Oplossing loonproblemen taak voor bedrijfsleven ,Ga maar lopen' SS-generaal Müller toch nog in leven? Veel misnoegen over beleid bij benoeming staatssecretarissen Regeringsgezinde fracties menen WEERBERICHT Haagse wethouder lost verkeersproblemen op Wat op 3 oktober de klok slaat Skeletresten van drie mensen Finse mode vindt ingang in Nederland (Buc/ Qfö'eutvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 OKTOBER 1963 No. 31075 LEIDSCH Mé DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wit* SiD«el l' Leidcn Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i Hoewel het vraagstuk van de lonen ook de leden van de Tweede Kamer natuurlijk danig bezig houdt, is er gisteren bij de ilgemene beschouwingen betrekkelijk weinig over deze netelige cwestie gezegd. De woordvoerders van de regeringsgezinde frac- ies (K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U.) bleken het er in het ilgemeen over eens, dat in de huidige situatie allereerst bij het |eorganiseerde bedrijfsleven de taak ligt een oplossing te vinden. Zoals xoe gisteren nog in een groot gedeelte van ome oplaag konden terichten, nam oppositieleider prof. Vondeling een heel ander standpunt n. In een felle aanval op de regering richtte hij de beschuldigende vinger net veel nadruk op dit kabinet, dat hij in eerste instantie verantwoor- lelijk achtte voor de loonmoeilijkheden van nu. een theelepeltje van de heer Beer- nink. Dat ging zo: menig spreker, vooral de heren Geertsema en Beer- nink, toonden zich ontevreden over het geringe aantal staatssecretarissen van hun eigen richting, dat tot nu toe is benoemd of toegezegd. Het kabinet telt momenteel zes staats secretarissen, van wie drie AR, twee KVP-ers en één van de CHU. Die CH-staatssecretaris is de heer Haex, die de landmachtzaken behar tigt. Hij is aangetrokken door minis ter De Jong, niet om zijn politieke richting, maar wegens zijn kennis van de landmacht. Bij zijn benoe ming bleek, dat hij met de CHU sympathiseerde, hoewel hfj geen lid was van deze partij. Omdat staats secretarissen politieke figuren zijn, werd het wenselijk geacht, dat de heer Haex duidelijk kleur bekende. Hij werd derhalve lid van de CHU Mr. Beernink was minister De Jong hiervoor duidelijk danktraar. „Het is bij ons gebruik", zo zei hU, „dat iemand, die een nieuw lid aanbrengt, een lepeltje krijgt". Voor minister De Jong werd geen uitzondering ge maakt. Mr. Beernink had het lepeltje zelfs bij zich en bood het onder luid gelach van de Kamer de bewindsman aan. Mr. Geertsema (VVD) betwijfelde >f flinke loonsverhogingen de span- ïing op de arbeidsmarkt kunnen vegnemen. Gelet op de gevaren van jrijsverhoging en inflatie vreesde hij. lat al te sterk toegeven aan forse ooneisen aan onze economie onhe rkenbare schade zal toebrengen. Zelfbeheersing bij het bedrijfsleven s een dwingende eis. De heer Geert- iema toonde vertrouwen in het ver- mtwoordelykheidsgevoel van het be drijfsleven. De liberale fractieleider noemde het ondenkbaar dat stijging van de lonen niet gepaard zou gaan met een stijging van de huren. Hij con cludeerde, dat de aangekondigde looneisen wellicht meer zullen los maken dan de aankondigers ervan (de vakcentrales) zelf hebben ver moed of gewild. De woordvoerders van de confes sionele fracties legden in hun betoog het zwaartepunt op de eis, dat in de eerste plaats moet worden ge streefd naar nakoming van de col lectieve arbeidsovereenkomsten. De heer Smallenbroek (ARP) noemde het verschijnsel van de zwarte lonen een moreel kwaad. Mr. Beernink (CHU) sprak in dit verband van een gezagscrisis. Mr. Beernink zei wel voor forse loonstijgingen te zijn. maar deze mogen niet ten koste gaan van de sociaal-economische positie van ons land. De heer Smallenbroek, die evenals de heren De Kort <KVP), Geertsema en Beernink had gewezen op de primaire verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven, vroeg boven dien aan de regering, zo spoedig mogelijk een nota over haar loon- beleid aan de Staten-Generaal over te leggen. De heer Bakker (CPN) viel erover dat de Amsterdamse Droogdokmaat schappij wel wordt vervolgd wegens het doorbreken van de C A O maar dat niet wordt opgetreden