„LUCKY" SLOEG KEELER NIET ]aren koLen artsbisschop Beran op vrije voeten STOKEN Sinds 1949 in hechtenis Dri ie jaar voor wurging vzouw Mevrouw Nhoe met verf bekogeld Duits graan voor Russen? Aanneming Mij. N.V. TIMMERLIEDEN BETONWERKERS STIJGERMAKERS Ligtvoet De N.Y. Leidsche Duinwater Mij. een METEROPNEMER LE1DSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 Bij het Vaticaan is bericht ontvangen, dat in Tsjecho-Slowakije ^et ingang van 2 oktober de beperking van de persoonlijke vrij- :id, waaraan een aantal prelaten was onderworpen, is opgeheven. e:e prelaten zijn mgr. Josef Beran, aartsbisschop van Praag, mgr. arel Skoeby, bischop van Brno, mgr. Jan Vojtassak. bisschop in Spis, mgr. Stanislav Zela, titulair bisschop van Arpassa en gr. Ladislav Hlad, titulair bisschop van Cedie. og 4 prelaten vrij -Jet officiële Tsjechoslowaakse Ceteka heeft dit bericht ■eravond bevestigd. m de bekendmaking wordt gezegd, Beran en Skoepy door de Tsje- Klowaakse regering uit internering ontslagen en dat de bisschoppen "tassak, Zela en Hlad krachtens amnestie van de president ook i vrijgelaten. let nieuwe over de vrijlating van tsbisschop Beran en de vier an- e prelaten is in het Vaticaan met Yoening ontvangen. De beslissing I de regering te Praag, voor velen een volkomen verrassing geko- n. schijnt het resultaat te zijn van eime contacten tussen het Vati- n en de Tsjechoslowaakse autori- en. Vaticaanse kringen uitten de p, dat de vrijlating van de prela- vergezeld zal gaan van het her van de vrijheid tot volledige ver ding van hun herderlijke taak. 4gr. Beran, die onder het pontifi- t van Johannes XXIII genoemd als een der drie prelaten die de als kardinalen „in petto" had, is december 1889 geboren. Hij was ,or van het groot-seminarium te ag en professor in de moraal- dogie aan de universiteit van die- stad toen hij in 1943 door de )'s werd gearresteerd wegens zijn verzet tegen de bezetters. Met de it van de Amerikaanse troepen hij bevrijd uit het concentratie- ip Dachau. 1946 benoemde de Paus hem tot lisschap van Praag als opvolger kardinaal Kaspar, die 1941 was leden. de gebeurtenissen van 1948. •bij de communisten aan de macht kwamen, kwam mgr. Beran al spoedig in conflict met de autoritei ten en in 1949, toen hij de „katho lieke actiecomite's" weigerde goed te keuren, werd hem een gedwongen verblijfplaats toegewezen, eerst in Rodsmital, daarna in Kroesek. Lange tijd hoorde men daarna niets meer van hem tot het Tsjecho slowaakse persbureau 20 juli jl. meldde, dat mgr. Beran in een kloos ter te Nova Rise (Moravië) verbleef. Han de Wilde bedankt als voorzitter K. en O. Naar wij vernemen heeft de heer Han de Wilde, sinds de be vrijding voorzitter van de Stich ting Leidse Volksuniversiteit K. en O., in verband met drukke werkzaamheden besloten voor deze functie te bedanken. Wy willen hierbij aantekenen, dat dit besluit voor voornoemde Stichting zeker te betreuren is. Want zijn sti mulerende eigenschappen hebben stellig in hoge mate bijgedragen tot de enorme groei van K. en O. Het zal moeilijk zijn voor hem een plaats vervanger te vinden, die met dezelf de energie de belangen van K. en O. zal weten te behartigen! De negerzanger „Lucky" Gordon, j een voormalige vriend van Christine j Keeler, is gisteren op de tweede I dag van een meineedproces tegen Christine Keeler. haar vriendin Paula HamiltonMarshall en haar huishoudster Olive Brooker tijdens het verhoor in hevige opwinding ge raakt. Hij beschuldigde de 21-jarige Christine ervan, hem in een val te hebben laten lopen om hem in de gevangenis te brengen. „Christine Keeler staat voor niets", zo schreeuw de hij op een gegeven ogenblik. „Zy houdt het met achttien mannen tegelijk. Zy was ziek daarom ben ik naar haar toegegaan". Gordon beschreef uitvoerig, hoe hij 17 april j.l. door Christine was ont vangen. Zy wilde hem niet binnen laten en