SKODA SCHOLTES DISTANTIEERT ZICH VAN KERKRADE m kunst kalei ÖOSCQQP IN NIJMEGEN Haius Hotter - „Wotaiv" regisseert „Walkure" Dajjser-choreograaf Sakliarow overleden Duitse telefoonrel hu op hoogtepunt Erhard volgt medio oktober Adnauer op Orga n isd tor muziekconcou rs Jk ben er moe van Ook in Italië strijd tegen de inflatie Amerika houdt Spaanse hasis SENSATIONELE PRIJSVERL1 o ARRESTATIES NA ONGELUK Internationole vermaardheid Patsch weer opgedoken Verkiezingen in Z-Viëtnam Vechten met de inktvis Wereldberoemd kunstenaar Concertgebouworkest terug Publiek nas rusend enthousiast Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 leptember 1963 Vierde blad no. 31071 Advertentie geheel compleet (Van onze correspondent te Roermond) Johan Scholtes uit Kerkrade. de man die met zijn groots organi satievermogen, zijn initiatieven en zijn fantasie het wereldmuziek- concours te Kerkrade heeft gemaakt tot wat het nu is geworden een concours voor amateur-musici uit de hele wereld omlijnd door een muziekfestival van de eerste orde. heeft zich van wat hij eerst zijn levenswerk noemde volledig gedistantieerd. van vandaag of morgen. Reeds vorig jaar probeerden tegenstanders van Johan Scholtes, die men in Kerkra- Het Stichtingsbestuur van het Kerkraadse wereldmuziekconcours heeft besloten een reeds eerder ge uite wens van directeur Scholtes om zich geheel van het wercldmuziek- concours te distancièren te respecte ren en hem ontslag te verlenen. Dit onder dankzegging voor het vele werk en de vele diensten, die Schol tes aan de vier tot nu toe gehouden concoursen heeft bewezen. Verbitterd De moeilijkheden rond de figuur van de energieke directeur zijn niet Muziekprijs Hilvarenbeek In de jury voor de tweejaarlijkse eompetitiepriJs Hilvarenbeek voor harmonie en of fanfare hebben zit ting genomen de heren lt.-kol. R. van Yperen, kapt. H. C. van Lijnschooten en Gijsb. Nieuwland. Na een kabinetsvergadering van acht uur heeft de Italiaanse rege ring gisteren plannen bekend gemaakt voor de bestrijding van de stijging der prijzen en de verbete ring van de slechter wordende eco nomische toestand. De regering reserveert 80 miljard li re van de lopende inkomsten om het tekort op de staatsuitgaven te ver minderen. zij neemt een niet na der genoemde maatregel om de regeling van geschillen te versnellen en op die manier binnen 120 dagen grotere ontvangsten te verkrijgen, de belasting toewijzingen voor de wo ningbouw worden herzien opdat zij in hoofdzaak van toepassing zullen zijn voor de bouw van volkswoningen in plaats van luxueuze huizen, de omzetbelasting die op het ogen blik, 3.3 procent bedraagt wordt met een niet nader genoemde percentage verhoogd op edelstenen, sier bont mousserende wijn, likeur, alcoholhou dende aperatlefs. speelkaarten, anti quiteiten en curiosa. Volgens het communiqué dat na de kabinetsvergadering werd verstrekt, heeft de Italiaanse regering verder gesproken over een wetontwerp dat ten doel heeft voor drie jaar op nieuw maatregelen in te voeren, die oorspronkelijk ln 1956 tijdelijk wa ren ingevoerd om de herinvestering van bedrijfsinkomsten in de ver nieuwing en de modernisering van fabrieken enz. gemakkelijker te ma ken. Dinsdag zal de regering opnieuw bijeenkomen voor de bespreking van maatregelen inzake de toenemende invoer van levensmiddelen. Verdrag verlengd De Verenigde Staten en Spanje hebben gisteren het tien jaar oude defensieverdrag, dat de VS het recht geeft op militaire bases in Spanje, met vijf Jaar verlengd. In een gezamenlijke verklaring be vestigen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Rusk, en zijn Spaanse