tweede doos halve prijs kunst. kalei öoscqqp Een pocket per jaar per Nederlander Brandkastdiefstal in Tilburg nu opgelost Peli wrijfwas voor de van Stijgend aantal titels Kwaliteit niet achteruit Uw vrouw heeft het ook nodig TOON HERMANS WAS I'll» Wiegman i üra WEKEN MET VAKANTIE idi odi ca ffeine^ Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 oktober 1963 Vierde blad no. 31077 Het klinkt onwaarschijnlijk, maar de pockets zijn nog steeds in opmars. Er worden er in ons land steeds meer verkocht. Een statis ticus heeft uitgerekend dat er nu al 4700 per uur worden verkocht. Of voor degene, die meer visueel denkt: alle exemplaren rug aan rug naast elkaar zouden ieder jaar een boekenplank nodig maken van Amsterdam naar Roermond. De nieuwe pocketgids '63-'64 geeft een overzicht van de situatie met het pocketboek. Nieuwe, maar ook nog leverbare oude pockets zijn er op overzichtelijke wijze in opgenomen, zowel naar genre als naar de auteurs- Advertentie DF DOMMELENDE DIERENARTS id» b de spreekkamer van de dierenarts was men slecht te spreken. Er werd luid gekrakeeld De dierenarts-dommelde steeds in en ver gat te roepen „volgende patiënt" En dat op dierendag. naam. Niet minder dan 33 series van 25 uitgevers bestaan er op het ogenblik. Het is slechts jammer dat de uitgever van de Prisma-boeken niet tot medewerking bereid bleek. De aanschaf van deze gids is al- lezins de moeite waard. Van heel wat pocketuitgaven kan men in de tegenwoordige veelheid het bestaan niet vermoeden en de uitgave van Semper Avanti in Den Haag is dan een bruikbare wegwijzer1. Slechts in de scheiding van ontspanningslectuur en belletrie is men niet zo gelukkig geweest. Die leidt namelijk nogal eens tot inconsequenties, zodat men dezelfde auteur met soortgelyk werk in beide categorieën vindt. Hoe stormachtig de ontwikkeling in het pocket-boek is, moge worden geïllustreerd door het feit dat er het. laatste jaar 600 titels voor het eerst verschenen, terwyl dat in 1959 nog maar 250 waren. Het aantal ver kochte pockets per jaar ligt tegen de 12 miljoen, hetgeen dus neerkomt op één pocket per jaar per Neder lander. Het betekent een jaaromzet van circa 20 miljoen gulden. Het aantal verkochte exemplaren per ti- j tel blijft om de 5000 schommelen. Dc nu verschenen pocketgids be- j vat 1943 titels, waaronder dus 600 i nieuwe. Dc kwaliteit van de pockets blijkt niet achteruit te lopen. Het genre uitgaven blijft procentueel al verscheidene jaren vrijwel gelijk. De litteratuur neemt met ruim 30 een ruime plaats in. Giuseppe Forgione bij Ned. Opera De Italiaanse bariton GiuseppeWL Forione, die de laatste jarem bij de Nederlandse Opera is opgetreden, o.a. in de voorstellingen van; i Purita- ni en Lucia Di Lammeroor, zal de titelrol in Verdi's Rigoletto zingen op 3 oktober in de Stadsschouw burg te Amsterdam, op 5 oktober in het gebouw voor K en W in Den Haag. op 7 oktober in de stadsschou burg te Utrecht, op 14 oktober in de schouwburg te Rotterdam en op 24 oktober in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Opdrachten aan componisten De minister van O. K. en W. heeft opdracht verleend voor het compone ren van: een werk voor blaaskwintet aan Carel Brons te Hilversum, een werk voor harmonie-orkest aan Karei van Dijck te 's-Gravenhage, een kort werk voor normaal bezet symfonie orkest aan Will Eisma te Hilversum, een werk voor blaaskwintet met strijkorkest aan Marius Rothuis te Amsterdam, enkele stukken voor beiaard aan Benoit Franssen te Maastricht, een werk voor een groep van blok-" of bamboefluiten aan Bram Hijmans te Büthoven. enkele kleine koorwerken a capella aan John Johannes te Rotterdam, een werk voor kamerorkest met een of meer cencerteren-de instrumenten aan Piet Ketting' te Rotterdam, een werk voor orgel en strijkorkest aan Albert de Klerk te Haai-lem. een kantate. ge schikt voor uitvoering door koren van middelbare scholen, aan Ruud Kou- mans