Bankier beboet wegens veroorzaken deining in de voordelige fris-vrolijk-fantastisch Romantische variaties op de rolkraag. Hoger beroep aangetekend Winter mode '63-'64 Hebt U nog iets op te rui Plaats een Sleutel t ,dagm°I§^ Klassieke pullovers vragen deze winter een klein romantisch aksent. Bijvoor beeld? Rolkraag met kontrasterende ruche. Blauw, whisky of rood op zwart, ofwel brique op groen, grijs op rood, of zwart op blauw. Zo zijn er nog héél wat variaties méér in onze u-i-t-g-e-b-r-e-i-d-e kollektie. 22.75 VROOM DREESMANN LEIDEN ALPHEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 OKTOBER 1963 Voor de Leidse kantonrechter „Hij voer met een snelheid van omstreeks 30 km per uur, zodat de golven ruim 1 meter hoog kwamen en nogal wat ravage onder de langs de oevers gemeerde zeilboten aan richtten", verklaarden J4 dagen ge leden de twee getuigen in de zaak tegen een 44-jarige bankier uit Was senaar. De bankier moest zich verantwoorden omdat hij in mei jl. met zyn raceboot in de toegangswa teren tot het Braassemermeer zowel letterlijk als figuurlijk een flinke deining had veroorzaakt. De zeilboot van een van de getuigen werd door de hoge hekgolven finaal opgenomen en boven op de aanlegsteiger ge kwakt. De schade bedroeg bijna f 500. Daar verdachte om zakelijke redenen verstek moest laten gaan, had hü verzocht zijn zaak 2 weken aan te houden. Vermeld getuigen verhoor vormde dus het eerste bedrijf in deze zaak. In het tweede bedrijf, dat zich gisteren afspeelde lieten bei de getuigen verstek gaan en vervul den de bankier met zijn raadsman de hoofdrollen. Zn dit bedrijf kwam tevens naar voren, dat verdachte eveneens ten laste was gelegd zonder de vereiste vergunning ter plaatse met zijn race boot te hebben gevaren. Inzake deze ten laste legging voerde verdachte tot zijn verdediging aan, dat hij een vergunning afgegeven door de groepscommandant der .Rijkspolitie in zijn bezit had en meende hiermee toegang tot alle wateren te hebben. De kantonrechter, mr. W. de Koning, wees verdachte er op, dat alleen het Hoogheemraadschap van Rijnland bevoegd was een desbetreffende ver gunning af te geven en do door ver dachte bedoelde vergunning dus geen wettige geldigheid inhield. Hierna verklaarde verdachte, dat hij zich ook wat de deining betreft van geen schuld bewust was. „Ik voer die dag niet sneller dan 8 km per uur en bleef dus beneden de toegestane ma ximum-snelheid. Als ik inderdaad met een snelheid van 30 km per uur had gevaren zou dit oen veel lagere hekgolf hebben veroorzaakt en dus de langs de oevers liggende zeil boten een belangrijk mindere last hebben bezorgd", zei verdachte. „Niet de te hoge snelheid doch het veroor zaken van een flinke ravage onder die boten is u ten laste gelegd", leid de de kantonrechter het onderzoek in de juiste baan. „Er stond die dag al een vry hoge golfslag vanwege het rauwe weer", herinnerde verdachte zich nog, eraan toevoegende, dat hij zelf niets van het toebrengen van enige schade had bemerkt. In zijn requisitoir ging de officier, mr. N. J. Out. uitvoerig op de feiten in. Hij achtte beide ten laste leggingen mede op grond van de getuigenverklarin gen afdoende bewezen en voegde er nog aan toe, dat hij verdachtes hou ding inzake de schaderegeling bij zonder onsympathiek vond. „Toen de benadeelde partijen u hadden ach terhaald nam u niet eens de moeite om de schade in ogenschouw te ne men en verwees hen zender meer naar uw verzekeringsmaatschappij", verklaarde hij een en ander nader. Wat de ontbrekende vergunning be treft eiste hy f 50 boete subs. 10 da gen, voor de veroorzaakte schadepos ten wilde hü f 120 boete subs. 24 da gen opleggen. Verdachtes raadsman achtte niet bewezen, dat zijn cliënt genoemde ravage had veroorzaakt. Hy releveerde onder meer. dat de wind destijds nogal wat deining had veroorzaakt en genoemde zeilboot zeer ondeskundig was afgemeerd. Hij was voorts van mening, dat de vaar- vergunning wel degelijk wettige gel digheid bezat omdat zij zonder