TEXAS EUROPA" VAN Stormloop op en olie in het noorden GAS-DATA Speuren naar bodemschatten niet verboden Vele „kapers" op Groningse en Friese kust TALRIJKE EXPLOSIES SLOCHTERENS AARDGAS NOG ENIGE ZEKERHEID Kies de soort die bij uw auto hoort igericht 1 maart 1860 Derde blad no. 31083 II (Van onze Groningse correspondent in wilde, chaoisch aandoende rush naar aardgas ccrdolie is bezig het noorden van Nederland met ,grip van Wacdenzee èn Noordzee te maken tot Texas van luropa". In korte tijd zijn er vele olie- schappijen als „kapers" op de noordelijke kust en jaarbuiten rpgedoken, in de verwachting: |al de vermaarde Slochter gasbel, met haar honder- miljardtn kubieke meters aardgas, nog maar een tgin is; cl het „Groninger" gas verder reikt dan is aange land in iet aangrenzende Duitsland, Friesland en Wte; cl er ol.e en!of gas in grote exploiteerbare hoeveel- den tal worden aangetroffen onder de Wad- trtzee, onder de Waddeneilanden en onder de aordaee. [•om weerklinken de explo it het seismisch onderzoek Üiger dan ooit in het Ne- ujie Waddengebied. Explo re eilanden en rondom de In, waar de ontplofbare la- tanuit helikopters en bo de zeebodem worden ge- De eilandbewoners zien het ongaarne. Zij heb- ^vertrouwen in drukte en ran toeristen. En ook de hebben er niet van terug hun mélkgift. Maar de gaskoorts woedt voort en niet alleen in de Wad- explosieven worden in deze iar de bodem van de Noord- ebt, vanaf schepen of vanuit t, en vele seismometers leg- trüi'ngen van de ontplof fin tdie zich tot diep in de zec- wrtplanten en die op pa- ncht een indruk geven Wenisamenstelling. Zowel in tal tussen de Engelse en Ne- kust, als voor de Duitse en kust worden deze seismische verricht. Twintig maat- of meer zyn naarstig aan ren, hetzij in de Noordzee het Nederlandse en Duitse ebied, hetzij op het vaste- Friesland of Noord-Duits- het zoeken naar gas en olie (tnoenide gebieden beslist |nndaag of gisteren is, heeft verb eigenlijk pas de laatste manden een opzienbaren- aangenomen. Een totaal- de activiteiten te geven (moment onmogelijk: de nog steeds in (chaotische) tof, de posities wisselen bu iig tot dag en de speurders (er zijn kapers op de ocurrentie dryft aan tot Stee nkole nhandelsvereni - V) m Utrecht heeft enige geleden in allerijl samen International een doch- «ninkje opgericht 'Amoco dsCy.). Met twee gehuurde neen gehuurde bemanning Noordzeebodem seismisch Achter de eerste boot It seismometers aan de ka- inderhalve myl lang en vaart de tweede boot. die :es tot stand brengt. Hon- I per dag doen de boten, W tot 300 explosies worden verwekt en geregistreerd. Resultaat? Misschien dat begin volgend jaar een juiste indruk is verkregen, zodat men kan beslissen over al dan niet boren. Tenminste als de zaak van de zee- concessies volledig uit de doeken is gedaan. Mobiloil zoekt 'hoofdzakelijk van uit de lucht) ook in de Noordzee tus sen Engeland en Nederland en in het Nederlandse Waddengebied. Het zelfde wordt gedaan door BP 'The British Petroleum Co. Ltd.). En er zijn andere, diverse andere maat schappijen. waarvan de bewegin gen in en rond de Noordzee nog duister zijn. Alleen in het Neder landse waddengebied tekent de strijd zich al duidelijk af. Daar zijn het voor zover bekend) vier maatschap pijen, die elkaar beconcurreren: Nederlandse Aardolie Maatschappij 'Shell en Essot, Caltex, Mobiloil en BP. servoir onder de Eems en on der het Duitse Oost-Friesland, als op de verwachte gasvelden in het Duits-Nederlandse Waddengebied. Eén f)ol mil „Die oliemaatschappijen beconcur reren elkaar niet: het is allemaal één pot nat". Dat is een kreet, die vaak en bepaald niet altijd ten on rechte wordt aangeheven. In hoe verre er thans sprake is van „één pot nat", van samenwerking of ko mende samenwerking is moeilijk te zeggen. maar concurrentie is er op het ogenblik zeker. Maatschap pijen als Caltex, Mobiloil en BP zijn nog al hals-over-kop met hoge olie koorts naar de Nederlandse Wadden