|SAMEN NAAR DE MAAN: TERECHT VAN DE RAAN ZOEKLICHT Geloofde Kennedy self wel in pijn voorstel aan de I (USLAND: brute kracht y.S.technische verfijning LEIDSCH DAGBLAD" EEN OP DE BOEKENMARKT ~1 WOORD VAN BEZINNING GOD ALS „REDDENDE ENGEL" JJgterdag 19 oktober 1963 Pagina 1 (Van een Amerika en Rusland rullen niet gezamenlijk de eerste bemande ruimtevlucht naar de maan ondernemen. Dat is nu wel zo goed als zeker, gezien de reacties op het voorstel van Kennedy van 20 september voor het front der Verenigde Naties. Er is zelden zo snel en ondubbelzinnig (hoe wel merendeels on-officieel) gereageerd op een voorstel van zo verstrekkende betekenis. De eerste menselijke reis naar de maan is het begin van het grootste avontuur van de mensheid. Niettemin werd het voorstel, om van deze grootste onderneming aller tijden een daad van onzer redacteuren) de mensheid als geheel te maken, achteloos door beide betrokken partijen terzijde gescho ven: het zal een wedstrijd blijven, want niet een „mens" maar een Rus of Amerikaan zal het eerst op de maan zijn Is deze afwijzing van een op het eerste ge zicht redelijk voorstel zo verwonderlijk? Allerminst. Aanvaarding zou verbazingwek kender zijn geweest. Het is zelfs de vraag of Kennedy, toen hij samenwerking van Russen en Amerikanen voor deze historische tocht voorstelde, wel serieus naar deze samenwer king streefde, en deze op prijs stelde. gi De ruimtevaart heeft ilch ongedacht snel ontwikkeld. Ruim zes jaar 13 leden werd de eerste kunstmaan gelanceerd: een Russische primeur die or t westelijke wereld in paniek bracht. Sindsdien hebben de Russen pri- :ifl ieur op primeur geboekt, maar het waren hoofdzakelijk spektakel-stukken mk zij krachtiger raketten dan waarover Amerika kon beschikken. Inmiddels boekte Amerika minder spectaculaire maar in wezen veel lardevoller successen. In verfijning van wetenschappelijke en technische iderxoeklngen hebben de Verenigde Staten ongetwijfeld in de laatste tr jaren een grote voorsprong op de Russen geboekt. Wij behoeven re hts te denken aan de ontdekking van de stralingsgordels om de aarde, na in de communicatie op grote afstand, aan precisie-lanceringen zoals het 0 mus-schot met de Mariner, (waartegenover zeker een mislukt Mars- 1*1 hot en één mislukt Venus-schot van de Russen en vermoedelijk voor ide objecten enige mislukkingen meer staan), voorts aan hesturings- perlmenten van bemande ruimtevaartuigen, aan w eer-satellieten zoals >b( l succesvolle Tlros-kunstmanen, aan de communicatiesatellieten als de oni tlstars en de Relay en meer dergelijke projecten. angstvalligheid waarmee de Russen westelijke waarnemers weren by ruimtelanceringen (ondanks door onszelf aangehoorde toezeggingen van uitnodigingen door bijvoorbeeld de ..vaders" van het Russische ruimteprogramma Sedov en Bla- gonravov) en talloze andere ver schijnselen. Zolang er niet een algehele mi litaire ontspanning intreedt is daarom een gezamenlijk Russisch- Amerikaans maan-project ondenk baar. Voor een dergelijke samen werking zou een te intensieve uit wisseling van militair belangrijke gegevens nodig zijn. «JBoksen en jado Zo staan, zes jaar na het begin •j n de ruimtevaart, twee pioniers .ll' [enover elkaar: Rusland en Ame- a. Men zou ze kunnen vergelij- n met een bokskampioen en een Jokampioen. Zij beheersen ver- 0 lillende sporten, „ruimtelijk" ge il verschillende technieken. Zelfs 71t oneer zy het gezamenlijk tegen 84< i tegenstander (in casu de ruim- zouden opnemen, zouden zij het zl~ Ier in eigen stijl, in eigen tech- 'P®! k moeten doen. Die technieken de J niet te combineren. Men kan in judo bedrijven met bokshand- A oenen aan, en in de ring heeft v-ti n niets aan een listige kunst- de< *P- Samenwerking zou beteke- 1.K i het onder de knie krijgen van mg inders sport, en daar bestaan )llfl de ruimtevaartontwikkeling ge- 1 enkele principiële bezwaren Iet gaat er