enige restrictie was afgegeven door een of ficiële instantie. De houding van zijn cliënt was destijds niet onsympa thiek geweest en was slechts het ge volg van het feit, dat hij zich aan de polisvoorwaarden hield, waarin o.m. staat, dat de verzekerde zelf geen enkele schadeclaim mag erkennen. Inzake beide ten laste gelegde fei ten vroeg hy zonder meer vryspraak. De kantonrechter achtte eveneens beide feiten wettig en overtuigend bewezen, mede gezien de getuigen verklaringen en de amhtsedige pro cessen-verbaal. Daar hy in deze het varen zonder vergunning slechts een formele overtreding vond was deze overtreding z.i. met f 10 boete vol doende gestraft. Aanmerkelijk ern stiger nam hy het tweede ten laste gelegde feit op, temeer daar verdach te zijns inziens wel degelijk pogin gen had aangewend om van een schadevergoeding af te komen, waar bij hü de benadeelde partyen zeer onheus had te woord gestaan. „Het afgeven van een visitekaartje met de woorden „Zoek het zelf maar uit" doet toch op z'n zachtst uitgedrukt wel zeer onsympathiek aan", weer legde hy verdachtes houding- volgens-polis-voorwaarden Een en ander tegen elkaar afwegende, vond de rechter de eis nog aan de te milde kant en vonniste hy de bankier met niet minder dan f 175 boete subs. 1 maand. Nauwelyks vyf minuten later had verdachte op de griffie reeds „hoger beroep" tegen dit vonnis aan getekend, zodat aan zyn zaak nog een derde bedrijf zal worden toege voegd. Onbehoorlijk Een 21-jarige bankwerker uit Diis- seldorf had de verre reis naar Lei den niet gemaakt en liet dus verstek gaan. Hij had, zo hy wel was ver schenen, zich moeten verantwoorden voor het feit, dat hij in augustus JL met zijn auto cp de Herenweg te Ncordwykerhout zonder enige ver- keersnoodzaak zo plotseling was ge stopt, dat een motor achter op zijn auto was gevlogen. Achter de ambte lijke term „zonder enige verkeers- noodzaak", verschuilde zich zoals bleek de kern van de zaak. Uit de verklaringen van de motor rijder en diens verloofde kwam na melijk duidelijk naar voren, dat ver dachte en zijn drie eveneens jeugdige passagiers zich op die dag in Noord- wijkerhout niet bepaald populair hadden gemaakt. „Vanwege het drukke tegenliggend verkeer moest ik achter hem blijven rijden en daar hij voortdurend gas gaf en daarna weer afremde om zijn vrienden in de gelegenheid te stellen een praatje met wielrijders aan te knopen liep ik voortdurend het ge vaar om tegen zijn auto te botsen", aldus de motorrijder. „Toen ik hem eindelijk voorbij was haalde hij mij even daarna echter weer in, stuurde scherp naar rechts en ging toen bo ven op de rem staan omdat zijn vrienden een meisje op het trottoir zagen lopen. Dat getuige de auto toen echt niet meer kon ontwijken, begreep de kantonrechter volkomen temeer nog daar de duopassa- giere een en ander kon bevestigen. Mede gezien het feit, dat tal van voc-rbij gangers en automobilisten zich destijds aan de gedragingen van de Duitse monteur hadden geërgerd en onmiddellijk bereid waren als getuigen te fungeren, stond de mo torrijder zeer sterk inzake de afwij zing van enige medeschuld c.q. „te weinig afstand bewaren". „Verdachte verklaarde destijds dat hij moest af remmen. omdat hy een bocht in de weg naderde maar dit berustte vol gens verbalisant op een pertinente onwaarheid", ontdekte de kanton rechter nog in het proces-verbaal Alvorens de officier zyn requisitoir hield, bleek hy nog een verrassing in petto te hebben. „U heeft destijds toch aan verdachte een schriftelijke en getekende verklaring gegeven waarin u toegaf dat de schuld geheel bij u lag", informeerde hy nieuws gierig. „Neen ik heb alleen een briefje ondertekend waarop verdach te mijn naam en adres had geschre ven" lichtte de motorrijder hem in. Tot zijn grote verbazing overlegde de officier inderdaad een getekende verklaring waarin behalve naam en adres eveneens stond vermeld, dat ge tuige had toegegeven, cat door zijn schuld verdachtes auco de nodige be schadigingen had