getrokken, waar ze eigenlijk nog maar een paar maanden aan seis misch onderzoek doen. maar net gedoofd' en de oprui mingswerkzaamheden zijn daar al begonnen. De oude 'nu afgeschre ven) boortoren eraf. de afsluiter '..kerstboom" in vakjargon) op de put, de boorploeg naar Terschelling en het is weer gebeurd voorlopig. Inmiddels is men bij de Rijslaan en Hoethslaan in Midwolda al weer druk bezig met grondwerk voor de aanleg van een weg en terrein voor de volgende NAM-boringHet aanboren en begin december al afleveren op kleine schaal van het Groninger gas is een zekerheid ge worden, waaraan niet meer te tor nen valt. De enige zekerheid in de op gang zijnde wedloop naar bodem schatten. Hoe de seismische proeven ook uitvallen, welke duidelijke aan wijzingen er ook bestaan, het werke lijke. tastbare bewijs van de aanwe zigheid van gas of olie in bruikbare en exploiteerbare staat moet voor het Waddengebied en de Noordzee nog worden aangetoond. En daarvoor moet eerst de boorbeitel diep in de ondergrond doordringen. Seismisch De eerste en totnutoe enige boor beitel, die in de Noordzeebodem door drong, was die van het booreiland Triton, dat in september 1961 op vier hoge poten in zee werd geplaats, vlak voor Kijkduin bij Den Haag. In circa vier weken tijd werd een diepte van 1916 meter bereikt. De NAM. die het booreiland in Venezuela had „ge leend", heeft op de proefboringen J CONCESSIE GRONINGEN PRODUKTIEVE GASBORING BORING ZONDER RESULTAAT 20 KM Ook Engeland heeft na diverse proeven in haar territoriale wateren een booreiland in de strijd gebracht, dat hoog op vier poten voor de Britse kust staat bij Lulworth Banks, ten westen van het eiland Wight. De proefboringen zullen de volgende week beginnen. De N.A.M. was de eerste maatschappij, die vóór Kijkduin bij Den Haag een boorbeitel in de Noordzeebodem dreef vanaf het booreiland Triton. De Caltex heeft in wedloop met de NAM gauw een boortoren uit Venezuela naar Ameland ge bracht en die gaat waarschijnlijk deze dagen al proefboren. Op Ter schelling ligt. de NAM aan de kop met een boortoren in aanbouw tussen Midsland en Hoorn. Overal wordt in ijltempo gewerkt om de concurrentie I voor te blijven. En intussen duren de seismische proeven op en rond alle Waddeneilanden voort. En inmiddels 1 wordt ook het vasteland van Fries- j land niet uit het oog verloren. De Caltex wil speuren bij Dokkum en de I BP naar verluidt bij Kims- werd (tussen Harlingen en Bols- ,ward>. In allerijl heeft Mobiloil maar een bezwaarschrift ingediend tegen de concessie-aanvraag voor heel Friesland van de NAM en zelf gevraagd om de exclusieve exploita tierechten van het Friese Wadden gebied. In de provincie Groningen breit de NAM als enig concessiona ris rustig verder aan de ontwikkeling van het gasveld. Na het succes van put Slochteren I in '59 zijn er wei nig mislukkingen meer geweest met nieuwe, diepe exploratieboringen. Ook Bierum is pas weer produktief gebleken 'de bekende vlam is nog maar één commentaar gegeven: mo- I gelijkheden voor oliewinning teleur stellend. maar waardevolle gegevens. Dat belet anderen blijkbaar niet om hetzelfde te doen. En de olie-en-gas- rush is toch gekomen, terwijl de NAM de moed in dit opzicht nog be paald niet heeft verloren. Wat het Nederlandse Waddenge bied betreft: als er iemand meer weet dan de anderen over mogelijke gas- of olievelden aldaar, dan is het zon der twijfel de NAM. De NAM in 1947 opgericht als een gezamenlijke onderneming van de Koninklijke Shell groep en de Standard Oil Com pany (New Jersey) is al sinds 1948 systematisch bezig met. seis misch onderzoek van de Nederlandse bodem, ook in het „hoge noorden". De belangstelling voor de Wadden is beslist niet van de laatste dagen. Geen van de betrokken maatschap pijen heeft met onderzoek en win ning van Nederlandse bodemschatten een ervaring als de NAM. Daar zijn behalve Groningen en recente ont dekkingen in Friesland en Drente 'Annerveen 1962'. de „oude" olievel den rond