OONSVERHOGING VAN 10 PCT. IN TWEE ETAPPES Woningnood neemt ook dit jaar nog toe Van Wijk: zes jaar Minimum-inkomen f100 per week „Met 90.000 huizen kom je niet ver" Werkgevers en werknemers na acht uur vergaderen eens: Gelukwens Te grote dosis medicijnen had dood tot gevolg Bloedbad in noord-Kenia Minister Bogaers (geprezen om bouwnota): WEERBERICHT LOONBERAAD METAAL DRAKACEL '4WS Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 No. 31098 EIDSCH DAGBLAD (Cteur: E. A. E. van Dishoeck (Ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 E twee grote componenten in y/ het produktieproces, de werk levers en de werknemers hebben Isteravond na moeizame onderhan- ^lingen een akkoord bereikt en wij ;n dat dit resultaat van immens (lang is voor onze gehele volks- eenschap. De Stichting van de heeft sedert haar oprichting na de Bevrijding voortreffelijk gedaan ten dienste van ons ind en volk. Het is voor een zeer nzienlijk deel aan haar te danken veest, dat zich gedurende de zo langrijke periode van de weder- »bouw van onze volkshuishouding en noemenswaardige arbeidscon- cten hebben voorgedaan en de beidsvrede bewaard kon blijven. Het zou bijzonder betreurenswaar- g zijn geweest, wanneer nu een nde zou zijn gekomen aan een menwerking, die in de afgelopen ren tot zulke zegenrijke gevolgen >eft geleid. Deze overtuiging, welke enzeer leefde bij beide onderhan- ilingspartners, heeft, naar ons ge- >el, in aanzienlijke mate bijgedra- tot het bereiken van dit compro- is. Beide partijen beseften ter dege, it de goede sfeer, welke de laatste i cennia tussen beide groepen heeft (taan, wellicht voor lange tijd rstoord zou blijven, wanneer zij lans niet tot een vergelijk zouden innen komen. Dit besef van de ernst van de tuatie heeft aan weerszijden van de iderhandelingstafel de bereidheid ïrsterkt om door het doen van msessies een compromis te berei- en, dat tenslotte voor beide partijen invaardbaar zou zijn, ook al blijven Barbij bij beiden verschillende wen en onvervuld. A T IJ achten dit resultaat ook /V daarom zo belangrijk, omdat de georganiseerde vakbeweging wh altijd zien als de meest demo- ratische en representatieve verte- enwoordiging van de arbeiders- lasse en omdat wij het bepaald oodlottig zouden achten, wanneer le top van die vakbeweging niet mger zou berusten op de solide en oodzakelijke basis van het vertrou wen der leden. Onze nationale economie en volks- relvaart zijn het meeste gebaat bij ust op de arbeidsmarkt, juist in een eriode, dat zich daar tengevolge van tverse ontwikkelingen in binnen- en uitenland toch al bijzondere span ingen voordoen. Het minste waaraan wij op dit lenblik behoefte hebben is versto ng van de harmonie en het even- icht, aan onberaden acties en wilde lakingen, zoals er in de afgelopen eken enkele zijn geweest. Het overleg in de Stichting van de rbeid betekent niet het tegen elkaar fwegen van tegenstrijdige belangen »sen werkgevers en werknemers, och de bevordering van het contact beide langs de weg van het Bfelijk verstand en het economisch «gelijke tot de benadering van het «meenschappelyke belang. Wij verheugen ons er over, dat dit ootact ook thans weer tot resultaat eeft geleid en dat het leven van de lichting, dat, volgens de voorzitter an een der werkgeversorganisaties, aan een zijden draad heeft gehangen, hiermede hopelijk een nieuwe impuls en stimulans heeft gekregen. Zowel incidenteel als op langere termijn gezien is dat een oprechte telukwena waard. (Van onze Haagse correspondent) Een loonsverhoging, die het mogelijk maakt dat het niveau van het „rechtensgeldende" loon met 10 procent stijgt (5 pet. op 1 januari en 5 pet. bij afloop van de CAO's, maar uiterlijk 1 april). De mogelijkheid om bedrijfstakgewijze te beslissen over het toestaan van differentiatie in de lonen door ondernemingen. Een minimum-inkomen van 100 gulden per week als uitgangs punt voor volwaardige, volwassen arbeiders. Optrekken van de uitkaringen van AOW, AWW, de interim- regeling invaliditeitswet, kinderbijslagregelingen en van vaste renten en toeslagen ingevolgde de ongevallenwetten met tien procent. Geen uitkering ineens. Dat zijn de punten, waarover in de Stichting van de Arbeid overeenstemming is bereikt in een vergadering, die heeft