ard niet loongesprek leidt tot enig resultaat Ben Bella beschuldigt de koning van Marokko Bordeaux niet langer aanvoerliaven voor de Amerikaanse troepen? Bredase politie grijpt sneller naar wapens Werkgevers wachten advies van S.E.R. af WERKNEMERS OVERHANDIGEN HUN EISEN REGERING ZIET TOE NS-PERSONEEL VRAAGT INEENS 175 GELDEN METAALBOND DAAGT A.D.M. EN N.D.S.M. VOOR RECHTER WEERBERICHT Vrouwelijke arts in Frankfort op vrije voeten Kilo cent SUIKER duurder Com missa ris 1 vaa rsch u wt TW EEDE ALGERIJNSE BURGEROORLOG Amerikaanse atoomproef in Transvaal Borrel duurder KERNREACTOR IN KUNSTMAAN (§ud g Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 OKTOBER 1963 EIDSCH No. 31074 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een keihard loongesprek tussen werkgevers en werknemers heeft gistermiddag in het gebouw van de Sociaal Economische Raad niet tot enig compromis kunnen leiden. De werknemers hadden tevoren in een uitvoerige nota hun eisen op gesteld. Deze eisen vormden C uitgangspunt van het urenlange gesprek, waarna de werkgevers besloten het advies van de Sociaal Economische Raad af te wachten. Ook de regering zal haar houding pas bepalen als zij kennis heeft genomen van dit advies. In zekere zin zal dus de com- I missie ontwikkeling nationale economie, die vandaag bijeen kwam om een ontwerpadvies voor de S.E.R. voor te bereiden, het verlossende woord moeten spieken. Verwacht wordt, dat een nieuw overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid op 12 oktober mogelijk zal zijn. I kamp. Bogaers, Andriessen. Witte- veen. Biesheuvel en Toxopeus. Deze verlangens bracht hij, na nog I cezegd te hebben, dat „de vakbewe- I ping het niet verantwoord achten te blijven toezien, hoe de spanning tot een chaos leidt" en dat „wachten op het halfjaarlijkse rapport van de SER onmogelijk is", naar voren. In het kort komen zü hier op neer: de mogelijkheid openen voor een loonsverhoging van acht tot tien I procent per 1 januari en twee da gen vakantie meer, de mogelijkheid openen voor een j uitkering-ineens over 1963 ter i grootte van een week loon. op korte termijn een minimum loon van f 100 per week realiseren, overeenkomstige maatregelen voor i het overheidspersoneel, optrekking AOW, AWW enz. met tien procent per 1 januari, AOW, AWW en dergelijke tot een sociaal minimum. Niet enthousiast De best uit n van de vakcentrales menen, dat bij toetsing door de Stich ting van de Arbeid een grote mate van soepelheid en terughoudendheid geboden is. Op bovenstaande basis zijn de vakcentrales bereid om htm medewerking aan het huidige loon politieke systeem voort te zetten. De heer Roemers deelde mede, dat het gesprek met de werkgevers in een harde zakelijke sfeer was gevoerd. De werkgevers waren „niet bepaald enthousiast" over deze verlangens. De regering deelde mede, dat het in de eerste plaats een aangelegenheid be treft, die het bedrijfsleven zelf moet oplossen. Het rapport van het Cen traal Planbureau was wel als ,,ta- felstuk" aanwezig, maar werd niet behandeld, omdat het nog niet be studeerd was. Te oordelen naar wat we gisteren van de deelnemers aan de besprekin- ken over de lonen in ruimere zin: over de spanning op de arbeidsmarkt vernamen, zijn de gemoederen nu en dan erg verhit geweest. Drs. Roe mers, voorzitter van het NVV, zei ronduit, dat het rapport van het Centraal Planbureau „even slecht" was als het vorige. „Ik heb het even kunnen doorbladeren. Nergens heb ik de woorden „zwarte lonen" zien staan. Het is duidelijk, dat een rap port, dat zo weinig met de werkelijk heid te maken heeft ons niet veel te vertellen heeft". Een vertegenwoordiger van de mid- denstand verklaarde: „Nog nooit se dert 1945 hebben we zo ver uit elkaar gelegen als nu". „Middenstand" en „landbouw" schaarden zich op de meeste punten achter het standpunt van de werkgevers. De heer Bakker van het CNV zei: „De werkgevers wijzen een loonsver hoging niet af, maar stellen als eis, dat een huurverhoging wordt doorge voerd". Een vertegenwoordiger van de landbouw- verklaarde, dat de vakbe weging „te laat" wakker is gewor den. „De landbouw verlangt nu ook profijt van de hogere opbrengst der