man van Irhard: de W ir t schaf t s wunder het 55 geef mij maarjfOi ZUID-AFRIKA WIL VREDE, MAAR ZAL ZICH VERDEDIGEN Eerste bewoners naar dorp in O.-Flevoland Roken van sigaretten volksvijand nummer 1 Eerst econoom en dan pas polit icus linderen l pension eslag( en AUTOCRAAT MAAKT PLAATS VOOR DEMOCRAAT ita-Bever in Groep ja-Be Jkens ykjfj vruchtenyoghurt Minister Gerlmrd Jooste van Buitenlandse Zaken hield rede Staatslening 400 miljoen Gromiko sprak met Kennedy VAN MUIJEN Meer doden dan in verkeer Russische graankopers onderweg ericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 oktober 1963 Vijfde blad no. 31082 (Van onze correspondent in Bonn) jze jonge man heeft wat gepresteerd, dat moet men toegeven", h Konrad Adenauer, jaargang 1876, eens over zijn minister Economische Zaken, prof. dr. Ludwig Erhard, geboren 4 febr. |Deze .jonge man" is nog steeds bezig wat te presteren, bensdag volgt hij Adenauer op als tweede Bondskanselier der |e Bondsrepubliek. |s, maar dan ook niets lijkt har in de antecedenten van fuer en Erhard. De oude lier is Rijnlander en rooms- jiek, de nieuwe is Beier, Iant en vrijmetselaar. |hauer is partijpoliticus in m nieren, Erhard een eco- die pas in 1949 tot het be- wam lid van de Christen- hatische Unie te worden. later is lang, magermet een k van een tanige Indiaan. «rd daarentegen is wélge- met een roze gezicht, dat I van goedmoedigheid en me. En tenslotte: Ade- was al weduwnaar toen hij 'ier werd en moest voor re- tieve doeleinden steeds ichters inschakelen. Erhard •ertig jaar met Luise Lotter >d, zijn vroegere buur- zijn geboorteplaats I Zij wordt de „second lady" j\e Bondsrepubliek, achter f\m.i7ia Lübke, de echtgenote I Bondspresident. jtchtpaar Erhard, dat elkaar rkt met „Lulu" en „Lu", lijdt ►vallend leven. Zij wonen [Venusberg in Bonn in een en hebben aan de Beier- nsee een eigen landhuisje, londaine parties voelen zij zitten graag thuis, spelen _)rliefde skaat, of draaien klas- grammofoonplaten. Minister ••leest ook wel eens ter ont- ,g een boek, by voorkeur van Christie, oltrrière van deze man, wiens jl zolang naast die van Ade- b jreer eta-l Irecties van de Sikkens Groep ..|Sassenheim en de NV Ver- "V Chemische Fabrieken Ceta- Beverwük, delen mede dat enkomst is gesloten, waar- i-Bever deel zal gaan uit- van de Sikkens Groep en fc tevens van het concern Ko- Zout-Ketjen NV. 5 [transactie zal tot stand wor- bracht door ruiling van aan- n!eta-Bever met aandelen Ko- l«e Zout-Ketjen. Ceta-Bever is ej#nds 1920 gespecialiseerd in Jcage en verkoop van een as- ^it lijmen, beitsen en verven Jdoe-het-zelf-markt in de Be- ivendien voert zij een aantal beitsen voor industrieel en ijk gebruik. Er is een groei van de doe-het-zelf- verschillende gebieden, in samenwerking van de elkaar inde bedrijven zal men de hie deze ontwikkeling zowel r,lh als commercieel stelt, ver- oéegemoet kunnen treden. Ver wordt dat vooral de betrokken indel van deze samenwerking I «teren. dit past in de sfeer en de teling van de Sikkens Groep ii-Bever NV in de nieuwe ver- Hen voortbestaan als een zelf- Jt eenheid in de huidige vorm. -6 nauer genoemd wordt, was tot eni ge jaren na de oorlog weinig op zienbarend. In Fürth groeide hij op als zoon van een textielwinkelier. Tij dens de eesrte wereldoorlog vocht hij als kanonnier totdat een granaat zijn benen troi. Na de oorlog suk kelde hij jaren met die benen. Staan achter de toonbank in zijn vaders winkeltje kon hij niet en noodge dwongen ging hij toen maar stude ren aan de handelshogeschool in Neurenberg. Zeer begaafd Daar viel hij meteen op als zeer begaafd voor het economische vak. Na zijn studie kreeg hij een baan als wetenschappelijk assistent onder prof. Vershofen aan het Instituut Fiir Wirtschafsbeobachtung der Deutschen Fertigware in Neurenberg Salaris per maand: 150 mark. Erh&rd bleef daar lang. Tot 1939. Daarna werd hij leider van een in stituut voor industrieel onderzoek, een