1. Kruit geinstalleerci als hoofd van Thorbeckescliool Tweecle Nobel-prijs voor dr. L. C. Pauling 't I dn Leids ulo-leerling tot ulo-hoofd plannen in zuid-west voor 15-klassige ulo-school NIEUWE HERFST- EN WINTERMODE BIJ V. D. De kogel voor textielwevers in Tasjkent gericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 oktober 1963 Tweede blad no. 31082 de officiële installatie van de heer P. Kruit tot hoofd van de wfbeckeschool (Ulo) aan de Jacob van Campenlaan gister- pojd in de aula van de openbare lagere school aan de Telders- g, heeft het openbaar onderwijs gebroken met een in deze n bestaande traditie, t.w. het, zoals wethouder S. Sannes het •Jikte, ..geruisloos aanvaarden van een functie als hoofd". r de belangstelling te oordelen aula was vrijwel geheel bezet •d deze koerswijziging op hoge testeld. de ouders van de leerlingen o.m. aanwezig de gezamenlijk- •ur van het onderwijs, de heer n, janenburg de rijksinspecteur lemor ziekte verhinderd dr. J. ttsfcsenschoon, chef van de afde- )vttiderwijs. de heer D. Voortman. w* van de openbare Ulo aan de Ier Brandelerkade, aan welke de heer Kruit onderwijzer was, J. Voorwinden, oud-hoofd Leidse Schoolvereniging en afgevaardigden van de Ouder- le Advierraad voor het open- onderwijs, de N.O.V., Volkson- n j, de Hoofdenvereniging, uit de 'van het bijzonder onderwijs, mèofden van openbare scholen en van de gemeentelijke com- voor het onderwijs, ïouder Sannes. die de installs- richtte, sprak zijn vertrouwen dP kwaliteiten van de heer spi* die voor het openbar ulo in Wi Vest op een vooruitgeschoven ns geplaatst. Voorlopig, aldus de an uder, moet U het nog stellen e*n houten school, doch straks li u inwoning: in de openbare school aan dp Berlagestraat, er plannen bestaan om in Vest een 15-klassige Ulo-school uwen. De wethouder ook andere sprekers zouden dit in de loop van de avond nog doen hield de heer Kruit voor ogen. dat het voor hem een moeilijke opgave was om te treden in het voetspoor van zijn voor ganger. het overleden schoolhoofd, de heer P. A. Wisse, een geliefd en zeer gewaardeerd hoofd, wiens pedago gische en didactisohe kwaliteiten al gemeen bekend waren. De gemeentelijk inspecteur, de heer Swanenberg, wenste ouders en leer lingen geluk met de keuze van de heer Kruit als schoolhoofd. Wij ver wachten aldus spreker, veel van U. maar weten ook de ervaring heeft het geleerd dat U aan onze ver wachtingen zult beantwoorden. Ten slotte schonk de heer Swanenburg aandacht aan het veranderde aspect, dat een ulo In de toekomst zal krij gen. De heer Voortman. die het nieuwe schoolhoofd zo lange tijd als onderwijzer aan zijn school verbon den za.g. zeide dat de leerlingen en de leerkrachten van de ulo aan de Wethouder Sannes rechts in gesprek met de heer en mevr. Kruit. In het midden de chef van de afdeling Onderwijs, dr. f. M. Roosenschoon. (Poto L.D./Holvast) Van den Brandelerkade het betreu ren. dat de heer Kruit thans uit hun omgeving is verdwenen. Wij hadden het, aldus spreker, goed met elkaar. De heer Voortman schonk verder aandacht aan de Leidse levensloop van de heer Kruit. Als leerling ge vormd aan een Leidse ulo. keerde hij na zijn Haagse kweekschoolopleiding in Leiden terug, eerst in de lagere school van de heer Riks, toen bij de Leidse Schoolvereniging en aan de Prof. Van der Leeuw-school en thans als ulo-hoofd. Vreugde over deze benoeming be stond ook bij de heer J. G. Wilter- dink, die sprak nameas de Adviesraad voor het openbaar onderwijs, mej. Den Hertog (NOV), J. Fluijt. voorzit ter van de Hoofdenvereniging. de heer J. Voorwinden, oud-hoofd van de Leidse Schoolvereniging en een vertegenwoordigen- van Volksonder wijs. Nadat wethouder Sannes het waarnemend hoofd van de Thor- beckeschool. de heer J. Hekking, hul de had gebracht, voor zijn leiding tij dens de vacature-tijd, sprak de heer Kruit een dankwoord. ■ett Leidenaars K. J. Fluijt en J. k, 8. Taconis zijn aan de Tech- Hogeschool te Delft geslaagd iet examen propaedeutisch ci- Jgenieur. de Technische Hogeschool t zijn geslaagd voor het exa- ipaedeutisch elektrotechnisch de Leidenaars C. M. A. i Berg en W. L. van Dinten. M. Ottevanger k.i b evk oud-stadgenoot. d6. M. Otte- emeritus-predikant