Kwart eeuw geleden zwichtte democratie voor dictatuur Regering bezorgd te om loonfront over poging doorbreken Geheim arsenaal Gent ontdekt in Zo spoedig mogelijk optrekking A.O. M tot sociaal-minimum Verdrag van Miinchen Minister Veldkamp bij begroting Sociale Zaken Arbeidsvoorwaarden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 september 1963 Vijfde blad no. 31071 (Van onze correspondent in Bonn) Overmorgen is het 25 jaar ge iden dat in de Beierse hoofd stad zwakte, verblinding en ge- >rek aan moed leidden tot con cessies aan een misdadige dicta tor, die daarmee zwart op wit, gesanctioneerd door de hele we- eld. de toestemming kreeg een deel van een buurstaat in te lij ven. Deze concessies, vastgelegd in iet beruchte verdrag van Mün- :hen, ontwikkelden zich in de ifgelopen kwarteeuw tot een ne gatief politiek symbool, dat bij de meest uiteenlopende situaties in herinnering wordt geroepen. Ook de laatste maanden kon men lit vele, vooral Westduitse, monden, oren dat de Amerikaanse ontspan- ingspolitiek ten aanzien van de owjet-Unie een opvallende gelijke- lis zou vertonen met de gebeurtenis- in Munchen op 29 september 938. Hoe was de situatie 25 jaar gele ien? Hitler had na 1933, het Jaar raarin hü aan de macht kwam, met ucces miljoenen een rad voor de gen gedraaid wat betreft zijn poli- leke doeleinden. Vóór 1933 uitte hü nbeschaamd (o.a. in „Mein [ampfdat hü levensruimte voor et superieure Duitse volk in het osten wilde zoeken. Dat hü de Sow- et-Unie en Frankrük als de groot- e vüanden van Duitsland be lhouw de. maar daarentegen Enge- ind en Italië als potentiële bond- enoten. Na 1933 gooide hij het over een ndere boeg. Plotseling ging het hem het zelfbeschikkingsrecht voor De Duitsers in Europa en stelde hij et voor alsof zün doel een gesloten uitse staat was, die vreedzaam mee ou zingen in het koor der volkeren. Met deze argumentatie bezette hü et gedemilitariseerde Rünland 1936'. lüfde hü Oostenrük bü het iroot-Duitse Rük in 1938en eiste ij terugkeer naar het Duitse stam- nd van de vier miljoen Duitsers, e leefden in het vroegere Bohemen, iderdeel van de na de eerste we- ldoorlog ontstane republiek Sjecho-Slowakye. Dat het Hitler in wezen helemaal iet ging om deze vier miljoen Duit maar dat hü met het voorwend- „zelfbeschikkingsrecht" imperia- itische veroveringspolitiek wilde be- 'jven drong tot velen niet door. Ier maakte het hen ook niet ge- iakkelük. Meer dan eens verzekerde 5j dat Duitsland heus geen ,\sjechen binnen zün grenzen wilde en dat de territoriale wensen l»'bn Berlün met de inlüving van het 1938 probeerden Fransen en Britten bü monde van de diplomaat Lord Runciman om Benesch tot conces sies te bewegen. Dat lukte ook. Be nesch ontbood de leiders der Sude- tenduitsers, van wie Henlein de roe rigste was, naar zijn kasteel en kon digde aan dat hü bereid was op al hun eisen in te gaan wat betreft gro tere autonomie binnen het Tsjecho- slowaakse staatsbestel. Dat aanbod was echter voor Hitier en zyn handlangers in Rohemen niet interessant. Zij wilden afsplit sing van Bohemen uit het Tsjechisch staatsverband en aansluiting bij Duitsland. Via agitatie en terreur wisten de nazi's de toestand in Tsje- cho-Slowakije toe te spitsen. Hitier had het leger de hele aanval op de kleine staat al laten voorbereiden en als datum voor de „noodzakelüke in menging ter bescherming van de Duitse bevolkingsgroepen" werd 28 september vastgesteld. denkbeelden als de Times op na te houden. Daarin werd de Tsjechische ont ruiming van het Sudetenland vast- Onverwachts reisde hü naar Duits- gelegd en bezetting ervan door Duitse land, bezocht Hitler in Berchtesga- den en stelde hem een overeenkomst voor, waarin de nazi's op legale wijze zou worden toegestaan wat zü zich illegaal dreigden te verschaffen. Ondanks de Brits-Franse inschik- kelükheid moest Europa nog vele da gen de adem inhouden voordat een vreedzame regeling uit de bus rolde. troepen in vier etappes. Verder