privë-instituut, waar hij niets met de nazi's, die hij verafschuwde, had te maken. In deze tijd ontwierp Erhard, die vast geloofde in de volledige neder laag van Hitler-Duitsland. een plan voor de economische opbouw van de Duitse staat na de ineenstorting. Hij zond dit plan naar zyn oude kennis dr. Gördeler, oud-burgemeester van Leipzig en een van de voormannen van het verzet tegen Hitier. Na de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 werd Gördeler geëxecuteerd. Erhards plan werd door de Gestapo niet ge vonden en hy bleef ongemoeid. De Amerikanen daarentegen scha kelden na 1945 Erhard al gauw in, omdat het hen gunstig was opgeval len dat Erhards verleden geen nazi smetten had. Erhard werkte van 1945 tot 1946 als minister van Eco nomische Zaken in Beieren, in 1947 als ere-professor aan de universiteit van München en in 1948 als directeur van het economische bestuur der Westelijke bezettingszones In dit laatste jaar deed Erhard datgene, waardoor zijn naam in een klap op ieders lippen was. Na lang aarzelen hadden de geallieerden op 20 juni 1948 een geldzuivering afge kondigd. Elke Westduitser kreeg veertig nieuwe marken ir. de hand gedrukt. Erhard sloeg zijn grote slag door op diezelfde 20ste juni, een zondag, per radio elke distributie en prys- beheersing op te heffen. „Van nu af aan is de enige distributiebon de Duitse mark", zo luidde zijn stelling. Aanvankelijk kreeg hij van alle kan ten tegenstand. De Amerikaanse ge neraal Clay, hoofd van het militaire bewind, riep Erhard by zich en zei: „Weet u dat al mijn adviseurs zeg gen dat het zeer ernstig is wat u gedaan hebt?". Erhard antwoordde: „Maakt u zich geen zorgen. Mijn adviseurs zeggen hetzelfde". Gelijk gekregen Ondanks alle tegenkanting en so cialistische oppositie kreeg Erhard toen gelijk. Het vertrouwen in de mark deed allerlei gehamsterde pro- dukten op de markt komen, de pro- duktie kwam op gang, de prijzen werden stabiel en het Wirtschaft- wunder werd werkelijkheid. Erhard vond het overigens helemaal geen wonder. „Het is niets anders dan een economische politiek, op het juiste moment door een regering con sequent bedreven, uitgevoerd door ac tieve mensen die het beste wilden", verkondigde hy. Als econoom heeft Erhard zijn spo ren meer dan verdiend. Dat neemt niet weg dat er op economisch ter rein in West-Duitsland in de komen de jaren nog heel wat spanningen op te vangen zullen zijn. De EEG brengt problemen met zich mee, de landbouw is een zwakke stee in het geheel en het vorder stijgen van lonen en pryzen bedreigt de concur rentiepositie van de Westduitse pro- dukten. Erhard waarschuwt voor dit laatste geregeld. Ingrijpen is in zijn economisch woordenboek taboe of in elk geval pas van toepassing in uiter ste noodgevallen, zodat het vaak bij waarschuwen moet blyven. Weinig gezicht Als politicus heeft Erhard nog wei nig gezicht. Men kan aannemen dat hij lang niet zo francophiel is als Adenauer, al was het alleen maar omdat hy uit economische overwe gingen Engeland graag tot de EEG zou zien toetreden en omdat hij voor Kennedy's Atlantische economische conceptie is. Aan de andere kant k Erhard er de man niet naar om net als Ade nauer zijn visie met voorbijzien aan iedereen door te drukken. Erhard zal zyn medewerkers en ministers aan het woord laten en de toekomstige kabinetszittingen zullen waarschijn lijk in de richting van het collectie ve leiderschap gaan. En dat bete kent dat de grote groep Adenauer- politici (zoals Krone, Barzel en Von Brentano) alle mogelijke moeite zul len doen om haar buitenlandse poli tiek door te zetten. Die politiek houdt in: Oost-West-ontspanning zo veel mogelijk tegenhouden, streven naar een atoommacht met Duitse deelne ming, versterken van een continen taal West-Europa eventueel onder Frankrijk. Uiteraard zal Adenauer, die voorzitter van de CDU blijft, hier bij ook wel een duit in het zakje doen. Eén van de grote problemen voor de toekomstige