afgeremd schuim voor moderne wasmachines. l ier arbeiders irerden gewond (Van onze Eschedese correspondent) Twee felle exploisies leidden giste ren 12 uur een hevige brand in bij de N.V. Kapokfabriek voorheen J. en A. Ten Bruggencaie, in Almelo. Door deze exploisies liepen vier ar beiders min of meer ernstige brand wonden op. Ze zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Brand ontstond in de zogenaamde kapokverkavel-afdeling. waar op dat j moment enkele personeelsleden wer ten. Zij grepen meteen de brand- blusapparatcn en richtten deze op een kapokketel. Volgens ooggetuigen I moment enkele personeelsleden werk- Door de kracht werden de arbei ders enkele meters weggeslingerd en sloeg een deel van het dak weg. In het bedrijf werken ongeveer 30 per sonen. De brandweer rukte onmid dellijk met groot materiaal uit. Door de enorme rookontwikkeling het centrum van Almelo ging schuil on der een grote rookwolk moesten de brandweerlieden van zuurstofmas kers gebruik maken. Personeel maak te intussen een begin met het oprui men van de kantoren en het afvoe ren van de voorraden matrassen. Van de fabriek bleef weinig over. Herhaaldelijk ontploften, vaten met olie. Tegen twee uur gistermiddag was men de brand meester en kon gens de centrales een minimum te worden verbonden. Deze uitkeringen dienen te worden verhoogd naar ver houding van het aantal dienetjaren in overheidsdienst. Ticee étappes Wat betreft de gemeenteclassifi catie wensen de drie centrales af schaffing in twee etappes t. w. hal- 1 januari 1964 en volledige afschaf fing op 1 januari 1965. Het maximum van d? verdienste- beloning willen de centrales verho gen van 12 pet tot 20 pet. Het thans geldende gemiddelde van ongeveer 8 pet zou tot ongeveer 12 pet. ver hoogd moeten worden. Indien voor keur bestaat voor afschaffing, dan willen de centrales van overheidsper soneel de lonen in de loongroepen met 12 pet verhogen met aansluiten de maatregelen voor de maandloners. Hoofdpunten In een vergadering van de cen trale commissie voor georganiseerd overleg zijn kortgeleden reeds enkele hoofdpunten van overleg genoemd, doch de centrales van overheids personeel wachtten met het formu leren van hun verlangens tot het overleg in de Stichting van de Arbeid was beëindigd. Volgens de heer J. van Rossen, voorzitter van het algemeen comité van overheidspersoneel, zijn de ver langens van de drie centrales afge stemd op hetgeen in het vrije be drijfsleven gebeurt of gaat gebeuren. De heer Van Rossen zegt. dat op bijna alle punten de centrales d it keer weinig bewegingsvrijheid heb ben. Net als voor de drie vakcen trales geldt ook voor de ambtenaren- organisties. dat ze in het overleg slechts kleine concessies kunnen doen nu de voorstellen eenmaal op tafel liggen, aldus de heer Van Ros sen. Wat in de maand september op vele dagen in de afslag te IJmuiden duidelijk merkbaar was wordt thans door de officiële cijfers van het Produktschap voor Vis en Visprodukten ge staafd: er zijn toen zeer grote hoeveelheden verse en gezouten haring aangevoerd. Belangrijke kwanta moesten echter voor ver werking tot vismeel worden be stemd. omdat er geen afzet in de consumptieve sector voor kon worden gevonden. De aanvoer van rondvis viel tegen en het as sortiment platvis bestond voor namelijk uit schol. De aanvoer van gezouten haring vertoonde in de eerste drie weken van september een zeer gunstig beeld. Zo wel door de 34 drijfnetschepen als door de 149 treil- en spanvaartuigen werden goede tot zeer goede vang sten gemaakt. De drUfnetharing, ge vangen in