Hert op hol in Wassenaar rrrrrrrrrtrrrr Prof. mr. H. Scliadee aanvaardde Leidse leerstoel voor zeerecht Politie zoekt naar herkomst f55.000.- aan pondbiljetten EEN WOONLAAG IN TIEN DAGEN „Boys" night out": pretentieloze komedie Films van deze weel* in Leitien I Het schip en zijn schulden Informaties Na enerverende jacht gepakt Achterdocht Nieuw Leiden systeem, dat ook zal worden toegepast Taptoe van Pro Patria Uitwisseling van spionnen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 oktober 1963 Tweede blad no. 31083 Op het witte doek „Oud-Leiden" ziet oude MUNTEN Op de vergadering van de Vereni ging „Oud-Leiden", die gisteravond in het Stedelijk Museum De Laken hal werd gehouden, was als gast aan wezig dr. II. Enno van Gelder, direc teur van het Koninklijk Penningka binet te Den Haag. Deze hield een le zing over geld uit vroeger eeuwen en liet tegelijkertijd een groot aantal lichtbeelden zien. die op dit onder werp betrekking hadden. De meeste munten, die aan een nadere beschouwing werden onder worpen, waren afkomstig uit de ver- j zameling van Jan van Brouchoven. 1 de secretaris van ..Rijnland". Behalve van enkele curiositeiten uit de zes tiende en zeventiende eeuw. versche nen er op het witte doek beelden van munten, die in die tijd meer courant waren. Het geld. dat toen in omloop was had een zeer grote spreiding in tijd en plaats. Bijzonderheden als deze maakten de lezing van dr. Van Gelder tot een zeer interessante. De directeur van het penningkabinet vertelde ook hoe onze tegenwoordige gulden is ontstaan en daarna hoe de munten vroeger werden gemaakt. Hij zei onder meer, dat pas in de ach- tiende eeuw de muntfabricage me chanisch geschiedde. Op de vragen, die na de pauze ge steld mochten worden, gaf dr. Van Gelder een uitvoerig antwoord, tot grote voldoening van alle aanwezigen uiteraard. Gistermiddag heeft prof. mr. H. |j jchadee met een oratie over „Het chip en zijn schulden" in het koot Auditorium het ambt van eids hoogleraar officieel aanvaard. D Tof. Schadee is bijzonder hoogle- wr in het vergelijkend zeerecht het Leidsch Universiteits nods. Centrale figuur if Juridisch gezien levert de exploi- estatae van een zeeschip een chaos op. len groot aantal mensen is er by etrokken: reder, stuwadoor, carga- loor enz. Ieder dezer kan een fout «ken. die schade veroorzaakt. Wie loet deze schade vergoeden? Voor e buitenstaander is het onmogelijk n it aan de weet te komen. In ieder terecht vinden wij dan ook één entrale figuur, die voor alle toege- rachte schade aansprakelijk is. 'roeger was dit de kapitein, maar iter is men al spoedig gaan spreken an „het schip" als debiteur. Deze ersoon-wording van het schip le- rii ert juridisch gezien bezwaren op. i. >e Nederlandse wetgever heeft het :hip dan ook niet als debiteur ge- andhaafd, maar creëerde het be grip „reder". De „reder" echter uit het zeerecht is voor de buitenstaan der niet te vinden. Volgens spreker moet de scheepseigenaar als debiteur gesteld worden voor de schulden, die uit de exploitatie van het schip voortvloeien. En dan de scheepsei genaar alléén, met uitsluiting van ieder ander. Slechts z:> bereikt men zekerheid van recht. Deze is belang rijk: zij voorkomt processen en dub bele verzekering. Als immers alleen de scheepseigenaar voor fouten aan sprakelijk is, hoeft alleen hij zich te verzekeren en alle anderen, die bij de exploitatie betrokken zijn, kun nen premie uitsparen. De wetgever geeft teveel aansprakelijkheid en be vordert daardoor de rechtsonzeker heid. Hij denke er meer aan, dat de wet niet in de eerste plaats door rechters en advocaten wordt toege past. Deze zijn slechts koortsver- schijnselen" in het rechtsleven. Te veel aansprakelijkheid werkt ver lammend. Geen particulier wilde zich met de ontwerpen van de „Sa vannah" bezig houden uit angst voor fouten aansprakelijk te worden gehouden. