Persoonlijke vetes naast politieke tegenstellingen kunst laleiöoscoqp Een geboren leugenaar: een navrant blijspel Ned. Opera voor „Fürst Igor" in tijdnood Hoop op n akkoord lijkt vervlogen Henk van Ulsen in fascinerende rol Bronchi letten EEN JAAR ONAFHANKELIJK ALGERIJE (3) „Beeldenroiite" in Overijssel Toneelgroei) „Studio" bracht: Prof. Sjaroiv geen regisseur T s j echisch artiesten paar vraagt asiel in Engeland Redding van Aboe Simbel duurt 7 jaar KOMPLOT IN IRAK Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 oktober 1963 Derde blad no. 31090 (Van onze speciale verslaggever in Algiers» In tegenstelling tot de aanvankelijke verwachting en hoop ge looft men in Algerijnse politieke kringen nu nauwelijks meer dat er een akkoord in de lucht hangt, laat staan zou zijn te grijpen, met betrekking tot de crisis en de tegenstellingen tussen Ben Bella en Ait Achmed. Het is nu wel zeker dat van beide zijden voel hoorns in de personen vooral van de Kabylische Kamerleden zijn uitgestoken. Maar alle tekenen wijzen er ook op, dat die toenaderingspogingen zijn mislukt en dat de kloof dientengevolge nóg dieper is geworden. Door die verscherping zijn intus sen de tongen wat losser geworden en zo is er dan ook tenminste enige klaarheid geschapen inzake de aard en de voorgeschiedenis van de hui dige controverse, waardoor de een heid van Algerije opnieuw in ge vaar wordt gebracht. Een controver se. waarvan de achtergronden min stens even sterk door persoonlijke rivaliteiten als door politieke me ningsverschillen worden gevoeld en bepaald. Politiek gezien zijn die geschillen akkoord had gesloten (dat voor zijn drie medegevangenen geheim was gebleven» met een der militaire commandanten, de bekende kolonel Boemedienne. Deze is nu naast het staatshoofd als opperbevelhebber van 't leger, minister van Oorlog en vice- premier de machtigste figuur van het nieuwe Algerije geworden. Ben Bella en Boemedienne sa men slaagden er In met de steun van kader en officieren een meerder heid te verwerven in het voorlopige „parlement", waardoor Krim en de zeker niet zo groot datee*} drie voormalige celgenoten op een tussen beide voormalige „historische ,/i| r knndrn wordfn serangeerd. leiders uitgesloten zou moeten sor- Tripolls, waar dlr eerste paleis den geacht. Zowel Alt Achmed als Ben revo|Utie der Alg er\jnse politiek zich Bella is aanhanger van een uiterst afspeeifjei uerd ook de grondslag ge- radicaal socialisme fa le. Fldel Cas- voor dc onmiddellijke toekomst tro in zyn eerste iraiode^dat_het pn besloU.n dat Algerije binnen de dat het| orthodoxe marxisme.leniiiisme niet temin afwijst, als zijnde onverenig baar met 't Arabische geloof. Net als in Egypte. Is ook in Algerije de com munistische partij dan ook door de wet verboden. Daarentegen kan mei wel zeggen, dat Ait Achmed het panarabisme verwerpt, de buik waarop Ben Bel la en Nasser wier gekoppelde por tretten overal in de straten op de voorbijgangers neerzien hun vier banden broederlijk hebben ge vlijd. Alt Achmed heeft me ook ver klaard wel voor de Wesierse demo cratie te voelen, maar voor de rest zou men toch maar moeten afwach ten wat er van zijn nogal vage pro clamaties ln de praktijk terecht mocht komen. Verzuim Een duidelijk programma heeft f I Ait Achmed in elk geval nog niet i jeproduceerd. en in dat verzuim ;H chuilt nu Juist de kracht van Ben lelie die, wat men verder ook van ek ijn persoon en van zijn onverholen ge Jictatoriale neigingen denken wil, ta ever het eerste jaar van zijn be- ed wind op een balans itan wijzen, die illerminst alleen maar negativa ver- toont. Om die balans bovendien nog wat 11 te doen zwellen, trapt Ben Bella, se dert het begin van de crisis, met verhoogde kracht op zijn socialist i- 8 sche gaspedaal, terwijl ander be llissend winstpunt voor de president j J - de Franse slachtoffers van de versnelde nationalisatiepolitiek in terijs hoogstens op mondelinge (of i rla| lesnoods financiële» steun hoeven te )0I rekenen. Repressaillcs laat de Fran- rijt i regering immers achterwege, uit ,r. lie inschikkelijkheid heeft Algiers ti i iu de, vermoedelijk ook wel juiste, >tal onclusie getrokken dat generaal De ag« laulle toch nog altijd op Ben Bel- i wedt. In Algiers kan men ook wel de te bevestigen, maar daarom nog onmogelijke stelling horen ver- ,igen, dat Ben Bella de Gaulles .