De visitie verliest blijmoedig Huiselijk nieuwtje UIT en THUIS Gastvrouw in 7 lang f ruchtenslaatje ^ïïloederlyke. overpeinzing ifc doe het niet meer. Zij e den vals! glgarian, het hoofdje rood verontwaardiging, smijt t een driftig gebaar de fi- s dooreenveegt het speel- van de tafel, barst in tra- i uit en rent naar haar kamer het restant van haar el- de af te reageren met haar ts in een kussen. had twee maal achtereen i onschuldig spelletje verlo- De kindervisite kijkt be- mmeld. Kennelijk voelen zij schuldig ofschoon het kt eerlijk toeging. De pret is w nu af en een voor een ver- tkken zij: een beetje ontdaan j schuw. Drama nummer zo- ie l heeft zich voltrokken. 'ij hebben al vele van zulke dra- s doorleefd en je eerste opwel- i. t isWat zijn mijn kinderen on- •r< rtiefWaarom zijn zij zulke hte verliezers? 't Was toch maar I spellet je a aar als je dieper doordenkt Is t taak niet zomaar terug te bren- tot onsportiviteit, kinderachtig k< oe en geldingsdrang. Want dan den alle kinderen, ook die op j te zijn dat zelfde beeld moeten onen: huilen wanneer zij ver- en, iedereen van vals spel be- ïldigen wanneer het ttiet gaat Is zij verwachten. laar dat doen ze niet. Zij doen alleen wanneer zij bij zichzelf Is zijn; de visite verliest meestal een blijmoedig gezicht. :0 ok mijn dochter, wanneer zij bij eren speelt. Waarom? 'ie iets van zijn kinderen wil be- >rtpen doet er altnd coed ann, even zijn eigen jeugd te spitten, stal komt er wel een herinme- boven die enige gelijkenis ver at met het geval dat nu om een - tering schreeuwt. Daarom liet ik, alvorens mijn i lochter haar verkeerde houding mder het oog te brengen, de ilm een jaar of dertig terug draaien. En opeens zat ik daar weer. met mijn moeder en een vriendinnetje geschaard om de huiskamertafel en verdiept in hei een of andere spelwat weet ik niet meer. maakte deze kashmir de kleur bruin désert. in stijl heet deze creatie fivtence d'Arabie". Wel weet ik, dat het sppl mijn eigendom was, dat, er dobbel stenen, fiches en cijfers aan te pas kwamen en dat ik hopeloos verloor. Het vriendinnetje zette juist met een triomfantelijk gebaar haar fiche op het winnende nummer toen ik ontplofte. Ik nam dat niet en zette een keel op van jewelste. Mijn moeder maakte zich kwaad, schaamde zich omdat ik niet „flin ker" was en niet wist te berusten in de grillen van Fortuna. Maar wat weet je van Fortuna als je ze ven bent? Ik op mijn beurt, begreep toen de boosheid van mijn moeder niet. Natuurlijk had ik het récht om te protesteren, het huis op stelten te zetten, want het was mijn spel, mijn bord. mijn dobbelsteen. En het ge beurde in mijn woning düs be hoorde ik te winnen! Dat was doodeenvoudig mijn vas te overtuiging en ik hennner mij nu nog mijn onmetelijke verbazing dat moeder het niet inzag. Ik wist, niet beter of de eigenaar van het spel behoorde te winnen, dat was voor mijn beperkte hersen tjes en nog beperkter ervaring een wet van Meden en Perzen. En opeens, nu ik mij dat wilde toneeltje van zo lang geleden voor de geest haal, begrijp ik iets van hetgeen er in Marians geest moet zijn omgegaan toen zij haar beste vriend van fraude beschuldigde. ZU is geen slechte verliezer, want als wij met de gezinsleden onder el kaar spelen kan zij het best verdra gen wenneer haar broer als over winnaar met de pot gaat strijken of wanneer vader haar een paar fiches afsnoept. Ook wanneer zij bij anderen thuis speelt verliest zij met. een lachend gezicht, want dat. is zij ,gast" en hoort het. zo te verlopen Maar zo dra zij als gastvrouw optreedt, ge nadiglijk taestaat dat, vreemde kin deren zich komen amuseren met haar schatten, meent zij 't recht te hebben iedereen de baas te zijn. Alles bijeen genomen heeft het conflict niets te