IN DE MOESTUIN Brasem vissen in de herfst MSTEM00G Hoe slag te weigeren? PRIJSPROBLEElt 3 <i <s Kom er ACHT-er HOE WERKT HET! Kom er ACHT-er elektronen straal deflector )nenkanon Onze bridgerubriek Bridgevraag Tan deze week: Zuid was de gever, OW kwetsbaar. NZ speelden de z.g. „zwakke twee", hetgeen zuid aanleiding gaf het vol gende spel te openen mei twee harten: Sch 7 6 5 3, Ha A 10 7 6 5 3, Ru V 5. KI 4. Het gehele biedverloop werd: zuid twee harten west drie ruiten noord pas oost drie Sansatout zuid pas west vier klaveren noord pas oost vier San satout zuid pas west pas noord doublet allen pasten. Het edmdcontract werd dus 4 SA, gedoubleerd door noord. Waarmee moet zuid uitkomen?? Antwoord elders op deze pagina. Het onderstaande spel werd gespeeld in milieu van uitste kende spelers en speelsters. Het bieden was scherp het afspelen en het tegenspelen le ken dat ook. Toch was er een foutje gemaakt, dat eerst nau welijks opviel, maar dat van beslissende betekenis geweest bleek te zijn. Vindt U het? Sch H V 9 4 Ha H 8 2 Ru B 4 KI V B 10 3 Sch B 7 2 v Sch A 6 3 Ha V 6 w n Ha A B 10 Ru H 10 8 3 t Ru 7 6 5 2 KI 8 7 6 5 KI 9 4 2 Sch 10 8 5 Ha 9 7 5 4 3 Ru A V 9 KI A H Noord was gever, niemand kwets baar. Noord paste OW pasten voortdurend zuid een harten noord een schoppen zuid een Sansatout noord drie OHM front. West kwam met ruiten drie uit en zuid kon de eerste slag in eigen hand winnen met ruiten negen. Het speelplan was verre van eenvoudig moest zuid tweemaal uit eigen hand naar noords schoppens toe spelen, of moest, hij direct op de schoppenboer snijden? Bovendien dreigen de verbindingen tussen de NZ-spellen te blokkeren incas seert zuid bijv. eerst zijn twee hoge klaveren, dan kan hij niet veilig meer in eigen hand komen. Incas seert hij slechts één klaver en speelt hij schoppen naar de heer toost moest die slag bepaald weige ren), dan komt hij wel weer mee een tweede klaver in eigen hand terug maar als zuid dan schoppen naspeelt, moet hij raden of in noord gesneden moet worden (met de ne gen» dan wel of de vrouw moet worden gelegd. Raadt zuid dat ver keerd, dan is noord van entrees be roofd en is het downgaan vrijwel onvermijdelijk. Na slag 1 met ruiten negen ge wonnen te hebben, vond zuid de volgende goede speelwijze. Hij in casseerde klaverheer, speelde m slag 3 de schoppen tien na en sneed. Oost, die nu zag dat de schoppenheer-vrouw in ieder geval een entree in noord zouden worden, nam schoppenaas en speelde rui ten terug. U zult kunmen uitreke nen, dat het maken van negen sla gen'verder eenvoudig wasi zjild nam met ruitenaas, incasseerde zijn tweede hoge klaver en vervolgde met schoppen in noord werd ge sneden met de schoppen negen. NZ maakte aldus twee ."lagen in rui ten. vier in klaver en drie in schop pen. totaal negen slagen en daar mee het contract Het foutje, waardoor zuid erin kon slagen zijn contract te winnen, is het direct nemen van oost met schoppenaas. Indien oost de eerste schoppen «de tien» laat lopen, kan zuid daarna wel zijn hoge klaveren incasseren en met schoppen vervol gen. waarbij dan in noord gesneden wordt met de schoppen negen ook deze tweede schoppen moest oost laten lopen! Het resultaat hiervan is, dat noord wel zijn kla veren kan maken, doch dat noord nimmer meer in staat zal zijn een derde slag in schoppen te ontwikke len. Speelt noord, na het maken der vier klaveren, voor de derde maal schoppen, dan wint oost en hij vervolgt met ruiten. NZ komen nu niet verder dan twee slagen in schoppen, vier in klaveren en twee in ruiten, totaal acht slagen en dus één down. Kon oost „weten" dat, schoppen aas eerst do derde maal gespeeld mocht worden? Van oosts stand punt leek het. dat óf klaveren of de schoppens in noord voldoende entrees zouden opleveren Slechts als oost had kunnen bevroeden, dat zuid Klaveraas-heer sec had niet meer dan drie schoppen, zou het goede tegenspel te vinden zijn ge