toen hy haar probeerde te overreden, begonnen twee andere vrouwen en twee mannen die by Christine op bezoek waren, zich er mee te bemoeien. Daarby kwam het tot een handgemeen, maar Gordon zou Christine niet geslagen hebben. Een van de genoemde mannen. Peter Camacchio, verklaarde voor de rechtbank, dat de drie vrouwen na deze scène hadden afgesproken, dat „Lucky" er „zo niet af zou komen". Christine en haar vriendin Paula hadden later de politie verteld, dat Gordon Christine geslagen en getrapt had. In werkelykheid echter was Christine al een uur eerder door John Hamilton-Marshall, de broer van Paula, mishandeld. Zoals bekend, werd op verklarin gen van de vrouwen Gordon gevan gen gezet omdat hy Christine Keeler zou hebben aangevallen. Gordon werd onlangs uit de gevangenis ontslagen, nadat hij tegen het vonnis van drie jaar in hoger beroep was gegaan. Het proces is vandaag voortgezet. Radio en tv bepalen zelf, wat zij over Zd-Afrika brengen De regering ziet geen enkele aan leiding voor bemoeiing met kritisch ingestelde uitzendingen via de Ne derlandse radio en televisie over'het beleid van de regering van Zuid- Af rika. De verantwoordelijkheid voor de uitzendingen berust by de organisa ties, die ze in hun programma op namen. Het is niet de taak der regering uitzendingen te toetsen op hun fei- telyke juistheid, noch het karakter van de uitzendingen te beoordelen, voor zover daarby niet de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden in het geding zijn, dan wel in strijd met de wet ls ge handeld. Aldus het antwoord van de mi nisters Marijnen en Bot. op schrif- telyke vragen van het Tweede-Ka merlid Van Dis <SGP), die deze uit zendingen schadeiyk vindt voor de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika en die de mogelykheid niet uitsluit, dat zy zijn geschied op instignatie van „communist-en of an dere personen, organisaties of instel lingen, die belang hebben bij de ver storing van de goede betrekkingen tussen beide landen". Het behoort niet tot ae taak van de regering voorlichting te geven over het beleid van een buitenlandse regering. De regering Ls niet bereid de rapporten en inzichten van haar vertegenwoordigingen in het buiten land, welke immers naar hun aard een vertrouwelijk karakter dragen, aan de Nederlandse pers- en andere organen ter publikatie mede te delen. .Zinloos" De kerstman is een „belacheiyke figuur" die by de kerstviering moet worden afgeschaft, aldus de Zuid- afrikaanse predikant dr. Jac. Muller van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hy schreef in „Die Kerkbode" van zijn kerk in Bloemfontyn. dat de man met witte baard in rood gewaad, die cadeautjes uitdeelt „een zinloze en onfatsoenlijke figuur is op het feest van Christus". De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend een 31-jarige tuinman uit Maarsbergen wegens de subsidiair ten laste gelegde mishandeling de dood ten gevolge hebbende veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie, die doodslag op de in mei 1959 door wurging om het leven gekomen 45-jarige Amster damse vrouw van lichte zeden „Zwar te Judith" bewezen achtte, had een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek geëist. De verdachte kondigde aan, dat hy van dit vonnis in hoger beroep zal gaan. De tuinman werd in het begin van dit jaar aangehouden, nadat een an dere vrouw, die samen met „Zwarte Judith" aan de Bergstraat in Amster dam woonde hem had ontdekt. De man bezocht haar geregeld. Zowel bij de politie als bij de rechtercom missaris bekende de tuinman „Zwar te Judith" bij de keel te hebben ge grepen, ten gevolge waarvan zij is overleden. Voor de rechtbank herriep de verdachte dezen verklaring. Hij beweerde toen, dat hy nimmer bij „Zwarte Judith" is geweest. De steun die de politie bij het onderzoek heeft j gehad van de andere vrouw is van doorslaggevend belang geweest voor de aanhouding van de tuinier. Kerkelijk Leven NED. HEKY. KEKK Beroepen te Veenwouden K. v. d. Sluljs, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Veessen (toez.) en voor Zunderdorp H. v. d. Beid, vlc. te Sche- veningen voor Dalen G. R. Brink te IJsbrechtum. GEREF. KERKEN' Beroepen te Axel J. Th. Heemskerk te Oldemarkt. Hit. