Clap kost Carel Briels 10NDERD gulden Hervormd Noordwijk aan Zee nam afscheid van ds. Cupédo Nenni's partij bereid om mee te regeren En zeven dagen voorwaardelijk BENDER Deuren in Indonesië weer open voor de zendingspredikanten „Ik lieb er geen spijt van „Oegstgeest" om meer dan 20 predikanten gevraagd BMW Hartelijke woorden en fraaie geschenken LCIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 verklaren, dat dokter Nuver de deur 'o hard had dichtgeslagen dat er een barst In het glas viel. En over Carel Briels: „Een rustige, minzame en lieve man, bepaald niet een gevaar lijk type". I Ook volgens de Amsterdamse hor- I logemaker F. A. B. M. van Lamme- ren had dokter Nuver de deur nogal hard dichtgeslagen De verzorging in de stallen, waarover de onenigheid per slot van rekening ging. was vol gens hem wel goed <43 staljongens). Briels' 17-jarige zoon Rutger deed ongeveer hetzelfde verhaal ,,Je brak je nek over stalmeisjes en stal jongens" en schoof dokter Nuver verder het uiten van enige beledigin gen in de schoenen, daarbij onder meer doelend op de uitdrukking „duizendbeloftenkampement". De man die indertijd de supervisie over de stallen had, W. A. H Corne- lissen, vond de verzorging in'de stal len wel voldoende en volgens de zich psychologisch journalist noemende J Tolsma zou Briels de klap hebben uitgedeeld omdat hy tot het uiterste beledigd was („Het was een reflex") In zijn requisitoir zei mr. Preil zich bijna een beetje te generen voor het vele publiek. „Ik kan het weinig anders bieden dan een onin teressante zaak", zei mr Pfeil. Hij was van oordeel dat deze zaak door de verdachte zelf zo was opgeblazen. „Europees formaat" Briels' advocaat, mr Stokvis, hield zich in zfjn pleidooi bezig met het ..waarom" van Briels' daad. Hfj vroeg zich af hoe een „man van Europees formaat en zonder strafregister" zo iets kon doen en vond daarop als antwoord: Briels was tot het uiterste getergd. >Ir. Stokvis vond verder dat dokter Nuver zich niet had gedragen als een arts betaamt en dat deze bovendien voor zjjn ongegronde klachten niet by Briels moest ijjn, Mr. Stokvis bepleitte een symbolische boete van het wettige minimum, zo dat duidelijk tot uitdrukking zou komen dat dokter Nuver door dlfns gedrag eigenlijk de hoofdschuldige was. Intussen heeft mr. Stokvis hoger beroep voor zfjn cliënt aangetekend. Uw muzikale kinderen hebben een piano nodig. Ook U kunt Uw gezin verrijken met zo n nobel instrument... desnoods een half jaar op proef. Komt U daarover eens met ons praten. Wij advise ren U graag over onze vele merken (w.o. enkele exclusief voor Bender) en mogelijkheden. Bef of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tef. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam deskundig in klank Rustig genieten is dubbel geme ten. Ga daarom nu naar Londen. Volop plaats in hotels en restau rants. Theater en operaseizoen zijn op hun hoogtepunt. GA PER COMFORTABELE DAGBOOT VAN DE Mil. ZEELAND Gezellige en goedverzorgde overtocht. Zo'n reis ie al een vakantie. 5, 7 en 8 daagse hotelreizen naar Londen reeds vanaf f 141,- Bovendien aan boord gezellig en voordelig winkelen in de Tax free shop". BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dagdienst ■üiH'rfii.