kanselier Erhard is het ontbreken van een zogenaamde huismacht in de CDU. Adenauer had altijd een groot deel van het partij apparaat achter zich. Erhard heeft dat als niet-partiipoliticus niet. Zijn positie binnen de party is helenmaal gebaseerd op zijn populariteit bij de kiezers. Dat is geen sterke basis en dat weet Erhard ook. Vandaar dat hij de afgelopen weken moeite heeft gedaan de 50 afgevaardigden van de Chnstelijk-sociale Unie in Beieren achter zich te krijgen. Een poging, die niet zal lukken zonder tegemoet komingen aan de voorzitter van de ze partij. Franz Jozef Sstrauss Erhard krygt een zware dobber. Dat staat vast. Voor de verdere ont wikkeling van een democratische mentaliteit in de Bondsrepubliek kan zijn komst echter alleen maar heil zaam zijn. Zyn beminnelijke, ver draagzame aard moet in dit opzicht wel positief werken. De patriarchale autocraat Adenauer maakt plaats voor een democraat en dat is veel gewonnen. vraag uw melkhandelaar prijs 36 cent YV 63C oer is vorig jaar in Zand- itstaan door een vermoeden .andeling van kinderen, die werden in hot kinderpen- •bij kwam, dat aan de pensionhoudster, de vergun, een kinderpension te ex- ontnomen word. omdat het zou voldoen aan de eisen .eentelijke verordening ge- Later is de pensionhoudster •lbedrij f begonnen ier van Justitie bij de recht- Haarlem heeft een onder instellen naar aanleiding klachten van de mishande kinderen. Gisteren stonden ■houdster en een 45-jarige lamse koopman terecht, bei- :ht van mishandeling van Zij gaven wel toe eens en meisjes mot een pantof- schoen geslagen te hebben, iet geschiedde om hen af te- 1. Volgens beide verdachten van mishandeling geen sprake 4 Zeven kinderen vertelden de UAnk door de vrouw en of de «slagen te zijn, waarna de ro van justitie tegen de vrou- de verdachte een boete van 200 subsidiair veertig dagen hech- 71 iste en tegen de koopman een van 400 gulden subsidiair O. H. van Wijk sprak van en verzocht vrijspraak, rechtbank zal op 24 oktober lak doen. 0'. Geen boycot in Alg. Vergadering Zuid-Afrika heeft vrede no dig om zijn grootse taak te kun nen voortzetten, maar is tevens vastbesloten om „wat van ons is" met alle ter beschikking staande middelen te verdedigen tegen de „agressieve voor nemens" van andere Afrikaanse landen, aldus verklaarde de Zuidafrikaanse minister yan Buitenlandse Zaken, Gerhard Jooste, gisteren in een rede in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De rede van Jooste, die een uur sprak, werd niet geboycot door de afgevaar digden van Afrikaanse staten. Toen hij begon te spreken was er slechts een tiental van hen aanwezig, doch geleidelijk aan vulden zich de banken. Minister Jooste wekte de VN-le- den op tot „een andere kyk op Zuid- Afrika". met objectiviteit en open geest. Zyn regering betreurt het, dat de ministers van Buitenlandse Za ken een uitnodiging voor een be zoek aan Zuid-Afrika hebben afge slagen. Dit zou hen in staat gesteld hebben zich volledig op de hoogte te stellen van de problemen waar het om gaat. De Bantoes gaan hoe lan ger hoe meer inzien, dat de Zuidafri kaanse regering zich altyd zal in spannen om hun rechten te beharti gen. Als „prototype" staat haar daar bij een soort economische samenwer king voor ogen, in de geest van po litiek* overheersing. Er saJ worden gestreefd naar versterking van de economie van alle deelgenoten op een wijze, die niet vernederend Is voor zijn soevereiniteit en geen basis kan in te grijpen" in het nieuwe anti— sabotageproces, dat thans in Zuid- Afrika aan de gang is. De minister noemde het woensdag in Pretoria te gen elf beklaagden begonnen proces een „uiterst verontrustende en drin gende aangelegenheid waarin de Al gemene Vergaderin g ontmiddellijk dient op te treden". Dr. Fawzi diende daarvoor geen bepaalde voorstellen in, doch ver vormen voor economisch imperialis- l klaarde, dat de Verenigde Naties die Minister Jooste ontkende dat Zuid- Afrika een imperialistische politiek" ten opzichte van de Britse protecto raten Beetsjoeanaland, Swaziland en Basoetoland zou voeren. Ook ver wierp hij beweringen, als zou de po litiek van zijn land zijn gebaseerd op rassenhaat of angst. Eveneens ont kende hij, dat de Z.