OPTOCHT ,,'T ZIT IN DE LUCHT" TROK WEER DUIZENDEN KIJKERS I Lange liclitstoet in Leidse binnenstad Bezienswaardige evenementen rapenburgj aan de lopende band tot leven HET WAS „ANDERS DAN ANDERS Afdrukken van indrukken f' GROTE AANKOPEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 r ,,'t Zit in de lucht" it nu alweer ver- iden tijd, dut,,'t zat in de lucht" isteren. Weer eens een andere lucht dan die 'an „haring en hutspot", die we op idere 3 oktoberdag naar hartelust op- nuiven. Het was een originele gedachte van e 3 October-Vereeniging, de duizen- en kijkers nu eens met iets anders te iten kennismaken dan met het traditio- tel-,historische"nu waren geschiede- nis en toekomst met elkaar verbonden en hoewel alles zich op de grond af speelde, bevonden we ons tegelijkertijd toch ook ,>in de ruimtemet alle be zienswaardige en leerrijke evenementen aan de lopende band van dien! „De ontwikkeling van de luchtvaart" tjazeker geen gemakkelijkmaar wel een bijzonder actueel onderwerp, dat ongetwijfeld heel wat hoofdbrekens ge kost heeft, om er een spectaculair en tevens verantwoord beeld van te geven. Wie midden in deze tijd met zijn rbazingwekkende ontwikkeling op Jer gebied staat, zal er zich stellig tvig voor geïnteresseerd hebben. De ruimte biologeert de mens. De mens wil zijn vleugels steeds »er uitslaan: iedereen verlangt, ep in zijn hart. nog eens een reisje var de maan te kunnen maken en mannen van de wetenschap zijn aardig op weg deze wens spoedig een tastbaar resultaat om te zet- n. Daarvan kregen wij al een aardige ipressie tijdens het voorbij trekken .n de laatste groep: „Maanreis ino 2063". Zou het er dan heus zó uitzien, als !t in deze volstrekt aparte optocht erd voorgetoverd Wij zijn geen expert en weten t is niet. Maar in ieder geval maakten de inderlyke mechanismen, waarmee standen van miljoenen kilometers 'erbrugd moeten worden, een mach- je en huiveringwekkende indruk. Niets voor ons", dachten wij, die iver nog een beetje dicht bij huis Uven. Temeer, omdat we er niets tor voelen op een gegeven ogenblik tk nog „maanziek" te worden.... Fantasieën Enfin: dat was dan een toekomst- leid. van hetgeen de ruimtevaart is te bieden zal geven. Ruimtevaar- n, welke nu al zo af en toe aan orde zijn. hoewel we op het ogen- Ik enigszins in een impasse lijken verkeren. Dat het „zitten In de lucht door eeuwen heen de harten der men- n heftig bewogen heeft, bleek dui- ïlijk uit de voorstellingen der andere •oepen. Het begon al dadelijk met twee ïren uit de Griekse mythologie: aidalos en Ikaros. beiden prijkend een indrukwekkende praalwagen, i gezelschap van de paardrijdende bning Minos, ondanks het feit, dat i eerste met hem in verband met liefde danig overhoop lag. IDat waren de eersten, die het aan- urfden van de aarde op te stijgen: j zouden vanzelfsprekend talloze kvolgers krijgen. Grappenmakers waren er natuur lijk ook onder. Zo baron Von Münchhausen. wiens vreemde verhalen over vluchten met een korrel zout genomen moeten worden. Zijn leugens zijn dan ook niet voor zoete koek opgegeten, maar wèl deden zij zijn lezers schater lachen. Een andere fantast, van wiens voorspellingen toch wel heel veel uit gekomen is, was Jules Verne, die zich baseerde op de wetenschappelijke fei ten van de dag. Men kan zeker be wondering hebben voor diens voor uitziende geest en daarom was het goed. dat ook aan hem de nodige aandacht werd besteed. Jules Verne's profetieën zijn in de loop der jaren door duizenden verslonden en nog altijd is hij vooral onder de avontuurlijke jeugd, een bij uitstek populaire figuur, die wonderwel in deze wereld van „hemelbestormers" paste. Jules Verne groette dan ook naar alle kanten om zijn bewonde raars te danken voor hun hulde. Verbazing De ballonvaart. Ook daaraan waren enige opmer kelijke scènes gewijd. Waar men ze zo gauw vandaan ge haald had. is een mysterie, maar in ieder