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat de wetgever in het zakenleven wat minder moge lijkheden tot verhaal zou openen en meer rechtsrust zou brengen. 99 l Prof. Schadee (links) wordt na zijn oratie gelukgewenst door prof. mr. R. P. Cleveringa. oud- hoogleraar in het handelsrecht en een van zijn leermeesters. (Foto L-D./Holvast) In Moskou is bekendgemaakt dat de Sowjetunie op de Olympische Zomerspelen van 1964 in Tokio ver tegenwoordigd zal zijn door een groep van 600 dames en heren. Men ver wacht dat de afvaardiging zal be staan uit 450 sportlieden en 150 offi cials. In Rome bestond de Russische ploeg uit ongeveer 400 deelnemers en officials. Het Russische team voor Tokio zal het pootste zijn dat ooit door een land is uitgezonden. u imen ondei Britse vrouw en zoon moeten in busten lam blijven Ij Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse politie heeft in inwerking met Scotland Yard in len een onderzoek ingesteld naar herkomst van een bedrag van cir i f 55.000 aan Engels geld in zeer ^leine coupures, dat een opd oorreis 001 Amsterdam verblijvende Engelse »me bij zich had. doch waarvoor zij 1*n aannemelijke verklaring heeft, e vrouw, een 40-jarige vrouw is in telschap van haar 16-jarige zoon. I» gisteren de gehele dag in het U, tofdbureau van politie te hebben jweten. mochten zij vannacht naar hotel terugkeren. Moeder en hebben in afwachting van het iderzoek een beperkte bewegings- tjheid gekregen. Zij mogen Am- echter niet verlaten. De vrouw vervoegde zich gister- lui Iddag met haar zoon aan de balie d m het hoofdkantoor van de Twent- 3i he Bank aan de Spuistraat in Am- 7 0 erdam. Zij deelde mee de volgende tg naar Australië te zullen vertrek- in en verzocht voor haar een"' be- ag van f 55.000 in Engelse valuta 'er te maken naar dat land. Het de kassier op. dat de vrouw wat mchalant met het geld omsprong, et kapitaaltje had zy verpakt in iv "antenpapier. Merkwaardig was i »rts. dat het uitsluitend bestond uit ljetten van 1 en 5 pond. t De bankemployé telde het geld en *lde haar de transferkosten mee. 5 vrouw schrok van deze kosten, e haar te hoog voorkwamen. De hterdocht van de kassier groeide hter, omdat iemand, die met der- UJke bedragen omgaat.o ver het gemeen anders reageert. Na enig Ui er en weer gepraat pakte de vrouw bankbiljetten weer in het papier. 1 dat de zaak niet doorging en ver- of et het. bankgebouw. i3 De kassier vond deze handelwijze 3. 'verdacht, dat hy achter de vrouw >n de straat op ging. Zij was echter Iw met haar zoon in ae drukte ver- 11 fenen vs Na overleg met zijn directie heeft rd kassier eerst Schiphol gebeld en te hebben vernomen, dat er op tjdag. in tegenstelling tot wat de Wiw had beweerd geen verbinding ft Australië bestaat, de politie op 1 hoogte gesteld Hij kon de naam 20 n de vrouw opgeven en de hotel- tefjes stelde de recherche in staat Kt te stellen, waar het tweetal lo erde. Gistermorgen werden de vrouw en i Bar zoon in het hotel bezocht door *e! chercheurs. die hun verzochten oor nadere berichten mee te 7 [*n naar het hoofdbureau van po- üc. Van inspecteur H. Hoek, verna men wfj, dat het gesprek met de vrouw aanleiding was om nadere in formaties in te winnen by Scotland Yard. Men achtte het nl. niet uitge sloten dat de bankbiljetten afkomstig waren van de laatste treinroof in Engeland. In antwoord op de eerste mededeling, berichtte Scotland Yard dat men niet de indruk had dat dit geld afkomstig was van de treinroof. Er werd echter gevraagd om na