weest. Zulke geheimen lijken on doorgrondelijk. maar zijn het niet: west moet in klaver de acht bij spelen «dus: hoog-laag), hetgeen een vierkaart aangeeft, en op schop pen toen moet west de laagste schoppen «de twee) bijspelen, het- gen een driekaart toont! Dit is te genspel techniek uit de bridgeboek - jes; een enkele maal zijn deze boek jes dus toch echt wel nuttig! H. W FILARSKI Antwoord op hridgevraag: Zuid kwam met. harten uit, hetgeen oost in de gelegen heid stelde zijn contract te maken. Met uitkomst in schoppen zou oost down ge weest zijn. Zuid stelde, dat zijn partners doublet bepaald een bevel was om met har ten te beginnen. Noord stel de. dat hij met enige harten - steun over drie ruiten zeker drie harten zou hebben verder dat oost ruiten zeker drie harten geboden zou hebben verder dat oost gemarkeerd was met sterke hartens en tenslotte dat noords doublet moeilijk an ders kon betekenen dan het hebben van goede schoppens en enige kracht in ruiten of klaveren. Hiertegen voerde zuid weer aan, dat hij zonder doublet van noord bepaald met schoppen zou zijn uitge komen maar dat nu met wilde doen. Mijn ervaring is, dat zuid met schoppen had moeten komen: het is ondenkbaar, dat noord niet sterk in die kleur is en bovendien is noords argument sterk, dat hij met goede schoppens en enige hartensteun nog wel drie harten geboden zou heb ben. Alweer een geval, waaruit bljjkt. dat de logica van de één. bepaald niet de logica van de ander is. De deflector buigt de elektronen- straal ineen bepaalde richting, waardoor net het gehele scherm maar slechts een smalle bundel wordt bestreken. deflector Staat de afstem naald op een zender dan doorloopt een negatieve elektrische stroom de deflector. De eveneens ne gatief geladen elektronen worden dus door de deflector afgestoten (negatief en negatief stoot af) hoge spanning lage spanning Hoe zuiverder men afstemt, hoe geringer de negatieve spanning in de deflector wordt. Hierdoor verspreidt de elektronen streal zich enigzins zodat de driehoek op het schermpje groter wordt. Bij sommige toestellen verloopt het proces net ondersom en wordt de stralenbundel juist smaller. Zaterdag 12 oktober 1963 Pagina 4 Z 6, 8. 17, 15, 27, 40. W.: 16. 24. 35. 38. 43, 44. O. Avid Q J g> Z.: 7/9, 17/19, 22, 24, 27 291, w.: 25, 31. 35, 38, 40 42, 44 C M. Sellier 12 8 Z.: 7 9, 13, 15, 16, 18 20, i 35. 36. W.: 27, 29. 33, 37, 39. 42/45, Vk/v>i IU.I: owUlucU fcclUb bp&cib CU WUïb Voor zover mogelijk zullen wij op geregelde tijden een prijsprohleem plaatsen, waarvoor wij een prijsje van vijf gulden uitloven. De voor waarden zijn: inzending van de oplossing binnen 10 dagen aan het bureau van dit blad; bij- of neven- oplossingen geven een extra punt en verhogen dus de kans op de prRs. Indien aantoonbaar, mag de winst desnoods geheel positioneel zijn. Bjj gelijke aankomst beslist loting. Van de Parijzenaar Nicolas geven wij een aardig miniatuur. Voor een 6x6 stand is de oplossing nog ge- comcliceerd genoeg en men staat er altijd enigzins van te kijken wat in zon standje nog mogelijk is. Voor de ongeduldïgen is hier de ontle ding: 3530. 40x49. 3832, een be kend soort zet in problemen 49x20, 32x3. 20—25 of? 3-17, en 16—7. wint want teruggooien geeft niet zwart komt steeds te laat. Avid deed een prachtige vondst in het varianten spel en de daar mee in verband staande dwang. Hij wint door 35—30, 24x35A, 38—32. prachtig zoals zwart nu niet meer naar 38 mag slaan en via dwang het stuk op 32 geplaatst wordt. 27x36. 32—28. 22x33 42—38. 33x42. 47x38. 36x47. 26x21. 47x50. 21x1. wint in een bekend trik-trak mo tief. Een varianten geval is ook het probleem van Sellier: 2722. 23x34A, men moet zoiets toch maar kloppend weteij te maken: wanneer zwart 18x27 slaat moet het verloop even interessant blijven: 33—28, eenzelfde geniale zei als bij Avid, daarvoor moest eerst veld 23 vrij gemaakt worden; het is zeer moei lijk dergelijke standen samen te stellen. 