geval: ze stonden paraat bij hun apparaten, die indertijd de wereld in rep en roer brachten. Daar waren de uitvindingen van Joseph en Etienne de Montgolfier, welke nu ongeveer 180 jaar geleden de mensen in beroering brachten en de eerste stoot gaven tot de ballon- sport. welke talrijke luchthelden heeft voortgebracht, met het echtpaar Boesman in de huidige tijd aan de spits. De prachtig opgetuigde en geschil derde ballon van deze twee Fransen was een ware lust voor het oog. Zij moet destijds aller verbazing opge roepen hebben! Maar ook Otto Lilienthal was van de partij. Wie iets van deze moedige man afweet, weet. dat hij al op 48- jarige leeftijd verongelukte, maar dat het aan hem te danken was. dat de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart gebo ren werd. Daarin zijn nu niet minder l Bepaald onbevredigend was 4 4 het, dat de optocht dit jaar niet 4 i langs het Rapenburg is getrok- 4 ken. Vorige jaren gebeurde dit a steeds tweemaal, eenmaal aan de oost- en andermaal aan de f west-zijde. t Het Rapenburg mag naar onze f 4 mening in de route van de op- 4 4 tocht niet ontbreken. Niet alleen 4 a omdat het Rapenburg in zeker 4 J opzicht het hart van Leiden is. a maar ook omdat, aan dit Rapen- burg het symbool gevestigd is f van de grote winst uit het hard- nekkig verzet van vier eeuwen f 4 geleden, de Academie. t 4 Wanneer er redenen mochten 4 zijn. om een nieuwe route voor 4 de optocht samen te stellen, dan a mogen in geen geval beide gan- v gen langs het Rapenburg verval- f. t len. Er is veel te zeggen voor een geheel nieuwe route, die b.v. niet 4 tweemaal door de Breestraat zou t 4 leiden en ook overigens tot het 4 a centrum beperk - blijft. Leiden is 4 in de afgelopen tien jaren uit- a gebouwd door het tot stand ko- a men van wijken, waarin meer f. f mensen wonen dan in het een- t trum. Misschien zou er iets voor f 4 te zeggen zijn, de optocht ook t 4 eens door Zuidwest en Noord te 4 a laten rijden. 4 Maar ook dan: het Rapen- a burg mag niet worden overge- a slagen. Want aan dat Rapen- f burg staat het symbool van de t grote verworvenheid van het 4 Leidse verzet de Academie t woordigers van landen, welke door deze luchtlijn worden aangedaan: t.w. Duitsland, Italië, Libanon, Iran, Pakistan. Birma. Thailand en Singa pore. Een dappere K.L.M.-bemanning gaf daarby natuurlyk „acte de pre sence". Zo gaf deze optocht dus alle facet ten van de luchtvaart overzichtelijk het zyne. waarvoor wy de Optocht commissie onze waardering niet wil len onthouden. Daar moet machtig veel werk aan vooraf gegaan zijn! De velen, die ondanks het trieste, koude en wisselvallige weer, zich op nieuw hadden opgemaakt om te zien wat voor de zoveelste maal uit de 3 oktoberkeuken tevoorschijn zou komen, zullen hun gang zeker niet betreurd hebben. Het is toch zo. dat deze optocht van 3 oktoberbestuurderen, praalwa- Ruimtevaart levert blijkbaar niet alleen ingeblikte stoere mannen op. maar ook een lieftal lige Venus als deze deelneem ster aan de optocht. gens, deelneemsters en deelnemers, en zeker niet in de laatste plaats van muziekkorpsen, waarop onze stad terecht trots mag zijn zó kranig, gedisciplineerd en vervuld van enthou siasme voor de goede zaak komen zy altijd voor de dag! steeds weer tot de hoogtepunten van deze door de geschiedenis heen roemryke feest dag behoort. Voor en na Men trekt er vóór of na de hutspot heen en raakt er altijd weer door gegrepen. Een enkele Nurks mag dan met het oude liedje voor de dag komen van 't ..Laten ze nu toch eens iets anders verzinnen", de rechtgeaarde Leide- naar zou „zyn Optocht" toch niet graag* willen missen. En wie daar anders over denken mocht, moet zélf maar eens met een ander voorstel op de proppen komen. Zo héél gemakkelijk lykt ons dit niet! In ieder geval was deze optocht al „anders dan anders". En dat was de hoofdzaak! Daar kwamen ze aan: bon- te wirwar