collega, Castiella, ..de vriendschap en het onderlinge ver trouwen tussen beide landen en hun vastberadenheid tot nauwe samen werking voor de versterking van de gezamenlijke verdediging". Uit het communique blijkt nog dat de Amerikaanse regering van plan is Spanje leningen te verstrekken door middel van de lm- en export- bank. De verlenging van het verdrag, dat donderdagnacht zou zijn aflopen volgde op tweedaagse besprekingen op hoog niveau. Overeengekomen werd een Spaans-Amerikaanse ad viescommissie in het leven te roe pen, die haar hoofdkwartier in Ma drid zal hebben. De Verenigde Staten zullen volgens het verdrag militaire hulp verlenen aan de Spaanse strijdkrachten. Beide landen hebben ook besloten geregelde beraadslagingen voort te zetten over alle politieke, militaire en economische aangelegenheden van gemeenschappelijk belang. de beschouwt als de ziel van het Scholtes zei: „ik wil geen enkele bemoeienis meer met het. W.M.C. hebben. Ik ben er moe van". Verder W.M.C hem in een kwaad daglicht te stellen. Het heeft er soms weg van dat men het niet goed meer kan verdragen dat Johan Scholtes de grote centrale figuur van het W.M.C. is geworden. Een verbitterde Johan wilde hij er niets meer aan toevoe gen. Zeker is dat met het heengaan van organisator Scholtes, de man die in 1960 als eerste en tot nu toe als enige werd onderscheiden met de gouden ere-medaille van de oude mijnstad Kerkrade, 7.ijn weerslag zal hebben op de groei en de uit bouw van het W.M.C., om over efn- stiger gevolgen maar niet te spre ken. In ongewijzigde uitvoering du* oersterk (lange levensduur) extra solide (meer veiligheid) compleet comfort (incl. verwarming, rolhoes. binnen- en buitenspiegel, lichtsignaalschakelaar, parkeerlichten, kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken, etc.) DE NIEUWE PRIJZEN Skoda Octavia (43 pk) Octavia Super (47 pk) Octavia TS (53 pk) Octavia Combi 1202 Combi 4*5,— 5250,— i»5,5555,— 1*60,— 6305,— 075,— 6705,— H. ENGLEBERT N V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. 01717-2010 DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS. Hoge Rijndijk 55 Zoeterwoude tel. 22381 Automobielbedrijf L C. OTTÖ Herenwea 21 Noordwijk B tel 2820 Vanavond gaat. naar bekend, de première van Wagner's opera ..Die Walkure" onder de regie van Hans Hotter, die tevens de rol van Wotan zal zingen. Daarmee levert de Ned. Opera in de Stads schouwburg te Amsterdam haar bijdrage tot de herdenking van Wagner's honderdvijfiigste geboortedag. Hans Hotter, de beroemde bas, heeft zowel als zanger en regisseur sinds 1935 een internationale carrière opgebouwd, die begonnen is toen hij ook buiten Tsjecho-Slowakije en Duitsland, waar hij toen reeds veel vuldig optrad, bekend begon te worden. HANS HOTTER Geboren in Offenbach a. M. ver huisde hij op zijn zesde jaar naar München en deed daar in 1928 eind examen aan het Humanistische Gymnasium. Zijn debuut als zanger vond plaats in 1929, na een studie bij dr. Matthaus Roemer, een leerling van de vermaarde tenor Jan de Resz- ke te Parijs. Hij zong toen in Hinde- mith's „Lehrstück" en Handels „Mes sias". Zijn operaloopbaan begon in Trop- pau Tsjecho-Slowakije i. waar hij optrad in „Die Zauberflöte" (spre ker», Wolfram ln „Tannhauser" en Tonio in „I Pagliacci" Van Troppau ging hij naar Breslau, Praag en Hamburg en van daaruit begon zijn internationale carrière. Hij kreeg vaste verbintenissen met de Staatsopera's in München, Wenen, Hamburg en Berlijn. In ons land bezit Hotter reeds lang bekendheid door zijn concerten onder Willem Mengelberg, Bruno Walter en Hindemith. In 1949 zong hij in ons