moest een internationale commissie bepa len in welke gebieden met gemeng de bevolking referenda zouden moe ten worden gehouden. De uiteinde- lüke grenzen van de nieuwe Tsje chische staat zou eveneens de inter nationale commissie bepalen. De vier verdragstaten Engeland, Frank- Want Hitler was helemaal niet rük, Italië en Duitsland zouden Oplossing enthousiast over de concessien. Hü was er allang van overtuigd geraakt, dat Frankrük en Engeland niét zou den vechten voor de onafhankelük- heid van Tsjecho-Slowalrije en hü had zich dus al verheugd op een bliksemoverval op de kleine staat, die meteen het hele gebied in Duitse handen zou doen vallen. voor de nieuwe Tsjechische romp- staat garanties geven. Droom Het verdrag van Munchen was een droom en dan nog een smade- lüke. Deze ging uit van Hitlers op rechtheid bij het nastreven van zün ideaal alle Duitsers in één staat te verenigen. Chamberlain kwam er niet toe in „Mein Kampf" de werke- lüke beweegredenen van de nazilei- „De vent heeft myn intocht in der eens na te lezen. Hem vielen ook Praag verknoeid", zei Hitier ge- j de schellen niet van de ogen door het ergerd over Chamberlain. Dagenlang antisemitisme en de politieke terreur- aarzelde hü nog of hü op het Britse methodes van de nazi's. Verknoeid aanbod, dat vrywel over de hoofden van de Tsjechen was gedaan, zou in gaan. Pas door interventie van Mus- Pas toen Hitier het verdrag van Munchen, dat Chamberlain extatisch .peace for our time" genoemd had, solini en nadat hij gemerkt had dat als een vod papier behandelde en de het Duitse volk maar matig enthou- Tsjechische rompstaat In maart 1939 siast was over een oorlog, stemde hy zonder meer als Duits protectoraat toe in de conferentie van Munchen, I m de wacht sleepte, ging het in Lon- die op 29 september 1938 werd afge- den dagen. De mannen, die tégen 99 Zover kwam het al niet meer. Op 7 september 1938 schreef de gezag hebbende Londense ..Times'" opeens, dat de beste oplossing voor de Euro pese crisis afsplitsing van Sudenten- land uit de Tsjechische staat en in lüving bü Duitsland zou zün. Daar mee kwam men voor 100 procent tegemoet aan Hitiers eisen. De vrede-J! llevenöe, naïeve Bnl.se premier Ne- l sloten met de ondertekening van een j Chamberlains slappe politiek geweest ville Chamberlain bleek er dezelfde verdrag. waren, Churchill, Eden. Cooper, los- -ten bedrogen regeringsploeg af. Noodlottig Achteraf weten wü dat de inschik- kelükheid van Londen en het ..no lens volens" van Parüs in 1938 extra 1 noodlottig is geweest, omdat het Duitse verzet tegen Hitier er vast op gerekend had dat de oorlog om Tsje- cho-Slowaküe zou uitbreken, i Rondom de vroegere stfehef gene raal Beck, die tenslotte na de mis lukte aanslag op Hitler in juli 1944 zelfmoord pleegde, had zich eind 1938 een aantal verzetslieden ge groepeerd. die hoge functies in het leger en de ministeries bekleedden. Zy waren vast van plan onmiddellük na het uitbreken van de oorlog een staatsgreep door te voeren. Hitier, de leiders van Gestapo en SS en de an- I dere grote nazi's gevangen te nemen en Duitsland terug te voeren naar een democratisch stelsel. De toegeeflükheid in Munchen van Hitiers tegenstanders verüdelde deze plannen. Toen een jaar later I om Polen toch een oorlog uitbrak, j was de situatie veel ongunstiger en I kwam er niets meer van de staats- greep. pos gebruikt symbool geworden voor cessie aan het Nazistische imperia- i toegeeflükheid tegenover een dicta- i lisme. niet in het belang van Fran- tor. Vooral de laatste maanden is sen. Britten. Tsjechen, maar alleen het woord ..Munchen" weer op de in het belang van nazi-Duitsland lippen van diegenen, die elke over eenkomst met de Sowjet-Unie als Een vergelyking van dit verdrag met het kortgeleden afgesloten Mos een eenzydige concessie van het kouse kernstop-akkoord, dat met zijn wnow KwwgvT-l- - rr vin Hp rnHirtftntivitpif. 