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlissingen T. Harder te Kornborn en H. van der Graaf te Op perdoes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tholen J. van Haaren te Rijssen. Tweetal te Aagtekerke A. Hofman te Zeist en P. Blok te Dlrksland. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Mlddelstum B. v. Vliet te Pleterburen. Aangenomen naar Kantens J. Geert- sema. kand. te Groningen, die be dankte voor Souburg-Vllsslngen. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht J. A. Brand- sma te Gronlngen-Zuld. Zuldvietnamese studenten hebben gisteren in Parys potten met verf gegooid naar de auto waarmee me vrouw Ngo Dinh Nhoe naar de Viet namese ambassade reed ten einde daar een persconferentie te houden. De auto raakte met verf besmeurd, doch de schoonzuster van de Zuid- vietnamese president werd niet ge raakt. Zy glimlachte zelfs, toen zy onder zware politiebewaking het am bassadegebouw binnenging. Gevraagd naar de mogelykheid om Vietnam te herenigen, die door president De Gaulle was geopperd, zei mevrouw Nhoe: „Voordat Je aanbiedt de vijand de hand te schudden, moet je hem eerst overwinnen". Het Witte Huis heeft bekendge maakt. dat het mogelyk moet zijn tegen- het eind van dit jaar duizend man 'Amerikaans militair personeel uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Tegen het eind van 1965 zou de Ame rikaanse militaire hulpverlening by de strijd tegen de communistische Vietcong voor een groot deel kunnen zyn voltooid. In de verklaring van het Witte Huls wordt gesteld, dat Amerika zijn politiek van samenwer king met en steun aan Zuid-Vietnam voortzet omdat de veiligheid van dat land een belangrijke factor vormt voor de vrije wereld. President Kennedy heeft hiermee, op grond van de uitgebreide adviezen van minister Mcnamara en generaal Taylor, de striid tegen het commu nisme zwaarder laten wegen dan de bedenkingen tegen de houding van de Zuidvietnamese regering in haar ge schil met de boeddhisten. Waarnemers vragen zich echter af, of de mededeling dat over enkele maanden een duizendtal Ameri kaanse instructeurs zal worden terug getrokken en dat het merendeel van de overige Amerikaanse militairen en adviseurs twee jaar later Zuid-Viet nam zal hebben verlaten, ook niet gezien moet worden als een waar schuwing aan het adres van de autoriteiten in Saigon, dat de Ameri kaanse militaire hulp niet onbeperkt zal worden voortgezet. (Van onze correspondent in Bonn) Westduitse graanhandelaren heb ben contracten afgesloten om ln de komende zes weken 300.900 ton tar wemeel aan de Sowjet-L'nle te ver kopen. Als prijs wordt een bedrag van 284 mark per ton genoemd. Een uitvoervergunning voor 35.000 ton is al aangevraagd. Naar in Bonn wordt gezegd zyn er eigenlyk geen wette- lykc bepalingen, die een dergeiyke uitvoer zouden kunnen verbieden. Dat aan een verbod gedacht wordt, komt door uitlatingen van Adenauer, die heeft gezegd, dat het Westen de communisten niet moet bUspringen, nu zy moeilijkheden met hun voed selvoorziening hebben. Het is voor het Westen beter als de hele wereld ziet waartoe de com munistische economische politiek leidt, zo meent de kanselier, die de afgelopen dagen weer geen gelegen heid voorby heeft laten gaan om op de Oost-West-ontspanning af te ge ven. De kanselier toonde zich ook weinig verheugd over het- feit, dat Canada de Russen 6.8 miljoen ton en Australië 1.8 miljoen ton graan verkocht hebben. Het is dus nog de vraag of het Westduitse kabinet zich i positief zal uitspreken