„Vliegen" in schotels en raketten in Lunapark Spectaculaire stunts met auto -op- 2 -wielen Vuurwerk voor een deel verwaterd Indrukwekkende parade door de Breestraat HELIKOPTERS DARTELDEN DOOR DE LUCHT VOOR DE OGEN VAN DUIZENDEN alle textiel met dit geel-blauwe etiket is kleur-echt Ongericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 oktober 1963 Zevende blad no. 31077 't Zit in de lucht. Dat moeten ook verscheidene kermisexploi- tanten hebben gedacht, want in het Lunapark op het Schutters veld. waar twee dagen lang duizenden Leidenaars voor geijkte Igein of een gokje grif guldens neertelden, waren vliegtuigjes, vliegende schotels, parachutes en raketten in vele soorten en maten. Dat er echter in de lucht niet alleen produkten van het menselijk vernuft zitten, bleek gistermiddag tegen half zes. toen een forse plensbui het toch al drassige Schuttersveld in een mod derpoel veranderde. Maar velen hebben ondanks regen en (snijdende) wind naar hartelust kermis gevierd. De „hoogvliegers" onder hen zaten in de draaiende schotels van het reuzenrad, dat hoog boven het bonte gewoel uittorende. We wilde griezelen, had de keus uit twee spookhuizen, waarvan een met een dubbele verdieping. Behendige lieden gooiden met ballen, wierpen met ringen en schoten met buksen en bleken meestal minder handig dan zjj hadden gedacht. De gokkers konden op tal van plaatsen hun geld kwijt. Wie een feest met plezier wil ver elaan. moet zelf meefeesten. Dus lie ten we ons door de waagzegster ver tellen dat ons een schitterende toe komst wacht, hadden we de grootste moeite uit het glazen doolhof te ge- golfden we in het donker op .en neer in de rupsbaan en keken we naar de danseressen Belinda en Es meralda. Blonde Belinda en gitzwarte Esme ralda hoorden thuis in het Theatro Espano Boltini, dat een vijftal zwaar topgemaakte, verleidelijk dansende [meisjes in dienst heeft. Vóór elke voorstelling werd buiten op het po dium een kleine show gegeven om publiek te trekken. „Welke held uit de gemeente Leiden wil even met Belinda de twist dansen?'' vroeg de ^exploitant. Toen er geen held kwam opdagen, riep de man. „Nozems, waar blijven jullie?!" Pas toen meld de zich een jongeman voor de dans. 1 De meeste van de tientallen attrac ties waren overigens van het bekende Boort. Oude bekenden waren onder meer Motorsporting, de bokstent en <ie lachtent. die misschien wel weer ide meeste bezoekers heeft gehad. Geen achtbaan De achtbaan, die nu eindelijk ook 1 |u.ns in Leiden zou komen, was er «echter niet! In de plaats daarvan gaapte een lege plek in het lunapark. AI bij het opzetten van het gevaarte bleek, dat de grond op de aangewe zen plaats veel te week was: de steunpunten van de losse fundamen ten zakten er helemaal in weg. Een poliderc basis kon kennelijk niet wor- jden gevonden en daarmee was de 'achtbaan van de baan. j Maar voor de rest was er voldoen de vertier en voor elck wat wils: wie [er geen plezier in had om de twee „dikke meisjes" (moeder en dochter wie samen negenhonderd pond we gen» te gaan bekijken, kon Belinda len Esmeralda gaan bewonderen of wan gesponnen suiker snoepen. Helaas deed het weer gisteravond [nogal afbreuk aan de si eer van het Qunapark; het was er trouwens ook (minder druk dan op andere 3-Octo- feesten. Verwaterd Hetzelfde weer was cr de oorzaak van, dat de Leidse politie in de loop van. de avond herhaaldelijk werd op gebeld door mensen die wilden weten of het vuurwerk wel doorging. Het traditionele slotstuk van het 3-Octo- berfeest vond tegen veler ver- wachting in toch doorgang, maar werd niet „het «Capstuk van de dag" zoals de organisatoren het hadden bedoeld. Wat de lucht in ging (ka nonslagen, vuurpijlen, kunstbommen e.d.) klapte, brandde, schitterde en plofte naar behoren, maar met de grondstukken ging het mis. De meeste grote stukken waren ondanks enkele voorzorgen nat ge worden en kwamen niet of slechts gedeeltelijk tot ontbranding. Bij de enkele grondnummers die wel goed wilden