AEG Werkbezoek van minister Bot aan de Leidse Universiteit Engels experimenteel vliegtuig stort neer HERSTEMMING WAS OVERBODIG Verlenging leerplicht kan niet vóór 1967 Maandag 18 november Kritiek in Tweede Kanier op uitlatingen Utrechtse rector Veertig jaar Net!. Clir. Reis Vereniging in Leiden naadloze tapijtweelde van plint tot plint Ons Crunnegerlaand Eerste prototype liAC-111 Zeven doden AEG centrifuge type 25 f 230. N. Langezaal toch benoemd tot I overhandigd, was er te zijnen h' lid woonruimte-commissie voor Katwijker Gevoelige straf blanco-stemmers geacht moeten wor-1 Tweede Kamer ontevreden Opgericht 1 maart 1860 WoensAag 23 oktober 1963 Tweede blad no. 31093 Minister mr. Th. H. Bot zal op maandag 18 november een werk bezoek brengen aan de Leidse Universiteit. Later zal hij ook der gelijke werkbezoeken brengen aan andere universiteiten en hoge scholen. Het ligt in de bedoeling dat minister Bot zich op de hoogte stelt van diverse actuele universitaire problemen, vooral op het gebied van de ruimtelijke voorzieningen en personeelsvoorzieningen. Het vorige ministeriële werkbezoek aan de Leidse Universiteit vond in april 1960 plaats, toen acht ministers, onder wie de voor ganger van minister Bot. minister Cals, de Leidse Universitaire problemen onder de losp namen. Geen studentenstop Tydens het werkbezoek van mi nister Bot zullen zoals gezegd ook de personeelsproblemen aan de orde worden gesteld, die onlapgs de Utrechtse rector magnificus prof. Freudenthal aanleiding hebben ge geven tot enige geruchtmakende ver klaringen. Hij zou volgens verschil lende berichten gesprekken hebben over het eventueel illegaal invoeren van een studentenstop. Daarover zyn vragen in de Twee de Kamer gesteld door de heer Ver- mooten (P.v.d.A) waarop minister Bot gisteren heeft geantwoord. Dit antwoord is van belang ook in ver band met het komende ministeriele bezoek aan de Sleutelstad. Een studentenstop voor de wis- en natuurkundige faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht wordt niet overwogen. De Wet op het We tenschappelijk Onderwijs laat een dergelijke maatregel niet toe, aldus minister Bot. Als de Utrechtse Universiteit wer kelijk een grote toevloed van studen ten niet kan opvangen, dan liggen deze moeilijkheden eerder op ruimte lijk dan op personeelsgebied. Vooruitgelopen op behandeling De minister betreurde het, dat prof. Freudenthal in dit stadium het ontwikkelingsplan van de Utrechtse Universiteit is thans teza men met die van andere universi teiten en hoge scholen in behande ling b\j de Academische Raad opinies in het openbaar heeft „ge ventileerd". In tegenstelling tot de rector-magnificus wilde mr. Bot niet op het advies van de Academische Raad vooruitlopen. Een noodtoestand is er volgens de bewindsman niet. Voorlopig zag hjj geen noodzaak tot het beramen van verdergaande maat regelen op korte termijn dan die welke reeds thans in het kader van de voor het wetenschappelijk onder wijs toegestane fondsen worden ge nomen. Zoveel mogelijk zal worden ge streefd en alles in het werk worden gesteld om de toename van het per soneel zo enigszins mogelijk gelij ke tred te doen houden met de toe name van het aantal studenten, ter wijl qua investeringen met kracht zal worden gewerkt om de nodige gebouwen voor onderwijs en weten schappelijk onderzoek zoveel moge lijk gereed te krijgen. Het spreekt echter vanzelf, zo zei de minister, dat een en ander slechts kan ge schieden binnen zekere „natuurlijke" grenzen, versterkt door de financiële en bouwkundige mogelijkheden. Advertentie colli» Zoekt U een gouden armband of voor f 70.- en f 100.- Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft Grote keuze in alle prijzen. lier ze. Vele toeristische evenementen NU Gift van 10.000 voor jongenstehuis De Stichting tehuizen voor geeste- k gehandicapten, die enige weken geleden het pand Witte Singel 70 'tochten om dit in te richten voor :wintig Jongemannen, die het genot ran een ouderlijk huls moeten ont beren, heeft voor de inrichting van dit tehuis een gift van ruim f 10.000 ontvangen van de Stichting voor geestelijk en lichamelijk gehandicap ten te Den Haag. Door de verkoop van lucifers is de GLG-stichting in staat projecten als het bovenstaande mede te helpen verwezenlijken. Ongetwijfeld zal deze gift voor de Leidenaars een stimulans zijn om door het kopen van GLG-lucifers een bijdrage te verlenen aan dit werk. Voor de Stichting tehuizen voor geestelijk gehandicapten betekent leze gift een welkome aanvulling van de gelden, die voor de verbou wing van het huis nog noodzakelijk rijn. Bijdragen kunnen te allen tijde gestort worden op gironummer 9013 van de Twentse Bank te Leiden op rekening van de „Stichting tehuizen nu voor geestelijk gehandicapten". Ds. J. Groot 25 jaar predikant Vandaag is het 25 Jaar geleden, dat ds. J. Groot, hervormd predikant al hier, te de Friese gemeente Hauler- wjjk de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Vier jaar diende ds. Groot deze ge meente om daarna een gelijk aantal Jaren in Valburg zijn pastorale arbeid te verrichten. In 1946 vertrok hij naar Bergentheim. wraar hij eveneens vier Jaar werkzaam was, Sinds 27 augustus 1950 dient hij de Leidse hervormde gemeente, waar hij beroe pen werd in de vacature van ds. W. H. Kelder, speciaal belast met het werk in de wijkgemeente „Pniël". D6 Groot, die zeer oecumenisch en litur gisch denkt, volgde indertijd ds. J. de Wit op als scriba van de Centrale kerkeraad en is sinds 1 september als docent in de liturgie verbonden aan het Rotterdams Conservatorium. In deze kwaliteit is zijn aandacht spe ciaal gericht op de opleiding van pro testantse organisten. Het is de wens van ds. Groot, dat aan dit zilveren Jubileum geen aan dacht „alléén een bescheiden stuk je in de krant" wordt besteed. In de veertig jaar, dat de Leidse afdeling van de Ned. Chr. Reisver- eniging thans bestaat, heeft zü haar vele aangesloten leden het zyn er thans ruim 1500 een bron van toe ristische en culturele genoegens ver schaft. Was in de beginjaren een reisje naar het Limburgse heuvelland of een vakantietrip door de Eifel en de Ardennen voor de leden reeds een hoogtepunt, thans „doet" men vrijwel geheel Europa aan of gaat men onder auspiciën van de ver eniging naar b.v. Israel en Ame rika. Verder profiteren de leden van dagexcursies in eigen land en van talrijke filmavonden. Over al deze vakantievreugde drong gisteravond in de foyer van de Stads gehoorzaal, waar velen waren samen gekomen om het veertig-jarig be staan van de afdeling te vieren, een hartelijk dankwoord door. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer A. van den Bas, was het de heer E. J. Bongers, voor zitter van de feestcommissie, die van deze dank getuigde. Namens de leden wenste hij allereerst het bestuur ge luk met deze mijlpaal in de geschie denis van de Leidse afdeling „Wij hopen dat U. aldus spreker, onder Gods zegen Uw activiteit zult blijven voortzetten en indachtig de beginsel verklaring der vereniging ons wilt blijven helpen om bij het licht van de Heilige Schrift het schone in de na tuur en cultuur te leren kennen en gemeten". Daar de Leidsea fdeling nog steeds bruist van activiteit en in ledental voortdurend toeneemt, was er, aldus spreker, alle aanleiding om dit jubileum feestelijk te vieren en hierdoor de regelmaat van de cul turele avonden even te onderbreken. Na te hebben gememoreerd, dat deze culturele afdelingsavonden een grote populariteit genieten en zelfs door le den uit andere plaatsen worden be zocht, liet spreker zijn beste wensen voor de toekomst der afdeling verge zeld gaan van de aanbieding van een jubileumgeschenk in de vorm van een groot formaat projectiescherm, dat op een bijbehorend raam gespan nen onder grote bijval van de feest gangers werd „onthuld". Namens het