dere gegevens, zoals de nummering van alle biljetten en meer gedetail leerde ervaringen van de vrouw. Deze zijn gisteren in de namiddag verzon den. Omdat er te weinig aanwijzin gen waren om de vrouw en haar zoon van een misdrijf te verdenken is het tweetal na de wettelijk vastgestelde tyd van 6 uur, waarover de politie over de vrijheid van burgers mag be schikken. vrijgelaten. Het geld is achtergebleven in het hoofdbureau in afwachting van het antwoord van Scotland Yard. Moe der en zoon blijven onder bewaking, hoewel zij zich op het uitreisverbod na. vrij mogen bewegen. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat de vrouw met haar echtgenoot en haar zoon, enkele weken geleden van Londen naar Brazilië is gegaan. De man werd door de Londense politie gezocht wegens een bankfraude en werd door bemiddeling van Interpol in Rio de Janeiro gearresteerd en vervolgens naar Londen teruggezon den. De vrouw en haar zoon kochten vliegbewijzen voor de route Rio de Janeiro - Amsterdam. - Tokio - Syd ney. Donderdag arriveerden zij in Amsterdam. (Van onze Haagse correspondent Het hert is gevangen. Aan de vrijheid, waarvan het enkele we ken heeft genoten, kwam gister avond tegen zes uur in het land goed Maarheeze, grenzend aan het Wassenaarse dierenpark, dankzij het doortastende optre den van de 19-jarige J. A. Ohr van de Waalsdorperweg te Den Haag, een einde. Voordat het echter zover was, was bijna een uur durende en enerverende jacht op het snelle dier nodig ge weest. Toen het hert door de weilanden langs Mariahoeve het Wassenaarse grondgebied naderde, vm het leger van zijn achtervolgers enorm aan- 1 gegroeid. Talrijke agenten, legioenen j schooljongens en een aantal bouw vakarbeiders. die juist aan hun vrije weekeinde waren begonnen, namen i aan de jacht deel. Het leek er echter op dat het dier het te min vond op Haags grondge bied te worden gevangen. Het ver raste zijn achtervolgers en verdween in de richting van Wassenaar. De Haagse politiemannen kenden toen niets anders doen dan hun Wasse naarse collega's waarschuwen. In Wassenaar bleef het hert niet lang onopgemerkt. Het werd weer ontdekt toen het in de omgeving van het Kerkehout was beland. Op nieuw kreeg het een menigte achter volgers achter zich, maar het liet zich nog niet vangen. Het waadde door sloten, rende door tuinen, raak te nog even vast in een omrastering, doch wist zich weer los te rukken, en bevond zich toen ineens in de Van Bommellaan.. Het risico van de Rijksstraatweg was het hert niet te groot: onbevreesd stak het over. Er gebeurden geen ongelukken. Ter hoogte van de woning van prof. Beel verdween het dier plotseling in een tuin, maakte tot schrik van de bewo ners een rondje achter het huizen blok langs en keerde op de Rijks straatweg terug. Verder ging het. Opnieuw stak 'net hert over. Het had al weer tientallen mannen en jon gens achter zich aan. Met een ferme sprong verdween het in de dichte begroeiing van „Maarheeze". Het koos toen zijn eigen val. Waar het dier vandaan is gekomen en wie de eigenaar is, zijn vragen waarop de Wassenaarse politie het. antwoord nog schuldig moet blijven. Mr.H.H.A. de Graaf f bijzonder lector in woningen Ü00 Morskwartier in Bij K.B. is de Stichting Leidsch Universiteits-Fonds bevoegd ver klaard tot het vestigen van een bij zonder lectoraat bij de faculteit der rechtsgeleerdheid in het militair straf- en tuchtrecht. Krachtens besluit van de Univer siteitsraad van het Leidsch Univer siteits-Fonds is mr. H. H. A. de Graaf f te Arnhem benoemd tot bij zonder lector in het militair straf- en tuchtrecht aan de Leidse Universi teit. Mr. De Graaff, die ln 1903 is ge boren. is thans privaat-docent aan