T urken over grens gezet „Nu zijn wij de baas", krijgen de vreemdelingen te horen Mevrouw V au Someren boos op KRO-televisie Jeugd vernielt veel voor lierfststukjes vitamol Onder politie-begeleiding naar einde van een triest avontuur LEIDER GING ER STIL VANDOOR Maar men heeft de Fransen nog nodig Wegens het scheej'trekken interview Verbod zonder meer negatief EEN JAAR ONAFHANKELIJK ALGERIJE (4) Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 oktober 1963 Derde blad no. 31092 (Van onze Amsterdamse correspondent) Het liberale Tweede Kamerlid mevrouw H. van Someren— Downer heeft de redactie van de KRO-tv-rubriek .Brandpunt" ervan beschuldigd door het cou peren en herindelen van een te voren opgenomen interview haar mening over de plannen voor het rogenaamde tv-eiland scheef en onvolledig te hebben weergege ven. Het vraaggesprek was opgenomen in de woning van mevrouw Van Someren en is zaterdagavond uitge zonden. In een brief aan het hoofd bestuur van de KRO verzoekt het Kamerlid alsnog een van haar con clusies uit te zenden, die uit de beeldband zijn geknipt. Zij schrijft hiervan onder meer: ..Mijn con clusie was. dat een ongelukkige ont wikkeling als met het t.v.-eiland een gevolg is van het feit, dat het afhou den door de Kamermeerderheid van de commerciële t.v. volgens de nota van de vorige regering onvoldoende weerklank vond bij de meerderheid van het Nederlandse volk. Een der gelijk verschil tussen de wil van de meerderheid en de politieke krachts verhouding is de ooi-zaak van de wonderlijke en ongelukkige situatie, welke aan het ontstaan is. Het lijkt mij moeilijk te bewijzen, dat de meer derheid van ons volk de huidige zeeradio en -t.v. als piraterij be schouwt, hetgeen overigens zeeroverij betekent (van enige zeeroverij van het schip ..Veronica" is mij niets bekend». Ik heb in dit verband in het interview gewezen op het bona fide bedrijfsleven, dat via Radio Veronica adverteert en op de zeer vele luisteraars. Het lijkt mij onjuist en zelfs beledigend deze grote groep tot piraten vrienden te bestempelen. Ik heb gesteld, dat deze situatie niet gelukkig is en dat een regeling op Nederlands grondgebied nood zakelijk is Ook als die er is, blijven er bezwaren tegen een exterritoriale wetgeving, maar die zullen op hun eigen merites en consequenties be oordeeld moeten worden. Dat van een interview slechts een gedeelte wordt uitgezonden is voor de geïnterviewde in zekere zin ge vaarlijk. Hij moet dan rekenen op het fatsoen van de betrokkenen. Ais er bekorting moet plaatshebben dan moet lijkt mij toch wel de con clusie van de geïnterviewde bevatten. Indien dit wordt nagelaten, hetgeen ik onjuist acht. is het mijns inziens i in strijd met de goede manieren en in strijd met de zorgvuldigheid, die men mag verwachten van de beheer ders van een zo belangrijk en mono- poloïde medium als de televisie, om inplaats van de conclusie van de ge- interviewde daarvoor een eigen verdraaide conclusie in de plaats te stellen", aldus mevrouw Van Some ren. Reactie K.R.O. De KRO heeft in een reactie op mevrouw Van Somerens beschuldi ging gezegd, dat opnamen en uitzen ding thans nauwkeurig worden ver geleken. Binnen de kortst mogelijke tijd zal een beslissing genomen wor den en zal mevrouw Van Someren weten of op haar verzoek een recht van antwoord wordt toegestaan. De opnamen namen in totaal tien minuten in beslag, terwijl voor de uitzending slechts drie minuten ter beschikking was. Zeven minuten moesten er dus uitgesneden worden. Zoals gebruikelijk werd mevrouw Van Someren hiervan tevoren in kennis gesteld. Ze ging er mee akkoord en was trouwens niet de KRO-redacteur Frits van der Poel van mening, dat een flink gedeelte wel weggelaten kon worden. De film opnamen werden zaterdagochtend gemonteerd, waarbij volgens de KRO geen omzetting in de volgorde heeft plaats gehad. Het nieuwe driemotorige straalverkeersvliegtuig Boeing 727 is gisteren voor de eerste maal op Schiphol geland. Het aantal passagiers in dit enorme vliegtuig kan maximaal 119 be dragen. de