ülillll'I.HIIIT'lljia Midden in de stad Makassar, die tegenwoordig een 400.000 in woners telt, staat een oud fort. Het werd gebouwd nadat de Nederlanders in de zeventiende eeuw deze plaats veroverd had den. Pas enige eeuwen later werd ook het binnenland van Zuid- Celebes daadwerkelijk aan het Nederlandse gezag onderworpen. Maar al die tijd was het fort Rotterdam want zo heette het het teken van Nederlands macht in dit deel van Indonesië. Kerkelijk Leven NED. III.KV. KERK. Beroepen te Zutphen (vac. F. Roos- Jen) dr. C. v. Leeuwen te Eist Aangenomen naar Midwolda (Old.) P. C. Pettlnga te Hamburg (Did.). Bedankt voor Scherpenzeel D v. d. Berg te Veenendaal. GEREF. KERKEN. Beroepen te WIJckel S. E. Wesbonk. dir. maatschappelijk werk in Fries land, te Leeuwarden Te Oldemarkt. Oosthem en te Westkapelle-Domburg H. Eikelboom, kand. te Sleeuwijk. Benoemd tot Evangelisatie predikant ln de classis Middelburg D. Ringnalda. a s. em. pred. te Overveen, die deze benoeming aannam. Elke dag zie je er meer. I correspondent issa-regisseur Carel Briels (eindelijk zijn loon gehad: nblik van een eivolle tribu- j^eliswaar niet in het Nij- Goffertstadion. maar in tingszaal van de Arnhemse rechter, mr. dr. M. P. J. A. :rs. voor wie de „meester e show" gisteren terecht staan wegens mishande- an de Nijmeegse arts W. iver. ivolle tribune Dover de belastende verklaring mishandelde arts had de 47- thans in Mook wonende Am - nmer Briels maar liefst vier n a décharge geplaatst, tegen- e dagvaarding en het requisi- n de officier van Justitie, mr. J. Pfeil, het pleidooi van de at, mr. Benno Stokvis Dat ion evenwel niet verhinderen irel Briels, overeenkomstig de de officier, werd veroordeeld iven dagen gevangenisstraf ardelyk, een proeftijd van iar en een boete van f. 100. p die Briels zondagavond 25 is in de gang van de stadion- in Nymegen uitdeelde en die heid heeft gekregen in het nd. was tijdens de zitting dus maanden oud. Nochtans ver- Briels in zyn laatste woord, Piaf citerend: „Je ne regrette heb er geen spijt van". Eer- had hij gezegd: „Ik heb de uver een draai om zyn oren i die men mij niet gauw zal En op de vraag van de echter of hij er trots op was: was er nu gebeurd op die ivond van 25 augustus? Vol- e getuige a charge, de irus- de arts Nuver, had hij zich bij ln diens kamer vervoegd, om ten over de slechte verzorging paarden in het duizendpaar- ipement (een onderdeel van lukte koninkryksfeesten» zou- Jgen en over het losraken van ietal paaiden wegens het ge in voldoende bewakings-perso- rtels had toen. volgens de heer enkele onvoldoende maatre- letroffcn, die bovendien maar tn nacht zouden kunnen die- de vraag van dokter Nuver de komende dagen dan wel had Briels toen gezegd: ..De En morgen ga je met al 'a er-uit". Dokter Nuver, die dat het meer leek op een loftenkamp" dan op een ardenkamp" was toen de deur achter zich «nd. Die deur maakte en dat heeft Briels kennelijk hij was de arts achterna en had hem in de gang een tegen de onderkaak toe- Dokter Nuver: „Ik werd er tje duizelig van, viel tegen en zag alles draaien". Een dagen later heeft Carei gen de pers en tegen dokter (via de telefoon) gezegd, dat nog graag zo'n klap zou Tijdens de zitting zei dat wel te hebben gezegd, niet meer te willen doen. en lieve nian" Jgcn die Briels had nieege- naar Arnhem waren er niet verklaren dat Briels niet ge- tou hebben. Hun ondervraging t. Stokvis bracht over de klap *1 weinig aan het licht. De Dc politierechter in Arnhem heeft gisteren Carel Briels ver oordeeld tot een week voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van honderd gulden, om dat hij tijdens de Waterloo-f ees ten in het Goffertstadion in Nij megen de Nijmeegse arts Nuver een kaakslag heeft gegeven. Bij het verlaten van de rechtszaal links dokter Nuver en rechts Carel Briels. meesten van hen hadden het voorval niet eens zien gebeuren. Getuige Peronne Ilosang (actrice) bijvoor beeld kwam niet verder dan aarze lend haar leeftijd mee te delen en te RUIME ZUINIGE (benzineverbruik 1:161 GEZINSAUTO luchtgekoelde motor geen anti-vries nodig ind. ruitensproeiers. buitenspiegel, verwarming l C O Q C airconditioning, lichtsein? O.