-Interventie-belofte zou hebben tocht en betaald met de toezeg- g, het Franse Kriegsspiel met toom bommen in de Sahara voorlo- ng nog even oogluiken 1 gade te zul- n slaan. Zeker is, dat er de laat- 1 e dagen van Algerijnse zijden ver- Y,fc billende officiële uitspraken zijn ''UKfcdaan. dat de Franse olie-installa- in de Sahara voor rationalisatie ie I !mjwaard zullen blijven hïï Terug tol '6.5 ht« Om de tegenstelling Ben Bella- Jt Achmed evenwel helemaal te Ie tgrijpen. moet men nietiemin terug- ian tot 1956, bet jaar dat beide annen, met nog twee andere „his- I rische leiders", in hun vliegtuig nen ior de Fransen werden onderschept. 9 werden, zoals men zich herin- m. in Frankrijk gevangen gezet, het gat dat. door hun uitscha- fling in de Algerijnse regering-in u illingschap die in Tunis zetelde, N Iffd geslagen, moest natuurlijk wor- n opgevuld. Vanaf die arrestatie nam een el tananschap de praktische, leiding io62. m het Algerijnse verzet in handen: ;,8 to kacin Krim (de voornaamste [erynse onderhandelaar der Evian- j borden), Ben Tobbel, wiens 20 oor men duister is geworden, en (pen lessoef die. onder beschuldiging n een samenzwering zonder ver- f J i re vorm van proces nu al vele 2 35 landen in Algiers achter de tra- zit. towel ln Tunis als in de Franse iiicn rangenis werden natuurlijk plan- 15.000 a vooj. de toekomst gesmeed, mi- indT«terzetels verdeeld en wederzijds bften gedaan. Maar al spoedig Biori iden in het gedwongen isolement s:® n de gedeelde gevangenis de wry- tussen Ben Bella en Ait Ach- S' d op waaruit zich een solide phle mdschap zou ontwikkelen. cob- D» intelectuele dandy Ait Achmed urenlange oetogen houden over dichterlijke taalgebruik van kortst mogelijke tijd een socialisti sche republiek zou worden. Oppositie De twee groepen die in Tripolis het onderspit hadden gedolven, hebben in de eerste tijd gepoogd, in de ver- kiezingscampaggne en in het par lement. als normale oppositie de strijd voort te zetten. Maar voor het democratische spel bleek Ben Bella al spoedig niet in de wieg te zijn ge legd. Hij wist zijn eerste overwin ning snel en kundig 'e consolideren en uit te bouwen, en zijn tegenstan ders één voor één politiek onschade lijk te maken. In flagrante tegenspraak met de beslissingen van het congres van Tripolis wist. hij zo de ontwerpen voor een nieuwe grondwet van de hand van ex-premier Ferhat Abbas en van een groep andere Ka merleden van de tafel te schui ven om een ontwerp-grondwet van eigen makelij cn voor eigen gebruik aan een referendum te onderwerpen. Een ontwerp dat. bij gebrek aan een tegenvoorstel, ook door het volk werd aanvaard en waardoor Ben Bella zo voor zichzelf de weg naar de al macht had geopend. Zijn vroegere kameraden of „broeders", zoals de Algerijnen zeg gen zijn nu dus bijna zonder uit- De Commissaris der Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. Rid der de van der Schueren. heelt in kasteel „Het Hijenhuis" bij Heino het ere-comité voor de in dit gewest te stichten Beelden routegeïnstalleerd. De bedoeling van deze ..Beeldenroute" is de beste uitingen van de beeldhouw kunst, tot stand gekomen in deze eeuw voor Overijssel te verwerven en ze op originele manier, zoveel mogelijk in de open lucht, te ex poseren. In zijn installatierede noemde de commissaris, die