Schoonebeek e.a. en in het westen rond Den Haag en Rot terdam, die dat bewijzen. Booreiland We herhalen het, het onderzoek is niet van vandaag of gisteren. Na di verse jaren van exploratie in de En gelse territoriale wateren, die de mo gelijke aanwezigheid van olie <gas>- houdende structuren hebben beves tigd, is vorige week een zg. boor eiland in Het Kanaal, vlak onder de Engelse kust, ten westen van het eiland Wight, met boringen begon nen. Ook Duitsland is bepaald niet achter op dit gebied. De Duitse olie maatschappij Mobiloil A G. is al lang bezig voor de Noordduitse Wadden- kust. Evenals voor de Engelse kust wordt bij het eiland Borkum een booreiland in stelling gebracht, dat in 1964 tot proefboringen zal over gaan. Waar ligt. het begin en waar het einde van deze gas-en-olie-rush? De onderzoekingen zijn zoals gezegd al oud Het verdrag van Genéve van 1958'!), ter verdeling van de Noordzeebodem tussen Engeland. Noorwegen. Denemarken. Duitsland. Nederland en België, kwam tot stand naar aanleiding van proeven, die de aanwezigheid van aardoüe in de Noordzeebodem zeer aannemelijk maakten. De vele krachten, die op het ogen blik aan het werk zijn, zijn echter ongetwijfeld voor een groot deel of mede losgemaakt door het grote nieuws van Slochteren, waar in mei 1959 reeds een groot gasreservoir werd aangetoond. Dat nieuws werd steeds zwaarder en de volgende stap pen van de Nederlandse Aardolie j Maatschappij waren zodanig, dat de 1 eventuele belangstelling van andere I maatschappijen voor Frieland. I Waddenzee en Noordzee alleen maar kon worden aangemoedigd. Na de hernieuwde belangstelling voor de Noordzee 'tweede seis misch onderzoek in 1960; proefbo ringen met het booreiland Triton in 1961), na de speciale belangstel ling voor het Waddengebied (het nieuwe onderzoek daar is al in 1962 begonnen), scheen de NAM begin van dit jaar nog eens na drukkelijk op de mogelijkheden in Friesland en de Waddenzee te wil- len wijzen. Daar was de succesvolle i proefboring bij Sonnega (Zuid- Friesland) en de dito boring bij Blija in 't uiterste noorden, pal bij het Friese Wad! En als klap op de vuurpijl is er nu het nieuwste J aardgassucces van Bierum boven Delfzijl, dat zowel kan wijzen op het reeds aangetoonde aardgasre- Op dit kaartje van de N.A.M.-concessie in de provincie Gro ningen zijn duidelijk de produktieve en onproduktieve boringen aangegeven, die de N.A.M. heeft verricht sinds 1952. Bij Mid wolda zal de volgende ivaarschijnlijk wel produktieve boring plaatsvinden. Welke ontwikkeling ons ook te wachten staat, er zal nog heel wat water door de zee moeten vloeien, alvorens men toe is aan de winning van olie of gas uit de Noordzee of de Waddenzee. En het feit, dat er al enkele boortorens :n wording zijn op Ameland en Terschelling, bete kent nog niet, dat er al binnen kort gasvlammen te zien zijn als teken van een succesvolle proefboring. De N.A.M.-geschie- denis kan leren hoeveel misluk kingen en teleurstellingen vaak aan het grote succes vooraf gaan. Hieronder do voornaamste data: 1952 na veel seismisch on derzoek wordt bij Haren de eer ste boring in Groninger bodem verricht. Veel tegenslag géén produktieve laag 19521953 Op gi-ond van onderzoek boringen naar zout 'niet naar gas of olie> bij Win schoten, die uiteindelijk leidden tot het vermaarde sodaproject bij Delfzijl. 1954 Verkenningsboring bij Vlagtwedde. Niet produktief. 1955 Boring by Ten Boer. Voor het eerst aanwezigheid van aardgas in Groninger bodem vastgesteld. In eerste instantie niet produktief. Na diepere bo ring in 1961 wel produktief. 1959 Boring van wereldbe roemde put Slochteren I. Op 14 augustus werd de produktieve gaslaag ontsloten. 1960 Boring bij Ueveskee 'bij Delfzijl) protiuktief wees met Slochteren. samen op een ontdekking van zeer bijzon dere omvang bevestigd door boringen bij Noortfbroek en het Schildmeer. 1961 t.m. 19C3 Boren van nieuwe putten, bij Slochteren. 