Ben Bella mobiliseert alle weerbare Algerijnen Drie nieuwe gezichten in het kabinet-Erhard Oorlog is toch nog niet onvermijdelijk Erich Mende krijgt omstreden post Toenadering tussen Rusland en China Maximum-snelheid op nog meer wegen AAN GRENS MET MAROKKO W OEDT VELDSLAG lts convooi jjengehouden BONDSDAG EERT DR. ADENAUER les Bouwman kr V.A.R.A.? ;tw( /EERBERICHT Landing op vodden... Goede kansen voor Maudling KASTEN VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL (§ücf Qfaetttvs f Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 OKTOBER 1963 No. 31086 «fe DAGBLAD jirecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Ben Bella heeft gisteravond op een massabijeenkomst Algiers alle Algerijnen die wapens kunnen dragen, opgeroepen h te melden voor mobilisatie. X Aan de Algerijns-Marokkaanse grens schijnt nu een ware veld- g te woeden om Hassi-Beida en Tinjoeb, tot voor kort een 5 ir volmaakt onbekende posten, die al een paar maal van eige- 3 ir zijn verwisseld. Er zou 'reeds een honderdtal soldaten zijn neuveld. Ben Bella deelde mee, dat kolonel Sjabani met ver- eidene bataljons op weg was naar het grensgebied, waar naar i zeggen vierhonderd Algerijnen stand hielden tegen vier- :end Marokkanen. Waarnemers in Algiers me- dat de mobilisatie-oproep Ben Bella in totaal 200.000 op de been kan brengen, lelijk 80.000 van het leger en .000 van het uit guerrilla- Iers bestaande Nationale ijdingsleger dat tegen de sen heeft gestreden. Het rokkaanse leger telt 40.000 maar is veel moderner uit- just dan het Algerijnse. de massabijeenkomst in Algiers laar schatting door 120.000 tot mensen werd bijgewoond, riep UBella uit dat „de enige zonde" Igerije zijn socialistische revolu- Zonder koning Hassan met b te noemen zei hij: „Wij zeggen tot deze tiran die verantwoordelijk is voor het door Marokkanen en Alge- rijen vergoten bloed: gij zijt een mis dadiger". Ben Bella beschuldigde de Marok kaanse regering er van. dat zij van de binnenlandse moeilijkheden in Al gerije gebruik heeft gemaakt om een aanval op dat land te kunnen doen. ..De Marokkanen hebben op hun tanks en vliegtuigen gerekend, terwijl wü dergelijke wapens niet bezitten. Zij hebben gezien dat de wonden die wij in de strijd tegen de Fransen hebben opgelopen, nog niet zijn ge nezen. Nu wij zwak zijn, hebben zij de aanval ingezet." De Algerijnse president herhaalde, dat er samenwerking bestaat tussen de opstandige beweging van de Ber bers in Kabylië en de Marokkaanse leiders. Volgens Ben Bella zouden Ameri kaanse piloten vliegtuigen met Ma rokkaanse militairen naar het grens gebied hebben bestuurd. Deze bewe ring is inmiddels zowel van Marok kaanse als Amerikaanse zijde met klem tegengesproken. Onderhoud Intussen heeft koning Hassan van Marokko gisteren in Marrakesj een onderhoud gehad met twee Algerijnse afgezanten, Mohammed Jazid en ma joor Slimane. De twee Algerijnen zou den er mee hebben ingestemd, dat er over het grensvraagstuk in zijn ge heel en niet alleen over de inciden ten wordt gesproken. President Bourguiba van Tunesië heeft koning Hassan en president Ben Bella bezworen van wapengeweld I af te zien en hun ministers van Bui- landse Zaken voor overleg naar Tu nis af te vaardigen. Syrië heeft zijn I goede diensten aan Marokko en Al gerije aangeboden. Egypte heeft een 1 beroep op beide landen gedaan om „wijsheid en broederschap te be trachten". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteravond, dat zijn regering de incidenten betreurt. Een van de re denen voor de gevechten was zijns in ziens. dat de grens tussen Marokko en Algerije in 1945 slechts van de kust tot Figuig. ten noordoosten van Colomb Besjar. bij conventie is vast gelegd. Het zuidelijker gelegen gebied had men toen buiten beschouwing gelaten, omdat daar toch geen men sen woonden. Waarschuwing Onze speciale verslaggever in Al giers telefoneerde vanochtend: In Algiers had men vanochtend on danks alles nog niet de indruk, dat het onherstelbare al was gebeurd en dat een oorlog tussen beide Noord- afrikaanse landen onvermijdelijk was geworden. Zelfs het mobilisatiebesluit beschouwde men hier eerder als een extreme waarschuwing van Ben Bella aan het adres van Marokko, het ge duld der Algerijnen vooral niet te overschatten. Men weigerde vanmorgen nog te geloven, dat enkele tientallen hecta res woestijngrond die nog