BRITSE VERKIEZING PAS VOLGEND JAAR ZWART Grafici zetten de actie voor acht procent voort Nederland wacht nog even met kleuren-tv Macmïllan treedt (nog) niet af alles Vlieland Na publikatie van rapport-Denning Vluchtelingen door Chinezen beschoten WEERBERICHT TENMINSTE DRIE JAAR Stakingen hij scheepswerven aan de IJssel bloembollen Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 No. 31071 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i Njassaland 6 juli onafhankelijk Het Britse protectoraat Njassaland. in centraal-Afrika. zal op 6 juli 1964 onafhankelijk worden. Dit is gisteren i bekendgemaakt, in een verklaring na besprekingen in Londen tussen de I Britse minister voor Centraal- afrikaanse Zaken, Butler, en de pre- I mier van Njassaland, dr. Hastings Banda, welke drie dagen hebben ge duurd. Ir. Philips deelt mee (Van onze correspondent in Londen) Twee dingen zijn duidelijk na de publikatie van het rapport- Denning: Het staat vast dat nu de conservatieven nog altijd de wind fel tegen hebben en het nog wel even zal duren voor de zaak-Profumo is vervaagd er dit jaar geen algemene verkie zingen zullen worden gehouden, maar in de vroege zomer van 1964. Verder is er geen sprake van, dat premier Macmillan zal aftreden. De premier zei gisteravond in een radio-interview, dat hy zeer ingeno men was met het rapport-Denning, omdat de feiten welke daarin worden gegeven, tot in bijzonderheden zou den kloppen met zijn eigen fisie op de gebeurtenissen zoals hij deze zelf in het debat over de zaak-Profumo van 17 juni heeft uiteengezet. Macmillan liet echter doorscheme ren, dat hy waarschijnlijk tijdig voor de verkiezingen zal vertrekken. Hij zei dat hy in totaal zeventien jaar minister is geweest, de oorlogsjaren meegerekend, en zeven jaar premier. Zijn beslissing om de conservatie ven al of niet in de verkiezingsstrijd aan te voeren, laat hij uitsluitend af hangen van de vraag of het in het belang is van het land en de conser vatieve party. „Het heeft niets te maken met de kwestie-Promufo", zei hy op scherpe toon en ietwat ge prikkeld. Macmillan verwacht dat het land eerder sympathie voor hem, die het slachtoffer van Profumo's bedrog is geworden, zal koesteren, dan hem daarvoor zal blameren. De premier was het met Lord Den ning eens. dat geen regering mogelyk ls zonder dat de leden daarvan in el- kaars woord geloven. Maar hij was het oneens met de beschrijving in het rapport van de nacht, waarin de vijf ministers samen met Profumo Volgens het blad Kazachstanskaja Prawda hebben Chinese grens wachten geschoten op mensen die naar de Sowjet-Unie vluchtten. Dit is voorzover bekend het eerste Russische bericht waarin melding wordt gemaakt van schieten aan de grens. In het bericht wordt niet gezegd waar en wanneer er werd gescho ten De correspondent van het blad schryft dat in het bewuste grens gebied in het afgelopen jaar alleen al tientallen gezinnen, die deel uit maakten van nationale minderhe den. naar de Sowjet-Unie waren gevlucht, uitgehongerd en in lom pen gehuld. Zij werden door Chi nese grenswachten beschoten maar lieten zich desondanks niet weer houden de grens over te gaan. In het artikel wordt een plaatselijke Russische boer aangehaald die zei dat de Chinese autoriteiten alle Kazachs en Oeighoers (stammen die aan beide zijden van de grens leven» naar het binnenland had den weggevoerd. De correspondent. Maskewitsj, die een verslag schrijft van de toe stand in het gebied waar de ri vier de Ili uLt Sinkiang (China) in Kazachstan binnenstroomt, meldt dat de Chineze een nie mandsland langs de grens hebben geschapen om de bevolking van Sinkiang de mogelijkheid van ver gelijking van de levensstandaard in de grensgebieden te onthouden. Maskewitsj meldt verder met eigen ogen Kazach-dorpen te hebben ge zien die door de Chinezen waren verwoest. Van een hoogte by de grens zag hy verder een concen tratiekamp tegen een berghelling waar geketende, nolitieke gevange nen geweldige rotsblokken moesten sjouwen voor de aanleg van een bergweg. ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Plaatselijk enkele bui en, maar ook zonnige perioden. Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog harde wind tussen west en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 SEPTEMBER Zon op: 6.34 uur; onder: 18.27 uur Maan op: 16.41 uur; onder: 0.