de Leidse Universiteit en lector aan de Universiteit van Amsterdam in deze leervakken. Voorts is hij presi dent van de Krijgsraad te Velde Oost geweest, in welke functie hy enige jaren geleden is gepensioneerd. Ter gelegenheid van de bestuurs- overdracht van de Leidse Studenten Vereeniging tot Vrywillige Oefening van den Wapenhandel „Pro Patria", vond gisteravond op het feestelijk verlichte Pieterskerkhof een taptoe show plaats, waaraan werd deelgeno men door het bekende trompetter korps der cavalerie uit Den Haag. de drumband van het Marine-Vlieg kamp „Valkenburg" en een eerste Jaars-excercitiepeloton van .Pro Pa tria". Onder dé zeer vele toeschou wers. die ruim een uur zichtbaar en hoorbaar hebben genoten van dit. zowel op muzikaal als show-gebied, zeer aantrekkelijk schouwspel, bevon den zich op de gereserveerde tribune kolonel T. H. Wessels, commandant van de Kciksschool en erelid van .Pro Patria". en wethouder C, J. iPena. Na een korte mars door de stad. De N.V. Nederlandsch Bouw- syndicaat te Den Haag heeft een systeem uitgedacht, waarbij het mogelijk is één woonlaag per 10 werkbare dagen te bouwen. On derhandelingen met het Leidse gemeentebestuur hebben ertoe geleid, dat dit nieuwe systeem zo spoedig mogelijk vermoe delijk reeds volgend jaar ook in de Sleutelstad bij de woning bouw zal worden toegepast. Een project van 300 in het Mors- Advertentle kwamen de drie genoemde eenheden om half negen in voorbeeldige mars- orae het plein opmarcheren. Hierna werden de toeschouwers verrast met een muzikaal- en show programma. dat voordien ongetwij feld slechts zelden in Leiden werd ge presenteerd en waarin de drie een heden zowel afzonderlijk als gelijk tijdig hun voortreffelijke kwaliteiten demonstreerden. kwartier te bouwen woningwet woningen is hiervoor thans in voorbereiding. In Haarlem is dit systeem reeds aan de praktijk getoetst. In een tem po van één woonlaag per tien dagen heeft het Bouwsyndicaat hier een torenflat van twaalf woonlagen ge bouwd. Deze winter nog kan de toren, gebouwd in BMB-systeein (baksteen- montage-bouw) worden afgewerkt. Centrale verwarming maakt dit mo gelijk. De toren, met 48 woningen, is de eerste in Nederland die gebouwd is in een systeem van industriële wo ningbouw doormiddel van geprefa briceerde grote elementen. Door het gebruik van deze gemet selde gevelspouwmuren is in Haar lem de hoogste ononderbroken spouwmuur ontstaan, die ooit is ver vaardigd. n.l. 35 met ei- Het gebouw heeft daardoor een ..regenjas" aan. die verticaal kan bewegen om het „lichaam" van de toren. Hierdoor is een oplossing ge vonden voor de problemen van scheurvorming door wisseling van temperaturen en invloed van vocht op het bouwwerk. Er komen in Haar lem nog twee van deze woontorens. De eerste, thans gebouwd in de woningwetsector, kan klaar zijn in februari. De tweede wordt eveneens in de woningwetsector gebouwd, ter- wyl de derde in de vrije sector wordt gebouwd. Architect is de heer Ch. van Heelsbergen uit Arnhem. Het Nederlandsch Bouwsyndicaat heeft, eveneens in het BXI B - systeem 270 woningen in aanbouw in Amsterdam. Daar komen lange blok ken in acht woonlagen. In Zaandam worden volgend jaar 190 flats, in acht lagen, gebouwd. Nog een Leids project Indien de resultaten gunstig zyn en dat valt te verwachten overweegt het Leidse gemeentebe stuur om volgens dit systeem nog een tweede project van 200 woningen te laten bouwen. Ti» i m H iiiiiiiiiiiiiimi Bij het gewei Gewezen pater wordt doininee Morgen bevestigt ds. H. D. Brugge- man uit Amsterdam in de Gerefor meerde kerk van Nieuwveen een ge wezen rooms-katholiek priester tot Gereformeerd predikant. Het is oud- pater Redemptorist H. G. A. Mein- ders. afkomstig uit Amersfoort. Tij dens zyn verblijf in Amsterdam waar hy als leger-aalmoezenier werkte, legde hij contacten met protestantse j geestelijken, met name met enkele Gereformeerde predikanten. Hij liet zich inschrijven als student aan de Amsterdamse Vrije Universiteit. Na beëindiging van zijn studie aanvaard- de hij zyn benoeming als predikant van Nieuwveen. Ex-pater Meinders is kort na zijn j I uittreden uit de r.