ere-voorzitter van het ere-comité is, het plan een macro-culturele en unieke onderneming. De voorzitter van het werkcomité, de heer W. Thomassen, burgemeester van Enschede en voorzitter van de culturele raad voor Overijssel, zei, dat het denkbeeld voor de ..Beeldenroute" afkomstig is van de kunstverzame laar dr. D. Hannema. bewoner van ..Het Nijenhuis". Het Idee sloeg aan en werd overgenomen door de cultu rele raad. Burgemeester Thomassen noemde het plan een culturele daad van uit muntende betekenis en stelde voor het door de culturele raad in het le ven geroepen cultuurfonds dat over ongeveer f 40.000 beschikt, te noemen naar de Commissaris der Koningin, die begin volgend jaar zal aftreden. „Het witte paard*' (Wolfgangsee) w'ordt gesloopt De in de bekende operette van de componist Ralph Benatzky be zongen herberg ,jlet witte paard" „Das weisse Rössel" aan 't meer van St.-Wolfgang zal verdwijnen. Men vindt er thans niet meer, zoals in de operette wordt be weerd, het geluk maar een bull dozer, die zich meedogenloos een weg door de muren van het uit 1604 stammende gebouw baant. De herberg voldoet, zo zeggen de moderne eigenaars, niet meer aan de eisen van deze tijd en zij gaan op dezelfde plaats een hotel bouwen. .Jlet witte paard" heeft vele historische figuren onder zijn dak gehad. Toeristen uit alle delen van de wereld brachten het een bezoek. I Sfuk van Mor* Croiset in New York Het Hunter College in New York gaat het toneelstuk „Oidipous en zijn moeder" van Max Croiset opvoeren. Het stuk wordt daar ten tonele ge bracht in de vertaling van de Amen» kaanse auteur E. O. Marshall. Film over leven van Edith Piaf In Italië zal een film naar hel leven van Edith Piaf worden ge maakt, waarin de hoofdrol zal wor den gespeeld door de 24-jarige Marisa Sollnas. Auteur Friti Stemberg overleden De Duitse schijver Fritz Sternberg, die vooral bekendheid verwierf door zijn werken over Karl Marx, Is op 68-jarige leeftijd ln München over leden. zondering van net politieke toneel verdwenen. Zij zijn als Belkacim Krim naar het buitenland, Zwitser land. uitgeweken, ze zitten als Boe dia f in de gevangenis opgesloten of ze houden zich als Ferhat Abbas op de politieke vlakte. (Ferhat Abbas weigerde mij als buitenlands jour nalist te ontvangen, to?h ik hem op belde». Soms hebben zij als Ait Ach med. aks rebellen, met de wapens in de hand de strijd tegen de „tirannie" hervat. Geen terreur Nu moet eerlijkheidshalve wel wor den erkend dat 'tmet wie tirannie voorlopig nogal meevalt. Politieke te genstanders worden uitgerangeerd, maar dat, afgezien van Kabylië. de oppositie ook onder het volk een voet aan de grond zou hebben, is ner gens te merken. Een terreurbewind voert Ben Bella in elk geval niet, behoeft hü ook niet te voeren. En h(j had dan ook zeker niet helemaal ongeluk met het antwoord dat hy onlangs gaf aan een Zwitser se journalist die hem langs zyn neus weg vroeg waar toch al die FLN- leiders waren gebleven, die nog maar kort geleden de Algerynse actuali teit beheersten. BOEMEDIENNE: de gepantserde vuist van BEN BELLA. „Zoals bu elke revolutie heeft óók In Algerije zich onder de leiders een felle strijd om dc voorrang afge speeld. Die strijd heb ik gewonnen. Ik reken 't me echter tot een eer, dat ik géén van mün vroegere ri valen behalve politiek ook „fysiek heb geliquideerd", luidde liet antwoord. In haar cynisme, kan men het realisme van die constatering inder daad toch wel moeilijk bestrijden. Denk aan Kongo, denk ook aan de bevrijding in Italië en in Frankrijk, vergeet vooral de bloedbaden van de OAS niet. tn men zal moeten toegeven dat het Algerijnse dekoloni satieproces. waarin dus óók nog een socialistische revolutie is opgenomen, zich langs bijzonder onbloedige we gen voltrekt. Of Ben Bella zich verder ook in de toekomst aan het