REGEN BLEEF IN DE LUCHT ZITTEN TOT DE OPTOCHT WAS GEËINDIGD ligtvoet Gods hand groepeerde en schreef de geschiedenis "&L WmMÊÊÊSÊasÊé Ongebruikelijk stille viering van het Leidse ontzet In contact met de historie Dagopening in v. d. Werf park Ds. J. M. D. van den Berg sprak in Pieterskerk MUSICERENDE K.L.M.-ERS Onrustige Zenuwen? Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 oktober 1963 Vijfde blad no. 31077 Na afloop van de optocht ..'t Zit in de lucht" voelden drie veteranen van de optochtcom missie zich in de zevende hemel. Ze hadden weliswaar vergeten hun hoge hoed voor een ruimte helm te verwisselen, maar naar wij vernemen hebben ze deze es capade goed doorstaan. U ziet ze hier vereeuwigd tijdens hun be houden ruimtevaart. Het zijn de heren H. de Wilde (captain). N. A. Commandeur (navigator) en J. H. C. Laman die op de lin ker vleugel de vlucht financiel mogelijk maakte. Nog steeds wU zouden deze „dagopening" niet gaarne missen vormt de koraalmuziek in het Van der Werfpark een wijdingsvolle inzet van de derde oktober. Met de reiveille, ook dit jaar bü traditie op het Stadhuis plein gebracht door het Leids Politie Muziekgezelschap, en de dienst in de Pieterskerk, is het ook bij deze koraalzang, dat een ruime plaats in het programma is ingeruimd voor het kerk- en vaderlandse lied. Zo ook gis terochtend. De acht slagen van de stad- ïuistoren waren nog maar nau welijks verklonken of het koor tan zangers (essen) zette de eer- ite versregels van Psalm 89 ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods goe- lertierenheid", in. Herman Stenz L- en dit zou ook later blijken fiad zijn koor in de *hatid. Er werd goed en met enthousiasme gezon gen. Bestuursleden van de 3 Octo- ber-vereeniging vielen gisteren bij de Torenflat uit de lucht. Er jras blijkbaar nogal wat haast Hodig om uit de stormwind van de rotor te komen. Hoe pittig klonk het „In naam van Oranje" en wat stemmingvol het „Wilt heden nu treden". Om dan nog maar niet te spreken van de Hymne „Lof zij de helden". Wü zouden al zijn er dan altijd nog een kleine driehonderd zangers de belangstel ling voor dit koor. dat slechts één „uitvoering" per jaar geeft, gaarne iets groter zien. Kerken een kan selafkondiging en zangverenigin gen zouden hiertoe kunnen opwek ken. Van der Werf kreeg deze ochtend zijn tweede krans. De heer J. J. van Biemen, die met de heren P. Eradus en G. van Weerlee zitting hebben in het door zangers voor deze gelegen heid gevormde comité, bood hem de burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot aan. met het'verzoek zijn voorganger van 1574 daarmede te eren. Hetgeen dan ook geschiedde. Twee coupletten van het Wilhel mus gezongen door het koor en Dagopening in het Van der Werfpark onder leiding van Herman Stenz. vele belangstellenden besloten deze in het flauwe schijnsel van de eerste zonnestralen begonnen stemmings volle inzet van de derde oktoberdag. Advertentie RADIO TELEVISIE Onder geheel andere omstandigheden dan in 1574. doch onge twijfeld voor velen met dezelfde gedachte: het dankend gedenken, waren velen opmerkelijk meer dan in voorgaande jaren gisterochtend in de Pieterskerk bijeengekomen om nog weer eens geconfronteerd te worden met de geschiedenis van het beleg en ontzet van Leiden. De Pieterskerk is daartoe op een dag van veel feestgedruis dan ook wel de geëigende plaats. Ditmaal ging in deze dienst voor ds. J. M. D. van den Berg, die onder het thema „Onze strijd - Gods zaak" zjjn prediking baseerde op het tekst woord uit Psalm 145 „De Heer be waart alles, die Hem liefhebben, maar Hy verdelgt alle goddelozen". De onzichtbare, almachtige hand Gods, aldus ds. Van