Deken van restjes wol Parijse pakjes ZO OUD ZIJN WE TOCH NOG NIET? UIT en THUIS De laatste tomaten voor cle herfst (W) ETENSWAAR!) Zaterdag 26 oktober 1963 Pagina 3 De zomerkleren zijn nu definitief opgebor gen en we dragen weer onze herfstpakjes, van het vorige jaar of gloednieuw. Als u nog een keus moet maken, kunnen deze modellen van Parijse couturiers u misschien aan een idee helpen. De kap linksboven, die oren en schouders bedekt, is gemaakt van glanzende, goudkleu rige suède. (Lalitta, Londen). Links een model uit de herfst- en wintercol lectie van het Parijse huis Carven. Het is een tailleur van rode wol. De rok is recht, het lijfje is gesloten met een dubbele knoop, die we ook op de zakken terug vinden. De lange bijbeho rende sjaal is vastgeknoopt aan het jasje. Boven: een deux-pièces van zalmkleurige en grijze wol. ontworpen door Jacques Heim. De japon is hooggesloten, het korte jasje heeft driekwart mouwen. De baret is gemaakt van dezelfde stof als het ensemble. Ik ontmoette haar in de stad, toen ik argeloos liep te winke len .Opeens stonden we tegen over elkaar en beiden dachten we: Die ken ik tochEn toen wisten we het weer. Ruim een kwart eeuw geleden zaten we samen in klas samen deden we eindexamen en daar na zagen we elkaar niet weer. Maar nu, op een moment dat we met onze gedachten heel er gens anders waren, liepen we elkaar voor de voeten. „Hé. dat is riepen we tege lijkertijd en daarna ontspon zich een ernstig gesprek, waarbij we in het kort onze levensloop uitwissel den. We gingen er zelfs bij zitten en bestelden thee, want er waren een oorlog en ruim twintig jaren overheen gegaan sedert we samen examen deden: we hadden beiden heel wat te vertellen. Gaandeweg dwaalden we toch terug naar "het verre verleden. „Herinner jij Je die handwerk- onderWijzeres nog. het Pinnetje noemden we haar? Zo n zure oude vrijster en zo lelijk als een heks Nou, die is later toch nog getrouwd. Hoe is het mogelijk hè?" En die mooie jongen op de derde bank, die al verkering had voor hij van school kwam en hopeloos bakte bU zijn examen? Die was nog altijd vrijgezel en is vorig Jaar verongelukt." „En daar waren wij toen verliefd op!" riep ik geschokt uit. „Gunst op wie waren we niet verliefd? Op de aardrijkskundefrik. omdat-ie een blonde kuif had ,op de zoon van de concierge, op de bakker, op Sandertjc Kun je Je Sandertje nog herinneren?" „Allicht. Hij was de knapste van de klas en vreselijk timide. Heb Jij hem nog teruggezien?" „Neen, maar ik hoorde later dat hij bet ver geschopt heeft en nu raadslid is. Echt iets voor Sandertje hij was altijd zo zowaar dig" val ik in. „Maar toch een stakker. Hij had een kleur als een boei, wanneer hij een beurt kreeg. Weet Je nog wel? Zou hij nu ook blozen als hij in de raad het woord moet voeren?" „Wie weet. Gek hè. dat je elkaar Jaren lang zo goed gekend hebt en dan plotseling, na de laatste schooldag en de uitslag van het examen stuif je alle kanten uit, en je^ziet of hoort zelden iets van el- Ik knikte, want ik kende dat Dikwijls vroeg ik me af: zou die en die getrouwd zijn. de oorlog overleefd hebben, gelukkig zijn geworden? Je weet het n'et. Het Als u in de loop der jaren heel wat afgebreid hebt, bezit u natuurlijk ook een hele voor raad van restjes wol. Wij had den een grote plastic zak met restantjes in allerlei kleuren en dikten en daarnaast nog een paar versleten, handgebreide truien, die op de nominatie stonden hun leven te eindigen als poetslappen. Die oude truien en de wolrestjes zijn nu geworden wat de kinderen „onze tegeldeken" noemen. Die te geldeken is een populair en aan trekkelijk stuk van onze inboedel geworden. Hij is een soort