evaa rlijli ce gassen oven Ylaardingen RUSSEN OMSINGELEN V.S. - LEGERKON V OOI Felle beschuldigingen en voorbarige berichten kunstige oostenwind joorkomt een ramp De kompels hoven zwegen uit angst Washington neemt kwestie hoog op ©tic/ DOOR BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK IN GHANA: TIEN JAAR VOORARREST TERWIJL REDDINGSWERK VOORTGAAT: Nobelprijs natuurkunde WEERBERICHT Amerikaans „laboratorium'" tie ruimte in -Jpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 No. 31103 LEIDSCH z4)irecteur: E. A. E. van Dishoeck jxrfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een gevaarlijke brand is vanochtend door nog onbekende oor- Bk uitgebroken in 4.000 ton mengmeststoffen, opgeslagen in de avelloods van de Delta Chemie aan de Nieuwe Maas in Vlaar- gen. Gevaarlijk, omdat er giftige nitreuzedampen, die zich irbij ontwikkelen, verspreiden over een groot deel van Vlaar- gen. Maassluis, Maasland en het verdere Westland. Zelfs in n Haag werd gas geroken. de drie genoemde gemeenten werden de bewoners door de politie vaarschuwd om. deuren en ramen goed dicht te houden en natte doeken r het gezicht te houden. De Vlaardingse zuidvuurt werd voor het ver- r afgesloten. Voortdurend werden door T.N.O. en Shell metingen ver- t om te zien, hoever de lucht vergiftigd w^s met de gassen, die vooral aar opleveren voor astma- en bronchitis patiënten. De boeren in de aslandse zuidbuurt werd aangeraden hun boerderijen te verlaten. Zo'n tig gezinnen (300 vrouwen en kinderen) verlieten hun huizen en trok- iM bij fmilie. Gelukkig waren de weersomstandigheden dusdanig, de giftige dampen naar zee afdreven. Daaraan heeft Vlaardingen te danken, dat het aan een ramp ontsnapt is. Ie Oostenwind en het ontbreken mist hebben het stadje aan de owe Waterweg terzijde gestaan, rdoor kunnen de dampen naar wegdrijven. By een andere wind- ting had Rotterdam gevaar ge il. Het weer is echter standvastig, kzü een hogedrukgebied ten zui- van ons land. In de eerstkomen- 4 uur verwacht De Bilt geen ver ering. [echts daaraan is het te danken, de brand, die vanochtend om on- negen uur is uitgebroken, geen ip is geworden. Het vuur kan lts geblust worden door de gehele leelheid mengmeststoffen onder te zetten. Men denkt voor dit drinken" van de vuurhaard 24 nodig te hebben. De Vlaardingse idweer heeft al haar materieel zet. Twee Rotterdamse blusboten enen assistentie terwijl ook de ledamse brandweer is uitgerukt, totaal werd het vuur met meer vijftig stralen bestreden. Ergi er meststoffen liggen opgeslagen, in brand. In de andere helft bevinden zich grote hoeveelheden zwavel. Deze helft is door een brandgang van de andere gescheiden. „Dat zal wei vol doende zün", meende de brandweer. Helaas, omstreeks het middaguur kwam het bericht, dal de brand toch was overgeslagen naar de andere kant van de zwavelloods. „De situatie wordt er niet bgter op, de rook wordt zwarter". De looQs, waarin de mengkunst- mest was opgeslagen, meet 50 meter bij 16 meter en is tien meter hoog. Vijf brandweerlieden uit Vlaardingen geraakten door een instortende mum- gewondVier van hen moest voor be handelingen naar het Algemeen Zie kenhuis worden vervoerd. De Vlaar dingse burgemeester stelde de com missaris van de Koningin en de far maceutische en de veeartsenijkundige inspectie op de hoogte, liet waarschu wingen uitgaan naar zijn collega's in Maassluis en Maasland, naar de Spoorwegen en de rijkshavenmeester. Opgeroepen werd het K.N.M.I. voor windrichting Vele controle van de anvankelijk stond slechts de helftautoriteiten spoedden zich zelf naar de zwavelloods, waarin de meng- Vlaardingen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland vroeg om zo nodig militaire steun. I Als gevolg daarvan stonden van- i ochtend in de Leidse Koksschool twee compagnieën in volledig gevechtste nue met gasmasker gereed om even tueel hulp te bieden by evacuatie, j Ook in Schoonhoven stonden mili tairen klaar om op het eerste seintje in de wagens te stappen. De politie in Schiedam is paraat om desgewenst de collega's in Vlaar dingen bij te springen. Daar heeft de politie namelijk handenvol werk met het patrouilleren in de omgeving en het waarschuwen van de bevolking. In Den Haag Tot vanmiddag één uur was er nog geen bericht binnengekomen van personen, die onwel waren geworden. Wel was het gas reeds in