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.58 en 23 40 uur, laagwater te 6.07 en 18.42 uur. diens verklaring van onschuld op stelden. Op dat ogenblik werd er aan Profumo's onschuld niet getwyfeld. Plotseling had zich echter de moge lijkheid voorgedaan waarop men lang had gewacht, namelyk dat Profumo zich voor het Lagerhuis zou kunnen verdedigen, omdat een oppositielid laat op de avond zjjn gedrag in twij fel had getrokken. De ministers had den Profumo wel degelijk de juiste vragen gesteld, hetgeen Denning be twijfelde. Het komt Macmillan nog altijd als ongelofelyk voor. dat een man met i een eervol verleden als Profumo de I onvergeeflijke daad heeft begaan in het Lagerhuis te liegen. „Wij werden allemaal bedrogen en daarom hebben we gefaald". I Oppositieleider Harold Wilson zei in een televisie-interview, dat het rapport-Denning de ontstellende ont- I reddering op het gebied van Enge- lands nationale veiligheid heeft aan getoond. Als oplossing wenst hij de I benoeming van een afzonderlijke mi- I nister voor de veiligheidsdiensten. Het bezwaar van de regering en ook van de publieke opinie daartegen is tot nu toe. dat men bevreesd is van Engeland een „politiestaat" te ma ken. Zwarte handel Hoewel de persen van de Britse ko ninklijke drukkery zonder onderbre king doordraaien om aan de grote vraag naar het rapport van Lord Denning te voldoen, is er een zwarte handel in exemplaren van dit rap port ontstaan. Er waren by het begin van de verkoop 60.000 stuks beschik baar. Een uur later bracht een exem plaar in sommige gevallen al een pond sterling op. Gemiddeld wordt er driemaal de oorpsronkelyke prys, 7 V2 shilling, voor betaald. Sir Fitzroy Maclean, conservatief parlementslid, zei voor de televisie: „Waarom moest de staatsdrukkerij een dergelyk middernachtelijk „feest aanrichten voor de verkoop van dit sensatieverhaal? Wij schijnen in deze zaak ons gevoel voor verhoudingen geheel verloren te hebben. Er zyn op het ogenblik heel wat belangrijker dingen aan de orde. Ik ben juist teruggekeerd van een bezoek aan de landen van de NAVO en ik heb moe ten vaststellen dat wij in vele landen uitgelachen worden voor de manier waarop wy deze zaak behandelen" Verschillende bladen halen inmid dels speciaal de passage in het rap port van Lord Denning naar voren, waarin deze zegt: „De steun, welke Valerie Hobson haar echtgenoot (mi nister Profumo) ten tyde van hun moeilijkheden heeft gegeven, is een van de meest vertroostende facetten van de gebeurtenissen welke ik in het licht moet stellen". .Njassaland is sedert 1953 verbon den met Noord- en Zuid-Rhodesië in de Centraalafrikaanse Federatie, die op 31 december ontbonden zal wor den. Njassaland zal, na zestig jaar door de Britten te zijn bestuurd het eerste land van de feieratie zijn dat onaf hankelijk wordt. (Van onze Eindhovense correspondent) Ir. F. Philips, president-directeur van de N.V. Philips, heeft in Eind hoven als zijn mening gegeven, dat de kleurentelevisie binnen enkele jaren verwacht kan worden. Tech nisch zyn er geen bezwaren, mis schien weet Philips nog wel iets meer dan de Amerikanen op dit moment. Toch zal het nog minstens drie jaar duren voor in Nederland de kleurentelevisie een feit is Engeland begint dit jaar nog en ook Frankrijk en West-Duitsland denken er over om het volgend jaar de kleuren televisie binnen de huiskamers brengen. Nederland zal nog even afwachten. Misschien zal het een voordeel biy- ken te zyn. De industrie wil ook even weten, hoe het Europese publiek op kleurentelevisie reageert. Het toestel zal altyd belangrijk veel duurder blijven dan een zwart-wit apparaat, driemaal zo duur ongeveer f 3 000 omdat het drie ingebouwde svstemen voor de grondkieuren bezit. Alleen als de zwart-wit ontvanger goed koper gemaakt kan worden, zal de kleurentelevisie naar verhouding in prys dalen. Reactie e Vertegenwoordigers van het tech- f nisch personeel van alle dagbladen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en de Zaanstreek en ook persnneels- vertegenwoordigers van de grote Am sterdamse handelsdrukkerijen zjjn gisteravond in de hoofdstad byeen geweest. Na afloop van deze vergadering werd door de leiding medegedeeld, dat de grafici vastbesloten zyn nun acties voort te zetten tot aan de eis van acht procent loonsverhoging met ingang van 1 oktober zal zijn voldaan. „Desnoods met de