maken met gebrek aan sportiviteit: het is doodgewoon een misverstand. Flarden van nog meer herin neringen duiken op. Ik hoor een kinderstem van lang voor de oorlog, die krijt: 't Is mijn bal, dus ik mag het eerst gooien. En een ander stemmetje dat getuigt: 't Is mijn fiets dus ik mag het eerst een blokje om. Dat waren de eisen waarvoor je als kind ivist te buigen; je vond het logisch en aanvaard baar. En zelfs nuWordt het niet al gemeen als een diepe schande er varen. wanneer de thuisclub verliest van de bezoekers? Op ons eigen veld zijn we nog nooit verslagen, roept de voorzitter van de voetbalclub trots uit. En dat is dan in feite dezelfde gedachten- gang en gevoelssfeer als die van het kind. Hé, hè, nu weet ik dus waarin Marians opstandigheid wortelt en dat het niet zozeer gebrek aan spor tiviteit is. als wel het feit dat zij leeft in een wereld van kinderen en kinderwetten en wij groten in de wereld der volwassenen. Omdat kin-deren logischer den ken dan volwassenen en deswege meer consequent handelen, zijn misverstanden onvermijdelijk. Als wij dat toegeven, mogen wij niet te haastig uitroepen: Hè, wat ben je kinderachtig. Kunnen wij een kind kwalijk ne men dat het nog een kind is? THEA BECKMAN Het. wollen gastvrouwtoilet past, niet op het bal. maar wel kunt. u ermee naar vrienden, voor een klets, of televisie-avondje of een fuifje, waarvoor geen toilet wordt gemaakt. Misschien lijkt zo'n lang wollen toilet op het eerste gezicht een luxe. maar dat is het toch niet wanneer het model en de stof met een beetje overleg worden gekozen Het toilet kan dan te zijner tijd tot een daagse jurk worden verkort, ien welk zijden avondgewaad staat dat, toe?» maar bovendien kan de wollen japon veel vaker worden gedragen dan het traditionele zij den avondgewaad. U draagt het met alleen wanneer u ontvangt of bij die paar gelegenheden dat u er mee uitgaat, maar als de lust u be kruipt kunt u er thuis, alleen of in familiekring, menige koude win teravond in doorbrengen Voor een dergelijk toilet is een entourage van gasten geen vereiste. Het Is voor de avond wat de peignoir voor de ochtend en de wollen middag japon voor de mid- Meer dan 60 procent van de Ja panse vrouwen zou liever een man zijn en een op de vier Japanse in gezetenen geeft er de voorkeur aan liever iemand anders dan Japan ner te zijn. Tot deze conclusies heeft een opiniepeiling van de Japanse tele visie onder 1500 mannen en vrou wen tussen de 10 en 60 Jaar geleid. Hun werd de vraag gesteld, waarheen hun voorkeur uitging, als zij opnieuw werden geboren. 74.2 procent van het totale aan tal liet zijn voorkeur naar het mannelijke geslacht uitgaan. 90 procent van de mannen hield het liever bij het oude, terwijl slechts 8 procent liever als vrouw ter we reld kwam. Van de vrouwen bleef slechts 37.4 procent trouw aan het eigen geslacht. Van de 25 procent Japanners, die de voorkeur geven aan een andere nationaliteit, koos 11.5 procent de Amerikaanse nationaliteit. Frank rijk volgde met 1.7 procent op de tweede plaats, Engeland en Zwit- szerland elk met 1.2 procent kre gen een gedeelde derde en vierde plaats. Rusland kwam op de zesde plaats voor Duitsland en Ohina. Uit het onderzoek bleek voorts, dat Abraham Lincoln uit een keuze van 50 namen te voorschijn kwam als de meest gerespecteerde man in Japan. De onlangs aan de gele koorts overleden Japanse bacterio logist dr. Hideyo Noguchi volgde op de tweede plaats. [aterdag 12 oktober 1963 Pagina 3 dag is. En het lijdt geen twijfel of het zal voor menigeen, huis moeder of alleenstaande vrouw, c-en van de meest geliefde stuk ken van de wintergarderobe blij ken te zyn. Het is niet alleen modieus, maar bovendien hoogst comfortabel en behaaglijk. en geeft na een dag van