de omgeving van Whitby, was vrij groot van afmeting en ze was j Advertentie ongezouten- puur plantaardig licht verteerbaar - dus gezond George Papandreou. wiens Urne van het Centrum de zondag in Grieken land gehouden verkiezingen won, heeft een kabinet gevormd. De nieuwe ministers zijn vandaag be ëdigd. Regelingsleider is Papandreou zelf, Sophocles Venizelos is vice-premier en beheert de portefeuille van Bui tenlandse Zaken. Stephanos Stepha- nopoulos, een vroegere vice-nremier, is tweede plaatsvervangende eerste- minister en zal zich voornamelijk aan de economische sector van het regeringsbeleid wijden. ook tamelijk vet voor de tijd van het jaar. De gezouten treilnetharing was kwalitatief verschillend. Ook deze haring was groot van stuk. terwijl tegen het einde van de maand het percentage ijle haring sterk opliep. Door de grote aanvoeren waren de afslagprijzen aanzienlijk lager dan in september 1962 Katwijk had een aanvoer van 41.799 kantjes, waarvan 41.694 werden ver kocht. In Scheveningen waren deze cijfers 73.416 en 72.938. in Vlaardin- gen 21. 623 en 21 608. Ln IJmuiden 5.175 en 5.169. In totaal werden 142.013 kantjes gezouten haring aangevoerd waarvan er 141.409 werden verkocht. In de maand september kon een grote hoeveelheid gezouten haring worden uitgevoerd. De exporttotalen waren resp. 5.756 ton en f 4.5 miljoen tegen 2.991 ton en f 3 miljoen in sep tember 1962. Verzonden werd onder meer naar België (781 ton». West- Duitsland (1.309 ton». Frankrijk (1.071 ton), Denemarken (51 ton». Noorwegen «125 ton». Rusland (2.076 ton) en de USA (205 ton). Naar vismeelindustrie Enorme hoeveelheden verse haring werden aangevoerd. Een belangrijk deel van de aanvoer kon de vastge stelde mtnimum-aanvoerprijs van j f 0.22 per kg niet behalen en werd doorgevoerd naar de vismeelindustrie. Door de grote vangsten konden de schepen niet steeds spoedig na bin- i nenkomst worden gelost. In totaal werd in september 15.527 ton verse haring aangevoerd, waarvan IJ mui- j den met 9.072 ton het leeuwedeel voor zijn rekening nam. Afgekeurd werd 194 ton. Voor menselijke con- 1 sumptie werd 9.055 ton verkocht, ter wijl aan marktwaardige haring 6.006 ton en aan niet marktwaardige ha ring 272 ton doordraaide. De uitvoer van verse haring bereik te in september het totaal van 4.579 ton voor een waarde van f 1.5 mil joen. tegen 1-567 ton voor een waarde van f. 956.000 ln september 1963. Ver- I zending vond o a plaats naar België (1.256 toni West-Duitsland (1.671 ton) en Frankrijk (1.548 ton). Zeevis Daar het merendeel van de sche- i pen deelnam aan de haring visserij, bedroeg het aanbod van rondvis slechts 2.082 ton met een gemiddelde prijs van f 0.59 per kg. tegen 2.229 ton en f 0.53 in augustus. De aanvoer van platvis bedroeg 2.431 ton. waarvoor gemiddeld f 1,31 per kg. werd betaald. 1 Makreel was in betrekkelijk geringe hoeveelheden aan de markt. nl. 608 ton met een gemiddelde prijs van f 0.60 per kg. Uitgevoerd werd 102 ton makreel: geïmporteerd 65 ton. De prijzen voor schelvis lagen bij een iets ruimer aanbod dan in augus tus dit steeg van 1.001 ton tot 1.084 ton op een hoger niveau. De ge middelde prijs liep namelijk op van f 0.39 tot f 0.41 per kg. De uitvoer be droeg 74 ton; geïmporleej-d werd 133 ton. De hoeveelheid kabeljauw, die in september werd aangevoerd, was met 257 ton zeer gering te noemen. Afzet vond plaats tegen een gemiddelde prijs van f 109 per kg. Omgerekend tot vers gewicht werd 991 ton kabel jauw geïmporteerdde export bedroeg 299 ton. Schol was wederom in grote hoe veelheden aan de