te Delft, muziek voor een ballet aan Ton de Leeuw te Hilversum, een niet te gemakkelijk werk voor ama teur-symfonie-orkest aan Karei Men gelberg te Amsterdam, een werk voor blazers-ensemble aan Luctor Ponse te Loenersloot, een koorwerk voor drie stemsoorten t.w. sopraan, alt en lage» mannenstem aan Nico Schuyt te Amsterdam, een sonatine voor viool en piano, die ook uitvoerbaar is voor gevorderde amateurs, aan Louis Somer te Hattem, een werk voor klein mannenkoor en amateurblazers in een kleine bezetting aan Joep Straes- ser te Amsterdam, een werk voor jeugdkoor met éénsoortige stembezet- ting (jongens- of meisjeskoor» met pianobegeleiding, eventueel vierhan dig. aan Louis Toebosch te Breda, een werk voor twee fluiten, twee hobo's, twee klarinetten, twee fagotten, twee. hoorns, twee trompetten en eventueel slagwerk in een normale bezetting aan Jan van Vlijmen te Hoevelaken. De baas van een forse buldog kwam namens alle dieren aan de beminde dierenarts vra gen wat er toch schortte. De baas van de buldog praatte langdurig met de dokter en gaf hem een best recept: Neem een Van Wijk deken, dat slaapt lekker, 's nachts. Er staan een paar natte schilderijtjes op een ezel in een villa in Zandvoort. Toon Hermans heeft niet stil gezeten sinds hij eind augustus het Kurhaus Paviljoen heeft verlaten. Al zijn schilders- driften heeft hij botgevierd in een portretje van zijn dochtertje en in landschapjes en stilleventjes. Aan zijn show heeft hij vijf weken niet gedacht. „Bèn ik nou zo leuk", denkt hij na een tijdje luisteren naar 'n band opname en zet die al spoedig af. Het theatermannetje Toon wordt ondui delijk. Gister toen hij zijn eerste van een serie voorstellingen in West-End gaf, had hij het even moeilijk. Maar echt bezorgd om de draad weer op te nemen is Hermans al lang niet meer. „Ik ben me er nooit van bewust dat ik een zaal pak. Je realiseert je niet: nu sta ik hier al zes minuten en ik heb ze nog niet gepakt". Maar wat weken vakantie maken dat de grote kleinkunstartiest zich wel eens in de vernieling voelt, gaat zitten simmen. „Dan kruip ik in el- Toon Hermans heeft de vrye tijd ook benut om in Berlijn zijn licht op te steken. Hij zal daar in 1966 op treden nadat hij met de lopende Nu dommelt de dierenarts nooit meer overdag omdat hij 's nachts slaapt onder een echte deken van show tot eind volgend jaar Nederland zal hebban bediend. Overal in het buitenland wordt naar Hermans ge wenkt. maar hij is niet graag zover weg. Aanbiedingen zijn er nu al uit de Verenigde Staten. Israël en Australië Hermans gedachten staan er nog niet helemaal maar. Hij wacht op het moment dat hy voelt: nu moet ik. Ondertussen zal hy wat televisi- programmaatjes voor Duitsland ma ken om zijn contact met het publiek daar niet helemaal te verliezen. Dat doet hij tussen zijn optreden in Ne derland door. Hij schrijft ook nieuwe schetsjes en liedjes. ..Voor Corrie Vonk heb ik vorige week een non netje gedaan. Ik vroeg wat wil je nu? Toen heb ik een patertje voor haar geschreven". Enfin, Toon Hermans zit niet stil. Maar wie had dat ook gedacht? LEIDEN Zeer san te bevelen: slapen onder een Var» Wijk deken. WaaromProbeer het maar. Lekker behagelijk. Luchtig en warm. Ze zijn ook erg mooi. En hoe gek het ook klinkt, voor zo'n deken niet duur. Daarom: let op het Van Wijk merk. Veel nieuwe Friese boeken Dit jaar zullen in totaal 58 boeken in het Fries verschijnen: romans, no vellen, gedichtenbundels, kinderboe ken, toneeluitgaven en werken op het gebied van de geschied-, taal- en heemkunde. Dit is meegedeeld in Leeuwarden op een persconferentie over de Friese boekenweek (11 tot en met 19 oktober). De opening geschiedt weer in aan sluiting met de uitreiking van de „Gijsbert Japikprijs". een provin ciale literatuurprijs in kunstcentrum „De Prinsentuin" te Leeuwarden aan de heer J. Smit te Hilversum, 's Avonds wordt een speciaal voor deze gelegenheid door mevrouw