kunst kAleiÖOSCQQP 03110000000 Nationale Ballet in het komende seizoen Muzikale soiree van accordeon-orkesten Ds. D. Veldkamp 25 jr. hervormd predikant Ds. H. J. de Vree nam afscheid Wim Kun oefent in Leiden in de m v*n het Enkele nieuwe instuderingen Con Brio - (Ie Aceordeano's - I ivace met tenor I dn Eyk Preek over Openl». 21:5 Van Herv. (jein. Hoogmade Evang. Lulli. Gein. Bodegraven AFSCHEIDSPREDIKATIE VAN DS. A. JENSE Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 september 1963 Derde blad no. 31073 De Parachutisten hij Rotterdammers In de Rotterdamse schouwburg Is de premiere gegeven van Jean Cau's ..Les parachutist es" (De Parachutis ten), in een vertaling van Max Nord. Regisseur Robert de Vries bracht op het voor deze gelegenheid vergrote toneel: Caro van Eyck, Steye van Brandenberg, Edmond Classen. Hans Culeman, Arnold Gelderman, Leo de Hartogh, Wim Hoddes, Frans 't Hoen, Pieter Lutz, Piet van der Meulen, Hans Pauwels en Eric Schneider. Auteur Jean Cau, een jonge Frans man die vorig jaar voor zijn roman ..La pitié de dieu'' de Prix Goncourt ontving, heeft de handeling van „De Parachutisten" geplaatst in het Alge rije tUdens de recente vrijheidsoor log. Zwaartepunt in Caus overtui ging is dat elke oorlog een afgeronde periode vormt waarin de onschuldig strijdende partijen dromen van de goede zaak waarvoor ze vechten. 1 M. van der Lugt Melsert overleden Te Driehuis-Westerveld is in alle stilte het stoffelijk overschot gecre meerd van de heer M. van der Lugt Melsert. oud-directeur van de maat schappij ».De grote schouwburg" te Rotterdam. Hg was 83 jaar. De heer Van der Lugt Melsert, de enige broer van de oud-acteur Cor van der Lugt Melsert. bezocht de kunstacademie in Rotterdam en trad daarna in dienst bij de maatschappij „De grote schouwburg" aan de Aart van der Nesstraat, waar hi) met de leiding van het décoratelier werd be last. Hij ontwierp alle décors zelf en was de rechterhand van de toenma lige directeur, de heer J. J. Poutsma, die hij na zijn overlijden omstreeks 1920 opvolgde. De heer Van der Lugt Melsert is directeur geweest tot het uitbreken van de oorlog. Toen de in de oorlog verwoeste schouwburg was herbouwd, droeg hij de leiding over aan zijn zoon. I nVd L Jaarbeursgebouw l JL-j 5 Vredenburg Utrecht %0lMRV00/ty^ Grote jaarlijkse beurs voor particulieren Dagelijks van 10 tot 10 uur op: 4000 m' volledig ingerichte interieursOrganisatie H. H. de Klerk Zn. Gratis toegang 1782 inzendingen o.a. Artifort Zitmeubelen/Fristho Meubelen/ Desso Tapijten Ster Meubelen K.V.T. Tapijten Dansk Stil Mobel Luxaflex Heugafelt j Bergoss Tapijt Ploegstoffen Linoleum Krommenie Tretford Formule Meubelen Slumberland Bedden /Terrasol Tuin-en Terras Meubelen Pastoe Meu belen I 't Spectrum Meubelen Keukens en' Electr. Huish.app./Mah Jongg Wandmeu- belen Royal Systeem Kompas Stoffen Nationale Deense Meubel Inzending Concertseries van I Schoolcantate van Ned. Kamerorkest Ignace Lilien C~* Het Nederlands Kamerorkest geeft in het komende seizoen een serie van vijf abonnementsconcerten in Rotter dam, Den Haag en Amsterdam. De concerten zullen achtereenvolgens onder leiding staan van Szymon Goldberg, die er drie voor zijn reke ning neemt, van Antonio Janigro uit Zagreb en van de jonge Amerikaan David Zinman, die in het Holland Festival zijn Nederlands debuut maakte. Het eerste abonnementsconcert wordt gegeven vrijdag 4 oktober in Den Haag. zaterdag 5 oktober in Amster dam en zopdag 6 oktober in Rotter dam. De bekende componist Ignace Li lien heeft een nieuwe schoolcantate „The astronaut" gecomponeerd. De tekst