„Grote mogendheid China heeft kernwapens nodig" BAMI Goede kansen bespreking in voor de Bamako Akkoord lonen komt in zicht Gemeente gaat 6,5 et Buit horloges (waarde 40.000) gevonden Voortzetting van de kernproevenaldus maarschalk Sjen-Ji Koning Hassan II en Ben Bella in Mali ©tic/ Engelsen in voorjaar "64 ter stembus WEERBERICHT STAKING IN KROMMENIE Schandaal in Washington Succesvolle inval van Amsterdamse politie: eet U graag tettivs Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 29 OKTOBER 1963 No. 31097 LEIDSCH m DAGBLAD 7 iLT DiSh0e0k DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wttw singel Leiden - Giro no. sio* QQ act€ur. rouvrer945 kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Elke grote mogendheid dient voor haar aanzien kernwapens en raketten te hebben, aldus verklaarde maarschalk Sjen-Ji, de vice- voorzitter van de Chinese communistische partij, gisteren in een interview met Japanse journalisten, die op het ogenblik een be zoek aan Peking brengen. Dat is dan ook de reden, aldus de maarschalk, dat China in de nabije toekomst zijn kernproeven zal hervatten. Het land kan zich niet veroorloven een mogendheid van de tweede of derde rang te worden. Ook voor zijn defensie moet China kernwapens ehebben. Sjen-Ji kon echter niet precies zeggen wanneer het zover zal zijn. De produktie op grote schaal vergt nog enige tijd, doch China zal de proeven in de komende jaren zonder onderbreking voortzetten. sische technici en de economische II blokkade van de Verenigde Staten tegen China, zo zei Sjen-Ji. Het der de economische vijf-jarenplan zou opnieuw voor een jaar moeten wor den aangepast aan China's eigen middelen. Op het komende part ij- I congres zal worden gesproken over een nieuw nationaal economisch pro gramma en over stappen om de hui dige economische ontwikkeling daar bij aan te passen. Reorganisatie van economie Chroesjtsjow heeft eens gezegd, dat de vervaardiging van kernwapens een kostbare aangelegenheid is, zodat het China weieens aan geld zou kunnen gaan ontbreken om bijvoorbeeld voor broeken te zorgen. Maarschalk Sjen- Ji zei naar aanleiding daarvan, dat Surinamers naar Nederland China over de modernste wapens moet beschikken, desnoods zonder broeken. China heeft op het ogenblik geen belangstelling voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Onder de huidige omstandigheden heeft het land er geen behoefte aan een rol in de volkerenorganisatie te spelen, al dus de maarschalk. De Chinese economie verkeert in een reorganisatiestadium na de „grote sprong voorwaarts". Deze reorganisa tie is voor een deel te wijten aan na tuurrampen, het verdwijnen van Rus- Gisteren koudste oktoberdag sinds 1919 (Van onze weerkundige medewerker) De mist die nu af vijf dagen boven ons land. vooral in het noorden, hangt, is voor oktober zeldzaam. Ten zuiden van de lijn Arnhem-Breda werd het gisteren zonnig, waarbij in zuid-Limburg nog 10 graden werd ge meten. Het koudste bleef het gisteren in Leeuwarden, n.l. 3 graden Celsius WÜ moeten tot eind oktober 1919 te ruggaan om in ons lang een lager maximum (2 graden Celsius) te vin den, dat in Winterswijk werd geme ten. Ook in Twente klaarde het op, zo dat daar vanmorgen 2 graden vorst werd waargenomen. De koude lucht laag is vrij dun, want reeds op 900 meter hoogte boven ons land is het 7 graden. In een groot deel van Duitsland is de mist verdwenen, waardoor van het oosten uit de op klaringskans toeneemt, al zal in de nacht en ochtend plaatselijk nog zeer lichte mist, met minder dan zestig meter zicht, voorkomen. Auto tegen boom: (lode en gewonde C Een 19-jarige autobestuurder uit i Aalten is gistermiddag bij een ver- J keersongeval op de verkeersweg Aal ten-Winterswijk om het leven geko men. Zijn vader werd gewond over gebracht naar het algemeen zieken huis te Winterswijk. Het ongeval onstand doordat de bestuurder by het inhalen van een vrachtauto de macht over het stuur verloor. De wagen begon te slinge ren en botste frontaal tegen 'n boom. De botsing was zo hevig dat het voertuig door midden brak. De omgekomen jongeman was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij reed onder toezicht van zijn vader