branden, duurde het vaak lang voordat het zover was. Dat men het vuurwerk toch liet doorgaan hoewel bij voorbaat de kans op een gedeeltelijke mislukking niet mocht worden uitgesloten was bedoeld als een vriendelijke geste tegenover de duizenden die anders voor niets zouden zijn gekomen. Blijft echter de vraag wat beter zou zijn geweest: geen of een deels ver waterd vuurwerk. Pa moest veelal de lasten dra gen van het motto ..het zit in de lucht"zoals b.v. bij de poppen kastvoorstellingen. als vloerbedekking natuurlijk Een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten alsmede honderden Leidenaars hebben gistermorgen de jaarlijkse militaire parade en het daaraan verbonden défilé gadegeslagen. De parade had plaats in de Breestraat. het défilé voor het bordes van het Stadhuis. Het was een indrukwekkend schouwspel, de onder delen van de stoet in perfecte orde voorbij te zien excerceren. De parade werd afgenomen door Schout-bü-nacht-Vlieger J. L. den Hollander. Paradecommandant was lui tenant-ter-zee Kop. Verder waren o.m. aanwezig burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de commandant van de Koksschool kolonel Th. H. Weasels en burgemeester mr. R, M. Gallas van Leiderdorp. Precies of half tien naderde een detachement van de Leidse Studen tenvereniging tot vrijwillige oefening in de wapenhandel .Pro Patria". ge kleed in hun donkere uniformen met witte pluim. De Marinierskapel stelde zich tegenover het bordes op en onder de vrolijke klanken van dit korps marcheerde het vlootpersoneel van het Vliegkamp Valkenburg voorbij. De Marinierskapel maakte plaats voor de Koninklijke Militatire Kapel met tamboerkorps. Een vaandelwacht torste het vaandel van het Van Heutzregiment en daarachter kwa men vijf compagnieën van de Koks- Eén van de glanspunten van het drie-oktober-festijn was onge twijfeld de helikopter-demonstratie, waarvan duizenden, vooral jeugdige. Leidenaars hebben genoten. Dit zat echt voortreffelijk ,,in de lucht", en de Marine Luchtvaart Dienst heeft hiermee een bijzonder goede beurt gemaakt. Het modernste materiaal werd voorgevlogen op een wijze, die bewondering afdwong, waarbij vlot en duidelijk commentaar via geluidsversterkers werd gegeven. school. Er werd vrijwel foutloos ge- I marcheerd. alleen het ..hoofden rechts" ging hier en daar wat onge- I lüic. De Kon. Militaire Kapel moest het veld ruimen voor de luchtmachtkapel. die vandaag geen „swingmuziek", maar uitsluitend militaire marsen speelde. Vervolgens presenteerden drie squadrons Luchtmaehtpersoneel van de Vliegbasis Ypenburg zich aan de autoriteiten en het publiek. Daar na gebeurde er een hele tjjd niets. De mensenmenigte begon op te dringen en d« politie had moeite het publiek achter de lijnen te houden. Maar daar kwamen ze eindelijk aan. Legerwagens met manschappen en licht luchtafweergeschut. De lucht macht kapeL die al die tijd voor het bordes had staan spelen, sloot dit mi litaire schouwspel. Vanaf 11.45 uur werd ln de Doelen - kazerne een receptie gehouden, die zeer druk bezocht werd. Wij zagen er o.m. Schout-bij-Nacht Den Hollan der. kolonel Wessels. de territoriaal bevélhebber West generaal Hlnrichs, de garnizoenscommandant van Den Haag. kolonel P. W. van Schewdel. de rector-magnificus prof. dr. W. den Boer en vertegenwoordigers van militaire, overhelds- en studentenin stellingen. Een (militair strijkje zorgde voor de achtergrondmuziek. Alle aanwezigen werd een bord huts pot geserveerd, dat de naam van de Koksschool eer aandeed. Het zat blijkbaar overal in de °P&lucht. zoals ook op het kermis- 0 terrein. Voorbeeldige demonstratie We zijn langzamerhand geheel vertrouwd geraakt met de „gewone" luchtvaart, en de jongere generatie loopt dadrvoor niet meer warm, maar wel voor de hogere, luchtledige regio nen van de ruimte. Maar deze „on gewone" vliegtuigen, de helikopters, zijn nog tenvolle in staat, de moderne mens te boeien, doordat zij meer dan enig ander toestel de mens in staat