Al drie arrestaties in zaak-gestolen juwelen oent spaarder DIJ SfNHM? P.S.P. wil direct een algemene prij sstop Europds geurige lichte pijptabak Studenten in De Mussets Ken Gril en De Kandelaar Ca. negentig procent van de buit terecht Gemengde impressies over Jaap Remmerzwaal kAleiöOSCQQP Expositie in politiebureau Loonsverhoging niet laten opslokken door inflatie" Felle brand in Loosduinen JSog reel tekortkomingen l^ypST BANK Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 oktober 1963 Derde biad no. 31097 (Van onze A'damse correspondent) In de conferentiezaal van het hoofdbureau van politie In Amster dam was gisteren een tentoonstel ling ingericht van de sieraden, die in de nacht van 7 op 8 oktober uit een juwelierszaak in Wiesbaden zyn gestolen en waarvan het grootste deel is aangetroffen by de 39-jari- ge Amsterdammer „Miljoenen-Dick". De expositie besloeg acht vierkante roeter tafeloppervlakte en bevatte I onder meer paarlen, colliers, horlo ges, gouden ringen met briljanten, schakel-, slaven- en andere armban- den en oorringen. In totaal 1160 kosl- bare sieraden, met een totale waar de van f 150.000,-. De kostbaarheden zijn zoals gis teren gemeld het afgelopen week einde door de juwelier Roth uit Wies- baden en diens dochter herkend als de sieraden, welke uit hun winkel zyn gestolen. De inbrekers waren via een bovenlicht van de voordeur binnengekomen en hebben hun buit met zorg uit de winkelinventaris sa mengesteld. Dick" zwijgt hete Duitse paar over de herkomst. De man en de vrouw zijn onder arrest onder verdenking van zogenaamde opzet-heling. Velen verhoord In totaal is nu 90 procent van de buit van de inbraak in Wiesbaden in Amsterdam achterhaald. Hoofdin specteur Sanders zei, dat de zaak nog een diepe achtergrond heeft, in verband waarmee het afgelopen weekeinde tal van personen uit ca fe's in de binnenstad zijn gehaald om te worden gehoord. Hij heeft een beroep gedaan op de pers om uitsluitend feiten te publi ceren, die de politie kan vrijgeven. Door uit eigen nauwsgaring verkre gen gegevens te publiceren in Neder land en Duitsland, zou het onder zoek in deze juwelendiefstal al zeer zijn benadeeld en mogelijk zelfs niet meer tot een oplossing leiden, omdat de betrokkenen zich tijdig van een alibi zouden hebben kunnen voorzien. Het onderzoek wordt in samenwer king met Interpol en de Duitse politie I voortgezet. De heer Roth ia inmid dels uit Amsterdam vertrokken. Hij j zou na de inbraak een beloning van i 20.000 mark in het vooruitzicht heb- ben gesteld voor degenen, die de buit i zou opsporen. Anoniem Een anonieme tip een van de ve le. die de politie in deze zaak heeft gekregen leidde vorige week dins dag tot de aanhouding van ..Miljoe nen Dick", die zegt acquisiteur te zijn en aan de Zeedijk woont. Hij heeft geen aannemelijke verklaring voor het in zyn bezit hebben van de sieraden, maar de officier van Justitie mr. W. Tonckens, meent vol doende redenen te hebben om hem wegens heling in arrest te houden. Pas gisteren heeft hoofdinspecteur T. C. J. Sanders van de Amsterdam se recherche, die het onderzoek leidt, officieel de arrestatie van een 23-jarige Keulse kelner en diens even oude vriendin bekendgemaakt. Het tweetal werd als gevolg van enkele tips en na het uitkammen van de Amsterdamse hotels ook vorige week aangehouden. In hun bagage bevon den zich enkele sieraden, die door de heer Roth eveneens als zijn eigendom zijn herkend. Evenals „Miljoenen- Uit vier continenten komen ze naar Groningen, de achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voortrekkers