van velerlei vreemdsoortige figuren, dik wijls origineel en fantastisch: voorop de fiere mannen van de Kon. Luchtmachtkapel, die vanzelfsprekend in dit ruimtevaartgeheel voor alle anderen paraat waren! Dan wonderlijk toegetakel de ruimtevaarders, heksen op bezemstelen en „brommers", gehelmde Grieken, lijfwacht van Koning Minos, als inlei ding tot de gouden Minotau- rus, gevolgd door de vervaar lijke „Gier met drie koppen" in gezelschap van baron von Münchhausen, de leden van de Gunclub rond het kanon „Columbiad", de burgers en burgeressen uit het Frank rijk van de Montgolfiers, de modellenbouwers, de grotes ke ruimtemannen, de grieze lige maanbewoners en de ro botten met tot besluit de lief lijke Maankoningin en haar schone hofdames en niet te vergeten al die grappige, ouderwetse „automobieles" Dat alles vormde toch wel een origineel geheel, waarin het heden en het verleden dooreen gestrengeld waren, met in iedere groep iets ver rassends, dat tot hèèl wat commentaar aanleiding gaf. Die heksen en die ruimte mannen met hun antennes op het hoofd, waren het on derwerp van gesprek voor de vele toeschouwers, die ge spannen keken naar alles wat hun, ook door middel van vliegende schotels „voorge schoteld" werd. Met rijke verbeeldings kracht waren de ontwerpers tewerk gegaan. Het moet gezegd: zij had den van het onderwerp ge maakt, wat er van te maken viel. „In de lucht" is zoveel te be leven dat tóch niet te con troleren valt. Een schepje mèèr of min der er boven op, doet er dus eigenlijk niets toe! Iedere kijker en iedere deelnemer (ster) leefde met dit wonderlijke en kleurige geheel van harte mee. Het was een groots eer betoon aan allen, die de we reld met hun ontdekkingen telkens weer versteld deden staan. Er zullen er ongetwij feld nog velen komen, die de mensheid op dezelfde weg vóór zullen gaan, totdat we eindelijk het vurig begeerde doel zullen bereiken: een „werkelijke" landing op de maan. waarschijnlijk heel wat minder genoeglijk, dan dat we 't op deze 3 oktober dag dachten! Met dat al: de voorberei dingen ertoe zijn getroffen en deze optocht verplaatste ons alvast fascinerend in het he melruim. Alle wonderlijke wezens, die door de Leidse straten paradeerden, onderstreepten de verbazingwekkende ont wikkeling van de luchtvaart in de loop der eeuwen. En wij, aardbewoners, keken ons de ogen uit naar de vele bi zarre personages, met wie wij misschien éénmaal zullen kennis maken. Liever eerder dan in het jaar 2063, want dan maakt waarschijnlijk niemand van ons 't meer mee En dat zou jammer zijn. Techniek en charme op de grond dan 2500 modelvliegtuigbouwers op genomen en 2000 zwéefvliegers ma ken per dag hun 200 zweefvluchten. Zo was het niet verwonderlyk. dat de leden van de „Leidse Luchtvaart Club" in deze groep waren opgeno men om hulde aan deze pionier te brengen. De ruimte in! Dan was er ruimte voor „onze" pionier Anthony Fokker. Wat zou onze luchtvaart zonder hem betekenen? Anthony Fokker en diens „Spin": het verkleind en ingenieus vervaar- digd model van dit vliegtuig behoor- de erby. evenals de machine van Charles Lindberg, de ..Spirit of St. i Louis", welke als eerste de Oceaan overvloog en daarmee de grondslag legde voor het luchtvaartverkeer tus sen Amerika en Europa. Ook alweer zo'n dapper man. een onmisbare schakel in de opzienbarende ontwik- j keling van de luchtvaart, welke zyn sporen in dit opzicht op grandioze wijze verdiend heeft. Naar alle kanten breidde zich dat luchtverkeer uit. Was daar niet het Noordpoolvaart Luchtschip ..Norge", dat in 1926 Poolwaarts vertrok en j irt het dorpje Teller terecht kwam? De drie grote mannen van deze ex- 1 peditie: Amundsen. Ellsworth en Nobile waren de triomfators, die de I eerste vlucht over de Noordpool dap- per en na tal van moeilijkheden vol-1 brachten, zy ook dus mochten, mét de ijsberen en de Poolbewoners, ge zien worden! Wie enigszins