1963 Boring bij Bierum produktief. Trage bestelling van de Nederlandse kranten in Italië Zowel in de zomer van 1962 als dit jaar zijn bij tal van Nederlandse dagbladondernemingen .waaronder ook de onze) van vele abonnees klachten binnengekomen over de lange overkomstduur en de onregel matige bestelling van voor hen be stemde poststukken tij diens hun vakantieverblijf in Italië. Deze veelvuldige klachten zijn voor deze dagbladen aanleiding geweest j om via de Ver „De Nederlandsche I Dagbladpersde aandacht van de i directie der P.T.T. te vestigen op dit j euvel en haar bemiddeling en mede- werking in te roepen tot opheffing I daarvan. De directie der P.T.T. heeft ter zake een onderzoek ingesteld, dat leidde tot de conclusie, dat de oor- zaak der vertraging niet gelegen ts bij de verzending uit Nederland. De P.T.T. heeft, daarop aan het ministerie van Posterijen te Rome verzocht te willen nagaan of zich in de Italiaanse postdienst wellicht omstandigheden voordoen of hebben voorgedaan, waardoor deze vertraging kan ontstaan. Tijdens een in sep tember te München gehouden bijeen komst van afgevaardigden van Euro- Bij Bierum is na het succes het opruimen van het boor- materiaal al weer begonnen. Straks gaat de oude (nu afge schreven) boortoren eraf, de afsluiter komt op de put en de boorploeg verdwijnt naar Terschelling. pese postadministraties zijn deze klachten eveneens ter sprake ge komen, waarbij vertegenwoordigers I van de Italiaanse postadministratie hebben toegezegd hieraan aandacht te zullen schenken. We hopen nu maar. dat dit ertoe zal leiden, dat de bestelling in 1964 vlotter zal verlopen en dat onae Nederlandse kranten de abonnee* binnen een redelijke termijn na hun verschijningsdatum zullen bereiken. Iedereen, die geld en genoeg kennis van zaken heeft, kan in principe meedoen aan de gas- en olie-rush vandaag de dag. Het speuren naar bodemschatten Is beslist niet ver boden. vele fronten wordt de strijd om aardgas en aardolie rtden. Op het vasteland, waar boortoren Slochteren 3 '5 juli van dit jaar met veel officieel vertoon in bedrijf inleid, en in de zee. waar booreilanden verschijnen. Het is met name Napoleon, die met de mijnwet 1810 nog steeds de lakens uitdeelt. Die wet bepaalt, dat de opsporing van delfstoffen vrij is. als tenminste de eigenaar Overigens is de gelukkige vinder van van de grond, waarin gezocht zon exploiteerbare schat er nog wordt, toestemming verleent. Ver leent hij die toestemming niet, dan kan de overheid een speciale ver gunning verlenen, zodat de zaak toch doorgaat. Die grondeigenaar is wel het kind van de rekening, want in afwijking van het bestaan de rechtssysteem, worden de onder zijn grond gevonden schatten niet aan hem toegekend lang niet. Als hy er vruchten van wil plukken, moet hij een concessie aanvragen bij Gedeputeerde Staten in de provincie, waar de vondst gedaan is. En dan is het nog een lange, lange weg naar de uitein delijke exploitatie. Er kunnen be zwaarschriften door andere gega digden tegen de concessie-aan vraag worden ingediend en er kun nen concurrerende concessie-aan vragen zijn. Zoiets is met de N.A.M. en Mobiloil nu al gebeurd en een herhaling zit er dit in bij de huidige wedloop. Het is de minister van Economische Zaken, die met een tijdelijke „per mis de vente" 'toestemming tot verkoop) de mogelijkheid tot ex ploitatie kan openen, maar het is uiteindelyk de Kroon, die de con cessie moet verlenen in de vcim van een Koninklyk Besluit 'de NA M. heeft het voor Groningen tot nu toe). Iedereen rijdt anders, alle r ij-omstandig heden verschil len. Daarom vragen motoren om „individuele voeding". Daarom zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP Su per. Kies zelf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist dié - geeft u tóp-kracht I bij het zuinigste verbruik! Super Mix pompen zijn zeer I speciale pompen. Vraag per briefkaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij...

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5