tegen „de bekende handelaar in gloeilam- pen en Morele Herbewapening in het zuiden des lands", die. naar de heer Bakker meedeelde, buiten de C A.O om produktietoeslagen geeft. „Je mag", zo concludeerde de com munistische spreker „Onder dit kabinet de kat wel knijpen, als het maar in het donker gebeurt!" Staatssecretarissen Het veelbesproken staatssecretaris- fcenbeleid van dit kabinet (waarop prof. Vondeling ook fel had gerea geerd) heeft minister De Jong een onverhoopte beloning opgeleverd Veranderlijke bewolking On beha gen Deze komische noot verhulde het onbehagen niet. dat de heer Beer nink koesterde. Hoewel een aantal aangezochte CH-kandidaten voor de post van staatssecretaris hebben be dankt de CHU had zonder die bedankjes thans drie onderministers in het kabinet gehad en mr. Beer nink het logisch achtte dat het kabinet nu in een andere richting zocht, bleef zijn onbehagen. Ook de heren Geertsema, De Kort en Smal lenbroek roerden het onderwerp nog aan. Gevraagd werd hoeveel staats secretarissen nog zullen worden be noemd en hoeveel tijd daarmee nog gemoeid zal zijn „Het kabinet had al voltallig moeten zijn", meende de heer Smallenbroek. Verschillende sprekers vonden het onjuist, dat de onderministers van Defensie niet in het departement, maar in de kan toren van de staven van de drie krijgsmachtdelen hun bureau zullen hebben. Ontwikkelingshulp Is de regering bereid een deel van het overheidsbezit af te stoten en de opbrengst te besteden voor de ont wikkelingshulp? Deze vraag stelde dr. De Kort van de KVP. De fractie leider van de r.-k.-partij constateer de, dat uit de begroting voor 1964 niets blijkt van een ruime aanwas van de ontwikkelingshulp. Verhoging van de overheidsuitgaven voor ver groting van de hulp wees hij af. HU lanceerde inplaats daarvan de ge dachte, dat de overheid voor dit doel dan maar een deel van haa? bespa ringen in de kapitaalsfeer moet I afstoten. Dr. De Kort pleitte er ver- I der voor, dat aan het parlement meer inzicht wordt gegeven in de doel matigheid van de besteding van de on twi kkel lngshulp Reeds eerder had prof. Vondeling van de P. v. d. A. een forse uitbrei ding van de ontwikkelingshulp be pleit. In de avondvergadering volgde de heer Smallenbroek z(jn voorbeeld. De woorden uit de Troonrede en de miljoenennota kloppen niet met de voorgestelde bedragen, zei hy. „Wy doen voor deze zaak te weinig". De heer Smallenbroek vroeg of zün in druk juist is, dat feitelijk in 1964 voor de ontwikkelingshulp niet meer, maar Juist minder voor de ontwlkke- j lingshulp beschikbaar zal komen dan in 1963. De gedachte van dr De Kort wilde hy gaarne bezien en overwegen. 0 Slot pag. 2 Tijdens de algemene begro- tingsbeschouwingen in de Twee de Kamer prijkte voor minister Veldkamp op de regeringstafel een telefoontoestel. Blijkbaar maakten de spanningen over de lonen het nodig, dat hij voort durend contact met de buiten wereld'' onderhield. De minister tijdens een van zijn vele tele foongesprekken gedurende de Kamerdebatten. Morgen, op de feestdag van f Leidens ontzet, zal ons Blad f niet verschynen, terwyi onze f f kantoren de gehele dag geslo- f t ten zullen zyn. Dr. MOHAMMED HATTA, I door mr. N. S. Blom, regerings- de 61-jarige voormalige vice-1 commissaris voor Indonesische president van Indonesië (links) aangelegenheden. Dr. Hatta zou is gisteren op Schiphol aange- een week in Amsterdam blijven, komen. Hij werd verwelkomd Derde arrestatie in Birmingham In Birmingham (Alabama) is gis teren een derde blanke aangehouden in verband met de bomontploffing in een negerkerk op 15 september, waarby vier negerkinderen om het leven kwamen. De drie worden be schuldigd van het onwettig in be zit hebben van dynamiet. Meer dan tienduizend negers heb ben voor het stadhuis in New Or leans 'n betoging gehouden voor ge lijke burgerrechten voor allen. De or ganisatoren werden niet ontvangen door het gemeentebestuur, maar dat vonden zij niet belangrijk. „Wij wil len alleen, dat de hele stad ervan doordrongen wordt, dat de negers het moe zijn als tweederangsburgers te worden beschouwd", zo zeiden zij. De Amerikaanse gepensioneerde ge neraal Edwin Walker heeft een aan tal