o\er de West- j duitse tarweleveranties aan de Sow- jet-Unie. Wellicht zal het antwoord daarop afhangen van de houding der I Amerikaanse regering, die ook moet beslissen over graanverkopen aan de 1 communisten. Gezien het overschot aan granen in de Verenigde Staten 1 en de kosten, die bewaring met zich meebrengt, oefenen de Amerikaanse graanhandelaren grote druk uit op de regering in Washington om de I transactie doorgang te laten vinden. Een Russische vrouw Ir. In Chita, noord-Rusland, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf omdat zy haar varkens, kippen en kalkoenen brood voerde. Het blad „I lattelandsle- ven", dat dit meldt, zegt dat de po litie bij een huiszoeking by haar I achttien broden had gevonden, die daarvoor bestemd waren. Een andere krant, „Sowjet-Klrgi- zië", schryft dat diefstallen van graan en meel uit boerderyen stren ger worden gestraft. Vier mannen zijn in deze middenaziatische repu- bliek veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, omdat zy zakken meel en graan hadden gestolen VISIE 43 en 53 cm. v.a. f198. alleen „De Concurrent", Koningstraat 6, Den Haag. plaats. Tel. 070 63.20.66. Garantie-financiering. voor langdurige werken in AMSTERDAM Inlichtingen en aanmelden: ITSTRAAT 4 - IVOERDEN - TEL. 03480-3238 vanaf Philips F. 298,- Plano Kraaierstr. 10 Tel. 22356 Leiden Praktijkdiploma Belastingrecht Schriftelijke opleiding met mondelinge repetitie- lessen o.l.v. inspecteurs van 's Ryks belastingen. Aanvang 15 oktober. EXAMEN ONDER RIJKSTOEZICHT Ryksgecommitteerde: Mr. Dr. H. F. J. Westerveld. Inlichtingen: Kraaienlaan 13, 's-Gravenhage, telefoon 339460. vraagt voor spoedige indiensttreding Leeftyd plm. 30 jaar. Sollicitaties aan het kantoor der Maatschappy, Ir. DRIESSENSTRAAT 1 TE LEIDEN. AANGEBODEN Oliekachel 10.000 kal. wei nig gebruikt. T.e.a.b. Mozart- straat 31, Lelden. Broekenpalels, Haarlemmer straat 54, naast Rex-bloscoop, voor een sportcolbert en pan talon. Ook voor corpulente he ren. Pantalons f21.75, Jon genspantalons 15.75. Jonge hond, alleen mand enz. betalen. Na 6 uur Ook zondag. Lange Diefstesg 66. Tel. 32295. S| B.z.a. meisje, 18 Jaar, als ulp 1. d. hulshouding. Brieven bur. van dit blad no. 4784 k. Aangeb. modern bankstel teddybekleding, met zware kloostertafel, tegen elk aann. bod. Alb. Schweltzerplantsoen 8, Voorschoten. Met gebruikte Agfa Movex 88 filmcamera aangeboden. Eenheidsprijs f60. W. de Mol, Schoolstraat 9, Katw. aan Zee. Aangeboden trouwjapon, maat 38. Oosterstraat C, Lel den. Pracht moderne bankstellen vanaf f95. Twee moderne clubfauteuils met vier rtoelen, van f325 nu f115. Dressoirs f55. Grote en kleine sportry- wlelen vanaf f25 H.mdnaal- machlne f 35. Nleuwenburg. Hooigracht 55. (Geen winkel). Pracht ronde enmlUe vul kachel met plaat en pijp f 30, 2 achterplaten f 7.50. klein haardje f 40, voetschemerlamp met kap f 10. goede hanrinaal- machlne en tafeltje I 20. J. Langezaal, Bljdorpstr. 2, Voorschoten. Citroen 2 CV (eendje) 1954. Loopt uitstekend. Prima ban den Tegen aannemellj'c bod. Regentesselaan 41, Oegstgeest. Tel. 53525. Wasmachine f35. Tweeper soons kapokbedsteilen f 35, eenpers. f 19. Opklapbedden f 15. Vloerkleden, etageoedden. kinderledikanten, tafelstoelen, clubfauteuils, linnenkasten, kleine kasten, autopeds, kin derauto. kinderbox. kamer scherm .dekens enz. Nleuwen- burg, Hooigracht 55. (ft Handnaaimachlne, merk Csepel (Pfaff-llcentle), ln uit stekende staat, prijs f75. Te bevragenValerlusstraat 82. Na 6 -uur 's avonds. Aangeb. Errex t.v., 43 cm. beeld, ln zeer goede staat. Ge heel compleet met antenne voor slechts f 225.-. Marlënpoelstraat 17 A, telef. 52124. H Aangeboden Pucli brom fiets, 2 j. Te taevr. woonboot Carolina, Haarl.trekvaart. Voor al l w lompen, papier en metalen naar P. Voorzaat, Caeclliastr. 49. hoek Lijsbeth- steeg. Telef. 