ge duurd van gisterochtend tien uur tot kwart over zes 's avonds. slist geen ongevaarlijke operatie", zei hij. Geruchten Even later deden geruchten te ron de, dat vandaag een algemene werk staking zou worden geproclameerd door het niet als een bonafide vak- Daarnaast Is nog overeengekomen, beweging beschouwde actie-comité - dat het aan de volksvertegenwoor- indien de uitkering-ineens niet zal diging is voorbehouden, om te be-worden verkregen De heer Kioos slissen over een eventuele huur- nam het gerucht nogal laconiek op verhoging in 1964. Mocht deze ..Als we In alle opzichten onze zin huurverhoging doorgaan, dan gaat zouden krUgen, komt onherroepehik de Stichting van de Arbeid ervan het verhaal, dat er wel meer ln ge uit, dat de huurcompensatie niet zeten zou hebben als we maar har- meer zal behoeve te bedragen dan hei' waren geweest ln de onderhands, één procent 1 lingen Een wijziging van het prijsbeleid. P^rtmn fcrcntïf waarin plaats is voor het doorbe- J t» «M fJIVJ Gl cittto rekenen van de loonsverhoging, is voorts aanvaard Eindei-jk, om kwart over zes, kwam er een persconferentie. Een gezamen- De vergadering is herhaalde malen ïyke bijeenkpnist. Er was dus over- geschorst voor afzonderlijk beraad, j eenstemming bereikt. Onder voorzit- Tijdens de lunch werden aanvanke-1 terschap van ingenieur Bölger werden lijk nog onderlinge gesprekken ge- de punten van de overeenkomst om voerd tussen partijen, maar na een beurten naar' voren gebracht en toe kwartier trokken de werkgevers zich plicht door drs. Roemers en ir. Bos- terug. De vertegenwoordiger van de ma De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers tij- dens de persconferentie na het bereiken van een akkoord over de lonen. Van links naar rechts de heren De Koster, Bosma en Bölger namens de werkgevers en Roemers, Middelhuis en Van Mastrigt namens de werknemers. differentiatie heeft ons bijzonder ver heugd. evenals het besluit, dat de Stichting van de Arbeid de minister van Sociale Zaken zal adviseren de uitkeringen van de sociale verzeke ringen te verhogen", aldus drs. Roe mers. Dhr. Bosma voegde hieraan toe, dat men niet kan zeggen, dat .t beraad van gisteren de Stichting heeft gered. Het voortbestaan van de Stichting zal af hangen van de ontwikkelingen in de naaste toekomst. De enorme overspanning op de ar beidsmarkt zal moeten veranderen. Indien dat niet gelukt, dan zullen achteraf nog maatregelen moeten worden genomen. Voor het ogenblik kan men slechts zeggen dat de pa tiënt niet is overleden, dat de hoop bestaat op een goed leven, maar dat het bewijs van een goed leven nog geleverd moet worden. Wat betreft de kostprijsverhogingen zei de heer Roemers, dat hy zich wel degelijk realiseert, dat er gevolgen kunnen zijn, die in de prijzen tot uit drukking komen. De aard van de prijsontwikkeling zal echter bepalen wat er verder zal worden gedaan Of er over de lonen in het bouw bedrijf nog gesproken was? De heer Bosma zei. dat er inderdaad over ge sproken is. omdat deze lonen niet zo danig moeten worden opgetrokken, dat er een nog grotere marge ont staat en waardoor een nog grotere zuigkracht op de beoefenaren van andere vakken ontstaat. Dit is ook aan minister Bogaers ter kennis ge bracht. De heer Middelhuis <KAB) verklaarde echter, dat er tussen hem en de heer Bosma enige „nuance-ver schillen" bestaan. De grote achter stand in de woningbouw en de wo ningnood zijn zeker aanleiding om steun te geven aan de plannen van minister Bogaers. Overigens hoopte de heer Middelhuis ook op een prestatie-beloning die aangepast is aan het bouwbedrijf. 9 Slot pag. 2 Wij vernemen van bevoegde zijde: Onlangs is een 45-jarig« j ongehuwde patiënt, opgenomen in de psychiatrische inrichting „Endegeest" te Oegstgees*, overleden als gevolg van het gebruik van een te grote dosis van een voorgeschreven medicijn. Deze tt grote dosis was een gevolg van een vergissing van een ver* pleegster. De instructie betreffende de te verstrekken medicijnen gaf de juiste dosis aan. Een direct daarop gevolgde opname in het Acad. Ziekenhuis te Leiden mocht niet meer baten. De officier van Justitie werd ter zake direct op de hoogte gesteld. Hangende het gerechtelijk onderzoek is het dienstig zich van een oordeel omtrent