Is gebaseerd op een reportage van „Time" over de ruimtevlucht van de astronaut Gordon Cooper. Het is j geschreven voor schooikoren, spreker, soli en piano a quatre-mains en tevens ad libitum voor slagwerk en elektronische achtergrondmuziek. De eerste uitvoering geschiedt o.l.v. de heer Siep de Jong. met mede werking van het koor van t Dalton lyceum in Den Haag. 99 99 „Zolang ik in Nederland werk hebben wij nog nooit zo'n goede balletgroep gehad als nu", zei de leidster van het Nationale Ballet, mevrouw Gaskell op een gister middag in Amsterdam gehouden persconferentie, waarop een schets werd gegeven van de plan nen voor het komende seizoen. Vooral de Ned. Opera zal in het e..s. seizoen meer dan in het af gelopen jaar, toen aan 102 opera voorstellingen werd meegewerkt een beroep doen op het Nationale Ballet. Alleen reeds in mei wordt 22 maal met de opera opgetreden. Het Nationale Ballet gaat ook meewer ken aan de opera ..Prins Igor" die binnenkort in première gaat. Ook aan het Holland Festival zal het Natio nale Ballet weer een belangrijke bij drage leveren. Hiervoor wordt om. ingestudeerd een hypermoderne Don Juan op muziek van de Tsjech Kas- lik (die in het laatste Holland Fes tival van de opera .Rusalka" leidde» en in een choreografie van zijn land genoot Gilek. Het wordt een geregis seerd ballet van 65 minuten. In de relfde moderne geest wordt waar schijnlijk voor het Holland Festival een ballet op muziek van Strawinsky voorbereid. Modern en voor het Hol land Festival geschikt is het nieuwe ballet „Stigmata" op muziek van Buig en geënsceneerd door de jonge Fran se architect-schilder Pajak. Voorts heeft het Nationale Ballet weer een reeds Jeugdvoorstellingen in voorbe reiding. Voor de televisiesectie van de NCRV gaat het Nationale Ballet vijf speciaal voor de televisie gezette balletten uitvoeren. Robert en Phi lip Kaesen, Karei Shook en Scott Douglas verzorgen de choreografiën. Ook gaat het Nationale Ballet „Don Quichotte" voor de televisie opvoeren. Aan vier televisie-shows wordt voorts medewerking verleend. De ballet- meesters Skibine en Tarras en het echtpaar Tony en Harald Lander i Etudes) komen binnenkort naar ons land om hun op het repertoire van het Nationale Ballet staande ballet ten opnieuw in te studeren. Uit eigen kweek komen dit seizoen balletten in première van Robert Kaesen (op muziek van Bartok), Conrad van de Weetering (op mu ziek van Jan Voerman), Rudi van Dantzig (op muziek van Schönberg), Philip Kaesen (op muziek van Nor man Dellodjoio, Barbara W'aarmeijer I (op muziek van Ton de Leeuw) en Iris Smitt (op muziek van Dvorak). Jeugd wordt gestimuleerd De directie van het Nationale Bal let heeft uit het hele land en zelfs uit België en Duitsland 93 door kin deren tot 18 jaar geschreven scena rio's voor balletten ontvangen. Dit was het resultaat van een door het Nationale Ballet uitgeschreven prijs vraag. Mevrouw Sonia Gaskell is over dit aantal inzendingen bijzon der tevreden en nog meer over de kwaliteit. „Er zijn verbazend goede dingen uitgekomen", oordeelde zu over het ingezonden werk, dat nu zal worden beoordeeld door een Jury. Vier a vijf balletten zullen worden bekroond en tijdens jeugdvoorstellingen worden uitgevoerd. Op deze wijze hoopt het Nationale Ballet de interesse by de jeugd voor het ballet te verhogen. Joop Lancel'* accordeonorkesten hebben in de grote Burchtzaal een muzi kale soirée verzorgd, die het wat weerklank betreft al opmerkelijk gewonnen beett. vergeleken met de uitvoeringen van tien maanden geleden in de Jacnbi-zaal. die meer de kenmerken van een proef avond