stellen door de lucht te dartelen als vogels. Want hoe snel en perfect an dere vliegtuigen ook mogen zijn, zij hebben in hun vlucht niets gemeen met het spelen in de lucht zoals Ica rus zich dat droomde en zoals de mens de vogel steeds heeft zien doen. Vooral het voorvliegen van de twee Augusta-Bell toestellen van de MLD wekte de grootste bewondering. Met deze toestellen worden de mariniers uitgerust, die minister Luns heeft aangeboden aan de VN als paraat strijdbaar onderdeel voor internatio nale acties. Amerika heeft een bestel ling van circa 2000 van deze toestel len lopen voor verschillende militaire doeleinden. Zij worden thans reeds in beperkte mate gebruikt by acties in het Verre Oosten. Vanzelfsprekend viel by de demon stratie van gisteren het accent op het militaire gebruik. Er waren oefenin gen met het „ontschepen" van mili tairen. die vervolgens uit de bosjes rond het speelterrein by de Torenflat aan de Van Vollenhovenkade een voortydig vuurwerk van losse flod ders lieten losbarsten, er was de terugkeer van deze stryders en hun lachend op de brancards liggende ge wonde en gesneuvelde makkers, en waren demonstraties van stijgver- mogen, snelheid in horizontale vlucht en wat al niet meer. De toeschouwers genoten van deze mechanische muggen, die herhaal delijk over Leiden vliegen, maar die nog nooit van zo dichtby te bewrn- deren waren. De snelheid, die de modernste heli kopters kunnen ontwikkelen, bleek groter te zyn dan over het algemeen werd aangenomen. Het was jammer, dat de demon stratie van deze beweeelykste mid delen van de luchtvaart een zuiver militair karakter moest hebben, maar dat was nu eenmaal het gevolg van de omstandigheden. Misschien ont wikkelt de samenleving zich nog eens zo. dat het gebruik van helikopters voor meer vreedzame doeleinden mo gelijk is. Per slot van rekening is l Leiden niet ontzet om er een militair I bolwerk van te maken, maar om waarden van vryheid en recht te verdedigen. 1 De demonstratie van de MLD be- I hoorde, zoals reeds eerder gezegd.on getwijfeld tot een van de hooetep""- ten van het feest van gisteren. Wii tnrfifolort er pve'-irr»(n nan. dnt nok de «ifveorder.s en ownlqpf~ren v«*n |H* irioDsni'mnjor (n h'»n h**rt h«ne« 'VTtn'oe in ems' »•-» z-'ken te '»n werden p«n Aot-ffol'drf» tn*oe«iy,enie demonstraties en het vreedznnm ee- hruik van deze Hqrteie produkten van 1 de moderne techniek. Fokker in zijn ..Spin als een van de Nederlandse pioniers van de luchtvaart. t Weer eens alle J kanten op wat was het heerlijk, weer t a eens in een Leiden zonder een- richtingverkeer rond te dartelen. f wy hebben niets tegen het f lofwaardige principe van een- i richtingverkeer op Breestraat en f j) markten-route. maar we hebben a a er toch echt van genoten, van de a Hogewoerd uit de Breestraat in k te kunnen rijden en uit de Man- denmakerssteeg zomaar naar de f j Vismarktbrug te kunnen door- t f fietsen. j) Alleen op de Haarlemmer- f f straat gold officieel het eenrich- a f tingverkeer nog wel. Maar wie I a tegen de offlclele stroom in ging lopen met de fiets aan de hand f liep voor gek. Wij hebben ons f I gisteren bezondigd aan talloze f f overtredingen. Het was een ge- (t I noegen. Vandaag zijn we weer j) i netjes. Want het Is nu eenmaal a f beter, dat eenrichtingverkeer. J Bezoek „Lakenhal" valt tegen Het bezoek aan het Leidse museum „De Lakenhal" is dit jaar tegenge- vallen. Het vorig jaar bekeken onge- 1 veer zestienhonderd mensen de over- gebleven relikwieën uit de tjjd van het verzet tegen d* Spanjaarden, dit jaar waren er slechts 973 bezoekers. De voornaamste bezienswaardighe den op 3 oktober zijn steeds de huts pot en het schilderij van Van Bree. De hutspot was op een rood tapyt ge plaatst en met bloemen versierd. lussen hutspot en vuurwerk Traditiegetrouw kwamen de leden van de Chr. Oranjevereniging gister avond en wel ditmaal voor het eerst in de grote zaal van het1 Leidse Volkshuis bijeen om zich nu zo „tussen hutspotmaaltyd en