den Berg in zijn inleidend woord, heeft de geschiede nis van de derde oktober gegroepeerd en geschreven. Voor wie zijn bijbel kent is er geen probleemde ge schiedenis is de plaats, waarin de hand van God bezig is. Als voor beeld noemde spreker de inhoud van de in deze dienst gelezen Psalm 77. waarin de dichter van deze psalm zegt, dat het God was, die zijn volk door de Rode Zee leidde en uit de woestijn redde. Een visie, welke men b v. ook bü Groen van Prinsterer en Koningin Wilhelmiina aantreft en waarbü de gelovige weet, dat hü zich beschermd weet door de liefde en de zorg van zün God. Vervolgens ging ds Van den Berg in op de situatie, welke ontstaan was. nadat de Spanjaarden het beleg rond de stad Leiden geslagen hadden. Lei den was met zijn 15.000 inwoners voor die tijd een grote stad te noemen; een stad ook, welke om zün geogra fische ligging Wjzonder belangrijk was en derhalve voor de Nederlanders niet verloren mocht gaan. Zo kwam het, dat de Prins van Oranje een leger in het Limburgse op de been bracht onder aanvoering van zün broers Lodewijk en Hendrik met de bedoeling op deze wüze lucht voor de belegerde stad te brengen. Inder daad moest Valdez de aanvoerder der Spanjaarden het beleg op breken en kon hü P&s terugkeren nadat het prinselük leger bü Mook verslagen was Waar de stad ver zuimd had tüdig de geslonken voor raden aan te vullen, werd de situa tie afgrüselük. Buitengewoon was echter de moed en de geestkracht der Leldse burgerij. In dit verband werd gewag gemaakt van de verovering van de schans Boshuizen bü een uit val der belegerden. En werd een uit spraak aangehaald van een Neder lands officier, die getuigde, dat hü. al zou hü vanwege de honger zijn linkerhand moeten opeten, met zün rechterhand zou blüven doorvechten. Groot was de opluchting, toen het tenslotte de Zeeuwse matrozen onder aanvoering van Boisot gelukte door te dringen tot de stad en haar te bevrijden. Evenals in 1512, toen als door een wonder bü de instorting van de toren der Pieterskerk niemand werd gedood, en evenals in 1522. toen de kerkvernieuwing door de Neder landse Paus Adriaan door de gebe den der Leidenaars begeleid werd, stroomde het volk zijn kerken bin nen om de Almachtige te danken voor de herkregen vrijheid. In grootste nood vastberaden Hoe kwam het nu, zo vroeg spre- ker zich af, dat de Leidenaars ook in de grootste nood vastberaden ble ven. Het was meer dan angst voor de wreedheid der Spanjaarden; het was meer dan het besef zich gebonden te weten aan de eed van trouw, die men eens had afgelegd. Het was vooral ook het besef, dat men behalve voor het welzün van de eigen stad en haar Inwoners ook streed voor de zaak des Heren. Een besef, dat door de Zwitsers- hervormer, Ulrich Zwingli, werd weergegeven met de woorden t is Uw zaak, o Hoofd, o Heer. waarvoor wü staan; en omdat het geldt Uw zaak, Uw eer, kan zy nieit te gronde gaan Wat echter thans in het geding is, dat is de noodzaak om vandaag niet minder vastberaden en geloofszeker te zyn dan vroeger. Want weer wor den godsdienst en vrüheid bedreigd: ditmaal niet uit het Zuiden, maar uit het Oosten en dit in een oneindig heviger mate dan destüds. In prin cipe bestaat er, aldus spreker, im mers weinig verschil tussen de Spanjaard Valdez, die schrijft „Wü zullen U doden" en de Rus Chroesj- tsjow, die spreekt „Wü zullen u be graven". Daarom, aldus ds. Van den Berg, van de christelyke gemeente verwacht mag worden, is dit, dat zü zich in de storm der tüden sterk zal weten door een nameloos vertrouwen op die God, die de rechtvaardige be waart en de goddeloze verdelgt. De dienst, waarin gebed, prediking en lied goed op elkander