droeg. De bedoelde orkesten zijn „Con Brio" (een jeugdorkest). Accordeana's (dat de meest gevorderde leerlingen of oud-leerlingen van Lancel groepeert) en Vivace (met instrumentalisten die zich in de voorhof van de Accordeana's bevin den). Over hun klinkende resultaten zal de dirigent, best tevreden zijn ge weest. Ons interesseerde het meest Con Brio. Met name uit pedagogisch oog punt. Juist op dit stuk is alles zo sterk meegevallen; deze kinderen zijn immers nog maar anderhalf jaar in orkestverband bedrijvig geweest. Van fouten viel praktisch niets te bespeu ren en een niet starre en toch ge spannen discipline handhaafde zich voortreffelijk. De doelmatige direc- t tie-aanwijzingen bevorderen dit op natuurlijke wijze. Het tweede nummertje „In einer kleinen Konditorei". moest bovendien bewijzen of zo'n muziekje bevallig en Het blijspel „Kom doe eens wafluchtig vertellend kon worden ten (fnme blow vour homi reDresen- beste geven. Het kwam vlot en gaaf. teeMdoorde Mayfair-prödu* Ues, be- Pl •emière: „Kom doe eens wat" die goed in de vorm staken. Daar komt men het beste mee uit. Minder met een langlijvige potpourri als "Wiener Schnitzel". Voor een zo soe pele materie als operette-melodieën deden de kinderen het nog wat stijf jes. maar bewezen er daaren tegen hun studielust mee. De populaire "Veneta Klokken" luidde naar het slotstuk: "L'Avenir aux Enfants". Hier viel op dat Lancel die het klappen van de zweep kent. dikwijls heel mooi aan een melodisch gegeven gestalte weet te geven. Het stuk ging echter hier en daar de capaciteit iets te boven. Een te lange en te weinig belangrijk werk ver- l^fdoi nthóatrrG ooiland inlfli vér- Bedragen uit d« balg'". Wat schools sum zyn première. De belangstelling nog, maar sympathiek, voor rtrze eerst* onvoerinr van het Dlt Konditorei-tje en een vooraf- Engelse bljjspel van Neil Simon in de 8egaan succesmars waren dingetjes. Nederlandse vertaling van Alfred Pleiter, was groot. EXPOSITIE START XII Vrijdagavond as. wordt in hel Gemeentehuis te Arnhem geopend de expositie Start XII 1963. waarop werken te zien zijn van 45 jonge Nederlandse schilders en beeldhou wers. Mr. J. F. M. J. Jansen, plaats vervangend hoofd van het Ministe rie van O. K. en W„ zal de tentoon stelling openen. Congres Klokkenspel vereniging Zaterdagavond is in Hengelo het jaarlijkse congres van «1e Ned. Klok kenspelvereniging gesloten. Een con gres, dat zich deels binnen de mu ren van het enkele weken geleden geopende stadhuis, deels in de stad- huistoren afspeelde. Vele beiaardiers uit alle delen van het land hebben het nieuwe carillon in de toren be speeld. 's Morgens ontving het college van B. en W. van Hengeio de beiaardiers In de Burgerzaal. Burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenoe nam er uit handen van ir. A. J. Alpherts een tekening van een in edelstaal en goud te maken 40 cm hoge afbeelding van de stadhuistoren in ontvangst. Het torentje wordt een wisselprijs, be schikbaar gesteld door zeven grote bedrijven in Hengelo voor een jaar lijks door de Klokkenspelver. uit te schrijven beiaardierswedstryd. De prijs zal in het stadhuis worden be waard. Mr. Romke de Waard uit Am sterdam, voorzitter van de Klokken- spelvereniging, accepteerde dankbaar de prijs van de industrie en deelde mee. dat de eerste wedstrijd in 1964 in Hengelo zal worden gehouden. Con Brio is de concours-taxatie eervolle prijs in tweede afdeling. N A Wim Kan heeft ons nadrukke lijk verzocht de uiterste terug houdendheid te betrachten, wan neer wij zouden schrijven over de ..voorstellingen", welke hij za terdagavond voor