maat- regelen zoals die de laatste dagen in Rotterdam en Amsterdam zyn toege past", zo werd er aan toegevoegd. Voorts hebben de aan de bespre king deelnemende afgevaardigden besloten aan de drie vakorganisaties voor het grafisch personeel dringen de verzoeken te zenden om elk een vergadering van hun leden te beleg gen in Amsterdam op zaterdagmid dag 5 oktober ter behandeling van de genoemde looneis. Getracht zou wor den op deze verzoeken zoveel moge lyk handtekeningen van collega's te verzamelen. All hijeen Het Verbondsbestuur van het N.V.V. komt morgen in Amsterdam in een extra vergadering bijeen ter bespreking van de huidige loonmoei- lykheden. Deze problematiek bemoeilijkt ook de behandeling van collectieve ar beidsovereenkomsten in de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid. Gevoeglijk kan worden aange nomen, dat diverse C.A.O.'s niet aan behandeling toekomen, omdat de partijen zich nog nader willen bera den over de grootte van de loonsver hogingen. De looncommisie werkt in tussen wel door, maar de werkzaam heden richten zich nu hoofdzakelyk op procedurekwesties, omdat men heel goed begrijpt, dat het volkomen irreëel zou zijn thans te beraadslagen over C A O 's, waarin rekening wordt gehouden met een „ruimte", die slechts een loonsverhoging van ge middeld 2.7 procent toestaat. Daar- Dit blad bestaat alt 26 pagina's Een scène uit de nieuwe musi cal "Oliver", welke 4 oktober in Rotterdam in première gaat. Links Johnny Kraaykamp als Faggin. die Oliver (Peter Post) voorstelt aan Nancy (Nelly Fryda). De regie is in handen van Eleanor Fazaru By de scheepswerven van Van der Giessen/De Noord in Krimpen a/d IJssel en Van Vuyk in Capelle a/d IJssel wordt sinds vanmorgen ge- J staakt. Bjj A. Vuyk en Zn's Scheeps werven N.V. door vrijwel het gehele personeel, b(j Van der Giessen/De Noord door ongeveer 80 procent. Ook deze stakingen houden verband met looneisen in de metaalindustrie. De wilde staking op de werf van Van der Giessen/De Noord is tegen elf uur vanmorgen opgeheven. Gister middag heerste er al grote onrust op de werf en ook vannacht heeft een gedeelte van de nachtploeg een uur gestaakt. Toen de dagploeg vanmor gen aantrad werd de eis gesteld, dat een uitkering ineens zou worden ge geven De eis werd door de directe afgewezen aangezien een dergelijke maatregel alleen mogelijk is na een besluit van het georganiseerd over leg. Veertig procent van de dagploeg ging toen staken terwijl uiteraard ook de andere arbeiders nauwelijks tot normaal werken kwamen. Na verloop van tijd bleek echter, dat het meren deel van de arbeiders niet bereid was het werk neer te leggen, ook niet voor korte tijd. Tegen elf uur besloten de „stakers" toen het werk maar weer te hervatten, zodat ook al blijft het nog was onrustig, thans gezegd kan wor den dat de staking afgelopen is. Bij Vuyk en Zn wordt echter nog wel gestaakt. door zou men immers in feite gebon den zyn aan de inhoud van deze C A O. voor een jaar of langer. Het openbreken van collectieve arbeids overeenkomsten ondervindt nu een maal belangrijke weerstanden, daar daardoor de overeenkomst op losse schroeven komt te staan. Misverstand De Stichting van de Arbeid be treurt het, dat de minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp onvoldoende aandacht heeft geschonken aan de bijzondere motieven, die naar het oordeel van de Stichting de op haar voorstel nog gewyzigde CA.O.'s voor het horecabedrijf en de wit wasser ij en aanvaardbaar maakten. Zoals be kend. verklaarde de bewindsman op 6 september beide collectieve ar beidsovereenkomsten onverbindend. In een brief aan de minister ver zoekt de Stichting zyn werkwijze, die tot misverstanden aanleiding heeft gegeven, nader te overwegen en hier over bij gelegenheid met haar van gedachten te wisselen. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren in Den Haag heeft in een telegram aan de ministerraad gepleit voor opneming van het huur- vraagstuk. „als zijnde een dringend en uiterst belangrijk gegeven" ,in het complex van overwegingen en even tueel te treffen loonmaatregelen. Voorts pleit de Bond voor het doen vervallen by een volgende wijziging i van de huurwet van de zogenaamde I voorsortering „opdat de volgende huurverhoging in waarheid een alge mene zal zyn". Tenslotle vraagt de I I Bond. zo enigszins mogelyk. 