-k. kerk getrouwd Zyn vrouw is eveneens gewezen I rooms-katholiek. Het huwelyk is ker kelijk ingezegend door prof. dr. G. C. I Berkouwer. waarnemer namens de i i Gereformerde Kerken by het conci- 1 lie in Rome. Het is de 19-Jarigc J. A. Ohr ge weest die het dier letterlijk by het gewei heeft gepakt. Het hert werd moe. reageerde trager en belandde tenslotte in een hoek van het park, waar het geen uitweg meer vond. Hier greep Ohr toe. Wassenaarse politiemannen, die totnutoe vergeefs op het hert hadden gejaagd, waren meteen ter plaatse. Adjudant A. van Detft. brigadier J. A. M. Rietveld en hoofdagent K. Bos bonden de benen van het hert voor lopig vast met een dreggetouw. Om wonenden arriveerden spoedig met dikkere touwen en toen was het wachten nog slechts op het personeel van het aangrenzende dierenpark. Men arriveerde spoedig met een kist, waarin het hert een flinke twaalf ender, zeiden de kenners werd in gepakt. Spoedig daarna sloot zich het hek van het dierenpark achter het onfortuinelijke dier. KIM NOVAK in "Boys' night out" CASINO Vier vrienden, één gescheiden en drie getrouwd, verve len zich mateloos op hun wekelijkse avondje uit. Om prestigeredenen te genover de respectievelijke echtgeno tes kunnen zy deze uitstapjes ech ter niet anuleren. Uit balorigheid ontwen-pen zy een pikant en gedurfd plan: een gemeenschappeiyke vrien din Installeren op een voor geza- meniyke rekening gehuurde flat. De enige vrije man in het kwartet wordt tegen zyn zin uitgestuurd om deze wilde droom warkelykheid te maken. Tot z'n stomme verbazing kanhij voor Spartacus Heroïsche strijd Amerika en de Sowjet-Unie heb ben spionnen uitgewisseld. De Ameri kanen hebben de 41-jarige Iwan Egorow en zyn vrouw vrygelaten. I Egorow spioneerde als ambtenaar van j de personeelsafdeling van het V.N.- secretariaat. De vrijgelaten Amerika- j nen zyn de pater-Jezuït Walter Cis- zek, die sinds 1940 in Siberië werd vastgehouden en de student Marvin Makinen, die bijna twee jaar geleden in Kiew werd gearresteerd. REX De in Leiden terugkerende film „Spartacus" is zo'n produkt, waarin de massaregie hoogty viert, technicolor zich zeer in zijn element voelt en de Amerikanen talloze mil joenen dollars hebben moeten ste ken alvorens het stuk overeind stond. Het geld is er, geloven we, wel uit gekomen. Kirk Douglas, de stoere Amerikaan met dat innemende kuiltje in zijn kin, heeft by de totstandkoming van deze film heel wat werk verricht. Hy neemt tevens de hoofdrol waar. De slaaf Spartacus is een histo rische figuur, die leefde in de Ro meinse oudheid. Hy verkreeg on- sterfelyke roem door uit een school voor gladiatoren te ontsnappen en met een uit slaven geformeerd leger talrijke successen te behalen op Ro- meinse legioenen. Na vele boeiende avonturen dolf hij tenslotte het on derspit tegen het in getal overmach- tie leger van de wrede generaal een luttel bedrag een overweldigend luxueuze flat bemachtigen. En terwyl hy nog bij zit te komen van de schrik stapt er ineens een welgescha pen blondine (Kim Novak) binnen, die geen eis te ver gaat en die zich dan ook gaarne als „gezelschap" voor de vrienden aanbiedt. De mannen kennen haar eerlyke en onberispe- ïyke bedoelingen niet. Hun vrouwen natuurlyk ook