BOGAERS: BOUW AANLOKKELIJK Tweede Kamer steunt pl annen van regering ÉW QTlfoltVS Bouwvakkers hogere beloning en zwarte lonen worden wit Socialistische motie verworpen (79-46) HILLMAN - „IMP" GARAGE JONGELEEN WEERBERICHT Plannen van de regering NIEVWE AANPAK VAN WONINGNOOD Uitstel Scholing Pendel Hogere grens A.O.W.-premie „TER VOORKOMING OVERBESTEDING VOL AUTOMATISCHE v' Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 No. 31077 I Nederlandse f koningspaar ,gemaakt van het keizerlijk paar met de Nederlandse ST.-JACOBSGRACHT 10-16 TELEF. 21560 - LEIDEN INRUIL - FINANCIERING AF EN TOE ZON k De Bilt verwacht van heden- tot a,Tiorgenavond: int Nu en dan zonneschijn maar voor namelijk in het noorden van het land P®)ok hier en daar enkele buien, nf, Koudere nacht en morgen overdag mgeveer dezelfde temperaturen als 'Gtandaag. Matige, langs de kust af en uafoe krachtige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). rke 5 OKTOBER ©Tl Eon op: 6.46 uur; onder: 18.11 uur. waMaan op: 19.45 uur; onder: 9.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.23 en 16.46 Uur, laagwater te 0.23 en 12.38 uur. Dit blad bestaat uit 32 pagina's Doe mee aan de' 3-Sterren prijsvraag 3-Sterren nylons geven U èn kwaliteit èn nn de kans op één van de vele prijzen! T"w formulier ligt klaar 4 bij Uw winkelier. Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smgel Leiden - Glro no 67055 [oofdredacteur: J. Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD Advertentie Zoals wij woensdag nog in een groot gedeelte van onze oplage konden berichten heeft minis ter-president Marijnen in zün antwoord op de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Kamer een aantal plan nen van de regering genoemd ter ontspanning van de arbeids markt. Deze plannen „beste dingsbeperking". zei oppositie leider Vondeling. „Neen. een voorkomen van bestedingsbeper king", zei premier Marijnen werd aanleiding tot een schor sing van d? beraadslagingen. Zij werden gisteren voortgezet. Sa mengevat zien de regeringsplan nen er als volgt uit: Investeringen van de over heid, met uitzondering van de woningbouw, tijdelijk opschor ten. De kredietverlening beper ken. Verruiming van de mogelijk heden tot overwerk. Meer getrouwde vrouwen in schakelen in het arbeidsproces. Gelijke betaling van loon voor mannen en vrouwen. Vijfenzestig jarigen de gele genheid geven te blijven wer ken tegen een later te betalen hogere ouderdomsuitkering. Enkele belastingen verhogen, die de kosten van levensonder houd niet zullen beïnvloeden. Reeds in 1964 een huurver hoging. Datum en percentage tage worden nog vastgesteld. Prijzen voor landbouwpro- d uk ten op meer verantwoord peil brengen. (Van onze parlementaire redactie) Het bouwvak moet zo aantrekkelijk worden, dat relen hierin willen gaan werken, en aldus het schrij- end tekort aan arbeidskrachten oorzaak van de woningnood kan worden ingelopen. Door een aanpak op vele fronten wil minister Bogaers korte met ten maken met het tekort aan bouwvakkers en dus ook met de wo- ïingnood. Ook dient de produktie per arbeider te worden opge roerd. De bouwkosten mogen niet verder stijgen. Dit blijkt uit de jouwnota, die hij heeft overgelegd aan de Staten-Generaal. Uit een veertigtal gesprekken, die e minister heeft gevoerd met alle bij woningbouw betrokkenen' is hem ebleken, dat o.a. de volgende maat- egelen moeten worden genomen: Verhoging van de lonen bij de ko- iende C.A.O.