Iedereen helpt op eigen houtje Hcht-verteerbaar Nu19. Nederland schrijft slecht Pullovers Kreymborg Boltini gaat naar Israël Bella wil gewapend conflict vermijden 75 Gebrek aan coördinatie bij ontwikkelingsh n lp HONDEBROOD tegen Indonesische terreur MALEISIE Höcherl dient aanklacht in HTM stoot 75 conducteurs af Straaljager stort neer: twee doden Opgericht 1 maart I860 Vrfldag 4 oWtoW 19«3 Derde blad no. 3107? Ir. Staf: „Geen geld voor verwezelijken van vele plannen" (Van onze Haagse correspondent) ..Er bestaat nauwelijks internatio naal overleg over de hulp aan ach tergebleven gebieden. De vele orga nisaties van Verenigde Naties en EEG, die zich met dit onderwerp bezig houden werken door en langs elkaar heen. Ook in Nederland is de situatie vaag: niemand weet hoe de gelden voor de hulp aan ontwikke lingslanden wordt verdeeld en wie die gelden verdeelt. Bovendien is de hulp volstrekt onvoldoende". Dit heeft ir. C. Staf. president-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij gisteravond ver klaard in het Haagse perscen trum ..Nieuwspoort". De voormalige minister van De fensie liet zich kritisch uit over het gebrek aan coördinatie bij de inter nationale hulpverlening. Hij stelde echter, dat de Heidemaatschappij de concurrentie met maatschappijen uit andere landen, die zich eveneens bezighouden met adviserende en soms uitvoerende taken op land bouwkundig gebied, uitstekend aan kan. Samenwerking „Toch is het belangrijk, dat wij de samenwerking met andere landen niet uit het oog verliezen. In sommi ge ontwikkelingsgebieden werkt de Heidemaatschappij nauw samen met Amerikanen en Canadezen. Dit loopt zeer goed", zo verklaarde ir. Staf, die ook de moeilijkheden schetste van het „ontvangende land". „Deze landen kijken eerst, wat zij krijgen en van wie zij het kunnen krijgen. Behalve de „hulpverlenings- strijd" tussen de VN. de EEG, de Wereldbank komt er dan ook nog de concurrentie tussen het Westen en het communistische blok bij. Deze landen moeten echter geholpen wor den. Wij kunnen er niet op uit zijn om aan die landen te leveren om onze eigen produkten kwijt te ra ken, wij moeten ons in de eerste plaats afvragen, wat die landen no dig hebben. En dan gaat het meestal allereerst om scholing, opleiding en nazorg. Prachtig uitgewerkte econo- Advertentie Gevarieerd voedsel - bevat alles wat uw hond gezond houdt. Geef het hem DAGELIJKS mische projecten komen later wel", zo zei ir. Staf. Hij vertelde, hoe de hulp slechte ten goede komt aan een gering deel van ae bevolking van de ontwikkelingslanden, namelijk aan éénderde deel van de Jaarlijkse be volkingsaanwas. Geldgebrek „Wat de heidemaatschappij be treft: wij hebben een voornamelijk adviserende taak. maar soms treden wij als uitvoerder op. Dit laatste is in Suriname het ge val. Wij houden ons bezig met land aanwinning. Onze plannen stranden echter meestal op één bezwaar: er is geen geld. De plannen komen op de grote hoop. Maar een deel van de wereld verkeert in grote nood. Wij hebben geld nodig", aldus ir. Staf. die nog uiteenzette, hoe de leden van verschillende VN-organisaties niet in de eerste plaats benoemd worden om hun deskundigheid maar om het feit, dat het land waar zij vandaan ko men. een bepaald aantal plaatsen in een zekere commissie moet bezetten. Als oplossing voor de verwarrende toestand in het overleg tussen de in ternationale hulpverleningsorganisa ties zag ir. Staf het plegen van openlijk overleg tussen deze organi saties en met name tussen de EEG en de Verenigde Naties. „Russen" langs post Charlie Pas deze week is bekend gewor den hoe begin vorig jaar vier jon ge Oost-Duitsers de grenswachten van de Sowjetrussische zone bij de neus namen toen zij naar West-Berlijn vluchtten. De jongelui, drie jongens en een meisje, voorzagen een opge kochte Russische