radio en televisiestations, alsmede enkele bladen wegens smaad aange- blaagd, omdat zij zijn rol in de ras- senrelletjes van vorig jaar in Oxford (Mississippi) verkeerd zouden heb ben voorgesteld. Hij eist in totaal 23 miljoen dollar schadevergoeding. Walker nam vorig jaar actief deel aan het verzet tegen de toelating van de eerste negerstudent aan de uni versiteit van Mississippi. Hij werd toen aangehouden en doorgestuurd naar een psychiater. (Van onze Haagse correspondent) Er zijn moeilijkheden gerezen rondom de Haagse wethouder van Openbare Werken en Ver- keersaangelegenheden, mr. A. J. Dankelman. In een dagblad-in terview heeft de heer Dankelman o.m. gesteld, dat de problemen in Den Haag gemakkelijk zijn op te lossen en wel door maar te gaan lopen! ,,Wij hebben", zo zei hij ,,met al onze auto's het verkeersprobleem zelf geschapen. Als we nu eens allemaal gingen lopen, dat zijn we overal van af en was de kwestie meteen de j wereld uit". En hy vervolgde: „Iedereen koopt maar auto's en wil dat ding dag en nacht voor zün bed hebben staan. Het is net ais met een man, die al- I lerlei mooie pakken wil kopen. Daar- voor heeft h(j misschien f 1500 nodig. Maar als hij dat geld niet bezit, kan hij die pakken niet kopen. Zo is het ook met auto's in de binnenstad. We moeten maar gaan lopen, dan is meteen de kwestie de wereld uit. Het is bovendien veel gezonder. Wat \is op het ogenblik eigenlek het nut van een auto? Je kunt er niet mee ryden en je kunt hem nergens neer zetten. Ga dan maar lopen of neem de tram". Volgens de heer Dankelman zou het nog het beste zijn als er by Wils- De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en vooral, aanvankelijk ook enkele buien. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwe gend matige wind uit westelijke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) Wy hebben het KNMI te De Bilt in verband met het feest van Leidens ontzet gevraagd een speciale prognose j voor de directe omgeving van Leiden j op te stellen. Zy wijkt uiteraard niet veel af van het bovenstaande, alge- j mene weerbericht, doch er wordt iets meer de nadruk gelegd op de afne- i mende kans op buien. De tempera- j tuur zal ongeveer 13 a 14 graden be dragen. 3 OKTOBER Zon op: 6.42 uur; onder 18.15 uur. Maan op: 18.55 uur; onder: 6.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.03 en 15.25 uur, laagw&ter te 11.19 en 23.40 uur. (4 okt. hoogwater te 3.42 en 16.06 uur, laagwater te 11.59 uur). II at, waar en wanneer 7 uur v.m.: 7.30— 9.30 uur v.m.: 8 uur v.m.: 8.15— 8.45 uur v.m.: 9.009.3(s uur v.m.: 9.4510.15 uur v.m.: 10.3011.00 uur v.m.: 8.30 uur v.m.: 8.45— 9.45 uur v.m.: 9.0012.00 uur n.m.: 9.30 uur vjn.: 10.0010.30 uur vm.: 10.00—12.00 uur v.m.: 10.30 uur v.m.: 1.004.30 uur n.m.: 5.006.00 uur n.m.: 7.15 uur n.m.: 7.30—10.15 uur n.m.: 8.00—10.30 uur nm.: 11.00 uur n.m.: Reveille Stadhuisplein. Uitdeling Haring en Wittebrood Waagge bouw; Koraalmuziek V. d. Werfpark. Poppenspel Bevrijdingsplein; Zeemanlaan; P. Bothstraat; Lage Morsweg—P.C. Hooftlaan; Intocht K.L.M.-Harmonie Stationsplein; Optreden Simca-stuntteam Vyf Meilaan; Lunapark Schuttersveld; Militaire parade en défilé bordes Stadhuis Br eestraat; Helikopter-demonstratie Van Vollenhove- kade; Museum „De Lakenhal" geopend; Herdenkingsdienst Pieterskerk. Spreker ds. J. M. D. v. d. Berg; Optocht ,,'t Zit in de lucht"; Optreden Simca-stuntteam vyf Meilaan; „Potasch en Perlemoer met vakantie". Schouwburg Feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging Volkshuis; Cabaret Stadsgehoorzaal VUURWERK Schuttersveld. (Van onze correspondent in Bonn) In het graf van de voormalige Ges- tapo-chef Heinrich Muller In Berlijn liggen stoffelijke resten van zeker drie verschillende mensen, zo luidt de voorlopige uitslag van een analyse van het Berlynse Instituut voor ge- rechteiyk medisch onderzoek. Hierdoor heeft de twyfel aan de dood van Muller, die SS-generaal en in het SS-Sicherheitshauptamt de directe chef van Eichmann was, op nieuw voedsel gekregen. De verdenking, dat in Müllers graf niet zijn stoffelijke resten lagen, maar dat de in 1900 geboren SS'er nog leeft, is al enige malen geuit o.a. door de