niet. En als die achter de opper vlakkig gezien toch echt niet zo on schuldige slippertje van de echtlie den komen, breeict de storm goed los. Het slot van net liedje is natuur lyk. dat er inplaats van drie vier echtparen zyn. Maar dat had men al lang van tevoren zien aankomen. Het is humor zonder enige preten tie. Temeer, omdat regisseur Mi chael Gordon aan dit op zichzelf soms wel speelse gegeven geen fil mische demensie heeft kunnen toe voegen. Zyn verteltrant is vrij na- drukkelyk. Hij etaleert de vrolykheid van het verhaaltje nogal breed voerig, waardoor het geheel een wat geforceerd karakter krijgt. Hy zal nimmer de bedoeling hebben gehad filmkunst te beoefenen. Hy heeft een ontspanningsrolprent gemaakt. En wat dat betreft zal deze routine-ko medie haar doel wel bereiken. Gezocht wegens zedenmisdrijf LUXOR In deze film van Franse makelij is een intelligent verzonnen verhaal op spannende wUze in beeld gebracht. Het genre is dat van de boeiende politiefilm, compleet met opgejaagde verdachte, die de schyn tegen zich heeft, een trouwe secre taresse. die hem nog zoveel helpt in de miscre. chanterende schelmen, die natuurlyk hun verdiende loon kry- gen. actieve rechercheurs, die echter bepaald minder „visie" op het geval hebben dan de uitgeslapen commis saris. een juffrouw van nogal ruime zeden, enz. enz. Het verhaal van de in Barcelona wonende Fransman Jean Far an. die op een regenachtige avond een meisje aanrydt. wordt onderhoudend ver teld. De aanryding is geen toeval, want Micaela heeft dat trucje al eer der uitgehaald en kennelyk met veel financieel succes. Bovendien raakt ze by de aanryding een kostbare arm band kwyt en de goeie Faran tippelt er vlot in en betaalt. De volgende dag blijkt Micaela te zijn vermoord. Het ziet er voor Faran niet best uit en het wordt er niet beter op als een zekere Bruno kort daarop eveneens wordt vermoord en in diens auto de pas van de Fransman wordt gevon den. Om de spanning niet te kort te doen. laten w(j het hierby. Er komen meermalen enerverende ogenblikken in deze film voor die. behalve om de rolbezetting, ook technisch wel te waarderen is. miuiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiniiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinii - H Crass us. Spartacus vindt in de film de dood aan het kruis, evenals zyn makkers, die de laatste slag hebben overleefd. Maar er is één troost voor Spartacus: zyn zoon zal in vryheid opgroeien. Naast al die gevechten, waarvan de laatste op indrukwekkende wyze is uitgebeeld, werpt men nog een blik in het Romeinse senaatsleven met al zijn intriges, waarin Charles Laugh- ton met veel humor en scherpte een gewiekst senator gestalte geeft. Er komen trouwens vele figuren van naam in „Spartacus" voor: Jean Sim mons, Sir Laurence Olivier, Peter Us tinov en Tony Curtis Een sterk stuk, gelardeerd met en kele historische vrijmoedigheden, die er overigens weinig toe doen: het had allemaal zo kunnen gebeuren. Alarm voor squadron 904 Hard Advertentie Zoekt U een ERO-CA55ETTL van f40 - ot f400 cl. WATER. Haarlstraat 207 neeft het De Gero-specialist TRIANON Een wat gezwollen I Amerikaanse film over de druk. waar onder een bepaalde uiterst belang- ryke afdeling vair de Luchtmacht I soms ook in vredestijd moet werken. Rock Hudson speelt in dit verhaal de doende om iemand met een indruk wekkende staat van dienst direct op straat te zetten. Er sneuvelen nogal wat reputaties want Rock is vast be sloten de fouten en zwakke punten uit zyn afdeling te halen. Thuis is hy een heel wat humanere man, maar zyn baan en zyn opvat tingen beheersen hem dusdanig dat ook zyn lieftallige vrouw hem nog maar moeilyk kan volgen.