karakter van die humane dictatuur zal kunnen blijven houden, is een vraag die niet alleen door hem wordt bepaald. Ait Achmed draagt in dat verband een grote verantwoordeiykheid. Maar nog beslissender is. of Ben Bella's socia listische experiment zal slagen. Voor een geheel gevulde Schouwburg bracht de toneelgroep Studio'" de komedie ..Een geboren leugenaar" van Reith Water- house en Willis Hall. in de vertaling van Paul Rodenko. onder de auspiciën van K. en O. t Een blijspel in de vorm zoals we dat vandaag zo vaak tegen komen: een door en door navrante situatie, die schuil gaat achter een gevel van vrolijkheid, opgetrokken uit geestige dialogen en lachwekkende situaties. buiten de verstikkende ruimte waarin hij leeft. Het begon met sterke verhalen, zet zich voort in leugens en eindigt met kruimeldiefstal. Hy bedriegt meisjes aan de lopende band. verzint de gek ste tegenstrijdige verhalen en vertelt met een fascinerende regelmaat dat het been van die of die moet worden geamputeerd. Dwaze situaties te over. maar. en dat blijft na afloop tassen de toe schouwers als een soort onbehagen hangen, we hebben ons vroiyk ge maakt ten koste van een ander, we stonden aan de wieg van een maat schappelijke mislukking. Maar dat niet alleen, deze zaken liggen zo dicht bfj ons dat we de schaduw er van over onszelf bespeuren, wat ten slotte de bedoeling van de schrijver» is. In dit geval wordt de vrolijkheid opgebouwd rondom en ten koste van een psychisch gestoorde jongen, die. geestelijk kromgetrokken onder de druk van zijn huiselijk milieu, zich zelf en anderen bedreigt in zijn schijnwereld van leugens. Benauwend Een benauwend gegeven, niet eens by nader inzien, maar zonder meer direct en onomwonden. De vader die de ruimte in het benauwde huis vult 120, 'Kfl PK" K Hoon 1 .espeare, betogen waarmee hij in byzonder de ongeletterde boe- on Ben Bella, die door heel an- zorgen werd gekweld, duchtig de zenuwen werkte. Toen met de onafhankelijkheid, het uur van hun bevrijding had ijs. pT*€en wist net viertal voor de vend talwereld aanvankelijk nog een ndel tere schijn van eendiacht op te irkeni Een fictieve eendracht, f E90' idat kort tevoren Ben Bella een De Nederlandse Opera brengt op 8 november de première van ..Fürst Igor" van Alexander Borodin. Deze opera in Duitse ver taling wordt niet. zoals de bedoeling was. uitgevoerd onder regie van prof. Peter Sjarow, maar van de Zuidslavische regisseur Naudo Roje. gaf er dan ook de voorkeur aan zich terug te trekken en de regie over te laten aan de regisseur te Zagreb. Dit leidde tot het engagement van Nando Roje als regisseur" aldus het com- miniqué. De regisseur, die gisteravond op Schiphol arriveerde, is vanochtend met zijn werkzaamheden begonnen. De directie van de Ned. Opera deelt in veroana niermoe in een commu nique net volgende mee: „voor ae reg*e was oorspronkelijk prof. Sjarow geengageeru, op Wiens voorstel ae decors en kostuums aoor de van oorsprong Russiscne kunste naar Nicoias senoit zouaen woruen ontworpen. Hoewel deze kunstenaar vast verbonden aan het Tneatro alle scala te Muaan aeze taak op z.cli haa genomen. Kwamen zi]n teke. I I X." 1- nrngen voor ae decors en ue kos- I-/C.AF yj\ ICUUys lulal tuums te laat binnen om aeze pian- nen te realiseren. Noen voor de de cors noch voor ae talrijke kostuums ideze opera eist honderden kostuums voor het grote koor, ae liguratie en het omvangrijke ballet) was nog tijd bescnikbaar om deze in eigen ateliers te realiseren. Uitbesteding van de plannen zou de kosten verdrievoudigd nebben het geen ue directie niet verantwoord acntte. Overwogen is nog door ver- scnuiving in het seizoenpian du werk later te Drengcn dan was voorgeno men. maar uit bleek gezien ue ge- wintèrseizoen niet mogeiyk. Dank zij de medewerking van de Kroatische Nationale Opera te Zagreb is