nooit in kaart zijn gebracht, zelfs gekoppeld aan abstracties als nationaal prestige in het jaar 1963 een aannemelijke in zet voor een daadwerkelijke oorlog zouden kunnen vormen. De minister ran Financiën, plof. dr. H. Witteveen ant woordt in de Tweede Kamer op vragen betreffende de voorge nomen investeringsbeperkingen. Brits militair transport is van- id op de snelverkeersweg naar 1, bij de controlepost Babels- door Russische militairen te- ',el (houden. Het convooi. bestaande egen voertuigen en achtentwin- aal ilitairen, kwam uit West-Berljjn as op weg naar West-Duitsland. reeg vanochtend om kwart voor geen toestemming zjjn tocht W1 le zetten. Het incident zou, Is vorige week bij Amerikaanse porten een gevolg zün van ver- van mening over de gang van bij de controle aan de Rus grenspost. een Britse woordvoerder de Russen voor het eerst, dat itairen hun voertuigen zouden teneinde een telling mogelijk n. Dit werd geweigerd omdat ten zulks in strijd achten met litionele gang van zaken. Een Brits convooi, dat vanochtend it-Berlijn zou vertrekken, is weg gegaan. (Van onze Hilversumse correspondent) Bouwman zal naar alle waar- jkheid de presentatie verzor- fn het nieuwe VARA-televisie- ima „Zo is het toevallig ook een keer", een actualiteiten dat. in het komende winter- op het scherm zal verschij- irover worden in VARA-kring sprekingen gevoerd. Mies nan. die niet op de zaak voor- 11 lopen, deelde mee dat het tal nog een beetje vaag is. VARA-televisie stelt zich voor euwe programma, dat een sati- parodistisch karakter draagt en lireerd is op het Engelse pro- ia „That was the week that voor het eerst uit te zenden op agavond 9 november omstreeks Over de verdere medewerken- Cq ilde de VARA nog geen mede- "pn doen, omdat dit nog in de langt. (gewerkte plannen moeten na nog in een vergadering van ofdbestuur van de omroep wor- ihandeld. Hoewel Mies Bouw- ree-lance was. werkte z(j de jaren alleen voor de AVRO. k. De nieuwe Westduitse regeringsploeg, die morgen aan de Bondsdag wordt gepresenteerd, is samengesteld. Volgens een officieuze opgave treft men in het kabinet-Erhard drie slechts nieuwe gezichten aan: die van Erich Mende. Kurt Schmücker en Hans Krüger. 3 ba veiÜGEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR Bilt verwacht van heden- tot öavond, zwaar bewolkt met en- pklaringen en plaatselijk enige i i Weinig ver undering in tem- new m- Aanvankelijk zwakke tot ,jeje later matige tot krachtige ïlelc ïlef< ?lef< ilijke wind. (Opgemaakt om 11.15 u.) 17 OKTOBER op: 7.06 uur; onder: 17.4' TE I lur uur. op: 6.39 uuronder: 18.12 uur. water te Katwijk te 3.12 u en ir laag water te 11.21 uur en blad bestaat alt 16 pagina's Mende, voorzitter van de liberale partij, wordt vice-kanselier cn mi nister van zaken geheel Duitsland betreffende. De bezetting van deze laatste post. nu beheerd door de CDU'er Barzcl, is de afgelopen we ken een strijdvraag geweest tussen de C'DU en de FDP. Schmücker volgt Erhard op als minister van Econo mische Zaken, terwijl Krüger. even eens van de CDU, in de plaats van de liberaal Mischnick minister van Vluchtelingenzaken wordt. Van het kabinet zouden twaalf christen-democraten, vier CDU'ers en vijf liberalen deel uitmaken. Schrö- der (Buitenlandse Zaken), Von Has- sel (Defensie). Höcherl (Binnenland se Zaken». Bucher (Justitie) en Dahlgrün (Financiën) blijven. Op een bijeenkomst van de chris ten-democratische fractie die gister middag in Bonn werd gehouden ter bestudering van de samenstelling van het nieuwe kabinet, heerste een niet zo beste stemming. Vele CDU- afgevaardigden betreurden, dat Bar- zel moest heengaan omdat Erich Mende de portefeuille van zaken ge heel Duitsland betreffende wilde hebben. Enkelen verweten Erhard, zijn partij niet genoeg op de hoogte te hebben gehouden van het verloop der besprekingen met de liberalen. Oud-minister van Defensie Strauss voorzitter van de CDU. drong er bij Erhard op aan, zijn gezag te laten gelden en de grote lijnen van zijn be leid uit te stippelen. Volgens waar nemers hielden de woorden van Strauss een verkapt verzoek in aan de toekomstige kanselier om niet de vrije hand te laten aan zijn minister van Buitenlandse Zaken. Gerhard Schroder. Erhard had Strauss geant woord, dat hij zich volledig bewust was van zijn plichten als kanselier. De Westduitse Bondsdag heeft gis teren in een