die wel een rijbewijs heeft. Kostbare lading Door bemiddeling van een arbeids- beureau zullen in november en de- i ©ember 121 Surinaamse arbeiders jnaar Nederland gaan. De ereste groep van 26 man vertrekt op 14 november Vf Vr A Wanneer er niets tussen komt zijn de Britse conservatieve par tij en de nieuwe premier van plan tussen 15 mei en 30 juni 1964 algemene verkiezingen te houden, zo is gisteren uit welin gelichte kringen in Londen ver nomen. Volgens de grondwet moeten de verkiezingen uiterlijk in oktober 1964 gehouden wor den, wanneer het parlementaire mandaat van vijf jaar afloopt. Premier Douglas-Home zou zijn minister van Financiën, Regi nald Maudling, en Edward Heath, minister van Handel, de gelegenheid willen geven zich aan het publiek te presenteren. Heath, kampioen van de werkloos heidsbestrijding. zal het moeilijk heb ben met de komende winter en de seizoenswerkloosheid, Maudling zal niet voor begin april volgend jaar de begroting 1964'65 kunnen indienen. De conservatieven hopen met deze begroting de kiezers zonder vaste po litieke binding achter zich te -krijgen. Een andere factor vormen de ge meentelijke verkiezingen van april en mei volgend jaar. die ongetwijfeld ongunstig voor de conservatieve par ty zullen uitvallen, zodat men meent, dat de algemene verkiezingen niet voor het einde van de lente zullen worden gehouden. Premier Douglas-Home is intussen begonnen aan zijn verkiezingscam pagne in het Schotse district, waar in hij zich kandidaat heeft gesteld voor het Lagerhuis. De 60-jarige premier heeft laten weten, dat hij zyn deelneming aan de tussentijdse verkiezingen in Kinross ernstig neemt. Behalve de premier zyn er nog zeven kandidaten. By de vorige verkiezingen in dit district behaalde de conservatieve kandidaat een meer derheid van 12.248 stemmen. I Een Russisch straalvliegtuig met goudstaven ter waarde van naar I schatting 40 miljoen gulden aan boord is gisteravond op het vliegveld 1 van Kopenhagen geland. Gewapende In Bamako, de hoofdstad van de den gevoerd om te komen tot herzie- Deense politiemannen betrokken on- Afnkaanse staat Mali. wordt vandaag ning van de betrekkingen tussen de middellijk de wacht bij het toestel, een topconferentie gehouden over het Algerijnse regering en de oliemaat- dat in de loop van vandaag door zou Algeryns-Marokkaanse grensconflict, schappijen. Zowel Koning Hassan van Marokko (Van onze correspondent in Utrecht) Dc Gasunie en de commissie Samenwerking Regionale Orga nen Gasvoorziening (SROG) hebben vorige week overeen stemming bereikt ten aanzien van de prijs waarvoor de Gas unie het aardgas zal leveren. De Amsterdamse hoofdcom missaris van politie H. van der Molen bekijkt de enorme hoe veelheid gouden sieraden, welke in de nacht van 9 oktober uit een juwelierswinkel in Wiesbaden j werd gestolen en onlangs in een i auto in de hoofdstad werd aan- j getroffen. Deze prijs is bepaald op 6,5 cent per kubieke meter. Er zijn nog enkele punten, b.v. de levering van gas aan de industrie en de duur van het contract dat geslo ten zal worden, waarover men nader van gedachten moet wisselen. Deze bespreking zal einde van de maand gehouden worden. Voorlopig verandert er echter nog niets en blyft de prys, die de Gas unie aan de gemeenten berekent 7 cent per kubieke meter. Dit is voor die gemeenten, die nu reeds aardgas betrekken, en aan de gebruikers le veren of die aardgas omzetten in stadsgas. De nieuwe prys zal op een nader te bepalen datum ingaan. Welke prijs de gemeenten de in dustrie en de kleinverbruikers zullen berekenen, is uiteraard nog niet be kend. De gemeenten zijn bevoegd hun eigen gastarieven vast te stellen. Wel wordt ernaar gestreefd deze ta rieven zo uniform mogelyk te hou den. OVERWEGEND DROOG Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend droog weer met od vele plaatsen mist of lage wolken en slechts verspreid voorkomende opkla ringen. Meest zwakke wind uit zui- delyke richtingen. In het algemeen Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 OKTOBER 1963 Zon op: 07.29 uur; onder 17.18 uur. Maan op: 16.55 uur; onder: 04.