COMBO LIJN AANNEMER HOUDT KINDEREN THUIS dan geniet u van halfzware shag MRS. GEELKERKEN EN DE GRAAF Ontevreden over onderwijs Jongen vindt dode vrouw Weer gesprek Oost-West in New York Luns zwijgt over Maleisië Hovings gaan Dreigementen verhuizen van Indonesië STOKVIS DE NIEUWE secretaresse-stenotypiste Fa. Joh. A. Mens vrl. adm. kracht LE1DSCH DAGBLAD MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 Een aannemer in Horst-America (L) houdt al sinds 3 september twee leerplichtige kinderen thuis, omdat hy niet tevreden is over het onder- wyspeil op de lagere jongensschool in het dorp. Aan het begin van het schooljaar heeft hij pogingen gedaan deze twee kinderen (jongens van tien en elf jaar> geplaatst te krijgen op de la gere school van het kerkdorp Me- terik. dat ongeveer vier kilometer van America af ligt. Op last van het schoolbestuur van Meterik worden de kinderen daar echter niet toege laten. In het dekenaat Horst be staat namelyk de afspraak by de schoolbesturen, dat ze alleen kinde ren uit de eigen parochie op school Rassenrel op een technische school Naar aanleiding van gevechten op het terrein van een technische school in Indianapolis, de hoofdstad der Amerikaanse staat Indiana, zyn 34 scholieren, zowel blanken als ne gers. gearresteerd. Volgens de poli tie begonnen de ongeregeldheden toen een negermeisje een blanke leerling een klap gaf. Enkele hin derden scholieren verdeelden zich daarop in twee kampen die elkaar met stenen gingen bekogelen. Een groot aantal politieagenten moest er aan te pas komen om dc rust weer te doen keren. De bewuste technische school is de grootste van Indiana. Er staan 4700 leerlingen ingeschreven, van wie 23 procent uit negers be staat. zullen toelaten. Bovendien vreesde men in Meterik, dat zich nog meer kinderen uit America op de school zouden laten inschryven, wanneer t verzoek van de aannemer zou worden ingewilligd. De aannemer heeft nu de inspec teur van het lager onderwys in Lim burg gevraagd zyn twee zoontjes vrystelling van leerplicht te geven, om daardoor de onderwysinspectie een officiële uitspraak over zyn han del wy ze (en over de toestand op de Jongensschool in America" af te dwingen. Hangende deze uitspraak kunnen de kinderen zonder gevaar voor gerechtelyke vervolging thuis blyven, waar ze nu worden onderwe zen door hun moeder. Mocht de aan nemer zich niet kunnen verenigen met de beslissing van de inspecteur, dan wil hy een kort geding aan spannen en zich wapenen met de handtekeningen van zoveel mogelyk ontevreden gezinshoofden uit zyn dorp. Een veertienjarige Jongen uit Brul- nisse heeft zaterdagmiddag op de Krammerplaat het stoffelijk over schot van een ongeveer vijftigjarige vrouw gevonden. Hy meldde zijn vondst aan de politie, die het stoffe- lyk overschot naar Bruinlsse heeft gebracht. De vrouw had geen kleding aan en had enkele wonden aan het hoofd, zy moet kort geleden om het leven zyn gekomen. Nog een overval in Engeland Acht gemaskerde lieden zyn vry- dagnacht een loods van een trans - sportbedryf in de Londense haven buurt binnengedrongen en hebben een bedrag van naar schatting ruim 100.000 gulden en een hoeveelheid ju welen, afkomstig uit Zwitserland, buit gemaakt. De bandieten waren tegen vier uur, gewapend met gummiknup pels en een geweer, de loods bin nengekomen en hadden dc zes nacht wakers overmeesterd, geboeid en daarna in een vrachtwagen opgeslo ten. De overval werd pas ontdekt, toen de dagploeg op kwam da gen De bewakers zijn naar een zie kenhuis gebracht. Men weet nog niet hoeveel de waarde van de gestolen juwelen bedraagt. De ministers van Buitenlandse Za- j ken van Amerika, de Sowjet-Unie en Engeland (Dean Rusk, Gromiko en Lord Home) zouden elkaar vanavond in New York opnieuw ontmoeten voor een gedachtenwissellng over ontwa- pening en andere internationale kwesties. De secretaris-generaal van de VN. Oe Thant, heeft hen uitgeno digd voor een diner. Zaterdag hadden de drie ministers j een gesprek van drie uur, dat „posi- j tief. constructief en vriendelijk" I werd genoemd. VN-ambtenaren kon- I den niet zeggen, in hoeverre de uit nodiging van Oe Thant moet worden 1 gezien als een poging om- de bespre kingen tot vermindering van de spanningen tussen Oost en