mark. De aanvoer bereikte het totaal van 1.861 ton en de gemiddelde prijs bedroeg f 0.39 per kg. Uitgevoerd werd 549 ton. De vangsten van tong vertoonden een teleurstellend beeld. Het maand- totaal was 397 ton en de gemiddelde prijs bedroeg f 5.51 per kg. Van dit totaal leverde IJmuiden 185 ton. Urk 113 ton. Den Helder 41 ton en Sche veningen 30 ton. Op de binnenlandse markt werd weinig tong afgezet. Bevroren vis De import van verse en bevroren zeevis bedroeg in september 1.076 ton voor een waarde van f 1.6 miljoen tegen 784 ton voor f 1 miljoen in de overeenkomstige maand van 1962. Le veranciers waren onder meer België (91 ton). W'est-Duitsland (715 ton).1 Noorwegen (113 ton) en Zweden (92 ton). In de maand september 1963 werd 1.700 ton zeevis voor een waarde van f 4.5 miljoen in verse of bevroren toestand geëxporteerd tegen 2.207 ton voor een waarde van f 5.4 miljoen in september 1962. Afnemers waren Bel- I gië (485 ton» West-Duitsland (162' ton). Frankrijk (638 ton». Italië (75' ton». Groot-Brittannië (121 ton»,» Zwitserland (33 ton» en de USA (60 1 ton). Het jonge Russische ruimte- paarValentina en Adrian Ni- kolajew (links) en de ruimte vaarders Pawel Popowitsj (uiterst rechts) en Valeri Bi- kowski woonden gisteren op het Rode Plein te Moskou de parade bij ter gelegenheid van de her denking van de oktober-revolutie "Je ziet ze vliegen!" Nee echt, Hollandia geeft 6 maanden garantie JONGENS- EN HERENSCHOENEN VAN rinses Beatrix heeft gister- Jag in Den Haag een beslo- het nablussen worden begonnen. [en rergadering bijgewoond van De schade aan het pand. de voor- cl- j a r j raden en de inventaris is zeer groot.1 de otichting van de Arbeid, na in de ochtenduren in Amsterdam deelgenomen te hebben aan een I vergadering van het overleg- orgaan van de drie vakcentrales. I De Prinses tijdens eerstgenoc de vergadering tussen de secre taris dr. P. S. Pels (l !cs) en de voorzitter dr. ir. B. Bölgcr. (Van onze correspondent in Parijs» Het voorstel, dat de Nederlandse oud-minister dr. Mansholt in Brus sel heeft gedaan om de Europese landbouw uit de impasse te helpen, schijnt in Franse regeringskringen met veel belangstelling te zijn be groet. Het ultimatum, dat president De Gaulle op zijn persconferentie van de afgelopen zomer lanceerde met het doel de zes landen van de Euromarkt te verplichten voor 1 januari a.s. hun landbouwgeschillen bij te leggen, is sedertdien door Parijs officieel nooit ingetrokken. Gevangenis na diefstal Schiphol (Van onze Haarlemse correspondent» De Haarlemse rechtsbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de za- 1 ken van zeven personeelsleden van de luchthaven Schiphol, die zich veertien dagen geleden moesten ver antwoorden voor diefstallen uit de bagage van luchtreizigers. De diefstallen betroffen steeds ar tikelen uit de passagiersbagage zoals transistorradio's, pakjes sigaretten, horloges, zonnebrillen, kledingstuk ken. buitenlands geld. sieraden, etc. Bij een van de verdachten was thuis een partij van meer dan hon derd wollen truien en andere kle dingstukken en sieraden in beslag genomen. Tegen rijf expeditieknechten wer den toen straffen geëist van 12 maanden <2 x) 10. 