-onderhandelingen zal orden gestreefd met inachtne- ing van de algemene loonpolitieke litgangsp unten naar een zodanige erhoging van de lonen (inclusief restatiebeloning), dat daardoor een ositieve bijdrage kan worden ge ver d aan de oplossing van het •aagstuk van de zwarte lonen in de juwnyverheid. In verband hiermede het overleg, dat de regering thans >ert met de Stichting van de Arbeid rer de huidige algemene loonpolitie- e ontwikkeling van groot belang. verwerk. Op de bouwvakarbei- ers zal een dringend beroep worden edaan om in 1964 óf wel op een antal normale werkdagen, óf wel op en aanzienlijk aantal zaterdagen op oningbouwprojecten over te werken, et overwerk zal worden gestimu- :erd door een soepel beleid met de fgifte van overwerkvergunningen en ooral door een aantrekkelijke ver- oeding. Uitstel militaire dienst. Reeds roeg in 1964 mag worden gerekend p uitstel van opkomst voor eerste 'fening voor 1800 man. Dit aantal .1 zo spoedig mogelijk worden opge- oerd tot ongeveer het dubbele. Dat m, omdat de naoorlogse geboorte- »lf voelbaar wordt in de sterkte der chtingen. Pendel halt toeroepen. De pen ei van bouwvakarbeiders naar het uitenland (Duitsland) heeft ons tot u toe al 12.000 woningen gekost. De laatregelen om het „klimaat" in de ederlandse bouwnijverheid te ver eteren zullen er hopelijk toe bijdra- en. dat de neiging in het buitenland gaan werken gaat afnemen. Doorwerken bü slecht weer. Jaar- )ks gaan ongeveer 50 werkdagen erloren door slecht weer. Men hoopt it aantal aanzienlijk terug te kuil en brengen door speciale maatrege- ;n. In de toekomst zullen, bij een efinitieve regeling, de extra-kosten an dit doorwerken geheel ten laste an de opdrachtgevers kunnen wor- en gebracht. Arbeiders voorrang bü woningen. - ouwvakarbeiders, die ten minste vee jaren in de nieuwbouw van wo- ingen in Nederland hebben gewerkt, Uien voorrang genieten bij het ver rijgen van een woning. Ancienniteitstoeslagen -. Overwogen ordt in de C A O. de mogelijkheid m ancienniteitstoeslagen op te ne- zowel voor werknemers, die ng bij dezelfde baas hebben ge- erkt, als voor hen die lang in het ak werkzaam zijn. Vermüding reisuren. Organisa- les van werkgevers en werknemers zullen overwegen, in hoeverre door het opnemen van bepalingen in de C.A.O. en/of door onderlinge afspra ken het euvel van de niet produktie- ve. betaalde reisuren kan worden be streden. Het uitstel van opkomst voor mili taire dienst zal in eerste termijn gel den voor een periode van twee jaar, eventueel tweemaal te verlengen met twee jaar, mits de betrokkene gedu rende die periode werkzaam blijft in de nieuwbouw van woningen. Na af loop van de periode van zes jaren zal desgevraagd voorgoed vrijstelling worden verleend, indien de jonge man aan de volgende voorwaarden voldoet: a. hij moet in het bezit zijn van een getuigschrift, als hij werkt in een beroep waarvoor getuigschriften be staan rits), centrum voor vakoplei ding, leerlingenstelsel, voor de ove rige beroepen zullen nadere criteria worden vastgesteld: b. hij moet als bouwvakker in de nieuwbouw van woningen in Neder land werkzaam zijn als hij zijn aan vrage om vrijstelling indient; c hij moet een verklaring van zyn werkgever overleggen, dat hij zal blijven werken in de nieuwbouw van woningen in Nederland. Nagegaan zal worden of het be zoek aan l.ts.'en kan worden gesti muleerd, of de opleidingen volgens het leerlingenstelsel moeten worden gewijzigd, en of aan de technische scholen speciale cursussen (voor bouwvakkers) moeten worden opge richt. Het bedrijfsleven zal voorts na gaan of versnelde scholing door or ganisatiebureaus het aantal ge schoolde arbeiders kan opvoeren. Voor hen, die de cursus bouwvak ken volgen aan de centra voor vak opleiding van volwassenen zal de loondervingsvergoeding op korte ter- I* De