de schuldvraag te onthouden. Journalist klaagt Carel Briels aan De heer W. Broos, correspondent van het dagblad Trouw m Nijmegen, heeft gisteren bij de officier van Justitie te Arnhem een schriftelijke aanklacht ingediend tegen Carel Briels. Aanleiding hiertoe is een brief van de heer Briels aan de hoofdredactie van het dagblad Trouw, waarin gezegd wordt: „Uw heer Broos is niet alleen stumperig, maar ook vals". Aangezien naar de mening van de heer Broos de berichtgeving in Trouw niet vals is geweest, voelt hy zich door deze aantijging als mens en als journalist aangetast in zyn eer en goede naam. De Keniase autoriteiten hebben de politie van het naburige Oeganda gevraagd te helpen bU het opsporen van gewapende mannen, die in het grensgebied van noord-Kenia 23 vrouwen en kinderen en vier man nen van de Toerkanastam om het leven hebben gebracht. Zes vrouwen en kinderen zijn in een ziekenhuis opgenomen met speerwonden. De in filtranten vielen een nederzetting van genoemde stam aan en verdwenen met een grote kudde runderen en ezels. (Van onze parlementaire redactie) Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de heer Van der Weele. nam deze gelegenheid te baat om overleg te plegen met enige van zijn bestuursleden. Het resultaat daarvan was, dat hij in de vergaderzaal op de tribune plaatsnam teneinde zich te kunnen distantiëren van de te nemen beslissingen. En alsof dit nog niet voldoende was, verscheen er tijdens de perscon ferentie. die na afloop van de verga deringen gehouden werd, een uitvoe rig communiqué van de Koninklijke Middenstandsbond, waarin „We hebben gedaan, wat wij kon den", aldus de heer Bölger. „We heb- by tenslotte een risico genomen. Of wij daarbij juist gehandeld hebben, zal de toekomst moeten leren. We menen echter, dat niet accepteren van een overeenstemming een groter risico zou zijn." De toelichting was zodanig gefor muleerd. dat de kans op verkeerde tekst-uitleg zo gering mogelijk was. Wat door de heren Roemers en Bos ma werd gezegd, werd later nog in een schriftelijke verklaring herhaald. Deze verklaring vindt men elders in Nederl. deze organisatie meedeelde geen ver- antwoordelijkheid te kunnen dragen dit nummer afgedrukt, voor de door de meerderheid in de Stichting van de Arbeid genomen be - ppn u j fip/'f /|o sluiten. Tijdens een der schorsingen ver- Drs. Roemers, voorzitter van het klaarde de heer Kloos (NVV) ons. NVV, die de feitelijke mededelingen dat hoewel de uitkering-ineens een j 0ver de overeenkomst becommenta wel zeer zwaar punt was. hij er toch rieerde, stelde naast elkaar de eisen niet blind voor wenste te zijn. dat der vakcentrales van 30 september jl. een contante uitbetaling van 2 pro- en hetgeen nu is bereikt. Hij betreur- cent van de loonsom van 20 miljard. de in sterke mate dat de uitkering- toch altijd nog een bedrag van 400 I ineens door de werkgevers afgewezen miljoen gulden zal vergen. „Het is be- Hg IETS WARMER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Tijdelijk opklaringen, maar later i ikheid voor het niet realiseren van 1 Uit kanS OP nAn ..ïélrA^Sno, inAonc l«ff(van Kil Hp bleef. De vakcentrales hebben tot het einde toe daarvoor gepleit. „Aan het slot van het overleg heb ben we moeten afwegen een verdere samenwerking in de Stichting van de Arbeid, of een breuk met handhaving van onze eisen", aldus de heer Roe mers. De tien procent plus de onder nemingsgewijze differentiatie zijn echter zulke belangrijke resultaten dat de werknemers de verantwoorde- Inbraak A.Z. Leiden (Van onze Haagse correspondent) Het Haags Gerechtshof heeft van- I morgen in hoger beroep de 52-jarige Haagse metaalbewerker W. van Wijk I bijgenaamd de „Marinekraker", ver- oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf voor de ook naar de mening van 't hof door hem gepleegde brand- kastkraak in het Academisch Zieken huis te Leiden ln januari 1962, waar bij bijna een kwart miljoen gulden verdween. De Haagse Rechtbank had in eerste aanleg deze befaamde brandkastkra- ker zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het volledige voorarrest (ongeveer een jaar en negen maan- den> opgelegd. Het hof bepaalde echter, dat van het voorarrest slechts één jaar zal worden afgetrokken. Dit omdat, zoals het