maakt. Voortrekkersde geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. (Van onze Haagse correspondent) Omstreeks kwart voor twee gister middag is een felle brand uitgebro ken in de nitro-cellulose-afdeling van de lak-, inkt- en verf fabriek „Pre mier" aan de Lisztstraat in Loos duinen. Het personeel, dat werkzaam is in deze afdeling, was juist weer aan het werk gegaan toen één an de ar beiders plotseling op de eerste etage Vlammen zag. Op zijn alarm kwam de bedrijfsbrandweer in actie, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen dat deze brandweerploeg wei nig meer kon uitrichten. Inmiddels had het personeel het gebouw in allerijl verlaten, waarbij een van de personeelsleden licht ge wond werd door glasscherven. De vlammen sloegen intussen uit de ra men, terwijl dikke rookwolken zicht baar waren. De brandweer, die met groot ma terieel was uitgerukt, vreesde aan vankelijk voor ontploffingen, omdat cr ontplofbare stoffen in het gebouw voorhanden waren. Reeds vrij spoe dig was de brand voor het grootste deel bedwongen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting Toen de brand uitbrak, was men namelijk juist bezig met het repare ren van een defecte schakelaar. •tr Voor het lopende jaar dient een uitkering ineens te worden gege ven. zowel aan loon- als pensioen- trekkenden. onaanvaardbaar <De PSP-voorzit- ter noemde dit geen zaak van de werkgevers, maar van de regering; de vakbeweging heeft „de gevoe- gepeild" ir De belastingtarieven dienen zoda nig te worden herzien, dat de loonsverhogingen onverkort aan de werkers ten goede komen (mr. Slotemaker de Bruine sprak hier van een belastingverschuiving, zo danig. dat de progressie versterkt wordt). De verklaring eindigt met de erken ning dat verwezenlijking van de ge stelde eisen slechts mogelijk is door de eensgezinde strijd van de werken de bevolking. (Van onze parlementaire redactie) Omdat recente prijsstijgingen de noodzaak van forse loonsverhogingen nog vergroten, dient onmiddellijk een algemene prijsstop te worden afge kondigd. Dit zegt het bestuur van de Pacifistisch Socialistische Partij in een verklaring, welke zy onder de aandacht heeft gebracht van de werkgevers en werknemers, die van daag in de Stichting van den Arbeid verder onderhandelen over de lonen. In de prijsstop ziet het bestuur een politiek middel om te voorkomen dat de komende loonsverhoging wordt op geslokt door inflatie. De PSP acht overigens ook in cle toekomst een scherpe controle op de prijsvorming noodzakelijk. In een toelichting op de verklaring zei de voorzitter van de PSP, mr. G. H. Slotemaker de Bruine, gisteren, dat de na-oorlogse regeringen een structuurfout gemaakt hebben, waar het gaat om een werkelijke inkomens verhoging voor de overgrote meer derheid van de werkende bevolking. lEen dergelijke verbetering zou volgens de PSP reeds lang mogelijk zijn. Het bestuurlid Van Pelt, tevens Eerste- Kamerlid, merkte in dit verband op. dat het NW in het verleden te wei nig heeft gedaan. Partijvoorzitter mr. Slotemaker de i Bruine ontveinsde zich niet. dat in weerwil van de eis tot het instellen van een prijsstop het wel nood zakelijk zou kunnen blijken de prij zen van landbouwprodukten te ver hogen. als de landbouw daarmee ge steund kan worden. Een dergelijke I prijsstijging zou dan volgens hem1 echter wel kunnen worden op gevangen door een produktiviteitsver- hoging. De PSP-verklaring lykt een inven tarisatie van verlangens, waarvan het hoogst twijfelachtig is of ze op korte termijn gerealiseerd kunnen