bijzondere zitting de af tredende Bondskanselier dr. Ade nauer geëerd. De voorzitter, dr. Ger- stenmaier. las eerst een brief voor van Bondspresident Lübke. waarin deze de aa*nvaarding van Adenauers ontslag formeel bekendmaakte. Daar na voerde Gerstenmaier het woord namens de drie in de Bondsdag ver tegenwoordigde partijen. Hij zei, dat niet alleen Adenauers I vrienden maar ook z\jn vijanden hem I eer wensten te betonen. Adenauers leiderschap hadden het getijde doen Gisteren heeft de Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer af scheid genomen van de Bonds dag in Bonn. Adenauer voor het laatst als regeringsleider aan het woord in het parlement. keren en de ..reserve" van de wereld met betrekking tot Duitsland over wonnen. zo zei hij. Onder luid ap plaus van alle afgevaardigden, die waren opgestaan, besloot Gersten maier zijn toespraak: „Konrad Ade nauer heeft het Duitse volk goed ge diend". De aftredende Bondskanselier ge waagde van zijn dankbaarheid jegens en zijn trots op het Duitse volk. zon der hetwelk Duitsland nooit zijn oude „klank" zou hebben herkregen. Na zijn toespraak keerde dr. Ade nauer niet naar de regeringsbank terug, maar nam zijn zetel als Bondsdagafgevaardigde in, op de eerste rij van de CDU-fractie. waar hij voortaan, zoals hij aankondigde, voornamelijk hoopte te luisteren, doch als het nodig zou zijn. ook zou spreken. „En goed zou spreken". De Nederlandse officier bij de NAVO, kapitein Smit, die para chutespringen als sport beoefent, heeft gisteren bijzonder veel ge luk gehad. Bü een sprong van achthonderd meter hoogte ging zijn parachute niet eerder open, dan toen kapitein Smit de aarde tot op vijftig meter was gena derd. Hij kwam in Mönchen Gladbach met een harde klap op het dak van kunststof van een bedrijfspand, sloeg er dwars doorheen en landde veilig op een drie meter hoge berg vodden. Kapitein Smit had enkele schaafwondjes opgelopen. O De raad van de Comecon, is giste ren in Moskou bijeengekomen ter bespreking van voorstellen voor de economische ontwikkeling en technische samenwerking tussen de lid-staten. zo meldt het Russische persbureau Tass. Er waren waar- j nemers van China, Noord-Vietnam en Cuba. Bij enkele vorige Come- j con-vergaderingen heeft China ver stek laten gaan. Generaal Lioen Tsji-tsjian, waar nemend hoofd van de politieke legerleiding in China, heeft volgens de Prawda maandag vriendelijke f woorden aan het adres van de Sowjet-Unie gewijd. Hij vertoeft al enkele weken aan het hoofd van een delegatie in de Sowjet-Unie. „Overal hebben wij kennis kunnen nemen van de geweldige successen die het Russische volk heeft ge boekt bij de opbouw van het com munisme", heeft h(j gezegd. ,De Minister mr. Van Aartsen: De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen. heeft gisteravond in een toespraak voor radio en televisie ter ge legenheid van de ..Dag van de Nationale Bezinning op de Ver keersonveiligheid", de maatregelen opgesomd, die de regering denkt te nemen ter bevordering van de verkeersveiligheid. In dit verband noemde de be windsman een net van zo veilig mo gelijke auto-snelwegen, dat zoveel mogelijk tegemoet komt aan de toe nemende eisen van het snel groeien de wegverkeer. Bij de aanleg van nieuwe autosnelwegen zal worden getracht de middenberm zo breed mogelijk te maken. Kruisingen ni veau, die bij grote wegen voor door gaand verkeer in wezen onaanvaard baar zijn, zullen zoveel mogelijk wor den vermeden. De aanpassing van de bestaande wegen zal veel zorg ver eisen en veel moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen, vooral voor modernisering van kruispunten of wegaansluitingen. De minister herhaalde nog eens dat de drukste wegen met gescheiden rij baan geleidelijk van een midden bermbeveiliging zullen worden voor zien. Op wegen, die meer dan 20.000 auto's per dag moeten verwerken, Is hiermee reeds een begin gemaakt. Op daarvoor in aanmerking ko mende weggedeelten wil de bewinds man een maximumsnelheid invoeren, zoals reeds op een aantal weggedeel ten met succes is gebeurd. Mede door het vele voorbereidende werk van prof. A. D. Belinfante zul len op vrij korte termijn de Wegen verkeerswet en het Wegenverkeers reglement geheel worden herzien, zo dat de wetgeving op dit punt voor de weggebruiker begrijpelijker en over zichtelijker zal zijn. Tenslotte wees mr. Van Aartsen