reis- deken-plaid-voetdeken. die dienst doet als iemand op de divan een uiltje knapt, als een verkouden kind 's nachts wakker wordt en beneden komt. als logé's en een extra koude nacht te grote eisen stellen aan onze voorraad meer conventionele dekens. Een dergelijke deken, die je in de zitkamer gebruiken kunt zonder dat hij naar de slaapkamer ver wijst. komt in elk huisgezin van pas. Oma zal hem met graagte over haar schoot leggen. Hij is ideaal als extra dek voor het bed voor wie aan koude voeten lijdt. Op de in validewagen komt hij dag in dag uit te pas en op de divan van de kamerbewoonster ligt hij continu bij de hand. Behalve zijn nuttig heid biedt hij nog twee grote voor leven dreef je ver van je geboor testad en de enkele maal dat je er nog komt zie Je uitsluitend vreemde gezichten passeren. Toch zullen er nog wel een paar van de oude makkers wonen grootgeworden kinderen, met wie Je schoolreisjes maakte of flirtte, die een kwart eeuw geleden bij zonder belangrijk voor je waren. Het eindexamen zette een streep onder die periode. Opeens werd de band doorgesneden, viel de klas uiteen en ging elk zijn eigen weg. Zomaar, van de ene dag op de an dere. De oorlog brak uit. je kreeg het druk met jezelf, je stichtte een gezin en worstelde met aanslagbil jetten. je kreeg nieuwe vrienden en aangetrouwde familie, en dat je ooit jong was geweest raakte bijna in het vergeetboek. Ook deze vroegere schoolvriendin staat buiten mijn leven, dacht ik weemoedig. Ik heb haar weer ont moet en nu drinken we samen thee maar straks gaat ze weg. terug naar haar eigen Teven en we zullen elkaar hoogstwaarschijnlijk nooit weerzien. Want behalve die paar gemeenschappelijke herinne ringen hebben we elkaar niets te zeggen. ^Wloederlijlze. overpeinzing Op de zesde Nederlandse baby- en klcutervakbeurs die in Hil versum werd gehouden, was dit baby-ligstoeltje te zien. Met een veiligheidsgordeltje zet u baby vast en u kunt hem dan gerust even alleen laten. delen: 1) hi) k06t niets of bijna niets i indien u over voldoende res tantjes en afgedankte breiwerkjes beschikt. En wanneer u er speciaal wol voor zou kopen kunt u het heel voordelig doen met winkelrestantjes die in prijs verlaagd werden of door in de uitverkoop te kopen) en 2) hij is snel gemaakt. U kunt hem gemakkelijk in een week klaar krij gen. want onze deken wordt ge haakt inplaats van gebreid. En waar hij wordt opgebouwd uit een aantal afzonderlijk gehaakte tegels, of vierkantjes, die alle anders van patroon zijn en waarin diverse kleuren worden gecombineerd, is het werk allesbehalve eentonig. Integendeel, het is zelfs stimule rend. Groot of klein Voor onze tegeldeken wordt een aantal vierkantjes van 25 cm. ge haakt in vasten. Negen vier kantjes geven een klein, vierkant voetendekje van ruim 75 X 75 cm. Twaalf vierkantjes geven een wat grotere voetendeken of een dekje voor een kinderledikant je ruim 100 X 75 cm.). Uit twintig of vier entwintig vierkantjes verkrijgt u een volwassen, langwerpige plaid van ruim 100 X 125, respectieve lijk 100 X 150 cm.). Hoeveel wol er voor de een of de andere maat nodig is, is niet met zekerheid te zeggen, aangezien in de deken alle soroten wol, van dik tot dun en ook meerdere malen ge wassen wol verwerkt worden. 