land de Tristan onder Erich Kleiber en in 1959 en 1960 gaf hij liederen- avonden in het Concertgebouw. In de laatste twee jaar werkte hij aan de Staatsopera's te Wenen. Mün chen en Hamburg, aan The Covent Garden Theatre te Londen, de Scala te Milaan, het Teatro Colon te Bue nos Aires en aan de Lyric Opera te Chicago. Onlangs beëindigde hij zijn medewerking aan de Festspiele te Bay reut h en München. Vpor het komend jaar is in maart een concerttournee in Japan vast gelegd en in de herfst van 1964 voert hij de regie in Covent Garden over Wagner's „Ring". Frits Lid De rol van Sigmund wordt gezon gen door Fritz Uhl. Hij beheerst thans 70 rollen en maakte in 1949 zijn debuut in Maastricht in ,JDe Fleder- mau". Zyn eerste engagement, toen nog als lyrische tenor, kreeg hij in 1952 bij de opera te Graz. Znn eerste optreden bij de Bay- reuther Festspiele vond plaats in de zomer van 1957. waar hij sindsdien I voortdurend geëngageerd is. Sedert 1961 behoort hij tevens tot de vast- geëngageerden van de Wiener Staats- 1 oper. De laatste vijf jaar zong hij in vrijwel alle theaters van West- Europa. In de herfst van 1961 volgde zijn debuut in de V.S. In het voor- jaar van 1962 trad hij op in Japan en Zuid-Korea. Hij heeft zich thans gespecialiseerd als heldentenor in Wagner en Strauss. Als bekroning van zijn carrière zong hij de vier grote Wagner-helden- tenorrollen (Tannhauser. Siegfried, Götterdammerung en Tristan». Binnenkort veruit hij de rol van Florestan uit Beethoven's onder leiding van Herbert von Kara- jan tijdens de inwijding van het her bouwde theater van de Staatsopera te Münohen. De Nijmeegse politie heeft twee ar restaties verricht in verband met het ernstige \erkeersongeluk. dat zaterdag op de Nieuwe Markt ln I Nijmegen gebeurde, f Daar belandde 's avonds laat een 24-jarige beroepschauffeur met zijn personenauto zo hard tegen een boom. dat een raast hem zit tende. 52-jarige zwerver aan de verwondingen overleed. Aan dit ongeluk waren onverkwikke lijke tonelen voorafgegaan. De chauffeur had langdurig staan claxoneren voor het huis van zijn vroegere meisje. Toen haar moe der naar buiten kwam. probeerde hij op haar :n te rijden. Nog twee keer was hu daarna luid toeterend voorbij het huis gereden. Naar thans uit het onderzoek is ge bleken. heeft bij de tweede „ronde" een van de buurtgenoten een ha mer naar de auto geworpen, die afketste op de carosserie. Toen de auto daarna nogmaals passeerde, gooide een zeventienjarige houtbe werker deze hamer met kracht door de voorruit van dc auto. De chauffeur kreeg het stuk ijzer tegen het hoofd en raakte de macht over net stuur kwijt, waar door de fatale botsing ontstond. De politie heeft de chauffeur, die zelf ook ernstig gewond is, thans gearresteerd 7/egens poging tot doodslag op de moeder van zijn vroegere meisje. Hij Ls naar het gevangenisziekenhuis ir. Arnhem overgebracht. Ook de houtbewer ker is in arrest gesteld Grieks parlement ontbonden Koning Paul neeft gisteren bij de creet het Griekse parlement ontbon den Op 3 november zullen er alge- FidèÏÏö I men verkiezingen worden gehouden en het nieuwe parlement zal 11 de cember bijeen komen Het huidige parlement werd in 1961 voor vier jaar gekozen. (Van onze correspondent in Bonn) De telefoon-afluisteraffaire draait in Bonn nog op volle toe ren. Gisteren hielden maar liefst vijf verschillende lichamen zich bezig met de verwijten dat de contra-spionagedienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken, de dienst ter bescherming van de grondwetin strijd met deze grondwet telefoongesprek ken zou hebben afgeluisterd en brieven zou hebben