auto van een zelfgeschilderd militair kenteken en maakten uit groene regenjas sen Russische ..uniformen"waar op zij uit verguld papier geknipte Sowjet-sterren plakten. Ook de onderscheidingen werden niet vergeten: twee jongemannen „be vorderden" zich tot officieren, terwijl de derde de nederige rang van soldaat aannam. Om arg waan te vermijden verborg het vrouwelijke lid van het gezel schap zich onder de autobank, terwijl de Russische militairen" met stroeve gezichten de grens overgang voor buitenlanders, grenspost „Charlie", passeerden. De Oostduitse grensbewakers sprongen stram in de houding voor de „Russische officieren" die hooghartig terug salueerden. In West-Berlijn vertelden zij niets van hun avontuur en ver kochten de auto. De nieuwe eige naar borg het voertuig als „bij zonderheid" in een garage. Op de lange duur werd de garagehuur echter te bezwaarlijk en woens dag reed hij de auto naar de grensovergang, zette hem met de neus richting oost en liet het voertuig als „ironische groet" aan de oostelijke grensbewakers, on- bestuurd vertrekken. De wagen bleef echter door een mechanisch defect op Westelijk grondgebied staan en werd daar door Ameri kaanse militaire politie in beslag genomen. Voor het eerst heeft Leiden het op de derde okto ber zonder deze trouwe koetsier moeten stellen: Dirk van Egmond heeft verstek laten gaan. Enige tijd geleden heeft hij het werk er op 79- jarige leeftijd aan gegeven. Dirk van Eg- mond heeft bijna een halve eeuw ge leden, na koetsier in Arnhem geweest te zijn, zijn intrede gemaakt in het Leidse stadsbeeld. Sindsdien heeft hij vooral in de stu dentenwereld naam gemaakt. Op zijn 75ste verjaar dag werd hem een hulde gebracht door het collegium van het LSC. On langs is hij met stille trom voor het laatst uit zijn koets gestapt. Van daar dat Leiden het gisteren voor het eerst zonder Dirk van Egmond heeft moeten stel len. beter voor uw hond makkelijker voor u Opvarenden van dertig Maleisi sche vissersvaartuigen, die Port Swettenham, de haven van de Ma leisische hoofdstad Koeala Loempoer zijn binnen gelopen, hebben meege deeld, dat Indonesische kanonneer boten thans op terroriserende wijze tegen Maleisische kustvaarders op treden. „De Indonesiërs willen de Maleisische vissers uit de visgebieden in Straat Malakka verdrijven", ver klaarden zij. De vissers zeiden ook, dat hun vaartuigen door Indonesi sche patrouilleboten waren bescho ten. De Indonesische marinevaartuigen hadden twee Maleisische vissersbo ten aangehouden. De Indonesiërs hadden de zes Maleisische opvaren den getrapt en geslagen. Nadat zij tegen de Maleisiërs hadden gezegd dat zü niet meer in deze wateren mochten vissen, waren zij vrijge laten. Aan boord van een der dertig Ma leisische vissersboten bevonden zich drie opvarenden van een kleine Ma leisische kustvaarder. Zij deelden mee dat hun vaartuig dooi een In donesische kanonneerooot was aan gehouden en in brand gestoken. Sterren stralen In zeker opzicht zat het gister avond in de Stadsgehoorzaal ook in de lucht. Onder het motto „Sterren stralen" werd hier, na een inleidend woord van de heer H. de Wilde, een vrolijk cabaretprogramma gepresen teerd, De artiesten, van wie verschelde nen bekend door radio en televisie, wisten de stemming er al gauw in te brengen. Het showorkest „The Jerry Jox" zorgde voor een muzikale reis om de wereld met muziek uit verschillende bekende showfilms. Bijzonder ln de smaak viel het optreden van de zangeres Conny van den Bos met bekende chansons, zoals „Je ne regrette rien" en „Et mainte- nant". Niet minder enthousiast was men over het optreden van „de Spel brekers". Dit vocale optreden werd afgewis- steld door bewonderenswaardige staaltjes van acrobatiek door „De Kalmars". Veel succes by het publiek hadden „de Hotcha's" met hun mondharmonikamuziek. De