Ambtenarengerecht behandelt zaak Lem tegen Leiden DE MODERNSTE JONGEN DIT DE BUURT gem. „Voortreffelijk gefaald in leiding (locll ingenieur, de Turkse koppelbaas terecht Van 9.30 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds „Ontslagbesluit was onjuist daar om vernietigen K> S Prof. Klasens weer in Egypte voor opgravingen in Nubië NU KOPEN LATER BETALEN Dr. C. J. Lammers benoemd tot gewoon Leitls hoogleraar ppgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 oktober 1963 Tweede blad no. 3109/ (Van één onzer redacteuren» In een zitting van 's ochtends half tien tot 's avonds acht uur met slechts een onder breking van één uur heeft het Ambtenaren gerecht te Den Haag gisteren de zaak behan deld. welke de oud-directeur van Gemeente werken, ir. D. IJ. Lem, had aangespannen tegen de gemeente Leiden. Het betrof hier het voor tijdig ontslag van ir. Lem als directeur van de Dienst van Gemeentewerken, dat z.i. op on juiste gronden was verleend. De raadsman van klager, mr. H. J. Morren uit Voorburg, had acht getuigen opgeroepen, van wie er één niet was verschenen. Het standpunt van de gemeen te werd verdedigd door mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, die deze dag drs. J. S. Krom, chef personeels en sociale zaken, aan zijn zijde vond. Bovendien waren van de kant van de gemeente vier getuigen ter zitting aanwezig. Het Ambte narengerecht stond voor de behandeling van deze zaak onder leiding van de plv. voorzitter, mr. K. Groen, met als leden mr. W. Nieuwhoff jr. en mr. G. J. M. v. d. Dungcn. V) Aan het eind van zijn pleidooi, dat twee-en-eenhalf uur in beslag nam. kwam de raadsman van ir. Lem tot de conclusie, dat het ontslagbesluit van de Leidse raad van 12 februari 1962 voor nietigverklaring in aanmerking komt. Daa.rentegen betoogde mr. De Ruyter de Wildt. dat het ontslag niet onrechtmatig was verleend. Het Ambtenarengerecht zal maandag 18 novem ber schriftelijk uitspraak doen. Aanvankelijk, aldus deze getuige, had ik een hekel aan de directeur, doch later ben ik hem meer als een geestelijk gestoorde gaan be schouwen. De heer J. W. de Wekker, chef boekhouding afd. Gemeentewerken, had ook geen bezwaren tegen het verhoor door de wethouders. Het pro cesverbaal. dat van dit verhoor is opgemaakt, geeft de zaken goed weer. Hij kon het eens zijn met de karak terbeschrijving van de directeur, als daar gezegd wordt, dat deze niet tot beslissingen kon komen. Elk concept moest uitputtend behandeld worden. Geen gemis aan zelfvertrouwen .Het rapport, dat over dit verhoor was opgemaakt, kon ir. Koch als juist onderschrijven. Men kon vrij- uit antwoorden. Getuige, die er niet van hield om oude koeien uit de sloot te halen, zei, dat hij in de laatste jaren geen «middags om 3.45 uur begon de mnpiliilchpdpn ir Ip» raadsman van klager, mr. Mor ren aan zijn pleidooi, dat zoals ge- Conflict Lem-Jongeleen De ochtendzitting werd vrijwel uitsluitend gevuld door het horen van de getuigen, die door mr. Mor ren waren opgeroepen. Een groot deel van de verhoren was gewijd aan een karakterbeschrijving van de ontslagen directeurwaarover van de rapport deze leed aan een gebrek aan zelfLem verdiepte zich nogal uitvoerig vertrouwen, besluiteloosheid, ego-1 in de materie. centrisch van instelling was en geen begrip voor menselijke verhoudin gen had. moeilijkheden met ir. Lem had ge had. Op de afdeling Bouwkunde (getuige wenste zich geen oordeel aan te matigen over de andere af delingen. omdat hjj dit niet wist) was tijdens het directoraat van ir. in Lem geen achterst.,nd. H ellicht had s'^'kèr zegd 2'/£ uur in beslag nam. Na een uitvoerig overzicht te heb ben gegeven van de succesvolle loop baan van ir. Lem. zei spreker, dat de me der gemeente in een ^afSnd"^ «n ".""Tukken -f «".'Het ■-.