Den Haag geroken. Het proefstation voor land en tuinbouw in Naaldwijk heeft me degedeeld, dat in verband met de ernstige brand in het Westland ern stig gevaar bestaat voor beschadiging van de gewassen. De telers werd dringend aangeraden de kassen on middellijk te sluiten als men de na dering van de gassen constateert. Politie, ziekenhuizen, het Rode Kruis en de B B. in Den Haag zijn tegen het middaguur in staat van paraatheid gebracht. De Haagse voorlichtingsdienst liet echter weten, dat men niet verwachtte, dat het gif tige gas de Residentie zou bereiken. Men wil alleen op alle eventualiteiten voorbereid zyn. B. en W. raden de bevolking echter aan de weerberich ten goed in de gaten te houden. „Men kan nooit weten, het weer kan omslaan". Het provinciale bestuur van Zuid- Holland gaf vanmiddag een commu niqué uit, waarin o.m. stond, dat on der leiding van de chef kabinet van de commissaris der Koningin, mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen alle be trokken instanties waren ingescha keld. Voorts kon men behalve hier boven genoemde feiten nog lezen, dat in samenwerking met de territoriaal commandant elk uur een luchtfoto van de situatie wordt genomen. De gezinnen, die in de zuidbuurt van Maasland evacueren, deden dat op vrijwillige basis. Zij gingen naar familie en kennissen. Wie niet over vervoer beschikte, kon rekenen op Maaslandse automobilisten. 's Middags werden de kinderen uit school opgevangen en bij hun ouders gebracht. De boeren zijn algemeen bij het vee in de boerderijen achterge bleven. Wel hebben zij maatregelen genomen om zoveel mogelijk de lucht gaten e.d. te dichten. Het vee graast in de meeste gevallen echter nog op het land. Alle treinen in de omgeving van Vlaardingen rijden normaal. Het ongeluksbusje, dat giste ren bij Borger in Groningen werd verpletterd door een vrachtwagen, waarbij acht inzit tende kweekschoolleerlingen om het leven kwamen en twee wer den gewond. Het parlement van Ghana heeft gisteren een amendement aange nomen waarbij de regering de bevoegdheid krijgt een gevange ne die reeds vijf jaar in voor arrest verblijft, voor een tweede periode van vijf jaar vast te hou den. wanneer zijn invrijheidstel ling ..tegen het belang van de veiligheid van de staat" zou zijn. Het amendement werd aangeno men na een lang, verhit debat, waar in zowel leden van de regeringspartij als van de oppositie zich tegenstan ders toonden, terwijl een aantal mi nisters voor aanneming pleitten. De minister van Defensie, Kofi Baako, In de loop van de ochtend is in de sprak beweringen van enige parie omgeving van Vlaardingen een gi- mentsleden tegen, dat het amende- gantische bestrydingsactie op gam: ment even slecht was als sommige gekomen De BB v/erd in staat van dingen die in Zuid-Afrika gebeuren Vlaardingen (Van een speciale verslaggever) LENGEDE, dinsdag In een sfeer van wilde beschuldigingen en voorbarige berichten over de ontdekking van nog meer over levenden voltrekt zich thans de laatste fase van het reddingswerk op het terrein van de Ilsederhütte-mijn. Gisteren heeft een mijn werker tijdens een persconferentie gezegd, dat iemand van de be drijfsleiding al tien dagen op de hoogte was van het vermoeden onder de mijnwerkers, dat zich in het stilgelegde gedeelte van de schachten nog overlevenden konden bevinden. Vannacht bereikte een proefboring aan de rand van het Broistedter kerkhof op 82 meter diepte het uit einde van een groeve, waarin zich een luchtbel had gevormd en waaruit kloptekens leken te komen. Kort na vier uur vannacht, na enkele uren van byna ondraaglijke spanning, die paraatheid gebracht De evacuatie commissaris heeft zich naar Vlaar dingen begeven en men houdt reke ning met de mogelijkheid, dat by een verandering van de weersomstandig heden een gedeeltelijke evacuatie van Vlaardingen nodig zal zijn. Burge meester mr. J. Heusdens is er ener zijds op bedacht om paniek te voor komen en gezien de k&lme reactie van de Vlaardingers lukt dat tot nu toe best. Maar aan do andere kant wil hy in dit stadium nog alles doen om op het ergste voorbereid te zijn Men houd daarom dus naast de mo gelijkheid van het veranderen van de windrichting ook rekening met die van explosies waardoor de versprei ding van de gevaarlijke dampen nog Véél slechter, want in Zuid-Afrika geldt een termijn van 90 dagen, Red. LJD.) Hij noemde