confe rence werd verzorgd door Han Bak ker. Aan de vleugel hoorden wij Jacques Schutte. De keuze van het programma was goed en de avond hierdoor zeer geslaagd. Voor slechthorenden was er deze avond nog een primeur: de aange brachte ringlijn, waardoor op iedere willekeurige plaats een goede ont vangst wordt verkregen, werd inge- braik genomen. Met het handschrift in Nederland is het zeer slecht gesteld, het is niet overdreven om het als ruïneus te be titelen. Dit zei de heer J. A. Dort- mond, voorzitter van de Stichting ter Verbetering van het Handschrift, gis termiddag bij de opening van een tentoonstelling in Utrecht, die aan het handschrift is gewijd Volgens de heer Dortmond zorgen onleesbare of nauwelijks leesbare handschriften overal ter wereld voor enorm veel schade. Hij illustreerde dit met de mededeling, dat jaarlijks in de Verenigde Staten een bedrag van twee miljard gulden verloren ging door de slechte handschriften. Hij brak een lans voor de invoering van het zogenaamde normschrift op de Nederlandse scholen, waarop in to taal nu niet minder dan 20 soorten schrift wordt onderwezen. (Van onze A'damse correspondent) Het Nederlandse Circus Boltini, dat over twee weken van een tour nee door België terugkeert, zal be gin 1964 gastvoorstellingen geven in Israël en vervolgens in Turkije, Cy prus en Griekenland. De Israëlische impresario Aron Berman maakte bekend, dat hi) met de directie van het circus een contract heeft gete kend voor een tournee door Israël, die 2V> maand zal duren. De première zal tussen 10 en 15 januari plaatsheb ben in Tel Avir. De heer Berman. die ieder jaar een Europees circus naar zijn land haalt zei samen met zijn Europese vertegenwoordiger, de Parijse thea teragent Joseph Snafran, 28 circus sen in tien verschillende landen te hebben bezocht. Hij besloot hieruit het Circus Boltini te kiezen voor de tournee 1964. Directeur Toni Boltini koestert ho ge verwachtingen van het bezoek aan Israël, waar nog geen tv is en de circussen van vermakelijkheids belasting zijn vrijgesteld. Hoewel het optreden in dat land op fifty-fifty- basis met de heer Berman plaats heeft, is de heen- en terugreis con tractueel gegarandeerd. Het circus zal met 90 wagens, de speeltent en een groot aantal artiesten, arbeiders en dieren per trein naar Triëst rei zen om vandaar met eon Israëlisch schip naar Haifa te gaan. Het programma voor Israël staat nog niet geheel vast. Volgens het contract zal de opening een Neder landse scène met in nationale kle derdracht gestoken danseressen moe ten zijn. Verder is voorgeschreven dat in de voorstellingen moeten optreden de 32 paarden van Boltini, een show orkest met een Surinaamse zanger, ijsberen, bruine beren, leeuwen, chimpansees, zeeleeuwen en een groot aantal acrobatische nummers. Hoewel de onderneming met inbe grip van de tournee door Turkije. Cyprus en Griekenland ongeveer een half jaar zal wegblijven, zal om streeks de paasdagen toch de tra ditionele Haagse première van een Nederlandse tournee worden gehou den. Toni Boltini wil nl. zijn reser vetent alsmede een nieuw wagenpark dat grotendeels afkomstig is van door het Rotterdamse trambedrijf afgesloten autobussen, gebruiken om ook in Nederland te blijven optre den. Het programma, oat door Ne derland zal reizen zal echter geheel zijn opgebouwd uit van buitenland se circussen geëngageerde artiesten en dierennummers. (Van onze correspondent ln Bonn) De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken Höcherl heeft een aanklacht ingediend wegens beledi ging tegen het weekblad „Die Zeit", omdat dit gisteren in een artikel over de telefoonafluister-affaire schreef: „Wij willen deze man (Höcherl) niet „kapot maken". Wan neer h(J zich naar Beiers voorbeeld „vast liegt", dan is dat ztfn zaak." Höcherls aanklacht kwam als