sloven in huis of werk op de zaak. dat op beurende gevoel van „iets dat anders is" dat niet alledaags is. Hoe onze grootste couturiers zich de moderne, wollen gastvrouw- japon voorstellen, ziet u op de il lustratie. Twee heel verschillende creaties van Dior: de slanke, sluike, even simpele als geraffineerde japon van bruine cachemir. lange hals. polsen en zoom afgewerkt met een randje nertz. En dat andere veel sportievere model van een grote wollen ruit. in zwart en wit. een blouse met driekwart mouwen en een rok die aan beide kanten ge spleten is over een zwarte panta lon. Van St.-Laurent de effen japon van wollen jersey «met preuts kraagje en lang. bloezend Ujf), en het model waarvan rok en kraag van mooie tweed zijn. terwijl het mouwloze lijfje van een wollen crêpe is gemaakt. Bij dit model hoort een kort. sportief suède jasje met mouwen van tweed. De jersey japon van de zelfde Parijse couturier werd samen met een lange mantel van harige wollen stof ten tonele gebracht. Als laatste nog een japon van meer geklede allure, die vooral voor de wat rijpere vrouw ge schikt is; het is een creatie van Lanvin, uitgevoerd in blauwe wollen bouclélamé en gegar neerd met grote revers die opge slagen en met een knoop geslo ten kunnen worden rn die aan de binnenkant rijkelijk versierd zijn met broderie van parelen en steentjes. J. V. (W)ETENS WAARD Nu we afscheid hebben genomen van de zomer is het jammer om niet gauw even te pro fiteren van de appels, peren, druiven, perziken en pruimen, die we nog kunnep krijgen. We kunnen er bijvoorbeeld een vruchtenslaatje van maken. We verdelen de vruchten in kleine blokjes, besprenkelen deze met citroensap, strooien er basterdsuiker over en serveren dit toetje in coupes of brede platte glazen. Doe er een scheutje Kirsch over en garneer met slag room en halve walnoten. Kaasgehakt m Frankrijk is een ta- felaccessoire uitgevonden, die ons erg praktisch lijkt. U hebt ongetwijfeld ook wel eens vergeefs getracht patates frites zonder mor sen uit een schaal te ne men. De lepelvormige schep (in grote uitvoe ring) op de foto is speciaal ontworpen voor het serve ren van gevogelte, vlees, groente, frites, spaghetti, flensjes enzDe kleine uitvoering met de getande schep kan worden ge bruikt voor petit-fours, ijsblokjes. borrelhapjes, schijfjes citroen of ana nas. Men kan er ook uit stekend asperges mee eten. De twee delen waar uit het instrument bestaat zijn gemakkelijk uit el kaar te nemen en schoon te maken. Deze tafelacces- soire wordt verzilverd en in roestvrij staal geleverd. 200 g gekookte rijst, 200 g oud brood, 200 g kaas 1 ui, 2 eieren, zout. noot. aroma. 100 g room boter. Het brood, uitje en kaas raspen en vermengen met de rijst. De overige ingrediënten naar smaak er door kneden en er mooie bal letjes van vormen. Deze in de koe- kepan in de hete boter rondom goudbruin bakken. Toverrol 112 kg spinazie, boter of mar garine, paneermeel of beschuit- kruim, <L teentje knoflook, ci troensap) 100 g ontbijtspek, 4 eieren 2 eetlepels bloem, 4 eet lepels melk, zout. peper. De spinazie uitzoeken wassen en vlug gaarkoken met aanhangend water en zout. Zodr; de spinazie kookt de groente omleggen. Kook tijd pl.m. 3 minuten. De spinazie afgieten en kleinsnijden of hakken De knoflook schoonmaken en heel klein snijden i. De spinazie afmaken met een klontje boter of marga rine, paneermeel of beschuitkruim (knoflook en een beetje citroen sap). Het ontbijtspek in boter of margarine krokant bakken. De plakjes uit de pan nemen; het spekvet afgieten. De eieren met de bloem, melk en zout Pn peper los kloppen. Van dit mengsel in een niet te grote koekepan. in heet spekvet 3 a 4 dunne omeletten bakken De gaar geworden eimassa telkens van de bodem losmaken, zodat