47—41. 43x21. 16x27B. 37—32, 27x38c. 49—43. enz. De >rest en de diverse vananten zoeke men zelf Dit soort problemen heeft ook veel waarde voor het partijspel daar de wijze van varianten bi naties veelvuldig toegepast worden, doch meestal wordt opgemerkt. PRIJSPROBLEEM No. L A. P. de Zwart i m m S* 8 8 S a a ol 4 O Q a o Q "1 2, 4, 5, 7, 11/15, 17. 18. 20 16. 23. 26/27, 29/33, 38. 43) M. Nicolas I 17 2 4 r" De werkzaamheden bepalen zich nu in hoofdzaak in het bergen van de straks niet win terharde groenten. De meeste bladgroenten kunnen m£lar wei nig vorst verdragen en die moet men dus zo spoedig mogelijk consumeren. Sla kan ook ge stoofd gegeten worden. Winter- andijvie is niet winterhard, doch kan wel een paar graden vorst verdragen. Daarmee behoeft men dus niet zo'n haast te ma ken: inmaken is echter nuttig. Koolrabi moet men tegen het eind van de maand ook bergen; ze zijn niet winterhard en kun nen in kisten duinzand bewaard worden Men kan ze ook opber gen in hopen wit zand in de tuin, tegen het invallen van de winter moet men ze dan afdek ken met wat ruigte. Late spinazie kan nu nog volop geoogst worden en die heeft ook geen last van nacht vorst; in deze tijd van het jaar is het een echte lekkernij. Ook late sperzieboontjes en hier en daar snijbonen moeten nu ge oogst wordenze kunnen geen nachtvorst. hebben Uien bevriezen niet gauw- ze zitten gedeeltelijk in de grond, doch omdat ze vrijwel overal af gestorven zijn. kan men ze nu beter opnemen. Ze groeien toch niet meer en het weer wordt er straks niet beter op. Dat geldt ook voor dc late aardappelen, die men eventueel nog in de grond heeft zitten. Het loof kan men het beste oo een droge dag verbranden; het is verkeerd om het op de komposthoop te brengen. De aardbeien de oude. over gehouden planten mogen nu nog een lichte overbemesting hebben. Het is nuttig dat ze met veel blad de winter ingaan; des te minder zullen ze van de vorst te lijden hebben. Overi gens kunnen nu ook nog jonge planten gepoot worden; ze ver langen een voedzame grond en die moet ook vers zijn. Dat wil dus zeggen: poot ze in geen geval op een bedje waarvan deze nazomer de oude planten zijn verwijderd; ze zullen dan niet al te best meer groeien. G. KROMDIJK. 'Foto Turkenburg). waarin hij was uitgelood en nu schuif lk hem, bij kleine stukjes tegelijk, zóveel ondieper dat hü in de goede stand komt te staan. Ik vis nu met een liggende haak op de grond, zonder dat myn eerste loodje de bodem raakt. Subtiele reactie Mijn afstelling houdt het midden tussen het vissen met een staande en een liggende haak en ik bereik een zeer hoge nauwkeurigheid. Ik bedoel, mijn pen reageert uiterst subtiel. Als voer gebruik ik brood vermengd met havermout en ik ben er zeer zuinig mee. Ik begin met enkele kleine stukjes in te werpen en na verloop van tijd voer ik met heel kleine brokjes bij. De bliek en de brasem zijn in het algemeen tamme bijters; zij nemen er hun gemak van en sabbelen vaak geruime tijd. De pen komt een eindje naar boven, zakt terug in zijn oude stand, duikt even weg. komt terug en laat weer wat wit zien. Zo kan het een hele poos du ren voordat er een beet komt. waar op kan worden geslagen. En vaak denkt men met een klein visje van doen te hebben men vist Immers met zeer klein aas maar als de beet dan door zet. bliikt het toch vaak een bra sem van behoorlijk formaat te zijn. In de herfst, ik weet het. is het zeer aantrekkelijk om op snoek tp gaan. De ruwe dagen met felle wind en laaghangende wolkenluch ten nodigen ons als het ware uit naar de snoekbullen te grijpen. Maar is het niet. dat men de hele winter nog op snoek kan vissen? Laat daarom die snoekspullrn even staan en ga nog wat op de brasem. Vangsten van enkele tien tallen stuks zijn geen zeldzaamheid in het Hilversums Kanaal en wan neer u persé geen liefhebber bent van het vissen op deze vissoort, dan kan