Wachten is op de cijfers van Centraal Planbureau finttbrod FABLO AUTOBANDEN Parlementaire storm verwacht in Engeland President Juan Bosch door een junta gewipt Werknemers: Worse loonsverhoging nodig Financiën ontkent revaluatie GARAGE JONGELEEN Verf met voldoening Loonberaad regering-bedrijfsleven Militairen nemen macht over in Dominicaanse Republiek Arbeiderspers draait weer Amerikaanse oversehotten naar Rusland MADISON VREDESTEIN (§uc/ Qïienws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 No. 31070 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse correspondent) Gisteren heeft in het ministe rie van Sociale Zaken overleg plaats gehad over de loon- en prijspolitiek. Enige deelnemers aan het gesprek. de heren Middelhuis (KAB).. Van Mastrigt (CNV). Roemers (NVV). ir. Knottne- rus (Landbouw)Terwindt (Kath. Werkgevers)en Van Beek (Prot. Chr. werkgevers) Naar aanleiding: van de vooral ln het buitenland circulerende be richten. dat de Nederlandse regering j een verdere revaluatie van de gul den zou overwegen, deelt de pers- I dienst van het ministerie van Fi nanciën mede. dat alle geruchten over een eventuele revaluatie van de Nederlandse gulden de lucht zün ge grepen. Ook de heer Sydney J. van den j Bergh, voorzitter van qc Centrale I Kamer van Handelsbevordering, zei gisteren dat hij de kans, dat de re gering tot een revaluatie van de gul den zou overgaan ter oplossing van de huidige moeilijkheden met betrek king tot het loonpeil, zeer klein acht te. Hij gaf deze mening in de jaar lijkse algemene vergadering van de Federatie voor de Nederlandse Ex port (Fenedex) in de Singer Concert zaal in Laren. De heer Van den Bergh noemde revaluatie en devaluatie noodmaat regelen. waartoe pas in uiterste noodzaak mag worden overge gaan. En die uiterste noodzaak achtte hij thans bepaald niet aanwezig. Een vergelijking met de vorige revaluatie gaat z.i niet op. omdat we toen met West-Duitsland meegingen, terwijl we het thans al leen zouden doen. Een nieuwe reva luatie zou bepaalde ondernemingen nog erger treffen dan destijds. Zij zou bovendien de loonmoeilykheden niet opheffen. Pas w&nneer andere Europese landen geen revalueren, zou Nederland moeten overwegen mee te doen. Voor onze export zou een re valuatie van de gulden bepaald on gunstige gevolgen hebben, en ui terst ongunstig zou de situatie wor den voor de dienstverlenende bedrij ven. Rapport-Denning gepubliceerd „De regering ziet zich gesteld tegenover het probleem van de schaarste aan arbeidskrachten en tegelijkertijd wordt zij gecon fronteerd met de ziekelijke uitwassen van dat probleem: de zwarte I lonen. Het is te vroeg om een beeld te kunnen geven van wat er Dr. ir. P. Bölger, voorzitter van het voor gedachten bij de regering en de ministers afzonderlijk leven. ^«^Shap^fijlc Dit probleem is voor de regering primair. De loonvorming moet standpunt heeft ingenomen. Concre- in eerste instantie worden bepaald door het bedrijfsleven. Daarb.j ge* staat de regering op het tweede plan Dit zei minister Veldkamp gisteravond na afloop van het ka binetsberaad over de loonkwestie, dat in het ministerie van So ciale Zaken is gehouden. Daar waren om vier uur bijeen gekomen de ministers Veldkamp (So ciale Zaken), Andriessen (Economi sche Zaken), Witteveen (Financiën) Bogaers (Volkshuisvesting) als mede de heren Roemers (voorzitter NVV), Middelhuis (voorzitter KAB), Van Mastrigt (voorzitter CNV), Böl waarvoor de organisaties van werk gevers en werknemers staan. Het on derhandelen over CAO's en dergelij ke is op het ogenblik een onderhan delen over iets onwezenlijks, daar tussen de werkelijkheid en het on derwerp van onderhandelen een gro te afstand gaapt. Het gezag van de ger (voorzitter Centraal Sociaal organisaties en ook het overheids werkgevers Verbond), A. C. van Beek gezag is daarbij in het geding, (plaatsvervangend voorzilter Verbond De besprekingen van vandaag zijn Protestants-Christelijke Werkge- kwalitatief", aldus minister Veld- versi, F. H. Terwint iplaatsvervan- kamp. „Veel van wat gebeuren gaat gend voorzitter Nederlands Katholiek j zal ln de keuken van de Sociaal Eco nomische Raad moeten worden toe bereid. Het advies van het Centraal Planbureau over de consequenties van salarisverhogingen van 8. 