-Jonge.een. Stncker p.m. ,ean opgemokt, dat ,(ta rh>Hfr kunnen geschieden; ir. ^Tn'^a" een h«fdamh^n2aTdic op een langdurige, eervolle staat van dienst kan terugzien, wegens ver- vermeende ongeschiktheid ontsla gen werd kort voordat de datum van z(jn pensionering was aangebroken zaak moeten geven. Reeds tijdens het adjunctschap waren er moei lijkheden met ir. Lem aan de dag ge treden. Aanvankelijk voelde het col lege er dan ook weinig voor om ir. Lem op de voordracht van directeur te plaatsen. Tijdens een destijds gehouden zit ting van de raad deden B. en W. de suggestie om een nieuwe oproep uit te schrijven en eerst daarna een voordracht op te maken. De raad be sloot dit niet te doen. waarna in augustus 1956 ir. Lem met 23 stem- men en 8 onthoudingen «zes leden waren afwezig» tot directeur werd benoemd. Het typeert klager, aldus spreker, dat hij enkele maanden na zijn benoeming in een gesprek met de burgemeester te kennen gaf. dat de acht onthoudingen gezagsonder mijnend hebben gewerkt. Al spoedig i trad echter aan de dag. dat ir. Lem. gelet op zijn karaktereigenschappen, voor de functie van directeur niet geschikt was. In februari 1962 nam de raad unaniem het ontslagbesluit, waar mee werd toegegeven, dat men in 1956 (bij de benoeming) een verkeerd besluit had genomen. Inderdaad zijn maar dit was in 1946 en 1947 goede informaties aan enkele ge meenten verstrekt. F.n dit is begrij pelijk en vooral menselijk. Ook B. en VV. willen niet iemand beletten promotie te maken, tenzij het met zo iemand ..de spuigaten uitloopt". En dit was zeker hier niet het geval. Bovendien heeft men meer gelet op de technische kwaliteiten. Dat 10 tot 15 jaar later de conflictstof zich zou ophopen, was niet te voorzien. De opmerking in een persoonlijk ge sprek met de heer Jurrissen, pleit volgens spreker voor wethouder Jon- geleen. Tegenover derden laat men niet van zijn teleurstelling blijken en bovendien: ir. Lem was een kun dig ingenieur. Verboden Voorts schonk mr. De Ruyter de Wildt aandacht aan de reorganisatie van de dienst, waarvan ir. Lem wist. dat wel degelijk van hem reor ganisatievoorstellen werden ver wacht, Hangende het onderzoek deel den B. en W. op 4 mei 1960 aan klager mee, dat geen strafbesprekln- nomen, ondanks het feit, dat klager Vrij uit spreken Nadat ae stafbesprekingen en het delegeren van werk ter sprake wa ren gekomen, deelde getuige op een vraag van de plv. voorzitter mee. dat ir. Lem wel de neiging had zich met kleine zaken te bemoeien. Ook de heer T. Leenhouts, referen daris bij Gemeentewerken. moest toegeven dat ir. Lem de zaken gron dig behandelde. Hierdoor kon het voorkomen, dat de behandeling van de zaken wel eens langer duurde dan normaal. Hoewel getuige het verhoor door de wethouders soms moeilijk vond. moest hij toegeven, dat men vrij-uit kon spreken. Met het rapport, dat over dit verhoor was op gemaakt, kon de heer Leenhouts zich wel verenigen. Op een vraag van de Bi) zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente ontving ir. Lem een getuigschrift, waarin het college uit drukking geeft aan zün waardering voor de loffelijke wijze, waarop hi) zich gedurende deze Jaren aan de dieast heeft gewijd. De mededeling in de contra-memorie van B. en W„ dat het geven van een dergelijke oorkonde niets zegt. typeert het ge meentebestuur. Vrijwel iedereen krijgt de oorkonde, wordt gezegd. „Slappe boel" Mr. Morren, die niet alleen op de mededelingen van iyn cliënt wenste af te gaan. heeft zijn oor eens plv. voorzitter van het Ambtenaren- luisteren bü zijn Leidse relaties. Van Ir. W. H. L. Jurgens, directeur van NV Spoorwegopbouw, die als eerste getuige werd gehoord en uiter aard niets kon mededelen over de in terne verhoudingen binnen