Ontdek uw 3 oktoberfees! Gerrit Hulst op 90 e verjaardag door reünisten gehuldigd zmm\ FOïO-CINE JAN WOLFSLAG N.V. Dr.S. L. Verheus nam afscheid van Leidse Doopsgezinde gemeente Koninklijk zilver voor broeder Briër WESTRIK Politie en 2 en 3 E.H.D. op oktober Kerk is in evangelie een grote seliat gegeven Opgericht 1 maart I860 Maandag 30 september 1963 Tweede blad no. 31073 Gerrit Hulst, de promotie-taartenbakker die zich in vele generaties Leidse studenten een grote naam en vele vrienden heeft verworven, is zaterdag op zijn negentigste verjaardag in So ciëteit Minerva in intieme kring gehuldigd. Ruim dertig reünisten uit verschillende ..jaargangen" van de klandizie van de jeugdige negentiger boden hem na een genoeglijke borrel een diner aan in de nachtkroeg van de sociëteit. Namens deze reünisten voerde prof. mr. R. P. Cleveringa het woord, die er aan herinnerde dat er tijden waren, waarin je eigenlijk niet met goed fatsoen kon promoveren zonder een taart van Hulst. Maar niet alleen als zodanig had Gerrit Hulst grote verdiensten, ook als vriend, die met eeji plezierig humeur steeds bereid was te helpen en te luisteren. Hij bood namens de reünisten de jubilaris een boek met tekeningen van Alexander Verhuell aan. Op de foto de aanbieding van het geschenk aan de jarige (midden) door prof. Cleveringa. Rechts mr. R. Pentermann uit Rotterdam, de oudste der aanwezige reünisten. LEIDEN OEGSTGEEST Diefsteeg 1 7 Geversstraat 39 Tel. 24965 Tel 51608 Geünieerde Loge van Theosophen Zondag werd voor dc Geünieerde Loge van Theosophen in het gebouw Steenschuur 6 een lezing gehouden onder de titel „Theosofie. Uw weg?" De theosofie is de weg naar vol ledige ontplooiing van alle goddelijke vermogens die bij ons, gewone men sen, in kiem aanwezig zijn. De theo sofie leert, dat leder mens in staat is zich zelf te leren kennen en de bedoeling van het leven te begrijpen. Wanneer hij bereid is kennis te ne men van de voornaamste theosofi sche leringen en zonder vooringeno menheid hierover na te denken, zal hy Inzien, dat alleen een Juist begrip van deze leringen voert tot zelfver trouwen en dat de toepassing van deze beginselen het hem mogelijk zal maken zijn zwakheden te overwin nen en zyn goede eigenschappen te versterken. Hij, die tot het inzicht komt, dat er een goddelijk beginsel is in alle wezens, kan hieruit de kracht putten zich te louteren. De leer van Karma maakt van ieder mens een verant woordelijk wezen, dat de schuld van zijn tekortkomingen niet op anderen zal afwentelen, want Karma is de leer van Oorzaak en Gevolg, van volstrekte rechtvaardigheid. Hierdoor beseffen wij. dat al wat wij meema ken, het gevolg is van onze eigen daden en gedachten. Wijzelf moeten de rekening vereffenen, geen ander kan voor ons boaten. De leer van Re- incarnatie of weder belichaming be helst, dat de ziel ontelbare malen terugkeert op aarde om haar Karma af te werken, om haar misslagen te herstellen en geestelijk te evolueeren. De mens is zijn eigen heiland, zijn eigen redder. De verheven figuur van Jezus en de tientallen andere vol maakte mensen, die ons op die weg zijn voorgegaan 'zoals Zoroaster, lö*ishna, de Boeddha, Mohammed, enz.) bewijzen hoe hoog de ziel kan stijgen, die tot ware geestelijkheid is gekomen en hoe groot de hulp is, die zij de gewone rnens door haar voor beeld en steun kan schenken. Het is do goddelijke taak van alle zielen deze weg te gaan, deze weg waarop in onze tijd alleen de theo sofie wijst, de weg naar geestelijke groei en ware vrijheid in de hoogste betekenis. De commissaris van politie brengt in verband met de 3 Octoberviering ter kennis, dat het bij politieveror dening verboden is op de openbare weg a> vertoning te geven (akroba- tiek e.d.t; b) aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen; c> ver lotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelneming aan hazard spelen. BU constatering van een overtre ding zal proces-verbaal worden op gemaakt. terwijl de voorwerpen, waarmede het feit Is gepleegd, in'oe- slaggenomen zullen worden. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 400.—. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Junghans -Ewe - Anker. De Eerste Hulpdiensten zijn als volgt geregeld: Woensdag. 2 oktober: Lunapark Schuttersveld van 20.00—24.00 uur post aanwezig in school Schutters veld. Bij de taptoe lopen E.HU.O'ers mee. Donderdag. 3 oktober: Voor het Lunapark Schuttersveld ls van 9.00 uur tot afloop een post aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uit deling haring en wittebrood, koraal- muziek, middagoptocht enz. zijn vol doende E.HB.O.'ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eerste Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de uit- rukpost van de Brandweer is op de drukste uren versterkt. Tijdens de demonstratie van het stuntteam op de 5 Meilaan. zullen enige E.H.B.O.'rs aanwezig zijn. Een tijdelijke post wordt gevestigd in de zaak van J. Snaathorst, 5 Mel- plein 162. In de Haagse Houtrusthallen heeft mevr. J. C. Mackwirth Bijloo uit Rotterdam haart titel nationaal kampioene machine- schrijven geprolongeerd. Dit jaar behaalde zij 506 aanslagen per minuut. het verfijnde rookgenot KING SIZE FILTER CORK NEW YORK, PARIS, STOCKHOLM. BERLIN, ROMA, ZÜRICH. WIEN, BRUXELLE! Thans ook ia Nederland. Foioyrafeer of fihn Breestraat 123 Telef. 21851 Haarl. straat 102 Telef. 32778 Officiële publikatie VERKEERSMAATREGELEN' l.v.m. DE 3 OKTOBERFEESTEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: I. dat het Schuttersveld van 30 sep tember te 20 00 uur tot 4 oktober 1963. te 20.00 uur gesloten ls ver klaard voor het verkeer met alle voertuigen, ry- en trekdieren en vee. alsmede voor voetgangers. In belde richtingen en dat. behoudens het onder IV vermelde, gedurende deze periode de geslotenverklaring In één richting van de Blauw- poortsbrug. de Steenstraat en de Rijnstaurgerbrug niet zal gelden: II. dat de wegen, waarop de 3 okto- bermnrkt wordt gehouden op 2 en 3 oktober 1963 gesloten zijn ver klaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, ln belde richtingen; in. dat de toegangswegen tot de bin nenstad op 3 oktober 1963 van 7.00 tot 18.00 uur gesloten z\Jn verklaard voor het verkeer met voertuigen uitgezonderd handwa gens. rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen) en ry- en trek dieren. Voor het doorgaande verkeer biyven de volgende routes beschikbaar: a. van de Morsweg over de Rijnzleht- brug. Hnagweg. Witte Singel. Zoe- terwoudse Singel en Hoge Rijndijk; b. van de Rijnsburgerweg. vla Oegst geest langs de Rynzlchtweg. de Haagsestraatweg, de Haagweg en verder als onder a aangegeven; e van de Haarlemmerweg, vla Oegst- geest en verder als onder b aan gegeven: d. van de Hoge Rllndyk langs de Zoe- terwoudse Singel, de Witte Singel en de Haagweg: van de Haagweg als onder a aange geven. Het ls verboden ln bovengenoemd tijdvak met een voertuig, waarvoor de verkeersaf sluiting geldt, ln de binnen stad op de openbare weg een plaats ln te nemen. Deze voertuigen mogen geplaatst worden ln de zijstraten van de Mare- singel, van de Herensingel, van de Witte Singel en van de Zoeterwoudse Singel. Zij, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig wensen te worden toegelaten, moeten hiertoe by de Commissaris van Politie een ver gunning aanvragen; VI. dat de Stationsweg, de Steenstraat en de Rynsburgerslngel van 3 ok tober 1963 te 18.00 uur tot 4 ok tober 1963 te 1.00 uur gesloten zyn voor het verkeer met voertui gen uitgezonderd handwagens, rijwielen en motorrytulgen op twee wielen), ln belde richtingen; V. dat de geslotenverklaring ln één richting van de Breestraat. de Bo termarkt. de Vismarkt, de Aal markt en de Boommarkt niet geldt op 3 oktober 1963 van 7.00 tot 18.00 uur. HUISVUIL In verband met de 3 oktober-feesten wordt het huisvuil van donderdag. 3 oktober 1963 opgehaald op woensdag. 2 oktober 1963. De directeur van de Gemeenteiyke Relnlglngs- en Ontsmettlngsdlen6t. Van kansel naar Universiteitsbibliotheek Meisje gewond in het verkeer Een zestienjarige verkoopster uit Oegstgeest raakte zaterdagavond om streeks kwart over zes gewond bij een botsing nabij de Eeestenmarkt. Het meisje, dat op de fiets zat, werd j aangereden door een auto. waarvan de bestuurder geen voorrang zou hebben verleend. Zy k:eeg een her- sensohudding en een linkerbeenfrac tuur. De E.H.D. bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. Op de Zoeterwoudse Singel heeft zich zondagmiddag omstreeks half één een botsing voorgedaan tussen een motorfiets ?n een bestelauto. De j 18-jarige Maria v. d. Bos die achter op de motor zat. liep bij dit ongeval een hersenschudding op Zy werd per E.HD. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Met bierglas in gezicht geslagen Op de Vlsbrug had zaterdagnacht omstreeks twaalf uur een vechtpartij plaats, waarbij twee Haarlemmers en vijf andere, tot nog toe onbekende, mannen betrokken waren. Een van de Haarlemmers, een 18-jarige zee man. werd enkele malen met een ka pot bierglas ln het gezicht geslagen. Hij kreeg bloedende wonden in het gezicht en moest naar het Acade misch Ziekenhuis worden vervoerd. Het is nog niet bekend wie deze rake klappen heeft uitgedeeld. In verband met zijn benoeming tot wetenschappelijk ambtenaar bij de theologische afdeling van de gemeentelijke Universiteits bibliotheek te Amsterdam heeft dr. S. L. Verheus. sinds 1955 pre dikant van de Leidse Doopsgezinde Gemeente, gisterochtend van deze gemeente afscheid genomen. Er bestond voor dit afscheid de kerk was geheel bezet bui tengewoon grote belangstelling. Namens het gemeentebestuur woonde wethouder P. S. Harmsen deze dienst bijterwijl de plaat selijke Oecumenische Raad ver tegenwoordigd was door dr. H. v. d. Veen en de heer J. Mulder. Bo vendien waren deze ochtend ook de plaatselijke kerkbesturen ver tegenwoordigd. Het laatste woord, dat dr. Verheus deze ochtend tot zyn gemeente richtte, was afgestemd op de brief van Paulus aan de Phlippenzen. t.w. hoofdstuk 2 vers 12b „blyft., niet aiy leen zoals in rmjn tegenwoordigheid, maar nu des te meer by myn afwe zigheid. uw behoudenis bewerken met vreze en beven". Spieker hield de gemeente in zyn afscheidswoord voor ogen, dat het de taak en de vreugde van de christe lijke kefk is dat zy het evangelie mag verkondigen van de Heer. die met ons is in de vreugde en nood van ons leven. Paulus' woord wil ons laten zien hoe de schat van het evan gelie in dc praktijk van het da gelijks leven tot andere mensen kan maken. Als echter de christelyke kerk zoekt naar een levenspatroon in deze wereld, dan kan dat alleen wanneer zy wil proberen zo duide- lyk mogelijk in het midden van de gemeente te stellen Hem, die het hoofd van de gemeente is. Als kerken van de gehele wereld zullen wy dan pas leren de woorden voor de wereld te spreken indien wy de verkondiging van vernedering en kruis tot diep in onze levens willen laten doordringen. Nu spreker het werk in de ge meente en de broederschap voor een andere werkkring verwisselt, ver wacht hy, dat de gemeente dit. ge let op de doopsgezinde opvatting in zake het algemeen priesterschap, niet wil zien als een te radicale insny- ding. Behalve zyn belangstelling voor de nieuwe werkking, heeft ook de innerlijke nood over het geeste lijk leven in de gemeente en broeder schap hem tot de verandering ge bracht. Over genomen beslissingen heen. kunnen wy elkaar vasthouden in het zoeken van ons behoud met vreze en beven. Het woord van de apostel Paulus, aldus spreker, zal ons er steeds aan hebben te herinneren, dat al ons mensenwerk in welke functie ook ondergeschikt is aan de vraag of wy samen onze behoude nis met vreze en beven daar willen zoeken, waar zy ook werkelyk te vin den is. In dit verband riep spreker op tot het. waarlyk beleven van een waarachtige gemeenschap. Voor de toekomst van broeder schap en gemeente, voor de kerken, hoe zy zich ook mogen noemen, zal het er. aldus dr. Verheus. op aan komen, dat onze levens alleen dan behouden kunnen worden wanneer wfj met vreze en beven gaan ontdek ken hoe zeer wy het nodig hebben, dal onze levens vernieuwd worden door de ontmoeting met die Dienst knecht, in wien de rijkdom van Gods glorie en Zfjn genade tot onze levens Ls gekomen. Laten wfj ons samen scharen om de schat, welke de kerk in het evangelie is gegeven. Prof. dr. J. Goslings, voorzitter van j de kerkerraad. die namens de gemeen- be een woord ten afscheid sprak, wees op