foto's in dit blad van de f J viering van het Leids ontzet f f werden vervaardigd door onze f q fotograaf J. HOLVAST t i mijn worden verhoogd tot het niveau van het loon van een ongeschoold ar beider in de industrie. Er pendelen 8000 9000 Nederland se bouwvakkers op Duitsland. De laatste jaren is hun aantal met 2000 a 3000 per jaar toegenomen. De mi nister doet een krachtig beroep op de medeverantwoordelykheid van de werknemers persoonlijk voor de op lossing van het woningprobleem. Tydens de persconferentie, waarop minister Bogaers zün nota toelichtte, en zei dat het woningprobleem nog ernstiger van aard is dan hü zich by zyn ambtsaanvaarding had voorge steld, bleek dat we met 90.000 wonin gen per jaar nog niet inlopen op het tekort. Dit jaar is er nog geen ver betering, want van januari tot en met augustus kwamen er 4000 wonin gen minder klaar dan in het over eenkomstige tydvak in 1962. En 1962 leverde maar 78.000 woningen op De produktie is de laatste jaren steeds gedaald. Slot pag. 2 Het ministerie van Sociale Zaken deelt mee, dat dezer dagen de publi- katie van een Koninklijk besluit kan worden verwacht tot verhoging van het bedrag, waarover ingevolge de Algemene Ouderdomswet, de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, de Algemene Kinderbijslagwet en de Kinderbüslagwet voor loontrekken- den maximaal premie wordt geheven. Deze premie-inkomensgrens, welke thans f. 9000 per jaar bedraagt, wordt verhoogd tot f. 9800. De ver hoging zal 1 januari 1964 ingaan Bij beschikking van 27 september 1963 heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de beslui ten van het bestuur der Sociale Ver zekeringsbank inzake vaststelling van het premiepercentage kinder bijslagwetten voor 1964 goedgekeurd. Het premiepercentage algemene kinderbijslagwet is vastgesteld op 2 (thans 1.9). Het percentage voor de kinderbijslagwet voor loon trekken- den is op 3 vastgesteld, d.w.z. onge wijzigd gebleven. Chinees vroeg asiel in Moskon De tweede secretaris van de Chi nese ambassade in Londen. Tsjou Sjoeng-poe, heeft met zijn gezin po litiek asiel in Moskou gevraagd, toen hij midden augustus van Londen op weg was naar Peing. Een woordvoer der van de Chinese ambassade heeft bevestigd, dat de secretaris verdwe nen is, maar men zei niet te weten waar hü op het ogenblik is. Prinses Beatrix brengen een staatsbezoek aan Perzië. Kort na de aankomst op het vliegveld van Teheran werd deze foto Ontvoering? Een Westduitse natuurkundige uit Hamburg, dr. E. von Winterfeld, die onderzoek op het gebied van de elek tronica verrichtte, wordt sedert drie weken vermist. Hij was op 14 septem ber met vakantie naar de Oosten rijkse Alpen gegaan, twee dagen daarna werd zijn laatste brief ont vangen. De Westduitse pohtie vreest dat de 57-jarige Winterveld is ont voerd. (Van onze parlementaire redactie) Een flinke meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gis teravond akkoord verklaard met de plannen van de regering om de spanning op de arbeidsmarkt te verminderen en overbesteding, als gevolg van de te verwachten loonsverhogingen, te voor komen. Een socialistische motie, die de regeringsmaatregelen onnodig en ongeschikt noemde, maakte geen schijn van kans en werd met 79 tegen 46 stemmen verworpen. Voor waren alleen de PvdA, de CPN en PSP en merkwaardiger wijs ook twee leden van de Boe renpartij. Het derde lid van de B.P., de heer Harmsen, was zoek op het moment van de stemming. De heer Koekoek ging hem, onder hilariteit van de Kamer speciaal nog even zoeken, echter zonder resultaat. De leider van de PvdA-fractie, prof. Vondeling, diende zijn motie in. omdat de