10, en 12 procent en twee dagen vakan tie zal daarbij ongetwijfeld een be langrijke betekenis hebben". ge lVerkgeversberbond)Kruyff (plaats vervangend voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers), P. G. van der W'eele (voorzitter Ko ninklijk Nederlandse Middenstands bond) en C. S. Knottnerus (voorzit ter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité) alsmede de secre- de"heer pT""* Psychologisch Omstereks zeven uur werd het be raad tusesn ministers en vertegen woordigers van het bedrijfsleven be ëindigd. Het had volgens deelnemers een oriënterend karakter gehad en er was geen ander besluit gevallen dan dat minister Veldkamp moge lijk vergezeld van enige andere leden van het kabinet maandag met de Stichting van de Arbeid in het ge bouw van de Sociaal Economische Raad opnieuw zal overleggen. houden moeten worden met de ex port en de investeringen. Als de lo nen omhoog gaan, aldus de heer Böl ger. dan kunnen ook. do huren niet gelijk blijven. Het overleg in eigen kring zal nog worden voortgezet en nader zal mede aan dc hand van het advies van het Centraal Plan bureau in de Stichting van de Ar beid worden beraadslaagd. Niet met huren De werknemers-vakorganisaties zijn voor het beraad in het ministerie wèl tot een gemeenschappelijk stand punt gekomen. De heer Van Mastrigt (CNV) verklaarde het psychologisch niet verstandig te achten om een loonsverhoging tegelijk met een huurverhoging te aanvaarden. „De vakbeweging", aldus de heer Van Mastrigt, „heeft gesteld dat er een forse loonsverhoging dient te komen". De heer Roemers (NVV) verklaar de geenszins luchthartig te denken over inflatie. „Als men bij inflatie denkt aan de nadelen voor de ver geten groepen, dan wil ik er op wij zen", zo zei hij, „dat zwarte lonen voor de vergeten groepen een veel groter kwaad zyn. Die zwarte lonen brengen evenzeer inflatie mee, maar die inflatie is niet te controleren, al thans niet vast te leggen Van „wel- vaartvaste" pensioenen denk eens President Juan Bosch (53) van de Dominicaanse republiek is gis teren na een staatsgreep, waarbij geen bloed werd vergoten, afge zet. Een militaire junta heeft het bewind in handen genomen. Het rapport van Lord Den ning over de zaak-Profumo be looft een nieuwe storm in het Britse parlement te veroorzaken, aldus politieke waarnemers in Londen. Zij verwachten, dat de Labour-aanval zich vooral zal richten op wat sommigen noe men een „reusachtige technische warboel". grootste schok die het rapport de meeste politici heeft opge- De voor leverd, was wel de onthulling dat zij elf jaar lang ten onrechte in de over tuiging hebben geleefd dat de pre mier verantwoordelijk zou zijn voor de veiligheidsdiensten. Het rapport verwijst namelijk naar een officiële richtlijn van 1952, waarin de dage lijkse verantwoordelijkheid voor des lands veiligheid aan de minister van Binnenlandse Zaken wordt toever trouwd. Labour zal aanvoeren, dat de meeste parlementsleden en vele ministers en hoge ambtenaren hier van voor de eerste maal horen Premier Macmillan wist wel van het elf jaar oude voorschrift af. De voornaamste strekking van het vandaag gepubliceerde rapport-Den ning Ls, dat de nationale veiligheid niet in gevaar is geweest of zou kun nen ken wordt streng be- nationaal paleis in Overigens achtte minister Veld kamp de loonkwestie op het ogen blik een belangrijke psychologische kant te bezitten. „We moeten ons vooral hoeden om de zaak in het sen- timentsvlak te crekken zo zei hij. Er i aow* komt dan ook niets bestaat geen aanleiding bij de rege- terecpt. Sociale bijdragen worden! De roering van president Bosch ring om ook bij forse maatregelen QVer het zwarte loon niet betaald sch,eP internationale conflicten met een tegenstelling te zien met wat in Dat _eldt ;n «.i^re ,in voor de onoverzienbare gevolgen, aldus het de Troonrede en daas-voor reeds in dc m^Lctand Zwarte lonen kunnen f"*"1'»1. blijkbaar de betrek De president waakt in het San-Domingo. De militaire junta heeft een ma nifest uitgegeven, waarin zij de re gering-Bosch beschuldigt van