kruissnelheid ligt bij ongeveer 960 km per uur. en het vliegbereik is 2750 km. Gehuwde vrouw kiest nationaliteit (Van onze parlementaire redactie» Tot vergroting van de zelfstandig heid van de gehuwde vrouw droeg de Tweede Kamer gisteren bij door zon der hoofdelijke stemming akkoord te gaan met een wijziging van de wet op het Nederlanderschap en het ingeze tenschap. Deze wijziging geeft voor de huwende en gehuwde vrouw een geheel nieuwe regeling van het Ne derlanderschap. Volgens het thans geldende recht krijgt de huwende vrouw in het al gemeen dezelfde nationaliteit als haar man. Volgens de nieuwe rege- j ling, die gisteren is aanvaard, mag de 1 huwende en gehuwde vrouw in be- ginsel zélf beslissen over verkrijging, behoud of verlies van haar nationali- teit. De Nederlandse vrouw, die met een niet-Nederlander trouwt of is ge trouwd, zal bijvoorbeeld het Neder- j landerschap slechts verliezen als ze I daarom vraagt, of zonder verlof in dienst treedt van een vreemde mo- gendheid. Een niet-Nederlandse vrouw, die met een Nederlander trouwt of is getrouwd, wordt pas Ne derlandse. als ze daarom vraagt. De wetswijziging houdt verband met een verdrag over de nationaliteit van de gehuwde vrouw, dat onder auspiciën van de Verenigde Naties tot stand is gekomen. Oplichter verhuurt huis meermalen (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie heeft een 66-Jange administrateur aangehou den. die wordt verdacht van een aan tal woningzoekenden te hebben opge licht voor bedragen tot circa f 2000.— De aanhouding geschiedde op aanwij zing van een inwoner van Hilversum, die met de man in contact was geko men omdat deze laatste hem aan een huls'in Amsterdam kon helpen tegen betaling van ..sleutelgeld". De Hilver summer had een afspraak gemaakt in het American Hotel aan het Leid- seplein en de politie verzocht hem de afspraak na te komen. Terwijl ver dachte met de Hilversummer in ge sprek was, kon hij worden gearres teerd. De man heeft contact gehad met naar schatting enkele tientallen woningzoekenden. Hij liet voorkomen, dat zijn huis aan de Willemsparkweg in Amsterdam vrij zou komen en de huiseigenaar alle medewerking zou verlenen bij het verhuren aan een door hem voorgedragen persoon. Deze zou echter aan verdachte geld moeten betalen voor de in het pand aanwe zige stoffering. Voor zover de politie kan nagaan zijn tenminste zes wo ningzoekenden het slachtoffer van de oplichterspraktijken van verdachte geworden. Het vermoeden bestaat echter dat veel meer. zelfs enkele tientallen personen, geld „voor over neming van vloerbedekking en gor dijnen" hebben betaald. (Van onze Haagse cot respondent) Omdat kinderen, die de vrije na tuur worden ingestuurd om materi aal te verzamelen voor bloemen- of plantenstukjes vooral in de herfst op vele scholen een gewild onder deel van de les enorme schade aan plantsoenen, parken en bos kun nen toebrengen, is dezer dagen In Den Haag en Rotterdam de hoofden van scholen aangeraden het onder deel .herfststukjes' te laten vervallen. Maar hartekreet van de direc teur van de Stichting Natuur en Jeugd, de heer C. II. Voorhoeve uit Voorburg deze maatregel, hoe no dig ook. is alleen maar negetief. Er staat niets tegenover. De heer Voorhoeve, oil uit. grote ervaring weet. hoe de kinderen te genover de natuur staan, wat ze er van weten en vooral wat zc niet ken nen. acht het onmisbaar dat school jeugd althans voor een deel daad werkelijk met planten en dieren in aanraking kom mi, willen de plant en dierkundelessen niet langs haar heenglyden. Laat staan c'at ze liefde voor de natuur krijgen. Oplossing Hij is het er onmiddellijk mee eens, dat de enthousiast verzamelen de scholieren ontoelaatbaar veel schade kunnen doen. Ze nemen niet alleen allemaal hetzelfde en in veel te grote hoeveelheden mee, maar ze vertrappen veel gewas en plukken vaak om weer weg te gooien. Daarom doet hij gemeenstbestu- ren, die met deze problemen zitten de volgende oplossing aan de hand: organiseer van boven af. dus voor plantsoenendienst. schooltuinbe- stuur