West min of meer onder auspiciën van de vol kerenorganisatie te laten houden. Oe Thant trad tijdens de crisis om Cuba i vorig Jaar op eenzelfde wRze op. (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik zal me met grote zorg onthou den van een uitspraak over hetgeen in die hoek van de wereld gebeurt". Met deze woorden hield de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken mr. Luns zich op de vlakte, toen hem vanmorgen op Schiphol werd gevraagd naar zyn standpunt in de kwestie-Maleisië. Wel zei hij dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Rusk, met wie hy langdurig over deze kwestie heeft ge sproken alle begrip heeft voor het Ne derlandse standpunt. „De houding van Amerika is wel een heel andere dan dit in 1957". Mr. Luns keerde terug van een elf- daags bezoek aan New York. waar hij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwoonde. Een van de belangrykste zaken die thans aan de orde zyn is het ophanden zynde gesprek over de gèzameniyke kern- vloot. Minister Luns sprak het be richt tegen dat hy ontstemd zou zyn over het voornemen van België om zonder vooroverleg met Nederland een waarnemer te zenden. „Ik ben zelden boos op België en op dit ogen blik in het geheel niet". Hy achtte het niet onwaarschynlijk dat de Bel gische. en vooral de Engelse beslissing om een waarnemer te zenden, van enige invloed zullen zyn op het Ne derlandse besluit. „Het hangt voor namelijk af van de samenstelling van de werkgroep. Als deze zuiver tech nisch is zal de minister van Defen sie het zeker nuttig achten een waar nemer by het overleg te hebben". Minister Luns heeft van de Alge- men Vergadering een dankbaar ge bruik gemaakt door met tal van col lega's ook zyn Russische van gedachten te wisselen. Hy gebruikte met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, een dejeuner, welke ontmoeting de eerste was sinds Jaren. Mr. Luns wenste geen mededelingen te doen ,.Maemillau wordt de zondebok" (Van onze correspondent in Londen» Oppositieleider Harold Wilson be schuldigde gisteravond in Scarbo rough de verdeelde en gedemorali seerde conservatieve party ervan, Macmillan als zondebok te willen op offeren. Dit betekent natuurlyk niet, dat Wilson een schyn van sympathie voor Macmillan koestert. Hij zei, dat de premier behoort heen te gaan. „maar niet alleen". Hy en de andere ministers hebben elk gezag verloren. Daarom moet de gehele regering ver dwijnen, zelde hy. Wilson verklaarde, dat de strategie van het oppercommando der Tory- party duidelyk is. Hy voorspelde dat er, na opoffering van de premier, een „destalinisatie"-campagne zal volgen van zodanige aard, dat Chroesjtsjow daarbij vergeleken slechts een ama teur moet worden beschouwd. Wilson vond hierdoor een afgryselyk woord uit. nJ. „demacmillanisatie". De oppositieleider beschuldigde verder de Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Lord Home ervan, dat deze zichzelf en zyn land ver laagt door af te geven op de Ver enigde Naties. Home kan door zyn beperkte blik niet met de wereldorga nisatie overweg, aldus Wilson. De Britse minister Macleod, leider van de parlementaire regeringswerk zaamheden en mede-voorzitter van de conservatieve party, hield gedu rende het weekeinde ook een rede. Daarin zei hy, dat Labour in 1958 aandrong op algemene verkiezingen en dat Wilson dit thans opnieuw doet. Wy zeiden „neen" in 1958, wachtten tot 1959 en wonnen. Nu zeggen we opnieuw „neen". We wachten tot 1964 en zullen opnieuw winnen. over de inhoud van het gesprek. „We kwamen tot een voorlopig akkoord over een aantal problemen"». De beide ministers zullen elkaar spoedig opnieuw ontmoeten, vermoedelyk in Den Haag Nieuw theatertje voor Tingel Tangel (Van onze A'damse correspondent) Tingel-Tangel, het cabaret van Sieto Hoving, dat vyf jaar lang on derdak heeft gehad in een kelder op de Amsterdamse Nieuwe zydsvoor- burgwal. gaat verhuizen. Donderdag avond heropent Hoving zyn Tingel- Tangel in een verrukkelyk thea tertje. dat hy heeft laten bouwen aan diezelfde Voorburgwal, enkele tientallen meters van zyn vroegere keldertje vandaan. Toen Sieto Hoving destyds zyn Tingel-Tangel begon wist hy, dat het huurcontract van de kelder over vyf jaar zou aflopen en de ruimte dan weer in