op de hoogte is van 1 al hetgeen er op het gebied van de luchtvaart te koop is. kent de roem van de Douglas DC-8. de trots van de nu in lasten zittende K.L.M. Maar die Douglas DC 8, waarmee de reis naar Djakarta van 55 dagen tot 25 uren werd teruggebracht, mocht toch niet ontbreken. En van die reizen van Amsterdam naar Dja karta kregen we nog een schilder achtig beeld te zien door middel van de praalwagen, welke enerzijds de Hollandse molen en anderzyds de wuivende palmen uit Indonesië te zien gaven, met daarby alle vertegen- Geslaagde taptoe-avond Aan elk 3 oktoberfeest gaat een taptoe-avond vooraf. Jongens en meisjes van groot tot klein, voorzover aangesloten bij een school-, sport- of speeltuinvereniging, vormen dan een kilometers lange stoet, die zich als een lichtgevende slang door het centrum van de stad beweegt. Deze optocht is bedoeld als hulde aan de nagedachtenis van P. A. van der Werf, Prins Willem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis de Boisot. andaar de kranslegging bij het standbeeld van de dappere burgemeester, die i« de sombere belegeringsdagen van 167!f zijn eigen lichaam aan de hongerige bevolking van Leiden aanbood, en bij het Jan van Hout-monument. Het is over het algemeen een vro lijke, bonte stoet die voorbijtrekt, maar tijdens het defileren langs het standbeeld en het monument geven de meesten blijk van hun eerbied voor de helden va ntoen. Vaandels neigen en kransen worden resp. ge hesen in het Van der eWrfpark en gelegd. De roemruchte bediende van sociëteit Minerva Dolf Delprado was ook ditmaal weer in actie bij het aanbieden van luchtige ver versingen aan de deelnemers van de optocht. Dit wandelende yoghurt-flesjemoest er koud van blijven. Geen politiek Aan de taptoe op woensdagavond hebben weer heel wat Jongeren deel genomen. Zy verzamelden zich op het afgezette Kaasmarktterrein en ont staken daar hoe meer licht hoe feestelijker de stoet hun fakkels en lampions. Nadat ook de medewer kende muziekkorpsen het waren er meer dan tien zich present hadden gemeld, zette de eerste groep zich precies om half acht in beweging, terwyi ruim een half uur later voor de laatste groep het voorwaarts mars I weerklonk. Daar het voeren van politieke pro paganda in deze feestelijke optocht niet is toegestaan moest de Werk- I groep van Anti-militaristische Stu denten deze avond werkloos bljjven toezien. De studenten hadden wel kans gezien het Kaasmarktterrein te betreden, maar verder dan de markt kwamen zy met hun spandoek niet. I Voorschriften zjjn voorschriften, zei den de taptoe-organisatoren en zij namen onmiddellijk de politie in de arm. Kalmerende woorden bleken j echter voldoende te zijn om de stu denten tot andere gedachten te bren- grn. Bepaald onschuldig was het optre den van de in maart J.l. opgelichte drumband van de R.-K. Gymnastiek vereniging ..Victorie", die op deze geslaagde taptoe-avond voor het eerst, in het openbaar verscheen, vijftien Jongens en meisjes, die wekenlang onder leiding van hun instructeur, de heer C. van Eg mond. hebben gerepe teerd. zagen er ln hun nieuwe uni formpjes keurig uit en ook in muzi kaal opzicht behoefden zy zich deze avond niet te schamen. Behalve een groot aantal school-, sport- en speel tuinverenigingen te veel om op te noemen liepen in d*> optocht ook padvinders en padvindsters mee. Vóór het Stadhuis de route was dezelfde als voorgaande jaren voegde de loco-burgemeester, de heer S. Menken, zich in gezelschap van enkele andere autoriteiten by de kop groep om vervolgens in het Van der Werf park het défilé af te nemen. De stoet werd op het Levendaal ontbon den. kant DIREKT doen toer Iwt sluiten van een PERSOONLIJKE LENING 3X Nfoiai ANOSCHf MIDDENSTANDS! ANK Het vaandel van het Regiment Van Heutz passeert de autoritei- ten voor het stadhuis tijdens het militaire defile.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 19