*,»#O,™ verstelbare rugleuning, lu»? bekleding en anti-diefstal slot Imp.: Alimpo N V Parkstraat 91a. Den Haag. tel. 070-184843 100 dealers verspreid over het gehele land. LEIDEN: N.V. Automobielbedrijf „MEKO", Oude Herengracht 11 Telefoon 01710—22704 LEIDSCHENDAM: Garage H. v. d. TIJL ZN., Vliet 8 Telef. 01761—3916 KERK IN FORT Midden in het fort Rotterdam staat een kerk. Gedurende enkele eeuwen werd daar elke zondag het evangelie van Jezus Christus gepre dikt. Maar verder dan de muren van dit fort kwam de goede bood schap niet. De Boeginezen en Ma- kassaren, de twee stammen die Zuid Celebes bewonen, zagen de Nederlanders als hun vijanden. Zij dachten er niet over om de gods dienst van hun overheersers aan te nemen. Als moslims achtten ze zich bovendien de meerdere van de christenen. En de levensstijl van menig Nederlands christen, die in het fort woonde, droeg er niet toe bii, dat zij een goed beeld van het evangelie zouden krijgen. Het fort Rott«rlam bracht de Ne derlandse handel veel profyt, maar was ondanks de kerk in zijn mid den voor de verkondiging van Jezus Christus' evangelie aan de Makassa- De moderne theologische school te Makassar. ren en Boeginezen van geen beteke nis. De oude Compagnie was dan ook opgericht om handel te drijven en niet voor de zendingsarbeid. al be hoorde het tot haar opdracht deze te bevorderen. Tien jaar geleden bouwde een Ne derlandse firma aan de rand van de stad Makassar weer een groot ge bouw. Ditmaal hadden kerken het geld er voor bijeengebracht, kerken ln Nederland en in Amerika. Tegen woordig leven en werken hier om streeks 100 jongelui. Zij zijn de leer lingen van de theologische school voor Oost-Indonesië. Toen van 1942—1945 zendingspredikanten uit vele delen van Oost-Indonesië bijeen waren in het Japanse internerings kamp bij Makassar, ontstond liet plan om inplaats van dc vele kleine en dus gebrekkige schooltjes voor de opleiding van voorgangers één cen trale theologische school met een goede bibliotheek en een flink aantal docenten op te richten. Met har- Secr. Varkevisserstraat 64 KATWIJK AAN ZEE: Garage v. d. PLAS. Telef. 01718—2482 De Hervormde Gemeente van Noordwijk aan Zee heeft gis teravond op een daartoe beleg de gemeenteavond op bijzonder hartelijke wijze afscheid geno- jnen van ds. en mevr. Cupédo en hun kinderen. Hoezeer men de pastorale arbeid gedurende de 34 jaar, dat ds. N. J. Cupédo te Noordwijk aan Zee heeft ge staan. waardeerde, bleek uit vele welgemeende woorden, prettige herinneringen en vorstelijk ge schenk. dat in enkele etappes aan het domineespaar werd overhandigd. Mej. Van 't Noordende leidde deze manifestatie van dankbaarheid en waardering in met een speechje. waarin de humor niet ontbrak. In het bijzonder memoreerde z(j de kerstfeestvieringen van de zondags school. waarvoor ds. Cupédo altijd veel belangstelling had getoond. „Het ga U goed in de nieuwe gemeente. God is getrouw, ook in Brabant". Op haar eigen wijze