26574. Wy halen ook af. T.v. occasions. Gebruikte televisietoestellen, prima staat. Diverse merken. Compleet met nieuwe antenne en garantie. Vanaf f275 Te bevragen: Haarlemmerstraat 307, Lelden. Tel. 30979. Te koop Vespa G.L. '59. Goed onderh., pas. gerev. Prima banden. Roomburgerweg 12. Tel. 25178. GEZELLIGE MENSEN Alle soorten overhemden- reparaties ook no-lron, tevens kousenreparatie en 6tomen. Al les onder garantie. „Smits" kousenreparariebedrljf. Nieuwe Rijn 94. Lelden Zaterdagsmid dags na 1 uur gesloten. Schoorstee n klok ken - Hor loges Keuze uit 100 verschil lende 6choorsteenklokken. Teakhout of metaal Horloges voor elke beurs. Dnze merken: Roamer, Prima ancre, Oris, Tropa. Eigen werkplaats, dus 100 Te garantie uurwerkkll- niek. Lage Rljndllk 3. Horlogebanden. Rekbare horlogebanden, staal of dou blé, v.af 3.95 Grote sortering Flxoflex banden. Voor elke pols een passende band. Uur- werkkllnlek: Lage Rijndijk 8. Voor de a.s. moeders, alles voor de nieuwe wereldburger. Kraampakketten v af 9 50 com pleet Drog. Boerhaave. Haar lemmerstraat 68, Lelden. Prima haarverstevlger. Ori ginele Welle. Dus prima fles voor meerdere malen. Slechts 75 cent .Drogisterij Boerhaave, Haarlemmerstraat 68, Lelden. Grote fles originele lever traan. Hoog vitamiyegehalte. Slechts f 1.20. Drogisterij: Boerhaave, Haarlemmerstraat 68, Lelden. Kredieten tot f4000.— voor aankoop meubelen en woning textiel. Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083, Rotterdam. Goede 2e hands naaimachi nes ln dlv .merken. Hand-, trap- in meubel en elektr. ln koffer. Met garantie Tevens reparatie van alle merken naai machines Rooyackers, DaCos- tastraat 41, Lelden. Tel. 31324. Gebruikte bromfietsen voorradig. Door Inruil verkre gen. door vakmensen nagezien. Van Zijp. Haarlemmerstraat 295, Lelden. Telefoon 22082. 500 merkfletsen ln vela kleuren en uitvoeringen voor radig. Pry zen vanaf f 125.— compleet. Van zyp, Haarlem merstraat 295. Korevaarstraat no. 6. Batavus, Berlnl, Puch, So lex. Rap. Gazelle, Monarscoot. Magneet, Locomotief, Avaros bromfietsen. De grootste keu ze. Van Zijp, Haarlemmerstraat 295. Korevaarstraat 6. Hypotheek en top hypotheek alsmede verhoging best. hyp. Vrijbl. inl. kant.uren: doorl. 10 vm.-9 n.m. Zat. ultsl. volg. afspraak. Nationaal Hvp. en Ass kantoor, Berkenrodestraat 1. Haarlem. Tel. 02500 - 18041 - 15677. Party bureau* aangekocht, tafel (25 personen), stalen kas ten, archiefkasten, typetafels, 2 ronde leestafels, stoelen, ameublementen, kachels, haar den, banken, divanbedden met matrassen enz. Gebr. Pluym, Hogewoerd 41. Hooigracht 51. Te hunr aangeboden voor de wintermaanden onlge ge stoffeerde gemeubileerde ka mers. Centrum Noordwyk aan Zee. Stook- en kookgelegen heid. Brieven bur. van dit blad onder no. 18459 k. Morgen Hooglandse Kerkgr. markt Ruime sortering kln- dermalllots, wollen mousse 2.85 met kl. stijging per mant. Do© uw voordeel, t BlMft een feit v. d. Bosch brengt kwaliteit. Aangeboden Yauxhal! Ve- lox. bouwjaar 1954. Motorlach prima. Inruil bromfiets moge lyk. Haagweg 172 a, Lelden, Tel. 32833. WW. de Lnxe 1959, open dak. radio en dlv. acc. Telef. 01751 - 2293, Wassenaar. Aangeboden nan dame, ge stoffeerde kamer en keuken. f 75 p. m. lncl. gas. water en licht. Brieven bur. van dit blad onder no. 4710 k. Enige Jonge en let* oudere marmotjes te koop. Hoogland se Kerkgracht 22, Lelden. 's Avonds 7 8 uur. Lief, zindelijk cypers kater tje af te halen. 3 mnd. oud. Oude Vest 33. Tel. 20420. Jongeman, 21 Jaar, stelt zich beschikbaar voor werk zaamheden ln de avonduren en zaterdag de gehele dag. Geeft niet wat. Brieven bur. van dit blad onder no. 4647 k. Perzische kleedjes. Diverse occasions steeds beschikbaar. Te bevr.: Burggravenlaan 215. Tel. 24794. Aangeb. gemeuh. kamer me' stromend water, met of zon'' Êenston. Telefoon aanweyl Ir. bur. v. d. blad no. *6f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13