T. In de Amsterdamse Stadsschouw- Sudema-Mulder samengesteld caba- burg is op het bordes van de eerste I retprogramma uitgevoerd. Ook op verdieping een circa 80 cm hoog enkele andere plaatsen zal dit pro bronzen beeldje geplaatst van de ac- gramma worden gebracht, teur Louis Saalborn. die in 1957 over- I Het aantal FViese uitgevers, dat en- leed. Het is in opdracht van de ge- i kele jaren geleden twee bedroeg is meente Amsterdam ontworpen door thans gestegen tot vijf. De laatste de beeldhouwster Gerda Rueter. Hetjaren zijn ook bij uitgevers buiten beeld, dat op een piëdestal van mar- j Friesland Friese boeken verschenen mer staat, stelt Saalborn voor in de Onder de 58 nieuwe boeken bevinden rol van Egmont uit het gelijknamige j zich enkele vertalingen uit het stuk van Goethe, gespeeld in 1932. I noord-Zweeds, Frans en Duits. Beeldje van Saalborn in Stadsschouwburg Verfilming van •De plaatsbekleder' „De plaatsbekleder", het stuk van Rolf Hochhuth dat in West-Duits land. Zwitserland. Engeland en Israël veel stof heeft doen opwaaien, zal volgend jaar worden verfilmd door de Fransman JeanPierre Melville, ma ker van ..Leon Morin priester". Met de opnamen wordt volgend jaar april begonnen, de film zal 1 januari 1965 op het doek getoond worden. „De plaatsbekleder" beschuldigt de over leden Paus Pius XII ervan, niet vol doende geprotesteerd te hebben tegen de jodenvervolging door Hitier Oud-minister Cals reikt Edisons uil Niet minister nu-. Th. H. Bot. die wegens zijn deelnemen aan de minis tersconferentie daartoe verhinderd is. doch zijn voorganger minister van O K en W. mr. J. M. L. Th. Cals, zal vanavond tijdens de Grand Gala du Disque in het Amsterdamse concert gebouw met een passende toespraak de klassieke Edisons aan de winnaars uitreiken. overleden Bekend schilder ln het Centraal Ziekenhuis in Alk maar is op 78-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Piet Wiegman. Wiegman, die in Zwolle geboren werd, vestigde zich later in Schoorl. In 1913 ging hij zich voor het eerst aan de kunst wijden. De autodidact Wiegman was naast schilder ook ceramist en poppensnij- der. Aanvankelijk was in zijn werk een sterke invloed van Cézanne te bespeuren, doch na 1920 heeft hij zich hiervan geheel vrijgemaakt. Zijn meest geliefde onderwerpen wa ren portretten, landschappen en stil levens. Volgens velen behoort zijn werk tot de zogenaamde „Bergense school". De begrafenis heeft vanmorgen op de Algemene Begraafplaats te Schoorl plaats gevonden. Gisteravond arriveerde op Schiphol de beroemde zangeres Vittoria de los Angelos, die van avond optreedt op het Grand Gala du Disqué in het Concert gebouw te Amsterdam. Zij zal een Edison in ontvangst nemen. Vittoria de los Angelos is een van meest geliefde zangeressen van deze tijd en gehuwd met En rique Magrina Mir. Lange tijd heeft zij niet gezongen, omdat zij twee maanden geleden een baby kreeg. Maar nu zal men haar weer in volle glorie kunnen ho ren. Première „De vergeten medeminnaar" In het Citytheater te Amsterdam heeft de eerste voorstelling plaats ge had van de nieuwe Nederlandse speelfilm „De vergeten medemin naar" die vandaag ook in onze stad in première is gegaan. Dit is de vier de film binnen drie jaar. die de Ne derlandse filmproduktiemaatschappij heeft uitgebracht. Vele stedelijke autoriteiten, personen uit het Am sterdamse kunstleven en de bioscoop wereld woonden de vertoning bij. Na afloop werden de hoofdrolspelers en -speelsters Henk van Ulsen, Pim Dikkers, Hetty Verhoogt, Peter Arians, Dore Smit en Robert Sobels op het toneel gehuldigd. Wij komen op de film nader terug. Advertentie fali^J m [üté Op verzoek van de politie in Til burg zijn in Heerlen en Eindhoven in totaal drie mannen aangehouden, die verdacht werden van de diefstal van een brandkast met f 8000.