de wet op voor lopige hechtenis een „onaangename noodzakelijheid". Tegenstanders zei den dat de goede naam van Ghana in het buitenland erdoor wordt aan getast. heviger en onoverzichtelijker zou kunnen worden. Het gebied ten oosten van Maas sluis, d? Zuidbuurtseweg. is groten deels vrywillig geëvacueerd. De minister-president, mr. Marij- nen, wordt voortdurend op de hoogte gehouden. De Nobel-prys voor de natuur kunde is vandaag voor de helft toe gekend aan de Amerikaan prof. Eugen P. Wigner, en voor de andere helft gezameniyk aan prof. Maria GeoppertMayer van de universiteit van Californië en prof. Hans D. Jen sen van de universiteit van Heidel- berg. de vrouwen van de mannen om wie het ging aan de rand van een zenuw- instorting brachten, bleek dat er te vroeg was gejuicht. Een uiterst ge voelige microfoon registreerde slechts het vallen van waterdruppels. Gistermiddag om één uur zorgde de 28-jarige mynwerker Manfred Söllinger tijdens een persconferentie voor een brok onvervalste sensatie Op het moment dat directeur Steiri voor de zoveelste maal verklaarde, dat hij niet eerder dan zaterdag had gehoord van de mogelijkheid om in de Altermann. een ten dele ingestor te mijngang, nog mensen te vinden, sprong Söllinger overeind en riep: „Wat U zegt, mynheer de directeur, klopt niet". Hy kwam, kennelyk aan het eind van zijn zelfbeheersing, tot de ver schrikkelijke beschuldiging: hy wist, althans zei te weten, dat tydens een gesprek in het waslokaal van de myn een lid van de bedrijfsleiding op de hoogte was gesteld, en hij voegde eraan toe. dat die mededeling niet aan de juiste mensen was doorgege ven. Directeur Stein was volledig ver- bUsterd. Nogmaals beklemtoonde hy, RINA LODDERS Ie vorig jaar tot Miss World krd gekozen, is gisteren van thiphol naar Londen vertrok- to om daar donderdag haar k/ over te dragen aan haar op- Ifeer. ZACHT WEER De Bilt verwacht van heden- tot «genavond: Zacht weer met opklaringen «hts hier en daar enige regen. 4"ge oostelyke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 NOVEMBER Èop: 07.42 uur; onder: 17.05 uur. n op: 21.29 uur: onder: 13.20 uur. Swater te Katwyk: 6.19 en 18.43 laagwater: 2.03 en 14.23 uur. Dtt blad bestaat alt 16 pagina's Met behulp van een Atlas raket hebben de Amerikanen gisteren een miniatuur ..ruimte laboratorium" gelanceerd ter be studering van de vraagstukken die samenhangen met de terug keer van ruimtevaartuigen in de dampkring. Het toestel, dat vervaardigd is door de ruimtevaartafdeling van de auto mobielfabriek Chrysler, heeft reeds gegevens naar de aarde gezonden. De Amerikaanse luchtmacht heeft ver der geen byzonderheden bekendge maakt, maar alles schynt tot dusver volgens plan te zyn verlopen. (Van onze correspondent in Bonn) Sinds qistermorqen wordt een konvooi van twaalf Amerikaanse gestaan, het wachten moe en pro- militaire wagens met 24 bestuurders en 20 manschappen door de een doortocht te forceren. Russen bij het controlepunt Mariënborn, op de Autobahn naar West-Berlijn, tegengehouden. Afgelopen nacht, toen de Ameri kanen een „uitbraakpoging" waagden, is het konvooi zelfs door wagens van het Rode Leger omsingeld. In dit geval bevat het konvooi i de Russische opperbevelhebber in echter niet meer dan twintig man- O.-Duitsland, generaal Jakoebowski. schappen en hoeft er dus niet ge- telf te worden aldus het standpunt Een verklaring voor de nu al een van de Amerikanen De Russen daar paar maal opgetreden moeiiykheden entegen tellen de 24 bestuurders mee en komen dus tot een totaal getal van 44. dat telling meer zou recht vaardigen. Vannacht om even na twaalf uur waren de inzittenden van de Ameri kaanse wagens, die de hele dag aan Precies als enkele weken ge leden gebeurde, eisen de Russen dat de Amerikaanse militairen uit de auto's klimmen om zich te laten te tellen. Deze weigeren dat echter. Zij zijn alleen bereid zich te laten tellen als het trans port meer dan dertig manschap pen zou hebben omvat of per wagen meer dan tien. Een der gelijke afspraak werd namelijk kort geleden schriftelijk met de Russen gemaakt. met het tellen van de manschappen van de Amerikaanse konvooien zoe ken politieke kringen in Bonn in de Russische wens ook de kleinste de tails van het geallieerde verkeer over de Autobahn naar West-Beriyn door de rand van de ^Autobahn hadden regelingen schriftelyk vast