aansloten, werd besloten met het zingen van enkele coupletten van het Wilhelmus Charles Lindbergh zag er naast zijn Spirit of Louis nu en dan wat vermoeid uit. hetgeen wij ons kunnen voorstellen wanneer wij de betrekkelijke kleine om vang van zijn vliegtuig in aan merking nemen. Maar ja. deze Lindbergh hoefde maar vier uur naast zijn toestel te staan, terwijl zijn beroemde voorganger ruim 33 uur met minder belangstel ling om zich heen zijn toestel over de oceaan moest vliegen. •en gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM HOEVE DEN HAAG Pluimen in de lucht behoefden niet alleen aan de organisatoren van het feest van gisteren toe bedeeld te wordendit meieke had zichzelf een pluim bpgesto* ken Een groot aantal belangstellenden was gistermorgen op de Kaasmarkt getuige van een zo langzamerhand traditie geworden muzikaal schouwspel, dat ditmaal werd ver zorgd door de KLM-harmonie. Na de muzikale wandeling door de binnen stad arriveerde dit büzonder grote Harmonie- en tambourkorps gevormd door 80 leden van het KLM-personeel in voorbeeldige marsorde op het Kaasmarktterrein. Tijdens de hierna volgende helaas zeer korte mu zikale exercitie brachten de ruim 50 orkestleden in- en uitgeleid door het 30-man sterke tambourskorps, ach- tereenvolgens de Herautenmars van Wiggers, San Remo van Meister en de Van Heutzmars van Van Veluwen ten gehore. Een dus zeer kort pro gramma. waarin het tien jaar be staande korps echter overduidelük be wees, waarom het o.l.v. directeur J. Schaap sinds enige jaren in de j afdeling „uitmuntend" uitkomt. Ook de tambours gaven blük. dat hun „maitre" die merkwaardigerwijs eveneens J. Schaap heet zün vak uitmuntend verstaat. Nadat het tal rijke publiek de musicerende KLM'ers een ovatie had gebracht, werd met de triomf mars „Maurits" van Stalmeis- ter afgemarcheerd. Advertentie Mljnhardt's Zenuwtabletten Hef heeft gisteren in Leiden de hele dag „in de lucht gezeten" en pas na het einde van de optocht barstte de bui los. Toen lieten de grijze tarolken, die een groot deel van de dag van de aankomst van de eerste reveille-gangers en liefhebbers van haring en wittebrood boven de Sleutelstad'hingen, hun lading los. Daardoor werd het in het laatste deel van de middag en het begin van de avond een trieste bedoening In de Leidse straten en op het Schuttersveld. Maar ja, het „zat nu eenmaal in de lucht", en jaar moest Leiden genoegen mee nemen. I Bijzonder verheugend was de ongestoorde hfwerking van het dagprogramma, dat ditmaal fcnkele hoogtepunten vertoonde die afweken kran het traditionele stramien van de viering Lran het ontzet: helikopter-demonstratie, stunt- team en een optocht welke eens iets heel anders bracht dan anders. Opmerkelijk was overigens, dat de belang stelling voor alle officiële festiviteiten aanzien lijk minder was dan voorgaande jaren, terwijl ook de „onofficiële" feestvreugde op de straat bepaald minder was dan wat Leiden op de derde oktober gewend is. Dit verschijnsel deed zich reeds in de och tenduren voor, en het bleef een stempel druk ken op de gehele dag. Misschien was het ook daardoor, dat de optocht ondanks een aan zienlijke lengte ditmaal vrijwel op de minuut op tijd was tot het einde toe. In de verslagen en foto's van dit desniette min bijzonder geslaagde feest kunnen wij van zelfsprekend slechts enkele punten vermelden, in hoofdzaak aan de hand van het officiële pro gramma. De viering van het Leidse ontzet speelt zich voor negentig procent af buiten de richt lijnen van de „feestwijzer" om, doch het lijkt ons beter, aan die negentig procent niet al te veel aandacht te besteden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 17