de ge meente, zei, dat hü nimmer een ge mis aan zelfvertrouwen bij ir. Lem had kunnen constateren. Z.i. was ir. Lem zeer Intelligent. Tijdens bespre kingen was hem niets opgevallen van een grote controverse, welke tus sen de directeur en zij, die hem bij stonden, zou bestaan. Van bestaan de grote spanningen was hem niets gebleken. De heer J. J. Jurrissen, oud-direc teur van de NZHVM, die reeds kort na de bevrijding met ir. Lem in contact kwam. had steeds in hem een voortreffelijk ambtenaar gezien. Een ambtenaar, die op uitstekende wijze de belangen van de gemeente be hartigde. Er was een prettige, zeer frequente samenwerking. In een ge sprek onder vier ogen had wethou der Jongeleen hem medegedeeld het ging toen over de a.s. opvolging van ir. Boogerd als directeur „tot mijn groot genoegen zal ir. Lem wel als directeur worden benoemd". De heer R. Nieuwland. thans adj. directeur van Gemeentewerken te Vlissingen en eertijds chef van de tekenkamer, zei, dat destijds met ir. Lem de problemen op vlotte wijze werden doorgenomen. Inderdaad duurde de afwerking van de stukken soms lang; doch dit lag volgens getuige niet aan de directeur, die veel werk mee naar huls nam. De heer Nieuwland had de indruk, dat wet houder Jongeleen t«def»i.dev!1anat5}5 I hoofd afdeling civiele werken en I "JT" nTtato dTwe^ï"Óók bü zün jaren van het directoriaat van ii. ,,.n^ n*,» <*<-«■■;„<> t,*< ji^tmtr van f#>meen- Boogerd het directeurschap naar zich toetrok. Zi. stootte de wethou der in die tüd te weinig werk af naar ir. Lem, die toen adj. directeur was. Indien in de verhouding LemJon geleen een verbetering ware ingetre den. had volgens deze getuige de eerste best aan kunnen blijven tot aan de pensioengerechtigde leeftijd Ook na het ontslag van ir. Lem zün de verhoudingen in de top niet ver beterd. De heer G. J. van Leeuwen, oud-chef van de afdeling boekhou ding bü Gemeentewerken, had niet de indruk, dat ir. Lem zich aan de verantwoordehjkheid onttrok. Ook van besluiteloosheid van de directeur had hij niets gemerkt. Integendeel ir. Lem nam snel beslissingen. Onder zün directoraat had getuige prettig gewerkt. Ziet U wel: helemaal up to date en op en top heer in zijn tweed winterjas! Hetzelfde vlugge model, dat zijn vader draagt. Kort, met raglanmouw (de mouw die schou der heeft 0 en 4 knopen. Vaste rug ceintuur. voering van wollen plaid. 12 jaar 49.75 andere maten-andere prijzen aan bie ding u Hoogstraat - Leiden is inderdaad juist. Doch hieraan viel niet te ontkomen, want het was te kennen gegeven, dat naren anders van betrekking zouden veranderen. Het college kon onder de gegeven omstandigheden geen slag om de arm houden. Het moet klager, aldus mr. Dc Ruyter de Wildt in zijn eindconclu sie. toch «el iets zeggen, dat de raad het ontslagbesluit unaniem heeft ge- gen zouden worden gehouden. On danks deze mededeling nodigt klager op 6 d.a.v. zün ambtenaren schrifte lijk uit voor een grote stafbespre king. Toen het college dit hoorde werd dit en terecht verboden. Het is. aldus mr. Ruyter de Wildt, de instelling van klager, dat hü naast zich neerlegt, wat het college tegen hem zegt. Ook de kwestie van de parafering door vele mensen, werkt vertragend. Het is bekend, aldus spreker, dat klager vele varianten maakte op uit gewerkte plannen en ook dit werkte vertragend. Dat men deze dag unaniem was l ln zün verklaring over het vrü-uit spreken tijdens het verh<x>r door de wethouders, is een bewüs voor de openheid van het gesprek. zün zaak by diverse raadsleden heeft bepleit. Hierop volgde hel verzoek aan het Ambtenarengerecht te ver klaren, dat het ontslag niet onrecht matig «as verleend. Het laatste woord was aan ir. Lem. die verklaarde steeds voor zün per soneel op de bres te hebben gestaan. Steeds