produkten". „Een grotere vrijheid in de loon politiek is voorwaarde voor het voort bestaan van het huidige loonpolitieke systeem. De toenemende spanning op de arbeidsmarkt, die zich in het blij vend tekort aan arbeidskrachten en in moeilijkheden met koppelbazen, zwarte lonen enz. uit, is voor de be sturen van de vakcentrales aanleiding om thans him verlangens kenbaar te De drie vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties bij het loonoverleg in Den Haag. Van links naar rechts de heren Van Mastrigt van het CNV. Roemers van het NVV en Mid delhuis van de KAB. maken", zo ongeveer begon drs. Roe mers zijn verklaring na, afloop van het loongesprek aan de pers in aan wezigheid van de ministers Veld- Het bestuur van de Federatie van Spoorwegvakverenigingen heeft de directie van de Nederlandse Spoorwe gen een telegram gezonden, waarin gesteld wordt dat de loonpolitieke si tuatie van het ogenblik geleid heeft tot een verdere achterstand in de beloning van het personeel van de Nederlandse Spoorwegen. De federa tie. waarbij volgens het telegram 3000 werknemers van de Nederland se Spoorwegen zijn aangesloten, ver zoekt de N.S.-directie in overweging te nemen, vooruitlopende op een te verwachten loonsverhging bij de aanstaande herziening van het regle ment dienst-voorwaarden, aan het personeel een eenmalige gratificatie toe te kennen van tenminste 175 gul den. TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking met tij delijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, tijdelijk krach tige en langs de kust mogelijk harde wind aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, later tussen west en noord west. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 OKTOBER Zon op: 6.40 uur: onder: 18.18 uur. Maan op: 18.33 uur: onder: 5.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.22 en 14.45 Uur, laagwater te 10.36 en 22.53 uur. DU nummer bestaat uit 18 pagina's. De Metaalbond (de werkgeversor ganisatie in de metaalindustrie) heeft een kort geding aangespannen tegen de Amsterdamse Droogdok Maatschappij en de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij, die niedio september na enkele stakingen onder het personeel de C.A.O. terzij de schoven en hogere lenen en pre mies gingen uitbetalen. De metaal- bond eist in dit kort geding, dat 10 oktober voor de president van de i Amsterdamse rechtbank za| dienen, een verbod tot het uil betalen van hogere lonen dan de C.A.O. toestaat. Zoals bekend is begonnen de hui- I dige loonmoeilijkheden begin vorige maand met het besluit van de A.D. M -directie een 'oonverhoging van 5uit te keren. De A.D.M.-directie verbond hieraan het besluit te be danken voor het lidmaatschap van de Metaalbond. De N.D.S.M. werd door deze bond geschorst, nadat de directie de handarbeiders een pre mie van f 60 had uitgekeerd. De Me taalbond beschouwt deze handelin gen als een inbreuk op de geldende C.A.O.-bepalingen. Tegen de A DM. loopt ook nog een strafrechtelijke procedure, een ge volg van het proces-verbaal, dat de looncontroledienst heeit opgemaakt. Deze zaak zou vorige week vrijdag voor de rechtbank in de hoodfstad dienen, doch de A.D.M diende een „Voor ons is het evenmin aan vaardbaar als het vorige rapport aldus de heer Roemers. „De cijfers van het CPB worden niet ver trouwd en het op die cijfers ge bouwde rapport evenmin. Mis schien wordit het nog herzien. De vakbeweging blijft bereid haar medewerking aan het formele te blijven geven, mits voldaan wordt aan het wezenlijke, dat door de vakbeweging wordt verlangd. We hebben met gezegd, dat wat wij verlangen moet gebeuren, maar wel, dat de mogelijkheden daar toe dienen te worden geschapen. Wij accepteren echter niet, dat de werkgevers aan personeelscom missies „ja" zeggen, terwijl de vakbeweging met „neen" wordt afgescheept". De heer Roemers acht de werkge vers verantwoordelijk voor de span ningen, die er thans bestaan. Zij hebben de zwarte lonen betaald, zü spoed betrachten met optrekking hebben de koppelbazen hun kans ge- geven, zo zei hü. Hü herinnerde er aan, dat het de regering en de werk gevers waren, die een jaar geleden een loonstop wilden. Met