2500 gram nieuwe, vierdraadswdl is echter toereikend voor de grootste deken. Het is zaak reeds bij het begin voldoende wol ln één kleur te re serveren voor het aaneenhaken van alle vervaardigde tegels. Eén, twee of drie kleuren waarvan u een be trekkelijk grote hoeveelheid heeft (bijvoorbeeld van oude truien die worden uitgehaald en waarvan alle nog goede wol bruikbaar is, zelfs de stukjes die niet meer dan een lange draad zijn), bepalen de hoofdkleur of hoofdkleuren van dc deken. U doet er goed aan in alle tegels iets van die kleur of kleuren te verwerken, bijvoorbeeld drie toe ren voor de buitenste rand. een do minerende binnenrand, of het cen trumstukje van de tegel. De aller kleinste restantjes wol worden voor het hart van de tegel gebruikt; voor de buitenste randen van de tegels gebruikt u zoveel mogelijk de grotere restantjes, ten einde het aantal aanhechtingen te beperken. Du a of lik Indien u voor de deken nieuwe wol zoudt kopen, kies dan dikke „Ik zou best weer terug willen naar die -tijd." zuchtte ze. ,,'t Was toch wel leuk toen. met een heel leven voor je. Je zat nog zo vol met plannen, je was zo nieuwsgie rig naar wat het leven je zou bren gen, hoe je toekomstige man zou zijn, hoeveel kinderen je zou krij gen, of je rijk of arm zou worden." „Ben je dan nu niet meer nieuws gierig?" vroeg ik verbaasd. „Gunst, zó oud zyn we nog niet." Ach, prevelde ze. ,,We zijn niet oud, maar we weten het wel. We kennen nu onze levenspartner, onze kinderen, onze omstandighe den. De verrassingen zijn uitge put. We schuiven ongemerkt naar ons pensioen toe en te zijner tijd worden we grootmoeder. Wat is daar voor opwindends aan? Toen wisten we nog niets van wat. de toekomst zou brengen het kon van alles zijn!" „Maar er kan nog steeds van alles gebeuren", riep ik uit. „Met ons, met de kinderen Ze haalde de schouders op. „Denk Je?" vroeg ze berustend. „We zijn al veertig! We mogen al leen nog een beetje zorgen en ver der toekijken. Grut, wat was het zalig om vijftien te zijn, te bibbe ren voor een onvoldoende en op iedereen verliefd te worden!" „Ga emigreren." zei ik geïnspi reerd. „Dan moet je vanzelf op nieuw beginnen." „Heb ik al aan gedacht." prevel de ze triest. .Maar mijn man wil niet." Die man. waar Je eens zo nieuwsgierig naar was." ontviel het me. Ze knikte en plotseling kreeg ik het met haar te doen. Toen we afscheid namen, zei ze: „Kom me eens opzoeken." Ik ant woordde: „Graag", maar wist dat heter nooit van zou komen. Wat hadden we elkaar te zeggen? En ik wil niet meer geconfronteerd wor den met een tijdgenote die heeft ontdekt dat alle verrassingen zijn uitgeput. Ze mocht me eens over tuigen van die waarheid! THEA BECKMAN. In de loop van de maand oktober wordt het aanbod van tomaten snel minder. Toch is de aanvoer nog altijd van betekenis, daarom kun- 3 nen we er nu nog even van profiteren. Gevulde tomaten met gehakt, kaasragoüt of een koude kaassalade zijn op velerlei manieren in het dage- lijks menu in te lassen. Omelette a la gabola Klop 4 eieren los met 4 lepels room en met 4 lepels geraspte kaas. Fruit ln 40 g boter 2 fijn gesnip perde uitjes. 2 in plakjes verdeelde tomaten. 100 g champignons en 100 g gare macaroni. Voeg daarna de losgeklopte eieren met iets zout toe. Maak alles op een klein vuur gaar en dien de omelette warm op, bestrooid met geraspte oude kaas. Risotto Milanese Fruit één fijngesnipperde ui met 250 g rijst ln 60 g boter, tot de rijst licht gekleurd is. Voeg dan 1 dl witte wijn en 1 blikje champignons vocht) toe. De rijst even met een vork van de bodem losmaken. Heel zachtjes laten koken en steeds iets bouillon (waarin een draadje saffraan is afgetrokken» toevoegen tot de rijst mooi droog en gaar is. Daarna scheutje koffiemelk toevoe gen en 100 g geraspte kaas. vierdraadswol. waarvan steeds twee draden tegelijk worden verwerkt. Gebruikt u restantjes en uitgehaal de wol, dan dient het werk van dezelfde dikte te zijn. en van dikke sportwol zult u daartoe één enkele draad gebruiken, van de genoemde vierdraadswol twee draden tegelijk en van heel dunne wol (zephyr, babywol. driedraadswol etc drie