ben ik tot een loyale mede werking bereid geweest. Gefaald Dezer dagen is prof. dr. A. Klasens. hoogleraar in de Egypto- logie aan de Leidse Universiteit en directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, voor de tweede opgravingscampagne in de terreinen ten noorden van de Aboe Simbel tempels naar Nubië (Zuid-Egypte) vertrokken. Deze opgravingen, welke door de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek worden gesubsidieerd, maken deel uit van de door Unesco ge coördineerde en gesteunde actie tot redding van de monumenten van Nubië. die bedreigd worden door de bouw van dc grote dam I in de Nijl De bewuste jpgraving betreft èen Meroitische nederzetting uit de eer ste drie eeuwen na Christus. Bü de opgravingscampagne van verleden jaar bleek, dat de nederzetting voor- I treffelük bewaard is gebleven. De uit i kleisteen gebouwde huizen waren tof 1 het dak toe onder het zand bedol ven, zodat inzicht werd verkregen in de architectuur en bovendien in de leefwüze van de bewoners d«x>r de voorwerpen uit het dagelüks leven die in de huizen werden aange- gerecht en de raadsman van de ge meente naar de interne verhoudin gen. antwoordde de heer Leenhouts. dat het juist zou zün geweest indien de directeur wat meer vertrouwen aan zün ondergeschikten had gege ven. Zi. had er meer gjn kunnen zün in het beleid. Sterk had hü de indruk, dat er tussen de directeur en de wethouder geen goede samenwer king was en dan valt de basis voor deze samenwerking weg. Buitenspel gezet Nog voor de middagpauze kwam een der getuigen, opgeroepen door de gemeente, aan het «oord. Het was de heer P. de Koek. directeur Openbare Werken en Technische dienst van de gemeente Utrecht en in Leiden diverse kanten hoorde hij daar ..dat het in Leiden maar een slappe boel was". Vervolgens memoreerde spreker het grote aandeel, dat ir. Lem heeft gehad bü de totstandkoming van grote werken, dan wel omvangrüke plannen, zoals de spoorwegwerken, het wegenschema en het structuur- PlMr. Morren noemde het frappant, dat het college ir. Lem bij ZJJn s01" licitaties naar Den Haag, Groningen en Schiedam indertijd zulke goe de getuigschriften heeft gegeven. Aan deze gemeenten werd o.a. be richt. dat ir. Lem een bekwaam in genieur was, met een grote werk kracht en in staat leiding te geven aan een omvangrük bedrijf, waaraan een groot personeel is verbonden. Thans zijn zijn tanaku^erahap- Tenslotte merkte de raadsman van de gemeente op. dat het zeer moei lijk was iemand te handhaven, die zich niet in de gedachtengang van anderen kon verplaatsen. Hoewel kla ger een voortreffelijk ingenieur en technicus is. heeft hü gefaald in het leiding geven en het betrachten van menseiyke verhoudingen. Ook voor klager zou het een reële oplossing zün geweest indien hü het hem aangeboden adviseurschap, met behoud van hetzelfde salaris en pen eioen. had aanvaard. In deze functie lagen nog de uitwerking van belang rijke objecten op hem te wachten, terwül hü van het leidinggeven was ontheven. Dat de ambtenaren voor af waren ingelicht over het ontslag. Advertentie Justitie, volgens welke alle tot de be- wuste groep behorende Turken naar I hun land moeten worden terugge zonden. Hoewel de oud-kolonel over eigen middelen beschikt, zal hem dus niet worden toegestaan in Nederland te blüven. In samenwerking met de I troffen. Turkse ambassade zal de vreemde lingenpolitie de reispapieren ln orde maken en de man zo spoedig moge- lük op transport stellen. Artvcrtcntlc PERSOONLIJKE LENING wnd. directeur. Deze getuige, die „het benoeming tot directeur van gemeen- liefst zijn Leidse periode zo snel mo- j tewerken zonden B. en W. hem een gelijk vergat", zei in Leiden geen hartelük schrijven van gelukwens bevrediging in zün