het bijzondere element in dnt vertrek. Dr. Verheus, aldus spreker neemt geen afscheid omdat hij met emeritaat gaat of om elders een ge meente te gaan dienen, doch legt op deze dag het pastorale ambt neer, al wil dit niet zeggen, dat hy by de broederschap niet meer eens in een kerkdienst zal voorgaan. Prof. dr. Goslings dankte dr. Verheus voor de vele activiteiten, welke hy in diverse kringen heeft ontwikkeld en welke de gemeente op om als een gideons- bende trouw te zyn in het zoeken naar gemeenschapszin en ln het. el kaar dienen in liefde. Prof. Goslings, die de scheidende piedikant namens kerkeraad en ge meente een cheque aanbood, las ook een brief voor van de algemeen secre taris van de Alg. Doopsgezinde Pre dikantenvereniging. waarin gezegd wordt, dat deze vereniging het ver trek van dr. Verheus als een groot verlies ziet. Naast dit „woord der ouderen". werd in deze dienst ook het geluid van de doopsgezinde jeugd nog ge hoofd. Kinderen van de zondagschool I en de jeugd van de knutselclub ver- 1 tolkten in een eenvoudig woord hun dank en boden eveneens geschenken aan. In zijn dankwoord bond dr. Ver- heus ce gemeente op het hart de broederschapszin te betrachten en zich trouw te scharen rond de kerke raad. Een wisseling van personen zag hy slechts als een bykomende zaak. Na afloop van deze dienst was er gelegenheid om van ds. en mevrouw Verheus afscheid te nemen. Prof. dr. S. Goslings (links) en de heer A. Spoor, penning meester van de Doopsgezinde Gemeente (rechts), in gesprek met ds. en mevr. Verheus. (Foto LJ).'Holvast) Aan de heer P. Briër is vanmorgen tydens een byeenkomst in de blauwe zaal van het kasteel „Endegeest" de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. Op deze bijeenkomst werd van de heer Briër, die ruim veertig jaar deze psychiatrische inrichting als verpleger heeft gediend, afscheid ge nomen. De broeder, die in Oegstgeest woont, bereikte onlangs de pensioen gerechtigde leeftyd. Hij kwam in 1923 aLs leerling-verpleger by En degeest". behaalde in 1927 het B- (zwartek ruls; diploma en werd later paviljoenshoofd van een van de grote mannenafdellngen. Wethouder S. Menken, die de zilveren medaille op de revers van de jubilaris speldde, vestigde in zyn toespraak de aan dacht op het moeilijke werk in een Wethouder S. Menken speldt het ere-mctaal op de revers van de jubilaris. (Poto LD. Holvast) inrichting als deze Het verheugde hem, dat broeder Briër aan dit werk zyn liefde heeft willen geven. Dr. J. P. Cal jé. de wnd. ge neesheer-direc teur. sprak ook enkele woorden van dank en waardering. Hij zei. dat de broeder de Koninklijke onderschei ding ten volle heeft verdiend. „U ging met zeer moeiiyke patiënten om, maar U deed uw werk op laconieke wijze en met gevoel voor humor", aldus dr. Cal jé. Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade De cursus tot opleiding voor het Eenhe idschploma-EHB.Owelke werd gegeven onder auspiciën van de Eerste Leidse E.H.B.O -Brigade en onder leiding stond van de docent dokter C. R. Zyerveld heeft, wederom zeer veel succes opgeleverd. Daar alle cursisten slaagden voor het vereiste examen, dat werd afgenomen door dokter J. G. Bazuin, directeur van de G.G. én G.D.. is Leiden wederom een dertigtal gediplomeerde EHBO- ers (sterst rijker geworden. Tydens een speciaal tot dit doel door de Eerste Leidse E.H.B O.-Brigade be legde bijeenkomst in de grote zaal van het Geref. Jeugdhuis, heeft dokter zyerveld zaterdagavond met een toepasselijk woord de diploma's aan de navolgende dames en heren uitgereikt; de dames J. J. Bil, A. E. v d. Broek. A. A. DuUeman. A. H. van Egmond, J. Heemen. J. A. Jan sen. L. v. d. Klink. A. v. d Klink, W. M. v. d. Meer, C. A. v. 'd. Mey, E. A. van Oyen, W. v. d. Reyden. C. H. Sanders. A. v. d. Velden. M. de Water. H J Weber. J. A. de Wolf en de heren; C. P. Barnard, W. A. van Beek. B. Blansjaar, H D. de Booii. M. W. Dykman, A. J Franke, J P. v. d. Heemst. C. Jongbloed. F. Ouds- hoorn. W Rodenburg. A Th. Roos, A. C. Verbruggen en A, Verhoef! Na de diploma-uitreiking volgde een feesteiyk getint gezellig samen- rijn.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3