de leden van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. heeft gegeven en die hij vanavond en morgenavond zal herhalen. Immers, voor hem gaat het slechts om een repeteren voor de conference, waarmee hij zater- avond 12 oktober het grootste spektakel van de grammofoon platenindustrie in het Kurhaus dat onder de weidse naam Grand Gala du Disque bekend heid heeft verworven zal ope nen. Een repetitie dus. Het was te mer ken aan de enorme „spiekblaadjes", die Wim Kan voor zich op het toneel had geprikt. En de wekker, welke er naast stond. Maar voor de stamp volle zaal was het een volwaardige show, waarvan luidruchtig werd ge noten. Dit „proefballonnetje" duurdp veel te kort naar Ieders zin. Om acht uur binnen om voor negen alweer op straat. Een klein uurtje dus. maar vol doende voor Wim Kan om vurige ko len te stapelen op de hoofden van hen. die in de grammofoonplaten- industrie aan de touwtjes trekken. En van hen. die door deze industrie met goud worden behanden. Maar Kan zou Kan niet zyn als hij niet diverse zijsprongetjes maakte naar de toestanden van vandaag de dag bin nen en buiten de grenzen. Het is jammer, dat wy ons van een korte bloemlezing moeten onthouden. Het zou op 12 oktober de charme van de verrassing kunnen wegnemen Al zou het op papier toch niet mogelyk zijn de wijze weer te geven, waarop Wim Kan kan spotten met de welvaarts staat. met de situatie rond de CAO's, met de televisie en wat niet al meer. Kostelijke woordspelingen, zuurzoete grapjes en bitter venijnige steken, hij rijgt ze op onnavolgbare wijze aan een tot een van die glanzende Kan- Daarin hebben Vivace en Accor- deana het verder gebracht: prachtige eerste prijzen in ere-afdeling. terwijl Accordeana weldra In superieur gaat uitkomen. Vivace en Accordeana's zijn elk tweemaal ten tonele verschenen. Voor de pauze m composities van een meer klassieke structuur, daarna In stukken met meer salonkarakter of van mindere vormstrengheid. We noemen van de Accordeana's de overwegend onberispelijke vertol kingen van Suppé's Banditenstreiche en Boieldieu's Kalif von Bagdad. Net voor het applaus uit. na de Kalif. riep een geestdriftige stem „prima". Dat was het, al zijn passages van snelle kortenotenreeksen er wel eens ongearticuleerd en gejaagd doorge gaan. Van zijn kant bracht Vivace de Lichte Kavalerie van Suppé en Of fenbach's veeleisende Orfeo in de Onderwereld knap over de voetlijn. Er is. afgezien van het bal. nog veel meer gepresteerd. Maar het aandeel van de tenor Jan van Eyk. eerst met Lancel aan de piano, later begeleid door de Accordeana's, kunnen we toch niet voorbijgaan. HU zocht het in de cabaret-sfeer 'Sole mio, Immer mit lacheln van Léhar. enz.». Wij zullen niet beweren, dat een z.g. goecr zittende stem aan bod was. maar Van Eijk, die een prettig geluid produ ceert, wist de suggestie van goede en grote voorbeelden (stijl Taubcr» op te roepen. Kunstpretenties zullen wel niet bestaan. Waar het héén moet. hoort hy en de afstand die er hem 1 van scheidt, vergeven we gaarne. V. Het is 2 oktober 25 jaar geleden, dat ds. D. Veldkamp van Den Haag in de Hervormde gemeente van Val kenburg zijn ambtelijke loopbaan be gon. Ds. Veldkamp had daarom de wens te kennen gegeven dit feit tij dens een kerkdienst in Valkenburg te gedenken. In deze dienst, een goede belangstelling bestond, hield hij een predikatie over Openba ringen 21 5 „Zie. Ik maak alle din gen nieuw". Het is. aldus ds. Veldkamp, voor ons een feest vanmorgen in uw mid den Gods Woord te mogen bedienen. Sterk gaan onze gedachten terug naar de eerste jaren, van onze loop