worden. De volgende eisen worden onder meer aan de onderhandelende partijen in de Stichting van den Arbeid voorge houden De noodzakelijke loonsverhogingen kunnen en moeten uit de winsten worden betaald en per 1 januari 1964 algemeen ingaan. Ext ra verhogingen dienen te wor- Men diene nu niet te concluderen, den gegeven aan die groepen die dat er niet een behoorlijk concerte tot nu toe de allerlaagste inko-1 rende organist uit Remmelzwaal te mens hebben.ontwikkelen zou zijn. De twee laatste programmanum Conally (86) overleden De Amerikaanse cud-Sena tor Tom Conally, die tijdens de tweede wereld- Een huurverhoging is hoe dan ook oorlog en daarna voorzitter wa^> van de Senaatscommissie voor buiten landse aangelegenheden, is gisteren in de ouderdom van 86 jaar te Wash ington aan longontsteking overleden. A. Wornaar 70 jaar Op 13 november hoopt de heer A. Warnaar .Izn., oud-burgemeester van Waddinxveen. en wonende aldaar zijn zeventigste verjaardag te vieren. De heer Warnaar is algemeen secretaris van de ICCC en sinds 1928 voorzitter van de Christelijke Emi gratie Centrale. Tevens is hij lid van de Raad voor de Emigratie er. voorts maakt hy deel uit van de slecht gepeild Senaat en 12 jaar in het Huis van j-en Afgevaardigden heeft vertegenwoor. digd. speelde een belangrijke rol bij de oprichting van de V.N. Later was hij een vooraan staand afgevaardigde. President Kennedy gaf uiting aan zijn diepe leedwezen, toen hij van het overlijden hoorde. Hij memoreer de vooral de steun welke Conally indertijd heeft gegeven aan het stre ven van oud-president Truman om Griekenland en Turkije tegen het communisme te beschermen, de öp- rchting van de NAVO en het. z.g „punt-vier-program" voor technische hulp. 4il\frlrnllr bgelconcert Belhtehemskerk Blank*- gezinnen C7 in Zuid-Afrika moeten verhuizen De Zuidafrikaanse regering heeft de blanke inwoners van Mountain Rise, een voorstad van Pietermaritz- burg, de hoofdstad van Natal, aan gezegd hun woningen te ontruimen om plaats te maken voor Indiërs. Het bevel betreft honderd gezinnen'. Drie weken geleden hadden de blan ke inwoners van Isipingo, een „En- gels" dorp aan de kust ten zuiden van Durban, aanzegging gekregen te verhuizen. De maatregelen staan in verband met de uitvoering van de apartheidspolitiek. liet eten was niet aangebrand Terwijl het gezin van de landbou wer J. Weys te Horst.America gis termiddag juist aan tafel ging. mop perde men dat het eten aangebrand zou zijn. Men rook namelijk een brandlucht en terecht: zonder dat men er erg in had gehad, stonden schuur en stallen van het bedrijf reeds enige tijd in lichterlaaie. De brandweer van Horst slaagde erin het belendende pieuwe woonhuis te sparen, doch kon niet voorkomen dat de stallen verloren gingen. En kele varkens werden nog gered. De oorzaak is waarschijnlijk het te hard stoken van een veevoederketel. De schade is aanzienlijk De AOW en AWW-uit keringen die. nen op 1 januari 1964 eveneens drastisch te worden opgetrokken, en wel uit de algemene middelen. Jaap Remmelzwaal. organist van de Bethlehemskerk (of „Kooi- kapel houden we voor een 23-jarige. Waar we hem niet voor houden is voor beroepsspeler, omdat leeftijdgenoten en nog jonge ren. die we eerder hoorden en die de orgelkunst als vak verkozen, allen verder «aren en sterkere artistieke persoonlijkheid bezaten. Remmelzwaal concerteerde echter in eigen kerk en daar mag geen bezwaar tegen gemaakt worden. Zou hij het elders doen. dan zouden we zijn optreden als voorbarig moeten kenmerken. Maar het was vooral in Alain en