namelijk niet alleen dat zo snel en efficient moge- een vlucht naar de maan wordt naakt. De wedloop tussen Rus- oprkd en Amerika ligt op het veel nJ ^er terre'n van de technojogi- e suprematie, en op dit terrein 1'jfle eerste menselijke landing op maan slechts een markering. ite)p tussenstand, jnti ii hoofdzaak militair Wangs heeft James Webb, het nH td van het Amerikaanse bureau t lucht- en ruimtevaart de Nasa. Haard dat van de ruim honderd- lard gulden (ja, 100.000 000.000 den van het Amerikaanse i-project ruim 75 procent ten komt aan militaire doelein- Niet dat de landing op de oTsdfn een direct militair nut af- W, maar alle technische pres- ts die daarvoor nodig zijn kun- ook hun nut hebben voor de Een van deze mensen zal naar alle waarschijnlijkheid de eerste Amerikaan zijn. die op de maan landt. Het is de ..tweede lichting" van astro- nauten-in-opleidingVan links naar rechts James Lovell. Neil Armstrong. Frank Borman. Charles Conrad. Slay ton (die tot de eerste lichting behoorde, later medisch werd afgekeurd en nu een belangrijke rol bij de training vervult). James Mc- Devitt. Elliot See. Tomas Staf ford. Edward White en John Young. Rusland ligt thans vóór in raket techniek. Rusland zou derhalve een raketcombinatie kunnen leveren. Amerika ligt bepaald voor op an dere gebieden, en zou op dit mo ment de beste leverancier van een maan-capsule zijn. Maar beide lan den hebben in die specialiteiten een miljarden-kapitaal belegd ten bate van de defensie. K lein igheden Die belegging geldt ook „kleinig heden". die voor de leek misschien niet direct in het oog springen. En kele voorbeelden daarvan willen wy noemen. Wie van belde grootmachten is er verder met het ontwikkelen van lat - orn ttsie. >1J fctzelfde zal ongetwijfeld het V *1 zyn aan Russische zUde. BW«rvoor bestaan voldoende aan tegen: bv. het volkomen ge il houden van technische byzon- wden omtrent de lanceringsra- l*n, de geheimzinnigheid om- Ooi [t de rentree- en landingstech- een afdoend biochemisch middel tegen strallngsschade aan het men- selyk lichaam? De eerste maanrei- zigers zullen ongetwyfeld bloot staan aan ioniserende straling in tot dusver fataal geachte doses Er wordt in Rusland en in Amerika hard gewerkt aan de ontwikkeling van beschermende middelen, bv. een pil of een te injecteren stof. die dit grote gevaar voor ruimte vaarders kunnen elimineren. Niemand zal kunnen ontkennen, dat de ontwikkeling van een der gelijk „medicijn" hijzonder grote militaire waarde heeft. De wereld macht die er als enige over be schikt kan verzekerd zijn van de overwinning in een eventuele oor log met kernwapenen. Ook al ligt 90 procent van zijn land plat en in de helft van de bevolking door de directe uitwerking van de kern bommen afgeslacht, de rent staat „gezond" tegenover de eventueel even grote maar door radioactieve straling wegterende „rest" van de tegenstander. In nog sterkere mate in een dergelijk anti-stralinga- nehade-mldde! van belang op tac tisch in plaats van strategisch ge bied. De „beschermde" militaire macht kan een henmet gebied bin nentrekken en kan zich dun In de aanval veroorloven, de tegenstan der te velde met atoomwapenen te lijf te gaan. De niet beschermde tegenstander kan dat niet. Een ander voorbeeld: een maan- reis vergt de ontwikkeling van een feilloze techniek van „ontmoetin gen" in de ruimte, dat wil zeggen het samenkomen en naneenkoppe- len van ruimtevaartuigen. Daar voor z(jn precisie-lanceringen no dig. die tevens byzonder grote mi litaire betekenis kunnen hebben, terwijl bovendien communicatie technieken in de ruimte daarvoor vereist zyn. die eveneens grote mi litaire waarde hebben. Een derde voorbeeld: reeds thans zijn kunstmanen (zoals de Ameri kaanse Samos en Midas-satellie- ten> in dienst van de defensie ge steld Maar de ervaringen met dere kunstmanen worden tevens dienst baar gemaakt aan het Amerikaanse