er nog altijd op baars worden gevist. Op een andere mentaliteit, maar daar gaat het nu niet over. Ik wil u graag op de brasem hebben. Omdat ik uit ervaring weet hoe gezellig zo'n dag kan zijn. Juist in oktober; de maand waarin de grote aarzeling in de natuur op treedt: een zomer die nog niet vol komen gegaan is en een'winter die nog in zicht moet. komen. Met nog net wat tijd voor een brasemfesttin. waarop dan weer een half jaar ge teerd kan worden. JAN SCHREINER VOOR ONZE SPORT] ISSERS Hoewel ik altijd te vinden ben voor wat voor een vispartijtje ook, heb ben bepaalde vlsserjjen mjjn voorkeur. Over die voorkeur wil ik het nu niet hebben; ik volsta met te zeggen, dat ik geen hrasemvisser hen. Geen '■éi' brasemvisser in de zin van iemand, die er week in week uit op uittrekt met als doel de brasem te belagen. De weinig animo die ik heb voor de brasem, vindt zijn oorzaak in biologische grondslag; ik kan niet zitten. Om dit te voorkomen vis ik graag actief; lopend, zoekend, scharrelend. Om zijn portie weg te halen en wat ik nu ga zeggen geldt voor ieder ander water moet er een beetje geraffineerd worden gevist. Ik bedoel dit: ook langs het Hil versums Kanaal, zo goed als elders, ontmoet men talrijke vissers, die weinig of niets vangen. Als de vis her bijzonder goed doet. vangen ze een karige hoeveelheid, doet de vis het iets minder goed. dan vangen ze niets. Kansloos vssen Omdat hun haak te groot is, hun dobber niet goed afgesteld, de lijn te dik. de plek die ze kozen niet juist en het voer dat ze gebruik ten niet van de goede substantie. Het is frappant zoveel vissers er zijn, die bijna kansloos vissen om dat ze het verkeerd doen. En in wezen is het zo simpel Ik zelf gebruik daar altijd en bijna overal elders een lijntje bestaan de uit 15 100 mm nylon met als haak een limerick nr. 10 Een lichte ..Rotterdammer" met een dunne antenne en een draag vermogen van vier kleine hagels gebruik is als dobber en ik houd mijn eerste loodje ruim 15 cm van de haak vandaan. Soms gebruik ik maden als aas. maar in het kanaal altijd een kleine broodvlok Mijn pen heb ik zo afgesteld, dat hy met aas en al net niet zinkt en de diepte peil ik zonder gebruik te maken van peillood. Ik peil als volgt: ik stel mijn pen net zo lang dieper, totdat hij hoger komt te staan dan de stand Onze damrnbriek 1. peukje minder op de grond 2. spinneweb groter 3. kruis op tweede toren 4. rok vrouw'bij de pomp korter 5. scherf meer op de grond 6. vaas op hoofd van vrouw anders 7. kleedje op cafétafel kleiner 8. vogel in de lucht HET In een luchtledige kathodelamp bevindt zich een elektronenkanon dat een elektronenstraal richt op een fluorescerend schermpje. Dit gaat hierdoor oplichten en vormt zo het eigenlijke'oog.' HIP* Op het afstemoog kunnen we zien of het radiotoestel zuiver is afgestemd. I Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Maar zo tegen de herfst, begin oktober, half oktober of eind okto ber. waag ik altijd een paar dagen aan de brasem. Omdat de ervaring mij heeft geleerd, dat Juist de grote exemplaren zich dan weieens laten verleiden en ook. dat het vaak heel aantrekkelijk weer kan zijn in ge noemd jaargetü- Prikkelende och tenden met wat mist en later op de dag een verwarmend zonnetje. Kal me dagen vaak met weinig wind uit goede richtingen Het is al meerdere malen voorge komen. dat wij onze vrije dagen die van mijn visvriend en mij speciaal bewaarden om enkele da gen achtereen op de brasem te gaan. En wel in het Hilversumse Kanaal: een vaart vlak bij Loosdrecht. die een grote hoeveel heid brasem bevat. Geen grote bra sem. geen vloermatten van vier of vijf pond. maar wel veel brasem En een ieder, die zijn ziel heeft verpand aan deze visserij, kan ik van harte adviseren: ga eens naar het Hilversums Kanaal. Om te vis sen in een schone omgeving en in een zeer aantrekkelijk brasemwater.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10