geopend. Minister Höcherl bracht verslag uit voor een Bondsdagcommissie, maar moest toch enige vragen open laten. Deze commissie liet zich overigens een gefilmd interview met ambte naar Patsch van bovengenoemde dienst vertonen, dat eigenlijk afge lopen maandagavond in de uitzen ding „Panorama" voor de televisie 7,ou worden vertoond. Dit ging op het laatste moment niet door omdat een justitieel onderzoek was ingesteld tegen Patsch. die zich ziek had ge meld bij zijn dienst omdat hij gewe tenswroeging had gekregen wegens zijn aandeel in afluisteracties. De m.vstereuze Patsch, die enkele dagen onder water verbleef, wandelde gisteren welgemoed in Bad Godes- berg. waar hij samen met zijn advocaat dr. Josef Augstein. getui- i genverklaringen aflegde bij de poli tie. Ook sprak Patsch met de socia listische afgevaardigde Schmltt- Vockenhausen. die de Bondsdagcom missie van Binnenlandse Zaken voor zit. Voor de televisie verklaarde de ambtenaar, dat hij zeer concrete ge gevens kan verstrekken over de praktijken van de ..dienst ter be scherming van de grondwet", waarbij hij zeven Jaren werkte. Voorlopig houdt hij een en ander echter nog voor zich zolang het parlementaire onderzoek nog niet is afgesloten. Vandaag zijn er ln Zuld-Vietnam verkiezingen. Rium 6 S miljoen kie zers moeten uit rond 350 kandidaten I 123 afgevaardigden naar de Natlona- Ie Vergadering aanwijzen. Ondanks de pogingen van de au- toriteiten om de bevolking uit haar apathie te wekken, is de verkiezings- Uit de afluisteractie is Inmiddels Mn nevenkwestie ontsU«n. die even SU"A.Ve.riotT?.- hnee enlven vlaai al. He mneHerrel Dt ^middelde Vietnamees tW(jfeIt Kreisky bescli uitligt Italië in VN Een robbertje vechten met. een inkt vis is voor vermaakzoekende Ame rikanen en Canadezen tegenwoor dig het toppunt van „sportief" ge not dat aan de kusten van de Verenigde Staten kan worden ge vonden. Uitgerust met een zuurstofapparaat (de durfallen doen het zonder) gaat men op zoek naar een zo groot mogelyke inötvis. Als een exemplaar is gevonden laat men zich door de armen grijpen. De behendigheid ls om dan zo snel mogelijk zijn hand in een van de kieuwen te steken, een vitaal or gaan te grijpen en daar in te knij pen tot het beest verlamt. Men zwemt vervolgens met zijn oc topus naar de oppervlakte, als men tenminste nog voldoende adem heeft, en laat de armen van zijn vangst meten. De inktvis wordt daarna in het water teruggezet Men zegt dat het dier spoedig van njn knock-out herstelt. (Van onze correspondent in Rome) In de vroege ochtend van dinsdag j.l. overleed te Siena (Italië) de wereldberoemde danser en choreograaf Alexander Sakharow op 77-jarige leeftijd. Zijn dood, tengevolge van een trombose, kwam weliswaar plotseling, doch niet onverwacht, daar hij reeds ge durende enkele jaren lijdende was. hoge golven slaat als de moederrel. I tWUfClt Zoals gemeld heeft het onafhanke- "nJjLftu stemming lUke televisie-actualiteitenprogramma 'n „Panorama" afgelopen maandag ook I 7ljn hfi steri n s LH la tie iiT de 'telefooncel munistische Vietoong heeft, zijn aan- trail- van h*t Bunde*Lus ,nu hrb- ^™7i„b'ï0"n d' «dingen - ben gezeten, waarmee men de Duitse j parlementariërs kon afluisteren. Pas in 1962 zou deze installatie op initia tief van de socialist dr. Schafer zijn verwijderd. Deze bewering nu heeft de chrLs- ten-democratsche Bondsdagpresident Gerstenmaier niet op zich laten zit ten Hij riep onmiddellijk de zoge naamde „Aeltestenrat" bijeen, die hem helpt bij de leiding van de Bondsdag en waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn. Deze kwam gisteren na vijf uur vergaderen