baan als predikant die wij in uw mid den mochten doorbrengen. Het waren jaren van veel bewogenheid, vooral door het oorlogsgebeuren. Het dankbaar gedenken, zei ds. Veldkamp, zal moeten zijn: "k Zal ge denken! Maar het tekstwoord laat. ons vooral vooruit ren. Het zegt: ..Zie. Ik maak alle dingen nieuw Wat hebben we als mensen in de I dagen na de oorlog hard aan de ver- WIM KAN legt zijn spiekbriefje neer snoeren, waarmede hU al zo vaak successen heeft geoogst Deze conference is hel extraatje, dat de bezoekers in het Kurhaus op 12 oktober zullen genieten boven de televisiekijkers in de huiskamers. Der halve zullen vele leden K. en O. dankbaar zijn. dat zij de gelegenheid hebben gekregen Kan toch in leven de lijve bezig te zien. Wim Kan zelf was zo gelukkig niet deze wijze van repeteren, dat hij de opbrengst van deze avonden ter beschikking heeft den tn de golven die hem dreigen te gesteld van de Actie Dousadsj. Wat verslinden Hij komt ook in balling hij van deze avonden overhoudt is de schap, in de zee. het beeld van aller - hemmering aan spontaan gebrachte iei moeite en gevaren. Wat bemerken ovaties en de fles met smakelijk drin- we dan eigenlijk nog van God? Ligt ken. die hem zaterdagavond door hier niet de weg voor veel versl&p- „Maud-van-de-televisie" met de ge- ping? Maar het Kind van Bethlehem nieuwing po alle terrein gewerkt Het vooruitzien gaat echter samen met een terugzien, stelde de predi kant. Als Je 25 Jaar predikant mag zUn. bestaat de mogelijkheid, dat we verkeerd, dus alleen op onze mense lijke manier terugzien. Wij moeten namelijk terugzien op de daden Gods en tot dc ontdekking komen: God is met deze wereld bezig. De bijbel is vol tekenen, dat God de wereld niet los laat. En dan komt er de vaart in Gods Koninkrijk. Johannes zegt: En ik zag een nieu we hemel en een nieuwe aarde en de zee was niet meer. Johannes zit mid maar: Ik maalt We zullen Gods Woord moeten lezen, anders zullen we God niet bemerken omdat we Hem niet kennen. Veel hebben we samen meege maakt de oorlog, de afbraak, maar ook het begin van het nieuwe, zei ds Veldkamp. Hoe waren we één. toen we allen zonder onderscheid van richting, onze eerste dienst hielden in de open lucht op het terrein van Tm. Brussee. Onvoorstelbaar nieuw is alleen datgene wat Christus nieuw maakt. Is dit alleen nog maar toe komstmuziek? In het geloof en in waai!voo,r I verbondenheid met Jezus Christus. mogen we dit reeds bezitten. We zul len ons zelf moeten verliezen en daarom ls er geen reden tot eigen roem over de afgelopen 25 Jaar. Eer der moet schaamte ons aangezicht bedekken We mogen alleen- roemen in de Heer. De eenheid was in de meidagen van 1940 geboren, maar wat is ervan overgebleven? Blyft het eigenhjk niet by het oude. ondanks de nieuwe ver pakking? En toch heeft God de kerk laten staan en de poorten van de hel zullen haar beslist niet- overweldigen. God wil al zijn dienaren gebruiken, om onder leiding van de Heilige Geest, dit te bleven verkondigen Deze herdenkingspredikatie die met grote aandacht werd gevolgd, werd besloten met het zingen van Gezang 135. Na afloop van de dienst hebben velen hun oud-predikant xijn vrouw de hand gedrukt. bruikelijke kus werd overhandigd. zegt ons: Ik maak alle dingen nieuw. K. P. Geen proces dat nog in wording ia, In het overvolle, kleine kerkje I eens woorden van dank in ontvangst van de hervormde gemeente in be" rloogmade nam ds. H. de Vree zijn afscheidswoord. Vree zondagmiddag afscheid, na een verblijf van 4^ jaar. Als af- scheidstekst koos de scheidende predikant 2 Thessalonicenzen 1 vers 10b: Want ons