requireerde mej Van 't Noordende een kerke- raadslid. dat. zoals ds. Hoekstra reeds had verklapt, als jongen eens door ds. Cupédo van de catechisatie was gestuurd. Hij kreeg nu de kans om dat weer goed te maken door haar te assisteren by het aanbieden van een fonkelnieuw herenrijwiel ter vervan ging van het „ouwe karretje" waar de dominee tot dusver op reed. Pastoraal Het was niet de bedoeling dat de scheidende predikant alleen maar op de fiets weg zou gaan. Ds. Hoekstra's pastorale oordeel„Dit is een goeie gemeente", werd nog eens nadruk kelijk bevestigd na een toespraak van het oud-kerkeraadslid. de heer C. Plug. Deze had ds. Cupédo in het ambtelijke werk vele jaren meege maakt. In alle bescheidenheid en eenvoud had de predikant gewerkt, maar ook het Evangelie gebracht. Veel werk maakte hij van zijn preek. Een oude Zeeër met een bijzonder goed geheugen had dan ook eens ge zegd: ..Je trappeert die dominee nou nooit, dat hij een oude preek opge warmd heeft". De heer Plug dankte mevr. Cupédo voor de steun, welke zij haar man in deze jaren had gegeven. Geschenken Daarop werd het gemeentegeschenk gecompleteerd: goede sigaren, een dia-viewer met projectiescherm en als slotstuk een prachtig televisie toestel op zicht, want om praktische redenen kreeg het scheidende domi neespaar het geld er voor. Ds. W. Hoekstra, die deze gemeen teavond leidde, merkt in zijn ope ningswoord op, dat dit geen gemak kelijke avond was. doch dat de dankbaarheid de boventoon voerde Hy had aan ds. Cupédo als oudere collega heel goede herinneringen Mevr. Duindam bracht de dank over van de hervormde vrouwenver eniging. ZU bood mevT. Cupédo. oud- presidente. een prachtig boeket anjers aan. Namens de kerkeraad en de Stich ting Hervormd Jeugdhuis voerde de heer S. Miedema het woord. Deze haalde verschillende gebeurtenissen op uit de ambtsperiode van de schel- dende predikant en releveerde diens activiteiten voor het nieuwe jeugd- i gebouw. ..Op uw klokgelui heeft do I gemeente saamhorigheid betracht" Als het jeugdhuis geopend wordt komen wij U halen", beloofde de heer Miedema. Interkerkelijk Ook de gesprekskring Hervormd - Gereformeerd liet zich niet onbe tuigd. De heer Samson bood met en kele hartelijke woorden een fraai wandplastiek aan. uitbeeldend „het kruisdragende Lam". Nadat ds. Cupédo voor alle goede woorden en geschenken had bedankt en nog een speciaal woord had ge richt tot dr. Coenraads Nederveen. rustend arts. die voor dit afscheid naar Noordwyk was gekomen, zong het chr. gemengd koor ..Soli Deo Gloria" de scheldende predikant en diens gezin de verzen drie en vier van Gezang 13 toe. De gevoelens van ds. Cupédo by het afsluiten van zijn ambtsperiode te Noordwyk aan Zee waren neergelegd in dc slotzang: ,,'k Wil lT. o God. mijn dank betalen". Congres neemt principiële beslissing Nenni, dc leider van de Ita liaanse socialisten, is door het partijcongres gemachtigd met de christen-democraten en hun bondgenoten te onderhandelen Mej. Van 't Noordende biedt ds. Cupédo namens de gemeente een rijwiel aan. over de vorming van een rege ring van centrum-links. Het congres is gisternacht geëin digd en de resultaten zijn gunstiger dan men in dc bewogen uren van de voorgaande nacht had kunnen verwachten. Van splitsing der party zal geen sprake zijn. tenzij het nieuw gekozen partijbestuur by de aan staande besprekingen met christen democraten, sociaal-democraten en republikeinen te toegevend zou mo gen