werk te vinden, i doet thans allemaal vreemd aan Fpn rricrtp niijp vaai ummuprkinr 1 Achtereenvolgens bracht mr. Mor ren o.m. uitvoerig de volgende on- VOOR EEN TAXI NOG STEEDS buitenspel gezet". Spanningen De heer W. A. J. Kok thans adj. directeur van Openbare Werken te Den Helder en voordien chef teken kamer (water- en utiliteitsbouw) was van oordeel, dat ir. Lem door wethouder Jongeleen als directeur werd gepasseerd, hetgeen spannin gen opriep. Als directeur probeerde ir. Lem zijn mensen te overtuigen. Van besluiteloosheid had ook deze getuige weinig bemerkt. Bovendien had de directeur veel tact. Dat ir. Lem sterk was in het medeparaferen van stukken, schreef de heer Kok toe aan de democrati sche instelling van de directeur. De gemeente-architect, ir. Th. K. J. Koch. werd door de raadsman van ir. Lem aan „de tand gevoeld 1 over een verhoor, dat een aantal ambte naren. o.w. ook deze getuige, was afgenomen door de wethouders Men ken (voorzitter), Jongeleen en Stolp. Advertentie derwerpen ter sprake: verhouding ir. Lem-ambtenaren. reorganisatie en efficiency, samenwerking met ae commissie van O.W.. het passeren van de directeur door wethouder Jon- 1 geleen. spanningen in de dienst, ae delegatiekwestie en die van de stai- besprekingen. het hem aangeboden adviseurschap en tenslotte de karak tereigenschappen van ir. r*m. Spre ker merkte hierbü ojn. op. dat wet houder Jongeleen zich in feite als hoofddirecteur van gemeentewerken beschouwde. Door diverse handelin gen van het gemeentebestuur werd het gezag van de directeur bü zyn personeel ondermijnd. De kwestie van de stafbesprekingen vond spre ker een klein gedoe. Een directeur behoort met zün staf. middels deze besprekingen, een goed contact te on- derhouden. Zoekt I een schnursleenklok. «andkink of wekker r d. W ATER. Ilaarlemmerstr 207 heeft het De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Zaken lopen soepeler Drs. I. E. Batenburg, hoofd van de Accountantsdienst, zei. dat hü van B. en W. opdracht had gekregen om samen met ir. Lem een efficiën- cy-rapport op te stellen. De mede werking. welke hy daarbü ontving jvan ir. Lem was niet byzonder groot, waardoor een en ander een uitermate traag verloop had. Aangezien B. en i W. op spoed aandrongen heeft de heer Batenburg uiteindelük de wü- vorm van het rapport in een ik-vorm veranderd. Dit concept-rapport is met een door ir. Lem en drs. Baten burg ondertekende geleide-brief aan B. en W. aangeboden. Drs. Batenburg had de indruk, dat de zaken na het vertrek van ir. Lem soepeler lopen, hetgeen niet weg neemt dat z.i. nog meerdere verbete ringen kunnen worden ingevoerd. Er heerst thans een bepaald betere sfeer. Over het verhoor door de wethouders deelde ook deze getuige mee, dat men vrü-uit kon spreken. Ook de volgende getuige drs. J. Ph. Backx, admini strateur bü Gemeentewerken, deelde deze mening. Op een vraag van de plv. voorzitter naar de ontstane sfeer na het ontslag van ir. Lem deelde deze getuige mee „Wü vieler van de hel ln de hemel". Thajis worden de zaken veel sneller gedelegeerd. Ir. Lem dacht z.i. te veel in de tails. Problemen, welke uitputtend «aren behandeld, «erden soms na een week door ir. Lem weer opnieuw aangepakt. waardoor vertraging ontstond. Omdat naar de mening kwam. zei, dat liet college, met het van deze getuige de belangen van de nog op de positie van ir Dm. deze dienst op het spel stonden en het zaak gaarne buiten de publiciteit levensgeluk van een aantal mensen had gehouden, vandaar dat men in- aan scherven ging. nam hij het voor dertijd met een kort communique hem moeilijke besluit om een en an- volstond. Thans is dit niet meer mo- der aan de gemeente-secretaris te gelijk en zal ook h|j volledig de visie rapporteren. van het