'n vast- houden aan het tijdschema de huur verhogingen, als destyds door het vo- I rlge kabinet is opgesteld. Koningin Juliana heeft giste ren een bezoek aan Eindhoven gebracht waarbij zij in het nieu we natuurkundige laboratorium van Philips twee Nobelprijswin naars aan zich liet voorstellen, namelijk prof. dr. H. Yukawa uit Japan (links) en dr. A. P. Martin uit Engeland. WATERWEERDERS Als twee druppels water lijken regenbuien op elkaar. Regenjassen zijn niet eikaars evenbeeld. U haalt er meteen de échte waterweerders tussen uit: al regent het pijpestelen, hun dragers blijven droog. En de zaak voor die échte waterweerders BERT SCHRIER HERENMODES Leiden - Katwijk Breestr. 152-154, Voorstr. 4 Met een experimenteel stadium, zoals dit met onze huidige televisie het geval is geweest, wordt geen rekening gehouaen. Dr. Haantjes, de Philips-specialist voor kleurentelevi sie, meent dat er voor een experi mentele zender geen reden. is. De techniek heeft men onder de knie. In de afgelopen Jaren is er in de omgeving van Eindhoven wel ge ëxperimenteerd, zodat er over het resultaat geen ongerustheid bestaat. Het voornaamste punt is echter het publiek. Reageert het op dezelfde wyze aJs het Amerikaanse, waai de kleurentelevisie vorderingen maakt? Of is het versohil in levens standaard ten deze een beslissende factor bij zulk een duur toestel? In Eindhovense industriële kringen wordt gehoopt dat de kleurentelevi sie geleidelik vorderingen zal maken. Plnmbicon Wachten op de kleurentelevisie heeft dus geen zin Intussen zyn er toch weer beiangryke vorderingen gemaakt. Philips heeft een nieuwe televisie-opneembuis ontwikkeld, het Plumbicon, die bij een toekomstige invoering van de kleurentelevisie in Europa, een interessante rol zal gaan spelen Daarnaast is zy zeer geschikt voor de zwart-wit-opname. zy heeft na melyk de eigenschap, dat ze bij lage lichtniveaus haar scherpte by be wegende beelden behoudt. By de tot dusverre gebruikte opneembuizen werd by lage lichtniveaus de traag heid zo groot, dat de omroep-televisie er geen bruikbaar effect meer mee bereiken kon. Het plumbicon is een buis, die na lang jarige ontwikkelin gen in het laboratorium, zich ken merkt door een grote gevoeligheid, een zeer geringe traagheid, die bovendien onafhankelyk is van het lichtniveau Voor kleurentelevisie Ls de buis enige malen gevoeliger dan de thans bestaande opneembuizen, die donkere halo's in het beeld blij ven vertonen. Het Plumbicon werkt in plaats van met selenium en antimoonsulfide met lood-monoxyde Van de nieuwe op- neembuis heeft men bij Philips hoge verwachtingen. Een proefuit zend ine, die we bywoonden. leverde ons het overtuigende bewijs, dat de televisie, en speciaal de kleurentelevisie, met deze nieuwe opneembuis weer een beiangryke stap voorwaarts heeft gezet. Bendeleider in Parijs gepakt De Franse politie heeft de hand weten te leggen op een van de be ruchtste en slimste misdadigers, de 41-Jarige André Constantin, die dief stallen en oplichtingen tot een totaal bedrag van vyf miljoen franken op zyn naam heeft staan, zyn bende specialiseerde zich in het ontvreem den van vrachtauto's en het plegen van zwendel in de Parijse markthal len. De misdadiger, klein van stuk maar zwaar gebouwd <100 kilo werd door een ploeg jonge agenten na een korte worsteling in een café in een Parijse voorstad overmeesterd. Hy had zijn haar geverfd, een snor laten groeien en hij droeg een don kere bril. De meeste andere bende leden waren in juli van dit jaar ge grepen. Advertentie gas - water - sanitair HOOIGRACHT 18 - TEL, 23951 in 70 soorten Kerngezond, met grotere, mooiere bloemen. Voortuin en kamercultuur op pot, glas en grint Paperwhites, in enkele weken bloeiende. Tulpen (28 verschillende!), narcissen, hyacinten, kro kussen enz. Kerstbloeiers ndl Kleuren in alle variaties. Alle maten. Al uw kweek- plezier begint bij Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) (9tic/ Uit het Leidsch Dagblad van 28 Sept. 1863: Te Weilerwist in de Rijn provincie is een vrouw Woensdag bevallen van een meisje, Zaterdag van een jongen en Zondag weder van een jongen. De twee eersten zijn in leven. fAdvertentieTerstond te i huur, een in goeden staat en i. van vele gemakken voorzien i woonhuis, gelegen op een der i beste standen. Huurprijs i 150 per jaar. Br. bur. v. d. i blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1