Apollo-project, het maanproject dat omstreeks 1970 een tweetal Ameri kanen op de maan moet brengen Men kan bezwaarlijk van Amerika verwachten, dat het de technische bijzonderheden van deze „spionage- sa tel lieten" (die in de plaats zijn gekomen van de beruchte U2-vliec- tuigen» haarfijn aan de Russen za! gaan vertellen. En toch zou dat no dig zyn. wanneer Amerika een vol waardige bijdrage aan een geza menlijk maan-project zou leveren Zo zouden er talloze voorbeelden méér te geven zijn: over ruimte- pakken. over plaatsbepaling ln de ruimte <van belang voor precisie- lanceringen naar de maan maar ook voor oorlogsdoeleinden 1over micro-technieken (die in ruimte vaartuigen maar ook voor tanks, oorlogsvliegtuigen en militaire ra ketten van belang zijn) over voe dingsproblemen. over het menselijk weerstandsvermogen etc. etc. Wanneer men op een éérder mo ment het denkbeeld van een geza menlijke maanrei* had gelanceerd (b.v. In 1950, zeker niet na 1950) zou het zeer misschien mogelijk zijn geweest, een dergelijke onderneming los te koppelen ran de militaire krachtsinspanning. Nu is dat zeker niet meer het geval, want een vol ledige militaire ontspanning zal nog een reeks van jaren vergen. In die Jaren gaan de afzonderlijke projecten door. en op z'n aller gun stigst zou de politiek- militaire sfeer eerst voldoende opgeklaard kunnen zyn op het moment, dat althans een van de twee grote ruimtevaart - machten op het punt staat een maanreis te verwezenlijken. Die mo gendheid zou dan de eigen inspan ning van jaren verloochenen, wan neer het project niet met trots en voldoening eigenhandig werd ver wezenlijkt. Tuee systemen Daarbij komt. dat naar alle waarschijnlijkheid het Russische maanproject zich volgens geheel andere lijnen heeft ontwikkeld dan het Amerikaanse. Amerika beoogt, een ruimtevaartuig in een baan om de maan te bren gen. een deel van deze capsule met twee man naar de maan te zenden en te laten landen, een deel daarvan te laten terugke ren naar de inmiddels rondcir kelende maan-satelliet. en deze combinatie weer naar de aarde te laten terugkomen. Rusland streelt er echter waarschijnlijk naar een ruimtevaartuig vanuit een baan om de aarde naar de maan te zenden en van daar uit naar de aarde te laten te rugkeren. eventueel via de oor spronkelijke of een andere satel liet in een baan om de aarde. Dit zijn tuee geheel verschil lende technieken, al moeten zij voor de leek nogal op elkaar lij ken. Zij zijn niet te combineren. Er zou een keuze moeten wor den gemaakt, en het land, dat. het gekozen project heeft ont wikkeld. heeft dan ook in die sa menwerking een definitieve voorsprong. Het andere land zou dit uit prestige-overwegingen nimmer kunnen accepteren. Rusland noch Amerika kan het zich veroorloven, zich in een tweederangs positie te laten dringen bij deze grandioze on derneming. A7jet en no de volksvertegenwoordiging akkoord gaat met. deze of gene besteding van de belastinggelden. Maar. Rusland heeft wel andere moei lijkheden te overwinnen Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Rusland een procen tueel kleiner gedeelte van de na tionale inspanning zou moeten be steden aan de ruimtevaart dan Amerika om in de race voor of bij te blijven. Nu dreigt in Rusland een zeer ernstig voedseltekort, gevolg van een structurele fout in de maatschappij Ditmaal springt Amerika bij met graan-leveranties maar daarmee is de structurele fout niet opgeheven. Rusland heeft dan wel niet met een parlement te ma ken. maar wel met de maatschappe lijke ontwikkeling en welvaart, die nog ver achter liggen bij de Ame rikaanse. Het is waarlijk geen wens droom om te veronderstellen dat de verbluffende technische spektakel stukken van Rusland in de laatste jaren mede mogelijk zyn geworden door veronachtzamen van de tech nologische ontwikkeling op ander gebied En deze eenzijdige bevoor rechting kan niet permanent zyn Het is de vraag, of Rusland in de komende jaren in technische in spanning ten dienste van de ruim tevaart hetzelfde kan presteren als in het verleden, terwijl in Amerika deze inspanning steeds groeit, zon der dat de inspanning elders daar aan tekort is gekomen. 