VAKBONDEN STELLEN HOGERE LOONEISEN Tsjechen dwingen Duits vliegtuigje tot dalen Levenslang voor beul van Theresiënstadt Gagarin gaat met een vrouw naar de maan i Bestaan Stichting staat op het spel Piloot omgekomen Belgisch scheepje met tivee doden drijft aan op Tholen NA MAATREGELEN VAN REGERING WEERBERICHT IK DELFDE GRAF VOOR MULLER" (§üd Qh'emvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 No. 31077 LEIDSCH DAGBLAD Directêur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt* smgel l' 1/610611 Giro no 57055 hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De drie vakcentrales hebben eensgezind besloten hun loon- :isen te verhogen nu de regering een aantal huur- en prijsmaat- egelcn heeft aangekondigd, welke voor de werknemers nadelige inanciële gevolgen zullen hebben. Deze gevolgen zullen geheel In de looneisen worden opgenomen. I Bovendien zijn de vakcentrales van mening, dat het regeringspro wramma geen bijdrage vormt voor de verbetering van het sociale kli- hiaat, die zo noodzakelijk is voor de oplossing van de huidige crisis in te loonpolitiek. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. leggen dit in een verklaring welke lij hebben uitgegeven, nadat zü zich gistermiddag in Utrecht gezamenlijk iver het regeringsprogramma hadden lebogen. „De regering heeft haar plannen liet bekendgemaakt in de Troonrede If in de miljoenennota, maar pas na lat de vakbeweging haar program ran eisen op tafel had gelegd. Zon- ler nog de uitkomst van het overleg assen werkgevers en werknemers te innen, heeft de regering reeds bij Dorbaat een programma ontwikkeld, at onder meer tot gevolg zal heb- dat het reële effect van de onsverhoging in ernstige mate zal orden aangetast. Men denke aan de lurverhoging". De vakcentrales menen, dat de egerlng zodoende de onderhandelin- en in de Stichting van de Arbeid oorkruist, hetgeen zij in duidelijke egenspraak achten met hetgeen remier Marijnen in de Tweede Ka ler heeft gezegd omtrent de afwach- ende houding van de regering en de rimaire verantwoordelijkheid van et bedrijfsleven voor de loonvor- ling. Bovendien, zo menen de vakcentra- sluit dat regeringsprogramma uidelijk aan bij de opvattingen, elke leven in werkgeverskringen, luurverhoging en stimulering over- erk). De regering kondigt ook het terug- rengen van de bestedingen in de Misumptieve sfeer en een vermin- iring van de overheidsinvesteringen in. De vakcentrales spreken er hun irbazing over uit, dat het program i het geheel niet rept van een terug- ■ingen van particuliere investerin- n, welke volgens hen, in zo sterke ate hebben bijgedragen tot de over- tanning van de arbeidsmarkt. Zij vestigen er de aandacht op, dat (j in hun program van eisen van 30 eptember geen rekening konden louden met de door de regering aan- fekondigde maatregelen en dat zij lun eisen dan ook zullen moeten ver logen voor zover uit de aanvaarding an deze maatregelen een lastenver paring voortvloeit. 'Tenslotte stellen de vakcentrales let nadruk, dat zü niet in staat zün, entrale verantwoordelykheid te dra- en voor een loonpolitiek, welke in e praktijk niet te realiseren is. zitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt. dat het voortbestaan van de Stichting van de Arbeid nu in het geding komt. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. meent, dat dit voortbestaan zelfs op het spel staat. We moeten ook cen trale verantwoordelijkheid kunnen dragen, zo zei hü. en wat we centraal doen. moet in de werkelijkheid zijn weerslag vinden. Als dit niet moge lijk is. dan dragen wij die verant woordelijkheid niet. N.V.V.-voorzitter Roemers voegde hier nog aan toe. dat het niet interessant is of het bedrijfs leven het huidige loonsysteem wil handhaven, maar of het dat kan. Op een vraag aan de heer Van Mastrigt, of het C.N.V. gezien de om standigheden zün sociale programma niet wil aansluiten bü het gezame- lüke programma van het N.V.V. en de K.A.B., antwoordde deze, dat de „Kernstop" op 10 oktober van kracht Het gedeeltelijke kernstopverdrag zal op 10 oktober van kracht worden, zo is gisteren in Londen bekendge maakt De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Engeland zijn overeenge komen dat op die dag in. de drie hoofdsteden van deze landen de ratificatiedocumenten zullen worden gedeponeerd, waardoor het verdrag van kracht wordt. Na de ondertekening van het ver drag op 5 augustus in Moskou, door deze drie landen, hebben