tot de eenstemmige uitspraak dat er nooit een afluisterinstallatie in de Bondsdag is geweest Socialist Schafer gaf toe dat hij het allemaal verkeerd had begrepen en te goeder trouw onjuiste informaties had gege ven aan couranten en aan „Pano rama". Daarmee ls de kous evenwel niet af Het programma „Panorama" heeft al vaak door haar kritiek op de regering antipathie in Bonn ge wekt en nu is deze kritiek niet meer te stelpen. De C.D.U heeft van de Nord-Deutsche Rundfunk geëist dat „Panorama" een andere leiding moet krijgen en moet ophouden eenzijdig te kritiseren. Een „schrandere" chris- ten-democraat heeft uitgerekend dat ..Panorama" in 27 uitzendingen érvan in totaal 33 kritiek heeft geuit op de regering en de C.D.U. en daaren tegen niet eenmaal op de socialisten, die volgens deze teller bijna perma nent reden hadden gegeven tot kritiek. De uitvoerende secretaris van de C.D.U.-fractie in de Bondsdag. Ras- ner, noemde de omgang van „Pano rama" met de waarheid zelfs „lieder lijk". Kortom de regering en de CDU, die een beetje in het nauw waren gedreven door de belastende bijzon- j derheden, die over afluisteracties en dergelijke bekend waren geworden, hebben met beide handen de omstre- I den beweringen van „Panorama" van de afgelopen maandag aangegrepen om de algemene belangstelling ln een andere richting te leiden. Of dit zal lukken Ls de vraag Nu al staat vast dat minister van Bin nenlandse Zaken Höcherl op zijn minst misleidende informaties over de activiteiten van zijn „grondwet beschermers" heeft gegeven en dat deze laatste heel wat dichter met hun oor aan de telefoonleidingen zitten dan artikel 10 van de grond wet, waarin zonder enige restrictie brief- en telefoongeheim gewaar borgd worden, toestaat. Sakharow bevond zich samen met 7-ijn vrouw Clotilde. een Duitse van geboorte, precies zoals ieder jaar sedert 1956 te Siena, waar hij een cursus gaf in klassieke en plastische dans aan de vermaarde muziekaca- denre van graaf Chigi Saracini. Hoewel hu in Rusland aan de zee van Avow was geboren, kan men Sakharow onmogelijk een danser in de Russische stijl noemen. Hij heeft nooit veel belangstelling gehad voor zuiver klassieke dans, maar interpre teerde op geheel eigen wijze de mu ziek door middel van een zeer per soonlijke bewegingstaal, die men moderne dans zou kunnen noemen, maar die toch sterk afwijkt van de hoekige bewegingen die we vinden bij Von Laban, Kurt Jooss, Marie Wigman en bij de andere expressio nistische dansers. Op naar de top van de Euromast Oostenrijks minister van Buiten landse Zaken. Bruno Kreisky, heeft gisteren in de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat Z(jn land het geschil met Italië om Zuid-Tlrol op korte termijn door onderhande lingen wil regelen. Maar dan moest er aan Italiaanse kant ook de wil tot onderhandelen bestaan. Kreisky beschuldigde de Italiaanse regering ervan dat zij al bijna een Jaar lang de pogingen verijdelt om tot een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van beide lan den te komen. Hij herinnerde aan dc resoluties van de Algemene Vergadering van 1960 en 1961, waarin wordt aange drongen op onderhandelingen tus sen beide partijen. Zoals bekend gaat het geschil om de eis voor een grotere autonomie van de 230.000 Duitssprekende in woners van de Italiaanse provincie Bolzano. De provincie maakte voor de eerste wereldoorlog deel uit van Oostenrijks Tirol Oostenrijk stelt.dat Italië de in 1946 te Parijs gesloten overeenkomst voor de bescherming en ontwikkeling van de Duitsspre kende bevolking niet heeft uitgevoerd. Italië beweert ast het dit wel heeft gedaan. WERELDCONGRES