gemeentebestuur op deze telefoon 2 2 4 4 4 Thans Bonairestraat 13. j (Van onze A'damse correspondent' De leider van de donderdag jl naar hun land teruggestuurde Turkse ar beiders. de 63-jarige Hayri Esen, heeft zich gisteren gemeld bij de Turkse ambassade in Den Haag. De man die de rol van koppelbaas speelde hü had van zün landge noten bemiddelingsgeld ontvangen voor het verkrügen van een betrek king in Nederland was vorige week dinsdag na een bezoek aan de Amsterdamse Walletjes spoorloos ver dwenen. Esen. die beweert arts te zün en als kolonel in het Turkse leger te hebben gediend, beschikte niet over een paspoort. Dit document was evenals de paspoorten van de overige leden van het gezelschap bü aan komst in de hoofdstad door de Am sterdamse vreemdelingenpolitie inge nomen. Na een week te hebben rond ge- i zworven wilde de oud-kolonel de C I* K C 1 II K Ij C V C II enige Turk van de groep die over J geld beschikt zün paspoort wei eens terug. Toen hü zich meldde bü de Turkse ambassade werd de Am sterdamse vreemdelingendienst ge waarschuwd die de man onmiddellük kwam ophalen. Hayri Esen heeft vannacht op het hoofdstedelüke hoofdbureau van po litie geslapen. De chef van de vreem delingenpolitie stelt zich op het standpunt, dat Esen valt onder de beschikking van de minister van NEDERLANDSCHE MIDDENSTANOSBANK N.V. In verband met ae bovengenoem de Unesco-actie heeft de Neder landse regering reeds in 1960 twee ingenieurs, te weten de heren De Beaufort en Voute, naar Egypte uit- gezonden om een plan te ontwerpen voor het redden van de tempels op het eilandje Philae. Prof. Klasens heeft in de loop der Jaren reeds verschillende opgravin- I gen in Egypte verricht, aanvankelijk in samenwerking met prof. W. B. I Emery en later zelfstandig. Zo leidde hü in de jaren 1957—'59 de eerste Nederlandse oudheidkundige expe ditie in Egypte, welke opgravingen I deed bij Aboe Roasch. Voor al deze campagnes mocht hü subsidies van ZWO ontvangen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Spannum en Eden6 P. van der Veer te Farmsum (Gron». GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenhage-West (wykgemeente V) H. M. Dercksen te Rotterdam-Charlois. Te Wormerveer H. Dijkstra te Rotterdam-Zuid Ka ten- dlecht) Beroepen te Bodegraven (vac. L. Loosman) R. van den Berg te Bergen <NH Aangenomen naar Ulthulzermeeden W. B. van der Meulen te Sprang-Waal- wyk. Naar 's-Gravenhage-Escamp (vac. I A W. Meeder) A G. Kersten te Utrecht-West. die bedankte voor Am sterdam-West (vac. J. Wlersema) I Bedankt voor Wleringerwerf J. van j Drie te 's-Gravenmoer I Bedankt voor Doezum W. B. van der Meulen te Sprang-Waalwijk REMONSTR. BROEDERSCHAP. Beroepen te Hengelo (O.) O. J Ble- Maria-verering Dogma's uit tijd van PiusXII (Van onze correspondent in Rome» De concilivaders zün gisteren niet in gewone congregatie bijeengeko men. doch waren in de Sint Pieters kerk. waar een bijzondere mis werd opgedragen ter herdenking van Paus Johannes XXIII. Tjjdens de mis heeft kardinaal Suenens, aarts bisschop 'van Mechelen en Brussel, in het Frans een herdenkingsrede uitgesproken, waarbij hij vooral de grote eenvoud en betninnelykheid van de vorige Paus naar voren bracht. Zeer juist was het toen hü zei ..Paus Johannes was een man die op de meest natuurlüke wüze steeds ln een bovennatuurlüke wereld leefde". I oor de .sociologie van de organisatie Bij K.B. is dr. C. Lammers, hoofd van de sectie sociologie van llo<I) °- Dv""k'r tf viaardmg.n. de geef.t voortdurend samen mtt hfi- Het~remeent«bestuur legt, dat ir de afdeling geestelijke gezondheid van het Nederlands Instituut c.eref. gemeenten. hgen en engelen en leefde een vol- voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden benoemd tot gewoon komen