leider van het Joodse Docu- mentatie-centrum in Wenen. dr. Si mon Wiesenthal. en een voormalige SS-Obersturmbannfiihrer, wiens naam niet bekend is Deze laatste vertelde, dat Müller op 26 april 1945 uit de bunker van Hitier in Berlijn verdwenen was en sinds dien niets meer van hem gehoord was. In Argentinië zou Eichmann echter hebben beweerd, dat Müller nog leefde en wel ergens in het oos ten. Bekend is verder, dat Müller aan zjjn naaste medewerkers valse papie ren heeft laten uitreiken, waarmee de beruchte Gestapo-lieden tegen over de geallieerden de indruk zou- Leiden voorlopig géén zelfstandig garnizoen Het bericht, dat o.a. de stad Leiden in de naaste toekomst wederom een zelfstandig garnizoen zal worden en dat enige tyd geleden werd gelan ceerd, is waarschijnlijk veroorzaakt door een voorstel om bepaalde gar- nizoensgrenzen te verleggen en enige garnizoenen opnieuw In te stellen. Er is echter te dien aanzien be slist, dat dit plan vooralsnog niet zal worden uitgevoerd, zodat de oude garnizoensgrenzen en gezagsgebieden blijven gehandhaafd. veen één groot parkeerterrein voor duizend auto's werd aangelegd op een of ander ver weiland. „Dan waren we ze allemaal kwijt en dan had nie mand er last van", aldus de wethou- De wethouder voelt ook weinig voor een suggestie van de Duitse verkeers- deskundige Lehner om een gedeelte lijke ondergrondse trambaan in Den Haag aan te leggen. „Ik ben tegen ondergronds vervoer. Het is voor Den Haag onwerkelijk. Ik moet wat dit betreft met beide be nen op de grond staan. Ik ben een bovengronds man. Dr. Lehner ken ik niet eens. Hy heeft nog nooit con tact met mij opgenomen. Ik weet he lemaal niets van wat hy doet of wil. Daar ben ik verschrikkelijk boos om. Ik moest in de kranten lezen, dat hy de grond in wil. Maar hy kan wel zo veel willen. Dat lukt misschien in zyn Duitse Hannover, waar ze geld ge noeg hebben. Als ze ons die achttien miljard gulden oorlogsschade eens uitbetaalden dan kunnen we nog eens zien!" Zou de heer Dankelman ver kondigd hebben. Deze uitlatingen, die indruisen tegen alle mogeiyke opvattingen omtrent de oplossing van de verkeersproble men hebben de leiders van drie grote raadsfracties, de heer W. A. Rensen (PvdA), mr. J. A. M. Borghols (KVP) en de heer B. Pol (Prot.-Chr.) aanlei ding gegeven voor het begin van de j raadsvergadering, de hoofden by el- I kaar te steken. Zy besloten tenslotte aan B en W schriftelijk vragen te stellen, waar mede beoogd wordt te vernemen of het college collectief achter de opvat tingen van mr. Dankelman staat. den hebben kunnen wekken onschul dige burgers geweest te zyn. De Russen hebben in 1945 het lichaam gevonden van een man, die een Gestapo-legitimatiebewijs zonder foto op de naam Heinrich Müller bij zich had en alleen op deze vondst was het ambtelijk overlijden van Müller gebaseerd. By het Berlijnse graf, dat gesierd is met een rechtopstaande steen, waarop de woordenUnser lieber Vati, Heinrich Müller. geboren 28.4.1900. gefallen in Berlin, Mai 1945" vonden de experts geen enkel compleet skelet. De in het graf lig gende schedel was van een man. die ten hoogste 35 jaar oud is geworden. De daarbij liggende onderkaak hoor de evenwel weer by een ander skelet. Na het saunabad nu het Finnbrod. Op steeds meer ontbijt- en koffietafels is het pak Finnbrod een graag geziene buiten landse gast. Het is met boter en gewoon beleg niet alleen een smakelijke, doch ook een gezonde kost. die voedt en toch... slank houdt. Knappend, door-en-door krokant gebakken Finnbrod is bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Omdat Finnbrod zo diepdoorbakken is, blijft het vers. Ook uw levensmiddelen» bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" pak wit of r Uit het Leidsch Dagblad van r J 2 October 1863: J t Vrijdag 11. werden in de f Tusschenschool van de heer i i J. Kneppelhout alhier aan 13 f voormalige leerlingen eere- I t blijken toegekend. I J het 15 tegen 4 stemmen t j J werd aangenomen een voor- J I J stel van den heer van Kaat- J J hoven öm terzijde te leggen J J de concept-verordering ter x J pensionering van gemeente- J ambtenaren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1