min achting van de grondwet en de per soonlijke rechten. De grondwet is buiten werking ge steld en de oude grondwet van de cember 1962 is weer van kracht ver klaard. Het parlement is ontbonden en de junta heeft verklaard aan het bewind te blijven tot een voorlopige regering is gevormd. Voorts is het communisme verboden. De leiders van de zes oppositiepar tijen tegen het bewind van Bosch hebben er op verzoek van de junta mee ingestemd een nieuwe regering te vormen, die het vertrouwen van het volk zal hebben en het land tot verwerkelijking van een ware demo cratische revolutie zal kunnen lei den. Het militaire bewind heeft be- loofd. dat alle internationale over- j eenkomsten zuilen worden nageko men. in het, bijzonder die van Pum- ta del Este (lnteramerikaanse ver klaring tegen het communisme). Ook de rechten van de mens. bui tenlandse eigendommen en vrijheid I van handel zullen worden gerespec- I teerd. van het regime van de vermoorde dictator Trujillo. Zij menen voorts, dat halsstarrigheid en tekenen van persoonlijke ijdelheid hebben bijge dragen tot de val van Bosch. Hij zou geen acht hebben geslagen op aanwijzingen van communistsiche in filtratie in zijn regering en het sym pathiseren van sommigen van zijn jongere partijleden met uiterst link se on Castro-gezinde groepen. De ambassaseur van de Domini caanse republiek in Washington, del Rosario, heeft ontslag genomen ais protest tegen wat hij noemde de bruto tenvalbrenging van president Juan Bosch door het leger. LORD DENNING, die het rapport heeft uitgebracht over de veiligheidskwesties van de zaak-Profumo. De staking bij de Arbeiderspen in Amsterdam is geëindigd. Zoals werd verwacht, heeft de gehele dagploeg vanochtend het werk hervat. Zich afvragend waar de verant woordelijkheid voor al het gebeurde ligt, zegt Lord Denning dat die in de eerste plaats bij Profumo zelf berust. Wat de secundaire verantwoordelijk heid betreft, concludeert Lord Den- ning dat geen der regeringsdiensten blaam treft. Als een minister schuldig is aan zedelijk wangedrag en aanleiding geeft tot geruchten over schandalen, ligt het aan hem en zyn collega's te gen deze geruchten naar beste weten op te treden. De premier en andere ministers, die Profumo's ontkenning van oneerbare betrekkingen met Christine geloofden, „handelden dui delijk met de grootste eerlijkheid en goede trouw. Hun integriteit is boven elke twijfel verheven", aldus Lord Denning, die echter wel meent dat de minister een groot risico op zich na men door, zonder nadere bewijzen te verlangen, het woord van Profumo geloofden. „Het was de taak van de premier en zijn collega's, en van hen alleen, om deze zaak aan te pakken, en zij zijn daarin niet geslaagd, ondanks het feit dat Profumo's gedrag zo danig was geweest dat redelijkerwijs kon worden aangenomen dat hij met Keeler overspel had gepleegd". De Britse premier zal vanavond in de BBC-uitzending 'Ten o'clock" ant woorden op naar aanleiding van het rapport te stellen vragen. De leider van Labour. Harold Wilson, zal er in een uitzending van de commerciële het zyne van zeggen. (Voor een uitvoerig uittreksel uit het rapport-Dennlng zie men elders). (Van onze corresp. in Washington) Men krijgt in Washington sterk het gevoel, dat Amerika, nadat Canada tot grote tarweleveranties aan de Sowjet-Unie heeft besloten, eveneens wn dergelijke export naar Oost- Europa overweegt. Amerikaanse han delaars zijn naar Ottawa vertrokken om daar overleg te plegen met de Russen. De grote boerenbond beraadde zich reeds over het probleem en in Wash ington confereren o.a. de minister van Landbouw en de minister van Handel met deskundigen over deze kwestie. Besloten is er nog niets maar niemand zou verbaasd zijn als het tot deze tarwe-export kwam. De mi nister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slowakye zou gisteren in New York met Rusk over een leve rantie aan zijn land te hebben ge sproken. Advertentie Advertentie GEGARANDEERD ZELFSTRIJKEND SHIRT Gemeenschappelijk Minister Veldkamp zei na'afloop, dat men kan spreken van een ge meenschappelijke zaak, waarvoor re gering en bedrijfsleven slaan. De ar beidsmarkt moet ontspanning