blaken. Tot de voorwaarden waaraan vol gens de meerderheid van de socialis ten bij de vorming van een regering van centrum-links moet worden vol daan, behoren een economische her vormingspolitiek. een nieuwe land bouwpolitiek. grondwetsaanvullingen in het bijzonder voor de instelling van autonome regionale besturen, een sociaal bijstands- en welvaartspro gramma en een buitenlandse politiek die. onder handhaving van de tradi tionele partijprincipes van interna tionalisme, pacifisme en neutralisme het „Italiaanse lidmaatschap van de Navo en de verplichtingen n i e t in het geding brengt". Een motie met deze strekking werd met 52.42 procent van de stemmen aanvaard. Een motie tegen deelne ming aan een regering van centrum links. welke was ingediend door de uiterst linkse minderheid onder Vec- chietti, kreeg 39.3 procent van de sterpmen en een tegenvoorstel van de „Socialistische Eenheid" (groep- Pertini) slechts 2.16 procent. Het congres koos een nieuw par tijcomité. Voor de 101 (vroeger 81) zetels in dit comité zijn 58 aanhan gers van Nenni. oc zgn. Autonomis- ten. gekozen. 40 aanhangers van Vecchietti en drie leden van de groep-Pertini. Van de 58 autonomls- ten zijn er 13 die zich in het bijzon der aansluiten bij Lombardi, die o m. verantwoordelijk s voor het misluk ken van de totstandkoming van de regering-Moro ln Juli 11. Met zijn aanhangers zit Lombarddus min of meer op de wip. Niettemin heeft men de indruk, dat de samenwerking tassen Nenni en Lombardi thans veel minder stroef is dan enkele maan den geleden. Verwacht wordt dat premier Leone volgende week het ontslag van zijn christen-democratische minderheids regering die sedert juni heeft gere geerd. zal indienen. Nenni zal daar na onderhandelen met de secretaris van de christen-democratische partij. Moro, van wie wordt gezegd dat hy j de toekomstige premier zal zyn. en l met de leiders van de kleinere par- I tijen. telyke instemming van vele Indone sische kerken gaf na 1945 vooral prof. dr. H. Berg erna, toen nog mis sionair predikant der Geref. Kerken, al zijn krachten aan de verwerkelij king van dit grootse plan. In 1947 werd de school, tijdelijk op het eiland Timor gehuisvest, geopend; in 1953 verhuisde zij naar Makassar. De wens van velen, dat hier in het cen trum van Oost-Indonesië, de school zou komen, was vervuld. Gelukkige verandering Aanvankelijk gaven aan deze school alleen Nederlandse docenten les, naast dr. II. Bergema o.a. de hervormde zendingspredikanten ds. M. E. Duvverman en dr. I. H. I nklaar. Maar later kwam hierin ge lukkig verandering. Sedert 1956 is een Indonesische predikant rector van deze school, nl. mevrouw Manu- 1 putty- Ma nusama. Evenals haar man studeerde zy theologie aan de theologsiche hoge school te Djakarta. Hy is de leider van het zendingswerk ln Zuid-Cele bes. maar geeft ook lessen aan deze school. Deze zomer logeerde ik enige dagen bij hen in Makassar. Het was een voorrecht te zien. hoe zy hun arbeid verrichten. Naast hen is nog een Indonesische docent aan de school verbonden, al een jonge even eens aan de theologische hogeschool te Djakarta opgeleide predikant der Toradjase Christelijke Kerk (die voortkwam uit de arbeid van de GZB». Tevens hebben Amerikaanse kerken twee docenten naar Makassar gezonden. Tlieol.school van grote betekenis Ik heb eens opgeteld, hoevele ker ken ln Indonesië al leerlingen naar deze school gezonden hebben. Het zijn er 14. Overal maar met name in Oost-Indonesië