het nog vloeibare gedeelte er onder kan lopen. De omeletten aan de onderkant vlug lichtbruin laten worden. De omeletten op een ver warmde schotel op elkaar stapelen met stukjes spek ertussen. De bo venste omelet bedekken met een laagje spinazie. De omeletten op rollen. De rol met de naad naar onderen leggen en in 4 dikke plak ken snijden. De plakken midden op de schotel schikken en spinazie er omheen leggen De rest van de spi nazie apart erbij geven. Bij dit ge recht kan heel goed drooggekookte rijst of aardappelpuree gegeven worden. Heeft u wel eens een rauwkost slaatje van groente met vruchten geprobeerd? Nu de mooie groene komkommers er weer zijn kunnen we er b v. een maken van komkom mer met vruchten. Zo'n zoetzuur slaatje kan uitstekend inplaats van soep of als enige of 2p groente ge geven worden. Maakt u het wel kort voor het gebruik klaar? Komkommer-f ruil-slaat je 1 groene komkommer. 1 sinaas appel. 1 banaan, 2 eetlepels yoghurt of 1 eetlepel mavonal- se. citroensap of azijn, suiker. De komkommer wassen en in kleine blokjes snijden De sinaas appel en banaan schillen en in stukjes verdelen. Vruchten, yog- Van Yves St.-Laurent is deze strakke japon van purperen wollen crêpe. De bouwen en de kraag zijn van rijk geborduurde roze chiffon. Ook de schoentjes zijn in deze kleur gehouden. Als U deze winter vaak de rol van gastvrouw zult spelen, biedt de mode U nu de kans van uw leven. Grijp hem en ge niet er van. De goede vormen willen, dat de gastvrouw, wat haar kleding betreft, niet met de eer gaat strijken, dat ze een rustige, onop vallende achtergrond is waartegen de toiletten van haar gasten tot hun recht komen. Er zijn altijd gastvrouwen geweest die daar nauwkeurig de hand aan hielden en in een simpele zwarte japon ontvingen om de kleurige toiletten van de gasten de kans te geven op te vallen. Deze wintermode geeft zelfs de meest conservatieve en aan de vor men geheohte gastvrouw de kans op te vallen te midden van haar gasten. Zij kan lang dragen als het bezoek in kort of in „geklede pan talon" verschijnt. De Haute Couture heeft iets ge heel nieuws naar voren gebracht, een toilet dat met zijn informeel geklede en tegelijk huiselijke aspect aansluit, bij de informele aprés-ski kleding die ook buiten het chalet en ver van het wintersport-hotel een mode werd. Het toilet voor de gastvrouw van deze winter is lang, terwijl de gasten niet in het lang ver schijnen. Dit nieuwe gastvrouw toilet is bedoeld voor informele avonden. Het is van wol jersey tweed, een Schotse stof) en vaak sportief van allure. Het is in eerste instantie een toilet voor thuis, hoewel sommige modellen een aanvulling voor buiten heb ben: hetzij een warme wollen mantel tot de grond, hetzij een kort jasjesoms van leer of suède. Zo'n aanvulling is ge- woon uitnodigend om het wol len gastvrouwtoilet bij gelegen heid ook buiten eigen muren te dragen. Het lijkt ons ideaal voor de schouwburg, voor die koude zaal die net pas tegen 't eind van de voorstelling een beetje warm begint te worden, en we zien geen reden waarom u het daar niet zou dragen wanneer u tenminste niet met de bus naar de voorstelling gaat en wanneer het niet een galavoorstelling is waarop u venvacht wordt in for meel (zijden) avondtoilet. innnniiniiiiiimiiinniiiiiiniiiiiüini 3 Js deze stoel vrij mevrouw?" De stoel was vrij. Noch er op, noch er onder was trouwens iets te bekennen van een aan leiding, waarom hij niet vrij zou zijn, maar 't is nu eenmaal wel opgevoed om er toch eerst om standig naar te informeren. Dat deed ik dus en ik liet me daar na pas neer op het terrasstoel tje. De conversatie is op zo'n mo ment meestal volledig uitgeput en ik had dan ook geen andere interesse dan de ober, het kopje koffie dat ik