gemeentebestuur com plimenteerde wethouder P. S. Harm- sen als reisleider bij de N.CJt.V. in deze kring geen onbekende de afdeling met dit jubileum en haar voortdurende groei, waaruit steeds weer bleek dat zeer velen graag in een eigen milieu vakantiereizen ma ken. De heer A. Hoevers, die met mr. R. H. van Houten deze avond het hoofdbestuur vertegenwoordigde, wees op de vele activiteiten, welke de Leidse afdeling ontwikkelt, waar door by temidden var. alle afdelin gen een voor-aanstaande plaats in neemt. De heer C. P. W. Schinck, voorzitter van de Leidse afdeling van de Kath. Reisvereniging. legde in zijn felicitatietoespraak de nadruk op het feit. dat beide afdelingen geenszins concurrenten van elkaar zijn. Vele gelukwensen Onder de velen, die in de loop van de avond het jubilerende bestuur ge- j lukwensen aanboden, waren oan. de heren B. van Rooy. M. Blitz en A. Valkenburgh namens 't bestuur van de afdeling Leiden van de NJR.V., de oud-bestuursleden, de heren J. Vooys (15 jaar voorzitter), A. Korenhoff (28 jaar penningmeester' en de heren W. F. Heins, H. C. de Nie en C. H. van Duyneveld namens de Haagse afde ling van de N.C.R.V. Voor een vrolijke omlijsting van deze avond zorgden de Timdelerclub met de opvoering van „De zwarte monnik", welk sprei reeds eerder in Leiden werd opgevoerd en de gooche- juar j n. waren het mevr. R. Grins-Stroctr (zang) en een --«r--- ble, die het culturele gedeelte voor hun rekening namen. Bijbels spel op rtrndoq „Profeet en timmerman" Zoals door het Bijzonder Kerke- werk van de Leidse Hervormde Ge- j meente reeds eerder is aangekondigd zal a.s. zondagmorgen in de Stadsge hoorzaal het bijbelse spel „Profeet en Timmerman" van de Zweedse schrij ver Olav Hartman worden gespeeld. Hiervoor worden geen toegangs kaarten verkocht en geen entrée-geld geheven. Alle plaatsen in de zaal zijn vrij. De deuren van de Stadsgehoor zaal ingang Breestraat zijn vanaf tien uur open. Hoewel de spelers amateurs zijn stellen zij aan hun spel hoge eisen. Jona, de profeet, die opdracht ont vangt om naar Nineveh te gaan, neemt in het spel een centrale plaats J in. De verbinding, die in het Nieuwe Testament tussen Jona en Christus wordt gelegd, heeft de schrijver ech ter op verrassende wijze naar voren weten te brengen. Dr. P. L. Schoonheim zal hierop in een korte inleiding de bezoekers at tent maken. Het Mannenkoor „Kunst na Ar beid" zal aan het begin van de bij eenkomst zingen en ook het spel met koorzang afsluiten. In de Open Deur-dienst a.s. zon dagavond in de Marekerk zal dr. P. L. Schoonheim bijbelgedeelten be lichten in verband met Olav Hart- man's spel „Profeet en Timmerman" dat zondagmorgen in de Stadsge hoorzaal wordt gespeeld. Het is dus in zekere zin een nabeschouwing. De begeleiding van de samenzang, waarvoor liederenbladen worden uit gereikt. wordt verzorgd door J. de Groot. Het mannenkoor ..Kunst na Arbeid", dat eveneens zondagmorgen medewerkt, zal zondagavond in de Marekerk een drietal bijbelse koor werken zingen. De dienst begint om 7 uur. „Hun laatste kans" in Leiden 12000 Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt soort INTERTEST Gazon verzetbouclé INTERTEST Espada moquette frisé INTERTEST Norland jacq. wilton Vraag uw woninginrichter breedte prijzen 4 50.3.802.00.1.30m. t. 25.25 p«f mj» 3.80 m. f. 36.25 per m2. 3.80 m. f. 39.75 per m2. WVERS a?d. tapijten.?