VAN CHRISTEN-DEMOCRATEN In Straatsburg la giatwan het vier- de wereldcongres van Christen-de mocratische partijen geopend, in te genwoordigheid van 261 afgevaardig den uit veertig landen. Van hen wa ren er honderd afkomstig uit La- tij nsamerikaanse landen. Ook partij- en-in-ballingschap van landen van het Oostelijke blok hebben vertegen woordigers gezonden. Het congres houdt zich tot zater dag bezig met rapporten over de toe standen in Zuid-Amerika en Oost- Europa. De openingsrede werd uitgespro ken door premier Lefévre van Bel gië. die daarin de kortgeleden over leden Franse staatsman en „vader van Europa" Robert Schuman her dacht. Ook de Franse ex-premier Pflim- lln hield een rede. waarin hij be toogde dat de vrede alleen dan ge waarborgd zal zijn, als de mensen rechten overal worden geeerbiedigd. Bondskanselier Adenauer zond het congres een telegram, waarin hij verklaarde, dat de christen-democra tische partijen cie grondsteen hebben gelegd voor de eenwording van Eu ropa. Zij vormen „een dam tegen het atheïstische bolsjewisme" en moe ten hun arbeid met gelijke toewij ding voortzetten. Na een toernee van een week door Duitsland is gisteravond het Concertgebouworkest met twee chartertoestellen van de KLM uit Berlijn op Schiphol teruggekeerd. Het heeft in Duitsland drie uit voeringen gegeven: één op zon dag 22 september in de Musikhal- le in Hamburg en, voor het eerst na ruim 40 jaar, een tweetal op 24 en 25 september in de Hoch- schule für Musik" in Berlijn. De uitvoeringen in Berlijn geschied den in het kader van de Berliner Festwoche. Het was het bestuur en de orkest leden vooral opgevallen dat er in Berlijn een aandachtig luisterend pu bliek in de zaal aanwezig was. „Geen abonnementspubliek. maar vele jonge mensen, die voor een hoge graad van luisterdichtheid zorg droegen. En dat vond zijn weerslag op het spel", aldus dirigent Bernard Haitink. „Het publiek was razend enthou siast, zo zelfs, dat Herman Krebbers en ik gisteravond na een 17 minuten durende ovatie na de eerste sympho nic van Gustav Mahler nogmaals bet podium moesten beklimmen". Volgens concertmeester Herman Krebbers Bij zijn eerste optreden ln 1910 te 1 München danste Sakharow geheel zonder muziek, doch daarvoor bleek toen de tijd nog niet rüp te zijn. In 1913 huwde hij met Clotilde von Derp, die wel een klassieke scholing heeft gehad. Veertig jaren lang heeft dit echtpaar de gehele wereld afge- Ook de solistische prestaties van reisd en overal, in Europa. Noord- en I Vera Badings op harp, Jannv van j Zuid-Amerika, China, Japan, op Wering op cimbel en Luctor Ponse Java. in Australië, enorme successen j dags om 12 uur'zal aftreden. Vanaf voor de vleugel in Frank Martin's gehoekt. Alexander, die ook een ver- dat moment is Adenauer alleen nog „Petite symphonie concertante dienstelijk schilder was. ontwierp ook I maar afgevaardigde in de Bondsdag oogstten onder leiding van dirigent steeds de kostuums voor hen beiden. Eigen Jochums enorm succes. kostuums die de bewondering wek- De pianist Daniël Wayenberg, die ten van allen en door grote kunst voor de eerste keer in Berlijn speelde critici, zoals Venturi, hemelhoog maakte zo n indruk, dat de Berliner werden geprezen. Data en zelfs uren staan vast (Van onze correspondent ln Bonn) Het staat nu vast, dat Bondskanse lier Adenauer op 15 oktober 'smid- Philhharmoniker hem engageerde voor een aantal concerten. Op de vraag of het orkest al voor een volgende Duitse tournee was uit genodigd, zei de voorzitter van de Nederlandse orkeststichting, dr. G. M. Greup, „neen' geen definitieve uitnodiging, maar het zal nu geen veertig