te leggen. Zo zouden de Russen de eventuele overdracht van de controlebevoegd heden aan Oostduitse autoriteiten, waartoe het zou komen ais Moskou met Oost-Duitsland een vredesver drag ondertekent, voorbereiden. In dit verband betreuren de West- duitse poltici het dat de Amerikanen zich schriftelyk bereid hebben ver klaard tell ngen van hun manschap dat zaterdag voor het eerst de be dryfsleiding op het bestaan van de myngang opmerkzaam was gemaakt. Maar de toon van Söllingers be schuldiging bleef hangen Hadden de mynwerkers inderdaad langer dan een week opgesloten gezeten dan nodig was? Hield de hartekreet van Söllinger niet in dat daardoor men senlevens verloren waren gegaan? In elk geval is het optreden van Söllinger. die het waagde tegenover meer dan driehonderd vertegenwoor digers van publiciteitsmedia uit alle delen van de wereld zyn mening te zeggen, een nieuw bewijs voor dat gene waarop men hier steeds weer stuit: de spanningen die er heersen tussen bedryfsleiding en werknemers. Gistermiddag nog poogde de be- dryfsraad in een overhaast byeen- geroepen conferentie de beschuldi gingen van Söllinger te weerleggen. Maar steeds opnieuw moest een woordvoerders van de bedryfsleiding het antwoord op belangryke vragen schuldig biyven. Hy moest verwyzen naar personen en instanties die niet vertegenwoordigd waren. Söllinger zou zichzelf hebben tegengesproken, zo werd verklaard, in een schriftelyke uiteenzetting tegenover Oberbergrat Ferling. Deze bleek echter met de verklaring spoorloos verdwenen Even daargelaten of de woorden van Söllinger waarheid bevatten, is de bedrijfsraad er in genendele in geslaagd het nu al dagenlang min of meer openlyke wantrouwen op te heffen. Integendeel, het is slechts verergerd en het is goed dat er een officieel onderzoek ter hand is geno men. Söllinger zal zyn verklaringen moeten waarmaken Ze vallen niet buiten het patroon dat wy al eerder signaleerden: dat van de algemene bekendheid. En het zegt toch ook wel iets, wan neer de mijnwerker, die ons lang vóór de boring die nu elf mensen haast heeft bereikt op een bierviltje hun verblyfplaats voortekende hui lend verklaart: „Ik ben een ver- schrikkelijke lafaard geweest". Hy zei nu dat hy eerder naar de directie had moeten gaan, zyn angst had moeten overwinnen, zoals zyn kameraad tenslotte heeft gedaan. Het antwoord op de vraag: „Waarom zyn al die mensen dan zo bang?" be staat vermoedelyk uit een samen hang van kleine redenen. Vroeger zei men in deze streek al. dat een mynwerker sterk en dom moet zyn. In de grond van de zaak is daaraan nog niets veranderd. Aan het bestaan van de oude myn gang bekendheid te geven was ge- vaariyk: vele mynwerkers hadden het verbod overtreden om die gan gen binnen te gaan en dat zy wel eens rookten in die gangen, wat eveneens niet mocht. Deze meren deels zeer eenvoudigen van geest hebben de keus tussen het leven van elf kameraden en de kans hun eigen betrekking te verliezen, niet aan ge kund Zij hadden zich al te gemak kelijk neergelegd by de doodverkla ring. die de directie heeft opgesteld. 9 Slot pag. 2 De Russen verhinderden dit door drie pantserwagens dwars op de rybaan te zetten en ook nog een paar per sonenauto's it laten aanrukken. Amerikaanse autoriteiten in West- Berlijn noemden deze Russische maatregelen een ongeoorloofde be perking van het geallieerde recht op de vrije toegang naar West-Berlijn De Amerikaanse mimster van Buiten landse Zaken. Dean Rusk, protes- pen toe te staan. ind!en hun aantal teerde in Washington scherp tegen de blokkade. Ook in Beriyn heeft majoor Anderson, de plaatsvervanger van de Amerikaanse stadscommandant gene raal Polk, een protest ingediend by hr 'er ligt dan dertig. De houding van de Britten vinden velen dan nog te prefereren. Die laten zich nameiyk zonder meer tellen, maar hebben die gewoonte niet schriftelijk vastgelegd. tmtvs 1 Uit het Leidsch Dagblad van s 5 November 1863: I In een plattelandsgemeen- I te heeft iemand bij één der I leden van de commissie voor 1 de collecte van ons herboren volksbestaan twee bakstee- nen laten aanreiken met het 1 bijschrift: „weinig, maar uit een goed hart". f Men wil weten, dat de heer Rijke, professor in de natuurkunde aan de Hooge- g school alhier, directeur zal i worden van de polytechni- scha school.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1