heel veel pijn hebben de vakcentrales er toen nog 2,7 procent uitgesleept. Toehoorder Minister Veldkamp had in de be spreking een aantal punten van over eenkomst ontdekt. Men was het er over eens: dat de gezagscrisis diende te wor den weggenomen. dat de te nemen maatregelen moeten passen in het beleid van de SER, zoals dat enige malen is vastgesteld en dat het loonpolitieke systeem ge handhaafd dient te worden. Daarnaast was de regering toehoor der bij de verschillen van mening. De regering maakt zich bezorgd over de reele welvaartsstijging voor de werk nemers, maar ook van de groepen, die niet (meer) deelnemen aan het arbeidsproces, zoals bejaarden, wedu wen en wezen. Naarmate de loon stijging meer weeenlijk is, zal zij ook beter aan haar doel beantwoorden. De realiteit van de loonstijging moet dus voorop staan. Bovendien zullen de loonverhogingen geen scha de mogen toebrengen aan onze eco nomie. De maatregelen moeten ge toetst worden aan het sociaal-econo mische beleid De regering wenst geen werkloosheid en evenmin wil zij de prijzen vrijlaten. Zou zij dat laat ste wel doen, dan zou men weinig ge lukkig zijn met loonsverhogingen De regering wil het advies van de SER afwachten alvorens haar standpunt geheel bekend te maken. In de rege ring is de mogelijkheid van ontspan ning van de arbeidsmarkt onder ogen gezien. De overhead beschikt over middelen. Zij is een grote opdracht gever. Zy kan bestedingen afremmen. Daarnaast zijn er wellicht ook mone taire middelen. Een nominale loon stijging op zichzelf behoeft geen ver betering te brengen. Bij de regering leeft voorts de vraag of een loon stijging een huurverhoging niet wen selijk maakt. En dan zit er nog een stijging van de landbouwprijzen in het vat. Met goede wil zullen werk gevers, werknemers en regering wel tot een oplossing kunnen komen Zou de zaak uit de hand lopen, dan blijft slechts het manoeuvreren met de indirecte belastingen over. De mi nister van Financiën merkte op, dat hoe groter de loonstijging is, hoe ge ringer de reële stijging zal zijn. Er bestaan bepaalde mogelijkheden krediet restricties b.v. die de mi nister kan hanteren. „Revaluaties vallen hier niet onder" zo merkte hij op. Slot pag. 2 De voorzitters van de werk geversorganisaties op weg naar het loonoverleg. Van links naar rechts de heren Wemmers van het Prot. Chr. Verbond. De Koster van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, en Bölger van het Centrale Sociaal W erkgeversverbond. De vrouweiyke arts in Frankfort, die zondag was gearresteerd op ver denking van moord op een driejarig misvormd kind is gisteren op vrye voeten gesteld. Dit is gebeurd om dat men geen gevaar voor ontvluch ting of uitwissing van de sporen van de misdaad aanwezig acht. Daaren tegen werd tegen de 33-jarige moeder van het kind een bevel tot inhechte nisneming wegens ernstige verden king van medeplichtigheid aan doodslag uitgevaardigd. De rechter van instructie heeft bü de arts en de moeder geen tekenen van lage beweegredenen of persoon lijke bevoordeling geconstateerd. Vol gens hem is hier geen sprake van moord met voorbedachten rade De arts heeft bü het verhoor herhaald, wat zy zondag al had gezegd, name lijk dat de moeder haar had gevraagd of het niet beter zou zün het kind te doden Zü had toen besloten het kind met een slaapmiddel in te spuiten. De moeder had naast haar gestaan toen de injectie werd toe gediend. Kort daarop had de arts gemerkt, dat de moeder wroeging kreeg Zy had toen het stervende kind twee hartinjecties gegeven om de levensgeesten weer op te wekken, maar het was toen al te laat De arts zal vermoedelijk worden vervolgd wegens doodslag. bezwaarschrift tegen de dagvaarding in. De raadkamer van de Amster damse rechtbank zal daarover op korte termijn een beslissing nemen. De suikerprijs is met ingang van vandaag met één cent per kilogram verhoogd. Naar het ministerie van Landbouw mededeelt, is deze prys- verhoging het gevolg van de noodza kelijke invoer van buitenlandse sui ker ter aanvulling van de Neder landse suikerproduktie uit de komen de oogst van suikerbieten, die niet voldoende zal zyn om de binnenland se consumptie in 