een oplossing gevonden voor de gerezen problemen. Deze opera had „Fürst Igor" voor 3 november op het programma staan. Met ae leider ervan is afgesproken dat de premiere daar een aag wordt vervroegd. Men kan zo de gehele montering, decors, kostuums, haar tooi en requisieten aan de Ned. Opera ter beschikking stellen voor de op- voeringen in november en december, j In verband met de dicht bu eikaar uggenae data van ae opvoeringen te Zagreo en Amsterdam zullen alle be- noaigneden op 4 novembei per char- tervnegtuig van Zagreb naar Amster dam worden getransporteerd. In deze omstandigheid moest met prof. Sjarow worden besproken wat er te doen stond. Deze regisseur ken de uiteraard de versie van Zagreb en zijn wensen waren in de plannen van Nicolaas Benoit verwerkt zoals ge bruikelijk is in de samenwerking tus sen regisseur en decorontwerper. Hij Barcelona Leo Drichuys. die als dirigent by de Ned. Opera thans „De vier huis tirannen" van Wolf-Ferrari leidt, heeft de uitnodiging van de opera te Barcelona aanvaard om in december opvoeringen te leiden van Gluck's „Orfeo". De regie van deze voorstel lingen is in handen van de regisseur by de Ned. Opera. Frans Boerlage. De dirigent zal voorts een serie concerten in dit seizoen leiden van het Radio Filharmonisch Orkest, na melijk op 12 en 13 november. Het pro gramma voor dat concert omvat: „mouvements retrogrades" van Ton de Leeuw, l'Apprenti sorcier" van Paul Dukas, Tsjaikowski's vioolcon cert (solist Michael Schwalbe» en Bizet's „Symphonie". Hoestdronk in tabletvorm.gSct' Kritiek op expositie uit V.S. in Rusland In het orgaan van de Russische regering Izwestja is zaterdag kritiek geoefend op een Amerikaanse ten toonstelling van grafische kunst in Rusland. Volgens het artikel was het merendeel van de bezoekers van oor deel: „Wij zün voor culturele uitwis seling. maar men moet niet onder deze edele mom een soort ideologische ondermyning nastreven en aan de Russen een kunst opleggen welke aan hen vreemd is". De tentoonstelling is sinds enige weken te Alma Ata. de hoofdstad van de republiek Kazachstan, te zien. Volgens Izwestja neemt het aantal bezoekers zeer af. omdat men „slechts abstract gekladder" te zien krijgt. De Amerikaanse ambassade in Moskou vindt de belangstelling echter zeer behooriyk. „Rotterdamse fikkie" wordt 16 nov. onthuld „Rotterdamse fikkie", de bronzen hondenbeeltenis van de kunstenares Joeki Simak, wordt zatterdag 16 nov. door inr. dr. K. P. van der Mandele in het Hermesplantsoen onthuld. Het is een geschenk van de dierenvrien den in de Maasstad en het Rotter dams Studentencorps aan de gemeen te dat een hiyvende herinnering moet zyn aan de uit de Rotterdamse binnenstad verdwijnende honden. Deze onthulling betekent tevens de opening van het tiende lustrum van het Rotterdamse Studentencorps. Men hoopt dat „Fikkie", op zijn door ir. A. A. Stekelenburg ontworpen sokkel, dè trekpleister zal worden van het Hermesplantsoen. zo genoemd naar de sociëteit ..Hermes" van het studentenkorps, die binnenkort uit de binnenstad naar Kralingen zal wor den verplaatst. De 26-jarige Tsjechische vio list Richard Renak en zijn ver loofde. de danseres Nadesta Sloekowa. hebben de Britse autoriteiten verzocht als politieke vluchtelingen in Groot-Brittannië te mogen blijven. Beiden behoorden tot een Tsjecho- slowaakse folkloristische dansgroep, die Engeland thans bezoekt. Zy ver-1 had ingeroepen. klaarde dat drie gidsen der groep leden waren van de Tsjechoslo waakse geheime politie en dat zy de artiesten geen ogenblik uit het oog verloren. Het paar wist echter, enkele uien voor het vertrek naar het Londense vliegveld, waar de terugreis naar Tsjecho-Slowakye zou beginnen, aan deze bewakers te ontkomen. Het werd hierby geholpen door een Tsjechische vriend van Renak, die reeds jaren in Engeland