en mogelijk jeugdnatuurwacht op vier of meer plaatsen in de stad herfsttentoonstellingen, waarop van elke soort herfstgewas, van mossen via de paddestoelen tot de vele varië teiten takken één of enkele exem plaren voorkomen, gedetimineerd compleet met de Nederlandse naam. ..Dan zien ze het toch en leren er meer van. dan wanneer een onder wijzer tachtig takken duindoorn en een mudzak paddestoelen krijgt In Rijswijk is men op het idee van de heer Voorhoeve ingegaan, daar is de moeilijke brief aan de school hoofden NIET verstuurd en zal van gemeentewege de geïnteresseerde school van worden.; 1 aders Er is dus niet meer aan le ont komen. ook deze schoolbezigheden moeten in banen geleid worden, al zyn er dan nog vele mogelijkheden. Zoals Waddinxveen heeft leten zien. Daar heeft men eens de hoogste klassen In autobussen geladen en hebben de leerlingen onder toezicht in Driebergen materiaal verzameld, dat. eenmaal thuis op door de plant soenendienst met gaas en mos klaar gemaakte en versterkte plankjes verwerkt kon worden. Deze Waddinx- veense kinderen hebben geen takje teveel geplukt. Een andere mogelijkheid, maar meer geschikt voor kleinere gemeen ten. acht de heer Voorhoeve dat de jeugdnatuurwacht samen met het comité en misschien dc plantsoe nendienst plukt en een herfstexpo- sitic samenstelt, die door de klas sen bezocht kunnen worden. ..Maar", zegt de heer Voorhoeve, „laat het niet bij een verbod, men moet. iets terug doen. Want als de ramp van de vernieling onderkend wordt, is er een plicht cm te zorgen, dat het kennismaken met de herfst- flora op andere wijze kan geschie den". (Van onze Amsterdamse correspondent) De twee bussen met Turkse werkzoekenden, die vrijdag in Amsterdam arriveerden, en sindsdien een blok aan het been ;ijn van de ministers van So ciale Zaken en Justitie, zouden vandaag onder escorte van de Rijkspolitie naar de Duitse grens bij Zevenaar worden gebracht. De Turken zijn naar huis ge stuurd. De bussen zijn met 68 Turken uit Istanboel naar Nederland ge komen. Bij hun vertrek zouden er maar 67 passagiers zijn. De leider van het gezelschap, de 63-jarige „koppelbaas" Hayri Esen. die be weert arts te zijn en oud-kolonel van het Turkse leger, is verdwe nen. Terwijl de Turken van maandag op dinsdag in afwach- ting van de beslissing van de mi nisters de nacht doorbrachten in het studentenhotel „Cok", ver toefde „dokter" Hayri Esen op de Amsterdamse walletjes. Hij sliep departement van Sociale Zaken is ge vraagd. wat er met de Turken moest gebeuren, hebben de beraadslagingen „op hoog niveau" anderhalve dag geduurd. Gistermiddag kort na twaalf uur namen de ministers van Sociale Za ken en Justitie hun beslissing. Dat is een uur. waarop men pleegt te gaan lunchen. En dat gebeurde dan genpolitie hem daar gistermorgen ook in Den Haag. zodat het tot half wilden opzoeken bleek hij te zijn verdwenen met medeneming van al zijn bagage. Geld is neg Sinds gistermorgen is de vlot Frans sprekende oud-kolonel spoorloos, werden gebracht. Pijnlijk is. dat de aan hun lot over gelaten Turken hem niet alleen ver wijten. dat hij de kans op werken in Nederland te rooskleurig heeft voorgespiegeld, maar ook dat zij hem bij het vertrek uit Istanboel f 100- tot f 200.- moesten betalen voor de „bemiddeling bij het vinden van een werkkring in Nederland" en nu is niet alleen Hayri Esen weg. ook het geld. De vreemdelingenpolitie vindt die financiële manipulaties van de heer Esen te moeilijk te controleren om er veel aandacht aan t<e besteden. Bovendien is het strafbare feit zo hij inderdaad geld van de man nen zou hebben aangenomen in Turkije geschied, zodat dit een zaak is voor de Turkse politie. Overigens bevindt het paspoort van de koppel baas zich nog in het hoofdbureau van politie. twee duurde alvorens er mensen be schikbaar waren om de beslissing aan Amsterdam mee te delen. Maar '1 zou tot de avond duren voordat de Turken, gelaten afwachtend in de conversatiezaal van hotel Cok aan de Koninginneweg, door de tweede secretaris van de Turkse ambassa de. de heer N. Nures. op de hoogte Eindeloos Sinds maandagavond hadden de drie rechercheurs van de Amster damse vreemdelingenpolitie, die steeds bij het Turkse gezelschap zijn geweest, de mannen trachten duide lijk te maken, dat hun kansen om in Nederland te blijven vrijwel ni hil waren. Maar de mannen geloofden het niet. „Er is hier toch een te kort aan arbeiders? Weet men dan niet. dat een Turk driemaal zo hard werkt als een Westeuropeaan?" in het hotelletje „Old Sailer" aan de O.Z.