hof overwoog, het voor het overgrote deel aan ver dachte zelf te wijten is dat het voor onderzoek zo lang heeft geduurd. Het verzoek van de raadsman, mr. B. H. A. Langerwerf, om het onder zoek in deze zaak te heropenen met het oog op de binnengekomen ano nieme brief, waarin gezegd wordt, dat Van Wijk niet de dader is. werd door het gerechtshof van de hand gewezen. Bij het vernemen van de uitspraak riep de verdnohte uit: „Dit is nog een grover schandaal dan bij de rechtbank". Twee weken geleden eiste de pro cureur-generaal bij het hof tegen deze verdachte de maximum-straf: acht jaar met aftrek van het voor arrest. Ook in de Tweede Kamer bestaat grote waardering voor de bouwnota van minister Bogaers. Gisteren begon de Tweede Ka mercommissie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid met de openbare behandeling van de begroting van drs. Bogaers voor 1964 en van zijn nota over het toekomstige bouwbeleid. Alle spre kers. niemand uitgezonderd, prezen het stuk, dat de minister, zo kort na zijn toetreding tot het kabinet, aan de Kamer heeft overgelegd. „De nota getuigt van een zeer sterk élan", zei de heer Andriessen I (KVP). De heer Bommer van de P v. d. A. noemde de nota een prima stuk, het beste over dit onderwerp sinds de afgelopen jaren. „Er staan Vandaag is het alweer een belang rijke dag op het gebied van onder handelingen over lonen en andere arbeidsvoorwaarden: vanochtend is de vakraad voor de metaalindustrie (waarin werkgevers en werknemers samenwerken) in Den Haag bijeenge komen om het beraad over de CAO in de metaalindustrie voort te zet ten. Onder deze CAO vallen ruim tweehonderdduizend personen. Het is voor het eerst sinds jaren dat de vakraad met zijn onderhande lingen na een overeenstemming in het bestuur van de Stichting van de Arbeid komt. De vakraad heeft meestal de spits afgebeten en menig maal moeten onderhandelen gedu rende perioden dat een principiële wijziging in het loonbeleid op han den was. De werknemersorganisaties in de vakraad waren weliswaar ook dit jaar de eersten die hun verlangens voor de per 1 januari 1964 a.s. af te sluiten CAO aan de werkgevers be kend maakten, maar de centrale or ganisaties zijn thans al tot zekere overeenstemming gekomen in de Stichting van de Arbeid. Gezien het resultaat dat werkge vers en werknemers gisteren in de Stichting hebben bereikt, is het, naar wij vernemen, niet onmogelijk dat in de vakraad vandaag al het overleg over enige hoofdpunten van de nieuwe CAO zou worden afgesloten. Advertentie van het zuidwesten regen. Matige tot krachtige zuid oostelijke wind. Iets hogere tempe raturen. 31 OKTOBER Zon op: 7.31 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 17.18 uur; onder: 5.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.52 en 14.13 uur, laagwater te 10.05 en 22.22 uur. DU nummer bestaat uit 18 pagina a. een uitkering-ineens leggen by werkgevers. Er was voor de werk nemers, gezien de resultaten, geen reden om de Stichting te laten breken „Het aanvaarden van het minimum loon door de werkgevers hebben we gewaardeerd. We hebben ook geëist, dat voor het overheidspersoneel overeenkomstige verhogingen en ver beteringen van de arbeidsvoorwaar den zullen worden bepleit. Het ak koord over de ondernemingsgewijze DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HU 3VROUWEN het deTharde- matras MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE- tal van goede maatregelen ln." De heer Van Eibergen (ARP) liet zün waardering vergezeld gaan van de waarschuwing, dat de weg die de minister nog moet gaan. bezaaid ligt met voetangels en klemmen. Van die voetangels en klemmen is gisteren al wel iets gebleken, vooral toen gesproken werd over het aan deel van de woningbouw in de totale bouwproduktie en het tydstip, waar op de woningnood kan zijn opgelost. Met name de heren Andriessen en Bommer voerden hierover het woord. De heer Andriessen zei, dat de bouw van 90.000 woningen per jaar niet voldoende zal zijn om het thans bestaande woningtekort (215 000 wo ningen» in 1970 op te heffen. Daar voor moeten jaarlijks zeker 120.000 woningen worden gebouwd De heer Andriessen betwijfelde of dit moge lijk is. De heer Bommer was op dit punt uitgesproken kritisch. Hij vond rond uit, dat