11 1 Duitse troepen trekken Oostenrijk binnen (1938). de oud-Bondsminister van Defensie en voorzitter der Christelüke-Sociale Westen zien. Van mensen, die prin cipieel weigeren te erkennen dat er gemeenschappelijke belangen van Oost en West kunnen zün. op basis waarvan een overeenkomst mogelük is. Het echte „Munchen" 25 jaar ge leden was géén overeenkomst op ba sis van gemeenschappelüke belangen. Het was een in internationaal-juri- disch vlekkeloze vorm gegoten con- be per king van de radioactiviteit a Unie. Gezien zün grote sympathie het belang is van de hele mensheid en dat als eerste stap op de weg naar een Oost-West-ontspanning voor het eens met nazi-Duitsland bevriende regime-Franco in Spanje, echter sterk te betwüfelen of grote mogelijkheden biedt, kan dan Strauss in de dagen van het echte ook alleen op komen in het hoofd „Munchen" in 1938 tot de tegen- van mensen als Franz Josef Strauss, standers van dit akkoord behoorde. Van links naar rechts: Cham-1 Engeland. de premier van berlain. Daladier en Lord Hali- Frankrijk en de Britse minister fax. in 1938 resp. de premier van van Buitenlandse Zaken. Symbool .München" is 25 jaar geleden en sindsdien is het een te pas en te on- AANSLAGEN NU OPGEHELDERD Een ontploffing in een in Gent, waarbij twee ptrsonen wer den gewond, heeeft, volgens berich ten in de Belgische pers, geleid tot de ontdekking van een geheim „ar senaal". waar de springstoffen zijn vervaardigd die gebruikt zün bü de aanslagen, iie de laatste tijd in bestrüden van eon nieuwe betoging van de Volksunie, die zondag in Gent wordt gehouden. Er wordt ook verband gelegd tus- sen de ontdekking van de bende en de aanslag op de Kongolese bar in woonhuis i Brussel, waar de vorige maand meer dan 20 personen bij een ont ploffing van een granaat werden ge wond. De bommen, die in Gent werden vervaardigd, hadden eer. lengte van 10 cm en een doorsnede van onge veer 5 cm. Volgens deskundigen zou- Belgie zijn gepleegd. Zeven persunen. den .,j blj „,n ontploffing In «11 onder wie een jong meisje, zouden reeds hebben bekend betrokken te zün geweest bij de aanslagen In Oost ende en Gent. Zü verklaarden hun bevelen uit Brussel te hebben gekregen, maar de opdrachtgevers niet te kennen. In Oostende werd tüdens een Vlaamse betoging van de vorige maand een bom geworpen, waarby o.a. een poli- I i tieman vrij ernstig werd gewond. En- I kele maanden geleden werd een soort- gelüke bom geworpen in het gebouw van de Vlaamse Volksunie in Aalst. De huurder van de woning waar zich de ontploffing voordeed, is even eens aangehouden. Het is de 28-ja rige Jacques Stassart, die een voor aanstaande rol heeft gespeeld in het tegen het Waalse en Vlaamse extre misme gerichte comité voor de twee- I taligheid van België. In zün woning werden stalen buizen en magnesium- poeder voor de vervaardiging van de bommen, vlugschriften en verval- I ste nummerborden voor auto's aan- I getroffen. Vermoed wordt, dat de ont- j ploffing zch voordeed toer. een nieu- I we voorraad werd gemaakt voor het menigte zo geen doden, dan zwaargewonden veroorzaken. toch Koop elke week ccn GRAMMOFOONPLAAT bij HAARLEMMERSTRAAT 55 t.O. Rex TEL. 20593 - LEIDEN of koop er twee. ADOLF HITLER Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) i spreekt in zijn begroting voor 1964 de verwachting uit, dat het i georganiseerde bedrijfsleven dat thans primair de verantwoor- delijkheid draagt voor het loonbeleid erin zal slagen de loon kostenstijging voor 1964 binnen aanvaardbare grenzen te houden. De minister voegt daaraan de meedeling toe, dat de regering met zorg is vervuld over een aantal met de gespannen arbeids- punt. aanvaardbaar is. wijst de mi nister er t.a.v. het praktische aspect op. dat financiering van de sociale verzekeringen uit premieheffingen dan wel uit algemene middelen niet noodzakelük een afwükende invloed behoeft te hebben op de loop van het economisch proces. Het is zeer goed mogelük, zegt hü Tito 17 oktober in II ille Huis President Tito van Joego-Slavië zal op 17 