-Achterburg wal, maar toen I over acht door liet Gewestelijk Ar- rechercheurs van de vreemdelin- 1 beidsburau in Amsterdam aan het'behalve met studenten ook ervaring herfstmateriaal voorzien Advertentie 0' yitaminen zijn een weldaad voor de huid en beim'loeden de stofwisseling in zeer belangrijke mate. Medici bevestigen, dat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen, voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème (groene tube) voor herstel en verzorging van de huid 's nachts Dagcrème (blauwe tube) ter bescherming van de huid overdag. Tube vanaf f 4.25 (Van een speciale verslaggever) De bus heelt de luchtreiziger uit Parijs vanaf het vliegveld Mai- I son Blanche in het hart van Algiers gedeponeerd. En nauwelijks één voet op het trottoir, of hij wordt al weer omgeven door die klittige zwerm van gedienstige lieden, die terstond een gevecht ontketenen om het voorrecht zijn handbagage te mogen dragen. Deze reiziger, niet voor het eerst in de Arabische gewesten ver zeild. houdt zich op zijn hoede: hij weet uit ervaring dat die dienst baarheid niet alleen kostbaar, maar vaak ook nog niet geheel onge vaarlijk is. Hij verkiest zijn valies dus maar liever zélf te torsen, maar blijft niettemin geflankeerd door twee van die hulpvaardige zielen, die elkander ondertussen blikken toewerpen waarin weinig vriendelijkheid valt te bespeuren. Het ongeluk u il dat op een onge legen moment het handvat het be geeft. Van een ondeelbaar ogenblik heeft een der begeleiders gebruik gemaakt om zich van de koffer nieester te maken en 't gewicht op de nek te zwaaien. De reiziger rest nu weinig anders meer dan te po gen het rappe tempo van zijn onge vraagde kruier bij te benen, die hem in galop te kennen geeft, hem wel even naar een geschikt hotel te zullen brengen. Met de tong op de knieën mag, een tiental minuten laterde reizi ger eindelijk stoppen bij een loge ment, dat hij op het eerste oog nan- welijkse een halve ster waardig keurt, maar dat achteraf toch wel weer blijkt mee te vallen. Hulpvaar digheid dient beloond te worden, en de reiziger diept uit zijn broekzak dus alle losse muntstukken op om zijn gids te honoreren. De gift wordt evenwel met min achting van de hand gewezen. „Je bent me duizend (oude) franken schuldigHet lijkt een gepeperde eis, en het klassieke spel van vraag en aanbod neemt- een aanvang. Met een biljet van vijfhonderd franken meent de reiziger zich niet van zijn schriels te kant getoond te hebben en de eigenaar van het hotel looft hem zelfs voor zijn edelmoedigheid De lastdrager wenst zich bij die fooi echter nóg niet neer te leggen. De reiziger stapt in de lift om bezit van zijn kamer te gaan nemen en bij het opstijgen hoort hij de man nog altijd en steeds luider tieren. De bejegeningen variëren tussen: lichtekooi(f), schrielhaan, duiten dief tot machtige climax! La- gaülarde (de Algerijnse studenten leider die enkele jaren terug de „held" der barricaden was). En de laatste echo's die hem, vóór hij de kamerdeur sluit, vanuit de hal nog bereiken, luiden: „Als je soms denkt, dat Frans Algerije nóg altijd bestaat. Nu zijn w ij de baas". We zijn gewaarschuwd. Zelfbewust Het is de eerste kennismaking met het „Nieuwe Algerye". De verwor penen van de eertijds Franse aarde hebben ook hun zelfbewustheid ver- I overd. Nu zijn wij de baas en met dat bewustzijn zal de bezoeker die Algerije na anderhalf jaar nu terug- ziet. dan ook voortduren- of schoon doorgaans in wel dat pleizi- riger en waardiger toonaard wor den geconfronteerd. Algerije