wenste te bestellen en verder om alleen maar de kunst van het terrasje-zitten te beoefenen. Dat wil dus zeggen: op je dooie gemak, ietwat soeze rig, maar desalniettemin met een lichtelijk kritisch oog naar de voorbijgangers kijken. Mijn buurvrouw dacht daar echter anders over. Die was in een hartuitstorterige bui of: bui Nee, ik geloof dat 't bij haar meer een onveranderlijk klimaat was. Ze hield van bui ten zitten. Das was 't eerste wat ze me toevertrouwde. „Héérlijk, zuurstof! Dat heeft een mens nodig. Daar binnen is 't alle maal rook, dat is ongezond Intussen hulde zij zichzelf en mij in dichte wolken, doormid del van een sigaret. Nu, ik vond ook, dat 't nog net kon, want 't was een lekker beschut hoekje. ..Maar de wind is toch al echt fris, vindt u ook niet?" „Ja ze ker, de wind is al koud, maar 't is hier een gezellig terrasje, t Is hier pas, heb ik gehoord." „O, dus u bent geen Leidse?" Nee nee. ze kwam uit Den Haag. .Maar ik heb toch zo'n hekel aan altijd thuis zitten? Ik ben een echte zwerfster. Mevrouw, als ik er niet meer op uit kan, ga ik prompt dood! Iedere mid dag van 1 uur tot een uur of 6, trek ik er op uit, dan hier heen, dan daar heen. Doet u dat ook?" Ze wachtte geen antwoord af, nipte verbeten aan haar sherry en stak een nieuwe sigaret op. Een kleine, tengere vrouw, niet jong meer, heel eenvoudig ge kleed. „Kijk daar nou eens" zei ze opeens, „daar gaat er nog een met een zomerhoedje op. Dat vind ik armoedig in dit weer. Maar een doekje om je hoofd, vind ik óók armoedig". Zelf droeg ze een donkerrood wollen mutsje. Ik vertelde haar, dat bij ons in Leiden uitgerekend op deze dag de zomer eindigt, en dat we pas daarna definitief de nachtschuit in gaan. Ze keek het in de menigte verdwijnende zomerhoedje echter misprijzend na, en vond er heimelijk geen excuus voor. 't Begon te regenen en 't werd nu toch echt kil. De Haagse had er geen last van. Ze zat of ze nog uren zou blijven zitten. ..Kom, ik stap maar eens op", zei ik. „Dag mevrouw prettige dag verder". Ik drong mc dwars door 't gedrang naar de overkant waar een vreemdsoortige muzi kant zijn kunst ten beste gaf. De mevrouw had me aangeraden beslist even te gaan kijken 't ivas zo'n rare engerd! Toen ik haar inlichtingen juist had be vonden zette ik mijn kraag op, deed een plastic hoesje over mijn hoofd, want 't goot nu en ik ondernam de lange wandeling naar de bushalte, door de nu al merkbaar uitgedunde drukte. Want u heeft 't inmiddels al begrepen: 't was aan 't einde van de middag, na de optocht, 3 oktober 1963. HERMINE O. hurt of mayonaise en naar smaak citroensap of azijn en suiker met de komkommer vermengen. T omatencocktail De tomaten wassen, van het vel letje ontdoen, in dunne plakjes snijden en met suiker, citroensap en iets zout op smaak afmaken. Yoghurt loskloppen met tomaten sap en over de tomatenplakjes schenken. In glazen serveren en garneren met iets slagroom en dille. kwarksoufflée 2 eierdooiers en 50 gram suiker goed schuimig roeren en vermen gen met 250 gram kwark. De beide eiwitten met 2 lepels water in iets zout stijfslaan en voorzichtig door het kwarkmengsel spatelen. De massa in een met boter ingevette vorm overdoen en in een matig- warme oven laten uitrijzen en goudgeel laten worden. Snel ser veren. Spaghetti mazotti Smelt 50 gram boter en fruit hierin 100 gram gehakt en 2 rijn gesneden uien. Voeg 1 blikje toma tenpuree toe, 100 gram champig nons en een struik bleekselderij igewassen en in stukjes gesneden) met 2 dl water. Kook het geheel nog 20 minuten. Afmaken met zout en peper. Serveer deze saus bij 300 gram spaghetti die in ruim water met zout is gaargekookt. Rovaal bestrooien met oude pittige, "ge raspte kaas.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9