krij- gen en de loonontwikkeling dient te worden losgemaakt van dc ziekelijke bijverschijnselen. Als zodanig wor den de zwarte 'onen beschouwd. Op een daartoe aanleiding gevende vraag zei minister Veldkamp, dat de regering nog geen „pakket van maat regelen'1 bezit en dat dus ook niet ter tafel heeft gebracht. Terecht zou men het van de zijde van het be drijfsleven de regering kwalijk kun nen nemen als zij de loonvorming zou willen ontnemen aan het be drijfsleven. De regering heeft wel groot begrip voor de moeilijkheden, WEERBERICHT AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen met enkele verspreid voorkomende buien. Gelei delijk tot krachtig of matig afne mende westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of Iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 SEPTEMBER Zon op: 6.32 uur: onder: 18.29 uur. Maan op: 15.59 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 9.32 en C2.09 u.; laagwater te 4.45 en 17.13 u. Dit blad bestaat alt 20 paflna'» regeringsverklaring stond. Daar wordt gesproken van: „Dc regering vertrouwt, dat de loonontwikkeling binnen aanvaardbare grenzen zal blijven". middenstand. Zwart#» lonen kunnen veel beter wit en dus zichtbaar wor den gemaakt". Slot Pag. Na zijn eerste werkbezoek aan Nederland is drs. C. D. Bark man, de Nederlandse zaakgelas tigde in Indonesië, gisteren van Schiphol naar Djakarta terug gekeerd. De heer Barkman (links) werd uitgeleide gedaan door de heer A. Sidik. de Indo nesische ambassaderaad voor economische zaken in Den Haag. kingen met Haiti mee werden be doeld. De Ver. Staten hebben inmid dels de diplomatieke betrekkingen en de economische en militaire hulp aan de republiek opgeschort. Volgens een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is dit een normale stap als een erkende ragering omver is ge worpen. Hij voegde er aan toe: iede re omverwerping van een gekozen democratische regering is een poli tiek verlies voor alle landen van het Amerikaanse vasteland, met inbegrip van de Verenigde Staten Ook Venezuela heeft dc betrekkin gen verbroken. Men neemt aan dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de Amerikaanse landen op verzoek van Venezuela binnenkort bijeen zullen komen om de Domini caanse kwestie te bespreken. Het Dominicaanse leger heeft In middels strenge maatregelen geno men om ongeregeldheder in Santo j Domingo te voorkomen. Groepen he- togers, die stenen naar de politie gooiden en etalageruiten wilden in- I gooien zjjn onmiddellijk gearres teerd. De universiteit van de hoofd stad is omsingeld door bereden poli tie en in de straten wordt gepatrouil leerd. De toegangen tot bet presiden tiele paleis worden bewaakt door vei ligheidstroepen met automatische wa pens. In hei gehele land zjjn beto gingen verboden. Politieke waarnemers in New York menen, dat een onbekwaam bestuur, economisch verval en groeiende I macht van de linkse groepen, de oor- zaken zijn van de val van president Bosch. Volgens de waarnemers, was de laatste strohalm v-aaraan Bosch zich had vastgeklampt een wetsvoorstel voor strenge maatregelen tot het verbeurd verklaren van goederen van I mensen die voordeel hadden genoten Doe mee aan df*|| 3-Sterren prijitrraag 3-Sterren nylons geven U ën kwaliteit èn nu de kans op één van de vele prijzen! Uw formulier ltfft klaar "bij Uw winkelier. ADVERTENTIE jaarlijkse beurs voor particulieren 28 september t/m 9 oktober dagelijks van 10 tot 10 geopend 's Zondags gestoten JAARBEURSGEBOUW UTRECHT GRATIS TOEGANG heerlijk bij elke broodmaaltijd en alle andere merken ST.-JACOBSGRACHT 10—16 TELEFOON 21560 - LEIDEN Advertentie Een produkt van de Sikkens Groep t UI J 26 i wit ot bruin, 80 ct ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod Uit het Leidsch Dagblad van a Sept. 1863: Heden Vrijdagmiddag 4 aanvaardde Dr. D. Bierens de 1 Haan het buitengewoon 4 hoogleeraarsambt in de wis- f en natuurkunde can de Hoo- 1 geschool alhier. 4 AdvertentieTe koop een f extra mooijen. vluggen ezel, 4 f (zijnde hengst). Franco te 4 i bevragen, onder letter H. aan 4 0 het hulpkantoor te Oegst- 4 geest. 4, #i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1