meer dan honderd landen het in een der drie hoofdsteden ondertekend Een stralende Jacqueline Ken nedy arriveerde in Röme op doorreis naar Athene, waar zij een vakantie gaat doorbrengen bij haar zuster Lee Radziwill. Stichting Op een persconferentie, welke na [loop van de vergadering der vak- ptrales- werd gehouden, zei de voor- Advertentie [DEN BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 WISSELVALLIG Bljjkens het weeroverzicht van idenochtend 10 00 uur verwacht hei NMI dat het wisselvallige weer zal inhouden. De wind blijft overwegend t westelijke richtingen waaien. Op ft midden van de Oceaan bevindt ch een depressie, die vermoedelyk orgen in de buurt van ons land d komen. 6 OKTOBER Zon op: 6.47 uur; onder: 18.08 uur. Maan op: 20.15 uur; onder: 10.52 u. Hoogwater te Katwijk te 5.07 en 17.28 uur. Laagwater te 1.05 en 13.18 uur. situatie op het ogenblik zo kritiek is, dat het voor de arbeiders het beste is, als de vakcentrales thans gedrieën optreden. ..Paniek" Ten aanzien van de aangekondigde huurverhoging zei de heer Middel huis, dat de huurverhogingen tot nu toe niet hebben bygedragen tot een oplossing van de woningnood. Een verdere verhoging zal, volgens hem, eerst op eigen merites moeten wor den beoordeeld. De heer Roemers noemde de huurverhoging een ..pa niekhandeling van de regering. Huur verhoging kan ik als econoom wel begrijpen", zo zei hy. „maar zo vlak na de loonontploffing en mede met het oog op de huidige spanningen, is de aankondiging ervan nu psycholo gisch onjuist". Over de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid zei de heer Middelhuis, dat de Stichting alleen maar tot een voorlopig akkoord zal kunnen komen, zolang nog niet be kend is wat de invloed van de be lastingmaatregelen en de huurver hoging zal zijn op de kosten van levensonderhoud. Drs. Roemers ver klaarde, dat men pas over een nieuwe huurcompensatie zal gaan praten, wanneer de Tweede Kamer tot een huurverhoging besluit. Hij legde er nogmaals de nadruk op, dat de vak centrales bij de opstelling van hun eisen met deze huurverhoging en de belastingmaatregelen geen rekening hebben gehouden. Langere termijn Drs. Roemers noemde de regerings verklaring als een analyse van de enonomische spanningen wel juist. Maar de huidige situatie vraagt structuele maatregelen op lange ter- myn zo voegde hij hieraan toe en de maatregelen, welke de regering aankondigt zijn conjuncturele maat regelen op korte termün. Hij vroeg zich in dit verband af. of het stimu leren van overwerk en van het wer ken door de gehuwde vrouw wel het gewenste effect zal sorteren. Op een vraag, wat de gevolgen van de regeringsverklaring zullen zyn voor de verhouding werkgevers-werk nemers, antwoordde de heer Middel huis, dat de werkgevers zich waar schijnlijk sterker afwyzend zullen opstellen. De aangekondigde maat regelen zullen het overleg, volgens hem. dan ook waarschynlyk door kruisen en zelfs belemmeren. Ook drs. Roemers meent, dat de centrale werkgeversorganisaties niet geneigd zullen zyn tot een soepeler houding, alhoewel de individuele werkgever dat misschien wel is. De vakbondsbestuurders wilden zich niet uitlaten over de mogelükheid van stakingen en de houding, welke zü dan zullen aannemen, wanneer het bij de onderhandelingen tot een breuk komt. „Dat is een zaak", zo zei men, „welke we onder ogen zullen zien als het zover is". Koningin. Prins en Kroonprin ses kijken vol bewondering naar het geschenk, dat de burgemees ter van Teheran namens de be volking van de Perzische hoofd stad aanbiedt. Minister Luns op de achtergrond heeft ook veel belangstelling. Een Tsjechoslowaaks militair vliegtuig heeft donderdag een Westduitse leerling-vlieger die met een tweemotorig toestel van het type Cessna-150 boven Tsjechoslowaaks gebied terecht was gekomen, tot dalen gedwongen, waarbij de piloot om het leven kwam. Tegenover deze Westduitse lezing staat de versie van het Tsjechoslowaakse persbureau (Van onze correspondent in Wenen) Stephan Rojko, de vroegere waar nemende commandant van het nazi concentratiekamp Theresiënstadt, in Tsjecho-Slowakije, werd gisteren in Graz tot levenslange gevangenisstraf Cetcka, dat er donderdag een .spionagevliegtuig' uit de Bonds republiek het Tsjechoslowaakse luchtruim binnendrong. De be stuurder kreeg opdracht te lan den, maar hij gaf hieraan geen gevolg. Daarop werden waar schuwingsschoten afgevuurd. Toen de Cessna naar