-Afrikaanse poli tiek een bedreiging voor.de wereld vrede zou opleveren. „Zulk een be wering is niet alleen volkomen onge grond, doch is opzettelijk uitgevon den om deze organisatie te bekleden met 'n gezag, dat haar door 't Hand vest niet is toegekend", aldus minis ter Jooste. daaraan toevoegend dat, als er in de Verenigde Naties kritiek op Zuid-Afrika moetw orden geleverd die „met grotere matigheid en in minder vijandelijke bewoordingen tot uitdrukking behoort te worden ge bracht". Men moet echter Zuid-Afrika ook de eer geven voor wat het heeft ver richt, onder omstandigheden die nu zelfs nog moeilijker zijn geworden als gevolg van de voortdurende verkeer de voorstelling van zaken en van de ongemotiveerde veroordeling, waar aan het nu al zo lang bloot staat, j Het zou beter zyn als de volkeren zich bezig hielden met vraagstuk ken, die hen verenigen in plaats van met zaken die hen verdeeld houden, zo besloot minister Jooste. Aan het slot van zijn betoog weer klonk een licht applaus, waaraan echter niet door Afrikaanse of com munistische afgevaardigden werd deelgenomen. Egyptische stem De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken. dr. Machmoed Faw zi, deed later een beroep op de Al gemene Vergadering „onmiddellijk nen aan te sturen op de onmiddel lijke vrijlating van politieke gevan genen in Zuid-Afrika. „wier enige misdaad is pal te staan voor de vrij heid, de menselijke rechten en de menselijke waardigheid". Intussen heeft de speciale commis sie der Verenigde Naties gisteren met 87 tegen 1 stemmen (Portugal) en negen onthoudingen 'n door 55 Afri kaanse en Aziatische leden ingedien de ontwerp-resolutie aangenomen, waarin bij de Zuidafrikaanse rege- De minister van Financien is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4J^% staats lening groot f 400 min, tegen een koers van 100%. Aflossing van de lening zal, te beginnen op 15 november 1964, geschieden in 30 jaarlijkse ter mijnen en wel afwisselend 3%, 4% en 3% per jaar, zodat tel kens in 3 opeenvolgende jaren 10% van de lening wordt ge delgd. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 15 novem ber 1963. de coupons verschij nen jaarlijks op 15 november. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten ge schieden op 15 november 1963. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van f 1.000 en f 100.-, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kunnéh geschieden tot bedragen van tenminste flOO.OOO.-. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op dinsdag 29 oktober 1963 van 9 tot 16 uur bij het agentschap van het Ministerie van Financien te Amsterdam. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, heeft gisteravond in het Witte Huis een onderhoud met president Kennedy gehad. Hij noemde het zeer nuttig Aan beide zijden was uiting gege- van aan de wil om het terrein der mogelijke akkoorden uit te brei den. Er was gesproken over kwesties, die de betrekkingen der V.S. en de Sowje Unie betreffen en over bepaalde in- trenationale zaken, onder meer de ontwapening. Hij verwachtte dat bin nenkort een definitief akkoord zal worden bereikt over een verbod om kernwapens in een baan or* de aar de te brengen. Functionarissen van het Witte Huis, die eveneens van een „nuttig onderhoud" spraken, zeiden dat o.m. was gesproken over de kwestie van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau, het Amerikaanse plan voor een multilaterale NAVO- kernmacht en Berlijn. De president bracht de kwestie der Sowjetrussi- sche groepen op Cuba en de toestand in Laos ter sprake. (Van onze Groningse correspondent) Een tweede dorp gaat na Dron- ten in Oostelijk Flevoland be woond