* Alles komt natuurlyk goed als Rock zelf een onverwachte inspectie aan den lyve ondervindt en zyn mannen het er prachtig afbrengen. Een spannende film. waarin af en toe helaas hinderlyk blykt hoe ge weldig de Amerikanen zich in de Luchtmacht wel kunnen vinden. Vergeten medeminnaar Tweede week Studio ,JDe Vergeten Medemin naar" is de tweede grote film van regisseur John Korporaal. Hy is wat inhoud en uitvoering betreft aanzien- lyk beter dan het wat rommelige .Jtififi in Amsterdam", zyn eerste ling. .Do vergeten medeminnaar" U het rol van de wingcommander. die verhaal van een man (gespeeld door i byna ten koste van alles en iedereen Henk van Ulsen), die zyn geheugen I wil slagen waar zyn voorganger het kwytraakt. Hij wordt door de politie nelykc filmkoniieJc Bob Hopc'en de niet meer kon bolwerken. Hy aarzelt 'gebrandmerkt als een simulant, die kostelijke typering van ten Russische niet om zyn beste vrienden aan de mogelijk iets met een roofmoord te agent door Lionel Jeffries Naast de dyk te zetten als hij er niet geheel I maken heeft. Toch staat de polit e voluptueuze Anita Ekbcrg als tic zeker van is dat hij op hun steun en i toe dat de gestoorde man üi een kli- Russische geleerde zorgt Edie Adams doorzettingsvermogen in het kritieke i niek wordt opgenomen Aanvankelijk voor wat vrouwelijk schoon in de uur kan rekenen. Zelfs die twijfel leidt hij daar een gelukkig en wat I wildernis. En passant ziet nun ook blijkt in de VS of in deze film al vol- naïef bestaan tot dat grote genegen- nog wat natuurtaferelen. head voor de assistente van de dokter hem uit zyn apathie haalt. Hy krygt belangstelling voor zyn verleden en tracht uit te vinden, wat er met hem is gebeurd. In dromen en hallucina ties wordt hy achtervolgd door een man-met-een-baard, die voortdurend een vlymscherp mes by zich heeft. Veel reëler is het gevaar, dat dreigt van een tuinarchitect, die er alle reden voor heeft te hopen dat de gestoorde man zyn geheugen niet hervindt. Dat gebeurt (natuurlyk) toch. „De vergeten medeminnaar" komt wat moeilyk op gang, maar als Kor poraal eenmaal de draad van het verhaal goed te pakken heeft, geeft hy op zeer beklemmende wyze sfeer aan wat men zou kunnen noemen een psychologische thriller. Zwak is het begin, waarin niet overtuigd wordt uitgebeeld, waarom de man zyn ge heugen verliest en ook het slot, dat kortademig is en de opgeroepen spanning niet voldoende neutraliseert. Spionnen op safari Amusant LIDO - Een Amerikaanse capsule is, na belangrijke gegevens over de maan te hebben „geind". uit zyn baan geraakt en in een Afrikaanse wilder nis neergestort, juist in het gebied van een by zonder bloeddorstige stam. Zowel de Amerikanen als de Russen zyn er byzonder op gebrand de ge gevens in hun bezit te krijgen en beide partyen vaardigen hun beste krachten af om de capsule te vinden, vergaat in de wildernis, waar de ..ont dekkingsreiziger" (Bob Hope) en de Russen een vrouweiyke geleerde (Anita Ekberg). „Spionnen op Safari" laat zien hoe het de Amerikaan en de Russin vergaat in de wildernis, waar de dekkingsreiziger" herhaaldelyk zich zelf moet bekennen dat hy niet veel van Afrika weet en meer geïnte resseerd is in de avonturen waarbij de knappe Russin ten nauwste Is betrokken. De Russin doet op haar beurt haar best de Amerikaan ver liefd te maken en wordt langzamer hand zelf verliefd. Kortom, het is een dwaze geschiedenis met een verrassend begin (Kennedy en Chroesjtsjow op ae rug gezien) en een verrassend slot (een wilde esca pade in de capsule» Als geheel is de film amusant en zeer onderhoudend, vooral dank /.ij d? nooit grove humor van de bemin-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3