- Maandag hield „Ons Grunne- gerlaand" in „Ons Centrum" zyn jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer L. Klevering alle aan wezigen hartelijk welkom. De gebrui kelijke agendapunten werden vlot af gehandeld. Aan de beurt van aftre den waren mevr. Oosterhof en de heer Riks. Eerstgenoemde stelde zich niet meer herkiesbaar. In haar plaats werd mevr. Holvast benoemd, terwijl de heer Riks werd herkozen. De pen ningmeester. de heer Steenge, kon wegens drukke werkzaamheden niet langer deze functie bekleden en moest noodgedwongen aftreden. Als De collecte voor de actie „Hun laatste kans", die de vluchtelingen nieuwe penningmeester werd be- in Griekenland en Turkije ten goede komt. heeft in Leiden een bedrag van ongeveer f. 12.000 opgeleverd. In Amsterdam werd een bedrag van f. 110.573 byeengebracht, in Den Haag f 176.886 en in Utrecht f 57.500. „DE SLEUTELSTAD" In het verslag, dat wij plaatste over de uitreiking van de Spaanse degen aan de Chr. Gymn. Ver. Jahn schre ven wij, dat „De Golfbrekers" in hup blauwe badjassen in de 3 oktober taptoe zulk een aardig figuur sloegen. Dit moet zijn de leden van de zwem vereniging „De Sleutelstad". noemd de heer Hoek. Het bestuur, bestaande uit zes leden, werd boven dien nog uitgebreid met een nieuw bestuurslid, mevr. Broekhuizen, zo dat het nu uit zeven personen be staat. Tot leden van de kas commissie werden gekozen: mevr. Bakema en de heren Fokkema en Wolring. Na afhandeling van de agenda ble ven de leden nog een poosje gezellig bij elkaar pn vertoonde de heer Van der Loos dia's van Nederland, Oos tenrijk en Italië. Het enige luchtwaardige prototype van het nieuwe 111-st raai verkeers vliegtuig van de British Aircraft Cor poration. waarvoor zeer goede ver koopmogelijkheden in het buitenland aanwezig worden geacht, is gisteren in de buurt van Tisburv in Zuidwest- Engeland neergestort. Alle zeven test- Het prototype maakte zijn 54ste proefvlucht. Het was opgestegen van Wisley. ten zuidwesten van Londen. Een woordvoerder van de BAC heeft meegedeeld dat een tweede prototype waarschijnlijk de volgende maand zijn eerste vlucht zal maken. Met het verloren gaan van het eerste prototype van de tweemotorige BAC-111 heeft de Britse vliegtuig industrie de tweede tegenslag binnen drie weken te verduren gekregen. Op vliegers en deskundigen aan boord 2 oktober viel op het fabrieksvlieg- verloren het leven. Het toestel kwam veld van Short Brothers en Harland in het open veld terecht, vloog In te Belfast het tweede prototype neer brand en werd volledig verwoest. Dit van de fameuze Short SC-1. ontwor prototype maakte zijn eerste vlucht pen voor loodrechte start en daling op 20 augustus. De BAC-111 kan 74 passagiers ver voeren en is bestemd voor korte vluchten (van 800 tot 1600 kilometer». Zes landen hebben bij elkaar reeds zestig van deze vliegtuigen besteld. door middel van straalstromen. De BAC-111, waarvan het tweede prototype over drie weken moet vlie gen. is ontworpen als opvolger van de V scount-schroefturblnevHegtuigen. waarvan de eerste exemplaren in Amerikaanse luchtvaartmaatschap- midden 1953 ln^dienst werden gesteld, pijen alleen al 31. Vier vliegtuigfa- brieken met ongeveer 8.000 man per soneel zijn betrokken bij de bouw van het toestel. Advertentie Uw was of wasje gedroogd in de beste centrifuge uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toesteilen in Europa Klein, zeer stabiel, zeer licht en handelbaar, met een grote inhoud (2± kg was droog gewogen). Ideaal. Veilig, want draait alleen met gesloten dek sel. Er zijn ook typen voor 3- en 31 kg. Neem de sneldrogende en betrouw baarste centrifuge, AEG wereldvermaard sinds mensenheugenis AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram ■m T -w I li I waardering voor zyn 40-jarige tro JUBILARIS GEBR. VAN HOEKEN's I HOUTHANDEL. Heden herdacht de heer H. Arnol- dus het feit, dat hij 40 Jaar geleden in dienst trad by de firma Gebr. van Hoeken's Houthandel, alhier. Nadat hij door de eigenaar van het bedrijf, de heer P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder in het privé-kantoor was gehuldigd en hem als blijk van waardering voor zijn 40-jarige trouwe ■erhandigd. was er te zijnen huize, Bronkhorststraat 4a. hedenmiddag Arbeids ongeval op fabrieksterrein Een 51-jarige fabrieksarbeider uit Oegstgeest is tijdens het verplaatsen van een hijskraan op het terrein van een betonmaatschappij aan de Hoge j Morsweg tassen deze kraan en een stapel betonblokken bekneld geraakt.1 Hy klaagde over pijn in de borstkas I van 57 uur gelegenheid de jubilaris j en Is per EHD naar het Academisch i geluk te wensen. 