opgelopen. „Dat stuurde verdachte my later toe", ont hulde de officier nog. Dat de motor rijder zichtbaar kwaad was, omdat hy kennelijk „in de boot genomen" was, behoeft nauwelijks vermelding. Hi) vond in dit opzicht eveneens steun bij de magistraten, die de ver klaring kenneiijk niet ernstig na men. Het requisitoir was kort van in houd en kwam gezien „het zeer on behoorlijke gedrag van verdachte" neer op de eis van f 150 boete subs, subs. 1 maand. Brom-motor Een 18-Jarige bromfietser uit Utrecht, die op een voorrangskruis punt in Oegstgeest geen voorrang had verleend aan een van links ko mende auto, stond ook om andere redenen terecht. Bij het onderzoek dat destijds werd uitgesteld bleek, dat de jongeman zijn brommertje had omgebouwd tot een motorfiets, waarmee hij een snelheid van circa 80 km per uur kon ontwikkelen. De brommotorrijder kreeg prompt nog enige verbaaltjes onder meer voor het rijden zonder rijbewijs, kentekenbe wijs, kentekennummer en signaal hoorn. „Ik was de weg kwyt en heb al zoekende het voorrangsbord niet opgemerkt" verklaarde hy zijn eerste overtreding. „Dat bord speelde geen rol, want u had als bromfietser toch voorrang aan die auto moeten verlenen" merkte de kantonrechter hoofdschuddend op. „U had zich blijkbaar al helemaal in de rol van motorrijder ingeleefd", voegde hij er nog afkeurend aan toe. De rol van motorrijder kwam de jongeman overigens duur te staan. want, con form de eis zal hij f 80 boete moeten neertellen. Achtenveertig processen - verhaal Een bijna analoog geval kwam ter sprake in de zaak tegen een 24-jari- ge chauffeur uit Wassenaar. Ook hij bleek na een botsing meer „op z'n kerfstok te hebben". Uit de tenlasteleggingen kwam al lereerst naar voren, dat de chauf feur in juli jl. met een door hem be stuurde vrachtauto met een te hoge snelheid in de Dorpsstraat te Oegst geest had gereden en wel daar waar de rijbaan zich aanmerkelijk ver smalt. Vlak voor de versmalling stopte een bus en daar verdachte door zijn te hoge snelheid geen kans zag tijdig achter de bus te stoppen, stuurde hy maar het langs genoem de straat gelegen voetpad op en bot ste daar tegen een gevel op. Uit het onderzoek bleek, dat verdachte geen rijbewijs had en het met het z.g. „rijtijdenbesluit" niet zo nauw nam. Wat deze laatste overtreding be treft kreeg zyn „baas", een 53-jarige expediteur uit Wassenaar ook nog. 48 proeessen-verbaal wegens evenzo- vele overtredingen. De clandestiene chauffeur negeer de het ontbreken van zijn rijbe voegdheid volkomen en baseerde zijn verdediging op het feit, dat hij „ter plaatse 50 km per uur mag rijden en niet harder dan 40 km per uur reed". „Men mag in de bebouwde kom inderdaad 50 km per uur rijden, maar in dergelijke situaties is 10 km per uur vaak nog te veel", repliceer de de kantonrechter. Verdachte was dit met de rechter geenszins eens, botsing of geen botsing. „Ik reed niet harder dan 50 km per uur en beging dus geen overtre ding wat de snelheid aangaat", herhaalde hü zün standpunt. „U vergeet blükbaar dat u geen rij bevoegdheid heeft en dit ook over duidelijk demonstreerde", merkte de officier in zyn requisitoir o.m. nog op. Daar hü hierin een strafbezwa- rende omstandigheid zag, bepaalde hy zyn eis op een totale boete van f 120 subs. 1 maand „Waar moet ik dat van betalen", informeerde ver dachte geschrokken. De kantonrech ter moest het antwoord schuldig blü- ven. Wel kwam hü verdachte iets tegemoet en maakte er In totaal f 85 van. De expediteur zal voor „het niet zo nauw nemen met de wet" f 40 boete moeten neertellen. Concilie zorgde voor verrassingen (Van onze correspondent in Rome) De algemene congregatie van gis terochtend bracht verrassingen. Niet door de sprekers, die nog al eens in herhalingen vallen. Maar een verras sing was. dat voor het eerst de patriarchen, die deelnemen aan het concilie, op een ereplaats kwamen te zitten. Tot nu toe zaten de patriar chen tussen de gewone bisschoppen. Ze zitten nu op ereplaatsen recht tegenover de