West- Duitsland trachtte terug te ke ren. werd het toestel tot landen gedwongen, waarbij het veron gelukte. Oost-West Nixon pleit voor koerswijziging De voormalige republikeinse vice- veroordeeld. Het oordeel werd uit gesproken op grond van 41 onmen- selüke misdrüven en moorden. In dertig gevallen bleek Rojko geheel alleen gevangenen wreed te hebben vermoord, in de andere ge vallen was hij mede-verantwoordelük of heeft hij tot moord aangespoord. De aanklacht omvat nog veel meer misdrijven, maar de officier van Justitie had achttien feiten uitge sloten, omdat daarvoor geen abso- luut zekere bewijzen konden worden aangevoerd. En voor twintig andere president Richard Nixon heeft aan- een particulier toestel is geweest. gevallen waren de benodigde getuigen g,drongen op een „volledige wijii- niet verschenen, omdat zy groten- deels in Tsjecho-Slowaküe woonach- *,n* in ko*re en nadruk" wat de tig zijn. Amerikaanse politiek ten aanzien Een van zyn slachtoffers, die ech- r van Oost-Europa betreft. Naar in Bonn werd vernomen, was het slachtoffer de 39-jarige Georg Nusser uit Geiselhöring in Beieren. Hij was donderdagmiddag van het vliegveld Bruck in de Palts opgeste gen. Hy had slechts in totaal 30 uur alleen gevlogen. Na een half uur meldde hü de verkeerstoren, dat hy door een na- vigatiefout zich in het geheel niet kon oriënteren. Kort daarna zei hü dat een straaljager de Cessna be schoot. Sindsdien had men geen con tact meer met Nusser. De Westduitse autoriteiten meen den aanvankelijk dat de Cessna in Noord-Beieren terecht was gekomen. De nasporingen in dat gebied wer den gestaakt, toen Ceteka gistermid dag melding maakte van het veron gelukken van een „spionagevliegtuig". Ceteka berichtte verder, dat de Tsjechoslowaakse regering op 28 sep tember had geprotesteerd tegen een eerdere schending van het Tsjecho slowaakse luchtgebied door een Westduits vliegtuig. Dit gebeurde op 23 september. Het toestel werd tü- dens de hele vlucht ln het oog fee- houden „en toen bleek, dat het een splonagevlucht was". Maar ondanks het Tsjechoslowaakse protest, aldus Ceteka, waarin om een onderzoek, een maatregel en om herhaling te voorkomen, werd verzocht, werd het Tslechoslowaakse luchtgebied op 3 oktober opnieuw geschonden. Het be trokken toestel was van hetzelfde type als het vorige vliegtuig en had kennehjk dezelfde opdracht, aldus Ceteka. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Defensie heeft gezegd, dat het donderdag in Tsje cho-Slowakije verongelukte Cessna w De nu 71-jarige Walter Lüders in Sindorf (Rünland-Westfaien) heeft volgens het dagblad Bild verklaard, dat de voormalige chef van de Ges tapo Heinrich Müller zeker dood is. „Ik heb hem zelf in een gemeen - schappelijk graf op het oude joodse kerkhof aan de Hamburgerstrasse in Oost-Berlün begraven", verklaarde Lüders. Lüders zegt. dat hü in de zomer van 1945 door de Russen werd gedwongen de lijken van in Berlijn gesneuvelden in gemeenschappelijke graven ter aarde te bestellen. „In de eerste we ken na de vy andelij kheden heb ik 1200 doden uit de ruïnes tussen het ministerie van Luchtvaart en de Rijkskanselarij begraven. Daaronder was maar één enkele generaal in SS- uniform, dat was Heinrich Müller. Zyn naam stond op een identiteits kaart waarvan de foto met het ge zicht van de dode, dat nog herken baar was. overeenkwam. Hü had een wond in de rug. Wij hebben een lijst gemaakt van iedere dode die begra ven werd. Deze documenten bevinden zich op het bureau van de burger- lüke stand in het midden van Oost- Berlyn", aldus Lüders. Zoals gemeld is de Westduitse jus titie aan een onderzoek begonnen om vast te stellen of Müller al of niet dood is. Uit het graf waarin hij zou liggen hebben dokters onlangs been deren opgegraven die van minstens drie verschillende personen afkomstig moeten zün. ter aan de hel van Theresiënstadt kon ontkomen, was de pastoor dr. Josef Miklik. Na het einde van de oorlog schreef deze geestelijke een boek over het concentratiekamp, waarin hy Rojko veertien maal uit drukkelijk als de „beul van There siënstadt" kwalificeert. De laatste misdaad die van Rojko bekend is geworden, was de moord op een vrouw, Loedmilla Latoebowa, wier pas geboren baby eveneens door Rojko voor de ogen van de moeder werd omgebracht. Bij het oordeel werden er geen ver zachtende omstandigheden in reke ning gebracht, omdat gebleken Is dat Rojko uit sadisme en uit persoonlyk winstbejag