getuigenis heeft geloof gevonden bij u. Paulus ontving de openbaring van Jezus Christus zelf, aldus ds. I)e Vree en wij hebben het van hem. Hy wist zich de geestelijke vader van deze ge meente. doch ik sprak voor een ge- Vuurbal doodt liockeyspeelster Tydens een hockeywedstrijd in de Australische hoofdstad Canberra zyn zaterdag alle 22 speelsters door een vuurbal getroffen en tegen de grond gesmakt. Vijf meisjes moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Een van haar is later aan brandwonden overleden. De vier anderen waren aanvankelyk, na eerste hulp te heb ben gekregen, naar huls gestuurd, doch moesten later weer ln het zie kenhuis worden opgenomen, omdat zy zich ziek voelden. Volgens een der speelsters scheerde de vuurbal na een hagelstorm over het veld. De speel sters werden, de een na de ander, te gen de grond geslagen. Allen werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar zy voor elektrische schok wer den behandeld. Gestapo-methoden in Oost-Berlijn De 58-jarige Westberlynse inspec- 1 teur van politie Rudolf Sokoll is over leden als gevolg van de opwinding, die een ondervraging door de Oost- berlynse politie hem zou hebben be zorgd. De inspecteur, die een vakan tiereisje naar West-Duitsland had gemaakt, werd. toen hy op de terug reis naar West-Berlyn was. op Oost duits gebied uit de trein gehaald en naar Oost-Berlyn overgebracht. Daar werd hy aan een langdurig verhoor onderworpen met de bedoeling hem ertoe te krijgen voor de Oostduitse inlichtingendienst te gaan werken. Daarna keerde Sokoll naar West - Berlyn terug. Nadat hij aan zyn chefs rapport over liet gebeurde had uitgebracht, zakte hy ineen en ovei - - leed aan een beroerte, aldus hei Tenslotte heeft ouderling C. Anker hoofd van de Westberlynse politie. Do Afscheidswoorden Burgemeester J. C. van Wageningen dankte voor de prettige samenwer king. terwyl pastoor Van Olsthoorn getuigde van een grote persooniyke vriendschap. Namens de collega's van de ring Alphen voerde ds. M. Hane- maayer uit Alphen a. d. Ryn het woord, terwyl ds. Honnef uit Leider dorp sprak namens de klassikale ver gadering van de classis Lelden. meente, het Woord door ande- woorden van grote dank tot ds. De i die Sokolls dood toeschryft aan de ren al gebracht was. Elke gemeente Vree gesproken namens kerkeraad en door de ..ondervragingsmethoden A.1 AuV?n0 aaf ®vena's gemeente. Staande zongen de aan-1 der Oostduitse politie veroorzaakte gemeentelid. Ons getuigenis was dat van Jezus, op Hem alleen werd ge wezen. God schonk ons het eeuwig leven als genade door het offer van zijn enige Zoon. Dit kunnen wij tast baar waarnemen bij de sacramenten. Het getuigenis van Paulus is er één van blijdschap en zekerheid. Alleen als wij zelf getuige zijn geweest van het geloof, kunnen wij dit getuigenis doorgeven. Ook in deze gemeente werd oprecht geloof gevonden, het geen vaak bleek uit allerlei kleinig heden op ziekenbezoek, avondmaal viering. e d.. hetgeen ds. De Vree met dankbaarheid constateerde. wezigen nog Psalm 134 vers 3. WSXÊ* wmr I Doch ook hier moet God de was- i dom geven en moet Zijn Geest het woord krachtig maken. Laat u dan j ook nu nog met God verzoenen, want In verband met zijn vertrek naar geeft verschilt niet. De vraag is al- Deventer heeft ds. A. Jense gister- leen wat wy met onze opdracht doen Niet rusten m,ddaS- tijdens een dienst die bijna In deze geiykenis maakt Jezus dui twee uur duurde, afscheid genomen deiyk, dat wie niet voor het Ruk van de Evangelisch Lutherse Gemeen- r te van Bodegraven. De predikant, die reeds langer in Gouda stond,ver bond