19631964 geheel te kunnen dekken. De inmiddels aangekochte suiker zal geïmporteerd moeten worden te gen een hogere prijs dan de in ons land voortgebrachte suiker kost. (Van onze correspondent in Bonn) sers te hebben aangeboden Bordeaux Amerika is van plan nog 5.400 8®2amenlük te beheren in ruil voor manschappen van de in Frankrük en °,e verlegging van het transport naar Duitsland gestationeerde troepen te- Bremen, hetgeen deze haven uiter- rug te trekken. Voorts wil het niet ^rd zeer ten goede zal komen, langer Bordeaux gebruiken als haven v., z^n daarover weinig voor de aanvoer van troepen en ma- 5esf"L. Bonn ontvangen teriaal, maar Bremerhaven. berichten uit Parijs. zou De Gaulle al Op deze manier zouden de Ameri- hebben laten weten dat de Ameri kanen deviezen willen besparen. Het "*2* bS?Cs in Frankrijk -Bordeaux, vervoer van Bordeaux door Frankrijk Metz en Nancy) géén Navo-bases zün, naar de Bondsrepubliek kost name- ?°dat alleen door de Amerikanen lük miljarden en een verlegging van ,.yfu?<tnJJror<*en ^heerd en niet door het transport zou de Amerikaanse Washington en Bonn samen. Aan de schatkist honderden miljoenen dol- je ^anf zou F>e Gaulle graag zien lars schelen. Washington wil even- J da* ae Amerikanen Bordeaux hele- wel zün steunpunt Bordeaux niet de- maal ontruimden zodat de Fransen finitief opgeven. In oorlogstijd blijft de. Westduitoere. met wie Bordeaux de beste en veiligste haven verbindt, deze op het Europese vasteland, zo meent 1>a^f ^heren. men in het Pentagon. De Amerikanen schünen nu, bü monde van McNamara. aan de Duit- H eer agent gewond bij een arrestatie Politie commissaris H. L Püls van Breda, heeft naar aanleiding van het gewond raken van een van zün ondergeschikten i de vierde binnen enkele maanden) medegedeeld, dat de politiemannen in het vervolg bü verzet tegen een arrestatie snel ler naar de vuurwapens zullen grü- pen. Ditmaal werd hoofdagent B. Blat ter, vrü ernstig gewond bij zün po- gingen 'n dronken vrachtautochauf feur (29) uit Breda, te arrresteren. Een tweede politieman liep een lich te verwonding aan de hand op. De heer Blatter leverde tweemaal een hevig geveent met de chauffeur, die pas kon worden overmeesterd nadat assistentie was verschenen. Hü achtervolgde de dronkenman eerst per fiets. Toen de man in de Akkerstraat even stopte klom de hoofdagent in de laadbak, nadat hü vergeefs had gepoogd de chaffeur te overmeesteren. Een wilde rit, waar- bü vluchtheuvels werden geramd, eindigde in de Beekstraat, waar de chauffeur een huis wilde binnen gaan. Opnieuw trachtte de heer Blatter hem te arresteren, maar het gelukte hem niet. Toen dc chauffeur weer in zün auto klom. zette de politieman per bromfiets de achter volging in tot een café aan de Leur- Ondanks de economische argumen tatie van de Amerikaanse plannen is het duidelük. dat de politiek een grote rol speelt in de kwestie. Wash ington zou graag naar Bremerhaven uitwijken omdat het steeds minder vertrouwen heeft in d* bondgenoot schappelijke instelling van De Gaulle. Daarnaast vertrouwen de Amerika nen in de bestendigheid van de Inter nationale ontspanning. Bremerhaven is namelyk zo gelegen, dat het alleen in vredestijd een geschikte toevoer haven kan zün. Tenslotte zien waarnemers In Bonn in het voorstel Bordeaux onder Ame rikaans-Westduits beheer te stellen, een poging om het Frans-Duitse bondgenootschap te doorkruisen en tweedracht te zaaien tussen De Gaulle en de toch al niet zo Frans ingestelde opvolger van Adenauer; Erhard. De Amerikanen zullen aan het eind van het volgend jaar In een goudmün in Transvaal proeven gaan nemen in het kader van het atoomonderzoek, zo is gisteren in Johannesburg be kendgemaakt. Deze onderneming, die naar verwachting honderden miljoe nen dollars zal gaan kosten, zal oa.» «v Plaatshebben te Bokshurg. waar op sebaan. Daar Kon, met behulp van "n diepte van ruim 3 kilometer een dc intussen gearriveerde versterking. f,,nn*J *aI de dronken chauffeur eindeiyk na een derde wilde vechtparty worden gearresteerd. (Van onze Parüse correspondent) De opperbevelhebber van Gisteren heeft Ben Bella zich voor de tweede maal binnen 24 uur via radio en t.v. tot het Algerijnse Kabylië, kolonel Mohand Oe el lt>Ker pn volk gerlcht met een Hadj. die door de Algerijnse krachtig beroep om in discipline president Ben Bella wegens in- subbordinatie is afgezet, De minister van Economische Za ken heeft de distillateurs toegestaan, de pryzen van gedistilleerde dranken wegens gestegen grondstoffenkosten met ingang van vandaag te verhogen met ten hoogste vüftien cent per liter. De uit deze prysveranderini.