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.07 en 13.31 uur. laagwater te 9.20 en 21.34 uur. als president Ben Bella, die beiden aan dit overleg deelnemen, toonden zich gisteravond optimistisch over de kans op een regeling. Ben Bella zei, J dat hy „met vredelievende bedoelin gen" vertrekt. Koning Hassan ver klaarde naar Bamako te gaan om Ben Bella te overtuigen van de „dwingende noodzaak" van een ak koord. Uit Marokko wordt gemeld, dat de toestand bij de twee oases Hassi Bei- da en Tinjoeb rustig is, maar diplo matieke kringen in Algiers achtten de toestand by Tinjoeb „militair explo sief". „Wanneer wij bereid zijn de Alge rijnse staat te helpen, zullen wij die hulp afmeten aan de manier, waarop hij zich ten opzichte van ons ge draagt". aldus verklaarde de Franse premier Pompidou gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Algerijnse zaken in de Franse Natio nale Vergadering. „Ik wens dat de Algerijnse leiders mij begrijpen en zullen inzien, dat elk geduld grenzen heeft en dat het uitsluitend van hen afhangt of de samenwerking zal wor den voortgezet". De Nationale Vergadering keurde de kredietverlening aan Algerije ten- I slotte goed met 251 tegen 202 stem men. In een vraaggesprek, dat de Franse televisie op 1 november zal uitzenden, I maar waarover gisteren al bijzonder heden werden gepubliceerd, verklaart de president van Algerije, Ben Bella, dat er geen sprake van is geweest en dat er geen sprake van zal zijn dat de olie-industrie ln de Sahara wordt ge nationaliseerd. Wel is hij van mening, dat er onderhandelingen moeten wor- Het ongeveer veertig man tellende personeel van de NV Blikfabriek Zaanlandia te Krommenie heeft gis teren het werk neergelegd. Het perso neel wil een uitkering ineens over 1963 en daarop direct een voorschot van f 50 ontvangen. Toen de directie weigerde en 't overleg in de Stichting van den arbeid wilde afwachten leg den de werknemers het werk neer. Vanmorgen hadden zij het werk nog niet hervat. vliegen naar Parijs. Volgens sommi ge berichten is het goud bestemd voor de betaling van Amerikaans en Canadees graan voor de Sowjet-Unie. I Minister Luns en echtgenote (links) hebben gisteren afscheid genomen van hun bijna-naamge- j noten dr. Löns en echtgenote, die in hun ambtswoning te Den Haag recipieerden in verband met het feit. dat dr. Löns binnen kort vertrekt als Duits ambassa deur in ons land. Dr. Vondeling legt c1 O professoraat neer (Speciale berichtgeving) Dr. A. Vondeling heeft thans offi cieel ontslag gevraagd en gekregen als buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Het ontslag is per 1 oktober j.l. ingegaan. Dr. Vondeling heeft zijn ontslag al geruime tijd geleden aangekondigd omdat hij zijn universitaire ambt moeilijk kon combineren met het fractie-voorzitterschap van de PvdA in de Tweede Kamer. Vanmiddag omstreeks één uur zag het er naar uit, dat de werk gevers en werknemers in het I Ook Amerika schijnt een „affaire- Keeler" te hebben. Volgens een be richt in het Amerikaanse blad „Des I Moines Register" zou een Duitse i vrouw. Ellen Rometsch geheten, be- zdkje marihuana. (Van onze Amsterdamse correspondent) De recherche van het politie bureau Leidseplein te Amsterdam heeft gisteravond een succesvolle inval gedaan in de woning van een 34-jarige Surinaamse koop man aan de Oudeschans. In de woning werd een partij van 1300 horloges van een gezamenlijke verkoopwaarde van circa 40.000 gulden gevonden, alsmede een De zes in het huis aanwezige personen werden gearresteerd. De horloges bleken afkomstig te zjjn van een inbraak, die in de nacht trekkingen hebben onderhouden met hoge ambtenaren en Congresleden en zou zij zelfs bevriend zfjn geweest met enige hoge figuren in het Witte Huis. Zij was de echtgenote van een West- I duitse sergeant, die verbonden was I van zondag op maandag in een ma- aan de Westdultse militaire missie in 2azyn van V en D aan de Rozenstraat Washington. Het paar is intussen ge- te Amsterdam is gepleegd De politie scheiden. Sergeant Rometsch. die kreeg na deze inbraak een spoor in verdacht betrokken te zyn geweest verklaarde van niets te weten, zou handen tydens het nog voortdurende bu d? \nbraak of medeplichtig te zyn met iUn rx-cchte.nnt, ultjewnen „Verzoek in dc juwelendiclstal