te Bilt- is benoemd tot hulppredikant hervormde gemeente te Woer- druppels water lijken onze 'jjwsen van reputatie op de bui- jpi uit uw dromen. Of u nu kiest jjfca klassiek of voor een modern u bent altyd voor de regen ifc. want ze laten geen druppel ij* laat staan twee Breestraat 152-154/Tel. 20905 ^«"Uk/Voorstraat ♦/Iel. 3244 (Van onze bijzondere medewerkster) De nieuwe herfst- en wintermode wordt door V. en D. op de voet gevolgd. Deze mode is sportief-elegant en leent zich uit stekend tot het wegwerken van materialen als ruige tweed, zachte mohair, bouclé en wollen composé-stoffen. Hiervan waren heerlijk warme wintermantels en semi-sportieve pakjes vervaardigd, die gisteren en heden in een mode-show wer den getoond. Sportief en elegant De kleuren zijn dit seizoen bijzon der flatteus: rood. turkoois, groen en geel in velerlei nuances van ci troen tot het bruin-geel van een herfstblad. De vier mannequins brachten een collectie skipakken van Helanca. of pantalons waarop grof gebreide pull overs werden gedragen. Een nieuwtje is de ..huiskleding", be staande uit een lange wollen of flu welen rok, waarop blouses gedragen werden. Een wit zijden gewaad met capuchon was wel wat al te buite nissig. Voor pakjes en deux-pièces waren veel composé-stoffen gebruikt. Dit is een plezierige dracht, want men kan er veel mee combineren. Vele model len waren voorzien van een losse shawl. Van wollen tweed toonde men een grijs trois-pièces. bestaande uit een pakje met een lange jas. De modellen van de japonnen wa ren merendeels aangesloten. Het ac cent werd soms gelegd op een asym metrisch aangebrachte naad of inge- stikte plooi. Voor de rijpere vrouw werd veel jersey getoond in mooie dessins. Heel vlot was een bruine jersey japon in een chemisier-model. Voor de jonge vrouw zagen wij mooie jurkjes met een vloeiende ta.il- lelij n. Heel apart was een groene wollen japon met een ingewezen blokmotief. Van een uitzonderlijke coupe was een uit Zwitserland geimporteerd pakje met een zadelsteekgarnering en klepjes, waarbij een bont-cravatte en -hoedje gedragen werd. De comfortable tweedjassen had den vaak kleine kragen of een heer lijk warme sjaal. Sommige model len hadden een lang split of waren voorzien van een laag aangebrachte ceintuur. Zeer en vogue blijft de ca- meljas, die men in een prachtige kleur toonde. Voor het jonge meisje was er een snoezig grijs flanellen jasje, waaronder een citroengeel jurkje werd gebracht. Eveneens een zwart-wit pied de poule mantel met afneembare pelerine. Van allure was de beige gescho ren velours-mantel met een wijdval lend rugpand en bontkraag. Men toonde enkele zeer goede imitatie bontmantels in beige. Een feestelijk besluit van deze show was een zwart cocktailjurkje van cloqué en een zwart met goud brokaat japon, die aan de achterkant was voorzien van een los pand. Vermeldenswaard was de beige wollen japon met een openvallend split en geheel bewerkt met stukjes zwart vilt. De korte bruidsjapon was vervaar digd uit zijde in een rozenmotief en met bont gegarneerd. De bijpassende accessoires zoals tassen, colliers, handschoenen en de beeldige hoeden van melusine, flu weel en bont. vaak met, veren gegar neerd, waren met smaak gekozen: bijzonder geslaagd waxen ook de schoenen en modieuze winterlaarsjes. Promoties Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid, de heer H. Cohen Jehoram, geboren te Delft in 1933 en thans wonend in Leiden, op een proefschrift getiteld „Goodwill - recht". Promotor was prof. mr. H. Drion. Gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift getiteld: „De oudste versie van Dodenboek 17a" «Coffin texts spreuk 335a) de heer M. S. H. C. Heerma van Voss, ge boren te Leeuwarden in 1933 en thans wonende te Voorschoten. Promotor was prof. dr. A. Klasens. In Tasjkent zijn elf personen ver oordeeld tot de dood door de kogel wegens het Illegaal vervaardigen van textiel en onwettige handel daarin, aldus de plaatselijke „Prawda Wos- toka". Een groep van de veroordeel den, die onder leiding stond van de directeur van een weverij van zijden stoffen, vervaardigde klandestien 310.000 meter zijde, die aan winkels werden verkocht. De staat werd daar