1968 of '70 Amerika denkt in 1970 of 1971 de eerste Amerikaan op de maan te la ten landen Rusland hoopt (vermoe delijk' dit in 1908 of misschien zelfs 1967 te kunnen presteren met een Rus. Maar de Russische hoop is ge baseerd op de overtrokken ont wikkeling der afgelopen jaren, voortgekomen uit een eerdere start bij de ontwikkeling van zware raketten. De Amerikaanse verwachting 'en dat is meer dan hoopt baseert zich op een voort durend stijgende inspanning, stoelend op een veel bredere technische en wetenschappelijke ondergrond dan <U Russische. Vermoedelijk heeft het Ameri kaanse voorstel, dat afgewezene moest worden, er veel toe bij gedragen. dat de inspanning in de komende jaren inderdaad vergroot kan worden. Kennedy heeft er dan. wetende dat de reacties negatief zouden zijn, wèl aan gedaan, samenwerking voor te stellen. Heeft Kennedy dit dan niet in gezien. toen hij op 20 september zyn voorstel in de VN lanceerde Natuurlijk wel. Hy heeft zelfs wel ingezien, dat de reacties van beide zyden negatief moesten zijn Van Russische zijde is bij mon de van Gagarin tijdens het Par ij se astronautische congres het voorstel on-officieel afgewezen. Voorts werd het in Moskou door ruimtevaartdes kundigen „een mogelijkheid" ge noemd. die echter „zorgvuldig en langdurig overleg" zou vergen nadat een „volledige militaire en politieke ontspanning" zou zijn ingetreden. Nogmaals: dit zou een kwestie van Jaren zijn. Jaren waarin de maan- rivalen bepaald met met de han den in de schoot en hopend op suc ces zullen gaan zitten afwachten. Het. „zorgvuldig en langdurig over leg" zou eerst kunnen beginnen wanneer de eerste Rus of de eerste Amerikaan allang van de maan op aarde is teruggekeerd Inmiddels heeft ook het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden het denkbeeld van een gezamenlijk Russisch-Amerikaanse onderneming van de hand gewezen. Speculatie Dat alles heeft Kennedy waarlijk wel begrepen. Hij heeft er vermoe delijk zelfs op gespeculeerd Het zal hem zelfs zijn tegengevallen, dat de afwijzingen van Russische zijde niet meer categorisch, scherp en ver ontwaardigd zijn geweest. Het. ligt voor de hand. dat hy een scherpe actie van Russische zijde heeft willen uitlokken om de jaar lijks stijgende enorme kosten van het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma tegenover 't Huis van Afge vaardigden en Congres te kunnen verdedigen. De bereidheid om voor dit doel fantastische bijdragen van de belastingbetaler beschikbaar te stellen slinkt namelijk zienderogen. Rusland heeft van dergelijke moeilijkheden geen last. want in een autoritair totalitair systeem wordt niet gevraagd, of het volk of lllliHIIIIIIIIIIII|li|f||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||M Prof. dr. J. Pen. „Harmonie en Conflict". De Bezige Bij. Amsterdam 1962. Een ding is duidelijk: de hoogge leerde Pen wil niet hooggeleerd doen en dat siert hem De hele toon van zijn, toch werkelijk niet in de verkeerde zin. populaire essay kenmerkt zich door goedmoe digheid. vermengd met een kleine neiging tot prikkelen van de lezer. Het is de toon. die men tegenwoor dig bij intelligente jonge mensen algemeen kan waarnemen. Ook de woordkeus is soms aan de spreek taal ontleend, doch gaat nooit over de schreef. Aan deze eigenaardig heid gaat gepaard een voortdurend heen-en-weer bij de oordeelvor ming. Men komt er al lezende zel den achter waar Pen nu eigenlyk achterstaat. En dat is iets. dat mij althans interesseert, wanneer ik ruim tweehonderd blz. verwerk over een onderwerp waar ik weinig van af weet., maar waarby ik intensief betrokken ben. Dat. onderwerp is, kort