6. en 5 maanden, waarvan, behalve in het laatste ge val. twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van arie jaar. Tegen 2 anderen werden wegens heling straffen geëist van een maand respectievelijk drie weken hechtenis. De rechtbank veroordeelde de ver dachten tot respectievelijk 10 maan den hechtenis met aftrek wegens diefstal (met vrijspraak van de ten laste gelegde verduistering»: 7 maanden gevangenisstraf met aftrek wegens verduistering (met vrijspraak van diefstal) ln twee gevallen; 5 maanden gevangenisstraf wegens diefstal en 5 maanden gevangenis straf wegens verduistering (met vrij spraak van diefstal»; en wegens he ling een maand respectievelijk drie weken. Deelneming met Het overlijden Djoeanda De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, heeft mede namens de Nederlandse rege ring aan de minister van Buiten landse Zaken. dr. Soebandrio en de Indonesische regering telegrafisch oprechte deelneming betuigd met het overlijden van de eerste minister van Indonesië, ir Djoeanda Karta- widjaja. De woordvoerder van het ministe rie verklaarde dat ir. Djoeanda in vele functies zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de republiek Indonesië. Nederlandse autoriteiten, die met hem contact hebben gehac bewaren aan hem een goede herinnering als een bekwaam, toegewijd en integer man wiens heengaan zeer betreurd 1 wordt. Niettemin zijn er verscheidene tekenen, die doen veronderstellen dat de Franse regering de consequentie van het ultimatum: opheffing van de Euromarkt (waarmede De Gaulle toen immers dreigde» bij nader in zien toch liever niet meer voor haar rekening zou willen nemen. Het plan-Mansholt lijkt voor Partis daarom de mogelijkheid te openen tot een eerzaam compromis. Een Europese eenheidsprijs voor het graan zal Frankrijk in de praktijk en vooral de eerste tijd weliswaar noodzaken een forse bijdrage te leveren ter financiële tegemoetko ming der Duitse boeren, maar op den duur zouden, zo verwacht men hier. de Franse boeren gemakkelijk aan hun trekken komen doordat bet beste zijn toegerust om de graan- leverancier van Europa te worden. En bovendien zal Parijs dan, poli tiek gesproken, het genoegen kun nen smaken zijn zin met de onder tekening van het landbouwakkoord toch te hebben doorgezet. Zonder zijn voldoening over het plan-Mansholt te verbergen, heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couvé de Murvllle gisteren in de Senaatscommissie verklaard, in de andere hoofdsteden voorlopig toch nog geen officieel standpunt in verband met dit initiatief uit Brus sel kenbaar te zullen maken. Nieuwe uitgaven Geef Paddington de ruimte, door M. Bond. Jip en Janneke. door A. M. O. Schmidt. De woonwagen van doctor Dollttle. door H. Lofting. ABC-pockets voor do Jeugd. Uitg.: De Arbeiderspers Am sterdam. West Side Story, door I. Shulman Monnikenwerk, door H. Burnet Kaal met een kuifje, door S. v. Ra- decki. Een verzameling meest oude anekdoten over historische en minder historische personen uit de hele we reld. ABC-pockets. uitg.: De Arbei derspers. Amsterdam. Geen wolf ie rien. door Ava Zikken Lach niet, je hebt w zelf de last van. Verzen van Oir den Nash Onrust op het eiland, door K. ran der Geest. Plpo en Feliclo in kaliefUnd. door W. Meuldijk. Uitg.: De Arbeiderepers. Amsterdam. De rode haan vliegt hemelwaarts, door M. Bulatovic. Op sand gebouwd, door Ins Mur doch. De saak Howard, door C. P. Snow. Anekdoten van het lot. door I. Dl- nesen. Uitg.: Contact. Amsterdam. Luchtspiegelingen van Bel cara po, Uitg.: Kosmos. Amsterdam. De hemel valt neer, door L. Maz- aetti. Je bent myn kind, door C. Carlson Mijn liefste Clementine. De levens geschiedenis van Lady Churchill, door J. Fishman. De mannen van San Pablo, door R McKenna. Kapitein Newman, psychiater in oorlogstijd, door L. Rosten. Uitg Hol landia Baarn. Jongensspel, door Johan Fabricius. Uitg.: Leopold. Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5