oktober in Washington een informeel gesprek hebben met. pre sident Kennedy, zo is gisteren in Bel grado bekendgemaakt. Na zijn reis door Latijns-Amerika lijk voor een oktober aanstaande, zal Tito naar de VS gaan. De Joego- r>e riiKrhfv>ihr>nH/*r« o-ir.o«r, o-i. genaamde „Sudetenland" I ftgd zouden zün. L Aanvankelijk voelden de Tsjecho-1 Dwaak.se president Eduard Benesch i Dch de regeringen van Frankrük en urealngeland voor de inwilliging Hitiers eisen. Benesch begreep i zün staat zonder de industriege- ieden van noord- en oost-Bohemen iet meer levensvatbaar zou zün. rankrük en Engeland wilden Praag iet in de steek laten omdat zü zelf in de wieg van Tsjecho-Slowaküe adden gestaan en omdat Frankrijk or een bondgenootschap met de ijechen verplicht was tot bystand bevre- I markt samenhanqende verschijnselen, die ernstig inbreuk maken j dat de last in beide gevallen gelük 1 is. Beziet men de invloed tegen de op een verantwoorde loonvorming. j achtergrond van de economische ge- nauw overleg met het georganiseerde volgen voor de individuele draag- Amcessies Maar in Parüs en Londen was de emming het tegendeel van oorlogs- ichtig. Men wilde ten koste van al- s een gewapend conflict vermüden in de loop van de eerste helft van ijMEUW KABINET IN CHILI President Jorge Allessandri van ïili heeft gisteren een nieuw ka- net gevormd eerder een „tech- sch" dan een politiek kabinet. De rige regering trad op 14 septem- tr af, nadat het parlement, tegen zin der regering, een wet had .ingenomen waarin werd tegemoet komen aan eisen van het staken- personeel van de gezondheids - enst. In het nieuwe kabinet keren vyf den van het vorige terug. In de aoemmg van een minister van öitenlandse Zaken zal pas worden torzien na het vertrek van presi- ïnt Tito van Joego-Slavië, die op t ogenblik in Chili verblüft. Hij zal dit vraagstuk bedrijfsleven onder ogen zien. Over het. eerste halfjaar 1963 be droeg. zo deelt Je minister mede. de gemiddelde loonkostenstijging 3,2 G, dat is 0.5 - hoger dan dc norm van 2.7 GDeze overschrijding wordt voor een deel veroorzaakt door de verbeteringen, lot stand gekomen voor een aantal bijzondere catego- riër. van werknemers, onder wie de verpleegsters in particuliere inrich tingen de belangrijkste groep vormen. Laat men de oedoelde categorieën buiten beschouwing, dan is de loon- kostenstüging over het eerste half jaar van 1963 3.05 hetgeen neer komt op een overschrüding met 0,35 G. Dit laatste wordt voorname- lük veroorzaakt door de stüging in de landbouw, tuinbouw, baksteenin dustrie en slagersbedriif «resp. 5,3 3,45 en 3 Galsmede de gemiddel de loonkostenstijging in enige on- nemingen van 2,9 G Een stijging van de totale loon kosten met 2.7 G betekent omgere kend op jaarbasis een stüging van 1.6 ToZou de vermelde overschrü ding van de norm 2.7 G met 0,5 G gedurende het eerste halfjaar van 1963 zich ook in de tweede helft van dit jaar voortzetten, dan zou dit be tekenen, aldus de minister, dat het percentage van de loonkostensty- ging op jaarbasis zou oplopen van 1,6 tot 1,9 Het verband besprekende tussen het sociale beleid en de economi sche ontwikkeling spreekt de be windsman het vertrouwen uit. dat de S.E.R. bü zyn cdvies inzake de begrenzing van de stüging ren. die de begrenzing van de investeringen in aanmerking 'zal ne men als één van de belangrükste factoren, die de begrenzing van de loonkosten zal bepalen, De minister verklaart, niet vooruit te willen lo pen op de door de S.E.R. voor 1964 toelaatbaar geachte loonkostenstij ging. Deze loonontwikkeling zal ech ter een essentieel voor een enigszins ming van de economische ontwikke ling voor 1964. De minister acht het onwaarschijnlük, dat de spannin gen op de arbeidsmarkt zullen af nemen. wi UI liili, V Ut. ,42 UA - I kracht, dan is net theoretisch denk baar dat büv. de druk var, de premie voor de A.O.W. en A.W.W. gelyk is aan de druk van een belasting, ge heven naar het inkomen, va tuurlüke personen, waarbij «in te genstelling tot de bestaande in komstenbelasting) de druk boven het welstandsinkomen steeds verder af neemt. Derhalve zal naar het oor deel van de bewindsman een keuze tussen financiering van sociale ver- llestuansminimiim Minister Veldkamp stelt in rijn begroting het probleem van een rede lijk bestaansminimum voor de so ciaal-zwakke groepen centraal. Aan een oplossing van dit probleem zal met kracht worden gewerkt. De minister meent, dat. het in het rrpcrpvpn vormen »n- nauwkeuriee ra- zeitermS uit premieheffing of uit al- nauw Keurige ra gemene mfckieien. veeleer gericht moeten zijn op de praktische gevol gen van de financieringsmethode voor de inkomensverdeling. De re gering maakt van de medefinancie ring uit algemene middelen geen beginselkwestie. Het zal, aldus de minister, een afwegen moeten zün van prioriteiten om het totaal van het regeringsbeleid te verwekelijken. Hierbü kan uiteraard het gewicht van een bepaalde voorziening, zo als het optrekken van de A.O.W.- uitkeringen, een belangrijke rol spe len. Ten aanzien van het optrekken kader van de loonpolitiek nodig van de AOW-uitkeringen tot een so- kan zün gelijktijdig rekening te ciaal-minimum verklaart de minis- die op het algemeen verbindende en II etgeving Minister Veldkamp zal voorts op korte termijn een wetsontwerp in dienen beogend de inkomensgrens van f 14.000,- uit d«> alg. kinderbü- slagwet te verwijderen. De minister noopt de inleiding van een wetsvoorstel tot beperkte her ziening van de werkloosheidswet op I Slavische president is op het ogenblik enigszins korte termyn, zo mogelijk I in Chili. Van 28 september tot 3 ok- nog in de loop van dit jaar. te kun- tober zal hü in Bolivia zijn. Van nen bevorderen. Met name zal daarin I daar gaat hij naar Mexico. worden verwerkt de verlenging van de uitkeringsduur met 5 weken, waaromtrent de SER heeft gead-1 viseer d. Voorbereid is een wetsontwerp tot wyziging van de interimwet invali- diteitsrentetrekkers in die zin, dat de verzekerden krachtens de interim- wet recht krügen op bijslag, indien zij recht zouden hebber gehad op een invaliditeitsrente ingevolge de inva liditeitswet, indien het invaliditeits- 1 criterium in die wet niet op 66 2/3 procent, maar op 55 procent zou zün gesteld. De minister kondigt aan, dat dit wüzigingsontwerp binnenkort zal j worden ingediend. In dit ontwerp Is tevens een wijziging van het in- terimwet opgenomen volgens welke ook zü, die in verband met het af leggen van de vervallenverklaring van de verplichte verzekering krach tens de invaliditeitswet in het genot zijn van een vrije invaliditeitsver- zekering krachtens die wet, recht op I büslag zullen verkrijgen Over de vraag of uitbreiding van de arbeidsongeschiktheidsverzekering tot een volksverzekering wenselük G. ziet de minister het in augustus 1962 aan de SER gevraagde advies met j belangstelling tegemoet Met de voorbereiding van een ont -1 werp arbeidsvoorwaardenwet ter ver vanging met het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen, de wet op de collectieve arbeidsovereenkomst en Boycot van Venlose examinator voorbij (Van onze Venlose correspondent» Het bestuur van de georganiseerde rijschoolhouders ln Noord-Limburg heeft gisteren de directeur van het C.BJl. in Den Haag telegrafisch doen weten, dat met onmiddellüke ingang de boycot is opgeheven. In het, telegram werd aangedrongen op het betrachten van spoed bü het be palen van de datum tot onderhande- len. Men verzocht de onderhande lingen te doen plaats hebben uiter- Velo te LEIDEN: Breestraat 143 Yelo te ALPHENHooftstraat 45 Fa. NOUWENS te OEGSTGEEST Geverstraat 25 Doodstraf voor OAS'er Dumont Het Franse gerechtshof voor de staatsveiligheid heeft gisteren de 21- jarige apotheker Jean-Louis Dumont ter dood veroordeeld. Dumont had hekend in juni in opdracht van de O.A.S. een generaal en een majoor te hebben vermoord. der loonkosten gedurende 1964 de kan worden houden met overdracht van