kun je dan ook predikanten ontmoeten, die hier hun opleiding ontvingen. Een der bekendsten Is ds. F. J. S. Ru- maunum, sedert 1956 voorzitter van de Evangelische Christelijke Kerk in West-Irian. Ook vrouwelijke predi kanten worden hier opgeleid. Ik noem slechts da. A. Lumentut-, on langs gekozen tot secretaresse van de synode der Christelijke Kerk ln Midden Celebes (het land van Adrian! en Kruyt. In het algemeen mogen wy zon der enige overdrijving zeggen, dat de theologische school te Makassar voor het leven der kerken in Oost-Indn- ttesië en voor de verkondiging van het evangelie van deze Heer in dit deel der wereld van een onschatbare betekenis geworden is. Vele tiental len Indonesische predikanten ont vingen gedurende de voorbije 15 ja ren in haar hun geestelijke vorming. Wie had in 1945 durven dromen, dat zy ln zulk een mate tot een zegen zou worden. Tijdens mijn bezoek aan Makassar richtten het curatorium en de rector een dringend appèl tot my. dat onze hervormde kerk weer docenten voor deze school gaat geven, nu dit op nieuw kan. Wy hopen volgend Jaar ds. W. Wester, die 4 jaren in Ceylon werkte, uit te kunnen zenden. Ik weet. dat de beide docenten, die de gereformeerde zending aan deze school ter beschikking stelde, nl. ds. P. G. van Berge en dr. A. G. Honig zün komst met vreugde zullen be groeten. Zullen wy ook nog een tweede her vormde docent uit kunnen zenden? Zullen wy aan de aanvragen van vele andere kerken in Indonesië om uitzending van hervormde zendlngs- predlkanten (om meer dan 20 vroe gen zy!t in de komende tyd kun nen voldoen? Wy beleven het in Oegstgeest ais een wondere zaak. dat de deuren in Indonesië in zulk een mate weer voor ons opengaan, en dat wy zo in tensief weer mogen gaan deelnemen in het werk van Gods kerk aldaar. De oogst staat er te rypen. God geve zyn kerk de arbeiden» om hem bin nen te halen. G. P. H. Locher Zendingsarbeiders naar Indonesië De Raad voor de Zending-van de Ned. hervormde kerk besloot n.a.v. dit verzoek de volgende zendingsarbei ders voor arbeid in Indonesië aan te bieden: ds. A. de Kuiper, voorheen werkzaam in Malang aan de theolo gische school, om te worden te werk- gesteld aan het vormingscentrum van de Raad van Kerken Wisma (huis) olkumene te Sukabuml; dr. Ph. van Akkeren, voorheen werkzaam in Malang aan de theologische school, voor arbeid in Ball; ds. W. Wester. voorheen werkzaam in Ceylon, als do cent voor de theologische school te Makassar: drs. J. Bloemendaal, als docent aan de theologische school te Kotabaru (Hollandia»; ds. L. Flier, voorheen werkzaam In Sumatra en West-Irian, voor de Soendanese kerk in Bandung; mej. W. A. ten Kate, voorheen werkzaam in West-Irian voor evangelisatiewerk in Sukabunn en mej. Y. Bastlaanse. die als kinder arts werkzaam zal zyn in de Kraam kliniek Mardi Santoso ln Soerabaja. Terug zullen keren: ds. H. J. Visch naar Bali; ds. M. G. Baldee als do cent aan de theologische school op Timor en mej. G. M. van 't Land als arts naar Modjowarno (vertrekt reeds 2 november». Voor Afrika zyn bestemd; de heer G. Stegeman, theol. kand. om te worden te werkgesteld in Foumban (Kameroen) en mej. B. Folkerts, die als verpleegster werkzaam zal zyn ln Itlgidi (Oost-Nlgerla). Terug zal ke- ren: ds. Chr. Petri, naar Dakar (Sé- I négal». hy vertrekt reeds 11 novem- her via Oost-Afrika waar hy daar wonende Nederlanders pastorale zorg 1 zal bieden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 21