vuur- i werk" te amuseren met een alleszins j geslaagde familie-avond. Na samenzang sprak de voorzitter, de heer L. Schipper een hartelijk welkomstwoord, waarin hy zich in het byzonder wendde tot wethouder P. S. Harmsen. de heer M. I. de Jonge, afgevaardigde van de Vereni- I ging „Koninginnedag" en deputaties I van enkele zusterverenigingen uit omliggende gemeenten. Het feestprogramma omvatte ook nu voor „elck wat wils" en werd on der het motto „Van Teen op Tander" gepresenteerd door een viertal leden van de Hilversumse speelgroep „Toch". Het programma werd geopend door de voordrachtskunstenaar Jo Nobel, die al direct de nodige byval mocht oogsten voor de wyze waarop hy dr. P. H. Ritters „Arend en Antonia, de laatste bewoners" deed herleven. Hij maakte plaats voor de bekende mime- speler Henk Hester in zyn rol van „De Babysitter", een kosteiyke crea tie. Nadat Eelko Nobel met enige van zyn zelf gecomponeerde en op tekst gezette liedjes, waaronder het zeer geestige „Hoedje van tante Catootje" zijn gehoor een vrolijk kwartiertje had bezorgd, gaf goochelaar Ton Cup enige voortreffelyke staaltjes van zijn manipulatiekunst ten beste. Na de pauze droeg Jo Nobel nog voor het bekende ,.De man over vrouw" (Ina van der Beugel», gaf Henk Hester Een blik vanaf molen De Valk toonde aan. dat het bepaald geen dringen was op de route tussen binnenstad en kermister- Ruimteman of diepzeeduiker gestalte aan „Een biljarter" en ont popte Ton Cup zich tevens als een buikspreker van klasse en een wijs pedagoog voor zyn „sprekende" al lerminst „op; z'n mondje gevallen" pop Charley. Al met al zijn Jo Nobel en de zynen er voortreffeiyk ln ge slaagd de feestgangers (sters) enige uren van goede kleinkunst te bezor gen. De verkeersmaatregelen in Lei- den-zuidwest waren bijna nog rigoureuzer dan in de binnenstad. De gehele dag zijn de Vijf Meilaan en de toegangswegen naar dit winkelcentrum voor alle verkeer gesloten geweest. En hier was geen groot aantal vrijbrief jes uit gegeven. De hele 3 oktober lag het plein erbij als uitgestorven. En dat alles voor twee uurtjes stuntrydery door een Simcateam. 's Ochtends een uurtje en 's tegen de avond één. Maar het moet gezegd, het was wel spectaculair, dat de twee Fransen daar lieten zien: de 34-jarige José Cahga en rijn collega Paul Martin. Getuige de statistieken van dé verkeersongevallen schynt het voor velen met mee te vallen zich op vier wielen over de weg te bewegen, maar voor deze knapen waren twee wielen voldoende. Niet éénmaal, niet tweemaal, maar tientallen malen gleed José Canga op twee wielen over de vyf Meilaan. waarbij hy het 's middags extra moeilijk had op het door regen glad geworden wegdek Maar zelfs de gestaag neervallende regendruppels konden de rijen be langstellenden buiten de hekken niet dunnen, zo uitzonderlyk waren de stunts, die hy en zyn collega's daar JOSÉ CANGA tijdens het stuntrijden van een Simca-team aan het begin van een rit op twee wielen. Links zijn collega Paul Martin. uithaalden. Halve en hele slagen rondtollen met hun normale perso nenauto's waren slechts kinderspel vergeleken by de rare capriolen, wel ke José Canga op twee wielen uit haalde. Hy pikte een fles cola op, dat ergens op de weg geplaatst was. Hij smeet een doek in een wasma chine om hem by de volgende rit er weer rustig uit te halen. Hy reed met zyn zwaar overhellende wagen rond vlak voor zyn collega om de auto daar rustig weer op vier wielen te deponeren. Hy maakte behendig een slalom tussen niet te ver van el kaar staande personen door en hy I nodigde gegadigden uit het veelkop- l pi ge publiek uit om een baantje met I hem mee te ryden. Ln alsof dat alles nog niet gek gr noeg was. liet hij Paul Martin tij dens het rijden uit ren raampje klau teren en op de zijkant van de wa- gen staan. Alles bij elkaar was het 1 een by/onder wonderlijk schouwspel. dat terecht een storm van applaus aan de talryke kijkers ontlokte.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 21