ruimte lonen, achtergebleven bedrijfstakken en achtergebleven groepen in be drijfstakken) en met algemeen-so ciale verbeteringen ten behoeve van niet-actieven. Ëen van de meest cen trale problemen van de sociale poli tiek acht de minister de vraag op welke wijze bijv. de optrekking der A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen tot een sociaal minimum verwezenlükt ontwikkeling van de investeringen in aanmerking zal nemen als j één van de belangrükste facto- De vraag oesprekende. of en medefinanciering uit algemene mid delen uit praktisch en politiek oog- ter van Soc. Zaken pas verder stap pen te kunnen doen, wanneer het op 21 november 1961 van dc SER ge vraagde advies Inzake het pensioen- beleid t.a.v. de AOW zal zfjn uitge bracht. Hü hoopt, dat dit spoedig zal kunnen geschieden. Na ontvangst van het advies zal de regering zich op korte termijn op de definitieve vorm van de oudedagsvoorziening be raden en het indienen van de nodige wetsontwerpen bevordrren. De con sequenties voor het weduwenpen- sioen zullen t£.t. onder ogen worden gezien. het onverbindend verklaren van be- palingen van collectieve arbeidsover- eenkomsten zal oinnenkort een begin worden gemaakt, aldus lezen wij in Oran. toen Dumont binnenkwam en de begroting van Soc. Zaken. Een hen doodschoot. Dumont zei dat hy punt van overweging daarby is, of en de generaal had aangezien voor ge- De rijschoolhouders gingen giste ren onmiddellijk in beraad, nadat het antwoord van de directeur van het C.B.R. ontvangen was Nog in cie loop van de dag kon de geboy- cotte examinator weer aan het werk. nat wil zeggen, werden hem weer auto's door de ri]schoolhouders ter beschikking gesteld. Schermutselingen op A lakte in I^os De laatste dagen hebben zich op de Vlakte der Kruiken in Laos scher mutselingen voorgedaan tussen een heden van de drie elkaar be kampen de groeperingen. De radio-omroep van de pro-com munistische Pat het Lao beweerde cisteren, dat bü rechtse troepen na een mislukte aanval zes doden en 7 gewonden zouden zün gevallen. Van neutralistische züde werd ge zegd dat hun troepen twee aanval len door Pathet Lao-eenheden heb ben afgeslagen. Al vüf maanden lang betwisten ae neutralisten en de strijdkrachten der Pathet Lao elkaar de controle over de Vlakte der Kruiken. De rechtse troepen hebben rich ingegra ven in de bergen, die deze vlakte om- geven. Ruim miljoen voor hulpverlening Tijdens een in Utrecht gehouden conferentie van de Diaconieën der Geref. Kerken, heeft dc voorzitter.de heer J. de Vries bekend gemaakt, dat in hf't Qfpplnnpn Vprpnlffinirtinnp in welke vorm Je arbeidsgeschillen- wet 1923 in dit complex dient te wor den meegenomen en of het aanbeve ling zou verdienen, wettelüke bepa- De twee officieren brtoonden dei: in het afgelopen verenlglngslaar'door de laatste eer ran een vermoord,' de steun van de kerken een bedru een begin coUega in het militaire hospitaal van van f 1 114 293.— Is binnengekomen en wil in I Oran. toen Dumont binnenkwam en aan collecten en giften. Hierin zyn begrepen ruim f178.000 voor Bali en f 182.000 voor hulp aan - Skopje. Voorts hebben de diaconieën dam van het gebied van Oran. die van de Geref. Kerken geholpen bil een aartsvnand van rip OAS is oer, nmiae, tr«16_?v. u een aartsvüand van de O.A.S. is. De 24-jarige tandtechnieker Har- lingen inzake staking en uitsluiting ry Martin, die Dumont had binnen I vast te stellen. Ook over de regeling gelaten in het hospitaal, werd ver van de strafbaarheid wegens zg. j oordeeld tot levenslange dwangar- loonsovertredingen zou de minister beid, twee andere beschuldigden wer- zich nog willen beraden. I den bij verstek ter dood veroordeeld. een project in Hongkong, waar onder meer 12.000 kinderen door Neder landse giften dagelüks een warme maaltijd krügen. Volgens het oordeel van de lieer De Vries zal voortaan meer aandacht moeten worden be- 1 steed aan het opbouwwerk.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15