bovennatuurt*," bestaan ifjlu aan"besi'uUeïcKwheid^en^een^ge" Leids hoogleraar in de faculteit der sociale wetenschappen, om brek aan zelfvertrouwen heeft, onderwijs te geven in de sociologie van de organisatie. Iemand, die echter een dergelyk judicium krijgt, is naar sprekers me ning volkomen ongeschikt voor elke ambtelijke functie. Op grond van al deze overwegin gen. welke nog werden aangevuld door prüzende verklaringen van tal van instanties en personen, conclu deerde mr. Morren tot vernietiging van het ontslagbesluit Visie van liet gemeentebestuur De raadsman van de gemeente, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. die eerst om kwart over zes aan het woord tenschappen aan de Gemeentelüke Universiteit van Amsterdam, alwaar hü in 1956 met lof het doet. ex. af legde. In 1963 promoveerde de nieuw benoemde hoogleraar eveneens met lof na verdediging van een proef schrift getiteld: ..Het Koninkhjk In stituut voor de Marine. Een sociolo gische analyse van de inlüving van groepen aspirant-officieren in de zeemacht". Professor Lammers heeft verschei- lene grotere en kleinere studies, in het büzonder in de ..Sociologische Gids" gepubliceerd. Met prof. dr. J. A. A. van Doorn, schreef professor Tjammers, die sedert 1961 een lecrop- Missionaire droog zweinnierij In Door is het derde lustrum ge vierd van het Nederlands Bybelin- stituut. Dit inter-kerkelüke instituut verzorgt de opleiding van evangelis ten en van zendingsarbeiders. Dr J. Verkuyl, bestuurslid en se cretaris-generaal van de Nederlandse Zendingsraad, zei bü deze gelegen heid dat de school moet opleiden voor het leven, voor de praktijk. Er is in Nederland al genoeg missionaire droogzwemmerü. die al te gemakke- lük ontaardt in droogzwammerü. zo voegde hü hieraan toe. Vanochtend begon het concilie aan een vrü belangrijke dag. omdat het dc beslissingsdag was voor de kwestie der Maria-verering. Moet daarvoor een apart schema worden opgesteld of moet een apart hoofd stuk aan het schema over de kerk worden toegevoegd? Natuurlük is het een groot verschil. Wordt het een apart schema dan betekent het een heel boekwerk Het verschil tussen een boek schrijven dan wel een hoofdstuk aan een boek toevoegen is groot. In de Latynse landen, waar de Maria-verering veel meer betekent dan in de Germaanse landen, wil me een volledig schema. De Angel-Sak sische en Germaanse bisschoppen zün er op uit de Maria-Verering niet al te veel naar voren te brengen om dat daarin Juist het grote verschil Is ontstaan met zowel de orthodoxen Hy merkte op. dat de zo noodzake- 'racht in de industriële en admini- lyke geestelijke roeping juist in de als de protestanten Juist Hc"Maria- •rati^ve sr-Mo'.ogie te Leiden heeft, schooljaren getest kan worden. Een dogma's van de laatste tüd zoals de Moderne x-iologie. Systematiek en van dc praktische adviezen die hy hemelvaart, de lichamelijke opname nalyse". welk boek in 1959 is ver- de studenten gaf was. dat zü moeten in de mei van Maria, en ook de schenen Prof Lammers is min of leren omgaan met mensen van een onbevlekte ontvangenis van Maria meer opvolger van prof. Van Doorn, ander ras Ook dat is tüdens de stu- dat zy dus geen gewone aardse vrouw die een buitengewone leerstoel be- dieted mogelyk. aangezien het NBI zou zün geweest. ?ün twee dogma'n Dr. Lammers. die in 1928 te Am- zette. Deze buitengewone leerstoel is ook ionge Ambonnezen opleidt tot uit de tijd van Pius XII. en daar- sterdam is geboren, studeerde ln de j thans in een gewone omgezet met een predikant en evengelist van de Mo- over willen verscheidene bisschoppen faculteit der politieke en sociale we- I iets andere leeropdracht, 1 lukse Kerk. maar liever niet teveel uitwüden

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3