die in aan hclln8 zijn. Mevr. 4_ Wiesbaden is gepleegd, doch waarvan De recherche deelde vanmorgen huit in Amsterdam is teruggevon- mee, dat vermoedelijk nog meer ar den. Amsterdam blijkt een bijzonderrestaties zullen volgen. loonoverleg nog vandaag tot overeenstemming zouden ko men. Toen de vergadering van de Stichting v. d. Arbeid voor een lunchpauze werd geschorst, werd gezegd dat de stemming goed was. Het huur- en het prijsbeleid zouden nog de voor naamste geschilpunten zijn, wel ke het overleg konden vertra gen. Daarop doelde kennelijk ook een van de bestuursleden, toen hij in het middaguur op merkte: „Wij zijn nu aan de harde noten bezig". Basis voor de besprekingen welke vanmorgen om kwart over tien in het gebouw van de Sociaal-Econo mische Raad begonnen, was de toe nadering die vorige week in een ge heim overleg tussen werkgevers en werknemers was bereikt. Zoals be kend hebben de werkgevers toen een loonsverhoging van tien procent aangeboden, waarvan vijf procent ingaande op 1 januari en de andere vyf procent bij de afloop van de c.a.o.'s en uiterlijk op 1 april. De vakcentrales zyn nu gekomen met een voorstel van wijzigingen, die goede markt voor illegale handel in goud en juwelen. Na gisteravond van acht uur tot half negen bij de woning aan de Oudeschans te hebben gepost, deed de recherche een inval. In de woon kamer waren behalve de hoofd bewoner aanwezig een 27-jarige teke naar en een 29-jarige musicus, beiden afkomstig uit Suriname, een 26-jarige nachtportier, de 25-jarige pianist van het Hiltonhotel en diens vriendin, een de ingangsdata van dc loonsverho- 19-jarig Engels meisje. Het gezel schap zat op het moment van de in val te luisteren naar jazzplaten van de pianist. Het groepje is opgesloten in het politiebureau Leidseplein. Vermoede lijk zullen de Hiltonpianist en zijn Engelse vriendin op vrije voeten wor den gesteld, omdat zij niets van de inbraak blijken V te weten. De be woner van het huis heeft inmiddels bekend de eigenaar te zyn van de marihuana. De tekenaar, de nacht portier en de musicus worden er van I nummer be6taat uit 18 pagina's. in augustus hebben moeten verlaten Het FBI (Federale Bureau van onderzoek) zou volgens de Des Moi nes Register een onderzoek hebben Ingesteld naar het optreden van mevr. Rometsch „als model en vaste bezoekster van feestjes, waarbij enige hoge figuren van het Witte Huis be trokken zouden zijn". De Republi keinse afgevaardigde H. R. Gross heeft gisteren in het Huis van Afge vaardigden om inlichtingen verzocht naar aanleiding van de perspublika- tie. Mevrouw Rometsch zou relaties hebben onderhouden met Robert G Baker, voormalig secretaris van de Democratische fractie in de Senaat Gross wilde weten of de veiligheid van de staat in gevaar is geweest. Heden, dinsdag, is de Commissie voor de reglementen van de Senaat begon nen met een onderzoek naar de han del en wandel van Baker, die eige naar is van een huis. dat door mevr. Rometsch werd bezocht. of Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten 2ijn reeds toegevoegd. Drie minuten ln de braadpan en het is klaar. Slecht» f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank. verpakte kant en klaar maaltijden De pionier van de Chinese keuken in Nederland. WHHflttNU ew MAAS llfcW»*** ging betreffen en enkele onderge schikte punten. Tydens het middag uur zouden de werkgevers zich over deze tegenvoorstellen beraden. De vergadering van vandaag is in de plaats gekomen van die. welke voor zaterdag j.l. was voorzien en welke werd uitgesteld om de Vakcen trales gelegenheid te geven voor be raad over de nieuwe voorstellen van werkgeverszyde. Vanochtend werd de vergadering nog tien minuten onderbroken voor een intern beraad van de werkgevers. Uit het Leidsch Dagblad van 29 October 1863: AdvertentieB. en W. van Leyden doen te weten, dat eerlang zal worden over gegaan tot de benoeming van een 4e hulponderioijzeres voor Fransch en handwerken op een jaarwedde van 500. Uit Dordrecht schrijft men. dat er twee Japan ners aangekomen zijn in groot kostuum, welke goed Hollandsch spraken en de theorie van den scheepsbouw komen leeren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1