heeft, in een zevenjarige oorlog die een miljoen mensenlevens kostte, zijn onafhankelijkheid duur betaald en de voormalige burger tweede-klasse <om geen onvriende lijker kwalificatie te gebruiken» van het Franse bewind, is vandaag een man geworden die zijn gevoel van eigenwaarde fier en soms zelfs uitdagend toont. Van afschuw of haat tegen de vreemdeling in T algemeen en de Westerling in het bijzonder, merkt de bezoeker evenwel niets. Daaren tegen zal hij wel herhaaldelijk de wens vernemen de Fransen nog eens terug te zien keren. In een andere rol uiteraard, en niet als „heersers" of zelfs maar als „exploitanten". Na een jaar waarin de „colons" (zwartvoeten) van ruim een miljoen tot nauwelijks honderduizend kop pen werden gedecimeerd, is nu het inzicht diep doorgedrongen, dat bo ven alle andere volkeren de Fransen toch nog wel de voorkeur verdienen om als expert en op verantwoorde lijke posten Algerije bij zijn „socia listische opbouw" bij te staan. En ook dat inzicht is een overwinning van het gezonde verstand op zekere instinctieve impulsen. Een jaar na de gruwelen en de bloedbaden van de OAS zien de Al gerijnen sommige kruiers en taxi- chaffeurs niet meegeteld de Fran sen al veel minder als de voorma lige onderdrukkers dan als leden van een volksgroep waarmee ze ruim honderdendertig jaar onder één en hetzelfde dak hebben samengeleefd, wier taal ze ten naastenbij spreken en verstaan en die daarom steeds zijn voorbestemd hun part ners te blijven, ook onder de nieuwe omstandigheden, partners, in de kwa liteit van deskundigen of adviseurs. heeft met Spaanse. Italiaanse en Por tugese arbeiders, zei ons bijzonder ingenomen te zijn met de Turkse gasten. Mede door het gebrek aan contact, omdat de mannen vrijwel uitsluitend Turks spreken, is het moeilijk een indruk te krijgen van het enorme leed, dat In dit avon tuur ligt opgesloten. De jongste van het gezelschap, een donkere knaap, die zondag 18 jaar is geworden „hij is de enige die zijn geboorte datum weet. de anderen kunnen alleen hun geboortejaar opgeven" maakte ons duidelijk, dat hij en andere vrijge zellen in Istanboel wel weer aan de slag kunnen komen, al is het daar heel hard werken voor heel weinig geld. Pijnlijker is het echter, voor de vele getrouwden, die hun toekomst op een baan in Nederland hebben gebouwd, of de vry talrijke boeren, die hun bezittingen hebben verkocht om de reis te kunnen betalen en die straks opnieuw een bestaan van honger wacht. Terugreis Commissaris H. Molenkamp van de Amsterdamse vreemdelingen-politie en zijn mannen hebben meer gedaan dan van hen mocht worden verwacht „Ik wil voorkomen, dat deze mensen zonder meer over dc grens worden gezet en ik zal dan ook alles in het werk stellen om een garantie te krij gen, dat zij weer veilig en wel Istan boel bereiken, „zo zei hy gistermor gen. De gehele middag hield hy bespre kingen met departement van Justi tie en de Turkse ambassade. Over wogen is de Turken per vliegtuig te rug te zenden. Een van de autobus sen heeft n.l. het ongemak dat hy steeds moet worden aangeduwd en dat valt niet mee als men helemaal naar Turkije moet. Gisteravond is niettemin besloten de mannen toch per bus te laten terugkeren. De Tur ken zullen niet alleen door Neder land, doch ook door Duitsland wor den geëscorteerd door motorpolitie. Zij krygen geld mee voor eten en hotels, zodat zy niet als op de heenreis in de bus behoeven te overnachten. De reisduur is begroot op vyf da- I gen. De bussen ryden via Duitsland. I Oostenryk, Joege-Slavië en Grieken - j land naar Turkye. De reden, dat de I mannen pas vanmiddag kunnen ver trekken is, dat voor enkele van de ze landen doorreis-visa in orde moe ten worden gemaakt. De Turken zelf bezitten geen geld meer. De reiskosten zullen vermoede lijk gedeeltelijk door het departe ment van Justitie worden voorge schoten en door de Turkse ambassade Het gemis aan technisch kader worden aangevuld. De Amsterdamse heeft al vele zware problemen op- dienst voor Sociale Zaken, die sinds geworpen en hulp wordt