woont en wiens hulp hy Amerikaans beeld voor Gouda Dezer dagen zal de „Pacific For tune", een schip dat in charter voor de Holland Amerika Lyn vaart, de Rotterdamse haven binnenlopen met aan boord een standbeeld uit Los Angeles. Het beeld werd vervaardigd door de Callfornische beeldhouwer Albert Stewart en Is bestemd voor de stad Gouda. „De ontheemden zo heet het Amerikaanse beeld, dat ln kleiner formaat reeds geruime tyd in de stu dio van Albert Stewart stond, werd ontdekt door de Nederlandse auteur Adriaan van der Veen tydens een bezoek aan het Claremont College, waaraan Stewart als leraar Is ver bonden. Na terugkeer ln Nederland publiceerde Adriaan van der Veen een artikel over de „ontheemden", waardoor de belangstelling van de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, voor het beeld was ge wekt. Na enige correspondentie tus sen Gouda en Los Angelos, bood de beeldhouwer zyn schepping aan de stad Gouda aan. Burgemeester James deed de toezegging het tot 2.70 meter vergrote gipsmodel in brons te laten gieten. Het ligt in de bedoeling het beeld in het komende voorjaar op een vooraanstaande plaats in Gouda te onthullen. Poolse buit terug gevonden De politie heeft zaterdag in een verlaten auto in Chicago een gedeelte teruggevonden van do verzameling waardevolle historische voorwerpen, die vorige maand uit het Pools mu seum in Chicago werden ontvreemd. Daarby waren vele voorwerpen die hebben toebehoord aan de overleden Poolse musicus, eens eerate-minister van Polen, Jan Paderewski. Onder meer vond men in de auto de zegel ring die Paderewski gebruikte by de ondertekening van het verdrag van Versailles, drie portretten van de mu sicus en een van Chopin. Volgens het museum worden echter nog enkele MUkken vermist. Er zyn geen arres taties verricht. Ir. Jules Koyser - 84 - overleden De bekende architect en stede- bouwkundige ir. Jules Kayser te Ven- lo is zaterdagnacht in het St.-Joseph- ziekenhnis te Venlo overleden. Ir. Kayser die de leeftijd van 84 jaar be reikte was tot ver bulten Venlo be kend. Hy schiep tal van grote bouw werken. 0.m. kerken en kloosters op diverse plaatsen in ons land. Voorts ontwierp hy tal van uitbreidingsplan nen voor verschillende gemeenten in ona land. met zyn domme en bekrompen auto riteit. de moeder die hier en daar de geestehjke hoekjes en gaatjes mag vullen en die deze beperkte geeste- lyke ruimte alleen gebruikt om met wapens als burgerlijk fatsoen en deugdeiykheid, te redden wat er te redden valt. Tenslotte in dit huis de grootmoeder, nog boordevol van de tyd toen kinderen nog „onder de duim" werden gehouden en, tot de pauze althans, het nog levende be wijs hoe ouders daardoor konden op groeien tot egocentrische schepsels met een ongeremde aandacht voor hun persoonlyke ongemakjes. Omdat, gelijk eerder gezegd, de gehele ruimte reeds vrywel was gevuld met het geesteiyke meubilair van pa. ver trouwde oma haar beschouwingen dan maar aan een oud en dierbaar buffetje toe. Schijnwereld In deze benauwende atmosfeer moet een jong leven *yn geestelijke ontplooiing doormaken, een jong le ven dat In zichzelf, als bij ons allen, het goede en het kwade herbergt. En wat voor vrywel allen van ons een onschuldige neiging tot dagdro men biyft herinneren wy ons Danny Kaye in de film 'The secret life of Walter Mitty" wordt voor deze jongeman een levensnoodzaak het opbouwen van een schynwereld In Egypte Is een begin gemaakt met de ontruiming van het gebied dat onder water zal komen te staan wanneer de Assoean Aswan» dam aan de Egyptisch-Soedanese gTens voltooid is. Meer dan 50 000 Nubiërs wier lemen hutten door het water van de Nyi zullen worden over spoeld, moeten zich elders eaan vestigen. Reeds 300 Nubiërs zyn in nieuwe, stenen woningen in Kom O mbo getrokken, een plaats die niet ver van de Aswandam ligt. Deze „vertiuizing" is waarschynlijk de grootste in haar soort ln de ge schiedenis. De nieuwe huisvesting, het vervoer en de schadevergoeding voor de Nubiërs zullen de Egypti sche regering meer dan 180 miljoen gulden kosten. In 1958 is men met de bouw van de dam begonnen. Verwacht wordt, dat de dam volgend Jaar ln ge bruik kan worden genomen. Hy zal het op drie na grootste water- resevoir ter wereld gaan vormen. Op 15 november zal men beginnen met het afbreken van de tempels van Aboe Simbel die in het gebied staan dat door de dam onder water zal komen te staan. Men verwacht dat de uitvoering van het project om deze tempels van de ondergang t« redden maximaal zeven jaar ln beslag zal nemen. Volgens dit project, waarvan de kasten worden geschat op rond 130 miljoen gulden, zullen de zand stenen tempels in grote blokken worden afgebroken en ergens anders weer worden opgebouwd Het project omvat ook de bouw van een haven en een dorp voor de duizend arbeiders die men voor dit werk nodig heeft. Het plan is opgesteld door een groep Zweedse raadgevende ingenieurs. Voortreffelijke steunpunten De voortreffelyke vertaling van Paul Rodenko droeg veel by om dit stuk dicht by ons te brengen. Hy be diende de spelers van een zeer na- tuurlyk, door en door Nederlands idioom en gaf. zeer juist gezien, de figuren heel gewone Hollandse na men. Deze moeite zou echter grotendeels vergeefs zijn geweest wanneer Henk van Ulsen niet zo'n voortreffelijke vertolking van de zoon des huizes had weten te geven. Fascinerend van begin tot eind in deze weergave van de pathologische leugenaar. Voor de wijze waarop hij de subtiele stem mingswisselingen van deze patient als het ware voelbaar maakte met toon en gebaar, zijn zoekende ruste loosheid symboliserend in een vaak demonische beweeglijkheid, hield hij de zaal in gespannen aandacht ge vangen. De staande ovatie die hem per- soonlyk aan het slot ten deel viel was daarom een meer dan verdiende be loning. Maar naast Henk van Ulsen viel meer te genieten. Wim van den Brink als de vader komt de grote verdien ste toe ons overtuigd te hebben dab hij. in zyn uitbundige, domme heers zucht zyn zoon gedreven had in de wereld van schjjn en bedrog. Nell Koppen als de moeder maakte ons even overtuigend duidelyk dat zy nooit in staat zou zyn met haar kort zichtige. recht-toe-recht-aan moraal de bruisende stroom van gebeurte nissen af te leiden, laat staan te ke ren. Zo stond deze voorstelling op drie voortreffelyke steunpunten, terwijl de overige rollen: de grootmoeder door Els Bouwman, de respectieve vriendinnetjes door Cockl Boonstra. Dore Smit en Lettle Oosthoek, even als vriend Arthur door Jack Horn, een goede maat kregen toegemeten. Het décor door Wim Vesseur met veel fantasie ontworpen, suggereerde, en dat Is de kunst, een volmaakt fan tasieloze omgeving. B. H. jr. De militaire gouverneur-generaal van Irak. brigade-generaal Rasjid Moesleh, heeft zaterdag meegedeeld, dat een komplot tegen het huidige bewind is ontdekt en dat donderdag een aantal samenzweerders is aange houden. Deze zullen over enkele da gen voor een revolutionair hof te Bagdad terecht moeten staan Over het aantal arrestanten wilde de generaal niets zeggen, maar hy gaf te kennen dat het komplot roya listisch was. De aangehoudenen wa ren o.a. gepensioneerde officieren, „andere personen van het verdwe nen (royalistische) bewind en feoda- listen". Zy zouden contact hebben gehad met de opstandige Koerden in noord-Irak. Irak heeft zondag voor het eerst officieel toegegeven, dat er Syrische troepen deelnemen aan de stryd van het Iraakse leger tegen de opstan dige Koerden in het noorden van het land. Kortgeleden is naar bekend een akkoord gesloten tussen Irak en Sy rië Inzake vergaande militaire sa menwerking.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5