of misschien wel vier draden tege lijk. Al werkend merkt u gauw ge noeg of het werk te dun wordt, of te dik. in verhouding tot de dikte van twee draden vierdraadswol. Als dat zo is, dan is het al heel gemak kelijk de fout te herstellen door meer of minder draden samen to haken of dunnere of dikkere te ge bruiken. Waar u meestentijds met twee of drie draden werkt is het gemakkelijk aardige tweed-effecten ln diverse kleurencombinaties to verwezenlijken, door draden van verschillende kleur samen te haken. De mogelijkheden houden pas op als al uw restjes zijn opgewerkt. Tweed-effecten kunt u onder an dere gebruiken om het contrast tussen twee kleuren wat te ver zachten of een geleidelijk donker der of lichter wordend effect te verkrijgen. Voorbeeld tussen een rand bruin en een rand marine blauw. een tweedrand in bruin of blauw, of tussen lichtgroen en don kerder groen een tweedrand ln beide tinten groen. Experimenteer terwijl u haakt en het werk zal u tot de laatste tegel van de grootste deken animeren. Begin elke tegel met een ket ting van, drie steken, sluit deze en haak er twaalf vasten om- heen. Haak de eerstvolgende toer: drie vasten in één steek één vaste drie vasten in één steek één vaste enzovoort. In alle daaropvolgende toeren wor den de drie vasten ln één steek, die de hoeken van de tegel vor men, herhaald, en tussen die hoe ken komen automatisch drie vasten, vijf vasten, zeven vasten, enz. in elke volgende toer. Als alle tegels klaar zijn, leg ze dan uit op een grote tafel om de mooiste kleurverdeling te bepalen. Haak dan in de daarvoor gere serveerde kleur de tegels die de lengtebanen van de deken zullen vormen aaneen, en haak tot slot de zo ontstane banen aan elkaar In dien u er de voorkeur aan geeft de tegels aaneen te naaien, haak dan eerst in de gereserveerde kleur een rand vasten om alle tegels; naai ze daarna aaneen met wol van de zelfde kleur. Indien gewenst kan nu om de gehele deken nog een rand vasten worden gehaakt. Kleed of sjaal De gehaakte tegels komen niet uitsluitend voor een deken in aan merking: uit een kleine hoeveel heid tegels fin weloverwogen kleu rencombinatie) kan een kussen overtrek worden gemaakt en in dit geval is het resultaat beter in dien u rechthoeken haakt inplaats van vierkantjes. Tegels zijn voorts te gebruiken voor een luxueus vloerkleedje voor het bed; het moet dan echter dikker worden dan de deken en inplaats van twee draden vierdraadswol worden drie draden van overeenkomstige dikte samengehaakt. Het vloerkleedje kan, zoals het kussen, met wol- franje of touwfranje worden afge werkt. Met kleine tegels (10 cm. in het vierkantvan louter mooie pasteltinten, en wit voor het aan eenhaken en de rand, is een hoogst aantrekkelijk wieg- of wa- gendekje te maken ofwel een be- hooglijke babysjaal. Tenslotte kan de waarlijk ambitieuze vrouw die hoge eisen stelt aan patroon en kleurencombinatiemet de be- Boven: Haute Couture is heus niet al tijd extravagantdeze combinatie van Balmain is daarvan het bewijs. Hij maakte het ensemble van purperen en zwarte wol. Het jasje heeft raglanmou- wen en een met borduursel afgezette kraag. Eveneens van Balmain is het pak (links) gemaakt van rood en zwart wol len stof. De rok is recht, het vrij lange lijfje wordt gesloten met een dubbele rij knopen en het heeft zevenachtste mou wen. Voor het mutsje is astrakan ge bruikt. waarvan ook een randje langs het staande kraagje loopt. LEIDSCH DAGBLAD ■■■MttniiHRiittiiiMMBitiinmnTTrr -nu i in in Ik dacht„kom, ik ga eens even naar de boekhandel om te neuzen of er al iets te vinden is over de Kinderboekenweek Maar oh nee hoor! Dat was mis. Alleen een leuke affiche aan de winkelruit was