1 Ziekenhuis vervoerd. Naar thans blijkt is dc maandagmiddag gehouden herstemming in de Leidse raad, over de benoeming van een lid van de woon ruimte-commissie overbodig geweest. Zoals bekend ging het er by deze benoeming om een lid aan te wijzen in de vacature van de heer J. H. Schüller, waarvoor kandidaat waren gesteld de heren N. Langezaal en A. H Misverstand rond amendement Ham RADIO TELEVISIE De PSP-raadsleden, de heer E. R. Frans en drs. C. J. de Bruyn, hebben zich met het volgende schrijven tot het College van B. en W. gewend: „Zoals bekend mag worden veronder steld is gedurende de raadsvergade ring van 21 oktober 1963 gebleken, dat er tijdens de debatten bij het voorstel i.z. de Civiele Verdediging in de vergadering van 30 september 1963, misverstanden zijn ontstaan, heigeen o.m. culmineerde in een ..amendement Ham". Dit amende ment is met 16 tegen 15 stemmen door de raad aangenomen, met om. de stemmen van Uw College (voor zover stemgerechtigd) en die van de PSP tegen. Nu de heer Ham in middels verklaard heeft, dat hem is gebleken, dat het aangenomen ge amendeerde voorstel zeer veel mis verstanden heeft, doen ontstaan en zijn door hem toegelichte bedoelin gen daaromtrent, onzes inziens even zogoed passen in het oorspronkelijke voorstel i.z. de Civiele Verdediging var. Uw College, vragen wij ons af, of het niet gewenst is, het reeds ge nomen besluit van de Raad d.d. 30 september 1963, voor vernietiging bij de Kroon voor te dragen, zodat. Uw oorspronkelijk voorstel opnieuw in de raad gebracht zou kunnen wor den". De heren Frans en De Bruyn wen sen nu van B. en W. te weten of zij het met deze zienswijze eens zijn. „Hy is een hollebolle Gys wanneer het op de drank aankomt", zo con- I stateerde de officier van Justitie by J de Haagse politierechter ten aanzien van een 19-jarige schippersknecht uit Katwijk. En de politierechter had verdachte verwelkomd met: „Zo, is het weer zover"? hetgeen dus wel wyst op een duidelijke herkenning. Het i» duidelijk, dat dit door de drank wordt veroorzaakt. Ditmaal had het de schippersknecht gebracht tot verzet tegen de politie op 30 april in Leiden. Daar werd hij op de Haag- weg door twee hoofdagenten aange houden. omdat hij stevig dronken was. Het werd erger, doordat de J. Frèrejean. By eerste stemming werden op de heer Langezaal 16 stem- j men en op de heer Frèrejean 11 stemmen uitgebracht, terwyl zeven stembriefjes blanco waren ingediend. Bij de hierop volgende, ten onrechte gehouden herstemming, verkreeg de I heer Frèrejean de volstrekte meer- derheid. Zoals gezegd was deze her- I stemming overbodig, omdat men er- van uit diende te gaan, dat de zeven j den niet aan de stemming te hebben deelgenomen. Er werden dus in feite j maar 27 stemmen uitgebracht, waar van 16 op de heer Langezaal. vol- doende om hem een plaats in de 1 woonruimte-commissie te geven. De Verzet tegen Leidse politie Waarschijnlijk zal het op 1 heer Langezaal zal alsnog" van zyn september 1967 mogelijk zijn, de benoeming in kennis worden gesteld, leerplicht met één jaar te verlen- hl 1 Qh 7 Vfirln niit igen- Verschuiving van die verlen- iciïii^iii^ ging naar een meer nabije toe- II» iw komst is uitgesloten, omdat ver- leerlmeenSCllaal dere verlaging van de leerlingen- I schaal hogere voorrang heeft. (Van onze parlementaire redactie). I Deze verlaging zal waarschijnlijk Het nieuwe Engelse toestel is het eerste dat uitgerust is met twee straalmotoren a la Caravelle: aan weerszijden van de staart één. Het is ook het eerste dat ontworpen en gebouwd is zonder dat een van de twee Engelse staatsluchtvaartmaat schappijen er ecn bestelling op had geplaatst. Beide luchtvaartmaat schappijen hadden er tot vandaag toe nog geen van