worden. Het is Biddingshuizen, dat ten zuiden van Dronten in aan bouw is, en halfweg Dronten-Harder wijk ligt. Met 97 huizen is men in Biddingshuizen aan het werk, waar van 6 reeds gereed zyn. In één ervan zijn gisteren de bewoners gekomen, de allereersten van het dorp. Het is het gezin van de jachtopziener J. Hevmink, die thans in Dronten woont (voorheen in Marknesse in de Noord- Oostpolder). Dat het gezin Heymink Wervelstormen eisen 75 levens Een cycloon die enkele dagen geleden Oost-l'akistan trof, heeft achtenveertig mensenslevens geeist. Men zoekt nog naar een Amerikaans vrachtschip, de Bangia, dat hulp goederen voor slachtoffers van de vorige cycloon, in mei, vervoerde. Men vreest dat het schip in de Golf van Bengalen door de cycloon is overvallen. De Japanse tonynenvisser „Hoko Maroe" met 27 mensen aan boord wordt in het zuidoosten van de Stille Oceaan, waar de wervelstorm „Kit" woedt. vermLst. Met schepen en vliegtuigen wordt naar het vaartuig gezocht. De kans dat o\erlevenden worden aangetroffen acht men ge ring. Advertentie Scherp zicht is in meni. beroep een eerste ver eiste. Als ervaren opti ciens besteden wij aan i Uw bril de uiterste zorg. Mr. OPTICIEN Hooigracht 54 Leiden PR. BERNHARDSTRAAT 51 Noordwijk aan Zee (Van onze Roermondse correspondent) Het roken van sigaretten mag volksvijand nummer één wor den genoemd. Het moet worden beschouwd als verreweg de belangrijkste oorzaak van longkanker, maar is ook schuldig aan het ontstaan van chronische bronchitus. hart- en vaatziekten. Dat zei dr. R. H. J Kruisinga, directeur wetenschappelijk onderzoek en planning van het ministerie van Sociale Zaken en Voksgezondheid gistermiddag tijdens de vijftigste algemene jaarvergadering van het Groene Kruis in de Stadsschouw burg van Sittard. De gewoonte van het sigaretten roken beïnvloedt het ziektepatroon van het Nederlandse volk in belang rijke en toenemende mate. Alleen door de longkanker veroor zaakt het roken van sigaretten meer doden dan alle verkeersongevallen tezamen, door welke oorzaak dan ook ontstaan. Bovendien, zo betoogde dr. Krui singa, stijgt de longkankersterfte veel sneller dan de sterfte door alle ver keersongevallen. Over de luchtverontreiniging in ons land zei dr. Kruisinga, dat deze op dit ogenblik reeds zijn invloed doet gelden op de plantenwereld. Dit ring wordt aangedrongen het nieu we proces in Pretoria te staken en al'le politieke gevangenen in vrijheid te stellen. Tot de landen die zich van stem ming onthielden behoorden Neder- lang. Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en België. De resolutie gaat nu naar de Algemene Vergadering voor goedkeuring. In de resolutie wordt secretaris-generaal Oe Thant verzocht zo spoedig moge lijk verslag uit te brengen over de uitvoering ervan. is vooral in de omgeving van grote industriecentra het geval. Ook de waterverontreiniging zal ons land voor grote problemen plaat sen, meende dr. Kruisinga. „Als wij de achterstand, die ons land op dit gebied heeft willen inhalen dan zul len op dit terrein investeringen nood zakelijk zijn van f. 700 tot f 800 miljoen." Sergeant Dunlap was een spion Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft dagbladberichten be vestigd waarin werd gemeld, dat een sergeant van het Amerikaanse leger, die in juli van dit jaar zelfmoord pleegde, voor de Sowjet-Unie had ge spioneerd. V olgens de Washington Evening Star ontving sergeant, Jack Dunlap, in totaal ongeveer zestig duizend dollar voor de uitlevering van geheime gegevens. Het ministe rie verklaarde dat Dunlap, die bij de codedienst van het leger werk zaam was, reeds voor zijn dood werd verdacht. Het doormidden gebroken Poolse vrachtschip ..Dzierzynski op de We ster schelde. Uit de koelruimen van dit schip spoel den vele geslachte varkens, die thans op de stranden langs het vaarwater gevonden worden. het eerste is, is te danken aan de om standigheid dat de heer Heymink toezicht moet