heeft gehandeld. Het oor deel wordt in Oostenrijk met genoeg doening opgenomen, juist omdat een andere nazi-misdadiger, een zekere Murrer, twee maanden geleden eveneens in Graz tegen alle verwach tingen in werd vrygesproken In een artikel over zyn recente reis door Europa in de Saturday Evening Post geeft Nixon als zyn mening, dat een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West de permanente slaverny van 97 miljoen mensen in Dost-Europa kan betekenen. Volgens hem weet premier Chroesjtsjow dat hy „op een kruitvat zit" Hü zou er daarom naar streven, van het Westen gedaan te krügen dat het zich by de toestand in Oost-Europa S"ro^udenedTvse Hc' Bdgische jachtje „Dolfijn" is gisteren met twee doden aan nooit mogen ingaan. Zy zouden boord bij uorishoek (gemeente Scherpenisse) op J holen aan daarentegen de Russen duidelyk moe j waj komen drijven. Aanvankelijk stond de politie voor een raad- ten maken, dat zü nimmer zullen be- ..c 1 sel men vermoedde ee nmisdnjf maar na onderzoek bleek dat de twee opvarenden door kolendampvergiftiging om het leven waren gekomen. rusten in de onderwerping van de Oosteuropese landen. De landen zou den zü afzonderlük moeten benade ren. het nationalisme aankweken en de autoriteiten slechts dan helpen, als dit tot verlichting van de onder drukte bevolking zou kunnen leiden. Bit blad bestaat alt 16 pagina's en een büvoegsel De Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin is aangewezen om als eerste Rus een vlucht naar de maan te maken en hij krijgt daarbij gezelschap oat> de eerste vrouwelijke ruimtevaarder, Va- lentina Teresjkowa. Volgens Valentina Teresjkowa, die dit gisteren tijdens een pers conferentie in Havanna bekend maakte, heeft de Scwjet-Unie een „team" gevormd dat de reis naar de maan zal maken. De Russische astronaute, die een reis door Cuba maakt, had eerder verklaard dal de Sowjet- Het scheepje met zün lugubere in houd werd gisteren omstreeks twaalf uur aan de nieuwe afsluitdam van I de Pluimpot, het voormalig zeearmp- I je naar de haven van St Maartens- I dük en Scherpenisse gevonden door de 60-jarige beroepsvisser A. M. Bee- ke uit Scherpenisse. Achter het glas I van het windscherm, dat zich voor 1 de kajuit bevindt, zag hij een man i voorover op het motorhuis liggen. Toen na herhaald roepen geen teken 1 van leven werd gegeven heeft de 1 heei Beke zich huiswaarts gespoed en de plaatselijke rijkspolitie gewaar schuwd. Deze identificeerde de man nen als de 57-jarige beigische schip per F. G. Gres en een 66-jarige me- Unie spoedig een bemande raket deopvarende K. G. de Weerdt, bei- naar de maan zal sturen. der» uit de omgeving van Antwerpen De ruimtevaarster zei voorts, afkomstig. Zü waren donderdagmid- dat haar landgenote spoedig dac om ïler uur d' havm van i van een om de aarde cirkelend tussenstation een bemande raket naar een andere planeet zullen I lanceren. j Russische en Britse astrono men gaan met ingang van woensdag gezamenlijk sterren observeren. De Britten doen dit met hun radiotelescoop in Jod- rell Bank. tenoijl de Russen ge bruik maken van hun observato rium in de Krim. Het experiment zal twee weken duren. St. Annaland vertrokken naar Ant werpen, waar 4j gistei middag om twaalf uur hadden moeten aanko men. Het scheepje was eigendom van de schoonzoon van een der omgeko menen. Beide opvarenden waren in bezit van papieren, zodat identifica tie mogelük was. De scheepspapieren werden op de oever gevonden. De heer M. Beeke was om half negen op ongeveer 150 meter afstand van het scheepje fuiken gaan lich ten en nadat hü daarmee klaar was en het aangespoelde motorjacht er nog steeds bleek te liggen, is hü daar een kükje gaan nemen. Vermoedelük ls het jacht aangespoeld tijdens de vloed om rond vier uur. De heer Beeke was donderdagavond om elf uur ook nog bij zün fuik aan het werk geweest en had locn van het plezierjacht niets gemerkt. Uit het Leidsch Dagblad van 5 October 1863: De gedenkdag van Lei den's ontzet is gevierd door het ontsteken van nationale vlaggen uit de woningen van vele ingezetenen, door het bespelen van het carillon van den Stadhuistoren, enz Voor eenige dagen ver voerde een kruijer, een man welke dronken was, op zijn wagen naar huis In zijn boekje van de Kruijersver- J eniging schreef hij: voor het J vervoer van een vatv ol ster- J ken drank 50 centimes. Uit het Leidsch Dagblad van

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1