besteld. De enige mededinger van de BAC- 111 is de Douglas DC-9 die in aan bouw is. De Fokker F-28. zo de Ne derlandse regering besluit Fokker voortgang te laten maken met de bouw. zal dan eveneens een concur rent van de BAC-111 kunnen worden. Volgens de BBC bevond zich aan boord van het verongelukte toestel de bekende invlleger Mike Lithgow. plaatsvervangend chef-invlleger van BAC. De 43-Jarige Lithgow kreeg vooral in 1953 bekendheid door met een supermarine Swift-straaljagcr boven Lybië het wereldsnelheidsre cord voor Groot-Brittannië in de wacht te slepen. In datzelfde Jaar maakte hjj met oen Swift een record vlucht Londen-Parijs. Mike Lithgow was toentertijd met Neville Duke van de concurrerende Hawker-fabrieken bekend om de wijze waarop ze resp. de Swift en de Hunter voorvlogen op de luchtvaartbeurs te Farnborough. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN" Marianne Catharlna. dr van M van Leeuwen en P. J W. van Wetten; As- trld Alexandra, dr van J. C. J Abra- hamse en M. Bogaards; Maria Martina, dr van S A. van Ruiten en H M. Koek: Martinus Petrus, zn van N. de Water en J. Hoogkamer: Willem Ja cobus. zn van W. J. Wljllng en H. N. van der Hulle: Marlus Herman Roelf. zn van R. N. Zeven en J. R A. E v. Gennep: Ilonka Brigltta. dr van P. Dubbelaar en P. Piket; Jacobus Frede- rik. zn van W. M. Eikelboom en N. J. Brink: Ronald Marinus Hendrlcus Franciscus. zn van H. F. Tillema en Y. C. Hllkhuysen; Petronella Johanna Cornelia Maria, dr van G. J. van Loon en P. H. J. Jelierse. OVERELEDEN J. Troost. 60 Jr, man; C. M. Hil- gersom. 85 Jr. w.v. J. L. Laue; J. c. E. Metselaar. 84 Jr. man; A. Tteleman 83 Jr. man: A. A. H Wijnnobel. 91 Ir. man; M. Speel. 40 jr. e.v. W. A. M. Mulder: H. van Houwellngen, 65 Ir. Vredeveldt, 76 Jr. man; S. H. 66 Jr. w.v. W. C. BekooiJ. De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbon- schippersknecht zich ging verzetten den" heeft gisteravond onder grote en de politiemannen schopte. Dit belangstelling in de vergaderzaal van verzet bracht hem nu voor de politie- Cafe „Aniba" haar maandelijkse le- rechter. denbijeenkomst gehouden. Deze „Ik weet nergens meer van en ais tweede bijeenkomst in dit seizoen de agenten zeggen dat het zo ge- 1 stond voor een belangrijk deel in het beurd is. dan zal dat zo wel zijn", gaf teken van een onderlinge chrysan- verdachte royaal toe. Uit de optel- ten-kweekwedstryd waarvoor een 11 ng bleek, dat verdachte die dag 20 aanta, inzendingen was binnengeko- glazen bier en 3 glazen jenever had men alsmede van de bekendmaking verzwolgen. „Hij is pas 19 Jaar en ziet nu al purper van de drank", constateei-de de officier. „Kan dat nu niet anders dan met die drank?" informeerde hij. Volgens verdachte zou hij daar nu mee stoppen. Om dat te ondersteunen, stelde de officier voor twee maanden gevange nisstraf op te leggen, waarvan 1 maand voorwaardelijk met proeftijd van 3 Jaar en voorts zal verdachte de eerste 2 jaar niet in café's mogen ko men. De rechter was het daarmee eens en veroordeelde conform de eis. „Dan kunt u in de gevangenis in elk geval de eerste maand aan het niet gebruiken van drank wennen", con stateerde hii. BollenJiiveekivedstrijd D.E. V. Wisselplaquette definitief in het bezit van H. Hagemans wedstrijd naar voren was gekomen Hy legde voor de vijfde maal beslag op de Horstman-wisselplaquette, die thans definitief zyn eigendom is ge worden. De beide andere prijzen in deze wedstrijd (bloem bollen-assortimen ten) gingen naar: D. Ernst <25 pnt) en mevr. H. Bink—Lefeber (17 pnt). De uitslag van de chrysanten - kweekwedstryd werd ditmaal: 1. J. H. Smit. 25 pnt, (wisselplaquette»: 2. mej. M. Meyer. 