door de Al- gistermorgen het verblijf in Amster- Triest De rechercheurs zyn vol lof over hun Turken. „We praten met elkaar met handen en voeten, wy zyn uitgeno digd om in Turkye by hen te ko men logeren. Het is opvallend, dat iedereen zich rustig heeft gedragen, er ondanks de moeilijkheden geen ruzies zyn en niemand moppert. Die I lui hebben een geweldig incasserings- Nadat maandagmorgen om kwart vermogen" Het personeel van hotel Cok, dat dam heeft betaald, zal de kosten verhalen bij het ministerie voor Maatschappelijk Werk. die op zijn beurt weer bij de Turkse ambassa- gerynen dan ook van alle zyden aanvaard. Men ontmoet nu in de regeringsgebouwen Russen, Duitsers Amerikanen. Italianen. Egyptenaren en zelfs Chinezen die hun technische de zal aankloppen, of financiële hulp komen aanbieden, j Men blykt, nogmaals, de Fransen te prefereren. De animo van die zy- ae is tot dusver echter nogal gering. Onteigende Fransen voelen, zelfs als j ze van liberale huize zyn, weinig j voor een omschakeling waardoor ze J van eigenaar staatsambtenaar in vreemde dienst zouden moeten wor- den. En van hun kant zyn de Alge- 1 rijnen trots om hen die bijstand af te smeken. Op het intussen genationaliseer de landbouwbedryf La Trappe, dat vroeger tot de onmeteiyke be zittingen van senator Borgeaud, de ongekroonde koning van Frans Al gerije, behoorde, geeft me de tegenwoordige. 26-jarige directeur, een karakteristiek staaltje van die botsing tussen belangen en sentimen ten. Na de onteigening van by na tweeduizend hectares grond besloten in maart alle tweehonderd Franse arbeiders, die werkten op dit groot ste agrarische bedryf van het land, met Borgeaud naar Frankryk te rug te keren. Een enkele uitzonde ring: de administrateur die zich be reid verklaart ook onder het gecol lectiviseerde regime op zyn post te biyven. Hy was praktisch onvervangbaar, en ook uit politieke overwegingen werd zyn houding harteiyk toege juicht. In de voorzomer vroeg hy echter verlof om zyn familie in Frankryk te bezoeken. Na drie we ken kwam er op La 'rappe een brief, waarin hy zyn bereidverklaring her haalde. doch van Algerijnse zyde om de bevestiging verzocht dat men hem nog altyd kon gebruiken. „We hebben die brief niet beant woord", zegt de directeur koel. „Waarom?'t tva stoch een re delijk verzoekf" „Sais pas. Maar wij wensen de Fransen in géén geval te stijven in het besef dat ze onmisbaar zouden zijn. Dan .modderen we ons er nog maar liever op eigen krachten uit" Amerikaanse lijst van goederen voor Kennedy-ronde Het Witte Huis heeft thans de lyst van invoerprodukten gepubli ceerd, waarvoor rle Amerikaanse re gering in de komende Kennedy-ron de van de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven (GATT) tariefverlagingen tot een maximum van 50 procent zal aanbieden in ruil voor tariefverlagingen van de EEG Het gaat hierbij om bijna alle Amerikaanse tariefposten, behalve de produkten waarvoor in de wet uitzon deringen zyn gemaakt, Dc uitgezon derde tien categorieën, waarvan de voornaamste olie en petroleum zyn. maken 13 procent van de Amerikaan se invoer uit. De Amerikaanse regering is be reid voor de overige 87 procent bijna 6000 produkten tariefcon cessies te doen. De definitieve lyst zal echter ver moedelijk kleiner zyn. aangezien zich nog industrieën zullen me1 den die van mening zyn, dat ze door tariefs verlagingen zullen worden benadeeld Alle Amerikaanse takken van in dustrie, die een ongunstige invloed van de komende verlagingen op hun omzet vrezen, moeten Washington hiervan voor 20 november in kennis stellen. Op 2 decembe- beginnen „hearings" die ongeveer vier maan den zullen duren. Zes tot acht weken na beëindiging van de „hearings" wil de Amerikaan se regering de definitieve onderhau- delingslyst gereed hebben. Dit zou betekenen dat de ijjst niet gereed zal zyn voor het begin van de Ken nedy-ronde op 4 mei 1964 Deson danks 7al dit de VS niet beletten op tijd met de verwachte voorbesprekin gen in Genève te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5