zich vier jaar geleden aan de Boedegraafsc gemeente, nadat deze wij mogen als gelovigen niet op onze vacante was g(.word<.n door het vcr_ lauweren gaan rusten. Met vallen en trek van ds.V F. ten Rouwelaar. opstaan moet ons geloofsleven voort- vler jaar lan|, heeft Jpnse slnds_ "aan- dien zowel de Bodegraafse als de Bij dit alles moet echter de ver- Goudse gemeente gediend. Onder heerlijking van God op de voorgrond Bodegraven ressorteert ook Alphen xtaan. Want het geloof zonder de a- d. Rijn. trk.n is dood Al, Jwus Chrltln,1 De alscheidviierm werd bijg,- alles voor ons betekent, moeten wij woond door vertegenwoordigers van ook alles voor hem over hebben. Ringgemeenten. nfgevaardigden van Make Hij ook u allen sterk en trooste de hervormde cn gereformeerde kerk lien der fraaie zivart krijt tc-1 naar Joseph Teixcira de MattosAzichtigen zijn: n.l. huis te Cor- keningen uit Spanje van de tcke- die thans in De Lakenhal te be- J dova (1956) Hij uw harten. Aansluitend op de preek zong de gemeente gezang 113 vers 2 en 5. Persoonlijk woord In een persoonlyk afscheidswoord I I richtte ds. De Vree zich achtereen volgens tot de burgerlyke overheid, waarvan het voltallige college van B I en W. aanwezig was. Voorts tot 1 pastoor C. van Olsthoorn. ds. Honnef van Leiderdorp en andere collega's met wie hy in diverse commissies heeft samengewerkt. Ook verheugde hem de aanwezig heid van verschillende gemeenteleden I uit Sleeuwyk, de plaats, waar hy op door loco-burgemeester C. G. Karssen en wethouder H. J. Th. van der Heyden, vertegenwoordigers van het Nederlands Bijb9lgenootschap en de Openbare Lagere Schooi. Als tekst had ds. Jense Lucas 19 ver^ 13 „Drijft handel totdat ik te rug kom" .uit de geiykems van de talenten. Toen Jezus met zyn disci pelen opging naar Jeruzalem dach ten de discipelen dat nu het grote ogenblik zou komen, de overwinning van de vyand en de vestiging van het Joodse Rijk. Jezus wist echter, dat er voor hen een donkere nacht zou aanbreken. Door de gelijkenis van de talenten bereiaöc hU hen voor op ZUn gang naar Golgotha. Hij gaf hen ln deze gelijkenis een 13 oktober zijn intrede hoopt te doen 1 raak: tot zijn wederkomst zullen wii De kerkeraad. de gemeenteleden, de voor Hem aan net werk moeten. De i koster en de organist mochten even- i opdracht, die Christus ons allen Gods is. er tegen is. In zijn laatste preek wilde ds Jense er duidelyk op attenderen dal er geen tussenweg is: We kunnen onze handen slechts tot een vuist ballen, of ze vouwen. Voor wie zich de afgelopen vier jaar een Christen, getoond heeft, is deze alscheidspre- dikatie een bemoediging, voor wie wei eens vol goede moed begonnen is. maar niet heeft volgehouden, ls ze tot waarschuwing: Chirstus komt terug, verricht daarom uw taak! Na de predikatie nam de predi kant met een persoonlijk woord af scheid van zyn Bodegraafse gemeen te. die ook hierna te samen met Gou da een dominee zal beroepen. Namens de kerkeraad werd ds. Jen se toegesproken dcor drs. R W. Bon- nema. die er op wees oat ds. Jense het gepresteerd heeft cp voortreffe lijke wyze drie heren tc dienen: Gouda. Bodegraven en Alphen a ri Ryn. Hy dankte de predikant op hartelyke wyze voor zyn grote ac tiviteit in dienst van de kerk en in het bijzonder voor zijn christocentri- sche preken, die het aanhoren zo waard waren. Na de dienst was er gelegenheid dominee en mevrouw Jense de hand te drukken. Medewerking aan deze afscheidsdtenst verleenden het Evan gelisch Lutherse Kerkkoor te Gouda de organi J van Es en de solist A. van 'tHoog.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5