18 pnt, bloembollen - pakket). De overige inzendingen be haalden niet het vereiste minimum aantal punten. Na de pauze hield de heer Smit nog een lezing over bollen in het al gemeen gebruik. van de uitslag van de bollenkweek- wedstrijd seizoen 19621963. Onmiddellyk na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. H. Smit, en de installatie van enige nieuwe leden, werd overgegaan tot de uitrei king van de tros-hyacintenbollen aan de deelnemers van de komende hyacintenwedstrijd, die omtreeks Kerstmis zal plaats vinden. Terwyl de jury, bestaande uit de heren A. Hofman. P. Staffeleu en H. de Pree. de chrysanten-inzendingen aan een keuring onderwierp maakte de voor zitter de uitslag van de bollenkweek- wedstrijd bekend. Hieruit bleek dat de heer H. Hagemans wederom met 27 punten als nummer een uit de Academische examens Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor de examens: kandidaats- Engels: mej. E. N. Tordoir ('s-Gra- venhage), kand. Ned. mej. M. G. E. Gimbrère (Amersfoort), kand Ge schiedenis: mej. J. A. J. Koks (Rot terdam! op 1 september 1965 kunnen wor den verwezenlijkt. Staatssecretaris Grosheide van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen deelde dit gistermiddag in de Twee de Kamer mee, toen de behandeling van de nota inzake de leerplicht- verlenging en het wetsontwerp tot invoering van een voorwaardelyk ar- beldsverbod voor veertienjarige jon gens werd voortgezet. Het wetsontwerp werd door de ka mer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De nota werd zoals ge bruikelijk voor kennisgeving aan genomen. Vroegere fout kent de parlementaire gebruiken nog maar net, zodat men hem nauwe lijks kwalijk »con nemen, dat hij zyn gegevens niet op een briefje aan de Kamer heeft overhandigd Discussie Overigens kan men *.ch voorstel len. dat de Kamer verder wenste te discussieren. De gegevens van de be windsman waren daarvoor interes sant genoeg. Hy zette onder meer uiteen, dat de voorgenomen verla ging van de leerlingenschaal onge veer 2500 onderwijzers extra vraagt alsmede investeringen van dertig mil joen gulden. Verlenging van de leer plicht met één jaar vraagt 1300 leer krachten en 750 schoollokalen meer. Dit aantal stijgt tot resp. 2300 en 2050. wanneer men voor de kinderen met leermoeilijkheden speciale moge- li.ikheden bi) het individueel tech- Zoals door do heron Enselbortird, toSLïïKX1*.,Si f" n«ver,- IKVP) rn KIrijwefft PvdAI en mr- S.^))s. Voor me'*Jes. schep! vrouw Van Someren-Downer (VVD) werd meegedeeld, was de Kamer nog al ontevreden over de loop. die de behandeling van de nola had geno men. Tweemaal had staatssecretaris Grosheide de Kamer met reeksen van feiten en cijfers verrast, en dat In een zo grote mate, dal de kamer leden het nauwelijks konden bijhou den. laat staan erover debatteren. Men had liever die cijfers en feiten op papier ontvangen. Nu was het minder juist om dat staatssecretaris Grosheide en zyn su perieur, minister Bot, kwalijk te ne men. en gelukkig werd dit ook slechts door een enkele spreker ge daan. De fout ligt in feite by ex- staatssecretaris Janssen, die in de eigenlijke nota over de leerplichtver lenging slechts vaagheden heeft ge debiteerd. Staatssecretaris Grosheide kwam metn adcre feiten, nadat de ^«mer daarom had gevraagd. Hij Dit is dus geen gering aantal. Alvorens het wetsontwerp op het voorwaardelyk arbeidsverbod (in fei te een wijziging van de Arbeidswet en de Steenhouwerswette aanvaar den. verwierp de Kamer een amen dement van de socialist Engelsman, dat de veertien jarigen wilde ver plichten drie in plaats vnn de voor gestelde twee halve dagen per week onderwys te volgen. Aanvaard werd wel een voorstel van de heer Engelsman, dat bepaalt, dat veertienjarigen maximaal 32 uur per week mogen werken Alleen de liberalen stemden tegen dit amendement. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) had de aanvaar ding ervan ontraden, omdat verkor ting van de door hem voorgesteld werktijd van 36 uur per week tot 32 uur bezwaarlijk zou kunnen zyn voor die dienstverlenende bedrijven, die nog geen vijfdaagse werkweek kennen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3