een verrassing. Al weken verwachtte men van de minister iets anders en wel een eis aan „Die Zeit" haar be schuldiging terug te nemen, dat de contra-spionagedienst ter bescher ming van de grondwet deze grond wet schendt door in samenwerking met de geallieerden telefoongesprek ken af te luisteren van mensen, die in de verste verte niet verdacht kun nen worden van spionage of Staats- vijandige activiteiten. Die beschuldi ging houdt het blad overeind, dat blijkt weer uit het artikel van giste ren Op één punt kan Höcherl nu ook' niet meer eisen dat „Die Zeit" iets terugneemt, namelijk wat betreft het afluisteren van telefoongesprek ken in samenwerkng met de ge allieerden. omdat dit bij het Duits la ndverdrag van 1955 wordt toege staan. Na aanvankelijk ontkennen, heeft de minister namelijk toegege ven dat deze samenwerking een feit is en dat het initiatief tot aftappen van leidingen in vele gevallen van de Duitsers uitgaat. Of ook mensen, die niet verdacht kunnen worden van spionage e.d. worden afgeluisterd, is nog onopge helderd. Höcherl ontkent dit nog steeds ten stelligste. Vast staat ech ter. dat een hoge partijman van de liberale partij een half jaar lang werd afgeluisterd, (hoewel er geen enkele verdenking tegen hem was en men uit zijn gesprekken alleen maar intimiteiten uit zijn party te weten kwam) en dat de telefoonleidingen van de advocaten van Der Spiegel- redacteuren. die werden aangeklaagd in verband met de Spiegelactie van eind vorig Jaar. ln Hamburg werden afgetapt. PUBUKATIE VAN A.K.U. ARNHEM Dit zijn de actieve mannen van vandaag - de kenners van kostuums, devriendenvanTerlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus een bewijs van constante onberispelijkheid in sterk, makkelijk Terlenka, èn... gekontroleerd HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET MOEILIJKHEOEN IN ALGERIJE De Algerijnse president. Ben Bella, heeft gisteren in de Na tionale Vergadering bekendge maakt. dat hij de buitengewone volmachten, die in de grondwet voorzien, op zich heeft genomen. Het betrokken grondwetsartikel voorziet in speciale maatregelen om „bij dreigend gevaar de on afhankelijkheid van het land te verzekeren". Ben Bella noemde de toestand „ernstig", nu er tegen zijn regering in het bergachtige gebied Kabylië in het noorden wordt gerebelleerd. Te voren had de president het F.F.S., het front der socialistiesche strijd krachten, dat geleid wordt door de voormalige minister Ait el Achmed, Advertentie Brandstichting in Birmingham Een 20-jarige neger, Johnny Ruf- fin, heeft tegenover de politie van Birmingham in de staat Alabama bekend, de avond tevoren brand te hebben gesticht in een slagery, om dat de blanke eigenaar neger vrien den van Ruffin zouden hebben mis handeld. Ruffin zei benzine in de winkel te hebben gegooid. Door het ontploffen van de benzinedampen, waardoor de winkel in een puinhoop werd herschapen, werd de jonge ne ger bijna levend verbrand. Hy moest naar een ziekenhuis worden gebracht. In de Amerikaanse stad Kansas City (Missouri) zijn negen personen licht gewond door kogels, die wer den afgevuurd door een groep jon gelieden. die met een auto door de negerwijk reden. Volgens de politie waren zowel de aanvallers als ge wonden negers zouden de daders zonder aanleiding in het wilde weg geschoten hebben. Waarborg-kwaliteit Zuiver wol in grove steek Met ronde- of V-hals Multicolour HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN en de afgezette kolonel El Hadj, ver boden. Hij verklaarde nu dat „een misdadig komplot de revolutie en de nationale onschendbaarheid" be dreigt. Het Algerijnse nationale leger zal echter nooit tegen de bevolking in Kabylië worden ingezet, zei hij. Een motie ter afkeuring van de actie van de F.F.S., ingediend door afgevaardigden van Kabylië, waarin gezegd wordt