er al. maar dat bleek dus 'n tantaluskwelling te zijn. Want binnen kreeg ik te horen: „o nee mevrouw! Ja ik heb 't wel hoor, de kinderboe kenkrant en 't geschenk en zo, maar 't mag nog niet, ziet u. Op straffe van f 50 boete!" Nou, ik verschoot er van, dat begrijpt u. Héél stiekum mocht ik toen (er was niemand anders in de winkel) ivel alvast een boek inzien dat zo goed als ze ker het boek van het jaar zou. worden. Ik ben zo geschrokken van die f 50 boete, die ik bij in discreet gebruik van zijn in lichtingen de boekhandelaar aan zou doen, dat ik nu nog niet op papier durf te zetten welk boek 't was. Maar 't leek me enig, daf, wel. Over ridders ging het en jonkvrouwen en hoge bergen met een geweldig ridder slot op de hoogste top en over iemand die de wijde, wijde, we- relt intrekt. Heerlijk! Ik be greep, al grasduinend in nog en kele andere kinderboeken, hoe diep ik gezonken ben in een soort periode „tussen servet en tafellaken". Tussen het servet van zelf nog kinderen in da Hansje in 't hessenland, of Ro- zemarijntje of Karl May of Ra zende Roeltje leeftijd te hebben, en het tafeltaken van de groot moeder periode. Weet u, dat er dan hele werelden aan je voor bij gaan? Zolang je zelf grut hebt dat voorgelezen wil wor den uit Olifantje Mabar of met een rood hoofd verdiept is in „De bende van de Rode Zorro" of vergeet niet te komen eten vanwege „Lawines Razen" ben je ook op de hoogte. En als je niet voor leest lees je zelf, want een goed kinderboek is voor „van 8-80 jaar". Ach, ik ben nu welhaast een kinderboekenanalphabeet, want 't kroost leest Harry Mulish en Havank, Sartre, Anna Blaman en Truman Capote en ze zoeken 't heus zelf wel uit. Wie weet, wie weet komt er ooit nog eens een tijd dat ik er weer „in" kom en nu denk ik in eens aan de kinderboekenten toonstelling die enkele jaren al geleden (hé waarom is dat nooit herhaald??in de Boer- haavezalen gehouden is. Ik weet nog, hoe daar een allerliefst grootouderpaar rondliep en met de grootste nauwgezetheid al het uitgestalde bestudeerde, en getuige hun glinsterende pret oogjes blijkbaar met veel plezier Ze hadden een blocnote bij zich en maakte voortdurend aante keningen. Ik heb even met hen gepraat en gevraagd of ze 't ook allemaal zo enig vonden. „O", zeiden ze „wat liggen hier toch een prachtige boeken! Allemaal weer zo nieuw en zo anders dan vroeger, maar toch ook de oude getrouwe. En we hebben zoveel kleinkinderen ziet u! We doen hier voor jaren ideeën op voor cadeautjes. Zelf weten we er im mers niets meer van, maar hier kom je te weten wat de kinde ren zelf tegenwoordig fijn tin- den". Kijk dat is je ware, vindt u ook niet? Deze al zeer bejaar de grootouders grepen de kans om zelf nog eens een flinke duik te nemen in de kinderboeken wereld. En reken maar, dat ze cadeautjes wisten te geven, waar hun kleinkinderen blij mee wa ren. Ik hoop dat ze nog leven, en ook van 't jaar weer, met hun kleinkinderen plezier beleven aan de kinderboekenweek. HERMINE G. schreven dekentegels een fraai wandkleed, bijvoorbeeld voor ach ter de kapstok, samenstellen. In dit geval echter dient het aanbe veling het gehele kleed zorgvuldig op nylon tule te naaien (om uit hangen te voorkomen) en er een voerinkje achter te zetten. Wie vandaag niet over voldoende wolrestjes beschikt, maar een der genoemde werkjes wel ambieert, gooit van nu af geen enkele versle ten. handgebreide trui meer weg. zelfs al altten er gaten in. «elfs al ls het maar een niet zo omvang rijk kindervestje. Als u deze winter niet meer tct haken komt. dan staat u zeker de volgende winter een aangenaam en nuttig werkje te wachten. J. V.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11