door voor 809.000 roebels (ongeveer 3.24 miljoen gulden) benadeeld. De andere groep was werkzaam in een fabriek van herenmodeartikelen. Deze beklaagden verkochten niet al leen onrechtmatig de produkten van hun fabriek, doch ook goederen die zij zelf met behulp van staats - materiaal vervaardigden. Bij hun arrestatie werden op Je beklaagden zeven kilogram goud en vele diaman ten aangetroffen. In Horst-America Zoons aannemer gaan thans naar (andere) school De twee zoons Jan en Jos (10 en 11 jaar) van de rebellerende aanne mer F. Janssen in het Feelplaatsje Horst-America gaan sinds vanmor gen weer naar school. Dit betekent echter geenszins, dat de zogenaamde schoolstrijd in dat plaatsje nu voor bij is. Zoals gemeld, hield de heer Jans sen na de grote vakantie zijn jon gens van school, omdat hij ze niet geplaatst kon krijgen op een school naar zijn keuze. Hij dreef deze zaak ver door en hield tenslotte zijn kin deren thuis, waar zij wat onderricht in rekenen en laai kregen van me vrouw Janssen. De spanning steeg ten top, toen verleden v/eek vrijdag een vergadering met ouders belegd werd en waar het, zeer rumoerig toe ging. Het bleek daarbij in elk geval, dat er op school in America iets haperde. De waarnemend inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. Gerlag, en de voorzitter van het be stuur van de Sint Jansschool als ook het schoolhoofd in Meterik, heb ben nu na een gehouden vergade ring goed gevonden, dat de beide kinderen van Je heer Janssen met onmiddellijke ingang naar de school in Meterik mogen gaan. Dit is overi gens de school, die de heer Janssen gekozen had. De pastcor weigerde aanvankelijk echtor de kinderen toe te laten. „Ze staan nu op het punt naar school te gaan", aldus mevrouw Janssen. „Het is wel vier kilometer ver fietsen voor de jongens, maar we hebben overtuiging, dat de kinderen daar beter onderwijs krij gen Trouwens wij wilden ze al voor twee maanden terug naar die school zenden. Ik ben zeer benieuw hoe de andere ouders zullen reageren. Zij zullen het wel niet nemer.", zo deel de mevrouw Janssen ons vanmorgen mede. DR. A. A. BAKE 64 OVERLEDEN In Londen overleed op 64-jarige leeftijd dr A. A. Bake, lector in het Sanskrit aan de universiteit aldaar, tevens een groot kenner van de Indiase muziek. Hij studeerde te Leiden en Utrecht. Ook werkte hij een aantal jaren op het Instituut Kern alhier. Dr. Bake bezat tevens een zeer grote kennis van andere niet-Europese muziek en van de Europese muziek van voor de Renais sance. In tal van landen heeft hij zich grote bekendheid verworven door zijn lezingen met muzikale illustratie. Advertentie In 1954 voor chemiena voor de vrede De Nobelprijs voor de vrede voor 1962 is toegekend aan de Amerikaan dr. Linus Carl Pauing, zo is gisteren bekendgemaakt. De vredesprijs voor 1963 is voor het internationale comité van het Rode Kruis en de Rode-Kruisliga, waarbij deze organen elk de hel Ft van het aan de prijs verbonden bedrag krijgen. Dr. Pauling kreeg in 1954 reeds een Nobelprijs, die voor schei kunde. Strijder tegen atoombom Mevrouw Curie, die de Nobelprijs voor natuurkunde hi 1903 met haar man, Pierre, en een andere Franse geleerde deelde en in 1911 de prijs voor scheikunde kreeg, nas tot dusver Na het wegvallen van de koolgasproduktie. waarover wij gisteren schreven, geeft deze foto een beeld hoe onder de tegenwoordige omstan digheden bij de S.L.F. wordt gewerkt en in de gasleverantie wordt voorzien. De regeltafel en het controle-paneel in het bedieningscentrum van waaruit de moderne installaties voor de om vorming van afstandsgas wordt bestuurd. Tech niek en sfeer doen geheel anders aan dan in de oude koolgasfabriek. (Foto L.D./Holvast) de enige die persoonlijk met twee Nobelprijzen is onderscheiden. Het is voor de derde maal, dat de Nobelprijs voor de vrede aan het Internationale Rode Kruis is toe gewezen. De eerste maal gebeurde dat in 1917, de tweede maal in 1945 (de prijs voor 1944). Dr. Linus Carl Pauling is een wereldberoemd scheikundige die een groot aantal jaren onvermoeid heeft gestreden tegen de kernproeven. In 1961 werd hij door een subcommissie uit de Amerikaanse senaat beschul digd van „een constante pro- Russi sche