dat er geen probleem- Kabylië bestaat, werd door de Na tionale Vergadering met algemene stemmen aangenomen. Zivak protest (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk heeft, ofschoon onder protest, ook Ben Bella's laatste maat regel geslikt waardoor de gronden met een totale oppervlakte van een miljoen hectare van 20.000 Franse colons werden onteigend. Die „zwart- voeten", die nu ook naar Frankrijk moeten terug keren, zullen echter wel door de Franse regering worden schadeloos gesteld. De benodigde be dragen zullen ln mindering worden gebracht van de subsidies, die Frank rijk op 1 oktober Algerije had be loofd. Tot deze „reacties" is de Franse regering woensdag een dag na Ben Bella's jongste naasting, gekomen. In een lang communiqué worden jegens de Algerijnen op overigens gematig de toon verschillende verwijten ge formuleerd. De afspraken van Evian worden, aldus Parijs, door Algiers niet gerespecteerd en het laatste rest je vertrouwen wordt ondermijnd van juist die zwartvoeten, die in de sa- menwerkingspolitiek tussen beide landen geloofden. Men maakt zich in Parijs intussen weinig illusies meer over de toekomst der relaties met Algerije. Men erkent de moeihjke positie van Ben Bella, die de publieke opinie poogt te paai en met het doel de Kabylische rebel len onder een psychologische pressie te zetten, ln de hoop zo militaire middelen te kunnen vermijden. Het is voor Parys uiteraard geen plezie rige ervaring, dat Frankrijk opnieuw het gelag van die psychologische druk betalen moet. Maar voor het alternatief, een openlijke burgeroorlog in Algerije, (Van onze Haagse correspondent). In verband met het feit, dat op tal van HTM-tramlijnen eenmans- bediening is ingevoerd, is een aantal Haagse tramconducteurs overbodig geworden. In totaal zullen 75 con ducteurs door de steeds meer inge voerde eenmans-bediening moeten afvloeien. De afdeling personeelsza ken van de HTM heeft haar con ducteurs laten weten, dat zij als zij willen, naar een andere werkkring kunnen uitkijken. Volgens de HTM. zijn er thans vele vacante plaatsen, bijvoorbeeld bij de gemeente, de Nederlandsche Spoorwegen, de PTT enz., waar de conducteurs van de HTM naar toe kunnen gaan. Voorts zijn er met de vakbonden regelingen getroffen om het af vloeien van overbodige conducteurs by de HTM vlot te doen verlopen. De HTM geeft elke conducteur, die het bedrijf gaat verlaten f750 om het verschil :n salaris thans en in zijn nieuwe oaan te overbruggen, ook wanneer de aieuwe verdiensten meer zouden zijn. Een omscholing van deze conduc teurs tot conducteur-buschauffeur of conducteur-trambestuurder, waaraan bij de HTM nog cteeds een tekort is, is niet mogelijk loordat de conduc teurs in kwestie veelal te oud zijn en de juiste scholing missen. Twee leden van de Koninkiyke Luchtmacht zyn omgekomen bij een vliegtuigongeluk, dat zich woens dagmiddag heeft voorgedaan boven West-Duitsland. Er zijn daar twee Thunderstreaks F 84 F van het op Eindhoven gestationeerde squadron 314 tydens een navigatieoefening met elkaar in botsing gekomen. De vlieg tuigen en de stoffeiyke overschotten van de piloten werd gevonden drie kilometers ten zw van Horn, in de omgeving van Detmold. De slachtoffers zyn de eerste lui tenant B. Meyer (27) uit Eindhoven, en de 30-jarige sergeant W. van den Boogaart uit Leeuwarden. Een commissie van onderzoek zou zich op de plaats van het ongeluk op de hoogte stellen van de omstandighe den, waaronder het ongeluk gebeur de. wenst Parijs de verantwoordelijkheid evenmin te nemen. Nog onverkwik kelijker voor de Fransen is, dat Parijs van de ene op de andere dag nu de mededeling kan verwachten dat Ben Bella ook de oliebronnen in de Sa hara, die offlceel bezit van Frankrijk zyn, wenst te nationaliseren

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5