minister Bogaers aan de woningbouw nog te weinig voorrang geeft. In het bouwprogramma voor 1964 bedraagt het aandeel van de woningbouw 51 pet, tegen 49 pet voor alle overige bouwactiviteiten (fabrie ken. scholen, kerken, kantoren enz.). „Dit is te weinig". Uitgangspunt De minister, zo zei de heer Bom mer. voorziet een gemiddelde stijging van de bouwproduktie met 14 pet, vergeleken met het bouwprogramma voor 1963. Voor de woningbouw zal die produktiestüglng slechts 11 pet. bedragen, maar voor de overige bouw niet minder dan 21 pet. Hieruit blijkt niet, dat de woningbouw voorrang heeft. De heer Bommer vond dit geen goed beleid. Minister Bogaers gaf toe, dat de heer Bommer geiyk heeft, als hy het bouwprogramma voor 1963 tot uitgangspunt neemt. Maar. zo zei hy, men kan zich eigenlijk beter aan sluiten bij de werkelijkheid, en die werkelijkheid is, dat de laatste jaren de woningbouw is achtergebleven by het programma. Als men uitgaat van I de werkelijke bouwproduktie die in 1962 Is bereikt, dan Is voor de nabye j toekomst een gemiddelde toeneming van de bouwproduktie met 22,1 pet te verwachten. Voor de woningbouw I bedraagt dit percentage 27,7 en voor I de industrie 17,7. Dit Is dus een heel I ander beeld. Ook zette de bewindsman uiteen waarom hy vindt dat het aandeel van de woningbouw in het totale bouwprogramma voor 1964 slechts 51 pet. moet bedragen. Opnieuw wees hy erop dat de afgelopen jaren de woningbouw is achtergebleven. Het heeft zin, nu aan de bescheiden kant te blijven wat de raming betreft, want men moet niet teveel verwach tingen wekken. Van het percentage van 51 heeft drs. Bogaers de meeste zekerheid, dat het in elk geval haal baar is Bovendien ziet hy het ais een minimum. Hy streeft naar meer. •Met 90.000 woningen per jaar kom je niet erg ver". Hartekreet Het betoog van de minister was op een bepaald moment een hartekreet. „De toestand is veel erger dan ilt dacht. Je schrikt als je de produktle- dallng van de laatste jaren op je laat inwerken. Het werknemersbestand nam toe met tien pet. maar de pro- duktie met 0.0. Program en werke lijkheid Hepen steeds verder uiteen. In het eerste halfjaar van 1963 kon slechts 48 pet worden gedaan van hetgeen volgens het programma in die periode had moeten worden ge daan Voor de woningbouw ln 1962 bedraagt dit percentage 89. Door dit alles is het woningtekort in 1962 ge stegen met 4.000 woningen. Ook in 1963 zal het tekort nog toenemen", zo luidden de alarmerende woorden van de minister. De Kamercommissie was van dit alles diep onder de indruk, althans op dat moment. Want vervolgens ging minister Bogaers nader in op de oorzaken van deze ongunstige ontwikkeling en hy deed dit zo uit voerig en in zo*n onstuitbare woor denstroom, dat het de commissie, die de heer Bommer liet het zich geïrriteerd ontvallen „het verhaal al kende", zichtbaar ging vervelen. Het was merkbaar dat een minister die zo'n heldere en zakeiyke nota heeft geproduceerd, ln de mondelin ge gedachtenwisseling zo weinig in staat was zyn beleid even helder en zakeiyk te verdedigen. Het zou overi gens onbiliyk zyn hieraan zwaar te tillen Het beleid van de minister is zo veelbelovend, dat men dit kleine ongemak maar op de koop toe moet nemen. Lacunes De bewindsman was graag bereid, te erkennen dat de bouwnota lacunes toont. Enkele sprekers hadden erop gewezen dat niets is geschreven over het huurbeleid, de financiering, het subsidiebeleid en de materiaalvoor ziening. Drs. Bogaers vertelde dat de werkzaamheden om die lacunes op te vullen reeds zyn begonnen. Tot de heer Van der Peyl (CHU) zei de minister geen a&nwy zingen te hebben, dat de materiaalvoorziening zal stagneren. Met de heer Andries sen was hij overtuigd van de wen- seiykheid van een overkoepelend overlegorgaan voor de bouwnyver- heid. Vandaag zou het debat worden voortgezet. Uit het Leidsch Dagblad van 30 October 1863: De Gemeenteraad van Zie- rikzee heeft besloten tot af schaffing der belasting op brandstoffen. De Gemeenteraad te Leg den heeft een voorstel aan genomen de bezoldiging van de beambten voor de accijn- sen te verhoogen tot f450, mits het kantoor op de Bree- destraat geopend zij van 's morgens 8 tot 't avonds 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1