gebruik zou komen als op slagplaats voor een groothandel in grasmachines. Maar een jaar geleden bleek hy de beschikking te kunnen krygen over twee lokalen van de niet meer in gebruik zynde Prinsenschool aan het pleintje, waar 's woensdags en 's zaterdags de postzegelmarkt wordt gehouden. De gemeente, die de school in eigendom heeft, accepteer de Hoving niet alleen als huurder, doch stemde erin toe, dat de school ingrypend werd verbouwd. Het oude cabaret telde 100 zit plaatsen. waarby een deel van het publiek in het zicht op het toneel werd belemmerd. Het nieuwe zaaltje, dat 150 plaatsen biedt, bestaat uit drie trapsgewyze afdelingen, zodat iedere bezoeker onbelemmerd kan kyken. Het nieuwe programma, dat don derdagavond in première gaat, heet „Hoogste tyd" en naast Maryke en Sieto Hoving zullen hierin de van de Haagse Comedie gekomen Ria de Rooy en de reeds lang aan Tingel- Tangel verbonden Paul Deen optre den. De begeleiding wordt verzorgd door pianist Wouter de Nys. Omdat de nieuwe Tingel-Tangel de gehele dag is geopend, zyn er I In de Suniatraanse haven Djamhi staan tienduizend vrijwilligers gereed om overgebracht te worden naar Noord-Borne», dat thans tot de Fe deratie Maleisië behoort. Zy zullen de guerrillastrijders gaan versterken, die aldaar tegen de nieuwe staat ope reren, aldus het Indonesische pers bureau Antara. De tienduizend had den aanvankelijk West-Nieuw-Gui- nea moeten „bevrijden", maar door de overdracht van dit gebied aan In- donsië zyn zij nu beschikbaar voor Noord-Borneo. Volgens generaal Nasoetion, de In donesische opperbevelhebber, hebben Britse vliegtuigen boven Atjeh in noord-Sumatra gevlogen. Hy had dat zelf gezien. De aanwezigheid van buitenlandse bases rondom Indonesië moet worden beschouwd als „Indi recte kolonisatie", waardoor de vrede in gevaar wordt gebracht, aldus Na soetion. Een Indonesische patrouilleboot heeft zaterdag in de buurt van Cele bes het vuur geopend op een scheepje dat onder de vlag van Maleisië voer. Een bemanningslid van het scheepje, werd gedood, een tweede gewond. Het vaartuig zou smokkelwaar aan boord hebben gehad. Het vuur was geopend na een waarschuwingsschot, waarop niet werd gereageerd. Wat er verder met het scheepje is gebeurd is niet bekend. Aan de grens tussen Serawak en Indonesië ten oosten van Loebok An- toe is zaterdag een grenspatrouille van achttien man uit Serawak slaags geraakt met Indonesische terroristen ten getale van veertig man. De Indo nesiërs openden het vuur, waarop de patrouille terugschoot. De helft van de aanvallers rende weg, de anderen vuurden nog een kwartier door en trokken zich daarna terug. twee buffet bedienden gekomen, maar 's avonds zullen Maryke en Sieto evenals voorheen de bezoekers naar hun plaatsen brengen en hen een drankje komen brengen. Ga over DE ERRES COMBO NEEMT HET OP TEGEN ELKE GOEDKOPE WASAUTOMAAT TempoNiet minder dan 6 kilo wasgoed hebt U tegelijkertijd in bewerking in de Erres Combo: 3 kilo In de kuip (met de beroemde Erres wasbeweger) en 3 kilo in de centrifuge (met uniek „zelfdenkend" deksel). Ja, met de Erres Combo was- combinatie schiet U lekker op. Wit goed, bont goed. fijn goedde complete gezinswas is voor de koffie winddroog aan kant. En hoe! schoner en droger dan met elk wasapparaat in deze prijsklasse met misschien iets meer automatiek. Dat presteert de Erres Combo. Door Stokvis gepresenteerd. Door Stokvis gega randeerd. inclusief speciale tweede snelheid voor de fijne was, ~7 Q O spoelinrichting en 2 pompen. f' "O. Extra voor tafelblad: f 35.voor verwarming: f 60,voor thermostaat: f 27,50. ERRES WASMACHINES - CENTRIFUGES - COMBINATIES - WASAUTOMATEN - DROGERS - WRINGERS Ten kantore van de RAPENBURG 36 TE LEIDEN kan met ingang van 1 november a s. worden geplaatst een Sollicitaties gaarne schrifteiyk of telefonisch (tel. 20211). Maandag t.m. donderdag Zij was slavin in het „Paleis der 1000 Vreugden" 3 oktober 4 voorstellingen. 14 JAAR. Schoolstraat 59 - Voorschoten Telefoon 01717—2472 Gevraagd: plm, 19 jaar, goed kunnende typen, mulo-diploma strekt tot aanbeveling. Eventuele reiskosten worden vergoed. Sollicitates te richten mondeling ot schriftelijk aan bovenstaand adres

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6