Demessieux. dat het orgel het daarbij passende stralende of extatische ex pressieve vermogen kon opbrengen, een omstandigheid die op Jaap Remmelzwaal kennelijk inspirerend heeft ingewerkt. Schilder Verwey beleefde avontuur (Van onze Haarlemse correspondent) ..Hè. hè. wat moet dat daar", nep zaterdagavond uit haar auto mevrouw Jeanne Verwey. echt genote van de schilder Kees Verwey. toen zij uit de door haar man opengelaten deur van hun woning aan het Spaarne te Haarlem een individu naar bui ten zag komen met een schilderij onder zijn arm De man rende daarop snel weg Het echtpaar Verwey was om onge veer kwart voor elf 's avonds terug gekeerd uit Amsterdam, waar 's mid dags bij kunsthandel M. L. de Boer een expositie was geopend van werk van de bekende Haarlemse schilder. De heer Verwey was zijn woning al ingegaan. Gealarmeerd door zijn vrouw, zette de heer Verwey vlug een achtervol ging in en vond in een steegje niet ver van zijn woning een ongeveer 50- jarige man, die opvallend onrustig was. maar geen schilderij had. De schilder nam hem mee naar binnen, waar de „arrestant" volhield niets van een schilderij tc weten. De heer Verwey hergaf het individu toen maar zijn vrijheid en was zo gelukkig even later het schilderij terug to vin den op het parkeerterrein, dat en kele tientallen meters van zijn wo ning verwijderd is. Toen hij terugkwam was de inmid dels gewaarschuwde recherche ge arriveerd die met de heer Verwey nog verschillende établissementen heeft bezocht om de losgelaten man terug te vinden. De heer Verwey wil geen vervol ging tegen de dief laten instellen. Volg het voorbeeld van tienduizenden andere Nederlanders die een spaarrekening hebben geopend bij de N.H.M Uw spaargelden zijn er volkomen veilig. Andere belangrijke voordelen zijn: 3}% rente soepele opvragingsregeiing I uw belastinqschuld uw belastingschulden op tijd betaald, niet te vroeg, niet te laat geen kosten NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPU spaar veilig, spaar modem, spaar bij de N.H.M. I mers: Litanies van Alain en Pièce van Jeanne Demessieux, bewezen de capaciteit ertoe, vooral het Pièce. waarin speler en speelster geen ge broken eenheid meer vormden. Hier was zelfs meeslepend en bovendien soepel lopend virtuoos spel aanwezig. Maar de jonge organist heeft nog niet bewezen een vijf kwartier vul lend programma rijpe hoogte te I kunnen heffen en handhaven. Aller - j lei tekorten zijn niet te verbloemen. Te veelvuldige stroefheid. schools- heid. en volkomen afwerking kunnen beïnvloed zijn geweest door psychi sche remming door teleurstelling over een geringe opkomst Het gemis echter aaii welbe spraaktheid in de frazeringen, het plompe beëindigen van een compo sitie-deel, het gebrek aan architecto nische visie (met name in de Passa- caglia van Buxtehude) zijn minus- punten van artistieke aard. Door het ordeloze neerplaatsen van de gege vens al in het thema van gemelde Passacaglia, zonder elasticiteit van de aanslag, zonder begrip voor ago- giek. zonder melodische spanningen in de variaties, werd deze Buxtehud* een vervelend geval. Muzikaal leven zat. er evenmin in twee koraalvoor spelen van Paohelbel. We hebben hier te doen met een klein instrument van een tiental sprekende stemmen op de twee manualen tezamen en het werkt gauw vermoeiend als de organist ln dezelfde timbres blijft verwijlen. Men moet dus stukken zoeken, die klank- afwissleing waarborgen. Ook om andere redenen pasten Ianglais' Prélude et Improvisation hier even min. Adagio en Allegro van Handel daarentegen wel. Het Adagio „deed het", de organistenhand werd leniger van aanpak, het feestelijke parade allegro boeide, hoezeer ook nog te log en kreeg het erin wonende klank leven mee. De verkleumende toehoor ders hadden zoiets inmiddels echt verdiend. Tussen Handel en de drie moderne Franse nummers stond een Suite van Couperin. samengesteld uit diens beide orgelmissen <„pour les cou- vents" en „pour les paroisses"). Voor een aantal van deze stukken leende het orgel zich best en daarin kwam de organist ook tot heel verdienste lijke vertolkingen, ondanks ongelijk matigheid. Om. in het tere „Qui tollia" en in het „Agnu6 Dei". üoetiiielieui heeft een carillon! Doetinchem heeft een klokkenspel. Donderdag zal de beiaard, welke in de nieuwe toren van de grote kerk ln Doetinchem is opgehangen, aan hel gemeentebestuur worden overgedra gen. Het comité, dat zich heeft Inge zet om te Doetinchem een „zingende toren" te krijgen. heeft bij een act If bijval gekregen ln alle lagen van de bevolking en in vry korte tijd het geld dat nodig was. binnengekregen. De Fa. Eysbouts heeft 47 klokken voor de beiaard gegoten, met daar naast nog drie luidklokken en drie kleinere klokjes, die de zgn. „voor slag" zullen geven. Het geheel heeft f 87 250.- gekost. Mr. H. Bloemers, Commissaris dei Koningin in Gelderland, zal donder dag met een druk op een knop de luidklokken in werking stellen. Van dat moment af zal Doetin- chem elk kwartier het carillon kun nen horen. Opdrocht aan Hans Kox De minister van O. K. en W.. heeft opdracht verleend voor het compo neren van een concert voor twee vio len en orkest aan de componist Hans Kox te Apeldoorn TENTOONSTELLINGEN IN BOERHAAVEZAAL EN „DE RUIF" In de Boerhaavezaal aan de Lange V rouwe nkerkstee g 12 zullen Bert Jonk en Frans Pieck hun werke ex poseren van 15 november tot 29 no vember. Tijdens de opening op 15 no vember te acht uur zal het woord ge- /voerd worden door prof. D. H. Bur ger. Lya Wolkowski" exposeert in het jeugahotel „De Ruif" aan de Jan Vossensteeg 59 van 2 bot en met 30 november wandlappen. Naar de schouwburg gaan tras in de tijd van At/red de Musset een gezellige gebeurtenis. De avond leek op een bioscoop programma, waar een voorfilm wordt gedraaiden een muziekje: het eigenlijke toneelstuk werd n.l. voorafge gaan door een kort éénaktertje, om het publiek wat op te warmen, en, terwijl met open doek van décor gewisseld werd, zong een „entertainer' een ballade. Dit is 1 vat het Leidsch Studenten Tooneel gaat doen op vrijdag 1 no vember. regie, die in handen is van Arme Ma rie Prins. Zy leidde al by na drie Jaar lang alle studenten voorstellingen in Leiden. Men kan onder haar leiding geconcentreerd en verantwoord spel verwachten. De „hoofdfilm". Le Chandelier, heeft een gelijksoortige opzet man vrouw-minnaar. Dit stuk speelt hi een kleine garnizoensstad waar even veel blijkt te kunnen gebeuren, als in Parijs. De titel „Kandelaar", slaat op de rol die een vierde persoon speek tussen man-vrouw-minnaar, een Als eenacter vooraf werd gekozen Parys, en de intrige is Man-Vrouw i „Uu Caprice". ..Een gril", een grapje I Maitresse". Wel een beetje ondeu- «huid wordt ge- by speelse, briljante inval geschreven gend, maar geestig, met subtiele iceMki ÏHSi dufater de wei - door Alfred de Musset, die ook de grapjes ui toewerkt DUeIe *™ant opereert auteur is van „Le Chandelier" (..Del Of dit stuk met succes over dc ^rordt in„hct Nederland.» kandelaar"!. Het speelt in het wufte planken konit. zal afhangen ran de I M^TgezingeTiw

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5