gezegd: de sociale en econo mische bestaansmogelijkheid van de hedendaagse mens. „Mens" moest ik eigenlyk niet zeggen. Voor geleerden zoals dr. J. Pen, sociolo gen en economen, bestaan er geen mensen. Voor hen bestaan alleen groepen en groepjes wezens als on derdelen van hun wetenschappelij ke maatschappij-beeld. Maar dat komt nu eenmaal van de speciali satie en dus kan men dat deze spe- Telkens ontdek *e«r. dat we ons God het liefste willen voorstellen als een „reddende engel" U kent de situatie wel: wij mensen zijn tot over onze oren in de moeilijk heden geraakt De knoop van het leven is onontwarbaar ge worden en we zien geen oplos sing. Nu zouden we willen, dat God plotseling ingreep, de knoop doorhakte en zich op verrassen de wijze als de reddende engel ontpopte De Grieken lieten God op deze wyze optreden in hun grote treurspelen. Wanneer door aller lei omstandigheden en menae- 1(1 ke intriges de toestand vol komen vastgelopen was. ver scheen de godheid op het toneel, merk Je altijd weer wanneer er natuurrampen plaatevinden, zo als b.v vonge week de overstro mingsramp in Noord-Italië. Dan ontmoet je plotseling weer men sen. die met hun „geloof in de knel beweren te zitten. ..Een mooie God." zei iemand van de week tegen me. .die al zulke dringen maar laat. passeren En hij zei het op een toon, alsof uitdaging. Ale Jeeua aan het kruis hangt te starven. wordt hy dooi- de vrome omstanders uitgenodigd om zijn heil te ver wachten van God: .laat die Hem nu verlossen, indien Hij een welgevallen in Hem heeft" Maar God verschynt dan be slist niet. Op onze uitdagingen gaat Hy niet ln. Hij is immers geen „machinaal werkende God" De levende God. zoals we die in de bijbel ontmoeten, wil ln ons leven niet als een machi naal reddende engel functione ren. HIJ wil tot ons spreken, met ons omgaan. Hij wil gestalte aannemen In ons leven Hij wil in ons leven verschijnen als de machtige: machtig in Zijn liefde lien- k van de Wostoks. de schaarse nietszeggende gegevens omtrent Wngen van de Russische ruim- terders tijdens hun vluchten, de Het eerste (inmiddels alweer gewijzigde) model van een Apollo-capsule, die de eerste twee Amerikanen op de maan moet brengen vanuit een satellietbaan om de maan. In de capsule de ruimtevaarders Carpenter (links), Glenn (midden) en Schirra (rechts), die reeds spectaculaire vluchten achter de rug hebben in de Mercury-capsules die ingreep en de hopeloze situa tie redde Men noemde deze God de deus ex machina, dwz. de god uit de machine. Hy was de red dende engel bij uitnemendheid, het ..duveltje uit het doosje" in goedaardige zin. Het is wel merkwaardig, dat we gedurende al die eeuwen, dat het. christelijk geloof ons leven hier in West-Europa begeleid heeft, vaak nog niet veel ver der gekomen zijn dan een vaag geloof in deze deus ex machina. Naast de massa's mensen voor wie het woord „God" niets meer zegt. zijn er nog altijd velen, die op hun wijze nog wel in God geloven. Alleen: ze gelovrn in God als de verlossende engel, als de god uit de machine Die God moet ons. als iedere afgod, wel teleurstellen Dat hij tegen me zeggen wilde: „pak JÜ. als dominee, nu je biezen maar. want je begrypt wel. dat die God van Jou op die manier lelyk bezig is zich uit te ran geren". Hij vergiste zich alleen, wan neer hij dacht, dat de levende God verstek had laten gaan Wie ons alleen wel teleurgesteld had, was ónze zgn. „reddende engel", de God die alles ln orde moet brengen wat voor ons catastro faal geworden is. de „deus ex machina". Eenvoudig omdat hij alleen maar in onze voorstel lingswereld bestaat, omdat hij een antieke of moderne afgod ls. die alleen maar door ons op het toneel kan worden getoverd Ook in de by bel komen we deze God wel tegen We ontmoe ten hem ln Jezus' leven als een en in Zijn vergeving. Omdat Hij sprekend met ons wil omgaan, wil Hy. dat. wij als verantwoor delijke mensen zullen