- heffen zich nu tegenover elkaar, voortvloeiende verhoging van de con- waaruit wel eens een tweede sumentenprüzen dient eveneens tot i Algerijnse burgeroorlog zou dit bedrag beperkt te blyven. kunnen voortkomen» gisteren nog in functie. Wil Ben Bella zijn gezag in dat gebied doen gelden, dan zal hij de handschoen van de kolonel en de oppositie moeten oprapen. De laatste verkiezingen hebben ech ter al aangetoond, dat de bevol king in Kabylië maar zeer ten dele achter het centrale bewind in Algiers staat. Twee politieke en militaire machtscentra ver- om zün bewind geschaard te blü- ven. Opzienbarend in zün rede was de beschuldiging, dat de Marok kaanse koning Hassan II in troebel Algerüns water wil vissen. Ben Bella maakte in dit verband melding van de tienduizend Marokkaanse solda ten, die aan de Algerünse grens zün gelegerd. Het is moeilük te beoor delen of deze beschuldiging juist is dan wel of Ben Bella gebruik maakt van het klassieke wapen van dictators om binnenlandse span ningen af te reageren door te wüzen op denkbeeldige buitenlandse drei gingen. In Algiers verklaarde men on aangenaam verrast te zijn door de vele arrestaties van Algerünen in Marokko en door het feit. dat de Marokkaanse autoriteiten een groot aantal Algerynen uit Marokko heb ben uitgewezen. Van Marokkaanse züde wordt ge wezen op voortdurende concentra tie van Aigerynse troepen aan de grens. Dagelyks arriveren hele bataljons Zij nemen stellingen in tegenover de Aigerynse grenspos ten Voorts vliegen Algerijnse vlieg tuigen laag over Marokkaanse dor pen Politieke waarnemere in Pairüs zien in de vpleving van het verzet n.|.n x/an A*. j„ x i - tegen het bewind van Ben Bella Polen- Van de -i)de van dc Mar- een voortduren van de tweedracht, tin vliegtuigfabriek, die bij die er vóór de onafhankelykheid in Algerüe reeds heerste. Het verzet komt voornamleijk uit de rüen van de voormalige Algerijnse voorlopige regering, die door Ben Bella na de totstandkoming van de onafhanke- lükheid aan de kant werd gezet, van de Algerünen die in het land zelf tegen de Fransen hebben ge vochten <te onderscheiden van de troep-n die later uit Tunesi en Marokko kwamen), en van de Ber berstammen uit Kabylië. In Y.S. gelanceerd Zaterdag heeft de Amerikaan se luchtmacht van een basis in Californië in het geheim een kunstmaan gelanceerd met een kernreactor aan boord. De baan van de kunstmaan, die met een drietrapsraket werd gelanceerd, beschrijft een baan over de in de zijde van de N/ de vervaardiging van de kunstmaan was betrokken, werd medege deeld, dat de reactor een gewicht heeft van 90 kg en 21 maanden is beproefd, voor hij de ruimte in werd gestuurd. De reactor levert de voor de instrumenten van de kunstmaan benodigde elektrici teit. tunnel zal worden gegraven. Prof. Se Ilse hop, directeur van de afdeling kernfysica van de univer siteit van Witwatersrand. heeft mee gedeeld dat zün afdeling in dit pro ject zal samenwerken met het „Case Institute of technology" uit Cleve land (Ohio' Op een persconferentie verklaarrde hij. dat de proefnemingen geen atoomontploffingen zullen in houden maar dat men een zeker soort elementaire atoomdeeltje» ln het gesteente wil opsporen. 'HVS 0 Uit het Leidsch Dagblad van 0 1 October 1863: 4 J Dezer dagen is tusschen J J Liverpool en Manchester een J a eerste proef genomen met J f den telegraaf van Bonelli. die a de dépêches gedrukt naar de 0 plaats van bestemming over- a j brengt. J j dag den 2 Oct. 1863. Groote J Feestviering, ter herinnering 9 J aan het ontzet der Stad Lei- 9 AdvertentieRoom- en Koffijhuis „De Vink". Vrij den. Militair concert en groot kunst-vuurwerk. Entrée 0,49. J

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1