jaar duren voor we er wéér heen gaan"! kanselier worden gekozen. Diens naam zal. en dat staat al even vast. Sakharow was een uiterst begaafd La'dwïg Erhard zijn, de huidige mi- en zeer muzikaal choreograaf, die ni-ster van Economische Zaken. Op o a. grote invloed heeft gehad op j dezelfde dag zal Bondspresident Massine. Hij heeft een diepgaande Lübke. naar wordt aangenomen, de studie gemaakt van alles wat me* officiële benoeming van Erhard be- muziek, dans en kostuumkunde te krachtigen. waarna de beëdiging kan plaatsvinden. Op de 17de oktober zal Vandaag onderhandelde hfj met een speciale commissie van de libe- e™„.?ïer de fo™natie. De grootste moeilijkheid ligt nog steeds de toe komst van FDP-voorzitter Erich mende, die als vlce-kanselier zfjn in- trede ln het kabinet wil doen, maar 16 oktober 's morgens om tien uur voor ^le no8 gaan departement is zal door de Bondsdag een nieuwe 8evor,den. I en partijvoorzitter van de CDU. Op EEN RENOIR TE NEW YORK GESTOLEN maken heeft. Hoewel Sakharow een zeer voorkomend en beminnelijk mens was. kon één ding hem buiten zichzelf brengen van drift: het vage gepraat van lieden die over dans en over kunst in het algemeen willen oordelen zonder te begrijpen waar het eigenlijk om gaat. Voor hem en voor Clotilde was kunst „alles". In 1953 hebben zfj zich in Rome geves tigd, waar zij een zeer druk bezochte dansschool openden in het paleis Doria. Die school was als een ge- Uit een Newyorkse kunsthandel is wijde tempel der kunst, zoals alles een olieverfschilderij van Renoir, wat met dans en muziek te maken vrouwenbuste" uit de lijst gesneden had voor de Sakharows heilig was. De dief is nauwkeurig te werk ge- Met Alexander Sakharow is een gaan, aldus de politie. Het schilderij uitzonderlijk groot kunstenaar en 0 speelde het orkest tijdens deze toer- meet 18 bij 20 centimeter en is meer bijzonder beminnelijk mens heenge- j zijn van liberale steiin, 'heeft"Ér!hard nee in alle onzichten op „zijn top". I dan 9000 dollar waard, j gaan. I wel toe moeten geven. de nieuwe kanselier zijn kabinet aan het parlement voorstellen. Aan de vorming van dit kabinet is Erhard nog dag en nacht bezig. Aan vankelijk leek hij van plan zich te beroepen op de grondwet, die het volledig aan de kanselier overlaat zijn kabinet te formeren. Maar in deze houding ls verandering geko men. doordat de liberalen Erhard hebben laten weten dat zij heel pre cies willen weten hoe de samenstel ling van de nieuwe regering zal zijn, voor zij hun stem aan Erhard als kanselier wil geven Daar de chris ten-democraten geen meerderheid in de Bondsdag hebben en afhankelijk Voor de hand ligt steeds meer, dat Mende, die als vlce-kanselier zijn in- Zaken zal worden als opvolger van de Beier Höcherl, 'die al meer dan eens bewezen heeft geen gelukkige hand van regeren te hebben. Maar Hö cherl is lid van de Beierse Christe- Ifjk-Soclale Unie, de partij van Strauss, die samen met de CDU één fractie in de Bondsdag vormt. Door het verdwijnen uit de regeringsban- ken van Strauss, heeft de CSU al een gevoelig prestige-verlles geleden en het ziet er niet naar uit dat zij van plan is nu ook nog Höcherl te laten vallen. Bovendien heeft Erhard niet al te veel aanhang ln de CDU en h|J zal dus wel moeten pogen goede vrien den te blijven met de CSU. waarmee zijn contacten, niet ln de laatste plaats door zfjn afkomst uit Beieren, altijd uitstekend waren. Voordat de 16de oktober aanbreekt en Erhard de tweede Bondskanselier van de Duitse Bondsrepubliek zal worden moeten er dus nog heel wat harde noten worden gekraakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7