leven Verantwoordelijk ook t a v de technische mogelijkheden, waar over wij beschikken. Hij kan en wil ook wonderen doen. Zelfs in nog veel uitzichts- lozer situaties dan die. waarin wQ em ter verantwoording me nen te moeten roepen. Maar dat wordt alleen verstaan en gezien door degene voor wie de .red dende engel" al« een afgod ont maskerd is. De ware God wil een menselijke en intieme ver houding tot ons. En daarvan ls Jezus Christus zelf de waar achtige belichaming P. KLOEK. Ned. Herv predikant te Leiden cialist niet ln het byzonder kwalijk nemen Interessant is dit helder ge schreven boek voor de leek zeker. Hy kan daarin veel vinden over de constructie van de sociale verhou dingen. Hy kan er in lezen hoe het gesteld is met de aloude conflict- punten zoals arm-ryk. grondbezit- pacht, ka pi taal-arbeid en ook met een aantal nieuwe: vakbond-pu bliek. bedrijf-consument, manager samenleving enz. enz. Het zal de aandachtige lezer dan duideiyk worden, dat het lang geen koek en ei is in de wereld, maar, gezien de houding van de auteur, die ik zo juist heb aangegeven, worden hem telkens doekjes voor het bloeden in de hand gestopt, die inderdaad wel de Indruk maken doelmatig te zijn. doch die op den duur toch doorlaten. Goed. ik heb wel begre pen. dat het doel van dit boek niet is de mensheid een recept aan de hand te doen voor zyn eeuwig en vooral gemeenschappelijk heil. Maar persoonlijk wordt ïx toch Ietwat knegel door dat duidelijk tentoon spreiden van aperte fouten en dat vervolgens weer rechtpraten van diezelfde fouten, omdat iedere zaak nu eenmaal twee kanten heeft. Het is wel belangrijk enige ter men in dit werk goed te verstaan. Leest men b.v. over „Consumptief te kort" dan is bedoeld „armoe lij den". Zo betekent „een weinig pro gressieve samenleving", als ik het wel heb begrepen „Nog niet leder een zit in de tang van het staats bestel". Verwonderd heb lk mil over de bewondering, die Pen heeft voor Michael Youngs The Rise of the Meritocracy". Verwonderd heeft het mi), omdat daaruit blijkt dat een zo nuchter denker als Pen het toch weer niet laten kan zich te laten meeslepen door een fantasie, want deze historie speelt in 2033. Zoiets verbaast mij altyd van de mannen van wetenschap. Voorts verwondert het my ook dat het hem niet is opgevallen, dat dat be grip „meritocratie" (heel kort. het aan de macht zyn van de heden met de hoogste I.Q.» reeds gevon den kan worden in Huxley's „Brave New World' '(1932). Tegenover de gekweekte intelligentia van de Al fa's en Beta's. vindt men daar voor het mindere werk de Epsilons, als ik my niet vergis. Het probleem, waar het by Young om gaat. het tevreden houden van de I-Q -tjes, werd ln dat boek bewerkt dor»r een microfoontje onder het hoofdkus sen. Mogelyk is prof. Pen aange trokken geweest door Youngs socio loog. die „de maatschappij van deze «Lees: zijn» tyd prachtig vindt en die zich afvraagt hoe de daarin optredende troebelen toch verklaard moeten wordenOok Pen vindt, althans dat is myn Indruk, zyn tyd prachtig en hy waar schuwt eigenlyk alleen tegen het gevaar van „sociale eilandendie zich buiten of tegenover de samen leving plaatsen. Deze eilanden ont staan volgens hem door ongeiyk- heid van inkomen. Ik heb een ver moeden dat die eilanden ook nog heel andere oorzaken zouden kun- hebben; oorzaken van geesteiyk al looi b.v. Doch het functioneren van de individuele menselyke geest komt aan dit alles helemaal niet te pas. Bepaald komiek doet het b v. aan in het begin van de epiloog te lezen, dat alle oorspronkelykheid. creativiteit e d. voortkomen uit be langentegenstellingen Zich aldus houdende binnen zyn eigen perken, komt prof. Pen tot ongeveer dezelf de conclusie als Voltaire's Panclos: „Tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles" met uitzondering van de bom na- tuuriyk, CLARA EGG INS

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7