nog op het belang van het verkeersonderwijs op de scholen. Hij was echter van oordeel, dat vergroting van de verkeersveilig heid voor het grootste deel afhanke- kelijk is van het gedrag van öe weg gebruikers. De minister besloot met een opwekking, zich als deelnemer aan het verkeer steeds bewust te zijn van de grote verantwoordelijkheid jegens anderen en Jegens zichzelf. Deze opwekking heeft hij vanoch tend voor de radio nog eens her haald. vriendschap en de eensgezindheid van onze beide volken zal worden versterkt door middel van weder zijdse broederlijke hulp en samen werking". Waarnemers in Moskou is het op gevallen, dat de Russische overheid de laatste dagen haar kritiek op China sterk heeft gematigd. Volgens een bericht van het Chinese persbureau Nieuw-China is tussen China en de Sowjet-Unie overeenstemming bereikt over het doorgaand goederenvervoer per trein tussen beide landen. De be sprekingen hierover werden van 5 tot 15 oktober gevoerd in Harbin. Nadere bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. Duurdere benzine harde klap voor beroepsvervoer Zes organisaties op het terrein van het beroepsvervoer hebben in een brief aan de ministerraad geprotes teerd tegen de plannen van de minis ter van Financien de belasting op benzine te verhogen. De inhoud van de berichten in de dagbladen over deze verhoging heeft deze organisa ties ontsteld, zo zeggen zij in deze brief. „Het effect van de voorgestelde maatregelen zal zijn, dat de hoge las ten. waarmede het beroepsvervoer over de weg alreeds te kampen heeft, opnieuw worden verzwaard". De maatregel, die in de eerste plaats de koopkracht in de consumptiesfeer wil verminderen heeft voor het beroeps vervoer over de weg tot gevolg de verhoging van de toch reeds zwaar drukkende lasten, aldus deze organi saties. De produktiviteit in de sector van het vervoer wordt, aldus de brief aan de ministerraad, steeds meer aangetast door de toenemende ver- keersstagnatie. met name in de grote steden. Tijdens de spitsuren zakt de produktiviteit dermate, dat van een lonende exploitatie van het materieel niet meer kan worden gesproken. Een verhoging van de lasten van het be roepsvervoer kan mede daardoor niet meer verantwoord worden genoemd. De organisaties verzoeken daarom de voorgestelde verhoging van de belas ting op benzine niet ten uitvoer te brengen. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan, die dagelijks vooruitgaat, neemt thans actief deel aan de pogingen om zo spoedig mo gelijk een opvolger te vinden. Giste ren werd hij in het ziekenhuis in de loop van de dag achtereenvolgens door alle kandidaten voor het pre mierschap bezocht, n.l. Butler, Lord Home. Maudling, Macleod, Lord Hailsham en Heath. Aangezien de interne opinie-peiling voor het premierschap in de conser vatieve partij nog geen definitief re sultaat heeft opgeleverd, besloot Macmillan tot dit persoonlijke onder houd met de zes gegadigden met als doel algemene overeenstemming te bereiken, welke op dit ogenblik nog ver is te zoeken. Het ziet er naar uit, dat het kabi net het niet eens kan worden over Butler of Hailsham. Dit betekent dat er aan een tussenoplossing wordt ge dacht met Home en Maudling als de belangrijkste kandidaten. In dat ge val zou de 46-jarige solide Maudling als vertegenwoordiger van de jonge I generatie waarschijnlijk opnieuw de beste kansen maken. Zoals ook reeds het geval was bjj het begin van de leiderscrisis vóór Macmillans opera tie. Destijds leek het er op dat hij kon rekenen op de steun van de meerderheid van de conservatieve Lagerhuis-fractie. Maar wanneer het over de verjongingsboeg wordt ge gooid, dan komen misschien de ro buuste Macleod. die tevens mede- voorzitter van de conservatieve party Is. en Edward Heath, Engelands op- peronderhandelaar In Brussel, toch nog aan bod. (Advertentie) hang-, leg- en keukenkasten. Hogewoerd 99 - Tel. 22536 DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN ..ZACHTE" Uit het Leidsch Dagblad van i 15 October 1863: De kandidaat J. H. T. de Vogel is benoemd tot vasten hulpprediker bij de Walsche gemeente alhier. Bij de op heden Donder- dag plaats gehad hebbende aanbesteding van het afbre- ken der Heerenpoort op het Raadhuis alhier is als minste J inschrijver aannemer gewor- a den P. J. van Beek voor f 425.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1