neiging" in zijn protesten en acties tegen de kernproeven. Dr. Pauling daagde daarop de betrok ken senatoren uit, afstand te doen van hun onschendbaarheid opdat hij een aanklacht tegen hen zou kunnen indienen. Dc 62-jarige dr. Pauling, geboren in Portland in de stsat Oregon, kreeg internationale vermaardheid door zijn wetenschappelijk speur werk. In 1954 werd hem de Nobel prijs voor scheikunde toegekend naar aanleiding van zijn onderzoek naar de aard van de chemische bin dingen en de structuur van molecu len. Onder de talrijke onderscheidin gen en prijzen die hij heeft gekre gen komt voor ce presidentiële Me daille van Verdienste voor „voortref felijke diensten, in de tweede wereld oorlog aan de Verenigde Staten be wezen" in varband met „de bestu dering van militaire vraagstukken met briljant succes". Maar met de komst van de waterstofbom veran derde de geleerde in een van de meest openlijke tegenstanders van de regeringen die het nemen van kernproeven wettigen, en de officiële lofuitingen sloegen om in afkeuring. Oud-SS-ers in Beieren bijeen Van heden tot en met zondag zal in Marktheidenfeld (Beieren) een bijeenkomst worden gehouden van voormalige SS-ers. Tegen deze bij eenkomst is een gezamenlijk protest ingediend door de Duitse Liga voor de mensenrechten en de Bond van slachtoffers van het Fascisme. In het protest werd o.m. aangevoerd, dat de politie-afdeling van de vroegere SS destijds door het internationale tribunaal in Neurenberg als een mis dadige organisatie werd aangemerkt. In antwoord op dit protest heeft het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken thans laten weten, dat er geen enkele rechtsgrond bestaat waarop de bijeenkomst zou kunnen worden verboden. Bovendien hebben eerder gehouden SS-bijeenkomsten nimmer tot ordeverstoringen geleid, terwijl, aldus het ministerie verder, ook niets van een politieke achter grond blijkt. „UITZICHT" OP ZONDAGMORGEN Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen JUWELIER v. d. WATER. Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten GRAFICI zien instructieve films Grafici uit Leiden en omstreken waren gisteravond in een van de za len van restaurant Van der Heijden bjjeen om op uitnodiging van G. H. Biihrman's Papiergroothandel N.V. buitenlandse films over het drukkers vak te zien. De films werden toege licht door de heer S. de Jong. De aardigste rolprent was „Fan tasia Romana", in Rome opgenomen en geregisseerd door de Jonge Neder landse cineast Joep Xönigs. Het werkje behandelde de vervaardiging en compositie van bioscoop- en nachtclubaffiches, een statisch on derwerp. dat met een filmisch oog be zien, een verrassende levendigheid verkreeg. Interessant waren de filmpjes over de herkomst van het beeldschrift en het ontstaan van het alfabeth. De Belgische produktie over cliché- fabrikage zal niet iedereen even dui delijk zijn geweest Daartegenover stonden de verhelderende beelden van de drukinkt- en postzegelver- vaardiging. Mr. H. Vermeulen sprak op deze avond een inleidend woord. De zondagmorgenbijeenkomst, die in het komende weekeinde in de Stadsgehoorzaal gehouden wordt /iff* I 1*1 onder leiding van dr. P. L. Schoon- I DIIlCICIC |>Ubll KiltlC zal een bijzonder Irnm Irtur heim, zal een bijzonder karakter dragen. In de zaal wordt namelijk een grote tafel geplaatst waaromheen de bezoekers kunnen plaats nemen. Bovendien wordt in verband met deze huiselijke sfeer aan een ieder een kopje koffie aangeboden. Thema van het gesprek is „Uitzicht". Dit „uit zicht" geeft aanleiding om de bijeen komst te besluiten met de vertoning van een reeks dia's over de sterren wereld. De bijeenkomst begint om half elf en is om kwart voor twaalf afgelopen. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de gemeente raad ln zijn vergadering van 30 sep tember 1963 heeft bepaald, dat een uit breidingsplan. dan wel een herziening van het uitbreidingsplan wordt voor bereid voor het gebied der gemeente aangegeven op de by dit besluit beho rende kaart, gemerkt K II 0-1044 B omvattende het Schuttersveld en om.! geving. Lelden. 11 oktober 1963. De burgemeester voornoemd. F. H. van Kinschot.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3