minister-president, mi-. Ma rijnen, hem niet van de juistheid van de regeringsmaatregelen had over tuigd. Met haar maatregelen, zo luidde zijn standpunt, loopt de rege ring vooruit op toekomstige loons verhogingen, zonder dat zü ook maar op enigerlei wyze aangeeft, hoe hoog deze loonsverhogingen kunnen of moeten zijn. Minister Marynen had namelyk, wat dit laatste betreft, ook in tweede termyn slechts willen ver wijzen naar het komende rapport van de Sociaal-Economische Raad over de aanvaardbare loonstyging in 1964 en naar het overleg, dat thans tussen werkgevers en werknemers wordt ge voerd. Ook de sprekers van de rege ringsgezinde fracties wilden zich bü voorkeur niet in dit overleg mengen. Onontkoombaar In de motie stelde prof. Vondeling onder meer. dat een forse loonsver hoging onontkoombaar is. Hü gaf toe, dat behalve loonsverhogingen ook andere maatregelen nodig zün om de spanningen in onze volkshuis houding te verminderen, maar noem de de door de regering voorgestelde maatregelen onnodig en onjuist. Daarom gaf de motie de regering in WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO IEMCO N.V. overweging, haar houding nader te bezien. Prof. Vondeling meende, dat de re gering vooral meer moest doen om hoge winsten te beperken, de invoe ring van een vermogensaa nwasbelas- ting te bevorderen, winstdielingsmaat- regelen te stimuleren, speculatieve prysvorming van grond en huizen te gen te gaan, enz. Toen prof. Vonde ling zijn motie indiende, was al wel duidelyk, dat zy zou worden verwor pen. De woordvoerders van de rege ringsgezinde fracties hadden name lijk gistermiddag reeds zy het met nuancering laten weten, dat zij er geen behoefte aan hadden, de rege ring in de steek te laten, vooral om dat nog helemaal niet vaststaat, hoe de meeste van de voorgestelde maat regelen er uiteindelijk uit zullen zien. By na alle sprekers prezen de rege ring, dat zij in elk geval reeds nu een beslist standpunt heeft ingenomen. Slot pag Meer Amerikanen naar Steinstiieken Een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse leger heeft gisteravond 20 militairen overgebracht naar de Westelijke enclave Steinstiieken op Oostduits gebied, waar zich het af gelopen etmaal twee incidenten heb ben voorgedaan tussen Amerikaanse soldaten en Oostduitse grenswachten. De Amerikanen werden met ste nen bekogeld, hetgeen zij beant woordden met traan- en rookgra- naten. Van Amerikaanse züde is be toogd, dat deze versterking van het garnizoen in Steinstiieken noodzake lijk is geworden „als gevolg van de voortdurende provocaties die de pa trouilles van de Amerikaanse mili taire politie te verduren hebben". t Uit het Leidsch Dagblad van 3 October 1863: J AdvertentieOndergete- kende maakt bekend, dat hij J ingevolge vergunning van f den Burgemeester, met zijn J poffertjes-kraam staat op de Ruïne bij het paardenspel. J G. Epskamp, van Leiden, t 3 October 1574 en 17 No- I vember 1813. Er bestaat een I treffende overeenkomst tus- schen de historische feiten i van de dagen van 3 October 1574 en 17 November 1813. t Door het lot van Leiden zou I het lot van Holland worden i beslist. 't Zat gisteren in Leiden in de 1 helikopter-demonstratie van de lacht. Een van de onderdelen Marine Luchtvaart Dienst op de van het officiële programma der) speelweide bij de Torenflat aan drie oktober viering was een de Kanaalweg. Deze foto toont de twee Augusta-Bell-helikop- slagen en talloze foto's van deze ters, die met hun toeren duizen- luchtigeviering van het Leid den verbaasden. Elders in dit se ontzet blad geven wij uitvoerige ver-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1