kardinalen. In het ge heel is het aantal der patriarchen zes. Een andere verrassing bracht de stemming over het tweede hoofdstuk van het schema over de liturgie. Men had de vorige week over de verschil lende amendementen gestemd en die werden steeds met een enorme meer derheid goedgekeurd. Maar nu moest dan over het hele hoofdstuk worden gestemd. Zo'n stemming gaat anders Over amendementen stemt men met ja of nee, maar over het hele hoofd stuk heeft men ook ja, nee en ook ja met voorbehoud. Bij dit ja met voor behoud moet dan. degene die zo stemt, tegelijkertijd schriftelijk be kendmaken welke veranderingen hij ingevoerd wenst te zien En nu kwam de grote verrassing. Van de 2242 patres, die ln de Sint-Pieter aanwezig waren, hebben 1417 ja gestemd. 36 nee en 781 hebben gestemd volgens de formule placet iuxta modum (goedgekeurd onder voorbehoud); 1417 Ja-stemmen waren niet voldoen de omdat de regel wil dat tweederde van de patres hun goedkeuringen moeten geven wil het werkelijk kracht van wet krijgen, dus hadden er minstens 1495 ja moeten stemmen. Het gevolg ls dus dat het tweede hoofdstuk van de liturgie terug wordt gezonden naar de commissie en die zal (tan door hier en daar wat te veranderen en rekening te houden met de wensen van de patres, die voorbehoud maken, het geheel weer moeten omwerken en daarna zal het opnieuw ter stemming komen. Sporting Lissabon heeft zich in Bercelona door een 3-1 zege in de be slissingswedstrijd tegen Atalanta (Italië) geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars. Adenauer over De gebeurtenissen op de autei naar Berlijn zyn naar de mening i de scheidende 87-jarige Westdul Bondskanselier Adenauer niet oorzaakt door eigenmachtig optr# van lagere officieren van het Ru M sche leger. Kunt U zich voorstèi| dat bij ons een militair van lag rang zoiets zou kunnen doen j politieke ruggesteun?, zo Adenauer aan journalisten opl afscheidsreceptie voor de pers, hy gisteren in Bonn hield. Chroesjtsjow wilde door deze at na zijn graantransactie met Westen, bewijzen dat hij niet van Verenigde Staten afhankelijk is. t gens de Bondskanselier was direct het voorval met de Amerikaansec vooien „alarmfase een" ingetref hetgeen betekende dat een aantal allieerde eenheden in paraatl werd gehouden. G iilliom Nog geen interkerkelijk huwelijk k i n ijn Een hervormd dooplid heeft, hy voornemens is met een beiijd lid van de Geref. Kerk in het hu lijk te treden, de kerkeraad van Geref. Kerk van 's-Gravenhage-i verzocht om medewerking om te men tot een hervormd-gereformei kerkdienst om daarin zijn huweljji bevestigen. De kerkeraad voor a rriene zaken van de Geref. Kerk west meent op pastorale en kerkre telijke gronden, dat voor zulk dienst nog geen ruimte kan zijnfceravo het herv.-geref. kerkelijk ge« oorst heeft de vraag naar het z.g. dupon. lidmaatschap gediend en men daarbij tot de conclusie, dat een gelijk lidmaatschap kerkordelijk valt te verdedigen. Het motief, daardoor toenadering tussen 1) kerken wordt bevorderd, moet en t» worpen worden en de gedachte de oecumene door een dubbel maatschap meer zichtbaar won niet juist. De verwarring by dei jjte vaarding van de figuur van het bel lidmaatschap zal zeer groot Hoewel de plaatselijke kerkeraad slissen moet waren de afgevaai den zich ervan bewust, dat het is deze zaak voor te leggen aanl meerdere vergaderingen, omdat 1 ochl door een eenstemmigheid in de wt dragslyn wordt bereikt. |fc kn eft i uit d dere méér a De i geba onde men.' nod ij kijkt spel kunn |pf geldig t/m vrijdag 18 oktober GEZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als mixer. Erkend Bottelier ven „Fanta' en „Coca-Cola"; Botten N.v. Schiedam 's-Gravenhage Een dot van 'n velours cap met pompoen. Jeugdig en vlot volgens de laatste r"- mode. In ver schillende modieuze kleuren. Troef Voordeel-prijs Niet telefonisch of per post te bestellen, L De ga eerst kijken bij FRIS-JONG-JEUGDK LEIDEN, Breestraat 161

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4