houden in het jacht gebied 't Spijk, dat veel dichter by Biddingshuizen dan by Dronten ligt. De Amerikaanse minister van Han del. Luther Hodges, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat een Russische handelsmissie naar de Verenigde Staten onderweg is om een contract op te stellen voor de aan- kooo van naar verwacht wordt vier miljoen ton (ongeveer 150 miljoen bushel) Amerikaanse tarwe. De onderminister van Landbouw, Charles Murphy, zei op dezelfde pers conferentie dat de prijs die de Ame rikaanse regering voor de tarwe be taalt ongeveer twee dollar per bushel bedraagt. Hij veronderstelde dat de prijs die de Sowjet-Unie moet betalen „Iets boven de twee dollar per bushel" zal liggen. De Russische MTS en radio hebben slechts in het kort melding gemaakt van het besluit van president Ken nedy om de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen in de gelegen heid te stellen Amerikaans graan te kopen. In een berichtip van drie ali- neas bestemd voor Engelse lezers, verklaarde Tass. dat President Ken nedy ..er vooral op heeft gewezen, dat de verkoop van tarwP en bloem de Amerikaanse economie zou helpen". Rode Ster. het officiële orgaan der Sow.ietrussische strijdkrachten, publi ceerde gisteren verscheidene artike len, waarin een beroep wordt gedaan op militaire bevelhebbers om te stre ven naar versobering bij het verbruik van brood en levensmiddelen in het algemeen. Volgens het Hongaarse communis tische dagblad Nepszawa zal Honga rije 70.000 ton tarwe moeten invoeren als gevolg van de onbevredigende oogst van dit jaar. Het blad zei ni*t uit welk land of landen de tarwe zou worden Ingevoerd. Uit handelskrin gen in New York is vernomen, dat Tsjecho-Slowakije 2.611 miljoen bushel Canadese tarwe van particu liere exporteurs heeft gekocht voor levering in oktober en november. De tarwe wordt niet contant betaald De verkopers hebben krediet verstrekt. Weer zoon voor Koning Hoessein Prinses Moena el Hoessein, de echt genote van Koning Hoessein van Jor danië, heeft vandaag het leven ge schonken aan een zoon, die de naam Faisal heeft gekregen, naar zijn grootvadzer. Moeder en kind maken het goed. Dit is de tweede zoon van Koning Hoessein. De eerste. Kroon prins Abdoella. aanschouwde het levenslicht in 1962. Chauffeur gedood door een lading betonnen heipalen (Van onze R'damse correspomdent) Op wel bijzonder tragische wyze Is gistermiddag in Bergse hen hoek de 54-jarige chauffeur J. Verzijl uit dordrecht om het leven gekomen. Bij de zeer ernstige botsing die hij met zyn trekker had met een personen wagen, werd de bestuurder van die wagen, de 40-jarige vertegenwoordi ger W. C. Jansen, uit Vlaardingen ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op de pro vinciale weg 22, toen een tot op heden nog onbekend meisje plotse ling van het rijwielpad via de brede berm de rijweg opliep. De heer Jan sen remde krachtig om een aanrij ding te voorkomen. Daarbij maakte zijn auto een nele draai en botste tegen de tegemoetkomende trekker met oplegger van Van der Wees Transporten uit Dordrecht, die werd bestuurd door de heer Verzijl. Ook de chauffeur Verzijl had geremd, maar de kracht van de botsing was toch zo groot, dat de personenwagen onder de trekker schoof. Het groot ste deel van de tien betonnen hei palen, die op de oplegger lagen, sch naar voren, waardoor de cabineWW van de trekker totaal werd verplet terd. De chauffeur moet op slag dood zijn geweest. Uit het wrak van de personenauto werd een zwaar ge wonde heer Jansen gehaald. Hij werd overgebracht naar het het Bergweg - ziekenhuis in Rotterdam, waar men constateerde dat hy om. een bek kenbreuk had opgelopen. Van half 3 tot kwart, voor 9 is men bezig ge weest om by het. stoffelyk overschot van de heer Verzyl te kernen. Daar toe werden twee kraanwagens ontbo den, waarmee de heipalen op een andere vrachtauto werden overge laden. or

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9