- w.o. 10.000 Belgische franken, uit het kantoor van de wollen stoffenfabriek Litex N.V. in Tilburg enkele weken geleden. Het zijn drie Eindhovenaren van wie één, een 24-jarige mijnwer ker, in Heerlen werd gearresteerd, terwijl een 26-jarige losarbeider en een 31-jarige chauffeur in Eindhoven werden aangehouden. In Tilburg hebben zij een volledige bekèntenis afgelegd. Uit het eerste verhoor bleek, dat de mannen, nadat zij zich toegang tot het kantoor van de fabriek had- Ontsnapte gevangene liep in sportkleding dwars door Den Haag (Van onze Haagse correspondent) De 27-jarige Haagse zeeman, die op 9 juli tijdens een sportles van de binnenplaats van de gevangenis in Scheveningen wist te ontsnappen en die zich in de nacht van dinsdag op woensdag bij de Haagse politie meldde, heeft bij zijn verhoor het verhaal van zijn ontvluchting ver teld. Na zijn geslaagde sprong over de muur heeft hij zich tot avonds half acht in de duinen bij de kazernes aan de Van Alkemadelaan schuil gehouden. Omdat hij in sportkleding was. kon hij zich dus niet zonder op te vallen op straat begeven. Daar om deed hij alsof hij aan het trai nen was voor een wedstrijd en be woog zich in looppas o m. de drukke Passage passeerde, werd hy op zyn tocht nergens aangesproken of aan gehouden. By een kennis verkleedde hy zich en zwierf daarna door Nederland zich hier en daar ophoudende by be kenden. Dezer dagen was hy liet zwerven moe en omdat hij wel be greep. dat hy de rest van zijn straf 11 maanden, toch zou moeten uit zitten, heeft hy zich bij de politie ge meld. Sinds Woensdagmiddag zit de zeeman weer in de Scheveningse ge vangenis. den verschaft, de brandkast op een steekwagen hadden geladen en deze via de binnenplaats en een door hen gemaakt gat in de betonnen schut ting naar een gereedstaande auto aan de Lovense Kanaaldyk hebben getransporteerd. Daar werd later ook de steekwagen aangetroffen. In Mierlo hebben zy aan de rand van het kanaal de brandkast uitgeladen en geforceerd. De buit werd onder ling verdeeld. De brandkast wierpen zij in het water. Na hun aanhouding bleek van het gestolen geld niets meer over te zyn. De mijnwerker had echter van zijn aandeel een scooter en een motor gekocht. Beide voertui gen zyn in beslag genomen. Tijdens het verhoor hebben de mannen ook bekend ongeveer een week geleden te hebben ingebroken in het kantoor van een bouwmaterialenhandel aan de Stationsstraat in Schaesberg. Daar werd een brandkast gestolen, die daags daarna, gekraakt en leeg werd teruggevonden op de Bruns- summerheide. De brandkast bevatte waardevolle papieren en postzegels, maar niet de door de daders verwachte loonzakjes. Het trio heeft voorts bekend geza- menlyk nog elders te hebben inge broken. Het onderzoek inzake deze misdryven is nog niet afgesloten. Advertentie (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL- HUIS VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN ,,La grande musicienne" naar Rotterdam De sculptuur ,.La grande musicien ne" van de Ranse beeldhouwer Henri Laurens, dat door de gemeen te Rotterdam is aangekocht, zal in ae loop van de volgende week in de Maasstad aankomen. Het beeld krijgt een plaats bij het concertgebouw dat op het ogenblik in aanbouw is. In de tussentijd zal het sculptuur in de tuin van het museum Roymans- 1 Van Beuningen worden geplaatst. Brazilianen eren Franz-Paul Deeker Cézanna-expositie te Rotterdam gespend De dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Franz-Paul Decker, die onlangs zijn derde Zuid- Amerika-tournee heeft gemaakt, is I Gistermiddag heeft de Franse door het Braziliaanse ministerie van minister van Staat Louis Jo.xe. in Cultuur wegens zyn byzondere ver- het museum Boymans—Van Beunin- diensten voor het Braziliaanse mu- j gen te Rotterdam de tentoonstelling ziekleven onderscheiden met de Ed- „Franse landschapschilder Jen „Ce- gard Roquette Pinto-medaille. zanne tot heden" geopend. _VAN HALEN «■■■■■r oor Schoenen Donkersteeg 21 - Leiden i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7